denemo 2.6-rc2 - en to ja translation catalogue (1405 entries)

en:  Directive
ja:  指示

en:  Directives
ja:  指示

en:  Objects
ja:  オブジェクト

en: % MIDI-in Dynamic Compression
ja: MIDI入力の動的圧縮 (%)

en: % Zoom
ja: ズーム (%)

en: % of display height per system
ja: システムのディスプレイの高さに対して (%)

en: %% ABC file generated by Denemo version
ja: %% ABC ファイル 作成ソフトウェアはDenemo version

en: %% LilyPond file generated by Denemo version
ja: %% LilyPond ファイル 作成ソフトウェアはDnemo version

en: %sCommand: %s
    %s
    Location: %s
    Internal Name: %s
ja: %sコマンド: %s
    %s
    位置: %s
    内部名: %s

en: %{error. defaulting to%}C
ja: %{エラーです。デフォルトを使います%}C

en: %{error. defaulting to%}c
ja: %{エラーです。デフォルトを使います%}c

en: %{error. defaulting to%}treble
ja: %{エラーです。デフォルトを使います%}ト音記号

en: (Untitled)
ja: （無題）

en: (use Fn12 to Repeat)
ja: (Fn12 で 繰り返し)

en: , or
ja: 、または

en: 11 Expression
ja: 11 発想記号

en: 8 Balance
ja: 8 バランス

en: <b>Movement %d</b>
ja: <b>楽章 %d</b>

en: <b>Within the chord the cursor is on the note %s </b>
ja: <b>和音の中でカーソルは音符 %s に位置しています</b>

en: A Bass Figure "%s" is attached to this note.
ja: この音符には低音表記のための数字 "%s" が付いています。

en: A Chord Symbol "%s" is attached to this note.
ja: この音符には和音記号 "%s" が付いています。

en: A Time Signature Change should be the first object in a measure
    unless you are trying to do something unusual
ja: 拍子記号は、小節の最初のオブジェクトです
    何か特別なことをしようとしているのでない限り。

en: A command of this name is already available in your custom menus; Overwrite?
ja: この名前ですでに有効なコマンドがあなたのカスタムメニューにあります;上書きしますか?

en: A context is set on this staff
ja: コンテキストがこの五線に設定されています

en: A file with the name %s already exists
ja: %sというファイルは既に存在します

en: A slur ends here
    There should be a matching start slur earlier.
ja: スラーがここで終わります。
    前に対になるスラーの始まりがあるはずです。

en: A slur starts from here.
    There should be a matching end slur later.
ja: スラーがここから始まります。
    後で対になるスラーの終わりがあるはずです。

en: ABC (*.abc)
ja: ABC(*.abc)形式

en: Abort on scheme errors
ja: scheme エラーで中止

en: About
ja: Denemo について

en: Accent (Off/On)
ja: アクセント(オフ/オン)

en: Accidental
ja: 臨時記号

en: Add Accidental/Ornament
ja: 臨時記号/装飾記号を追加する

en: Add Dot
ja: 符点を追加

en: Add Favorite
ja: お気に入りを追加

en: Add Initial Staff
ja: 最初に五線を追加

en: Add Last Staff
ja: 最後に五線を追加

en: Add Lyric Verse
ja: 歌詞の連を追加

en: Add Movement
ja: 楽章を追加

en: Add Named Bookmark
ja: 名前付きブックマークを追加

en: Add Note
ja: 音符を追加

en: Add Staff
ja: 五線を追加

en: Add Staff After
ja: 後ろに五線を追加

en: Add Staff Before
ja: 前に五線を追加

en: Add Staffs
ja: 五線を追加

en: Add Voice
ja: 声部を追加

en: Add a note to the current chord
    The cursor position determines which note to add
ja: 現在の和音に音符を追加する
    カーソルの位置が、追加する音符を決定します

en: Add a verse of lyrics
ja: 歌詞の連を追加する

en: Add movements from a Denemo file
ja: Denemo ファイルから楽章を読み込んで追加

en: Add note
ja: 音符を追加

en: Add staffs from a Denemo file
ja: Denemo ファイルから五線を追加する

en: Add/alter object from menu
ja: メニューからオブジェクトを追加/変更

en: Adds a new voice (part), to the current staff. It is tricky to switch between the voices. Suggest to use merge staffs
ja: 現在の五線に新しい声部（パート）を追加します。声部を行き来する操作は注意が必要なので、五線をマージした方がいいでしょう。

en: Adds the > accent
ja: アクセント > を追加

en: Adds the staccato dot or removes it
ja: スタッカートの点を追加または削除

en: Adjust Margins
ja: 余白を調節する

en: Adjust Ornament
ja: 装飾記号を調節する

en: Adjust the Measure Lengths
ja: 小節の長さを調整する

en: Advanced Edit
ja: 高度な編集

en: Affects display only
ja: 表示にのみ影響します

en: Align to left
ja: 左寄せ

en: Align to right
ja: 右寄せ

en: All Movements
ja: すべての楽章

en: All Parts
ja: すべてのパート

en: All Staffs:
ja: すべての五線:

en: Allegro
ja: アレグロ

en: Allow one non-matching word in the search.
ja: 検索結果に一致しない単語が1つ含まれることを許容します。

en: Allow too few notes/rests in this measure. Only affects the Denemo display and error checking, the typesetting will place barlines according to the actual durations of notes as usual.
ja: この小節で音符/休符の不足を許容します。Denemo での表示とエラーチェックのみに影響します。組版では小節区切りは通常通り音符の長さに従って配置されます。

en: Allows choosing extra commands/menu items from disk
ja: ディスクから特別コマンド/メニュー項目を選択できるようにする

en: Allows choosing extra commands/menu items from your own collection of extras
ja: あなたの特別コレクションから標準・特別コマンド/メニュー項目を選択できるようにする

en: Allows choosing standard extra commands/menu items
ja: 標準・特別コマンド/メニュー項目を選択できるようにする

en: Allows chord symbols to be added to the current note. E.G.cis:dim7 for c-sharp diminished 7th. See Lilypond docs for notation
ja: 現在の音符に和音記号を追加できるようにします。例えば、cis:dim7 とすると C#の減七和音になります。記法については、Lilypond のドキュメントを参照してください。

en: Allows you to specify properties used in playing back (midi)
ja: 再生時(MIDI)に使われるプロパティを指定できます

en: Alternate note at cursor
ja: カーソル位置の音符を変更する

en: Alters a StemNeutral object to stem down.
ja: StemNeutral オブジェクトを符尾下方向に変更する

en: Alters a StemNeutral object to stem up.
ja: StemNeutral オブジェクトを符尾上方向に変更する

en: Alto
ja: 中高音(アルト）

en: Analysing Audio
ja: 音声を解析中

en: Another great feature is the ability to put links in the score to the original source document that you transcribed from. Clicking on such a link opens the document for you and highlights the bar you are looking at. You can use this to continue work from where you left off, or for looking back at the source to check a doubtful bar.
ja: もうひとつの素晴らしい機能は、楽譜から複写元の文書にリンクを張ることができることです。リンクをクリックすると、文書を開いてあなたが見ている小節をハイライト表示します。この機能を使って、中断したところから作業を継続したり、自信のない小節を見直すことができます。

en: Append Measure All Staffs
ja: すべての五線に小節を追加

en: Append/Edit
ja: 追加/編集

en: Append/Edit Note
ja: 音符を追加/編集

en: Append/Insert Duration
ja: 長さを追加/挿入

en: Appending/Editing Pitches
ja: 音程を追加または編集

en: Appends a blank measure to every staff in this movement
ja: 空の小節をこの楽章のすべての五線に追加する

en: Applies only to certain layouts, including the current one.
ja: 現在のものを含め、いくつかのレイアウトで適用します。

en: Are you sure you want to delete the directive?
ja: 指示を削除してよろしいですか?

en: Arpeggio (Off/On)
ja: アルペジオ (Off/On)

en: Arranger
ja: 編曲者

en: Articulation
ja: アーティキュレーション

en: Articulations
ja: アーティキュレーション

en: Attach LilyPond
ja: LilyPond 言語を追加

en: Attach LilyPond to Chord
ja: 和音にLilyPond 言語を追加

en: Attach LilyPond to Note
ja: 音符にLilyPond 言語を追加

en: Attach mf indication to a chord.
ja: 和音に mf を追加

en: Audio Input
ja: 音声入力

en: Audio does not have 44100 sample rate: this could be bad
ja: 音声のサンプリングレートが 44100Hz ではありません: 異常が起きているかもしれません

en: Audio driver options
ja: オーディオドライバのオプション

en: Audio is not stereo - expect bad things!
ja: 音声はステレオではありません - 悪いことが起きてるかも!

en: Auto Stemming
ja: 符尾を自動的に付加

en: Autosave every
ja: 全てを自動保存

en: BPM Not Printed
ja: BPMは印刷されない

en: Baritone
ja: パリトン

en: Barlines
ja: 小節区切り

en: Bass
ja: 低音(バス)

en: Bass Octava bassa
ja: 1オクターブ下のヘ音記号

en: Begin Slur from note/chord at cursor, or remove a Begin Slur
ja: カーソル位置の音符/和音からスラーを開始する、またはスラーの始まりを削除する

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Bottom Margin
ja: 下の余白

en: Breath Mark
ja: ブレス記号

en: Browse Feature-Packed Score
ja: 機能の実例を盛り込んだ楽譜を見る

en: Browse Manual
ja: マニュアルを見る

en: Built-in Staff Properties
ja: 五線の内蔵プロパティ

en: C Major
ja: ハ長調

en: CSound Score File (*.sco)
ja: CSound Score(*.sco)形式

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancelled
ja: キャンセルされました

en: Cannot delete via this mechanism, use appropriate Object Editor
ja: この仕組みからは、削除できません、適切なオブジェクトエディターを使ってください

en: Cannot mix MIDI recordings with imported MIDI - delete imported MIDI first
ja: MIDI録音とインポートしたMIDIとをミックスできません - まずインポートしたMIDIを削除してください

en: Cannot mix audio and MIDI recordings
ja: 音声とMIDI録音をミックスできません

en: Change
ja: 変更

en: Change Midi Channel
ja: MIDI チャネルを変更

en: Change Note
ja: 音符を変更

en: Change Notehead
ja: 音符の形状を変更

en: Change Pitch
ja: 音の高さを変更

en: Change Preferences
ja: プログラムの設定を変更

en: Change Properties
ja: プロパティを変更

en: Change Rest
ja: 休符を変更

en: Change Staff
ja: 五線を変更

en: Change built-in properties of the current score. This will start up a dialog window
ja: 現在の楽譜の内蔵プロパティを変更する。ダイアログウィンドウが開きます。

en: Change initial key signature
ja: 初期の調号を変更する

en: Change initial time signature
ja: 最初の拍子記号を変更する

en: Change or Append Notes
ja: 音符を変更または追加する

en: Change properties of this movement
ja: この楽章のプロパティを変更

en: Change the built-in properties of the current staff
ja: 現在の五線の内蔵プロパティを変更する

en: Change the current note to a &#x1D15D;
ja: 現在の音符を&#x1D15D;に変更する

en: Change the current note to a &#x1D15E;
ja: 現在の音符を&#x1D15E;に変更する

en: Change the current note to a &#x1D15F;
ja: 現在の音符を&#x1D15F;に変更する

en: Change the current note to a &#x1D160;
ja: 現在の音符を&#x1D160;に変更する

en: Change the current note to a &#x1D161;
ja: 現在の音符を&#x1D161;に変更する

en: Change the current note to a &#x1D162;
ja: 現在の音符を&#x1D162;に変更する

en: Change the initial clef of the current staff
ja: 現在の五線の最初の音部記号を変更する

en: Change the type of notehead for the current note
ja: 現在の音符の符頭の形を変更する

en: Changes the note the cursor is on to the note A.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ja: カーソル位置の音符をA.&#10;に変更する。カーソルが追加位置にある場合は、有効になっている長さの音符を追加する。

en: Changes the note the cursor is on to the note B.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ja: カーソル位置の音符をB.&#10;に変更する。カーソルが追加位置にある場合は、有効になっている長さの音符を追加する。

en: Changes the note the cursor is on to the note C.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ja: カーソル位置の音符をC.&#10;に変更する。カーソルが追加位置にある場合は、有効になっている長さの音符を追加する。

en: Changes the note the cursor is on to the note D.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ja: カーソル位置の音符をD.&#10;に変更する。カーソルが追加位置にある場合は、有効になっている長さの音符を追加する。

en: Changes the note the cursor is on to the note E.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ja: カーソル位置の音符をE.&#10;に変更する。カーソルが追加位置にある場合は、有効になっている長さの音符を追加する。

en: Changes the note the cursor is on to the note F.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ja: カーソル位置の音符をF.&#10;に変更する。カーソルが追加位置にある場合は、有効になっている長さの音符を追加する。

en: Changes the note the cursor is on to the note G.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ja: カーソル位置の音符をG.&#10;に変更する。カーソルが追加位置にある場合は、有効になっている長さの音符を追加する。

en: Channel
ja: チャネル

en: Chat to Other Users
ja: 他のユーザーとチャットする

en: Check Braces
ja: カッコの確認

en: Checking Pitches
ja: 音程を確認

en: Checks the braces (staff groupings) for this movement.
ja: この楽章でのカッコ（五線のグループ化）を確認します。

en: Choose Clef Visibility
ja: 音部の表示/非表示を選択

en: Choose File
ja: ファイルを選択する

en: Choose Font
ja: フォントを選択する

en: Choose SoundFont File
ja: SoundFont ファイルを選択

en: Choose Soundfont
ja: サウンドフォントを選択

en: Choose a barline
ja: 小節区切りを選択

en: Chord
ja: 和音

en: Chord
ja: 和音

en: Chord Symbol Deletion
ja: 和音記号を削除

en: Chord Symbol Offset
ja: 和音記号のオフセット

en: Chord Symbols
ja: 和音記号

en: Chord Symbols (Off/On)
ja: 和音記号 (Off/On)

en: Chords
ja: コード

en: Chords Symbols
ja: 和音記号

en: Classic Mode
ja: クラシックモード

en: Clear Overlay
ja: オーバーレイをクリア

en: Clear Scroll Points
ja: スクロールポイントを削除する

en: Clear the list of pitches that overlay the notes
ja: 音符にオーバーレイしている音の高さのリストをクリアする

en: Clears scroll points which you have set by right clicking on notes.
ja: 音符を右クリックして設定したスクロールポイントを削除します。

en: Clef
ja: 音部記号

en: Clef Change
ja: 音部記号変更

en: Clef Chooser
ja: 音部記号選択

en: Clef should be typeset
ja: 音部記号を組版する

en: Clef:
ja: 音部記号:

