denemo 2.6-rc1 - en to fr translation catalogue (2331 entries)

en: 
    End of shortcuts
fr: 
    Fin du raccourci

en: 
    Press with modifier key to change
fr: 
    Appuyez avec une touche modificatrice pour éditer.

en:  beats per minute:
fr:  battements par minutes :

en:  in the menu system
fr: dans le menu système

en: " located at
fr: " Situé à

en: % MIDI-in Dynamic Compression
fr: % de compression dynamique de l'entrée MIDI

en: % Zoom
fr: % de zoom

en: % of display height per system
fr: % de taille d'affichage par système.

en: %% ABC file generated by Denemo version
fr: %% Fichier LilyPond généré par Denemo version

en: %% LilyPond file generated by Denemo version
fr: %% Fichier LilyPond généré par Denemo version

en: %tests your ability to determine if note is moving by a step or skip
fr: %tests votre capacité à déterminer si une note évolue par pas ou par sauts.

en: %tests your ability to find the diatonic interval name between two notes
fr: %tests votre capacité à trouver le nom de l'intervalle diatonique entre deux notes.

en: %tests your ability to find the number of diatonic notes between two notes
fr: %tests votre capacité à détecter le nombre de notes diatoniques entre deux notes.

en: %tests your ability to name the notes of the scale
fr: %tests votre capacité à nommer les notes de la gamme.

en: %tests your ability to read the notes of the bass clef staff
fr: %tests votre capacité à lire des notes en clé de Fa.

en: %tests your ability to recognize the difference between line and space
fr: %tests votre capacité à reconnaître les différences entre lignes et interlignes.

en: %tests your note tracking ability
fr: %tests votre capacité à suivre une note.

en: %{error. defaulting to%}C
fr: %{erreur, prise par défaut de%}Do

en: %{error. defaulting to%}c
fr: %{erreur, prise par défaut de%}do

en: %{error. defaulting to%}treble
fr: %{erreur, prise par défaut de}sol

en: (Print) Accidental Printing
fr: (Rendu) Affichage des altérations

en: (Print) Close } a LilyPond Block
fr: (Rendu) Ferme } un bloc LilyPond

en: (Print) Don't Engrave Time Signatures
fr: (Rendu) Masquer les métriques

en: (Print) Forces a new page at this barline.
fr: (Rendu) Force une nouvelle page à cette barre de mesure.

en: (Print) Hide
fr: (Rendu) Masquer

en: (Print) Hide Barlines
fr: (Rendu) Masquer les barres de mesure

en: (Print) Hide object
fr: (Impression) Cacher objet

en: (Print) Mensural Barlines (On/Off)
fr: (Rendu) Barres de mesures mensurales (On/Off)

en: (Print) Omit Barline
fr: (Rendu) Oublier la barre de mesure

en: (Print) Open { Octave Down
fr: (Rendu) Ouvrir { octave inférieure

en: (Print) Open { Octave Up
fr: (Rendu) Ouvre { Octave supérieure

en: (Print) Removes beam from current note
fr: (Rendu) Supprime la ligature avant la note courante

en: (Print) Set Bar Number
fr: (Rendu) Définition du numéro de barre

en: (Print) Shift Object
fr: (Rendu) Décaler l'objet

en: (Print) Standalone Fermata (for Barlines)
fr: (Rendu) Point d'orgue autonome (pour les barres de mesure)

en: (Print) Start Drawing Notes (Again)
fr: (Rendu) Début du rendu de la portée, encore.

en: (Print) Start Drawing Staff (Again)
fr: (Rendu) Arrêt du rendu de la portée, encore.

en: (Print) Start automatic beaming at this point in score. (Used after turning beaming off).
fr: (Rendu) Démarre la ligature automatique à partir de cette position. (Utilisé après un arrêt)

en: (Print) Stop Drawing Notes
fr: (Rendu) Début du rendu de la portée

en: (Print) Stop Drawing Staff
fr: (Rendu) Arrêt du rendu de la portée

en: (Print) Transpose
fr: (Rendu) Transposer

en: (Print) Transpose Octave Up
fr: (Rendu) Transposition à l'octave supérieure

en: (Print) start a first time bar, must be followed by EndVolta.
fr: (Rendu) Ouverture d'une prima volta, doit être suivie d'un « EndVolta ».

en: (Print) start a second time bar, must be followed by EndVolta
fr: (Rendu) Ouvre une seconda volta, doit être suivie d'une EndVolta

en: (Print) the current voice moves to the staff you name.
fr: (Rendu) La voix courante est déplacée à la portée que vous choisissez.

en: (Print)Set Overall Score Size
fr: (Rendu) Taille globale de la partition

en: (Re)Create Epilog - Critical Commentary
fr: (Re)créer l'épilogue - commentaire critique

en: (Untitled)
fr: (Sans titre)

en: , begin cresc.
fr: , démarre le cresc.

en: , begin slur
fr: , démarre la liaison

en: , end slur
fr: , termine la liaison

en: , or
fr: , ou

en: , tied
fr: , liée

en: 10 Pan
fr: 10 Paronamique

en: 1Voice
fr: 1 Voix

en: 64 Hold Pedal (Right Piano Pedal)
fr: 64 Pédale forte (droite au piano)

en: 67 Soft Pedal On/Off (Left Piano Pedal)
fr: 67 Pédale douce On/Off (Pédale gauche de piano)

en: A button bar that can be populated by Movement titles and other user generated buttons.
    Generally by clicking the button you can edit the title or value or execute the action of the button
fr: Une barre de boutons peut généralement être remplie par les titres de morceau et autres boutons générés par l'utilisateur.
    Généralement en cliquant sur un bouton vous pouvez éditer le titre ou la valeur, ou bien exécuter l'action du bouton.

en: A button bar that can be populated by titles and other user generated buttons.
    Generally by clicking the button you can edit the title or value or execute the action of the button
fr: Une barre de boutons peut être remplie par des titres, ainsi que d'autres boutons personnalisés.
    Généralement, en cliquant sur le bouton vous pouvez éditer le titre ou la valeur pour l'action du bouton.

en: A button is created for putting a title and introductory text for a critical commentary at the end of the score.
fr: Un bouton est créé pour insérer un titre et un texte d'introduction pour un commentaire critique à la fin de la partition.

en: A command of this name is already available in your custom menus; Overwrite?
fr: Une commande portant ce nom est déjà disponible dans vos menus personnalisés. Écraser ?

en: A context is set on this staff
fr: Un contexte est défini pour cette portée

en: A file with the name %s already exists
fr: Un fichier portant le nom %s existe déjà.

en: Ab Pentascale
fr: La♭ pentatonique

en: Abort on scheme errors
fr: Interrompre lors d'erreurs de schéma

en: About
fr: A propos de

en: Above
fr: Au dessus

en: Acciaccatura Off/On
fr: Appogiatures brèves (Off/On)

en: Actions for this Layout
fr: Actions pour cette mise en page.

en: Add 1-Key Shortcut
fr: Ajouter un raccourci clavier simple

en: Add 2-Key Shortcut
fr: Ajouter un raccourci clavier double

en: Add Augmented 4th below top
fr: Ajouter une quarte augmentée plus basse

en: Add Diminished 5th above base
fr: Ajouter une quarte diminuée plus haute

en: Add Diminished 5th below top
fr: Ajouter une quinte diminuée plus basse

en: Add Dot
fr: Ajouter un point

en: Add Favorite
fr: Ajouter un favoris

en: Add Initial Staff
fr: Insérer une portée en début de partition

en: Add Last Staff
fr: Ajouter une portée en fin de partition

en: Add Lyric Verse
fr: Ajouter un couplet

en: Add Major 2nd above base
fr: Ajouter une seconde majeure plus haute

en: Add Major 2nd below top
fr: Ajouter une seconde majeure plus basse

en: Add Major 3rd above base
fr: Ajouter une tierce majeure plus haute

en: Add Major 3rd below top
fr: Ajouter une tierce majeure plus basse

en: Add Major 6th above base
fr: Ajouter une sixte majeure plus haute

en: Add Major 6th below top
fr: Ajouter une sixte majeure plus basse

en: Add Major 7th above base
fr: Ajouter une septième majeure plus haute

en: Add Major 7th below top
fr: Ajouter une septième majeure plus basse

en: Add Minor 2nd above base
fr: Ajouter une seconde mineure plus haute

en: Add Minor 2nd below top
fr: Ajouter une seconde mineure plus basse

en: Add Minor 3rd below top
fr: Ajouter une tierce mineure plus basse

en: Add Minor 6th above base
fr: Ajouter une sixte mineure plus haute

en: Add Minor 6th below top
fr: Ajouter une sixte mineure plus basse

en: Add Minor 7th above base
fr: Ajouter une septième mineure plus haute

en: Add Minor 7th below top
fr: Ajouter une septième mineure plus basse

en: Add Movement
fr: Ajouter un morceau

en: Add Named Bookmark
fr: Ajouter un signet

en: Add Non-Printing Bookmark
fr: Ajouter un signet invisible

en: Add Note
fr: Ajouter une note

en: Add Note Below Top of Chord
fr: Ajouter une note sous la fondamentale

en: Add Perfect 1st above base
fr: Ajouter une prime juste plus haute

en: Add Perfect 1st below top
fr: Ajouter une prime juste plus basse

en: Add Perfect 4th above base
fr: Ajouter une quarte juste plus haute

en: Add Perfect 4th below top
fr: Ajouter une quarte juste plus basse

en: Add Perfect 5th above base
fr: Ajouter une quinte juste plus haute

en: Add Perfect 5th below top
fr: Ajouter une quinte juste plus basse

en: Add Rehearsal/Bookmark
fr: Ajouter un signet et une répétition

en: Add Staff
fr: Ajouter une portée

en: Add Staff After
fr: Insérer une portée après

en: Add Staff Before
fr: Insérer une portée avant

en: Add Staffs
fr: Ajouter des portées

en: Add Voice
fr: Ajouter une voix

en: Add a augmented fourth as chordnote relative to the highest note downwards.
fr: Ajoute à l'accord une quarte augmentée plus basse par rapport à la note la plus haute.

en: Add a diminished fifth as chordnote relative to the lowest note upwards.
fr: Ajoute à l'accord une quinte diminuée plus haute par rapport à la note la plus basse.

en: Add a major second as chordnote relative to the highest note downwards.
fr: Ajoute à l'accord une seconde majeure plus basse par rapport à la note la plus haute.

