Denemo-8.4.0 - en to pl translation catalogue (494 entries)

en: 
    GNU Denemo version
pl: 
    GNU Denemo wersja

en: %% ABC file generated by Denemo version
pl: %% plik ABC stworzony przez Denemo wersja

en: %% LilyPond file generated by Denemo version
pl: %% plik LilyPond stworzony przez Denemo wersja

en: %{error. defaulting to%}C
pl: %{błąd. domyślnie na%}C

en: %{error. defaulting to%}c
pl: %{błąd. domyślnie na%}c

en: %{error. defaulting to%}treble
pl: %{błąd. domyślnie na%}wiolinowy

en: <b>Brass</b>
pl: <b>Blacha</b>

en: <b>General</b>
pl: <b>Ogólne</b>

en: <b>Organ</b>
pl: <b>Organy</b>

en: <b>String</b>
pl: <b>Smyczki</b>

en: <b>Woodwind</b>
pl: <b>Drewno</b>

en: About
pl: O programie

en: Accent
pl: Akcent

en: Accent (Off/On)
pl: Akcent (Wył./Wł.)

en: Add Dot
pl: Dodaj kropkę

en: Add Initial Staff
pl: Dodaj początkowy system

en: Add Last Staff
pl: Dodaj ostatni system

en: Add Movement
pl: Dodaj część

en: Add Staff After
pl: Dodaj system za

en: Add Staff Before
pl: Dodaj system przed

en: Add Staffs
pl: Dodaj systemy

en: Add Voice
pl: Dodaj głos

en: Add a bass figure to the current note. Use | sign to split the duration of a note so as to have multiple figures on one note. See Lilypond docs for other notation
pl: Dodaj bas cyfrowany do danej nuty. Użyj znaku |, aby podzielić wartość nutytak, by mieć przy niej kilka oznaczeń. Innych oznaczeń szukaj w dokumentacji Lilypond

en: Add a note to the current chord
    The cursor position determines which note to add
pl: Dodaj nutę do akordu
    Wysokość nuty zależy od pozycji kursora

en: Add movements from a Denemo file
pl: Dodaj części z pliku Denemo

en: Add note
pl: Dodaj nutę

en: Add staffs from a Denemo file
pl: Dodaj systemy z pliku Denemo

en: Adds a new voice (part), to the current staff. It is tricky to switch between the voices. Suggest to use merge staffs
pl: Dodaje nowy głos (partię), do obecngo systemu. Przełączanie między głosami jest proste. Sugeruje połączenie systemów

en: Allow Quick Shortcut Edits
pl: Pozwalaj na edycję Szybkich Skrótów

en: Allows choosing extra commands/menu items from your own collection of extras
pl: Umożliwia wybranie dodatkowych poleceń/menu z Twojej własnej kolekcji dodatków

en: Allows choosing standard extra commands/menu items
pl: Zezwala na wybór dodatkowych standardowych poleceń/menu

en: Allows chord symbols to be added to the current note. E.G.cis:dim7 for c-sharp diminished 7th. See Lilypond docs for notation
pl: Pozwala dodawać symbole akordów do danej nuty. Np.: cis:dim7 dla cis septymowego zmniejszonego. Oznaczenia znajdziesz w dokumentacji Lilypond

en: Alters a StemNeutral object to stem down.
pl: Zmienia położenie laseczek z neutralnego na dolne

en: Alters a StemNeutral object to stem up.
pl: Zmienia położenie laseczki z neutralnego na górne

en: Alto
pl: Altowy

en: Articulation
pl: Artykulacja

en: Attach Lilypond to Chord
pl: Dołącz Lilypond do akordu

en: Attach Lilypond to Note
pl: Dołącz Lilypond do nuty

en: Attach or edit attached LilyPond text to the chord at the cursor. This can be used for attaching and placing text and much more. See LilyPond documentation.
pl: Dołącz lub edytuj dołączony do akordu w miejscu kursora tekst Lilyponda. Możnato wykorzystać dla umieszczania dodatkowego tekstu itd. Zobaczdokumentację Lilyponda.

en: Attach or edit attached LilyPond text to the note at the cursor. This can be used for guitar fingerings, cautionary accidentals and much more. See LilyPond documentation.
pl: Dołącz lub edytuj dołączony do nuty w miejscu kursora tekst Lilyponda. Możnato wykorzystać dla oznaczeń palcowania, dodatkowych oznaczeń itd. Zobaczdokumentację Lilyponda.

en: Audio Input
pl: Wejście audio

en: Auto Stemming
pl: Autmatyczne ustawianie laskowania

en: Autosave every
pl: Autozapisywanie co

en: B
pl: H

en: Bass
pl: Basowy

en: Begin Slur
pl: Zacznij łuk

en: CSound Score File (*.sco)
pl: plik Csound Score (*.sco)