en: Clefs
ja: 音部記号

en: Click Volume
ja: クリックの音量

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Score
ja: 楽譜を閉じる

en: Close a Repeat Section
ja: 繰り返しセクションを閉じる

en: Close and Reopen Repeat
ja: 繰り返しを閉じて、また開く

en: Close the current score. Other scores (tabs) will stay open
ja: 現在の楽譜を閉じる。他の楽譜（タブ）はそのまま。

en: Close without Saving
ja: 保存せずに閉じる

en: Coda
ja: コーダ

en: Coda (Off/On)
ja: コーダ (オフ/オン)

en: Command Behavior
ja: コマンドの振る舞い

en: Command Center
ja: コマンドセンター

en: Command: %s.
    (%s)
    Left click to run the command or right click for further options
ja: コマンド: %s
    (%s)
    左クリックでコマンド実行、右クリックで追加のオプション

en: Commands
ja: コマンド

en: Comment
ja: コメント

en: Compare Scores
ja: 楽譜の比較

en: Compare With Next
ja: 次と比較

en: Composer
ja: 作曲者

en: Conditional Directives
ja: 条件付き指示

en: Continuous
ja: 連続

en: Continuous Entry
ja: 連続入力

en: Control-Right Click.
ja: Control-右クリック。

en: Convert Staff
ja: 五線を変換

en: Convert to LilyPond Text
ja: LilyPond テキストに変換

en: Convert to Whole Measure Rests
ja: 全休符に変換

en: Copy
ja: コピー

en: Copy and Paste the music from the old staffs to the new, and then delete the old staffs
ja: 音楽を古い五線から新しい五線にコピー&貼り付け、古い五線を削除

en: Copy selection as music snippet or rhythm pattern for notes to follow as they are entered
ja: 選択範囲の音符を音楽スニペットまたはリズムパターンとしてコピーし、後で入力した音符が従うようにする

en: Copy the music selected to the Denemo clipboard
ja: 曲の選択された部分をDenemo のクリップボードにコピーする

en: Copy this button to another palette
ja: このボタンを他のパレットにコピーする

en: Copy to another Palette
ja: 他のパレットにコピー

en: Copyright notice, centered at the bottom of the first page. To insert the copyright symbol, see Lilypond Text encoding.
ja: 著作権表示、ページ下部の中央に表示されます。著作権記号を挿入するには Lilypond のテキスト符号を参照してください。

en: Could not create .denemo for you personal settings
ja: 個人設定のためのディレクトリ .denemo を作成できませんでした

en: Could not create a button of that name in that palette
ja: その名前ではパレットの中にボタンを作成することができません

en: Could not find %s in the path
ja: パスの中に %s が見つかりません

en: Could not get contents of %s
ja: %s の内容を取得できませんでした

en: Could not load the audio file. Note only stereo with sample rate 44100 are supported at present. Use Audacity or similar to convert.
ja: 音声ファイルを読み込めません。現在はサンプリングレート 44100 のステレオ音声にのみ対応しています。Audacity のようなツールを使って変換してください。

en: Could not start Audio input
ja: 音声入力を開始できませんでした

en: Could not start graphical interface.
ja: グラフィカルインタフェースを開始できませんでした

en: Create Blank Page
ja: 空白ページを作成

en: Create Button for Command
ja: コマンド ボタン を作成する

en: Create Music Scores
ja: 楽譜を作成する

en: Create Script
ja: スクリプトを作成

en: Create Slurred Triplet
ja: スラー付きの3連符を作成

en: Create Snippet
ja: スニペットを作成

en: Create Titles for Movement
ja: 楽章のタイトルを作成

en: Create Triplet
ja: 3連符を作成

en: Create a new menu item
ja: 新しいメニュー項目を作成

en: Create thumbnail now?
ja: サムネイルを作成しますか?

en: Create working area (tab with an empty score in it)
ja: 作業エリアを作成(空の楽譜が入ったタブ)

en: Creates a button for the script
ja: スクリプトのためのボタンを作成する

en: Creates the Default Score Layout
ja: デフォルトの楽譜レイアウトを作成する

en: Creating Layout
ja: レイアウトの作成

en: Creating LilyPond Definition
ja: LilyPond の定義を作成

en: Creating Multi-Measure Rests
ja: 複数小節の休符を作成

en: Creating, saving places in musical scores
ja: 楽譜の一部を作成、保存印刷する

en: Cross
ja: 交差

en: Ctrl + Mouse Wheel Down
ja: Ctrl + マウスホイールダウン

en: Ctrl + Mouse Wheel Up
ja: Ctrl + マウスホイールアップ

en: Current Movement
ja: 現在の楽章

en: Current Part
ja: 現在のパート

en: Current Staff Only
ja: 現在の五線のみ

en: Current Staff Only?
ja: 現在の五線だけですか?

en: Cursor
ja: カーソル

en: Cursor Context
ja: カーソル位置で指定

en: Cursor Down
ja: カーソルを下へ

en: Cursor Up
ja: カーソルを上へ

en: Cursor to Note
ja: カーソルを音符へ

en: Cursor to end of staff/voice, extending selection if any
ja: カーソルを五線/声部の末尾へ移動、選択範囲があれば広げる

en: Cursor to end of staff/voice, without extending selection if any
ja: カーソルを五線/声部の末尾に移動する、選択範囲があっても広げない

en: Cursor to start of staff/voice, extending selection if any
ja: カーソルを五線/声部の先頭に移動する、選択範囲があれば広げる

en: Cursor to start of staff/voice, without extending selection if any
ja: カーソルを五線/声部の先頭に移動する、選択範囲があっても広げない

en: Customize Commands, Shortcuts ...
ja: コマンド、キーボードショートカットを設定...

en: Customize tuplet multiplier
ja: 連符数をカスタマイズ

en: Customized LilyPond inserts. Store often-used inserts here labelled with what they do
ja: カスタム Lilypond 挿入。よく使うLilypond の挿入をラベルを付けて格納します。

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cut the music selected to the Denemo clipboard
ja: 曲の選択された部分をDenemo のクリップボードに切り取る

en: Dal Segno
ja: ダル セーニョ

en: Date
ja: 日付

en: Default First Page Number
ja: デフォルトの最初のページ番号

en: Default Font Name (Denemo)
ja: 標準フォント名 (Denemo)

en: Default Font Size
ja: 標準フォントサイズ

en: Default Save Path
ja: デフォルトの保存パス

en: Default Score Layout
ja: デフォルトの楽譜レイアウト

en: Delay
ja: 遅延時間

en: Delete
ja: 削除

en: Delete (and revert to default rules)
ja: 削除（としてデフォルトのルールに戻す）

en: Delete All
ja: 全て削除

en: Delete All (and revert to default rules)
ja: 全て削除 （としてデフォルトのルールに戻す）

en: Delete Chord Symbols
ja: 和音記号を削除

en: Delete Current Staff
ja: 現在の五線を削除

en: Delete Current Staff/Voice
ja: 現在の五線/声部を削除

en: Delete Current Verse (no undo!)
ja: 現在の連を削除（Undo できません!）

en: Delete Directive
ja: 指示を削除

en: Delete Empty Measures
ja: 空の小節を削除

en: Delete Figures
ja: 数字を削除

en: Delete LilyPond on Chord
ja: 和音に付いているLilyPond 言語を削除

en: Delete LilyPond on Note
ja: 音符に付いているLilyPond 言語を削除

en: Delete Measure All Staffs
ja: 小節を消去 すべての五線から

en: Delete Movement
ja: 楽章を削除

en: Delete Object
ja: オブジェクトを削除

en: Delete Previous Object
ja: 前のオブジェクトを削除

en: Delete Selected Objects
ja: 選択したオブジェクトを削除

en: Delete Slur
ja: スラーを削除

en: Delete Snippet
ja: スニペットを削除

en: Delete Staff After
ja: 後ろの五線を削除

en: Delete Staff Before
ja: 前の五線を削除

en: Delete Tie
ja: タイを削除

en: Delete Verse
ja: 連を削除

en: Delete Version Numbering
ja: 版版号を削除

en: Delete all Chord Symbols from this staff?
ja: この五線からすべての和音記号を削除しますか?

en: Delete all selected objects and leave empty measures behind
ja: 選択したすべてのオブジェクトを削除し、空の小節を残す

en: Delete all staff groupings
ja: すべての五線のグループ化を解除します

en: Delete auto-saved file
ja: 自動保存されたファイルを削除

en: Delete entire movement?
ja: 楽章すべてを削除しますか?

en: Delete it and start over?
ja: 削除してやり直しますか?

en: Delete the chord symbols on the current staff
ja: 現在の五線から和音記号を削除する

en: Delete the current measure in all staffs
ja: 現在の小節をすべての五線から削除

en: Delete the current measure in this staff, leaving the staff short
ja: 現在の小節をこの五線から削除、五線は短いまま

en: Delete the current movement
ja: 現在の楽章を削除

en: Delete the figured bass on the current staff
ja: 現在の五線から数字付き低音を削除

en: Delete the object at the cursor
ja: カーソル位置のオブジェクトを削除

en: Delete the selected music snippet/rhythm pattern
ja: 選択した音楽スニペット/リズムパターンを削除

en: Delete this text?
ja: このテキストを削除しますか?

en: Delete to the left of the cursor.
ja: カーソルの左側を削除

en: Deleted
ja: 削除されたもの

en: Deletes current verse of lyrics from current voice
ja: 現在の歌詞の連を現在の声部から削除する

en: Deletes the current staff
ja: 現在の五線を削除

en: Deletes the staff after the current staff
ja: 現在の五線の後ろの五線を削除

en: Deletes the staff before the current staff
ja: 現在の五線の前の五線を削除

en: Denemo Editor:Newline to update, Esc for Advanced Edit
ja: Denemo エディタ:改行(Newline)で更新、Esc で高度な編集

en: Denemo Main Window
ja: Denemo メイン ウィンドウ

en: Denemo Object Editor
ja: Denemo オブジェクトエディタ

en: Denemo Object Inspector
ja: Denemo オブジェクトインスペクタ

en: Denemo Playback View
ja: Denemo 再生ビュー

en: Denemo Print View
ja: Denemo 印刷表示

en: Denemo Upgrade
ja: Denemo　のバージョンが上がりました

en: Denemo Website
ja: Denemo ウェブサイト

en: Denemo is a music notation program that lets you rapidly enter notation. Music can be typed in at the PC-Keyboard, or played in via MIDI controller. The typesetting is done in the background by LilyPond while you work, and is generally flawless publication quality. Any final tweaks to can be done on the final typeset score with the mouse if needed. This represents an enormous practical improvement over the most programs which require you to re-position colliding notation constantly as you enter the music.
ja: Denemo は楽譜を書くするためのプログラムで素早く記述を入力できます。音楽は PC のキーボードからタイプすることも MIDI コントローラから入力することもできます。組版はバックグラウンドで Lilyjpond によって行われ、出版に耐える品質で出力できます。必要に応じて、マウスで最後の仕上げを施すこともできます。これは、ほとんどのプログラムよりも優れた点のひとつであり、通常の入力で生成される干渉する記述の位置をずらすことができます。

en: Denominator
ja: 分母

en: Diamond
ja: ダイヤ

en: Different keyboard and MIDI entry modes
ja: キーボードとMIDI入力モードを変更する

en: Directive Delete
ja: 指示を削除

en: Directive for command: <span weight="bold">"%s"</span>
ja: コマンドへの指示: <span weight="bold">"%s"</span>

en: Directive tagged: <span foreground="red"weight="bold">"%s"</span>
ja: タグ付けされた指示: <span foreground="red"weight="bold">"%s"</span>

en: Directives
ja: 指示

en: Disable repeated notes
ja: 繰り返す音符を無効に

en: Display Controls for Playback
ja: 演奏コントロールを表示

en: Display Effects
ja: 表示効果

en: Display Layout
ja: レイアウトを表示

en: Display Zoom
ja: 表示のズーム

en: Display console pane
ja: コンソールペインを表示

en: Display every messages
ja: すべてのメッセージを表示

en: Display general toolbar
ja: 一般ツールバーを表示

en: Display text
ja: テキストを表示

en: Displays a musical excerpt in your image viewer
ja: 楽譜から引用した部分を画像ビュアーで表示

en: Displays selected music from score in your pdf viewer
ja: 楽譜から選択した部分をPDF ビュアーで表示

en: Displays the music fully typeset on one long page (the Playback View). Click on a note to play from there or drag to loop play.
ja: 曲を1つの長いページに組版して表示します（再生ビュー）。音符をクリックするとそこから再生し、ドラッグするとその部分を繰り返します。

en: Do not include Layout Name
ja: レイアウト名を含めない

en: Do you want to replace it?
ja: 上書きしますか？

en: Do you want to save the changes?
ja: 変更を保存しますか?