en: Add a major second as chordnote relative to the lowest note upwards.
fr: Ajoute à l'accord une seconde majeure plus haute par rapport à la note la plus basse.

en: Add a major seventh as chordnote relative to the highest note downwards.
fr: Ajoute à l'accord une septième majeure plus basse par rapport à la note la plus haute.

en: Add a major seventh as chordnote relative to the lowest note upwards.
fr: Ajoute à l'accord une septième majeure plus haute par rapport à la note la plus basse.

en: Add a major sixth as chordnote relative to the highest note downwards.
fr: Ajoute à l'accord une sixte majeure plus basse par rapport à la note la plus haute.

en: Add a major sixth as chordnote relative to the lowest note upwards.
fr: Ajoute à l'accord une sixte majeure plus haute par rapport à la note la plus basse.

en: Add a major third as chordnote relative to the highest note downwards.
fr: Ajoute à l'accord une tierce majeure plus basse par rapport à la note la plus haute.

en: Add a major third as chordnote relative to the lowest note upwards.
fr: Ajoute à l'accord une tierce majeure plus haute par rapport à la note la plus basse.

en: Add a minor second as chordnote relative to the highest note downwards.
fr: Ajoute à l'accord une seconde mineure plus basse par rapport à la note la plus haute.

en: Add a minor second as chordnote relative to the lowest note upwards.
fr: Ajoute à l'accord une seconde mineure plus haute par rapport à la note la plus basse.

en: Add a minor seventh as chordnote relative to the highest note downwards.
fr: Ajoute à l'accord une septième mineure plus basse par rapport à la note la plus haute.

en: Add a minor seventh as chordnote relative to the lowest note upwards.
fr: Ajoute à l'accord une septième mineure plus haute par rapport à la note la plus basse.

en: Add a minor sixth as chordnote relative to the highest note downwards.
fr: Ajoute à l'accord une sixte mineure plus basse par rapport à la note la plus haute.

en: Add a minor sixth as chordnote relative to the lowest note upwards.
fr: Ajoute à l'accord une sixte mineure plus haute par rapport à la note la plus basse.

en: Add a minor third as chordnote relative to the highest note downwards.
fr: Ajoute à l'accord une tierce mineure plus basse par rapport à la note la plus haute.

en: Add a minor third as chordnote relative to the lowest note upwards.
fr: Ajoute à l'accord une tierce mineure plus haute par rapport à la note la plus basse.

en: Add a note to the current chord
    The cursor position determines which note to add
fr: Ajoute une note à l'accord courant.
    La position du curseur détermine quelle note ajouter.

en: Add a perfect fifth as chordnote relative to the highest note downwards.
fr: Ajoute à l'accord une quinte juste plus basse par rapport à la note la plus haute.

en: Add a perfect fifth as chordnote relative to the lowest note upwards.
fr: Ajoute à l'accord une quinte juste plus haute par rapport à la note la plus basse.

en: Add a perfect fourth as chordnote relative to the highest note downwards.
fr: Ajoute à l'accord une quarte juste plus basse par rapport à la note la plus haute.

en: Add a perfect fourth as chordnote relative to the lowest note upwards.
fr: Ajoute à l'accord une quarte juste plus haute par rapport à la note la plus basse.

en: Add a perfect prime as chordnote relative to the highest note downwards.
fr: Ajoute à l'accord une prime juste plus basse par rapport à la note la plus haute.

en: Add a perfect prime as chordnote relative to the lowest note upwards.
fr: Ajoute à l'accord une prime juste plus haute par rapport à la note la plus basse.

en: Add a tritone/augmented fourth as chordnote relative to the lowest note upwards.
fr: Ajoute à l'accord une quarte augmentée (triton) plus haute par rapport à la note la plus basse.

en: Add a tritone/diminished fifth as chordnote relative to the highest note downwards.
fr: Ajoute à l'accord une quinte diminuée (triton) plus basse par rapport à la note la plus haute.

en: Add a verse of lyrics
fr: Ajout d'un couplet

en: Add movements from a Denemo file
fr: Ajout de morceaux à partir d'un fichier Denemo

en: Add note
fr: Ajouter une note

en: Add staffs from a Denemo file
fr: Ajouter une portée à partir d'un fichier

en: Add/Removes a Reverse Turn to the note
fr: Ajoute ou supprime un turn inversé de la note.

en: Adds a Denemo bookmark combined with a custom Lilypond Rehearsal Mark
fr: Ajoute un signet combiné à une marque de répétition LilyPond

en: Adds a Denemo bookmark combined with a default Rehearsal Mark
fr: Ajoute un signet combiné à une marque de répétition par défaut

en: Adds a comment which can be printed in a critical commentary at the end of all the movements (see CriticalCommentary command to create this).
fr: Ajout d'un commentaire qui peut être imprimé dans un commentaire critique à la fin de tous les morceaux (voir la commande « Commentaire critique » pour le créer).

en: Adds a custom Denemo bookmark without Lilypond output.
fr: Ajoute un signet sans sortie LilyPond.

en: Adds a dot to the note/rest/chord at the cursor, or removes them if double dotted.
fr: Ajout d'un point de prolongation à l'accord, note ou silence. Supprime les points si double pointés.

en: Adds a new voice (part), to the current staff. It is tricky to switch between the voices. Suggest to use merge staffs
fr: Ajoute une nouvelle voix (partie) à la portée actuelle. Il est un peu compliqué de changer de voix. Il est suggéré d'utiliser « Fusionner les portées ».

en: Adds a standalone fermata which has no playback effect. Can be used to place a Fermata on a barline.
fr: Ajoute un point d'orgue autonome qui n'a pas d'effet lors le la lecture. Peut être utilisé pour placer un point d'orgue sur une barre de mesure.

en: Adds a voice to the current staff, initially displayed on a staff of its own, for readability. It will print on the staff above, and can be displayed there using Join Voices command if desired.
fr: Ajout d'une voix à la portée courante, initialement indépendante, pour la lisibilité. Elle sera affichée présente sur la portée supérieure, et pourra y être affichée en utilisant la commande « Joindre les voix ».

en: Adds the > accent
fr: Ajouter l'accent >

en: Adds the staccato dot or removes it
fr: Ajout ou suppression d'un point de staccato.

en: Adds/Removes Up Prall ornament
fr: Ajoute ou supprime l'ornement de mordant montant

en: Adds/Removes a Mordent to the note
fr: Ajoute ou enlève le pincé de la note

en: Adds/Removes a PrallPrall to the note
fr: Ajoute ou supprime le mordant double de la note

en: Adds/Removes a prall to the note
fr: Ajoute ou supprime le mordant de la note

en: Adds/Removes a trill to the note
fr: Ajouter/Enlever la trille sur la note

en: Adjust the Measure Lengths
fr: Ajuster la longueur des mesures

en: Advanced
fr: Avancé

en: All Movements
fr: Tous les morceaux

en: All Staffs:
fr: Toutes les portées:

en: Allow Quick Setting of Shortcuts
fr: Paramétrage rapide des raccourcis

en: Allow too few notes/rests in this measure. LilyPond will engrave this measure (in all staffs) with the short duration given by notes already present when this command was issued.
fr: Permet de sous remplir la mesure.

en: Allows choosing extra commands/menu items from disk
fr: Permet de choisir des commandes/éléments  de menus additionnels depuis le disque

en: Allows choosing extra commands/menu items from your own collection of extras
fr: Permet de choisir des commandes/éléments  de menus additionnels depuis votre propre collection d'éléments addictionnels

en: Allows choosing standard extra commands/menu items
fr: Permet de choisir des commandes/éléments  de menus standards

en: Allows chord symbols to be added to the current note. E.G.cis:dim7 for c-sharp diminished 7th. See Lilypond docs for notation
fr: Autorise des symboles d'accords à être ajoutés à la note courante. Par exemple « csi:dim7 » pour un Do♯⁷ diminué. Voir la documentation Lilypond pour la notation.

en: Allows several groups of figures to be individually adjusted for height.
fr: Permet à différents groupes de figures d'être individuellement ajustés en hauteur.

en: Allows specification of a LilyPond include file from the Denemo provided include files.
fr: Permet l'inclusion de fichier LilyPond à partir des fichiers fournis par Denemo.

en: Allows you to drag the control points of the slur
fr: Permet de tirer le point de contrôle de la liaison.

en: Allows you to drag the ends of the beam
fr: Vous permet de tirer les extrémités de la ligature

en: Allows you to drag the ends of the slur
fr: Permet de tirer la fin d'une liaison

en: Allows you to play in chords - a continuo realization - to Handel's continuo-practice exercises. Your continuo realization can optionally be marked to show consecutives.
fr: Vous permet de jouer en accord les exercices d'entrainement de basse continue de Handel. Une option permet d'afficher vos basses continues consécutivement.

en: Allows you to specify properties used in playing back (midi)
fr: Vous permet de définir les propriétés utilisées lors du lancement de la lecture (MIDI)

en: Allows you to specify the position of the fingering relative to the note at the cursor.
fr: Vous permet d'indiquer la position du doigté par rapport à la note ou accord.

en: Alter the indent of the opening system for the current movement.
fr: Modifie l'indentation du premier système du morceau courant.

en: Alters a StemNeutral object to stem down.
fr: Change un objet « Hampe neutre » en « Hampe inférieure ».

en: Alters a StemNeutral object to stem up.
fr: Change un objet « Hampe neutre » en « Hampe supérieure ».

en: Alto
fr: Ut3

en: Always Full Volume
fr: Toujours plein volume

en: Anacrusis (Upbeat, Pickup)
fr: Anacrouse (Levée)

en: Angry Delete
fr: Suppression agressive

en: Angry Delete MIDI Filter
fr: Suppression agressive de filtre MIDI

en: Append Measure All Staffs
fr: Ajouter une mesure sur toutes les portées

en: Append/Edit
fr: Ajouter et éditer

en: Append/Edit Note
fr: Ajouter ou éditer une note

en: Append/Insert Duration
fr: Ajouter ou insérer une durée

en: Appending/Editing Pitches
fr: Ajout/Édition de hauteurs

en: Appends a blank measure to every staff in this movement
fr: Ajoute une mesure vide à chaque portée du morceau.

en: Appends empty measures to any staffs that are too short.
fr: Ajout de mesures vides aux portées trop courtes.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply Command to new position of cursor?
fr: Appliquer la commande à la nouvelle position du curseur ?