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Change Notehead
pl: Zmień główkę nuty

en: Change Preferences
pl: Zmień ustawienia

en: Change Properties
pl: Zmień właściwości

en: Change initial key signature
pl: Zmień początkową tonację

en: Change initial time signature
pl: Zmień metrum początkowe

en: Change properties of this movement
pl: Zmień właściwości tej części

en: Change some of the properties of the current score. This will start up a dialog window
pl: Zmień niektóre właściwości obecnej partytury. Uruchamia nowe okno dialogowe

en: Change the initial clef of the current staff
pl: Zmień początkowy klucz w danym systemie

en: Change the properties of the current staff
pl: Zmień ustawienia obecnego systemu

en: Change the type of notehead for the current note
pl: Zmień rodzaj główki dla danej nuty

en: Classic
pl: Klasyczny

en: Clear Overlay
pl: Wyczyść nadpisywanie

en: Clear the list of pitches that overlay the notes
pl: Wyczyść listę wysokości nałożoną na rytm

en: Clef
pl: Klucz

en: Clef Change
pl: Zmiana klucza

en: Close Repeat
pl: Zamknij repetycję

en: Close Score
pl: Zamknij partyturę

en: Coda (Off/On)
pl: Coda (Wył./Wł.)

en: Command Manager
pl: Menedżer Poleceń

en: Commands
pl: Polecenia

en: Copy
pl: Kopiuj

en: Could not execute specified web browser: %s
pl: Nie można uruchomić wskazanej przeglądarki internetowej: %s

en: Could not find %s
pl: Nie można znaleźć %s

en: Could not find %s in the path
pl: Nie można odnaleźć %s w zmiennej PATH

en: Could not load specified pixbuf:
    %s
pl: Nie można załadować określonego pixbuf:
    %s

en: Could not parse command line: %s
pl: Nie można zanalizować wiersza poleceń: %s

en: Create Custom Version
pl: Stwórz wersję użytkownika

en: Create a custom version of this block
pl: Stwórz wersję użytkownika dla tego bloku

en: Create working area (tab with an empty score in it)
pl: Stwórz nową przestrzeń roboczą (zakładka z pustą partyturą)

en: Cross
pl: Krzyżyk

en: Cursor Down
pl: Kursor w dół

en: Cursor Left
pl: Kursor w lewo

en: Cursor Right
pl: Kursor w prawo

en: Cursor Up
pl: Kursor do góry

en: Customize tuplet multiplier
pl: Przystosuj grupy niemiarowe

en: Cut
pl: Wytnij

en: Delete
pl: Usuń

en: Delete Block
pl: Usuń blok

en: Delete Measure All Staffs
pl: Usuń takt we wszystkich systemach

en: Delete Movement
pl: Usuń część

en: Delete Object
pl: Usuń objekt

en: Delete Previous Object
pl: Usuń poprzedni objekt

en: Delete Staff After
pl: Usuń system za

en: Delete Staff Before
pl: Usuń system przed

en: Delete a Directive
pl: Usuń dyrektywę

en: Delete a directive attached to chord/note at cursor.
pl: Usuń dyrektywę dodaną do akordu/nuty w miejscu kursora.

en: Delete entire movement?
pl: Czy usunąć całą część?

en: Delete it and start over?
pl: Usunąć i zacząć od nowa?

en: Delete the current measure in all staffs
pl: Usuń dany takt we wszystkich systemach

en: Delete the current measure in this staff, leaving the staff short
pl: Usuń dany takt w tym systemie

en: Delete the current movement
pl: Usuń obecną część

en: Delete the object at the cursor
pl: Usuń objekt w miejscu kursora

en: Delete this block
pl: Usuń ten blok

en: Delete to the left of the cursor.
pl: Usuń na lewo od kursora

en: Deleted
pl: Usunięte

en: Deletes the current staff
pl: Usuwa dany system

en: Deletes the staff after the current staff
pl: Usuwa system za obecnym systemem

en: Deletes the staff before the current staff
pl: Usuwa system poprzedzający dany system

en: Denominator
pl: Mianownik

en: Diamond
pl: Romb

en: Display Layout
pl: Wygląd na ekranie

en: Displays a musical excerpt in your image viewer
pl: Wyświetla fragment muzyki w twojej przeglądarce obrazów

en: Do you want to replace it?
pl: Czy chcesz go zastąpić?