en: Does nothing except explain what the Return key is used for in Denemo, and how to make it an ordinary shortcut if you prefer.
ja: Return キーが Denemo でどのように使われるか、また通常のショートカットとして設定する方法を説明します。

en: Don't log any message
ja: メッセージをログに記録しない

en: Dot, double dot or undot the note at the cursor
ja: カーソル位置の音符の 符点、二重符点、符点なし を切替える

en: Double
ja: 二重

en: Drum
ja: ドラム

en: Duplex
ja: 2ページ

en: Duplicate Name
ja: 名前が重複しています

en: Dynamic markings
ja: 強弱記号

en: Dynamics
ja: 強弱

en: Edit
ja: 編集

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Bass Figure
ja: 数字付き低音を編集

en: Edit Chord (cursor not on a note)
ja: 和音を編集（カーソル位置に音符がない）

en: Edit Chord Symbol
ja: 和音記号を編集

en: Edit Chord Symbols
ja: 和音記号を編集

en: Edit Clef Directives
ja: 音部記号の指示を編集

en: Edit Directive(s)
ja: 指示を編集

en: Edit Directives
ja: 指示を編集

en: Edit Directives attached to chord
ja: 和音に付随する指示を編集する

en: Edit Duration
ja: 長さを変更

en: Edit Key Signature Directives
ja: 調子記号の指示を編集

en: Edit Movement Directives
ja: 楽章の指示を編集

en: Edit Score Directives
ja: 楽譜の指示を編集

en: Edit Staff Directives
ja: 五線の指示を編集

en: Edit Text
ja: テキストを編集

en: Edit Time Signature Directives
ja: 拍子記号の指示を編集

en: Edit Voice Directives
ja: 声部の指示を編集

en: Edit any directives attached to chord/note at cursor.
ja: 和音/音符に付随する指示を編集する。

en: Edit any directives attached to clef.
ja: 音部記号に付随する指示を編集

en: Edit any directives attached to key signature.
ja: 調子記号に付随する指示を編集する

en: Edit any directives attached to movement.
ja: 楽章に付随する指示を編集

en: Edit any directives attached to score.
ja: 楽譜に付随する指示を編集する。

en: Edit any directives attached to staff.
ja: 五線に付随する指示を編集する。

en: Edit any directives attached to time signature.
ja: 拍子記号に付随する指示を編集する

en: Edit any directives attached to voice.
ja: 声部に付随する指示を編集する。

en: Edit at Cursor
ja: カーソル位置で編集

en: Edit chord itself
ja: 和音自体を編集

en: Edit in the context of the object at the cursor.
ja: カーソル位置のオブジェクトに合わせて編集

en: Edit the note
ja: 音符を編集

en: Edit/Insert a time signature change for the current measure
ja: 拍子記号の変更を現在の小節で編集/挿入する

en: Editing Object
ja:  オブジェクトを編集

en: Educational
ja: 教育

en: EighthNote
ja: 8分音符

en: Email for Help
ja: Eメールで助けを求める

en: Empty Score
ja: 空の楽譜

en: Enable pitch entry from microphone
ja: マイクロフォンからのピッチ入力を有効にする

en: End Crescendo on note/chord at cursor
ja: カーソル位置の音符/和音でクレッシェンドを終了する

en: End Diminuendo from note/chord at cursor
ja: カーソル位置の音符/和音でディミヌエンドを終了する

en: End Tuplet
ja: 連符を終了

en: Enter desired time signature:
ja: 拍子記号を入力する

en: Enter width (in pixels) of measures:
ja: 小節の幅を(ピクセル単位で)入力

en: Entire Movement
ja: 楽章全体

en: Entire Staff
ja: 五線全体

en: Entry of notes via computer keyboard only
    Ignores connected MIDI or microphone devices.
ja: 音符入力はコンピュータのキーボードからのみ
    MIDIデバイス、マイクを無視する。

en: Error
ja: エラー

en: Error in attach type
ja: 追加するタイプにエラーがあります

en: Excludes the current layout.
ja: 現在のレイアウトで適用しません。

en: Execute Scheme
ja: Scheme を実行

en: Execute command:
ja: コマンドを実行:

en: Execute the scheme code from the scripting window
ja: スクリプトウィンドウから Scheme のコードを実行する

en: Export As
ja: エクスポート

en: Export As
ja: エクスポート

en: Export Lilypond
ja: LilyPond形式でエクスポート

en: Export MIDI
ja: MIDI 形式でエクスポート

en: Export PDF
ja: PDF にエクスポート

en: Export Score as PNG
ja: 楽譜をPNG形式でエクスポート

en: Export Selection as PNG
ja: 選択範囲を PNG画像ファイルとしてエクスポートする

en: Export the score as a PDF document file
ja: 楽譜をPDFファイルとしてエクスポートする

en: Export the score as a PNG image file
ja: 楽譜を PNG画像ファイルとしてエクスポートする

en: Export the score as a lilypond file
ja: 楽譜を Lilypond ファイルとしてエクスポートする

en: Exports a pdf file for this layout
ja: 楽譜をこのレイアウトでPDFファイルにエクスポートする

en: Expression Marks
ja: 発想記号

en: Extend Slur
ja: スラーを延長

en: Extends the slur finishing at the cursor.
ja: スラーを現在のカーソル位置で終了するよう延長する

en: Extra space above this line:
ja: この行の上に余分なスペースを入れる:

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Fermata (Off/On)
ja: フェルマータ (オフ/オン)

en: File
ja: ファイル

en: File/Internet Browser
ja: ファイル/インターネット ブラウザ

en: First Page Number
ja: 最初のページ番号

en: Flatten
ja: 半音下げる

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Force Cautionary Accidental
ja: 臨時記号を強制する

en: Forte
ja: フォルテ

en: Fortissimo
ja: フォルテシモ

en: Free and Open Music Notation Editor
ja: フリーでオープンな楽譜エディタ

en: French
ja: フレンチ

en: Frequency Measurement
ja: 周波数測定

en: Frequency smoothing
ja: 周波数の連続化

en: Fuzzy Search
ja: あいまい検索

en: GNU Denemo version
ja: GNU Denemo のバージョン

en: Get Edit Script
ja: 編集スクリプトを取得

en: Get Script into Scheme Window
ja: スクリプトを Scheme ウィンドウに表示する

en: Gets rid of the selection.
ja: 選択を解除する。

en: Give Chord(s) in LilyPond Notation
    E.g. c:m7 aes:aug7
    (Separate chord changes with spaces)
ja: 和音を LilyPond Notationに記載
    例 c:m7 aes:aug7
    (複数の和音はスペースで区切る)

en: Give Display text if required
ja: 必要なら表示するテキストを入力してください

en: Give LilyPond text to insert
ja: 挿入する LilyPond テキストを入力してください

en: Give LilyPond text to postfix to chord
ja: 和音に後置するLilypond テキストを入力してください

en: Give LilyPond text to postfix to note of chord
ja: 和音の中の音符に後置するLilypond テキストを入力してください

en: Give Staff Size (for printing), 0 for default
ja: （印刷時の）五線の大きさ（0がデフォルト）

en: Give number for first page
ja: 最初のページを指定

en: Give page height in cm
ja: ページの高さを cm で指定する

en: Give page width in cm
ja: ページの幅を cm で指定する

en: Give text to appear before lyrics
ja: 歌詞の前に置くテキストを入力してください

en: Give text to place before the note
ja: 音符の前に置くテキストを入力してください

en: Gives a list of shortcuts currently available. Explains how to set them too.
ja: 現在有効なショートカットの一覧を表示します。どうやって設定するかも説明します。

en: Gives the version number etc of this program
ja: このプログラムのバージョン番号などを表示する

en: Go To Next Empty Measure
ja: 次の空の小節に移動

en: Go to Measure
ja: 小節に移動

en: Go to measure
ja: 小節に移動

en: Go to measure:
ja: 小節に移動:

en: Go to the higher numbered voice on staff without altering selection
ja: 選択範囲を変更せずにカーソルを大きな番号の声部へ移動

en: Go to the higher numbered voice on staff, extending selection if any
ja: 大きな番号の声部に移動する、選択範囲があれば広げる

en: Go to the lower numbered voice on this staff without altering selection
ja: 選択範囲を変更せずにカーソルを小さな番号の声部へ移動

en: Go to the lower numbered voice on this staff, extending selection if any
ja: カーソルを小さな番号の声部へ移動、選択範囲があれば広げる

en: Go to the next movement
ja: 次の楽章へ移動

en: Go to the previous movement
ja: 前の楽章へ移動

en: Grace Note (On/Off)
ja: 装飾音符 オン/オフ

en: Grace Note Off/On
ja: 装飾音符 オフ/オン

en: Grace Notes
ja: 装飾音符

en: Greatest Interval
ja: 最大間隔

en: Gtk versions
ja: GTK のバージョン

en: Guitar
ja: ギター

en: HalfNote
ja: 2分音符

en: Harmonic
ja: 倍音

en: Header block
ja: ヘッダブロック

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help for Return Keypress
ja: Return キーについてのヘルプ

en: Hidden
ja: 隠されたもの

en: Hide Empty Staffs (Off/On)
ja: 空の五線を隠す (オフ/オン)

en: Hide Figures (Print)
ja: 数字付き低音の数字を隠す(印刷)

en: Hide on Printing
ja: 印刷時に隠す

en: Hide the figured bass on the current staff on printing
ja: 現在の五線の数字付き低音の数字を印刷しない

en: Hide/Show Menus
ja: メニューを表示/隠す

en: Hides/Shows menus, panes etc. The ones shown are those checked in the view menu.
ja: メニュー、ペインなどを表示/非表示する。表示されるのは表示メニューでチェックされたものです。

en: Highest Pitch
ja: 最高の音程

en: INTERNAL ERROR: trying to auto save before score initialized - please report on bug tracker!
ja: 内部エラー: 楽譜の初期化前に自動保存を試行中 - バグトラッカーで報告してください!

en: Import File
ja: インポート

en: Import Lilypond
ja: LilyPond インポート

en: Import Lilypond (Limited)
ja: Lilypond ファイルをインポート（制限付き）

en: Import Midi
ja: MIDI インポート

en: Import Midi (Limited)
ja: MIDI ファイルをインポート（制限付き）

en: Import MusicXml
ja: MusicXML インポート

en: Import a Lilypond file
ja: Lilypond ファイルをインポートする

en: Import a Midi file
ja: MIDI ファイルをインポートする

en: Import a MusicXml file
ja: Music XML ファイルをインポートする

en: Include Layout Name
ja: レイアウト名を含める

en: Incorrect BPM syntax.
ja: BPMの書き方が正しくない。

en: Indent
ja: インデント

en: Inital Time Signature
ja: 最初の拍子記号

en: Initial Clef
ja: 最初の音部記号

en: Initial Key
ja: 最初の調号

en: Input
ja: 入力

en: Input Required
ja: 入力が必要です

en: Input from a MIDI source. Set up the source first using Edit → Change Preferences → Audio/Midi
    Use View → MIDI In Control to control what the input does.
ja: MIDI音源から入力します。まず音源を 編集 → 設定の変更 → 音声/MIDI から設定してください。
    入力の振る舞いを制御するには 表示 → MIDI In Control を使用してください。

en: Input handling
ja: 入力の処理

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert &#x1D13B; rest
ja: &#x1D13B; 休符を挿入

en: Insert &#x1D13C; rest
ja: &#x1D13C; 休符を挿入

en: Insert &#x1D13D; rest
ja: &#x1D13D; 休符を挿入

en: Insert &#x1D13E; rest
ja: &#x1D13E; 休符を挿入

en: Insert &#x1D13F; rest
ja: &#x1D13F; 休符を挿入

en: Insert &#x1D140; rest
ja: &#x1D140; 休符を挿入

en: Insert 12/8 Time
ja: 拍子記号 12/8 を挿入する

en: Insert 2/2 Time
ja: 拍子記号 2/2 を挿入する

en: Insert 2/4 Time
ja: 拍子記号 2/4 を挿入する

en: Insert 3/2 Time
ja: 拍子記号 3/2 を挿入する

en: Insert 3/4 Time
ja: 拍子記号 3/4 を挿入する

en: Insert 3/8 Time
ja: 拍子記号 3/8 を挿入する

en: Insert 4/2 Time
ja: 拍子記号 4/2 を挿入する

en: Insert 4/4 Time
ja: 拍子記号 4/4 を挿入する

en: Insert 6/4 Time
ja: 拍子記号 6/4 を挿入する

en: Insert 6/8 Time
ja: 拍子記号 6/8 を挿入する

en: Insert 9/8 Time
ja: 拍子記号 9/8 を挿入する

en: Insert A Minor
ja: 調子記号 A マイナー を挿入する

en: Insert A# Minor
ja: 調子記号 A# マイナー を挿入する

en: Insert Ab Major
ja: 調子記号 A♭ メジャー を挿入する

en: Insert Ab Minor
ja: 調子記号 A♭ マイナー を挿入する

en: Insert Amaj
ja: 調子記号 A メジャー を挿入する

en: Insert B Minor
ja: 調子記号 B マイナー を挿入する

en: Insert Barline
ja: 小節区切りを挿入

en: Insert Bb Major
ja: 調子記号 B♭ メジャー を挿入する

en: Insert Bb Minor
ja: 調子記号 B♭ マイナー を挿入する

en: Insert Bmaj
ja: 調子記号 B メジャー を挿入する

en: Insert C Minor
ja: 調子記号 C マイナー を挿入する

en: Insert C# Major
ja: 調子記号 C# メジャー を挿入する

en: Insert C# Minor
ja: 調子記号 C# マイナー を挿入する

en: Insert Cb Major
ja: 調子記号 C♭ メジャー を挿入する

en: Insert Cmaj
ja: 調子記号 C メジャー を挿入する

en: Insert Comment
ja: コメントを挿入

en: Insert D Minor
ja: 調子記号 D マイナー を挿入する

en: Insert D# Minor
ja: 調子記号 D# マイナー を挿入する

en: Insert Db Major
ja: 調子記号 D♭ メジャー を挿入する

en: Insert Dmaj
ja: 調子記号 D メジャー を挿入する

en: Insert Duplet
ja: 2連符を挿入

en: Insert E Minor
ja: 調子記号 E マイナー を挿入する

en: Insert Eb Major
ja: 調子記号 E♭ メジャー を挿入する

en: Insert Eb Minor
ja: 調子記号 E♭ マイナー を挿入する

en: Insert Emaj
ja: 調子記号 E メジャー を挿入する

en: Insert F Major
ja: 調子記号 F メジャー を挿入する

en: Insert F Minor
ja: 調子記号 F マイナー を挿入する

en: Insert F# Major
ja: 調子記号 F# メジャー を挿入する

en: Insert F# Minor
ja: 調子記号 F# マイナー を挿入する

en: Insert G Minor
ja: 調子記号 G マイナー を挿入する

en: Insert G# Minor
ja: 調子記号 G# マイナー を挿入する

en: Insert Gb Major
ja: 調子記号 G♭ メジャー を挿入する

en: Insert Gmaj
ja: 調子記号 G メジャー を挿入する

en: Insert LilyPond
ja: Lilypond を挿入

en: Insert Measure After
ja: 後ろに小節を挿入

en: Insert Measure Before
ja: 前に小節を挿入

en: Insert Movement
ja: 楽章を挿入

en: Insert Movement After
ja: 後ろに楽章を挿入

en: Insert Movement Before
ja: 前に楽章を挿入

en: Insert Note
ja: 音符を挿入

en: Insert Quadruplet
ja: 4連符を挿入

en: Insert Quintuplet
ja: 5連符を挿入

en: Insert Rest
ja: 休符を挿入

en: Insert Septuplet
ja: 7連符を挿入

en: Insert Sextuplet
ja: 6連符を挿入

en: Insert Snippet
ja: スニペットを挿入

en: Insert Stanza Number
ja: 連の番号を挿入

en: Insert Triplet
ja: 3連符を挿入

en: Insert a blank measure after the current one (in all staffs)
ja: 現在の小節の後に空の小節を挿入する(すべての五線に)

en: Insert a blank measure before the current one (in all staffs)
ja: 現在の小節の前に空の小節を挿入する(すべての五線に)

en: Insert a blank measure before the current one (in current staff)
ja: 現在の小節の前に空の小節を挿入する(現在の五線に)