en: Apply Shortcut to Objects in Selection
fr: Applique le raccourci clavier aux objets sélectionnés

en: Apply commands to selection if present
fr: Appliquer les commandes à la sélection

en: Arbitrary Text
fr: Texte arbitraire

en: Arbitrary transpose down
fr: Transposition basse arbitraire

en: Arbitrary transpose up
fr: Transposition haute arbitraire

en: Are you sure you want to delete the directive?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la directive ?

en: Arpeggio (Off/On)
fr: Arpège (Off/On)

en: Arranger
fr: Arrangeur

en: Articulations
fr: Structures

en: Asks for a horizontal shift and moves the rest at the cursor by that much when printing.
fr: Demande la valeur du décalage horizontal et déplace le silence au curseur par cette valeur au rendu.

en: Asks for horizontal and vertical offsets and inserts a directive to displace the object at the cursor on printing.
fr: Demande une valeur de décalage horizontal ou vertical puis insère une instruction pour déplacer l'objet sélectionné au rendu.

en: Asks for ratio of tuplet and then puts in a start for that. Use EndTuplet command after entering tuplet notes. Note that the Denemo display will not automatically group the tuplet, but it will print with expected beaming etc.
fr: Demande quel n-olet insérer et le commence ici. Utiliser la commande « Fin de n-olet » après avoir entré les notes du n-olet. Notez que l'affichage de Denemo ne groupe pas automatiquement le n-olet, mais le rendu attendu sera imprimé, avec les ligatures etc.

en: At this time during playback switch to the temperament set when this command was invoked.
fr: À cet endroit de la lecture, passer au tempérament défini quand cette commande a été appelée.

en: At this time in playback the current staff's tuning will switch to the temperament selected when this command is invoked.
fr: À ce moment de la lecture, l'accordage de la portée courant sera changée pour le tempérament choisi à l'appel de la commande.

en: Attach LilyPond
fr: Attacher LilyPond

en: Attach LilyPond to Chord
fr: Attacher LilyPond à l'accord

en: Attach LilyPond to Note
fr: Attacher LilyPond à la note

en: Attach Tied Note
fr: Attacher une note liée

en: Attach a textual comment to the chord at the cursor
fr: Attache un commentaire textuel à l'accord courant

en: Attach mf indication to a chord.
fr: Applique la marque « mf » à un accord.

en: Attaches Forte to chord and MIDI volume
fr: Attache l'indication métronomique « Forte » à l'accord.

en: Attaches Largo to chord
fr: Attache l'indication métronomique « Largo » à l'accord

en: Audio Input
fr: Entrée Audio

en: Audio Volume Boost
fr: Boost du volume audio

en: Audio Volume Cut
fr: Coupure du volume audio

en: Audio driver options
fr: Options drivers audio

en: Augment
fr: Augmenter

en: Aural Training
fr: Entraînement auditif

en: Auto Position
fr: Position automatique

en: Auto Stemming
fr: Hampes automatiques

en: Auto-Typeset
fr: Rendu automatique

en: Automatic Voice
fr: Voix automatique

en: Automatic voice preset. Resets to normal behaviour.
fr: Restaure le comportement normal.

en: Autosave every
fr: Sauvegarder chaque

en: Avoid Collisions with Stems
fr: Éviter les collisions avec les hampes

en: BPM Not Printed
fr: BPM Non Imprimé

en: BPM Printed
fr: BPM Imprimé

en: BarNumber =
fr: Barre de mesure =

en: Baroque note head style for the current movement.
fr: Tête de note baroque dans le morceau courant.

en: Bass
fr: Fa4

en: Bass Clef Note Name Speed Recognition
fr: Vitesse de reconnaissance des noms de notes en clé de Fa

en: Bass Octava bassa
fr: Fa octaviée

en: Bb Pentascale
fr: Si♭ pentatonique

en: Beaming
fr: Ligatures

en: Beat Change
fr: Changement de rythme

en: Beat Structure
fr: Structure rythmique

en: Begin Phrasing Slur
fr: Début de liaison de phrasé

en: Begin a phrasing slur on the current note. You can have normal slurs (partially) inside a phrasing slur.
fr: Commence une liaison de phrasé sur la note sélectionnée. Il peut y avoir des liaisons normales (partiellement) à l'intérieur du phrasé.

en: Below
fr: Au dessous

en: Blank Page
fr: Page blanche

en: Book Titling
fr: Titres de livre

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Boost the volume of the source audio relative to the volume of the score
fr: Booster le volume de la source audio en fonction du volume de la partition

en: Breath Mark
fr: Respiration

en: Breve
fr: Carrée

en: Breve Rest
fr: Bâton de pause

en: Browse Manual
fr: Parcourir la documentation

en: C
fr: Do

en: C Major
fr: Do majeure

en: Can only part-combine two voices
fr: Seules deux voix peuvent être combinées partiellement.

en: Cancel
fr: Abandonner

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Cannot access your local .denemo
fr: Impossible d'accéder à votre fichier local .denemo

en: Capture Measures (Score)
fr: Capture de mesure (Partition)

en: Capture Measures (one staff)
fr: Enregistre des mesures sur une portée

en: Capture Score
fr: Enregistrement audio de la partition

en: Capture and Insert One Measure
fr: Enregistre et insère une mesure

en: Capture the image of a single measure (as screenshot) inserting at the current measure in the current staff.
fr: Capture l'image d'une seule mesure, l'insérant à la mesure courante dans la portée courante.

en: Capture the image of a single measure (as screenshot) inserting at the current measure.
fr: Capture l'image d'une seule mesure, l'insérant à la mesure courante.

en: Cautionary Accidental
fr: Altération de précaution

en: Change
fr: Éditer

en: Change Barnumber in typeset score
fr: Changer le numéro de la barre de mesure dans la fenêtre de rendu.

en: Change Duration of Note
fr: Modifier la durée de la note

en: Change Midi Channel
fr: Changer le canal MIDI

en: Change Note
fr: Changer Note

en: Change Notehead
fr: Changer la tête de note

en: Change Pitch
fr: Éditer la hauteur

en: Change Preferences
fr: Préférences

en: Change Properties
fr: Éditer les propriétés

en: Change Rest
fr: Changer le silence

en: Change Slur Shape
fr: Changer la forme de la liaison

en: Change Staff
fr: Changer de portée

en: Change beam angle/position
fr: Éditer la position et l'angle de la ligature

en: Change chord-member to breve
fr: Transforme le composant de l'accord en carrée

en: Change chord-member to half note
fr: Transforme le composant de l'accord en blanche

en: Change chord-member to longa
fr: Transformer le composant de l'accord en double carrée.

en: Change chord-member to whole note
fr: Transforme le composant de l'accord en ronde

en: Change current note duration to Breve
fr: Change la durée de la note courante en carrée.

en: Change current note duration to Longa
fr: Changer la durée de la note courante à double carrée

en: Change initial key signature
fr: Changer l'armure initiale

en: Change initial time signature
fr: Changer la métrique initiale

en: Change one chord member to appear like a breve duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
fr: Transforme un composant de l'accord en carrée sans changer la logique originale comme le calcul de la mesure ou la durée des composants de l'accord tout juste ajoutés.

en: Change one chord member to appear like a half-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
fr: Transforme un composant de l'accord en blanche sans changer la logique originale comme le calcul de la mesure ou la durée des composants de l'accord tout juste ajoutés.

en: Change one chord member to appear like a longa duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
fr: Transforme un composant de l'accord en double carrée sans changer la logique originale comme le calcul de la mesure ou la durée des composants de l'accord tout juste ajoutés.

en: Change one chord member to appear like a quarter-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
fr: Transforme un composant de l'accord en noire sans changer la logique originale comme le calcul de la mesure ou la durée des composants de l'accord tout juste ajoutés.

en: Change one chord member to appear like a whole-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
fr: Transforme un composant de l'accord en ronde sans changer la logique originale comme le calcul de la mesure ou la durée des composants de l'accord tout juste ajoutés.

en: Change properties of this movement
fr: Éditer les propriétés de ce morceau

en: Change the Channel of a staff
fr: Changer le canal d'une partition

en: Change the Modwheel value of a channel/staff
fr: Changer la valeur « Modwheel » d'une portée/canal courant.

en: Change the Program of the current channel/staff
fr: Changer le programme du canal/portée courant

en: Change the Volume of a channel/staff
fr: Changer le volume d'un canal/portée

en: Change the initial clef of the current staff
fr: Changer la clé initiale de la portée

en: Change the number keys to select the prevailing duration in composer mode.
fr: Édite les touches numériques permettant de choisir la durée de référence en mode composition.

en: Change the type of notehead for the current note
fr: Change le type de tête de note de la portée courante

en: Change to 'Select Duration' Number Keys in Composer Mode
fr: Changer en numéros de choix de durée en mode « Compositeur »

en: Changes the MIDI channel of a staff
fr: Change le canal MIDI d'une portéee

en: Changes the mouse use when CapsLock is on: left click inserts note in the prevailing duration. The shortcuts for number keys 0, 1, 2 ... are set to change the prevailing duration.
fr: Change l'utilisation de la souris lorsque Caps Lock est activé. Le clic gauche insert une note de la durée de référence. Les raccourcis claviers numériques permettent de changer la durée de référence.

en: Changes the note at the cursor to/from being a grace note. Gives audio feedback.
fr: Transformation de la note sélectionnée en petite note, et vice-versa. Avec retour audio.

en: Changes the shortcuts for note names a, b, c, d, e, f, g so that they edit the note at the cursor, or append a note when in the appending position.
fr: Édite les raccourcis qui modifient les notes sélectionnées, ou ajoute une note quand en position d'ajout.

en: Changes the shortcuts for note names a, b, c, d, e, f, g so that they move the cursor to the nearest note of that name.
fr: Édite les raccourcis qui déplacent le curseur à la note la plus proche ayant le nom choisi.

en: Channel
fr: Canal

en: Channel:
fr: Canal :

en: Chat to Other Users
fr: Clavarder avec d'autres utilisateurs

en: Check Chords (On/Off)
fr: Vérifier les accords (On/Off)

en: Check Note Pitches
fr: Vérification des hauteurs de notes

en: Check Score
fr: Vérifier la partition

en: Check Score.
fr: Vérifier la partition.

en: Check Ties
fr: Vérifier les liaisons de tenue

en: Check Tuplets
fr: Vérifier les n-olets

en: Check for Irregular Measures
fr: Détecter les mesures irrégulières

en: Checking Chords Filter
fr: Vérification du filtre d'accord

en: Checking Pitches
fr: Vérification des hauteurs

en: Checks for wrongly tied notes in the current voice/staff.
fr: Vérifie les notes liées incorrectement dans la portée courante.