en: Double
pl: Podwójna

en: Down bow
pl: Smyczek w dół

en: Dynamics
pl: Dynamika

en: Edit
pl: Edytowanie

en: Edit Chord Symbols
pl: Edycja symboli akordów

en: Edit Clef Directives
pl: Edytuj dyrektywy klucza

en: Edit Directives
pl: Edytuj dyrektywy

en: Edit Key Signature Directives
pl: Edytuj dyrektywy oznaczenia tonacji

en: Edit Movement Directives
pl: Edytuj dyrektywy części

en: Edit Object
pl: Edycja objektu

en: Edit Score Directives
pl: Edytuj dyrektywy partytury

en: Edit Staff Directives
pl: Edytuj dyrektywy systemu

en: Edit Time Signature Directives
pl: Edytuj dyrektywy oznaczenia metrycznego

en: Edit Voice Directives
pl: Edytuj dyrektywy głosu

en: Edit any directives attached to chord/note at cursor.
pl: Edytuj dyrektywę dodaną do akordu/nuty w miejscu kursora.

en: Edit any directives attached to clef.
pl: Edytuj dyrektywę dodaną do klucza.

en: Edit any directives attached to key signature.
pl: Edytuj dyrektywę dodaną do oznaczenia tonacji.

en: Edit any directives attached to movement.
pl: Edytuj dyrektywę dodaną do głosu.

en: Edit any directives attached to score.
pl: Edytuj dyrektywę dodaną do partytury

en: Edit any directives attached to staff.
pl: Edytuj dyrektywę dodaną do systemu.

en: Edit any directives attached to time signature.
pl: Edytuj dyrektywę dodaną do oznaczenia metrycznego.

en: Edit any directives attached to voice.
pl: Edytuj dyrektywę dodaną do głosu.

en: Edit the object at the cursor.
pl: Edytuj objekt w miejscu kursora

en: Edit/Insert a time signature change for the current measure
pl: Wstaw/Edytuj zmianę metrum w danym systemie

en: Eight note
pl: Ósemka

en: Eigth rest
pl: Pauza ósemkowa

en: Enable pitch entry from microphone
pl: Pozwól na wprowadzanie wysokości przez mikrofon

en: End
pl: Końcowa

en: End Crescendo
pl: Zakończ crescendo

en: End Diminuendo
pl: Zakończ diminuendo

en: End Slur
pl: Zakończ łuk

en: End Tuplet
pl: Zakończ grupę niemiarową

en: Enter desired time signature:
pl: Ustaw metrum:

en: Enter width (in pixels) of measures:
pl: Wprowadź szerokość taktu (w pikselach):

en: Entering rests not notes
pl: Wprowadzanie pauz zamiast nut

en: Enters rests which will not be printed (just take up space)
    Used for positioning polyphonic voice entries
pl: Ustawia pauzy, które nie będą widoczne, a jedynie wypełnią pewną przestrzeń
    Używane dla pozycjonowania wejść głosów w polifonii

en: Export the score as a PDF document file
pl: Eksportuj partyturę jako dokument PDF

en: Fermata (Off/On)
pl: Fermata (Wył./Wł.)

en: Flageolet
pl: Flażolet

en: Flatten
pl: Obniż

en: Font Size
pl: Wielkość czcionki

en: Force Cautionary Accidental
pl: Znak chromatyczny przypominający (wymuś)

en: Gets rid of the selection.
pl: Kasuje zaznaczenie

en: Gives the version number etc of this program
pl: Podaje numer wersji itd. o tym programie

