libhandy master - en to ro translation catalogue (305 entries)

en: A GtkPackType indicating whether the child is packed with reference to the start or end of the parent
ro: Un GtkPackType care indică dacă copilul este împachetat cu referința la începutul sau sfârșitul părintelui

en: Activatable widget
ro: Widget care se poate activa

en: Add group to %s
ro: Adaugă grupul la %s

en: Add page to %s
ro: Adaugă pagina la %s

en: Adjustment
ro: Ajustare

en: Align
ro: Aliniere

en: Allow long swipes
ro: Permite swipe lung

en: Allow mouse drag
ro: Permite tragerea mausului

en: Allow scroll wheel
ro: Permite rotița de derulare

en: Always on Top
ro: Întotdeauna deasupra

en: An indicator icon for the page
ro: O iconiță indicator pentru pagină

en: Animation duration
ro: Durata animației

en: Application menu
ro: Meniul aplicației

en: Autohide
ro: Ascunde automat

en: Back
ro: Înapoi

en: Box horizontally homogeneous
ro: Omogen orizontal cutie

en: Box vertically homogeneous
ro: Omogen vertical cutie

en: Can swipe back
ro: Poate să gliseze înapoi

en: Can swipe forward
ro: Poate să gliseze înainte

en: Carousel
ro: Carusel

en: Centering policy
ro: Politică de centrare

en: Child
ro: Copil

en: Child transition duration
ro: Durata tranziției copilului

en: Child transition running
ro: Rularea tranziției copilului

en: Close
ro: Închide

en: Color Scheme
ro: Schemă de culori

en: Column spacing
ro: Spațiere coloane

en: Content
ro: Conținut

en: Current scrolling position
ro: Poziție de derulare curentă

en: Custom Title
ro: Titlu personalizat

en: Custom title widget to display
ro: Widget de titlu personalizat de afișat

en: Dark
ro: Întunecat

en: Decorate all
ro: Decorează toate

en: Decoration Layout
ro: Aspect decorație

en: Decoration Layout Set
ro: Aranjament de decorație stabilit

en: Default animation duration
ro: Durata de animație implicită

en: Default icon
ro: Iconiță implicită

en: Default page icon
ro: Iconiță implicită a paginii

en: Description
ro: Descriere

en: Digit
ro: Cifră

en: Display Width
ro: Lățime implicită

en: Dragging
ro: Tragere

en: Enable expansion
ro: Activează extinderea

en: Enabled
ro: Activat

en: End action
ro: Termină acțiunea

en: End action widget
ro: Widget de terminare a acțiunii

en: Entry
ro: Intrare

en: Expand tabs
ro: Extinde taburi

en: Expanded
ro: Extins

en: Extra drag destination targets
ro: Trage extra țintele destinație

en: Flap
ro: Flaps

en: Flap Position
ro: Poziția flaps-ului

en: Fold Duration
ro: Durată de pliere

en: Fold Policy
ro: Politică de pliere

en: Folded
ro: Pliat

en: Has Subtitle
ro: Are subtitrare

[ctx: HdyValueObjectClass]
en: The contained value
ro: Valoarea conținută

[ctx: HdyValueObjectClass]
en: Value
ro: Valoare

en: High Contrast
ro: Contrast ridicat

en: Hint the view needs attention
ro: Indiciu cum că vizualizarea are nevoie de atenție

en: Homogeneous
ro: Omogen

en: Homogeneous sizing
ro: Dimensionare omogenă

en: Horizontally homogeneous
ro: Omogenă orizontal

en: Horizontally homogeneous folded
ro: Pliat omogen orizontal

en: Horizontally homogeneous sizing
ro: Dimensionare omogenă orizontală

en: Horizontally homogeneous sizing when the leaflet is folded
ro: Dimensionare omogenă orizontală când manifestul este pliat

en: Horizontally homogeneous sizing when the leaflet is unfolded
ro: Dimensionare omogenă orizontală când manifestul nu este pliat

en: Horizontally homogeneous sizing when the widget is folded
ro: Dimensiune omogenă orizontală când widget-ul este pliat

en: Horizontally homogeneous sizing when the widget is unfolded
ro: Dimensionare omogenă orizontală când widget-ul nu este pliat

en: Hovering
ro: Planare

en: Icon
ro: Iconiță

en: Icon Name
ro: Nume iconiță

en: Icon Size
ro: Dimensiunea iconiței

en: Icon name
ro: Nume iconiță

en: Icon name for image
ro: Numele iconiței pentru imagine

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
ro: Dacă este stabilit, o linie de subliniere în text indică faptul că următorul caracter ar trebui să fie utilizat ca tasta de accelerare mnemonic