en: Checks score for wrong measure durations, unterminated tuplets, slurs, wrong ties etc.
fr: Vérification des mauvaises durées de mesures, n-oltes indéterminés, liaisons, etc.

en: Checks that start/end tuplets match in the current measure.
fr: Vérification de la correspondance des débuts et fins de n-olets.

en: ChoirStaff Start
fr: Début de portée de chorale

en: Choose Barline
fr: Choix de barre de mesure

en: Choose Initial Voice
fr: Choisir la voix initiale

en: Choose SoundFont File
fr: Choisissez le fichier de police de son

en: Choose Soundfont
fr: Choisir une banque de sons

en: Choose Typical Time Signature
fr: Choisir une métrique typique

en: Choose Voice
fr: Choisir une voix

en: Choose a preset for four voices or automatic voice.
fr: Choix d'un préréglage pour quatre voix ou une voix automatique.

en: Choose any sort of clef. If the cursor is at the start change initial clef, else insert chosen clef.
fr: Choisissez un type de clé. Si le curseur est au début, la clé initiale sera modifiée, sinon une autre sera insérée.

en: Choose dynamics and midi volume level.
fr: Choisit les nuances et leur volume sonor MIDI.

en: Choose from a set of typical time signatures
fr: Choisir à partir d'un jeu standard de métriques

en: Choose indent of first system
fr: Choisir l'indentation du premier système

en: Choose more palettes of buttons.
fr: Choisir plus de palettes de boutons.

en: Choose mouse action
fr: Choisir une action de la souris

en: Choose the font size of for the score, and hence how much space it takes up.
fr: Choix de la police de la partition.

en: Choose the mouse button
fr: Choisir le bouton de souris

en: Chop Gap in Beam
fr: Supprimer la ligature

en: Chop to One Beam
fr: Pas de ligature

en: Chord Symbol Deletion
fr: Suppression du symbole d'accord

en: Chord Symbols
fr: Symbole d'accord

en: Chords
fr: Accords

en: Chords Symbols
fr: Symboles d'accords

en: Chords for Bar
fr: Accords de la mesure

en: Chromatic within Clef Range
fr: Chromatique dans la tonalité.

en: Clarinet in A
fr: Clarinette en A

en: Classic Mode
fr: Mode Classique

en: Clear Overlay
fr: Effacer superposition

en: Clear the list of pitches that overlay the notes
fr: Nettoie la liste des hauteurs en surcouche de la note

en: Clear the staff from all groupings
fr: Fin de tout type de groupement sur la portée

en: Clears conditional behaviour of this layout. The Directive will apply to all score layouts.
fr: Efface le comportement conditionnel de cette mise en page. L'instruction agira sur toutes les mises en pages de la partition.

en: Clef
fr: Clé

en: Clef Change
fr: Changement de clé

en: Clef Chooser
fr: Sélecteur de clé

en: Click Volume
fr: Cliquez sur Volume

en: Click for a menu to position the Denemo cursor on this staff
    or to alter this staff for a customized layout
fr: Crée un menu pour positionner le curseur Denemo dans cette portée ou modifier cette portée pour une mise en page personnalisée.

en: Click here then hover over the menu items to find out what they will do
fr: Cliquez ici puis déplacez le curseur sur les éléments de menu pour connaître leur fonctionnalité

en: Click here to view and edit the clef, key and time signatures of this staff
fr: Cliquez ici pour voir et modifier la clé, mesure et armature de cette portée.

en: Click to edit comment
fr: Cliquer pour éditer le commentaire

en: Click to switch to movement number %d
fr: Cliquez pour changer par le mouvement numéro %d

en: Close Score
fr: Fermer la partition

en: Close Second Time Bar
fr: Fermeture de la seconda volta

en: Close a Repeat Section
fr: Fermeture d'une reprise

en: Close and Reopen Repeat
fr: Fin puis début de reprise

en: Close the current score. Other scores (tabs) will stay open
fr: Ferme la partition courante. Les autres partitions (onglets) restent ouverts.

en: Close without Saving
fr: Fermer sans sauvegarder

en: Closes a LilyPond Block (there must be a matching open, {, earlier)
fr: Ferme un bloc LilyPond. Une ouverture de bloc correspondante « { » doit précéder.

en: Closes a repeated section and starts a first time bar (printing)
fr: Clôture d'une section de reprise par une barre de « première fin ».

en: Closes a section that starts with an Open Repeat. Not needed with 1st and 2nd time bars. (Printing)
fr: Ferme une section commençant par un début de reprise. N'est pas nécessaire avec les barre de prima et seconda volta. (Rendu)

en: Closes first time bars and starts second time bar(s) (printing)
fr: Clôture d'une section de reprise par une barre de « seconde fin ».

en: Closing Barline
fr: Barre de fin

en: Collects together any critical comments from the score and places them in an epilog at the end of the music. The Title and text of the Epilog are created with the CriticalCommentaryIntro command, and critical comments are added with the CriticalComment command.
fr: Recueille tous les commentaires critique de la partition et les place dans un épilogue à la fin de la partition. Le titre et le texte de l'épilogue sont créés avec la commande « Début de commentaire critique », et les commentaires critiques sont ajoutés avec la commande « Commentaire critique ».

en: Command
fr: Commande

en: Command Behavior
fr: Comportement de la commande

en: Command Center
fr: Centre de commande

en: Command: %s.
    (%s)
    Left click to run the command or right click for further options
fr: Commande : %s. 
    (%s)
    Clic gauche pour lancer la commande ou clic droit pour plus d'options

en: Commands
fr: Commandes

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment this chord
fr: Commenter cet accord

en: Comments out the chord in the LilyPond output.
fr: Commentaire sur l'accord à la sortie LilyPond.

en: Composer
fr: Compositeur

en: Conditional Directives
fr: Directives conditionnelles

en: Connect input to port
fr: Connecter l'entrée au port

en: Connect output to port
fr: Connecter la sortie au port

en: Connect to port (left)
fr: Connecter au port gauche

en: Connect to port (right)
fr: Connecter au port droit

en: Continuous
fr: Continu

en: Continuous Entry
fr: Entrée continue

en: Control whether tuplet numbers will be printed over tuplets.
fr: Contrôle l'affichage des numéros au dessus des n-olets.

en: Convert GM-Drum to User-Drum
fr: Convertir GM-Drum en User-Drum

en: Convert General Midi drum-staffs to user-notation drum-staffs. Please edit the script to enter your own values.
fr: Conversion de portée batterie MIDI classique en portée MIDI notation utilisateur. Veuillez éditer ce script pour entre vos propres valeurs.

en: Convert MIDI Chords Over Bass
fr: Convertir les accords MIDI par dessus la basse.

en: Convert the current measure to a partial measure so that it is complete with just the beats already inserted.
fr: Conversion de la mesure actuelle en mesure partielle afin qu'elle ne soit remplie qu'avec les rythmes insérés.

en: Convert to LilyPond Text
fr: Convertir en texte LilyPond

en: Converts this layout to LilyPond text for further editing.
fr: Convertir cette mise en page vers un texte LilyPond pour une édition future.

en: Converts tied notes to longer notes and removes spurious ties.
fr: Converti les notes liées en notes plus longues.

en: Converts to tablature notation (print only)
fr: Conversion en notation tablature (affichage seulement)

en: Copy
fr: Copier

en: Copy selection as music snippet or rhythm pattern for notes to follow as they are entered
fr: Copier la sélection comme un fragment musical (ou modèle rythmique) que les notes entrées suivront.

en: Copy the music selected to the Denemo clipboard
fr: Copie la musique sélectionnée dans le presse papier

en: Copyright
fr: Droit d'auteur

en: Copyright notice, centered at the bottom of the first page. To insert the copyright symbol, see Lilypond Text encoding.
fr: Note de copyright, centrée en bas de la première page. Pour insérer le symbole copyright, voir la documentation LilyPond.

en: Could not create .denemo/actions for your customized commands
fr: Impossible de créer le(s) .denemo/actions pour vos commandes personnalisées

en: Could not create init.scm;
    you must create your scripted menu item in the menu
    before you create the initialization script for it, sorry.
fr: N'a pas pu créer init.scm.
    Vous devez créer votre élément de menu scripté dans le menu avant de pouvoir créer le script d'initialisation pour lui.

en: Could not find %s in the path
fr: N'a pas pu trouver %s dans le chemin

en: Could not get contents of %s
fr: Impossible d'obtenir le contenu de %s

en: Could not parse command line: %s
fr: Impossible de parser la ligne de commande : %s

en: Could not start Audio input
fr: Impossible de démarrer l'entrée audio

en: Create Blank Page
fr: Créer Page Blanche

en: Create Book Titles
fr: Créer Titres d'Ouvrage

en: Create Chords Over Bass Line
fr: Créer des accords par dessus la basse

en: Create Copy
fr: Enregistrer une copie

en: Create Cues
fr: Créer des citations

en: Create Intro
fr: Crée une introduction

en: Create Ossia Staff
fr: Création d'une portée ossia

en: Create Page Break
fr: Créer un saut de page

en: Create Parts
fr: Fractionner

en: Create Parts (Treble First)
fr: Créer parties (aigus d'abord)

en: Create Script
fr: Créer un script

en: Create Snippet
fr: Nouveau fragment

en: Create Standard Score Layout
fr: Crée une mise en page standard

en: Create Timebase
fr: Créer une métrique

en: Create Titles for Movement
fr: Créer Titres pour Mouvement

en: Create a duplicate of this layout.
fr: Créer une copie de cette mise en page.

en: Create a layout from this standard layout that you can then modify.
fr: Créer une mise en page à partir de cette mise en page type que vous pouvez ensuite modifier.

en: Create a new menu item
fr: Création d'un nouvel élément de menu

en: Create a selection for the entire current measure
fr: Sélectionne la mesure courante entière.

en: Create a single keypress (with modifier keys - Control, Shift ... - if needed) as a keyboard shortcut for the currently selected command.
fr: Création d'un raccourci clavier simple (avec une touche modificatrice : Ctrl, Shift etc. si besoin) pour la commande sélectionnée.

en: Create a two keypress sequence as a keyboard shortcut for the currently selected command.
fr: Création d'un raccourci clavier double pour la commande sélectionnée.

en: Create for Custom Layout
fr: Créer pour Mise en page personnalisée

en: Create page breaks, blank pages ...for this layout
fr: Créer des sauts de page, pages blanches ... pour cette mise en page

en: Create thumbnail now?
fr: Créer une miniature maintenant ?