en: Insert a blank measure in current staff after the current measure
ja: 現在の小節の後に空の小節を挿入する(現在の五線に)

en: Insert a new movement after the current one
ja: 現在の楽章の後ろに新しい楽章を挿入する

en: Insert a new movement before the current one
ja: 現在の楽章の前に新しい楽章を挿入する

en: Insert a repeated chord sign.
ja: 繰り返しの和音記号を挿入します。

en: Insert a stanza number using the LilyPond syntax
ja: Lilypond の文法で連の番号を挿入

en: Insert at Cursor
ja: カーソル位置に挿入

en: Insert clef change
ja: 音部記号の変更

en: Insert key signature change
ja: 変更した初期の調号を挿入

en: Insert or Append Chords
ja: 和音を挿入または追加する

en: Insert or Append Duration
ja: 長さを挿入または追加する

en: Insert time signature change
ja: 拍子記号の変更を挿入する

en: Insert/Edit Chord Symbol
ja: 和音記号を挿入/編集

en: Insert/Edit Figured Bass
ja: 数字付き低音を挿入/編集

en: Insert/Edit Ornament
ja: 装飾記号を挿入/編集

en: Insert/Edit a change of clef at the cursor
ja: 現在のカーソル位置の音部記号を変更するか挿入

en: Insert/Edit a key change at the cursor position
ja: 現在のカーソル位置のキーを変更するか挿入します

en: Insert/delete begin slur on this note
ja: 挿入/削除 この音符からスラーを開始

en: Insert/delete end slur on this note
ja: 挿入/削除 この音符でスラーを終了

en: InsertMenu
ja: 挿入メニュー

en: Inserting Barlines
ja: 小節区切りを挿入

en: Inserts a Breath Mark
ja: ブレス記号を挿入する

en: Inserts a duplicate of the current note, tied
ja: 現在の音符と同じものを挿入してタイでつなぐ

en: Inserts a new staff at the end of the score
ja: 楽譜の最後に五線を追加

en: Inserts a new staff at the top of the score
ja: 楽譜の最初に五線を追加

en: Inserts a new staff before the current staff
ja: 現在の五線の前に五線を追加

en: Inserts a rest in the prevailing duration
ja: 休符を挿入
    「事前に指定した」リズムを設定

en: Inserts a stem neutral object. After this automatic stem directions are active. You can click on this tag and use Sharpen/StemUp etc commands to change stem direction
ja: 符尾ニュートラルオブジェクトを挿入。この後、符尾の自動決定が有効になります。このタグをクリックして Shapen/符尾を上 コマンドなどを使い、符尾の方向を換えることができます

en: Inserts a whole measure rest at the cursor
ja: 現在のカーソル位置に全休符を挿入する

en: Inserts/Adds a new staff after the current staff
ja: 現在の五線の後ろに五線を追加

en: Inspect next note in chord
ja: 和音の中の次の音符を調査する

en: Inspect the note
ja: 音符を調査する

en: Instrument
ja: 楽器

en: Instrument Name
ja: 楽器名

en: InstrumentName
ja: 楽器名

en: Instruments
ja: 楽器

en: Invert
ja: 反転

en: Inverts colors in page
ja: ページの色を反転します

en: Join Voices
ja: 声部を結合

en: Keep this music while typesetting current part?
ja: 現在のパートを組版している間、この曲を保持しますか?

en: Key
ja: キー

en: Key Signature Change
ja: 調号の変更

en: Key: %s
ja: キー: %s

en: Keys
ja: 調号

en: Landscape
ja: 横置き

en: Launch Denemo without GUI
ja: Denemo を GUI なしで起動する

en: Layout Block Directives
ja: レイアウトブロックの指示

en: Layout Directives
ja: レイアウトの指示

en: Layout block
ja: ブロックのレイアウト

en: Left Margin
ja: 左の余白

en: Left click to execute the command, press a key to assign a keyboard shortcut to the command,
    Right click to get a menu from which you can
    Create a button for this command, or a two-key keyboard shortcut or more options still
ja: 左クリックでコマンド実行、キーを押すとキーボードショートカットをコマンドに割り当て、
    右クリックで表示されるメニューからコマンド用のボタン、2キーによるキーボードショートカットの作成、その他などなど

en: Less used actions
ja: あまり使われないアクション

en: LilyPond
ja: Lilypond

en: LilyPond Syntax
ja: Lilypondの構文

en: LilyPond text editor
ja: LilyPond テキストエディタ

en: Lilypond (*.ly)
ja: Lilypond形式 (*.ly)

en: Lilypond Version
ja: Lilypond のバージョン

en: Listening to Pitches
ja: 音程待ち

en: Load a Custom Command Set
ja: カスタムコマンドセットを読み込む

en: Load a Standard Command Set
ja: 標準のコマンドセットを読み込む

en: Look for Directives attached to nearest note?
ja: 最も近い音符に付随する指示を探しますか?

en: Loop
ja: ループ

en: Low Level Denemo Directive Edit
ja: 低レベルで Denemo の指示を編集

en: Lowest Pitch
ja: 最低の音程

en: Lyrics
ja: 歌詞

en: Lyrics, chord symbols, figured basses etc
ja: 歌詞、和音記号、数字付き低音など

en: MIDI Already Present
ja: MIDI が既に存在します

en: MIDI Filter Off
ja: MIDIフィルタをオフ

en: MIDI Import
ja: MIDI インポート

en: MIDI Instrument
ja: MIDI 楽器

en: MIDI Instrument Name
ja: MIDI 楽器名

en: MIDI Tempo
ja: MIDI テンポ

en: Major
ja: 長調

en: Make next snippet
    the current snippet.
    Notes entered will follow the rhythmic pattern of this snippet
ja: 次のスニペットを
    現在のスニペットにする。
    入力された音符はこのスニペットのリズムパターンに従います

en: Manage Command Set
ja: コマンドセットの管理

en: Mandolin
ja: マンドリン

en: Markings
ja: マークをつける

en: Max recent files
ja: 最近のファイルの最大数

en: Measure
ja: 小節

en: Measure Right
ja: 右の小節へ

en: Measure width (pixels):
ja: 小節の幅 (ピクセル):

en: Measures
ja: 小節

en: Measures after cursor:
ja: カーソルの後の小節数:

en: Measures before cursor:
ja: カーソルの前の小節数:

en: Menu location for this command: <span style="italic" weight="bold">"%s"</span>
ja: このコマンドのメニューでの位置: <span style="italic" weight="bold">"%s"</span>

en: Menu:
ja: メニュー:

en: Menu:
    Add a custom LilyPond insert to favorites menu
ja: メニュー:
    カスタム Lilypond 挿入をお気に入りメニューに追加します

en: Menu:
    Adding Chord Symbols over music
ja: メニュー:
    和音記号を音楽に追加する

en: Menu:
    Appending or Editing durations
ja: メニュー:
    長さを追加または編集

en: Menu:
    Appending or Editing notes
ja: メニュー:
    音符を追加または編集する

en: Menu:
    Appending, Changing, and deleting notes
ja: メニュー:
    音符を追加、変更、削除

en: Menu:
    Articulations
ja: メニュー:
    アーティキュレーション

en: Menu:
    Changes the duration of the current note
ja: メニュー:
    現在の休符の長さを変更

en: Menu:
    Changes the duration of the current rest
ja: メニュー:
    現在の休符の長さを変更

en: Menu:
    Changing properties of notes, measures, staffs, keysigs etc
ja: メニュー:
    音符、小節、五線、調号などのプロパティを変更する

en: Menu:
    Changing the note at the cursor to the nearest ...
ja: メニュー:
    カーソル位置の音符を一番近い...に変更

en: Menu:
    Changing the prevailing duration or rhythm pattern
ja: メニュー:
    現在の長さまたはリズムパターンを変更

en: Menu:
    Choose between different ways of entering notes from the computer keyboard.
ja: メニュー:
    コンピュータのキーボードから音符を入力する方法を選択します。

en: Menu:
    Choose between different ways of using the mouse.
ja: メニュー:
    マウスの使い方を選択します。

en: Menu:
    Clef
ja: メニュー:
    音部記号

en: Menu:
    Commands for notes/rests
ja: メニュー:
    音符/休符のためのコマンド

en: Menu:
    Commands for notes: inserting, deleting, etc.
ja: メニュー:
    音符に対するコマンド: 挿入、削除など。

en: Menu:
    Commands for staffs
ja: メニュー:
    五線のためのコマンド

en: Menu:
    Commands to control the stem up/down
ja: メニュー:
    符尾の上下を制御するためのコマンド

en: Menu:
    Creating Tied Notes
    Do not confuse with slurs!!
ja: メニュー:
    タイでつながれた音符を作成
    スラーと混同しないでください!

en: Menu:
    Creating, saving, loading, exporting, importing, typesetting and printing musical scores
ja: メニュー:
    楽譜を作成、保存、読み込み、エクスポート、インポート、清書、印刷する

en: Menu:
    Different sorts of barline (repeat barlines, double bars, end of movement ...).
ja: メニュー:
    さまざまな小節区切り（繰り返しの区切り、二重区切り、楽章の終端 ...）

en: Menu:
    Different types of notehead
ja: メニュー:
    さまざまな符頭の形状

en: Menu:
    Dynamics, staccato, slurs, ties and other expressive marks
ja: メニュー:
    強弱、スタッカート、スラー、タイそしてその他の発想記号

en: Menu:
    Editing
ja: メニュー:
    編集

en: Menu:
    Editing directives
ja: メニュー:
    指示を編集

en: Menu:
    Educational Games
ja: メニュー:
    教育ゲーム

en: Menu:
    Effects that are only for the Denemo display,
    not affecting the printed page.
ja: メニュー:
    Denemo での表示のみに効果を持ち、
    印刷されるページには影響しない効果。

en: Menu:
    Entering notes
ja: メニュー:
    音符を入力

en: Menu:
    Entering triplets and other tuplets
ja: メニュー:
    三連符など連符を入力

en: Menu:
    Export the music to another file format.
    These file formats will not support all the features of the score.
ja: メニュー:
    曲を別の形式でエクスポートします。
    楽譜で使われるすべての機能をサポートしていない形式もあります。

en: Menu:
    For issuing MIDI instructions during playback at the time indicated by the current cursor position.
ja: メニュー:
    再生中に現在のカーソル位置でMIDI 命令を発行するためのものです。

en: Menu:
    Grace Notes
ja: メニュー:
    装飾音符

en: Menu:
    Import the supported file formats
ja: メニュー:
    サポートしている形式のファイルからインポートします

en: Menu:
    Insert a new movement positioned relative to current movement
ja: メニュー:
    現在の楽章から相対位置指定で新しい楽章を挿入する

en: Menu:
    Insert a new staff postioned relative to current staff
ja: メニュー:
    五線を現在の五線からの相対位置に挿入する

en: Menu:
    Inserting markers to start/stop transposition when typesetting. The markers affect only the music in the staff/voice they are placed in.
ja: メニュー:
    組版時に転調を開始/終了するマーカーを挿入します。マーカーは配置された五線/声部でのみ効果を持ちます。

en: Menu:
    Inserting notes, measures, staffs, keysignatures etc
ja: メニュー:
    音符、小節、五線、調号などを挿入する

en: Menu:
    Inserting the note ...
ja: メニュー:
    音符を挿入...

en: Menu:
    Instruments
ja: メニュー:
    楽器

en: Menu:
    Measures: adding, deleting, navigating etc
ja: メニュー:
    小節: 追加、削除、移動 など

en: Menu:
    Modeless actions on notes/rests
ja: メニュー:
    モードなしの音符/休符に対する操作

en: Menu:
    Modeless entry of rests
ja: メニュー:
    モードなしの休符入力

en: Menu:
    Moving the cursor
ja: メニュー:
    カーソルを移動

en: Menu:
    Moving the cursor and inserting notes or rests there
ja: メニュー:
    カーソルを移動して音符または休符を入力

en: Menu:
    Moving the cursor to note positions
ja: メニュー:
    カーソルを音符の位置へ移動

en: Menu:
    Moving the cursor to the nearest ...
ja: メニュー:
    カーソルを一番近い...に変更

en: Menu:
    Set the key signature or insert a change of key signature
    Sharpen or flatten a key signature or
    hide it on printing
ja: メニュー:
    調号を設定または変調記号を挿入する
    調号の半音上げ/下げ、
    印刷時に隠すかどうかも設定できます

en: Menu:
    Set the time signature, insert or edit a change of timesignature,
    hide a time signature on printing.
    Control whether to use numerical or traditional styles.
ja: メニュー:
    拍子記号を設定する、拍子記号の挿入または編集、
    印刷時に隠すかどうかも設定できます。
    数値表記とするか従来のスタイルとするかも指定できます。

en: Menu:
    Slurs
    Do not confuse with ties which in print can look the same
    Slurs have little ticks at the end in the Denemo display.
ja: メニュー:
    スラー
    印刷ではタイと同じように見えますが、混同しないでください
    スラーの終端には Denemo の画面表示では小さな刻みがあります。

en: Menu:
    Transposing the score when typesetting.
ja: メニュー:
    組版時に楽譜を転調します。

en: Menu:
    Zooming the Denemo display. Usually Control and mouse wheel are used for this.
ja: メニュー:
    Denemo の表示をズーム。通常はCtrlキー とマウスのホイールが使われます。

en: Menu:
    grace notes etc
ja: メニュー:
    装飾音符など

en: Menu:
    named "
ja: メニュー:
    名前付き "

en: Merge this staff as a voice on the previous staff
ja: この五線を前の五線の声部としてマージする

en: Meter
ja: 拍子

en: Midi (*.mid, *.midi)
ja: MIDI(*.mid, *.midi) 形式

en: Midi Import
ja: MIDI インポート

en: Midi In Control
ja: MIDI 入力コントローラ

en: Midi Input
ja: MIDI 入力

en: Midi driver options
ja: MIDIドライバのオプション

en: Minor
ja: 短調

en: Mode
ja: モード

en: Mordent
ja: モルデント

en: Mordent (Off/On)
ja: モルデント (オフ/オン)

en: More
ja: もっと

en: More Commands
ja: もっとコマンド

en: Mouse
ja: マウス

en: Mouse Conductor (Off/On)
ja: マウス指揮 (OFF/ON)