en: Indicator activatable
ro: Indicator activabil

en: Indicator icon
ro: Iconiță indicator

en: Insert placeholder to %s
ro: Inserează substituent pentru %s

en: Interactive
ro: Interactiv

en: Interpolate size
ro: Dimensiune interpolare

en: Inverted
ro: Inversă

en: Is overflowing
ro: Se supraextinde

en: Is transferring page
ro: Transferă pagina

en: Label
ro: Etichetă

en: Letters visible
ro: Literele vizibile

en: Loading
ro: Se încarcă

en: Locked
ro: Blocat

en: Maximize
ro: Maximizează

en: Maximum size
ro: Dimensiunea maximă

en: Menu model
ro: Model meniu

en: Minimize
ro: Minimizează

en: Mode transition duration
ro: Durata tranziției modului

en: Move
ro: Mută

en: Name
ro: Nume

en: Name of visible child
ro: Numele copilului vizibil

en: Narrow ellipsize
ro: Transformare în elipsă îngustă

en: Navigatable
ro: Navigabil

en: Needs Attention Left
ro: Are nevoie de atenție la stânga

en: Needs Attention Right
ro: Are nevoie de atenție la dreapta

en: Needs attention
ro: Are nevoie de atenție

en: No Results Found
ro: Nu s-au găsit rezultate

en: Number of pages
ro: Număr de pagini

en: Number of pinned pages
ro: Număr de pagini fixate

en: Number of subtitle lines
ro: Numărul de linii de subtitlu

en: Number of title lines
ro: Numărul de linii de titlu

en: Only objects of type %s can be added to objects of type %s.
ro: Doar obiectele de tipul %s pot fi adăugate obiectelor de tip %s.

en: Orientation
ro: Orientare

en: Pack type
ro: Tip de pachet

en: Page
ro: Pagină

en: Page reveal duration
ro: Durată de dezvăluire a paginii

en: Parent
ro: Părinte

en: Pinned
ro: Fixat

en: Policy
ro: Politică

en: Position
ro: Poziționează

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Remove placeholder from %s
ro: Elimină substituentul din %s

en: Resize
ro: Redimensionează

en: Resize Frozen
ro: Redimensionează cele înghețate

en: Restore
ro: Restaurează

en: Reveal
ro: Dezvăluie

en: Reveal Duration
ro: Dezvăluie durata

en: Reveal Flap
ro: Dezvăluie flaps-ul

en: Reveal Progress
ro: Dezvăluie progresul

en: Reveal duration
ro: Durată de dezvăluire

en: Reversed
ro: Inversat

en: Row spacing
ro: Spațiere rânduri

en: Search
ro: Caută

en: Search Mode Enabled
ro: Modul de căutare activat

en: Search bar is already full
ro: Bara de căutare este plină deja

en: Search enabled
ro: Căutarea activată

en: Selected
ro: Selectate

en: Selected index
ro: Indexul selectat

en: Selected page
ro: Pagină selectată

en: Selection mode
ro: Mod de selecție

en: Set the current value as the subtitle
ro: Stabilește valoarea curentă ca subtitrare

en: Shortcut widget
ro: Widget scurtătură

en: Show Close Button
ro: Arată butonul de închidere

en: Show decorations
ro: Arată decorațiile

en: Show enable switch
ro: Arată activează comutarea

en: Show symbols
ro: Arată simbolurile

en: Spacing
ro: Spațiere

en: Spacing between pages
ro: Spațiere între pagini

en: Stack
ro: Stivă

en: Start action
ro: Începe acțiunea

en: Start action widget
ro: Widget de începere a acțiunii

en: Subtitle
ro: Subitlu

en: Swipe to Close
ro: Glisați pentru a închide

en: Swipe to Open
ro: Glisați pentru a deschide

en: Swipeable
ro: Glisabil

en: Symbolic size to use for named icon
ro: Dimensiunea simbolică de utilizat pentru iconița numită

en: Symbols
ro: Simboluri

en: Symbols visible
ro: Simbolurile vizibile

en: System supports color schemes
ro: Sistemul suportă schemele de culori

en: Tab Bar
ro: Bară de taburi

en: Tab context menu model
ro: Model de meniu contextual al taburilor

en: Tab shortcut widget
ro: Widget de scurtătură pentru tab

en: Tabs revealed
ro: Taburi inverse

en: The amount of space between children
ro: Cantitatea de spațiu între copii

en: The amount of space between two consecutive columns
ro: Cantitatea de spațiu între două coloane consecutive