en: Go to Measure
pl: Idź do taktu

en: Go to measure
pl: Idź do taktu

en: Go to the next movement
pl: Idź do następnej części

en: Go to the previous movement
pl: Idź do poprzedniej części

en: Goto Bookmark
pl: Idź do zakładki

en: Half note
pl: Półnuta

en: Half rest
pl: Pauza półnutowa

en: Harmonic
pl: Flażolet

en: Hidden
pl: Ukryte

en: Inital Time Signature
pl: Początkowe metrum

en: Initial Clef
pl: Klucz początkowy

en: Initial Key
pl: Tonacja początkowa

en: Insert
pl: Wstawianie

en: Insert 12/8 Time
pl: Wstaw metrum 12/8

en: Insert 2/2 Time
pl: Wstaw metrum 2/2

en: Insert 2/4 Time
pl: Wstaw metrum 2/4

en: Insert 3/2 Time
pl: Wstaw metrum 3/2

en: Insert 3/4 Time
pl: Wstaw metrum 3/4

en: Insert 3/8 Time
pl: Wstaw metrum 3/8

en: Insert 4/2 Time
pl: Wstaw metrum 4/2

en: Insert 4/4 Time
pl: Wstaw metrum 4/4

en: Insert 6/4 Time
pl: Wstaw metrum 6/4

en: Insert 6/8 Time
pl: Wstaw metrum 6/8

en: Insert 9/8 Time
pl: Wstaw metrum 9/8

en: Insert A
pl: Wstaw A

en: Insert A Minor
pl: Wstaw a minor

en: Insert A# Minor
pl: Wstaw a# minor

en: Insert Ab Major
pl: Wstaw Ab Major

en: Insert Ab Minor
pl: Wstaw ab minor

en: Insert Amaj
pl: Wstaw Amaj

en: Insert B
pl: Wstaw H

en: Insert B Minor
pl: Wstaw h minor

en: Insert Barline
pl: Wstaw kreskę taktową

en: Insert Bb Major
pl: Wstaw Bb Major

en: Insert Bb Minor
pl: Wstaw b minor

en: Insert Bmaj
pl: Wstaw Hmaj

en: Insert C
pl: Wstaw C

en: Insert C Minor
pl: Wstaw c minor

en: Insert C# Major
pl: Wstaw C# Major

en: Insert C# Minor
pl: Wstaw c# minor

en: Insert Cb Major
pl: Wstaw Cb Major

en: Insert Cmaj
pl: Wstaw Cmaj

en: Insert D
pl: Wstaw D

en: Insert D Minor
pl: Wstaw d minor

en: Insert D# Minor
pl: Wstaw d# minor

en: Insert Db Major
pl: Wstaw Db Major

en: Insert Dmaj
pl: Wstaw Dmaj

en: Insert Duplet
pl: Wstaw duolę

en: Insert Dynamic
pl: Wstaw dynamikę

en: Insert Dynamics
pl: Wstaw dynamikę

en: Insert E
pl: Wstaw E

en: Insert E Minor
pl: Wstaw e minor

en: Insert Eb Major
pl: Wstaw Eb Major

en: Insert Eb Minor
pl: Wstaw eb minor

en: Insert Emaj
pl: Wstaw Emaj

en: Insert F
pl: Wstaw F

en: Insert F Major
pl: Wstaw F Major

en: Insert F Minor
pl: Wstaw f minor

en: Insert F# Major
pl: Wstaw F# Major

en: Insert F# Minor
pl: Wstaw f# minor

en: Insert G
pl: Wstaw G

en: Insert G Minor
pl: Wstaw g minor

en: Insert G# Minor
pl: Wstaw g# minor

en: Insert Gb Major
pl: Wstaw Gb Major

en: Insert Gmaj
pl: Wstaw Gmaj

en: Insert Lilypond
pl: Wstaw Lilypond

en: Insert Movement After
pl: Wstaw część po

en: Insert Movement Before
pl: Wstaw część przed

en: Insert Quadtuplet
pl: Wstaw kwartolę

en: Insert Quintuplet
pl: Wstaw kwintolę

en: Insert Septuplet
pl: Wstaw septolę

en: Insert Sextuplet
pl: Wstaw sekstolę

en: Insert Triplet
pl: Wstaw triolę

en: Insert a blank measure before the current one (in all staffs)
pl: Wstaw pusty takt przed obecnym (we wszystkich systemach)

en: Insert a new movement after the current one
pl: Wstaw nową część po obecnej

en: Insert a new movement before the current one
pl: Wstaw nową część przed obecną

en: Insert clef change
pl: Wstaw zmianę klucza

en: Insert key signature change
pl: Wstaw zmianę tonacji

en: Insert or edit a directive in the LilyPond music typesetting language. This can be used for extra spacing, transposing or almost anything. See LilyPond documentation for ideas.
pl: Wstawia lub edytuje dyrektywę w języku typograficznym Lilypond. Można to wykorzystać dla dodania dodatkowej przestrzeni, transpozycji, czy czegokolwiekco jest potrzebne. Pomysłów szukaj w dokumentacji Lilyponda

en: Insert time signature change
pl: Wstaw zmianę metrum

en: Insert/Edit Figured Bass
pl: Wstaw/Edytuj Bas cyfrowany

en: Insert/Edit a change of clef at the cursor
pl: Wstaw/Edytuj zmianę klucza w miejscu kursora

en: Insert/Edit a key change at the cursor position
pl: Wstaw/Edytuj zmianę tonacji w miejscu kursora

en: Insert/delete begin slur on this note
pl: Ustaw/usuń początek łuku na tej nucie

en: Insert/delete end slur on this note
pl: Ustaw/usuń koniec łuku na tej nucie

en: Inserts a duplicate of the current note, tied
pl: Wstawia duplikat danej nuty, legując obydwie

en: Inserts a dynamic marking at the cursor position
pl: Wstawia oznaczenie dynamiczne w miejscu kursora

en: Inserts a new staff at the end of the score
pl: Wstawia nowy system na końcu partytury