en: Create working area (tab with an empty score in it)
fr: Création d'un espace de travail (onglet contenant une partition vide)

en: Creates a new staff with a bar for nothing (an intro of the right number of beats)
fr: Création d'une nouvelle portée avec une barre de mesure pour rien (une intro du bon nombre de pulsations).

en: Creates a new staff with the given name, after the current staff. Use the staff to voice command if you want to make this staff a voice on the previous staff.
fr: Création d'une nouvelle portée avec le nom entré, à la suite de la portée courante. Utilisez la commande « Transformer la portée en voix » si vous voulez faire de cette portée une voix de la précédente.

en: Creates a new staff with the given name, before the current staff.
fr: Crée une nouvelle portée précédente avec le nom donné

en: Creates a selection to the next empty measure in the current staff
fr: Sélection des éléments présents entre le curseur et la prochaine mesure vide.

en: Creates a set of parts extracting the highest part first.
fr: Création d'un ensemble de parties, plaçant la plus aigu en première position.

en: Creates a slur from current note to next note.
fr: Création d'une liaison de phrasé de la note courante à la suivante.

en: Creates a small staff above the current staff for inserting cues, ossia passages etc. Use Show Ossia and Hide Ossia to show specific measures.
fr: Création d'une petite portée au dessus de la courante pour insérer des citations, passages d'ossia etc. Utilisez « Afficher l'ossia » et « Masquer l'ossia » pour afficher des mesures spécifiques.

en: Creates a tagline with a link in PDF output.
fr: Crée un sous-titre avec un lien dans la sortie PDF.

en: Creates an incipit from the selection. This music will be printed on the title page. Only one voice is supported.
fr: Création d'un incipit à partir de la sélection. La musique sera affichée sur la page titre. Seule une voix est supportée.

en: Creates score layouts for the current layout (full score) and parts (named after instrument name). Set instrument names before use.
fr: Crée des mises en pages de partition pour la mise en page courante entière, et des parties (nommées par les instruments). Définissez les noms d'instruments avant.

en: Creating LilyPond Definition
fr: Crée une définition LilyPond

en: Creating, saving places in musical scores
fr: Crée, enregistre des endroits dans les partitions musicales.

en: Critical Comment
fr: Commentaire critique

en: Cross
fr: Intersection

en: Cross note head style for the current movement.
fr: Tête de note en croix dans le morceau courant.

en: Current Movement
fr: Morceau courant

en: Current Staff Only
fr: Portée actuelle seulement

en: Current Staff Only?
fr: Seulement la portée actuelle ?

en: Cursor
fr: Curseur

en: Cursor Context
fr: Contexte du curseur

en: Cursor Down
fr: Aller en bas

en: Cursor Up
fr: Aller en haut

en: Cursor has Moved
fr: Le curseur a bougé

en: Cursor may have moved to error point in the score.
fr: Le curseur a pu se déplacer jusqu'à un point d'erreur dans la partition.

en: Cursor must be on a chord/note/rest
fr: Le curseur doit être placé sur un accord, une note ou un silence

en: Cursor not moved.
fr: Curseur non déplacé.

en: Cursor to Highest Note
fr: Aller à la note la plus haute

en: Cursor to Lowest Note
fr: Aller à la note la plus basse

en: Cursor to Note
fr: Curseur à la Note

en: Cursor to end of staff/voice, extending selection if any
fr: Déplace le curseur à la fin de la portée, en étendant la sélection s'il y a.

en: Cursor to end of staff/voice, without extending selection if any
fr: Déplace le curseur à la fin de la portée, sans étendre la sélection s'il y a.

en: Cursor to start of staff/voice, extending selection if any
fr: Déplace le curseur au début de la portée, en étendant la sélection s'il y a.

en: Cursor to start of staff/voice, without extending selection if any
fr: Déplace le curseur au début de la portée, sans étendre la sélection s'il y a.

en: Curve Control Points On
fr: Points de contrôle des courbes

en: Custom Layout
fr: Mise en page personnalisée

en: Custom Scoreblock
fr: Bloc de partition personnalisé

en: Custom dynamic
fr: Nuance personnalisée :

en: Custom prolog is no longer supported. Use score directive prefix instead
fr: Le prologue personnalisé n'est plus supporté. Utilisez la directive de préfixe de partition à la place

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Customize Commands, Shortcuts ...
fr: Personnaliser…

en: Customize Layout
fr: Personnaliser la mise en page

en: Customize tuplet multiplier
fr: Personnaliser le multiplicateur de tuplet

en: Customized LilyPond inserts. Store often-used inserts here labelled with what they do
fr: Insertion LilyPond personnalisé. Placez ici les insertion souvent utilisées étiquetées par leur fonction.

en: Cut
fr: Couper

en: Cut the music selected to the Denemo clipboard
fr: Coupe la musique sélectionnée dans le presse papier

en: Dal Segno
fr: Renvoi

en: Db Pentascale
fr: Ré♭ pentatonique

en: Deactivates the stencil for Time Signatures for the whole score, which prevents them from getting drawn and taking space. But the logic is still active.
fr: Désactive les marqueurs de métrique pour la partition. Ils ne sont pas affichés mais seront toujours effectifs.

en: Dedication
fr: Dédicace

en: Default
fr: Par défaut

en: Default Save Path
fr: Chemin de sauvegarde par défaut

en: Default note head style for the current movement.
fr: Tête de note par défaut pour le morceau courant.

en: Default tagline
fr: Slogan par défaut

en: Defines the accordions shifts for this score. The command Menu of Objects to Insert will allow them to be inserted.
fr: Définit les ouvertures et fermetures des soufflets d'accordéon pour cette partition. Peuvent être insérés depuis « Objets à insérer ».

en: Delay
fr: Délai

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Beaming Directive
fr: Supprimer l'instruction de ligatures

en: Delete Captured Measure
fr: Supprimer la mesure enregistrée

en: Delete Captured Measure.
fr: Supprimer la mesure enregistrée.

en: Delete Current Staff
fr: Supprimer la portée

en: Delete Directive
fr: Supprimer la directive

en: Delete Figures
fr: Supprimer les figures

en: Delete LilyPond on Chord
fr: Supprime le code LilyPond de l'accord

en: Delete LilyPond on Note
fr: Supprime le code LilyPond de la note

en: Delete Measure All Staffs
fr: Supprimer la mesure courante dans toutes les portées

en: Delete Movement
fr: Supprimer un morceau

en: Delete Movement Notehead Settings
fr: Réinitialiser les têtes de notes

en: Delete Object
fr: Supprimer l'objet

en: Delete Previous Object
fr: Supprimer le précédent

en: Delete Selected Objects
fr: Supprime les objets sélectionnés

en: Delete Snippet
fr: Supprimer un fragment

en: Delete Staff After
fr: Supprimer la portée après

en: Delete Staff Before
fr: Supprimer la portée précédente

en: Delete Verse
fr: Supprimer le couplet

en: Delete a Directive
fr: Supprimer une directive

en: Delete a directive attached to chord/note at cursor.
fr: Supprimer une directive liée à un accord/note à l'emplacement du curseur.

en: Delete all Chord Symbols from this staff?
fr: Supprimer tous les symboles d'accord de cette portée ?

en: Delete all selected objects and leave empty measures behind
fr: Supprime tous les objets sélectionnés et laisse une mesure vide derrière.

en: Delete entire movement?
fr: Supprimer le mouvement entier ?

en: Delete it and start over?
fr: Le supprimer et recommencer ?

en: Delete note head style of this movement. Reset to whatever Score or Lilypond has set as default.
fr: Suppression des paramètres de tête de note du morceau. Remis à la valeur par défaut de la partition ou de LilyPond.

en: Delete the current measure in all staffs
fr: Supprimer la mesure courante dans toutes les portées

en: Delete the current measure in this staff, leaving the staff short
fr: Supprimer la mesure actuelle dans cette portée seulement

en: Delete the current movement
fr: Supprimer le morceau courrant

en: Delete the figured bass on the current staff
fr: Supprime la basse continue sur la portée courante

en: Delete the object at the cursor
fr: Supprimer l'objet sélectionné

en: Delete the selected music snippet/rhythm pattern
fr: Suppression du fragment

en: Delete this text?
fr: Supprimer ce texte ?

en: Delete this voice from the score layout
    Note that if it is the first voice the clef time and keysignatures will be deleted too.
fr: Supprimer cette voix de la mise en page de la partition
    Notez que si c'est la première voix les clés, signatures temporelles et tonalités seront supprimées également.

en: Delete to the left of the cursor.
fr: Supprimer l'objet à gauche du curseur

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Deletes a ] or [ (end or start beam) directive on the current chord.
fr: Supprime les instructions « ] » et « [ » sur l'accord (fin et début de ligature).

en: Deletes a dynamic attached to the chord at the cursor.
fr: Supprime une nuance rattachée à l'accord courant.

en: Deletes a single object at the cursor, an empty measure or the complete selection.
fr: Suppression de la sélection ou d'une mesure vide.

en: Deletes current verse of lyrics from current voice
fr: Suppression du couplet courant dans la voix courante.

en: Deletes the LilyPond attached to the chord at the cursor.
fr: Supprime le code LilyPond de l'accord sélectionné par le curseur.

en: Deletes the LilyPond attached to the note where the cursor is.
fr: Supprime le code LilyPond de la note sélectionnée par le curseur.

en: Deletes the captured image of the source measure for the current measure.
fr: Supprime l'image capturée de la mesure source pour la mesure courante.

en: Deletes the captured measure image for the current measure of the current staff.
fr: Supprime l'image de mesure capturée pour la mesure courante sur la portée courante.

en: Deletes the current staff
fr: Supprimer la portée

en: Deletes the staff after the current staff
fr: Supprimer la portée suivante

en: Deletes the staff before the current staff
fr: Supprimer la portée précédente

en: Denemo Editor:Newline to update, Esc for Advanced Edit
fr: Editeur Denemo : Retour à la ligne pour mettre à jour, Echap pour l'édition avancée

en: Denemo Main Window
fr: Fenêtre principale Denemo

en: Denemo Print View
fr: Aperçu avant impression

en: Denemo Upgrade
fr: Mise à jour de Denemo

en: Denemo Website
fr: Site internet de Denemo

en: Denominator
fr: Dénominateur

en: Determine if chord sounded is Major or Augmented
fr: Déterminer si un accord joué est majeur ou augmenté.