en: The amount of space between two consecutive rows
ro: Cantitatea de spațiu între două rânduri consecutive

en: The animation duration, in milliseconds
ro: Durata animației, în milisecunde

en: The child of the page
ro: Copilul paginii

en: The child transition animation duration, in milliseconds
ro: Durata animației tranziției copilului, în milisecunde

en: The content Widget
ro: Widget-ul de conținut

en: The current color scheme
ro: Schema de culori curentă

en: The current fold policy
ro: Politica de pliere curentă

en: The current reveal transition progress
ro: Progresul curent de dezvăluire a tranziției

en: The currently selected page
ro: Pagina selectată curent

en: The decoration layout does not apply to header bars which do not show window controls
ro: Aranjamentul decorației nu se aplică la barele de antet care nu arată controalele ferestrei

en: The description to be displayed below the title
ro: Descrierea de afișat sub titlu

en: The desired number of subtitle lines
ro: Numărul dorit de linii de subtitlu

en: The desired number of title lines
ro: Numărul dorit de linii de titlu

en: The end action widget
ro: Widget-ul de terminarea acțiunii

en: The entry widget connected to the keypad
ro: Widget-ul de intrare conectat la tastatură

en: The flap position
ro: Poziția flaps-ului

en: The flap widget
ro: Widget-ul de flaps

en: The fold transition animation duration, in milliseconds
ro: Durata animației de tranziție de pliere, în milisecunde

en: The horizontal alignment, from 0 (start) to 1 (end)
ro: Aranjarea orizontată, de la 0 (start) la 1 (sfârșit)

en: The icon of the page
ro: Iconița paginii

en: The index of the child in the parent
ro: Indexul copilului în părinte

en: The index of the selected item
ro: Indexul elementului selectat

en: The keypad digit of the button
ro: Cifra tastaturii butonului

en: The keypad symbols of the button. The first symbol is used as the digit
ro: Simbolurile tastaturii butonului. Primul simbol este utilizat ca cifra

en: The layout for window decorations
ro: Aspectul decorațiilor ferestrei

en: The maximum size allocated to the child
ro: Dimensiunea maximă alocată la copil

en: The mode transition animation duration, in milliseconds
ro: Durata animației tranziției modului, în milisecunde

en: The name of the child page
ro: Numele paginii copilului

en: The name of the icon to be used
ro: Numele iconiței de utilizat

en: The name of the widget currently visible
ro: Numele widget-ului vizibil curent

en: The name of the widget currently visible when the children are stacked
ro: Numele widget-ului vizibil curent când copiii sunt stivuiți

en: The number of pages in the tab view
ro: Numărul de pagini în vizualizarea tab

en: The number of pinned pages in the tab view
ro: Numărul de pagini fixate în vizualizarea taburilor

en: The parent page of the page
ro: Pagina părintele a paginii

en: The policy to determine the mode to use
ro: Politica de determinare a modului de utilizat

en: The policy to horizontally align the center widget
ro: Politic de aliniere orizontală a widgetului de centru

en: The preferred place to ellipsize the string, if the narrow mode label does not have enough room to display the entire string
ro: Locul preferat pentru a transforma în elipsă șirul, dacă eticheta modului îngust nu are destul spațiu pentru a afișa întregul șir

en: The reveal transition animation duration, in milliseconds
ro: Durata animației de tranziție de dezvăluire, în milisecunde

en: The separator widget
ro: Widget-ul de separator

en: The size from which the clamp will tighten its grip on the child
ro: Dimensiunea de la care clema va strânge strânsoarea asupra copilului

en: The start action widget
ro: Widget-ul de începere a acțiunii

en: The subtitle for this row
ro: Subtitrarea pentru acest rând

en: The subtitle to display
ro: Subtitrarea de afișat

en: The swipeable the swipe tracker is attached to
ro: Glisabilul la care este atașat urmăritorul de glisare

en: The title of the page
ro: Titlul paginii

en: The title of the preference
ro: Titlul preferinței

en: The title to be displayed below the icon
ro: Titlul poate fi afișat sub iconiță

en: The title to display
ro: Titlul de afișat

en: The tooltip of the page
ro: Indiciul paginii

en: The transition animation duration, in milliseconds
ro: Durata animației de tranziție, în milisecunde

en: The type of animation used for reveal and fold transitions
ro: Tipul de animație utilizat pentru tranzițiile de dezvăluire și pliere

en: The type of animation used to transition
ro: Tipul de animație folosit la tranziție

en: The type of animation used to transition between children
ro: Tipul de animație utilizat pentru tranziția dintre copii

en: The type of animation used to transition between modes and children
ro: Tipul de animație utilizat pentru a face tranziție între moduri și copii