en: Inserts a new staff at the top of the score
pl: Wstawia nowy system na górze partytury

en: Inserts a new staff before the current staff
pl: Wstawia nowy system przed obecnym

en: Inserts a stem neutral object. After this automatic stem directions are active. You can click on this tag and use Sharpen/StemUp etc commands to change stem direction
pl: Wstawia objekty laseczkami ustawionymi neutralnie. Następnie uaktywnia się automatyczne kierowanie laseczek. Możesz kliknąć tutaj i użyć poleceń tj. Laseczka w górę itd., aby zmienić kierunek laseczki

en: Inserts note A before note at cursor
    Cursor determines which octave
    Note is inserted in the prevailing rhythm
pl: Wstawia nutę A przed nutą na kursorze
    Kursor określa oktawę
    Nuta jest wstawiana wg nadrzędnego rytmu

en: Inserts note B before note at cursor
    Cursor determines which octave
    Note is inserted in the prevailing rhythm
pl: Wstawia nutę H przed nutą na kursorze
    Kursor określa oktawę
    Nuta jest wstawiana wg nadrzędnego rytmu

en: Inserts note C before note at cursor
    Cursor determines which octave
    Note is inserted in the prevailing rhythm
pl: Wstawia nutę C przed nutą na kursorze
    Kursor określa oktawę
    Nuta jest wstawiana wg nadrzędnego rytmu

en: Inserts note D before note at cursor
    Cursor determines which octave
    Note is inserted in the prevailing rhythm
pl: Wstawia nutę D przed nutą na kursorze
    Kursor określa oktawę
    Nuta jest wstawiana wg nadrzędnego rytmu

en: Inserts note E before note at cursor
    Cursor determines which octave
    Note is inserted in the prevailing rhythm
pl: Wstawia nutę E przed nutą na kursorze
    Kursor określa oktawę
    Nuta jest wstawiana wg nadrzędnego rytmu

en: Inserts note F before note at cursor
    Cursor determines which octave
    Note is inserted in the prevailing rhythm
pl: Wstawia nutę F przed nutą na kursorze
    Kursor określa oktawę
    Nuta jest wstawiana wg nadrzędnego rytmu

en: Inserts note G before note at cursor
    Cursor determines which octave
    Note is inserted in the prevailing rhythm
pl: Wstawia nutę G przed nutą na kursorze
    Kursor określa oktawę
    Nuta jest wstawiana wg nadrzędnego rytmu

en: Inserts specialized barline at the cursor position. Mostly not working
pl: Wstawia specjalną kreskę taktową w miejscu kursora. W większości nie działa

en: Inserts/Adds a new staff after the current staff
pl: Wstawia/Dodaje nowy system za obecnym systemem

en: Join Voices
pl: Połącz głosy

en: Key Signature Change
pl: Zmiana tonacji

en: Keyboard shortcuts could not be found
pl: Nie można odnaleźć skrótów klawiszowych

en: Landscape
pl: Poziomo

en: Left heel
pl: Lewa obcas

en: Left toe
pl: Lewy nos

en: Lilypond Version
pl: Wersja Lilypond

en: Load a Custom Command Set
pl: Załaduj Zestaw Poleceń użytkownika

en: Load a Standard Command Set
pl: Załaduj standardowy Zestaw Poleceń

en: Manage Command Set
pl: Zarządzaj zestawem poleceń

en: Max recent files
pl: Max otwartych plików

en: Measure Left
pl: Takt w lewo

en: Measure Right
pl: Takt w prawo

en: Measure width (pixels):
pl: Długość taktu (w pikselach):

en: Merge this staff as a voice on the previous staff
pl: Przyłącz ten system jako głos do poprzedniego systemu

en: Midi Input
pl: Wejście Midi

en: Mode for changing the note at cursor (name, duration)
    and to enter notes by duration (rhythms)
    Use the durations to insert notes
pl: Tryb zmiany nuty w pozycji kursora (wysokość, długość)
    oraz do wprowadzania nut wg rytmu
    Użyj wartości rytmicznych(np.1,2,3) do wprowadzania nut

en: Mode for inserting notes into the score at the cursor position
    Uses prevailing duration/rhythm
    Use the durations to set the prevailing duration
    Use the note names to insert the note
pl: Tryb wstawiania do partytury nut w pozycji kursora
    Używa nadrzędnego rytmu/wartości
    Wybierz nadrzędną wartość rytmiczną
    Używaj nazw dźwięków do wpisywania nut

en: Mordent
pl: Mordent przekreślony

en: Mordent (Off/On)
pl: Mordent przekreślony (Wył./Wł.)