en: Determine if the chord played is major or minor
fr: Déterminer si un accord est majeur ou mineur

en: Determine if the chord sounded is Diminished or Augmented
fr: Détermination du caractère augmenté ou diminué de l'accord joué.

en: Determine if the chord sounded is Diminished or Minor
fr: Déterminer si un accord joué est diminué ou mineur.

en: Determine if the chord sounded is Major Minor Augmented or Diminished
fr: Déterminer si un accord joué est majeur, mineur, augmenté ou diminué.

en: Determine which seventh chord is sounded
fr: Déterminer quelle septième de l'accord est jouée.

en: Diamond
fr: Diamant

en: Diamond note head style for the current movement.
fr: Tête de note diamant dans le morceau courant.

en: Diatonic Interval Detection
fr: Détection d'intervalles diatoniques

en: Different keyboard and MIDI entry modes
fr: Différents claviers et modes d'entrées MIDI

en: Diminish
fr: Diminuer

en: DiminishedAugmented
fr: Diminué - Augmenté

en: DiminishedMinor
fr: Diminué - Mineur

en: Directive Delete
fr: Supprimer Directive

en: Directives
fr: Instructions

en: Disable repeated notes
fr: Désaciver la répétition de notes

en: Disallow a line break at this measure.
fr: Interdit un retour à la ligne à cette mesure

en: Discard this customized score layout.
fr: Supprimer cette mise en page de partition personnalisée.

en: Discard this standard score layout.
fr: Supprimer cette mise en page type de partition.

en: Displace Rest Horizontally
fr: Déplacer horizontalement le silence

en: Displace Rest Vertically
fr: Déplacer verticalement le silence

en: Display Controls for Incoming MIDI signals
fr: Afficher les contrôles pour les signaux MIDI entrants.

en: Display Controls for Playback
fr: Afficher les contrôles de lecture

en: Display Effects
fr: Afficher Effets

en: Display Layout
fr: Mise en page

en: Display Music Snippets
fr: Afficher les fragments

en: Display Only Clef
fr: Clé invisible

en: Display Zoom
fr: Zoom

en: Display console pane
fr: Afficher la console

en: Display every messages
fr: Afficher tous les messages

en: Display general toolbar
fr: Afficher la barre d'outils générale

en: Display menu of objects toolbar
fr: Afficher la barre de menus d'objets musicaux.

en: Display text
fr: Afficher le texte

en: Displays a musical excerpt in your image viewer
fr: Affiche un extrait dans votre visionneur d'images

en: Displays selected music from score in your pdf viewer
fr: Affiche le rendu final de la sélection dans votre lecteur PDF.

en: Do you want the new menu item in a submenu?
fr: Voulez-vous le nouvel élément de menu dans un sous menu ?

en: Do you want to replace it?
fr: Voulez-vous le remplacer ?

en: Do you want to save this with your default commands?
fr: Voulez vous l'enregistrer avec vos commandes par défaut ?

en: Does nothing except explain what the Return key is used for in Denemo, and how to make it an ordinary shortcut if you prefer.
fr: Ne fait rien d'autre que d'expliquer le fonctionnement de la touche Entrée dans Denemo, et la manière d'en faire un raccourci ordinaire si vous préférez.

en: Don't log any message
fr: N'enregistrer aucun message

en: Dot
fr: Point

en: Double Bar
fr: Double barre

en: Down
fr: Vers le bas

en: Down8va
fr: Octave inférieure

en: DownBow (Off/On)
fr: Archet descendant

en: Drag
fr: Tirer

en: Draw the barlines only between the staves but not inside.
fr: Dessine les barres de mesure entre les portées, mais pas à l'intérieur.

en: Drop this lyric part from the score layout
fr: Supprimer cette section lyrique de la mise en page de la partition.

en: Drum GM2 Custom
fr: Batterie GM2 personnalisée

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate Name
fr: Nom dupliqué

en: Duplicate Note/Chord
fr: Duplique la note ou accord

en: Dynamic markings
fr: Notation des nuances

en: Dynamic setting
fr: Réglages des nuances

en: Dynamics
fr: Nuances

en: Eb Pentascale
fr: Mi♭ pentatonique

en: Edit
fr: Modification

en: Edit Chord Symbols
fr: Éditer les symboles d'accord

en: Edit Clef Directives
fr: Éditer les directives de clef

en: Edit Directive(s)
fr: Editer directive(s)

en: Edit Directives
fr: Éditer les directives

en: Edit Duration
fr: Modifier la durée

en: Edit Key Signature Directives
fr: Éditer les directives de l'armature

en: Edit LilyPond
fr: Modifier LilyPond

en: Edit LilyPond Text of Layout
fr: Modifier le Texte LilyPond de la mise en page.

en: Edit LilyPond to apply to whole score
fr: Édition de code LilyPond à appliquer à toute la partition

en: Edit Movement Directives
fr: Éditer les directives de mouvement

en: Edit Score Directives
fr: Editer les directives de partition

en: Edit Score Prolog
fr: Éditer le prologue de la partition

en: Edit Slur Shape
fr: Éditer la forme de la note

en: Edit Staff Directives
fr: Éditer les directives de portée

en: Edit Text
fr: Éditer le texte

en: Edit Time Signature Directives
fr: Éditer les directives d'indication de la mesure

en: Edit Voice Directives
fr: Éditer les directives de voix

en: Edit any directives attached to chord/note at cursor.
fr: Éditer toutes les directives liées à l'accord/note au curseur.

en: Edit any directives attached to clef.
fr: Éditer toutes les directives liées à la clef.

en: Edit any directives attached to key signature.
fr: Éditer toutes les directives liées à l'armature.

en: Edit any directives attached to movement.
fr: Éditer toutes les directives liées au mouvement.

en: Edit any directives attached to score.
fr: Éditer toutes les directives liées à la partition.

en: Edit any directives attached to staff.
fr: Éditer toutes les directives liées à la portée.

en: Edit any directives attached to time signature.
fr: Éditer toutes les directives liées à l'indication de mesure.

en: Edit any directives attached to voice.
fr: Éditer toutes les directives liées à la voix.

en: Edit the LilyPond definition of the clef. The editing affects only this layout.
fr: Modifier la définition LilyPond de la clé. La modifications n'affecte que cette mise en page.

en: Edit the LilyPond definition of the key signature. The editing affects only this layout.
fr: Éditer la définition LilyPond de l'armure. L'édition n'affectera que cette mise en page.

en: Edit the LilyPond definition of the time signature. The editing affects only this layout.
fr: Modifier la définition LilyPond de la mesure. La modification n'affecte que cette mise en page.

en: Edit the voice directives for this layout
fr: Modifier les directives de voix pour cette mise en page

en: Edit this element for this layout
fr: Modifier cet élément pour cette mise en page

en: Edit this using LilyPond syntax
    The editing applies just to this score layout
fr: Modifier ceci en utilisant la syntaxe LilyPond
    La modification s'applique uniquement à cette partition

en: Edit/Insert a time signature change for the current measure
fr: Insérer un changement de métrique à la mesure courante

en: Educational
fr: Éducation

en: EighthNote
fr: Croche

en: Empty Score
fr: Partition vierge

en: Enable Accordion 16'
fr: Activer l'accordéon 16'

en: Enable Chorus on soundfont
fr: Activer le chorus sur la banque de sons

en: Enable Reverb on soundfont
fr: Activer la réverbération sur la banque de sons

en: Enable Thumbnails
fr: Activer les miniatures

en: Enable pitch entry from microphone
fr: Permettre les entrées à pas depuis le microphone

en: Enclose the chord in ( ) on printing.
fr: Met l'accord entre parenthèses au rendu.

en: Enclose the note at the cursor in ( ) when printed.
fr: Met la note entre parenthèses au rendu.

en: End Beam
fr: Fin de ligature

en: End Cadenza
fr: Fermer une cadence

en: End Crescendo on note/chord at cursor
fr: Arrêter le Crescendo sur la note/accord à la position du curseur

en: End Diminuendo from note/chord at cursor
fr: Arrêter le Diminuendo sur la note/accord à la position du curseur

en: End Phrasing Slur
fr: Fin de liaison de phrasé

en: End Small Size
fr: Fin de petite taille

en: End Tuplet
fr: Fin de n-olet

en: End Tuplet with no start
fr: Terminer un n-olet sans commencement

en: End a phrasing slur on the current note.
fr: Termine une liaison de phrasé sur la note sélectionnée.

en: End the selection at a note
fr: Terminer la sélection à la note

en: Ends a volta, that is a n'th time bar
fr: Termine une volta (fin de reprises alternatives).

en: Ends beams in the expected places (print).
fr: Termine les ligatures aux endroits attendus (Rendu).

en: Enter desired time signature:
fr: Entrer la métrique souhaitée :

en: Enter dynamic text:
fr: Entrez le texte de la nuance :

en: Enter loudness level (0-127):
fr: Entrez le niveau de volume sonore (de 0 à 127) :

en: Enter the fraction to multiply the duration by,
    numerator first. E.g., for triplets, enter 2, then 3. 
    Numerator:
fr: Entrer la fraction par laquelle devra être multipliée la durée, en commençant par le numérateur.
    Par exemple pour un triolet, entrer 2 puis 3.
    Numérateur :

en: Enter the fraction's denominator:
fr: Entrer le dénominateur de la fraction.

en: Enter tuplet denominator
fr: Entrer le dénominateur du n-olet

en: Enter tuplet numerator
fr: Entrer le numérateur du n-olet

en: Enter width (in pixels) of measures:
fr: Largeur des mesures (en pixels) :

en: Entire Movement
fr: Morceau entier

en: Entire Staff
fr: Portée entière

en: Entry of notes via computer keyboard only
    Ignores connected MIDI or microphone devices.
fr: Saisie de notes via le clavier d'ordinateur seulement
    Ignore les appareils MIDI ou microphone connectés.

en: Errno %d:
    Could not copy %s to %s. Perhaps because some other process is using the destination file. Try again with a new location
fr: Erreur n°%d :
    Impossible de copier %s vers %s. Un autre processus utilise peut-être le fichier de destination. Réessayez à un autre endroit.