en: Mouse Conductor OFF
ja: マウス指揮 OFF

en: Mouse Conductor ON
ja: マウス指揮 ON

en: Mouse Shortcut
ja: マウスのショートカット

en: Move Cursor Left
ja: カーソルを左へ

en: Move Cursor Right
ja: カーソルを右へ

en: Move to Measure Left
ja: 左の小節へ

en: Move to Measure Right
ja: 右の小節へ

en: Move to Staff Down
ja: 下の五線へ

en: Move to Staff Up
ja: 上の五線へ

en: Move to Staff/Voice Beginning
ja: 先頭の五線/声部に移動

en: Move to Staff/Voice End
ja: 最後の五線/声部に移動

en: Move to Voice Down
ja: 下の声部へ移動

en: Move to Voice Up
ja: 上の声部へ移動

en: Move to the next page - you can also scroll with the scroll-wheel, and zoom with control-wheel
ja: 次のページへ移動 - スクロールホイールでスクロールすることも、Ctrl-ホイールでズームすることもできます

en: Move to the previous page - you can also scroll with the scroll-wheel, and zoom with control-wheel
ja: 前のページへ移動 - スクロールホイールでスクロールすることも、Ctrl-ホイールでズームすることもできます

en: Movement
ja: 楽章

en: Movement
ja: 楽章

en: Movement %d
ja: 楽章 %d

en: Movement Block
ja: 楽章ブロック

en: Movement Directives
ja: 楽章の指示

en: Movement Header
ja: 楽章のヘッダ

en: Movement Header Block Directives
ja: 楽章のヘッダブロックの指示

en: Movement Layout
ja: 楽章のレイアウト

en: Movement Properties
ja: 楽章のプロパティ

en: Movement Properties Editor
ja: 楽章プロパティエディタ

en: Movement Titles
ja: 楽章のタイトル

en: Movement Titles, Page Breaks etc
ja: 楽章のタイトル、改ページなど

en: Movement number
ja: 楽章の番号

en: Movements
ja: 楽章

en: Movements will start on a new page (Off/On)
ja: 楽章を新しいページから始める (Off/On)

en: Moves cursor down an octave.
ja: カーソルを1オクターブ下に移動

en: Moves cursor up one octave.
ja: カーソルを1オクターブ上に移動

en: Moves the cursor one object left, altering the selection if any
ja: カーソルを1つ左のオブジェクトへ移動、もしあれば選択範囲を変更

en: Moves the cursor one object left, without altering the selection
ja: カーソルを1つ左のオブジェクトへ移動、選択範囲を変更しない

en: Moves the cursor one object right, altering the selection if any
ja: カーソルを1つ右のオブジェクトへ移動、もしあれば選択範囲を変更

en: Moves the cursor one object right, without altering the selection
ja: カーソルを1つ右のオブジェクトへ移動、選択範囲を変更しない

en: Moves the cursor one scale step down
ja: カーソルを1つ下の音階へ移動

en: Moves the cursor one scale step up
ja: カーソルを1つ上の音階へ移動

en: Moves the cursor to the Mark without altering the selection
ja: 選択範囲を変更せずにカーソルをマークへ移動

en: Moves the cursor to the first object in the next measure leaving selection, if any, unchanged
ja: カーソルを次の小節の最初のオブジェクトへ移動、選択範囲があれば広げる

en: Moves the cursor to the first object in the next measure, extending selection if any
ja: カーソルを次の小節の最初のオブジェクトへ移動、選択範囲があれば広げる

en: Moves the cursor to the first object in the previous measure, extending selection if any
ja: カーソルを前の小節の最初のオブジェクトへ移動、選択範囲があれば広げる

en: Moves the cursor to the first object in the selection without altering the selection. returns #f if no selection
ja: カーソルを選択範囲の最初のオブジェクトへ移動、選択範囲を変更しない。もし選択範囲がなければ #f を返す

en: Moves the cursor to the staff above, extending selection if any
ja: カーソルを1つ上の五線へ移動、選択範囲があれば広げる

en: Moves the cursor to the staff below, extending selection if any
ja: カーソルを1つ下の五線へ移動、選択範囲があれば広げる

en: Moving the cursor within the current movement, setting bookmarks, seeking things in the score
ja: 現在の楽章内でカーソルを移動、ブックマークの設定、楽譜内を検索

en: Multi-Measure Rests
ja: 複数の小節に休符

en: Mute
ja: 消音

en: Mute Staff
ja: 五線の消音

en: Mute Staffs
ja: 五線の消音

en: Mutes playback on this staff by placing a volume=zero directive at the start.
ja: この五線の先頭に音量=0の指示を置いて、演奏をミュートする

en: Mutes the current staff. Affects only playback.
ja: 現在の五線を消音する。再生のみに影響。

en: My Arranger
ja: 私の編曲

en: My Commands
ja: 私のコマンド

en: My Composer
ja: 私の作曲

en: My Label
ja: 私のラベル

en: My Poet
ja: 私の作詞

en: My Script
ja: 私のスクリプト

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: New
ja: 新規

en: New Alto Clef
ja: 新しいハ音記号

en: New Bass Clef
ja: 新しいヘ音記号

en: New Command Added
ja: 新しいコマンドが追加されました

en: New G8 Clef
ja: 新しいG8記号

en: New LilyPond Directive
ja: 新しい Lilypond の指示

en: New Movement
ja: 新しい楽章

en: New Score Layout
ja: 新しい楽譜のレイアウト

en: New Soprano Clef
ja: 新しいソプラノ記号

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: New Tenor Clef
ja: 新しいテノール記号

en: New Treble Clef
ja: 新しいト音記号

en: Newbie status is now on - re-start Denemo to see extra tooltips
ja: 初心者設定をオンにしました - Denemo を再起動すると更に丁寧なツールチップが表示されるようになります。

en: Next
ja: 次へ

en: Next Bookmark
ja: 次のブックマーク

en: Next Movement
ja: 次の楽章

en: Next Movement ➡
ja: 次の楽章 ➡

en: Next Object ➡
ja: 次のオブジェクト ➡

en: Next Snippet
ja: 次のスニペット

en: Next note in chord
ja: 和音の中の次の音符

en: Next ➡
ja: 次 ➡

en: No External Input
ja: 外部入力なし

en: No MIDI Filter
ja: MIDIフィルタなし

en: No MIDI filter
ja: MIDIフィルタなし

en: No Reset
ja: リセットしない

en: No Tooltip
ja: ツールチップなし

en: No Tooltip yet
ja: ツールチップは(まだ)ありません

en: No change recorded in Undo stack
ja: Undo スタックに変更が記録されていません

en: No command has this keyboard shortcut
ja: このキーボードショートカットにコマンドは割り当てられていません

en: No current object to attach a figure to
ja: 現在、数字を追加できるオブジェクトを指定していません

en: No directive selected
ja: 指示が選択されていません

en: No directives here
ja: ここには指示がありません

en: No examples directory in installation
ja: examples ディレクトリがインストールされていません

en: No help!
ja: ヘルプがありません!

en: No label
ja: ラベルはありません

en: No method for editing this type of object
ja: この種類のオブジェクトを編集する手段がありません

en: No name
ja: 名前なし

en: No object here to edit
ja: ここには編集できるオブジェクトがありません

en: No page breaks
ja: 改ページなし

en: No script saved
ja: スクリプトは保存されませんでした

en: No selection to print
ja: 印刷する選択領域がありません

en: No such label
ja: そのようなラベルはありません

en: No such measure
ja: そのような小節はありません

en: No such movement
ja: そのような楽章はありません

en: No such voice
ja: そのような声部は存在しません

en: No tooltip
ja: ツールチップは(まだ)ありません

en: Non Printing Staff
ja: 印刷されない五線

en: Normal
ja: 通常

en: Note
ja: 音符

en: Note Insertion
ja: 音符を挿入

en: Note Name
ja: 音符の名前

en: Note validation criteria
ja: 音符検証の規準

en: Notehead Types
ja: 符頭の形状

en: Notes/Durations
ja: 音符/長さ

en: Notes/Rests
ja: 音符/休符

en: Nothing to edit on this stem direction control object - use controls in Staffs → Voices menu
ja: この符尾指定オブジェクトに編集するべきものはありません ─ 五線 → 声部 メニューにあるコントロールを使用してください

en: Numerator
ja: 分子

en: Object Inspector
ja: オブジェクトインスペクタ

en: Object Menu
ja: オブジェクトメニュー

en: Octave
ja: オクターブ

en: Octave Down
ja: 1オクターブ下げる

en: Octave Up
ja: 1オクターブ上げる

en: Ok
ja: OK

en: On-screen Piano Keyboard
ja: オンスクリーン ピアノ鍵盤

en: OneHundredTwentyEighthNote
ja: 128分音符

en: Open
ja: 開く

en: Open Audio Source File
ja: 音声のソースファイルを開く

en: Open Command Center
ja: コマンドセンターを開く

en: Open Command Center
    on this command
ja: このコマンドで
    コマンドセンターを開く

en: Open Custom Template
ja: カスタムテンプレートを開く

en: Open Default Template
ja: デフォルトのテンプレートを開く

en: Open Example
ja: 例を開く

en: Open In New
ja: 新規ファイルで開く

en: Open Recent
ja: 最近のファイルを開く

en: Open Repeat Section
ja: 繰り返しセクションを開く

en: Open a file containing a music score for editing
ja: 楽譜を含むファイルを編集するために開く

en: Open previously used files
ja: 1つ前に使用していたファイルを開く

en: Opens a browser on the user manual
ja: ユーザーマニュアルを閲覧するためにブラウザを開く

en: Opens a dialog for going to a numbered measure
ja: ダイアログを開いて数字で指定した小節に移動

en: Opens a dialog to edit the current staff properties.
ja: 五線プロパティを編集するためのダイアログを開く

en: Opens a dialog to edit the movement properties.
ja: 楽章プロパティを編集するためのダイアログを開く

en: Opens a dialog to edit the object at the cursor.
ja: カーソル位置のオブジェクトを編集するためのダイアログを開く

en: Opens a dialog to edit the score properties.
ja: 楽譜プロパティを編集するためのダイアログを開く

en: Opens a dialog to edit the voice properties of the current staff.
ja: 現在の五線の声部プロパティを編集するためのダイアログを開く

en: Opens the Command Center on this command. Here you can find the location of the command in the menu system, set shortcuts etc.
ja: このコマンドに対し、コマンドセンターを開きます。コマンドがどこにあるのか見つけることができます、ショートカットを設定することもできます。

en: Operation Cancelled
ja: 操作はキャンセルされました

en: Operation cancelled
ja: 操作はキャンセルされました

en: Ornaments
ja: 装飾音

en: Other
ja: その他

en: Others
ja: その他

en: Outputs a pitch bend signal to the synthesizer for the value +/- 64 given.
ja: ピッチベンド信号を与えられた値の +/- 64でシンセサイザに送出する。

en: Overlay Pitches
ja: オーバーレイの音程

en: PC Keyboard
ja: PCのキーボード

en: PNG Image format (*.png)
ja: PNG 画像形式 (*.png)

en: Page Break
ja: 改ページ

en: Page Break after Table of Contents
ja: 目次の後に改ページ

en: Page Break before Table of Contents
ja: 目次の前に改ページ

en: Page Break before and after
ja: 前と後に改ページ

en: Page Breaks (On/Off)
ja: 改ページ  (On/Off)

en: Page Size
ja: ページサイズ

en: Page Turn Steps
ja: 再生時ページめくりのステップ数

en: Palette Button Creation
ja: パレットボタン作成

en: Paper
ja: 用紙サイズ

en: Paper Size
ja: 用紙サイズ

en: Paper Size =
ja: 用紙のサイズ =

en: Paper Size and Orientation
ja: 用紙のサイズと方向

en: Parent: child exited magically, pid = %d
ja: 親プロセス:不明なステータスによって子プロセスは終了しました, プロセスid = %d

en: Parent: child exited, pid = %d, exit status = %d
ja: 親プロセス:子プロセスは終了しました, プロセスid = %d, 終了ステータス = %d

en: Parent: child stopped by signal %d, pid = %d
ja: 親プロセス:子プロセスはシグナル %d, プロセスid = %dによって停止しました

en: Parent: child terminated by signal %d, pid = %d
ja: 親プロセス:子プロセスはシグナル %d, プロセスid = %dによって終了しました

en: Part
ja: パート

en: Part %d
ja: パート %d

en: Part 1
ja: パート 1

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste Chord Symbol
ja: 和音記号を貼り付け

en: Paste Current Snippet
ja: 現在のスニペットを貼り付け

en: Paste LilyPond notes
ja: LilyPond の音符を貼り付け

en: Paste LilyPond notes from the text clipboard
    This will import music written as LilyPond syntax
    You open the LilyPond file in a texteditor, copy the stretch of notes (control-c command in your texteditor usually) and then use this command.
ja: テキストクリップボードからLilypond 音符を貼り付ける
    Lilypond 構文で書かれた曲をインポートします
    テキストエディターでLilypond ファイルを開き、音符の範囲をコピーし（通常は Cntl-C）、このコマンドを使います。

en: Paste a Comment
ja: コメントを貼り付け

en: Paste and Replace Selection
ja: 選択範囲に貼り付けて置換

en: Paste the Denemo clipboard into the score where the cursor is positioned
ja: Denemo クリップボードの内容を楽譜のカーソル位置に貼り付ける

en: Paste the text clipboard as a comment inserted at the cursor.
ja: テキストクリップボードの内容をコメントとしてカーソル位置に貼り付ける

en: Path to Lilypond
ja: LilyPond へのパス

en: Performance (Start/Stop)
ja: 演奏 (開始/停止)

en: Period size
ja: ピリオドの大きさ

en: Piano Staff Name
ja: ピアノ五線の名前

en: PianoStaff Start
ja: ピアノ五線開始

en: Pitch Change
ja: 音の高さを変更

en: Pitch Entry
ja: 音の高さの入力

en: Pitch Recognition Parameters
ja: 音程認識のパラメータ

en: Place Command in a Palette
ja: パレットにコマンドを配置する

en: Place above staff
ja: 五線の上に置く

en: Place below staff
ja: 五線の下に置く

en: Play
ja: 再生

en: Play All
ja: 全体を再生

en: Play Chord at Cursor
ja: カーソル位置の和音を再生

en: Play back entered notes immediately
ja: 入力された音符を直ちに演奏

en: Play from Cursor to End
ja: カーソル位置から終わりまで再生

en: Play from time
ja: 指定した時刻から演奏

en: Play range in seconds:
ja: 秒数で指定した範囲を演奏:

en: Play/Stop
ja: 再生/停止

en: Playback
ja: 再生

en: Playback Control
ja: 演奏コントローラ

en: Playback Display Refresh
ja: 演奏画面を再描画

en: Playback Properties
ja: 再生のプロパティ

en: Playback View
ja: 再生ビュー

en: Playback all staffs from the current cursor position to the end of the movement.
ja: 現在のカーソル位置から楽章の終わりまで すべての五線を再生