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
ro: Alinierea verticală, de la 0 (vârf) la 1 (bază)

en: The view the tab bar controls.
ro: Vizualizarea controlată de bara taburilor.

en: The widget currently visible
ro: Widget-ul vizibil curent

en: The widget currently visible in the squeezer
ro: Widget-ul vizibil curent în storcător

en: The widget currently visible when the leaflet is folded
ro: Widget-ul vizibil curent când manifestul este pliat

en: The widget currently visible when the widget is folded
ro: Widget-ul vizibil curent când widget-ul este pliat

en: The widget shown after the tabs
ro: Widget-ul afișat după taburi

en: The widget shown before the tabs
ro: Widget-ul afișat înainte de taburi

en: The widget the shadow will be drawn for
ro: Widget-ul pentru care va fi desenată umbra

en: The widget to be activated when the row is activated
ro: Widgetul de activat când rândul este activat

en: This property does not apply when a custom title is set
ro: Această proprietate nu se aplică când un titlu personalizat este stabilit

en: This property only applies when the leaflet is folded
ro: Această proprietate se aplică doar când manifestul este pliat

en: Tightening threshold
ro: Pragul de strângere

en: Title
ro: Titlu

en: Title visible
ro: Titlu vizibil

en: Tooltip
ro: Indiciu

en: Transition Type
ro: Tip de tranziție

en: Transition duration
ro: Durata tranziției

en: Transition running
ro: Tranziția rulează

en: Transition type
ro: Tip de tranziție

en: Try a different search.
ro: Încercați o căutare diferită.

en: Untitled page
ro: Pagină fără titlu

en: Use markup
ro: Utilizează marcare

en: Use subtitle
ro: Utilizează subtitrare

en: Use underline
ro: Utilizează sublinieri

en: Vertically homogeneous
ro: Omogenă vertical

en: Vertically homogeneous folded
ro: Pliat omogen vertical

en: Vertically homogeneous sizing
ro: Dimensionare verticală omogenă

en: Vertically homogeneous sizing when the leaflet is folded
ro: Dimensionare omogenă verticală când manifestul este pliat

en: Vertically homogeneous sizing when the leaflet is unfolded
ro: Dimensionare omogenă verticală când manifestul nu este pliat

en: Vertically homogeneous sizing when the widget is folded
ro: Dimensiune omogenă verticală când widget-ul este pliat

en: Vertically homogeneous sizing when the widget is unfolded
ro: Dimensiune omogenă verticală când widget-ul nu este pliat

en: View
ro: Vizualizare

en: View switcher enabled
ro: Comutator de vizualizare activat

en: Visible child
ro: Copil vizibil

en: Whether a page is being transferred
ro: Dacă o pagină este transferată

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch from a subpage to the preferences
ro: Dacă se poate sau nu să se utilizeze gestul de glisare pentru a comuta de la o subpagină la preferințe

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch to the next child
ro: Dacă se poate sau nu să se utilizeze un gest de glisare pentru a comuta la copilul următor

en: Whether or not swipe gesture can be used to switch to the previous child
ro: Dacă se poate sau nu să se utilizeze un gest de glisare pentru a comuta la copilul anterior

en: Whether or not the child transition is currently running
ro: Dacă rulează sau nu în mod curent tranziția copilului

en: Whether or not the size should smoothly change when changing between differently sized children
ro: Dacă ar trebui sau nu să se schimbe neted dimensiunea când se comută între copiii dimensionați diferit

en: Whether or not the title bar is in selection mode
ro: Dacă bara de titlu se află sau nu în modul de selecție

en: Whether or not the transition is currently running
ro: Dacă rulează sau nu tranziția în mod curent

en: Whether search is enabled
ro: Dacă căutarea este activată

en: Whether swipe direction is reversed
ro: Dacă direcția de glisare este inversată

en: Whether tabs expand to full width
ro: Dacă taburile se extind la lățime totală