en: Erroneous call
fr: Appel erroné

en: Error
fr: Erreur

en: Error in attach type
fr: Erreur du type d'attache

en: Even Up the Staffs
fr: Égaliser les portées

en: Excerpt Only
fr: Extrait seulement

en: Excerpt Resolution
fr: Résolution de l'extrait

en: Exclusive to Current Layout
fr: Exclusif à la mise en page courante

en: Execute Scheme
fr: Exécuter du code Scheme

en: Execute the scheme code from the scripting window
fr: Exécute le code scheme à partir de la fenêtre de script

en: Export As
fr: Exporter en tant que

en: Export As
fr: Exporter

en: Export Lilypond
fr: Exporter au format LilyPond

en: Export MIDI
fr: Exporter au format MIDI

en: Export PDF
fr: Exporter au format PDF

en: Export the score as a PDF document file
fr: Exportation de la partition au format PDF.

en: Export the score as a PNG image file
fr: Exportation de la partition au format PNG.

en: Export the score as a lilypond file
fr: Exportation de la partition au format LilyPond.

en: Exports a pdf file for this layout
fr: Exporter un fichier PDF de cette mise en page

en: Exports the audio recorded to disk
fr: Exporte l'audio enregistré vers le disque

en: Expression Marks
fr: Marques d'expression

en: Extend Slur
fr: Étendre la liaison

en: Extends the slur finishing at the cursor.
fr: Extension de la liaison de phrasé finissant au curseur.

en: Externals
fr: Programmes Externes

en: F
fr: Fa

en: F Major
fr: Fa majeure

en: F Pentascale
fr: Fa pentatonique

en: Failed to open Default.denemo in your custom templates directory
    Have you saved a template called Default yet?
fr: N'a pas pu ouvrir Default.denemo dans votre répertoire personnel de modèles de partitions.
    Avez-vous déjà enregistré un modèle appelé « Default » ?

en: Favorites
fr: Favoris

en: Fermata (Off/On)
fr: Point d'orgue (Off/On)

en: Ficta Accidental
fr: Altérations Ficta

en: Figured Bass
fr: Basse continue

en: Figured Bass Filter On
fr: Filtre de basse continue activé

en: Figured Bass Height
fr: Hauteur de la basse continue

en: File
fr: Fichier

en: File/Internet Browser
fr: Navigateur de fichier et de pages web

en: Find Edit Point
fr: Trouver le point d'édition

en: Finger 0
fr: Doigt 0

en: Finger 1
fr: Doigt 1

en: Finger 2
fr: Doigt 2

en: Finger 3
fr: Doigt 3

en: Finger 4
fr: Doigt 4

en: Finger 5
fr: Doigt 5

en: Fingering Position
fr: Doigtés

en: Fingerings
fr: Doigtés

en: Fingerings and String numbers will be moved to avoid colliding with stems on typesetting.
fr: Les doigtés et numéros de cordes seront déplacés lors du rendu afin d'éviter les collisions avec les hampes.

en: Fingerings etc for Instruments
fr: Doigtés etc. pour les instruments

en: First Time Bar
fr: Prima volta

en: First click on the center line of the staff aligning with notehead/rest
    (Positioning will be done with respect to this height)
fr: Cliquez d'abord la ligne centrale de la portée s'alignant avec les têtes de notes et silences.
    (Le positionnement sera effectué en respectant cette hauteur)

en: First click on the notehead of the note where the slur starts
fr: D'abord, cliquez sur la tête de la note où commence la liaison

en: Fix Slurs
fr: Corriger les liaisons

en: Flatten
fr: Bémol

en: Flatten Next Note
fr: Bémoliser la note suivante

en: Flattens the inital key signature by one degree on all staffs/voices.
fr: Bémolise l'armure initiale de toutes les voix d'un degré.

en: Flattens the key signature by one degree. If no key signature at the cursor, operates on the initial key signature.
fr: Bémolise l'armure sélectionnée d'un degré, ou l'armure initiale si aucune n'est sélectionnée.

en: Follow Link to Source
fr: Suivre le lien à la source

en: Followed by a keyboard shortcut: applies the shortcut with the cursor successively on each object in the selection.
fr: Suivi d'un raccourci clavier : applique le raccourci clavier avec le curseur sur chaque objet sélectionné.

en: Followed by a number, places string number on note.
fr: Suivi d'un nombre, affiche le numéro de corde sur la note.

en: Font Size
fr: Taille de la police

en: Foot Pedal Conductor
fr: Conducteur de pédale

en: Footnote
fr: Pied de note

en: Force Cautionary Accidental
fr: Forcer les altérations de précaution

en: Forces the accidental on the note to be printed.
fr: Force les altérations de la note à être affichées.

en: Free and Open Music Notation Editor
fr: Éditeur de partitions musicales libre et ouvert

en: French
fr: Sol1

en: Frequency Measurement
fr: Mesure de fréquence

en: Frequency smoothing
fr: Lissage de fréquence

en: Full Score
fr: Partition entière

en: G
fr: Sol

en: General
fr: Général

en: Generate Rhythm from String
fr: Générer un rythme à partir de texte

en: Generic Control Change
fr: Changement de contrôle générique

en: Get Edit Script
fr: Récupérer le script d'édition

en: Get Initialization Script for this Menu
fr: Récupérer le script d'initialisation pour ce menu

en: Gets a staff number 1 ... n from user and makes that staff tiny in all movements.
fr: Prend un numéro de portée entré par l'utilisateur la rétrécit dans tous les morceaux.

en: Gets rid of the selection.
fr: Oubli de la sélection.

en: Give % scaling required
fr: Entrez l'échelle requise

en: Give -1 for ottava bassa, 1 for ottava alta and 0 for end ottava
fr: Entrez -1 pour une octaviation inférieure, 1 pour une octaviation supérieure et 0 pour une fin d'octaviation.

en: Give Comment
fr: Laissez un commentaire

en: Give Display text if required
fr: Donner le texte affiché si requis

en: Give LilyPond text to insert
fr: Donner à LilyPond le texte à insérer

en: Give LilyPond text to postfix to chord
fr: Donner à LilyPond le texte à suffixer à l'accord

en: Give LilyPond text to postfix to note of chord
fr: Donner à LilyPond le texte à suffixer à la note de l'accord

en: Give LilyPond:
fr: Code LilyPond :

en: Give Short Instrument Name:
fr: Nom court de l'instrument

en: Give Staff Size (for printing), 0 for default
fr: Entrer la taille de la portée (pour l'impression), 0 par défaut

en: Give URL to link to
fr: Entrer une URL

en: Give a label for the Sub-Menu
fr: Entrez une étiquette pour le sous-menu

en: Give a name applying to the whole score
fr: Entrez un nom s'appliquant à toute la partition

en: Give a name for this new score layout
fr: Donner à un nom pour cette nouvelle mise en page de partition

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding
fr: Transformation d'une chaîne de caractères en rythme, à partir des caractères ASCII dans l'encodage binaire.

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The rhythm for each letter gets reversed before inserting.
fr: Transformation d'une chaîne de caractères en rythme, à partir des caractères ASCII dans l'encodage binaire. Le rythme de chaque lettre est inversé avant conversion.

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The string gets reversed before converting.
fr: Transformation d'une chaîne de caractères en rythme, à partir des caractères ASCII dans l'encodage binaire. La chaîne est inversée avant conversion.

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The string gets reversed before converting. The rhythm for each letter gets reversed before inserting.
fr: Transformation d'une chaîne de caractères en rythme, à partir des caractères ASCII dans l'encodage binaire. La chaîne est inversée, et le rythme de chaque lettre est inversé avant conversion.

en: Give a title for the whole score or blank out to delete:
fr: Entrez un titre pour la partition ou laissez vide pour supprimer le champ :

en: Give a version for this edition:
fr: Entrez une version pour cette édition :

en: Give amount (staff spaces)
fr: Entrez un montant (espace de portées)

en: Give amount =/-
fr: Entrer un montant =/-

en: Give amount in decimal
fr: Entrer un montant décimal

en: Give explanation of what it does:
fr: Explication de ce que ça fait :

en: Give footnote marker
fr: Donner le marqueur de pied de note

en: Give footnote text
fr: Donner le texte de pied de note

en: Give heading or blank out to delete:
fr: Entrez une entête ou laissez vide pour supprimer le champ :

en: Give height adjustment (unit = staff space):
fr: Entrez les ajustements de hauteur (unité = taille des portées) :

en: Give horizontal shift required
fr: Entrez le décalage horizontal requis

en: Give instrumentation for the default layout or blank out to delete:
fr: Entrer l'instrumentation pour la mise en page par défaut, ou laisser vide pour supprimer l'entrée.

en: Give menu label:
fr: Entrer une étiquette pour le menu :

en: Give name (alphabetical only):
fr: Entrez un nom (caractères alphabêtiques seulement) :

en: Give name for arranger etc or blank out to delete:
fr: Entrez le nom de l'arrangeur de la partition ou laissez vide pour supprimer le champ :

en: Give name for movement sub-title or blank out to delete:
fr: Entrez un sous-titre au morceau, ou laissez vide pour supprimer le champ :

en: Give name for poet/lyricist/librettist etc or blank out to delete:
fr: Entrez le nom du poète ou parolier pour la partition ou laissez vide pour supprimer le champ :

en: Give name for this piece of the current movement or blank out to delete:
fr: Entrez un nom à cette partie du morceau courant ou laissez vide pour supprimer le champ :

en: Give name of instrument/voice/part
    for current staff:
fr: Entrez le nom de l'instrument, voix ou partie de la portée courante :

en: Give new text
fr: Entrez un nouveau texte

en: Give number of groups:
fr: Entrez le nombre de groupes :

en: Give number of these
fr: Entrez leur nombre

en: Give quarter notes per minute:
fr: Entrer le nombre de noires par minutes :

en: Give relative font size:
fr: Entrez la taille de police relative :

en: Give spacing limit (1=no extra space)
fr: Entrer une limite d'espace (1 = pas d'espace supplémentaire)

en: Give string
fr: Entrez une corde

en: Give text for tagline
fr: Entrez le texte du sous-titre

en: Give text to appear above music:
fr: Entrer le texte qui apparaîtra au dessus des notes :

en: Give text to appear before lyrics
fr: Donner le texte qui doit apparaître avant les paroles

en: Give text to be placed in score at cursor
    (it can be dragged in the typeset view)
fr: Donner le texte à placer à la position du curseur dans la partition
    (il peut être déplacé dans la zone de saisie)

en: Give text to place before the note
fr: Saisir le texte à placer avant la note

en: Give title for the movement or blank out to delete:
fr: Entrez le titre du morceau, ou laissez vide pour supprimer le champ.

en: Give title for the table of contents
    Blank to delete
fr: Entrez le titre de la table des matières, ou laissez vide pour supprimer le champ.