en: More Commands
pl: Więcej poleceń

en: Moves the cursor one object left, altering the selection if any
pl: Przesuwa kursor o jeden objekt w lewo, jeśli można zmieniając zaznaczenie

en: Moves the cursor one object right, altering the selection if any
pl: Przesuwa kursor o jeden objekt w prawo, jeśli można zmieniając zaznaczenie

en: Moves the cursor one scale step down
pl: Przesuwa kursor o jeden stopień skali w dół

en: Moves the cursor one scale step up
pl: Przesuwa kursor o jeden stopień skali do góry

en: Moves the cursor to the Mark without altering the selection
pl: Przesuwa kursor do znaku bez zmiany zaznaczenia

en: My Commands
pl: Moje polecenia

en: New Alto Clef
pl: Nowy klucz altowy

en: New Bass Clef
pl: Nowy klucz basowy

en: New G8 Clef
pl: Nowy klucz G8

en: New Soprano Clef
pl: Nowy klucz sopranowy

en: New Tab
pl: Nowa zakładka

en: New Tenor Clef
pl: Nowy klucz tenorowy

en: New Treble Clef
pl: Nowy klucz wiolinowy

en: Next Bookmark
pl: Następna zakładka

en: Next Movement
pl: Następna część

en: No External Input
pl: Bez zewnętrznego wejścia

en: No Tooltip yet
pl: Na razie brak porady

en: No commands file was found in either the systemwide Denemo directory or in .denemo directory within your home directory. This is an intallation error. You can use Edit/Command Management to construct a custom interface or to load one from a commandset file.
pl: Nie znaleziono rzadnych plików z poleceniami, ani w katalogu systemowym Denemo, ani w katalogu .denemo w Twoim katalogu domowym. Jest to błąd instalacji. Możesz użyć menedżera Edycja/Polecenia, aby stworzyć własny interfejs, lub załadować jeden z gotowych plików z poleceniami.

en: No mode
pl: Brak trybu

en: No such measure
pl: Nie ma takiego taktu

en: No such movement
pl: Nie ma takiej części

en: No such voice
pl: Nie ma takiego głosu

en: Non printing rests
pl: Pauzy niewidoczne

en: Normal
pl: Normalna

en: Normal (note) entry
pl: Wpisywanie nut (normal)

en: Note
pl: Nuta

en: Numerator
pl: Licznik

en: Octave Down
pl: Oktawa w dół

en: Octave Up
pl: Oktawa w górę

en: Open
pl: Pusta

en: Open Example
pl: Otwórz przykład

en: Open In New
pl: Otwórz w nowym

en: Open Repeat
pl: Otwórz repetycję

en: Open Template
pl: Otwórz szablon

en: Open a file containing a music score for editing
pl: Otwórz do edycji plik zawierający partyturę

en: Opens a browser on the user manual
pl: Otwiera przeglądarkę z podręcznikiem użytkownika

en: Ordinary
pl: Normalna

en: Paper Size
pl: Rozmiar papieru

en: Paste
pl: Wklej

en: Play
pl: Odtwarzaj

en: Playback Properties
pl: Właściwości odtwarzania

en: Playback properties
pl: Ustawienia odtwarzacza

en: Please edit lilypond path in the preferences.
pl: Proszę zmienić ścieżkę do programu lilypond w ustawieniach.

en: Please edit the chosen browser in the preferences.
pl: Proszę wybrać przeglądarkę internetową w ustawieniach.

en: Portrait
pl: Pionowo

en: Prall
pl: Mordent

en: Preferences - Denemo
pl: Ustawienia - Denemo

en: Prev Bookmark
pl: Poprzednia zakładka

en: Previous Movement
pl: Poprzednia część

en: Print
pl: Drukuj

en: Print Excerpt
pl: Drukuj fragment

en: Print Excerpt Range
pl: Drukuj fragment

en: Print Part
pl: Drukuj głos

en: Print Preview
pl: Podgląd wydruku

en: Print from Measure
pl: Drukuj od taktu

en: Quarter note
pl: Ćwierćnuta

en: Quarter rest
pl: Pauza ćwierćnutowa

en: Quit
pl: Zakończ

en: Read Only
pl: Tylko do odczytu

en: Record Scheme Script
pl: Nagraj skrypt Scheme

en: Redo
pl: Przywróć

en: Remove Dot
pl: Usuń kropkę

en: Remove a note from the current chord
pl: Usuń nutę z danego akordu

en: Remove note
pl: Usuń nutę

en: Rest
pl: Pauza

en: Reverse turn
pl: Obiegnik odwrócony

en: Right heel
pl: Prawy obcas

en: Right toe
pl: Prawy nos

en: Save
pl: Zapisz

en: Save As
pl: Zapisz jako

en: Save Command Set
pl: Zapisz Zestaw Poleceń

en: Save Parts
pl: Zapisz głosy

en: Save Parts: each staff becomes a file in lilypond format
pl: Zapisz głosy: każdy system jako osobny plik w formacie lilypond