en: Whether tabs use inverted layout
ro: Dacă taburile folosesc un aspect inversat

en: Whether the application is using dark appearance
ro: Dacă aplicația utilizează aspectul întunecat

en: Whether the application is using high contrast appearance
ro: Dacă aplicația utilizează aspectul contrast ridicat

en: Whether the child can be navigated to
ro: Dacă se poate naviga la inferior

en: Whether the child can be picked or should be ignored when looking for the child fitting the available size best
ro: Dacă copilul poate fi ales sau ar trebui să fie ignorat când se caută pentru copilul care se potrivește cel mai bine cu dimensiunea disponibilă

en: Whether the decoration-layout property has been set
ro: Dacă proprietatea de aranjament-decorație a fost stabilită

en: Whether the elements of the group should all receive the full decoration
ro: Dacă elementele grupului ar trebui ca toate să primească decorația completă

en: Whether the expansion is enabled
ro: Dacă extinderea este activată

en: Whether the flap can be closed with a swipe gesture
ro: Dacă flaps-ul poate fi închis cu un gest de glisare

en: Whether the flap can be opened with a swipe gesture
ro: Dacă flaps-ul poate fi deschis cu un gest de glisare

en: Whether the flap is currently folded
ro: Dacă flaps-ul este pliat în mod curent

en: Whether the flap is locked
ro: Dacă flaps-ul este blocat

en: Whether the flap is modal
ro: Dacă flaps-ul este modal

en: Whether the flap is revealed
ro: Dacă flaps-ul este dezvăluit

en: Whether the hash, plus, and asterisk symbols should be visible
ro: Dacă simbolurile hash, plus și asterisk ar trebui să fie vizibile

en: Whether the indicator icon is activatable
ro: Dacă iconița indicator este activabilă

en: Whether the letters below the digits should be visible
ro: Dacă literele sub cifre ar trebui să fie vizibile

en: Whether the page is loading
ro: Dacă pagina se încarcă

en: Whether the page is pinned
ro: Dacă pagina este fixată

en: Whether the page is selected
ro: Dacă pagina este selectată

en: Whether the page needs attention
ro: Dacă pagina are nevoie de atenție

en: Whether the row is expanded
ro: Dacă rândul este extins

en: Whether the search mode is on and the search bar shown
ro: Dacă modul de căutare este activ și bara de căutare este arătată

en: Whether the second line of symbols should be shown or not
ro: Dacă a doua linie de simboluri ar trebui să fie arătată sau nu

en: Whether the swipe tracker processes events
ro: Dacă urmăritorul de glisare procesează evenimente

en: Whether the switch enabling the expansion is visible
ro: Dacă comutatorul care activează extinderea este vizibil

en: Whether the system supports color schemes
ro: Dacă sistemul suportă schemele de culori

en: Whether the tab bar is overflowing
ro: Dacă bara de taburi se supraextinde

en: Whether the tabs are currently revealed
ro: Dacă taburile sunt dezvăluite curent

en: Whether the tabs automatically hide
ro: Dacă taburile sunt ascunse automat

en: Whether the title label is visible
ro: Dacă eticheta titlului este vizibilă

en: Whether the view switcher is enabled
ro: Dacă comutatorul de vizualizare este activat

en: Whether the view switcher is revealed
ro: Dacă comutatorul de vizualizare este dezvăluit

en: Whether the widget can be swiped
ro: Dacă widgetul poate fi glisat

en: Whether the widget is folded
ro: Dacă widget-ul este pliat

en: Whether the widget will respond to scroll wheel events
ro: Dacă widgetul va răspunde la evenimentele rotiței de derulare

en: Whether to allow dragging with mouse pointer
ro: Dacă să se permită tragerea cu indicatorul mausului

en: Whether to allow swiping for more than one page at a time
ro: Dacă se permite swipe pentru mai mult de o pagină

en: Whether to allow swiping for more than one snap point at a time
ro: Dacă să se permită swipe pentru mai mult de un snap

en: Whether to reserve space for a subtitle
ro: Dacă să se rezerve spațiu pentru o subtitrare

en: Whether to show the close button in the toolbar
ro: Dacă să se afișeze butonul de închidere în bara cu unelte

en: Whether to show window decorations
ro: Dacă să se arate decorațiile ferestrei

en: Whether to use markup for the title and description
ro: Dacă să se utilizeze marcare pentru titlu și descriere

en: X align
ro: Aliniere X

en: Y align
ro: Aliniere Y