en: Playback and Record MIDI (Off/On)
ja: MIDIの再生と録音(OFF/ON)

en: Playback from start marker to end marker (Set these markers in the playback controls)
ja: スタートマーカーからエンドマーカーまで再生（マーカーは再生コントロールで設定してください）

en: Playback properties
ja: 演奏のプロパティ

en: Plays all staffs for the duration of the selection or from the current cursor position to the end of the movement if no selection.
ja: 選択範囲または、現在のカーソル位置から楽章の終わりまで、すべての五線を再生

en: Plays the entire movement with repeats, or stops the playing once started
ja: すべての楽章を繰り返しを含めて再生します。再生時に押すと停止します。

en: Please delete the font size and bold/italic indications,
    leaving just the font family name.
ja: フォントサイズと太字/斜体の指定を削除し、
    フォントファミリーの名前のみを残してください。

en: Please edit the chosen browser in the preferences.
ja: 設定の中で、選んだブラウザを指定してください。

en: Please wait while the Playback View is re-typeset then re-try
ja: 再生ビューで組版が終わるのを待ってから再び実行してください

en: Poet
ja: 作詞者

en: Poet/Lyricist
ja: 作詞者

en: Pop Position
ja: 位置をポップ

en: Pop and Push Position
ja: 位置をポップ & プッシュ

en: Pops a position from the stack of cursor positions, moving the cursor there
ja: カーソル位置をスタックからポップして、そこにカーソルを移動する

en: Pops a position from the stack of cursor positions, pushes the current position, then moves the cursor to the popped position
ja: カーソル位置をスタックからポップし、現在の位置をスタックにプッシュする。そして、カーソルをポップした位置に移動する

en: Pops up a Print dialog. From this you can send your typeset score to a printer or to a PDF file.
ja: 印刷ダイアログを表示します。版組した楽譜をプリンターまたはPDFファイルに送ります。

en: Portrait
ja: 縦置き

en: Prall
ja: プラル

en: Prall (Off/On)
ja: プラル (オフ/オン)

en: Preceding measures are empty
ja: これより前の小節は空です

en: Preferences - Denemo
ja: Denemoの設定

en: Press Left.
ja: 左ボタン

en: Press a shortcut sequence for this command
ja: このコマンドに割り当てるショートカットのシーケンスを押してください

en: Press a shortcut sequence whose command you seek
ja: ショートカットのシーケンスを押すと、割り当てられたコマンドを表示します

en: Prev Bookmark
ja: 前のブックマーク

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous Movement
ja: 前の楽章

en: Print
ja: 印刷

en: Print Anyway
ja: それでも印刷する

en: Print Excerpt Range
ja: 引用範囲を印刷

en: Print Instrument name before staff at start of score,
ja: 楽譜の最初に五線の先頭に楽器名を印刷

en: Print Layout
ja: 印刷レイアウト

en: Print Movement
ja: 楽章を印刷する

en: Print Part
ja: パートを印刷

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Print Selection
ja: 選択範囲を印刷

en: Print Transposed
ja: 転調して印刷

en: Print from Measure
ja: 指定した小節から印刷

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: PrintView
ja: 印刷ビュー

en: Process the scheme on startup
ja: 起動時に scheme で処理する

en: Progress
ja: 処理中

en: Properties
ja: プロパティ

en: Push Position
ja: 位置をプッシュする

en: Pushes the current cursor position onto a stack
ja: カーソルの現在位置をスタックにプッシュ

en: Put Edit Script
ja: 編集スクリプトを配置

en: QuarterNote
ja: 4分音符

en: Quit
ja: 終了

en: Quit the Denemo program - closes tabs one at a time.
ja: Denemo プログラムを終了 - １つずつタブを閉じる。

en: Range
ja: 範囲を指定

en: Re-calculate
ja: 再計算

en: Re-issues the last print command. Use this after modifying the file to repeat the typesetting.
ja: 直前の印刷コマンドを再発行します。ファイルを変更した後、組版を再実行する時に使います。

en: Re-order Accidentals/Ornaments
ja: 臨時記号/装飾記号を並べ替える

en: Re-order Movement
ja: 楽章を並べ替える

en: Re-size
ja: リサイズ

en: Re-use last settings on startup
ja: 開始時に前回の設定を利用する

en: Re-use your old preferences, palettes and shortcuts?
ja: 古いバージョンの設定、パレット、ショートカットを利用しますか？

en: Record Scheme Script
ja: Scheme スクリプトを記録

en: Recursive key capture not possible!
ja: 再帰的なキーの取得はできません!

en: Redo
ja: やり直し

en: Redoes the next of the steps you have Undone
ja: 取り消した操作をやり直す

en: Refresh
ja: 更新

en: Refreshes the set of commands available from Denemo.org.
    Use More Commands after this has finished
ja: Denemo.org  より、使えるコマンドセットを更新します。.
    これが済んだら More Commands を使用してください。

en: Remove Dot
ja: 符点を除去

en: Remove buttons and other customized scheme on startup?
ja: 起動時にボタンとその他のカスタマイズされた scheme を削除しますか？

en: Remove note
ja: 音符を除去

en: Remove slur end
ja: スラー終了を削除

en: Remove slur start
ja: スラー開始を削除

en: Remove tie
ja: タイを削除

en: Repeat the command?
    (Hold Shift for advanced edit)
ja: コマンドを繰り返しますか？
    (Shiftキーを押さえたままだと高度な編集になります)

en: RepeatEnd
ja: 繰り返しの終了

en: RepeatStart
ja: 繰り返しの開始

en: Repeats
ja: 繰り返し

en: Report bugs to http://www.denemo.org
    GNU Denemo, a free and open music notation editor
ja: バグは http://www.denemo.org で報告してください
    GNU Denemo は、フリーでオープンな楽譜エディタです

en: Reset
ja: リセット

en: Rest
ja: 休符

en: Rest Insertion
ja: 休符を挿入

en: Returning to the first Movement for thumbnail selection
ja: 最初の楽章のためのサムネイルの選択に戻ります

en: Right Margin
ja: 右の余白

en: Run Object Editor
ja: オブジェクトエディタを実行

en: Run the Object Editor
ja: オブジェクトエディタを実行

en: Runs your browser on a page giving access to denemo's internet relay chat
ja: ブラウザーで Denemo のインターネットリレーチャットへのアクセスができるページを開きます

en: SVG creation
ja: SVG 作成

en: SVG files
ja: SVG ファイル

en: Save
ja: 保存

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Save Command Set
ja: コマンドセットを保存

en: Save Parts
ja: 部分を保存

en: Save Parts: each staff becomes a file in lilypond format
ja: 部分を保存: 五線はそれぞれ Lilypond 形式になります

en: Save Script
ja: スクリプトを保存

en: Save Script as New Menu Item
ja: スクリプトを新しいメニュー項目として保存

en: Save Script from Scheme Window
ja: Scheme ウィンドウのスクリプトを保存する

en: Save Template
ja: テンプレートを保存

en: Save _As
ja: 別名で保存(_A)...

en: Save a copy of the score
ja: 楽譜のコピーを保存

en: Save as Default Command Set
ja: デフォルトのコマンドセットとして保存

en: Save as a Custom Command Set
ja: カスタムコマンドセットを保存する

en: Save changes?
ja: 変更を保存しますか?

en: Save the current commands and keyboard shortcuts as the default
ja: 現在のコマンドとキーボードショートカットをデフォルトとして保存する

en: Save the score as a template for re-use as a starting point for new scores
ja: 楽譜を新しい楽譜のためのテンプレートとして保存する

en: Save the score under a new name
ja: 楽譜を新しい名前で保存する

en: Scheme Script
ja: Scheme スクリプト

en: Score
ja: 楽譜

en: Score
ja: 楽譜

en: Score Check: Error in this measure
ja: 楽譜のチェック: この小節にエラーがあります

en: Score Directives
ja: 楽譜の指示を編集

en: Score Header
ja: 楽譜のヘッダー

en: Score Header Block Directives
ja: 楽譜のヘッダブロックの指示

en: Score Layout
ja: 楽譜のレイアウト

en: Score Properties
ja: 楽譜のプロパティ

en: Score Properties Editor
ja: 楽譜プロパティエディタ

en: Score Titles
ja: 楽譜のタイトル

en: Score Version
ja: 楽譜の版版号

en: Score and Movement Properties Editor
ja: 楽譜と楽章のプロパティエディター

en: Score properties
ja: 楽譜のプロパティ

en: Score-wide Settings.
ja: 楽譜全体の設定

en: Seach backward for bookmarks in the current staff.
ja: 現在の五線で戻ってブックマークを検索

en: Seach forward for bookmarks in the current staff.
ja: 現在の五線で進んでブックマークを検索

en: Search
ja: 検索

en: Search Bookmark
ja: ブックマークを検索

en: Searches for a named Bookmark in the current staff.
ja: 現在の五線内で名前のついたブックマークを検索

en: Select
ja: 選択

en: Select All Staffs
ja: すべての五線を選択

en: Select Directive
ja: 指示を削除

en: Select Duration
ja: 長さを選択

en: Select Measure
ja: 小節を選択

en: Select Note
ja: 音符を選択

en: Select Notehead Type
ja: 音符の形状を選択

en: Select Notes
ja: 音符を選択

en: Select Staff
ja: 五線を選択

en: Select a clef directive - use Shift for advanced edit
ja: 音部記号の指示を選択 ─ 高度な編集をする場合には Shift を使用してください

en: Select a directive attached to the stem control object
ja: 符尾指定オブジェクトに付随する指示を削除

en: Select a directive attached to the tuplet end object
ja: 連符終了オブジェクトに付随する指示を削除

en: Select a directive attached to the tuplet start object
ja: 連符開始オブジェクトに付随する指示を削除

en: Select a movement header block directive - use Shift for advanced edit
ja: 楽章のヘッダブロックの指示を選択 ─ 高度な編集をする場合には Shift を使用してください

en: Select a movement layout block directive - use Shift for advanced edit
ja: 楽章のヘッダブロックの指示を選択 ─ 高度な編集をする場合には Shift を使用してください

en: Select a score directive - use Shift for advanced edit
ja: 楽譜の指示を選択 ─ 高度な編集をする場合には Shift を使用してください

en: Select a score header block directive - use Shift for advanced edit
ja: 楽譜のヘッダブロックの指示を選択 ─ 高度な編集をする場合には Shift を使用してください

en: Select a score or movement directive for advanced (low-level) edit.
    Note: these directives can be edited normally using Score/Movement Properties Editor from the Score or Movement menus.
ja: 楽譜または楽章の指示を高度な（低レベルでの）編集のために選択します。
    注記：これらの指示は、通常は楽譜メニューまたは楽章メニューの楽譜/楽章 プロパティエディタから編集できます。

en: Select a staff directive - use Shift for advanced edit
ja: 五線の指示を選択 ─ 高度な編集をする場合には Shift を使用してください

en: Select a voice directive - use Shift for advanced edit
ja: 声部の指示を選択 ─ 高度な編集をする場合には Shift を使用してください

en: Select desired clef
ja: 音部記号を選択

en: Select desired key signature
ja: 調号を選択

en: Select the directive %s on note "%s"?
ja: 音符"%2$s" の指示 %1$s を選択しますか？

en: Selecting stretches of notes
ja: 一連の音符を選択する

en: Selection Voice Down
ja: 声部選択を小さな番号側へ延ばす

en: Selection Voice Up
ja: 声部選択を大きな番号側へ延ばす

en: Selects the whole movement / All staffs
ja: 楽章全体/すべての五線を選択

en: Selects the whole staff
ja: 五線全体を選択

en: Send a Midi command to change the tempo to a new bpm. No printout.
ja: MIDI コマンドを送り、テンポを新しいBPMに変更する。印刷はされません。

en: Set 12/8 Time
ja: 8分の12拍子を設定

en: Set 2/2 Time
ja: 2分の2拍子を設定

en: Set 2/4 Time
ja: 4分の2拍子を設定

en: Set 3/2 Time
ja: 2分の3拍子を設定

en: Set 3/4 Time
ja: 4分の3拍子を設定

en: Set 3/8 Time
ja: 8分の3拍子を設定

en: Set 4/2 Time
ja: 2分の4拍子を設定

en: Set 4/4 Time
ja: 4分の4拍子を設定

en: Set 6/4 Time
ja: 4分の6拍子を設定

en: Set 6/8 Time
ja: 8分の6拍子を設定

en: Set 9/8 Time
ja: 8分の9拍子を設定

en: Set A Major as Initial Keysig
ja: Aメジャーを初期調号にする

en: Set A Minor as Initial Keysig
ja: Aマイナーを初期調号にする

en: Set A# Minor as Initial Keysig
ja: A#マイナーを初期調号にする

en: Set Ab Major as Initial Keysig
ja: Abメジャーを初期調号にする

en: Set Ab Minor as Initial Keysig
ja: Abマイナーを初期調号にする

en: Set Alto Clef
ja: ハ音記号

en: Set B Major as Initial Keysig
ja: Bメジャーを初期調号にする

en: Set B Minor as Initial Keysig
ja: Bマイナーを初期調号にする

en: Set Bass Clef
ja: ヘ音記号

en: Set Bb Major as Initial Keysig
ja: Bbメジャーを初期調号にする

en: Set Bb Minor as Initial Keysig
ja: Bbマイナーを初期調号にする

en: Set C Minor as Initial Keysig
ja: Cマイナーを初期調号にする

en: Set C# Major as Initial Keysig
ja: C#メジャーを初期調号にする

en: Set C# Minor as Initial Keysig
ja: C#マイナーを初期調号にする

en: Set Cb Major as Initial Keysig
ja: Cbメジャーを初期調号にする

en: Set Clef
ja: 音部記号の設定

en: Set D Major as Initial Keysig
ja: Dメジャーを初期調号にする

en: Set D Minor as Initial Keysig
ja: Dマイナーを初期調号にする

en: Set D# Minor as Initial Keysig
ja: D#マイナーを初期調号にする

en: Set Db Major as Initial Keysig
ja: Dbメジャーを初期調号にする

en: Set E Major as Initial Keysig
ja: Eメジャーを初期調号にする

en: Set E Minor as Initial Keysig
ja: Eマイナーを初期調号にする

en: Set Eb Major as Initial Keysig
ja: Ebメジャーを初期調号にする

en: Set Eb Minor as Initial Keysig
ja: Ebマイナーを初期調号にする

en: Set F Major as Initial Keysig
ja: Fメジャーを初期調号にする

en: Set F Minor as Initial Keysig
ja: Fマイナーを初期調号にする

en: Set F# Major as Initial Keysig
ja: F#メジャーを初期調号にする

en: Set F# Minor as Initial Keysig
ja: F#マイナーを初期調号にする

en: Set Fonts
ja: フォントを設定

en: Set G Minor as Initial Keysig
ja: Gマイナーを初期調号にする

en: Set G# Minor as Initial Keysig
ja: G#マイナーを初期調号にする

en: Set G8 Clef
ja: G8記号

en: Set Gb Major as Initial Keysig
ja: Cbメジャーを初期調号にする

en: Set Initial Keysig to C Major
ja: ハ長調を初期設定にする

en: Set Initial Keysig to G Major
ja: ト長調を初期設定にする

en: Set Mouse Shortcut
ja: マウスのショートカットを設定

en: Set Notehead
ja: 符頭を設定

en: Set Notehead Style
ja: 符頭のスタイルを設定

en: Set Soprano Clef
ja: ソプラノ記号

en: Set Staff Size
ja: 五線の大きさを設定

en: Set Tenor Clef
ja: テノール記号

en: Set Titles
ja: タイトルを設定

en: Set Treble Clef
ja: ト音記号

en: Set actions to take in response to keypresses
ja: キーが押された時のアクションを設定する

en: Set and save your preferences for how Denemo operates on startup.
    Advanced users can edit .denemo-XXXX/denemorc for missing ones
ja: 起動時にDenemo がどのように動作するかを設定し保存する。
    上級ユーザーは、欠けている設定について .denemo-XXXX/denemorc を編集することもできます