en: Save Selection
pl: Zapisz zaznaczenie

en: Save Template
pl: Zapisz szablon

en: Save as Default Command Set
pl: Zapisz jako domyślny Zestaw Poleceń

en: Save as a Custom Command Set
pl: Zapisz jako Zestaw Poleceń użytkownika

en: Save the current commands and keyboard shortcuts as the default
pl: Zapisz obecne polecenia i skróty klawiszowe jako domyślne

en: Save the score as a template for re-use as a starting point for new scores
pl: Zapisz partyturę jako szablon, który ponownie użyjesz do stworzenia nowej partytury

en: Save the score under a new name
pl: Zapisz partyturę pod nową nazwą

en: Save the selected music. Not sure if this is working
pl: Zapisz zaznaczony fragment muzyki.

en: Score
pl: Partytura

en: Score Properties
pl: Właściwości partytury

en: Score Titles
pl: Tytuły partytury

en: Score properties
pl: Właściwości partytury

en: Segno  (Off/On)
pl: Segno (Wył./Wł.)

en: Select Notehead Type
pl: Wybierz typ główki nuty

en: Select desired barline
pl: Wybierz kreskę taktową

en: Select desired clef
pl: Wybierz klucz

en: Select desired key signature
pl: Wybierz tonację

en: Set 12/8 Time
pl: Ustaw metrum 12/8

en: Set 2/2 Time
pl: Ustaw metrum 2/2

en: Set 2/4 Time
pl: Ustaw metrum 2/4

en: Set 3/2 Time
pl: Ustaw metrum 3/2

en: Set 3/4 Time
pl: Ustaw metrum 3/4

en: Set 3/8 Time
pl: Ustaw metrum 3/8

en: Set 4/2 Time
pl: Ustaw metrum 4/2

en: Set 4/4 Time
pl: Ustaw metrum 4/4

en: Set 6/4 Time
pl: Ustaw metrum 6/4

en: Set 6/8 Time
pl: Ustaw metrum 6/8

en: Set 9/8 Time
pl: Ustaw metrum 9/8

en: Set A Major as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na A Major

en: Set A Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na a minor

en: Set A# Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na a# minor

en: Set Ab Major as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na Ab Major

en: Set Ab Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na ab minor

en: Set Alto Clef
pl: Ustaw klucz altowy

en: Set B Major as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na H Major

en: Set B Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na h minor

en: Set Bass Clef
pl: Ustaw klucz basowy

en: Set Bb Major as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na B Major

en: Set Bb Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na b minor

en: Set C Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na c minor

en: Set C# Major as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na C# Major

en: Set C# Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na c# minor

en: Set Cb Major as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na Cb Major

en: Set Clef
pl: Ustaw klucz

en: Set D Major as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na D Major

en: Set D Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na d minor

en: Set D# Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na d# minor

en: Set Db Major as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na Db Major

en: Set E Major as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na E Major

en: Set E Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na e minor

en: Set Eb Major as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na Eb Major

en: Set Eb Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na eb minor

en: Set F Major as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na F Major

en: Set F Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na f minor

en: Set F# Major as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na F# Major

en: Set F# Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na f# minor

en: Set G Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na g minor

en: Set G# Minor as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na g# minor

en: Set G8 Clef
pl: Ustaw klucz G8

en: Set Gb Major as Initial Keysig
pl: Ustaw początkową tonację na Gb Major

en: Set Grace
pl: Ustaw przednutkę

en: Set Initial Keysig to C Major
pl: Ustaw początkową tonację na C Major

en: Set Initial Keysig to G Major
pl: Ustaw początkową tonację na G Major

en: Set Mark
pl: Wstaw Znak

en: Set Notehead
pl: Ustaw główkę nuty

en: Set Soprano Clef
pl: Ustaw klucz sopranowy

en: Set Tenor Clef
pl: Ustaw klucz tenorowy

en: Set Treble Clef
pl: Ustaw klucz wiolinowy

en: Set minimum measure width
pl: Ustaw minimalną szerokość taktu

en: Set the initial key signature of the current staff
pl: Ustaw tonacje początkową dla obecnego systemu

en: Set the initial time signature of the current staff
pl: Ustaw początkowe metrum dla obecnego systemu

en: Sharpen
pl: Podwyższ

en: Shift Accidentals Flatwise
pl: Przesuń po kole kwintowym w dół

en: Shift Accidentals Sharpwise
pl: Przesuń po kole kwintowym w górę

en: Shifts the set of accidentals one step flatter
pl: Przesuwa znaki chromatyczne po kole kwintowym w dół

en: Shifts the set of accidentals one step sharper
pl: Przesuwa zestaw znaków jeden w górę w kole kwintowym

en: Shortcuts
pl: Skróty

en: Shorter Staffs
pl: Krótsze systemy

en: Show scheme script window
pl: Pokaż okno skryptu Scheme

en: Show/Hide
pl: Pokaż/Ukryj

en: Show/hide a menu which is arranged by objects
    The actions available for note objects change with the mode
pl: Pokaż/ukryj menu złożone z objektów
    Akcje dostępne dla objektów nutowych zależne są od wybranego trybu

en: Show/hide a toolbar which allows
    you to enter notes and rests using the mouse
pl: Pokaż/ukryj pasek narzędziowy, pozwalający
    na wprowadzanie nut i pauz przy użyciu myszy

en: Show/hide the LilyPond music typesetting language window
pl: Pokaż/ukryj okno języka typografii muzycznej LilyPond

en: Shrink Measure
pl: Skróć takty

en: Sixteenth note
pl: Szesnastka

en: Sixteenth rest
pl: Pauza szesnastkowa

en: Soprano
pl: Sopranowy

en: Split Voices
pl: Rozdziel głosy

en: Split off the next voice as a separate staff
pl: Wydziela następny głos jako osobny system

en: Staccato (Off/On)
pl: Staccato (Wył./Wł.)

en: Staff Down
pl: System w dół

en: Staff Properties
pl: Właściwości systemu

en: Staff Up
pl: System w górę

en: Staff spacing (pixels):
pl: Odstęp między systemami (w pikselach):

en: Start Crescendo
pl: Zacznij crescendo

en: Start Diminuendo
pl: Zacznij diminuendo

en: Start Triplet
pl: Zacznij triolę

en: Start a new musical score
pl: Zacznij nową partyturę

en: Start a new score from a built-in example
pl: Zacznij nową partyturę z gotowych przykładów

en: Start a new score from a built-in template file
pl: Zacznij nową partyturę z wbudowanego szablonu

en: Start a new score from one of your own template files
pl: Zacznij nową partyturę ze swojego szablonu

en: StemDown
pl: LaseczkaNaDół

en: StemUp
pl: LaseczkaDoGóry

en: Stop
pl: Zatrzymaj

en: Stopped
pl: Zakryty

en: Stopped  (Off/On)
pl: Zakryty (Wył./Wł.)

en: Swap Movements
pl: Zamień części

en: Swap Staffs
pl: Zamień systemy

en: Swap this movement with the one before
pl: Zamień tę część z częścią poprzedzającą

en: Taller Staffs
pl: Wyższe systemy

en: Tenor
pl: Tenorowy

en: Tenuto (Off/On)
pl: Tenuto (Wył./Wł.)

en: The score %s has unsaved changes
pl: W partyturze %s są niezapisane zmiany

en: This is movement #%d
pl: To jest %d część

en: This is the first movement
pl: To jest pierwsza część

en: This is the last movement
pl: To jest ostatnia część

en: This is the only movement
pl: To jest jedyna część

en: Thumb
pl: Kciuk

en: Tied note
pl: Nuta legowana

en: Ties/unties the note at the cursor
pl: Łączy/rozłącza nuty w miejscu kursora

en: Time Signature Change
pl: Zmiana metrum

en: To Mark
pl: Do znaku

en: Toggle Blank Mode
pl: Przełącz w Tryb Pusty

en: Toggle Edit Mode
pl: Przełącz w Tryb Edycji

en: Toggle Rest Mode
pl: Przełącz w Tryb Pauz

en: Toggle Tie
pl: Przełącz legowanie

en: Toggle between current mode and edit mode
pl: Przełącz pomiędzy obecnym trybem, a trybem Edycji

en: Toggle between note entry and rest entry
pl: Przełącz pomiędzy wpisywaniem nut i pauz

en: Toggle visibility of section
pl: Przełączanie widzialności fragmentu

en: Treble
pl: Wiolinowy

en: Trill
pl: Tryl

en: Turn
pl: Obiegnik

en: Turn (Off/On)
pl: Obiegnik (Wył./Wł.)

en: Undo
pl: Cofnij

en: Unset Mark
pl: Usuń Znak

en: Up bow
pl: Smyczek w górę

en: Voice Down
pl: Głos w dół

en: Voice Up
pl: Głos w górę

en: Whole note
pl: Cała nuta

en: Whole rest
pl: Pauza całonutowa

en: Widen Measures
pl: Poszerz takty

en: minute(s)
pl: minut(y)

en: poly voice %d
pl: %d głos polifonii

en: to
pl: do

en: voice %d
pl: głos %d