en: Set background updater on/off. This controls if typesetting is re-done after each change to the music. The amount of the score to be re-typeset can be set via this button.
ja: バックグラウンドでの更新を ON/OFF します。音楽に変更が加わるたびに組版を行うかを設定します。再組版する分量もこのボタンから設定できます。

en: Set background updates on/off.
ja: バックグラウンドでの更新を ON/OFF

en: Set minimum measure width
ja: 小節の幅を最小にする

en: Set mouse shortcut
ja: マウスのショートカットを設定

en: Set the initial key signature of the current staff
ja: 現在の五線の初期の調号を設定する

en: Set the initial time signature of the current staff
ja: 現在の五線の最初の拍子記号を設定する

en: Set the musical temperament (tuning) to be used for playback.
ja: 再生で使用する音律を設定します。

en: Set/Unset Bold
ja: 太字を設定/解除

en: Set/Unset First Page Number
ja: 最初のページ番号を設定/解除

en: Set/Unset Italic
ja: 斜体を設定/解除

en: Sets the MIDI instrument for this staff for use in the Playback View
ja: 再生ビューで使用するこの五線の MIDI 楽器を設定する

en: Sets the size of the staff on printing relative to the default 0. Value -3 is tiny 3 is large.
ja: 五線を印刷するときの相対的な大きさを設定します。0 がデフォルト、-3 が最小、3 が最大です。

en: Sets your status as a newbie on or off. This affects the tooltips and palettes. Note you can also independently delay tooltips, indefinitely if you wish, via the preferences dialog. See Edit-&gt;Change Preferences-&gt;Command Behavior
ja: あなたの初心者ステータスを切り替えます。ツールチップとパレットが変わります。ツールチップ表示の遅延はこれとは別に設定ダイアログから変更できます。メニューの 編集 → プログラムの設定を変更 → コマンドの振る舞い をご覧ください。

en: Sets/Unsets automatic scrolling. The scrolling can still be manually adjusted if it is too fast/slow.
ja: 自動スクロールの設定/解除。速すぎる/遅すぎる場合、スクロールを手動で調整することもできます。

en: Setting Staff Size
ja: 五線の大きさを設定

en: Shall I execute it now?
ja: 今すぐに実行しますか?

en: Sharpen
ja: 半音上げる

en: Sharpen Next Note
ja: 次の音符を半音上げる

en: Shift Accidentals Flatwise
ja: 変化記号を半音低くする

en: Shift Accidentals Sharpwise
ja: 変化記号を半音高くする

en: Shift Pitch
ja: 音の高さを変更

en: Shifts the set of accidentals one step flatter
ja: 変調記号を一つ♭側にずらす

en: Shifts the set of accidentals one step sharper
ja: 変調記号を一つ♯側にずらす

en: Short Instrument Name
ja: 短い楽器名

en: Short Measure
ja: 短い小節

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Shorter Staffs
ja: 五線を低くする

en: Show
ja: 表示

en: Show Current Script
ja: 現在のスクリプトを表示

en: Show Figures (Print)
ja: 数字付き低音の数字を表示(印刷)

en: Show Hidden Palettes
ja: 隠しパレットを表示

en: Show Last Change
ja: 直近の変更を表示

en: Show the figured bass on the current staff on printing
ja: 現在の五線の数字付き低音の数字も印刷する

en: Show/hide Midi Input controls
ja: MIDI 入力コントローラを表示/隠す

en: Show/hide a menu which is arranged by objects
    The actions available for note objects change with the mode
ja: オブジェクトによってアレンジされたメニューを表示/隠す
    音符オブジェクトに対して実行可能なアクションはモードによって変更される

en: Show/hide a toolbar for general operations on music files
ja: 楽譜操作のための一般ツールを表示/隠す

en: Show/hide a toolbar which allows
    you to store and enter snippets of music and to enter notes using rhythm pattern of a snippet
ja: 格納、入力する音楽のスニペットリズムパターンのスニペットを使用して音符を入力ツールバー を表示/隠す
    マウスを使って音符と休符を入力するためのもの

en: Show/hide playback controls
ja: 再生コントローラを表示/隠す

en: Show/hide the LilyPond music typesetting language window. Any errors in typesetting are shown here.
ja: Lilypond 楽譜組版言語ウィンドウを表示/隠す。組版でエラーが発生した場合、ここに表示されます。

en: Shows a searchable list of all commands, enables setting of keyboard short-cuts, etc.
ja: すべてのコマンドの表示（検索可能）、キーボード・ショートカットの有効化など。

en: Shows an overview of the score where various elements can be rearranged, deleted etc. to form a customized layout
ja: 楽譜の全体を表示し、さまざまな要素を編集、削除してレイアウトをカスタマイズすることができます。

en: Shows pages side by side, so you can see page turns for back-to-back printing
ja: ページを左右に表示します、両面印刷のための確認に使用できます。

en: Shows the PlayBack View from which a more sophisticated playback of the music is possible
ja: 再生ビューを表示します。より洗練された再生が可能です。

en: Shows the Print View
    with the music typeset by the LilyPond Music Typesetter.
ja: 印刷ビューを表示します
    Lilypond で組版されたものです。

en: Shows the last change recorded on the Undo stack.
ja: Undo スタックに記録されている直近の変更を表示する

en: Simple Scrolling
ja: シンプルスクロール

en: Single
ja: 1ページ

en: SixteenthNote
ja: 16分音符

en: SixtyfourthNote
ja: 64分音符

en: Slur Angle/Position
ja: スラーの角度/位置

en: Slur Shape
ja: スラーの形

en: Slur with Next Note
ja: 次の音符とスラー

en: Slurs
ja: スラー

en: Snippets
ja: スニペット

en: Soprano
ja: 超高音(ソプラノ）

en: Space Above Title
ja: タイトルの上のスペース

en: Split All
ja: すべて分割

en: Split Measure at Cursor
ja: カーソル位置の小節を分割

en: Split Movement
ja: 楽章を分割

en: Split Note/Chord
ja: 音符/和音を分割

en: Split This Note
ja: この音符を分割

en: Split Voices
ja: 声部を分割

en: Split a chord into a specific amount of smaller notes while preserving original duration, generating tuplets if necessary. Not for rests.
ja: 和音をより小さな音符の塊に分割する。長さを保持し、必要であれば三連符を作成する。休符は対象外。

en: Split off the next voice as a separate staff
ja: 次の声部を別の五線に分離する

en: Split the current measure into two at the cursor.
ja: カーソル位置で小節を二つに分割する

en: Staccato (Off/On)
ja: スタッカート (オフ/オン)

en: Staff
ja: 五線

en: Staff Above
ja: 上の五線

en: Staff Append Measure
ja: 五線に小節を追加

en: Staff Below
ja: 下の五線

en: Staff Delete Measure
ja: 五線から小節を削除

en: Staff Insert Measure After
ja: 後ろに小節を追加（五線）

en: Staff Insert Measure Before
ja: 前に小節を追加（五線）

en: Staff Properties
ja: 五線のプロパティ

en: Staff Properties Editor
ja: 五線プロパティエディタ

en: Staff and Voice Properties Editor
ja: 五線と声部のプロパティエディター

en: Staff spacing (pixels):
ja: 五線の間隔 (ピクセル):

en: Staff will be printed
ja: 印刷される五線

en: Staffs after cursor:
ja: カーソルの後の五線数:

en: Staffs before cursor:
ja: カーソルの前の五線数:

en: Staffs/Voices
ja: 五線/声部

en: Stanza Number
ja: 連の番号

en: Start Crescendo from note/chord at cursor
ja: カーソル位置の音符/和音からクレッシェンドを開始する

en: Start Crescrendo from note/chord at cursor
ja: カーソル位置の音符/和音からクレッシェンドを開始する

en: Start Diminuendo from note/chord at cursor
ja: カーソル位置の音符/和音からディミヌエンドを開始する

en: Start Triplet
ja: 3連符を開始

en: Start a new line at this measure.
ja: この小節から新しい行を始めます。

en: Start a new musical score
ja: 新しい楽譜を開始

en: Start a new score from a built-in example
ja: 新しい楽譜を内蔵された例を使って作成する

en: Start a new score from a built-in template file
ja: 新しい楽譜を内蔵されたテンプレートを使って作成する

en: Start a new score from one of your own template files
ja: 新しい楽譜を自分のテンプレートを使って作成する

en: Start/Stop Transposing
ja: 転調を開始/停止

en: Starting a Chord
ja: 和音開始

en: Stem Direction
ja: 符尾の方向

en: StemDown
ja: 符尾を下向きにする

en: StemUp
ja: 符尾を上向きにする

en: Stems Down
ja: 符尾を下向きにする

en: Stems Up
ja: 符尾を上向きにする

en: Stems from now on point downward.
ja: ここから符尾を下向きにする

en: Stems from now on point upward.
ja: ここから符尾を上向きにする

en: Stop
ja: 停止

en: Stop Here
ja: ここで停止

en: Stop Playback
ja: 再生を停止

en: Stringed Instruments
ja: 弦楽器

en: Sub Menu Label
ja: サブメニューのラベル

en: Subsequent measures are empty
ja: これより後の小節は空です

en: Subtitle
ja: 副題

en: Swap Ends of Selection
ja: 選択範囲の終端を入れ替える

en: Swap Movements
ja: 楽章を入れ換える

en: Swap Staffs
ja: 五線を入れ換え

en: Swap this movement with the one before
ja: この楽章を前のものと入れ替える

en: Swap this staff with the one higher up.
    Be aware that if you have inserted directives to move a voice to another staff
    these may need re-making.
ja: この五線を1つ上の五線と入れ替えます。
    声部を他の五線に移動する指示を挿入してある場合には
    入力し直す必要があるかもしれません。

en: Swaps the active end of the selection
ja: 選択範囲の終端を入れ替える

en: Switch to Normal Playback
ja: 通常再生に切り替え

en: Switch to Play Along Playback
ja: 同時再生に切り替え

en: Switching to simple MIDI - re-typeset for full MIDI.
ja: 単純な MIDI に切り替え - フルのMIDI向けに組版し直す

en: Table of Contents Title
ja: 目次のタイトル

en: Tag
ja: タグ

en: Tagline
ja: タグの線

en: Taller Staffs
ja: 五線を高くする

en: Tempo of Movement
ja: 楽章のテンポ

en: Tenor
ja: 中低音(テナー)

en: Tenuto (Off/On)
ja: テヌート (オフ/オン)

en: Text Input
ja: テキスト入力

en: Text Position
ja: テキストの位置

en: Text/Symbol
ja: テキスト/シンボル

en: The LilyPond syntax generated is: <tt>"%s"</tt>
ja: 生成された Lilypond の文法は: <tt>"%s"</tt>

en: The Return keypress can be used as a special instantly movable shortcut,
    you can set it to any menu action you wish by pressing it while you have the item selected
    Any one-key shortcut can be set this way, but with Return you do not get told if you are taking the shortcut away from another command.
    Also the setting is not saved.
    The idea is to set it for your current activity (e.g. applying tenuto marks).
    You can make it "normal" by setting a preference - see Edit->Preferences->Command Behavior.
    Note that the Enter key on the numeric keypad is a separate key (or should be!) and can be used as a shortcut independently
ja: Return キーは、特殊な即時移動可能なショートカットとして使われ、
    メニュー項目を選択しているときに押すと、それを実行します。
    1キーショートカットはこの方法で設定できますが、Return キーで他のコマンドからショートカットを削除することはできません。
    また、設定は保存されません。
    考え方としては現在の行動のための設定ということです。（例　テヌートマークの適用）
    通常の動作にするには、　編集　→　プログラムの設定を変更　→　コマンドの振る舞い　から設定します。
    数値キーパッドの Enter キーは別扱いとなり（そのはずです！）、独立して使用できます。

en: The current staff is not voice
ja: 現在の五線は声部ではありません

en: The cursor is in the appending position after
ja: カーソルは追加する位置にあり、

en: The cursor is not on a grace note after a main note or chord
ja: カーソルが主音符または和音の後の装飾音符にありません

en: The cursor is on
ja: カーソルは

en: The last change was:
ja: 最後の変更は:

en: The score %s has unsaved changes
ja: この楽譜 %s には保存されていない変更が含まれています

en: There is already an edit script for this tag
ja: このタグにはすでに編集スクリプトが存在します

en: There is no object here to attach a fakechord to.
ja: ここにはフェイクコードを添付できるオブジェクトがありません。

en: There is no previous movement to swap with
ja: 前の楽章がないので入れ替えできません

en: There is no previous staff to swap with
ja: 前の五線がないので入れ替えできません

en: There is no staff above to move this staff into
ja: これより上には、この五線をその上へ動かせる五線がありません

en: There is no voice below this one on this staff
ja: この五線のこれより下には声部はありません

en: There is no voice below this one to split from
ja: これより下には分割できる声部がありません

en: ThirtysecondNote
ja: 32分音符

en: This Staff:
ja: この五線:

en: This button was created for the Denemo Directive whose tag is %s. Usually you click on it to alter the setting made or perform the action it is labelled with
ja: このボタンはタグが %s である Denemo　の指示のために作成されました。クリックすると設定を変更するか、ラベルに書かれた動作を行うことができます。

en: This clef change is non-printing, it just affects the display.
ja: この音部変更記号は印刷されず、表示にのみ影響します。

en: This is movement #%d
ja: これは楽章 #%d です

en: This is the Main Menu bar, where menus for the mostly non-musical aspects (saving, printing, setting up input sources etc) are placed. See the Object Menu bar for the commands that edit music
ja: これはメインメニューバーで、音楽に直接関わりのない保存、印刷、入力ソースの設定などが配置されています。音楽を編集するためのコマンドはオブジェクトメニューバーに配置されています。

en: This is the Object Menu bar, where menus for the commands that edit music live. They are arranged in a hierarchy Score, Movement, Staff (which contains Voices) and then the things that go on a staff, notes, clefs etc. Directives covers everything else that you can put in amongst the notes to change the behavior from that point in the music.
ja: これはオブジェクトメインメニューバーで、音楽に直接関わりのあるコマンドが配置されています。楽譜、楽章、五線（その中に声部があります）の各階層にまとめられ、そして五線、音符、音部記号に関わる項目が続きます。指示メニューには、音符の間に記載し、ある点から音楽の振る舞いを変更することを示すためのその他のすべてが含まれています。

en: This is the first movement
ja: これは最初の楽章です

en: This is the first staff
ja: これは最初の五線です

en: This is the first voice
ja: これは最初の声部です

en: This is the last movement
ja: これは最後の楽章です

en: This is the last staff
ja: これは最後の五線です

en: This is the last voice
ja: これは最後の声部です

en: This is the only movement
ja: これは唯一の楽章です

en: This marks the end of a tuplet (that is triplets etc) - it should come in the same measure as the tuplet start marker.
ja: これは連符（3連符など）終了の目印です。連符開始のマークと同じ小節にあるはずです。

en: This menu holds no commands
ja: このメニューはコマンドを含んでいません

en: This movement is now number %d in the score
ja: この楽章は現在楽譜の中で %d 番目です

en: This note denotes a rhythm - use a MIDI keyboard to add pitches by playing.
ja: このノートはリズムを表記しています - 音の高さを追加するには MIDI キーボードを使用してください。

en: This object does not affect the music typesetting, (no LilyPond syntax is generated)
ja: このオブジェクトは組版に影響しません。（Lilypond の構文を生成しません）

en: This rest has a slur end on it, use the Right Click → Slurs menu to remove it
ja: この休符でスラーが終わっています。右クリック → スラー メニューから削除してください

en: This rest has a slur start on it, use the Right Click  → Slurs menu to remove it
ja: この休符からスラーが始まっています。右クリック → スラー メニューから削除してください

en: This rest has a tie starting on it, use the Right Click  → Tied Note to remove it
ja: この休符からタイが始まっています。右クリック → タイ メニューから削除してください

en: This rest will not print, just act as a spacer.
ja: この休符は印刷されず、スペーサーとして働きます。

en: This staff grouping has no End Brace so it finishes on the lowest staff. Use the Staffs/Voices->Staff Groupings menu to place an End Brace on the desired staff
ja: この五線グループには終わりのカッコがないので、一番下の五線まで続いています。終わりのカッコを指定する五線に配置するには、五線/声部→五線のグループ化 メニューを使ってください。

en: This the Playback View Window. Click on a note to play from that note to the end. Click again to stop play. Drag between two notes to play from the first to the last, shift drag to create a loop.
    Shift-Click on a note to position the Denemo cursor on that note in the Denemo Display.
     For simple scrolling check the box. For more sophisticated control right click on a note when you have scrolled the page to the position you want it to be at when it is playing.
    First right click at the start of the second system (this means that the music will not scroll before that); then scroll to position the end and right click the first note of the last system of the piece.
    To delete a scroll point right-click on it.
    If there are changes of pace then set extra scroll points to control the scrolling in more detail.
ja: これは再生ビューウィンドウです。音符をクリックするとそこから最後まで再生します。再度クリックすると再生を停止します。2つの音符の間をドラッグするとその箇所を再生します。ドラッグ時にShift を押していると繰り返し再生します。
    音符をShift-クリックすると、Denemo ディスプレイで Denemo カーソルをその音符に配置します。
     シンプルスクロールのためのチェックボックスがあります。再生中にページをスクロールし、画面上の音符を右クリックするとより細かい操作を実行できます。
    まず第二の系の開始地点で右クリック（曲は、これより前にはスクロールしなくなります）、そして終了地点までスクロールし、最後の系の最初の音符で右クリックします。
    スクロールポイントを削除するには、それを右クリックします。
    速度の変更がある場合、追加のスクロールポイントを設定することでより細かなスクロールができます。

en: This window shows the final typeset score from which you can print or (via print to file) create a PDF document.
    This will be continuously updated while you edit the music in the main window.
    In this Print View window you can click on a note to move to that place in the main Denemo display window. The right-click to get a menu of "tweaks" which you can apply to drag slurs, beams etc if they are not quite right.
    <b>Note</b>: It can take some time to generate a beautifully typeset score, especially for a large score on a slow machine so choose just a range to be continually updated in that case, or turn off continuous update.
ja: このウィンドウは版組みの済んだ楽譜を表示します。印刷、ファイルへの保存、PDFの作成ができます。
    メインウィンドウでの編集にしたがい、更新され続けます。
    この印刷表示ウィンドウで音符をクリックすると Denemo のメインウィンドウで該当する場所に移動します。右クリックは 変更 メニュー（スラーを引く、小節区切り）を呼び出します。
    <b>注記</b>: きれいな版組のために、少々時間がかかることがあります。特に遅いマシンで大きな楽譜を扱う場合は、連続更新の対象を部分に限定するか、連続更新を使わないでください。

en: This window shows the typeset score as one long page. During playback the notes playing are highlighted
ja: このウィンドウは版組された楽譜を1つの長いページとして表示します。再生の間、演奏されている音符がハイライトされます。

en: Threshold
ja: しきい値

en: Thumbnail Selection Complete
ja: サムネイルの選択を完了しました

en: Tied Notes
ja: タイでつながった音符

en: Tied note
ja: タイでつながれた音符

en: Ties
ja: タイ

en: Time Signature Change
ja: 拍子記号の変更

en: Time Signatures
ja: 拍子記号

en: Title
ja: 曲名

en: Titles, Buttons etc
ja: タイトル、ボタンなど

en: Titles, Lyrics etc.
ja: タイトル、歌詞など

en: To Mark
ja: マークへ

en: To Selection Start
ja: 選択領域の先頭へ

en: Toggles Staccatissimo
ja: スタッカーティシモを切換え

en: Tool Bar
ja: ツールバー

en: Tools
ja: ツール

en: Top Margin
ja: 上の余白

en: Treble
ja: 高音

en: Treble Octava bassa
ja: 1オクターブ下のト音記号

en: Tremolo
ja: トレモロ

en: Trill
ja: トリル

en: Trill (Off/On)
ja: トリル (Off/On)

en: Try to Import a Lilypond File
ja: Lilypond ファイルをインポートする

en: Try to Import a Midi File
ja: MIDI ファイルをインポートする

en: Tuplets
ja: 連符

en: Turn
ja: ターン

en: Turn (Off/On)
ja: ターン (オフ/オン)

en: Turn Excessive Tooltips (Off/On)
ja: 大量のツールチップ (オフ/オン)

en: Turn off any MIDI filter script currently active.
ja: 現在有効なMIDIフィルタスクリプトをオフにする

en: Turn on all Tooltips
ja: 大量のツールチップを有効にする

en: Turns the on/off whether this staff will be typeset. The staff still displays normally but will be dropped for the print view.
ja: この五線を版組の対象とするか on/off の切り替えを行う。この五線は画面に通常通り表示されますが、印刷ビューでの扱いが変わります。

en: TwoHundredFiftySixthNote
ja: 256分音符

en: Typeset
ja: 組版

en: Typeset Music
ja: 印刷される譜面

en: Typesets the current movement and opens a print dialog
ja: 現在の楽章を組版し印刷ダイアログを開く

en: Typesets the current part (the one containing the cursor).
ja: 現在の（カーソルを含む）パートを組版

en: Typesets the currrent movement, generating sophisticated MIDI for it.
ja: 現在の楽章を組版し、洗練された MIDI を生成します。

en: Typesets the currrent part with the option to keep the MIDI already generated for all the parts.
ja: 現在の楽章を組版します。すべてのパートについて生成された MIDI を保持することもできます。

en: Typesets the music from the current movement. This creates a score layout comprising one movement.
ja: 現在の楽章から組版します。1つの楽章のみを含む楽譜を生成します。

en: Typesets the music from the current part for all movements. A part is all the music with the same staff-name. This creates a score layout with one part, all movements.
ja: 曲の現在のパートからすべての楽章を組版します。パートは同じ五線名を持つ曲のすべての部分です。1つのパートのすべての楽章を持つ楽譜のレイアウトを作成します。

en: Typesets the score using LilyPond and opens a print dialog
ja: 楽譜をLilypondで組版し、印刷ダイアログを開く

en: Typesets this layout
ja: このレイアウトで組版

en: Typesetting ...
ja: 組版中...

en: Ukulele
ja: ウクレレ

en: Undo
ja: 取り消し

en: Unique to Denemo are methods to enter music in a musical, rather than mechanical, manner. You play in a phrase or two of the music using the number keys to indicate the note durations. Audible feedback lets you hear what you have entered; playing the phrase a second time on a real instrument adds the pitches to the rhythm. Again, Denemo gives you audible feedback so that you don’t enter E-flat when you meant D-sharp etc.
ja: Denemo がユニークなのは、その音楽の入力方法が機械的というよりも音楽的であることです。1つまたは2つのフレーズを音符の長さを示す数字キーを使って演奏することができます。入力した演奏はその場で聞こえます。次に、そのフレーズを実際の楽器で演奏し、リズムに音程を加えます。Denemo は再び、聞こえるフィードバックを返すので、D#を入力したいときにE♭を入力せずに済みます。

en: Unknown Tag
ja: 不明なタグ

en: Unnamed
ja: 名称未設定

en: Up Prall (Off/On)
ja: プラル 上方回音 (オフ/オン)

en: Upbeat/Short Measure can only be used in an underfull, non-empty measure
ja: 上拍/短い小節は、内容が不足している空でない小節でのみ使用できます

en: Update Commands from Internet
ja: インターネットからコマンドの更新を取得

en: Upload Edit Script
ja: 編集スクリプトをアップロード

en: Upload this Script to denemo.org
ja: このスクリプトを denemo.org　にアップロードする

en: Use <Tab> to switch palette
    <Return>to activate
ja: <Tab> パレットの切り替え
    <Return> で使用

en: Use Voice to Staff command first on all the voices attached to this staff, swap them individually then use Staff to Voice to finish.
ja: 声部から五線　コマンドでこの五線にあるすべての声部を変換し、入れ替えたあと五線から声部コマンドで戻して下さい

en: Use the ObjectMenu to modify this object - there are no directives here
ja: このオブジェクトを編集するにはオブジェクトメニューを使います - ここには指示がありません

en: Use the Playback View or re-typeset
ja: 再生ビューを使用するか、組版し直します

en: Use the Print View or re-typeset with All Parts or Current Part buttons
ja: 印刷ビューを使う または組版し直すパートを選ぶ すべてのパート/現在のパート

en: Uses your browser to open an email form for you to ask questions/report problems. This is the sure and certain way to get help, the chat facility is more hit and miss"
ja: ブラウザーでメールフォームを開き、質問、問題の報告をします。これは助けを得る確実な方法で、これと比べるとチャットには当たり外れがあります。

en: Verse %d
ja: 連 %d

en: Version
ja: 版

en: Version number on every page
ja: 版番号をすべてのページに

en: Version number only on first page
ja: 版番号を最初のページのみに

en: View
ja: 表示

en: View help, change and save keyboard shortcuts
ja: ヘルプを表示、キーボードショートカットを変更し保存する

en: Voice
ja: 声部

en: Voice 1
ja: 声部1

en: Voice 2
ja: 声部2

en: Voice 3
ja: 声部3

en: Voice 4
ja: 声部4

en: Voice Four
ja: 声部4

en: Voice One
ja: 声部1

en: Voice Properties
ja: 声部のプロパティ

en: Voice Properties Editor
ja: 声部プロパティエディタ

en: Voice Three
ja: 声部3

en: Voice Two
ja: 声部2

en: Volume
ja: 音量:

en: WARNING!!:
    This command is hidden.
    Most likely you want to continue your search for a better command.
    Hidden commands are either for LilyPond users or low-level interfaces for more user-friendly versions.
ja: 警告!!:
    このコマンドは隠されています。
    よりよいコマンドで検索を続けたいのではないかと思います。
    隠されたコマンドはLilyPond ユーザーのためのものか、よりユーザーフレンドリーなものの低レベルインターフェイスです。

en: Whole Measure Rest
ja: 全休符

en: WholeNote
ja: 全音符

en: Widen Measures
ja: 小節を拡大

en: Wrote edit script file to ~/.denemo/editscripts
ja: 編集スクリプトファイルを ~/.denemo/editscripts に書き込みました

en: Wrote init.scm
ja: init.scm に書き込みました

en: You have unsaved work
ja: 保存していない作業があります

en: You must put the cursor on a chord to attach LilyPond
ja: カーソルを、Lilypond を追加する和音に乗せる必要があります

en: You must put the cursor on a note to attach LilyPond to the note
ja: カーソルを、Lilypond を追加する音符に乗せる必要があります

en: You will need to alter the staff → properties → context of this and the previous staff; Proceed?
ja: この五線と前の五線について、五線 → プロパティ → コンテキスト を交換する必要があります。続けますか?

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Zoom to 100%
ja: 100%にズーム

en: Zoom to 100%, restore the original size
ja: 100% にズーム、つまりオリジナルのサイズに戻す

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: a Clef Change object.
ja: 音部記号変更のオブジェクト。

en: a chord.
ja: 和音の後ろにあります。

en: a one-note chord.
ja: 1音符和音の後ろにあります。

en: a rest.
ja: 休符の後ろにあります。

en: chord
ja: 和音

en: coda
ja: コーダ

en: note
ja: 音符

en: paper size
ja: 用紙のサイズ

en: removemeasures: received request to delete more measures                   than exist.  Junking request.
ja: 小節の削除:存在する小節数より多くを削除する要求です。要求を破棄します

en: rest
ja: 休符

en: segno
ja: セーニョ

en: to
ja: から

en: ⬅ Previous Movement
ja: ⬅ 前の楽章

en: ⬅ Previous Object
ja: ⬅ 前のオブジェクト