en: Give unit beat duration (e.g., 4. for dotted-quarter) 
     or enter n for none:
fr: Entrez l'unité de durée de rythme (par exemple 4. pour la noire pointée), ou entrez « n » pour aucune :

en: Give valid LilyPond syntax for this definition:
fr: Entrez une syntaxe LilyPond valide pour cette définition :

en: Give value for extra space:
fr: Donner la valeur pour les espacements supplémentaires

en: Give vertical shift required
fr: Entrez le décalage vertical requis

en: Gives Allegro Assai tempo indication
fr: Affiche l'indication métronomique « Allegro Assai »

en: Gives a heading for a table of contents, inserting the table in the book.
fr: Donne une entête pour la table des matière, insère la table dans un livre.

en: Gives a list of shortcuts currently available. Explains how to set them too.
fr: Donne une liste de raccourcis actuellement disponibles. Explique également comment les définir.

en: Gives the version number etc of this program
fr: Donne le numéro de version etc de ce programme

en: Global staff size
fr: Taille globale de la portée

en: Go To Next Empty Measure
fr: Aller à la prochaine mesure vide

en: Go to Beginning
fr: Aller au début

en: Go to End
fr: Aller à la fin

en: Go to Measure
fr: Aller à la mesure

en: Go to measure
fr: Aller à la mesure

en: Go to measure:
fr: Aller à la mesure :

en: Go to the higher numbered voice on staff without altering selection
fr: Aller à la voix ayant le numéro le plus grand, en n'étendant pas la sélection s'il y a.

en: Go to the higher numbered voice on staff, extending selection if any
fr: Aller à la voix ayant le numéro le plus grand, en étendant la sélection s'il y a.

en: Go to the lower numbered voice on this staff without altering selection
fr: Aller à la voix ayant le numéro le plus petit, en n'étendant pas la sélection s'il y a.

en: Go to the lower numbered voice on this staff, extending selection if any
fr: Aller à la voix ayant le numéro le plus petit, en étendant la sélection s'il y a.

en: Go to the next movement
fr: Aller au morceau suivant

en: Go to the previous movement
fr: Aller au morceau précédent

en: Goes through the staff looking for long rests. Creates a cue in the whole measure rest.
fr: Parcoure la portée et cherche les longs silences. Crée une citation dans la pause.

en: Grace Note (On/Off)
fr: Petite note (On/Off)

en: Grace Note Off/On
fr: Petites notes (Off/On)

en: Grace Notes
fr: Petites notes

en: Grace/UnGrace
fr: Petite note/Note normale

en: GrandStaff Start
fr: Début de grande portée

en: Graphic
fr: Graphique

en: Graphic Position
fr: Position graphique

en: Graphics File
fr: Fichier graphique

en: Greatest Interval
fr: Plus grand intervalle

en: GroupStaff Start
fr: Début de groupement de portées

en: Grouped in mm rest
fr: Groupé en silence mm

en: Half Barline
fr: Demi barre de mesure

en: Half tone down
fr: Demi ton inférieur

en: Half tone up
fr: Demi ton supérieur

en: HalfNote
fr: Blanche

en: Handel's Figured Bass Exercises
fr: Exercices de basse continue de Hendel

en: Harmonic
fr: Harmonique

en: Harmonic (Off/On)
fr: Harmonique (Off/On)

en: Harmonic note head style for the current movement.
fr: Tête de note harmonique dans le morceau courant.

en: Harmonic-black
fr: Harmonique noire

en: Harmonic-black note head style for the current movement.
fr: Tête de note harmonique noire dans le morceau courant.

en: Header block
fr: Bloc d'en-tête

en: Heading
fr: Entête

en: Height of Bass Figure
fr: Hauteur de la basse continue.

en: Heights of Groups
fr: Tailles des groupes

en: Help
fr: Aide

en: Help for Return Keypress
fr: Aide pour la touche entrée

en: Help for Selected Command
fr: Aide pour la commande sélectionnée

en: Help for Tweaks
fr: Aide pour les ajustements.

en: Help with chord symbol entry methods.
fr: Aide sur les méthodes de saisie de symboles d'accord.

en: Hidden
fr: Caché

en: Hide
fr: Masquer

en: Hide Accidental
fr: Masquer l'altération

en: Hide Barlines
fr: Masquer les barres de mesure

en: Hide Empty Staffs (Off/On)
fr: Masquer les portées vides (Off/On)

en: Hide Figures (Print)
fr: Masquer les figures (Rendu)

en: Hide Ossia
fr: Masquer l'ossia

en: Hide on Printing
fr: Masquer au rendu

en: Hide the figured bass on the current staff on printing
fr: Masquer la basse continue de la portée actuelle au rendu

en: Hide/Show Menus
fr: Masquer ou afficher les menus

en: Hides the accidental on the note at the cursor on printing. Does not affect the pitch.
fr: Masque l'altération de la note sélectionnée à l'impression. Ne change pas le pitch.

en: Hides the object at cursor position with a lilypond directive. Currently only Notes and the three Signatures. No rests!
fr: Masque l'objet sélectionné grâce à une instruction LilyPond. Pour le moment seulement des notes et les trois signatures. Pas de silences !

en: Hides/Shows menus, panes etc. The ones shown are those checked in the view menu.
fr: Masquer ou montrer les menus, panneaux etc. Les éléments affichés sont cochés dans le menu « Affichage ».

en: Highest Pitch
fr: Tonalité la plus aigue

en: Highlight the cursor
fr: Surligner le curseur

en: Hint Slur Angle/Position
fr: Indiquer les

en: Hint Slur Position
fr: Paramétrage des positions de liaisons

en: Hold Pedal On/Off (Right Piano Pedal). Deactivates Note-Off until set to "Off"
fr: Pédale forte On/Off. (Pédale droite du piano). Désactive « Note-off » jusqu'à la désactivation.

en: Horizontal Shift
fr: Décalage horizontal

en: Horizontal shift
fr: Décalage horizontal

en: Identify Line Number
fr: Identifier le numéro de la ligne

en: Identify Scale Notes that are sounded
fr: Identifier les gammes jouées

en: Identify Space Number
fr: Identifier le numéro de l'interlignes

en: Identify the line number in which the note is displayed
fr: Identifier le numéro de la ligne sur laquelle une note est affichée.

en: Identify the space number in which the note is display on
fr: Identifier le numéro de l'interligne sur laquelle une note est affichée.

en: If checked the current layout is re-typeset at every change
fr: Si coché le rendu de la mise en page est rafraîchi à chaque changement

en: If checked the current movement is re-typeset at every change
fr: Si coché, le rendu du morceau courant sera recalculé à chaque changement.

en: If checked the range around the current cursor position is re-typeset at every change or when the cursor moves out of range.
fr: Si coché le champ autour du curseur est recalculé à chaque changement, ou quand le curseur sort du champ.

en: Ignore for Current Layout
fr: Ignorer pour la mise en page courante

en: Image Viewer
fr: Lecteur d'images

en: Import File
fr: Importer un fichier

en: Import Lilypond
fr: Importer un fichier LilyPond

en: Import Midi
fr: Importer un fichier MIDI

en: Import MusicXml
fr: Importer un fichier MusicXML

en: Import a Lilypond file
fr: Importer un fichier LilyPond

en: Import a Midi file
fr: Importation d'un fichier MIDI.

en: Import a MusicXml file
fr: Importation d'un fichier MusicXML

en: In here are settings for the movement title, page breaks before the movement etc
fr: Ici sont les propriétés de titres du morceau, sauts de page avant le morceau etc.

en: Incipit from Selection
fr: Incipit

en: Include LilyPond File
fr: Insérer un fichier LilyPond

en: Includes the indent before first measure, LilyPond include files ...
fr: Inclus l'indentation avant la première mesure, LilyPond inclus les fichiers ...

en: Incorrect BPM syntax.
fr: BPM incorrect.

en: Increases the flatness of the next entered note. The status bar shows the current state.
fr: Bémolise la prochaine note entrée. La barre de statut affiche l'état courant.

en: Increases the sharpness of the next entered note. The status bar shows the current state.
fr: Dièse la prochaine note entrée. La barre de statut affiche l'état courant.

en: Indent
fr: Indentation

en: Indent the first system of every movement by the given amount.
fr: Indente le premier système de chaque morceau de la valeur entrée.

en: Individual Note Down-Tie (Off/On)
fr: Lier la note vers le bas (Off/On)

en: Individual Note Tie (Off/On)
fr: Liaison de note individuelle (Off/On)

en: Individual Note Up-Tie (Off/On)
fr: Lier la note vers le haut (Off/On)

en: Inital Time Signature
fr: Métrique initiale

en: Initial Automatic Voice
fr: Voix initiale automatique

en: Initial Clef
fr: Clé Initiale

en: Initial Key
fr: Armure initiale

en: Initial Signatures
fr: Signatures initiales

en: Initial Voice Four
fr: Voix quatre initiale

en: Initial Voice One
fr: Voix une initiale

en: Initial Voice Three
fr: Voix trois initiale

en: Initial Voice Two
fr: Voix deux initiale

en: Input
fr: Entrée

en: Input device
fr: Périphérique d'entrée

en: Input handling
fr: Gestion des entrées

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert 12/8 Time
fr: Insérer une métrique 12/8

en: Insert 2/2 Time
fr: Insérer une métrique 2/2

en: Insert 2/4 Time
fr: Insérer une métrique 2/4

en: Insert 3/2 Time
fr: Insérer une métrique 3/2

en: Insert 3/4 Time
fr: Insérer une métrique 3/4

en: Insert 3/8 Time
fr: Insérer une métrique 3/8

en: Insert 4/2 Time
fr: Insérer une métrique 4/2

en: Insert 4/4 Time
fr: Insérer une métrique 4/4

en: Insert 6/4 Time
fr: Insérer une métrique 6/4

en: Insert 6/8 Time
fr: Insérer une métrique 6/8

en: Insert 9/8 Time
fr: Insérer une métrique 9/8

en: Insert A Minor
fr: Insérer La mineur

en: Insert A# Minor
fr: Insérer La♯ mineur

en: Insert Ab Major
fr: Insérer La♭ Majeur

en: Insert Ab Minor
fr: Insertion de La♭ mineur

en: Insert Amaj
fr: Insérer La majeur

en: Insert B Minor
fr: Insérer Si mineur

en: Insert Barline
fr: Insérer barre de mesure

en: Insert Bb Major
fr: Insérer Si♭ majeur

en: Insert Bb Minor
fr: Insérer Si♭ mineur

en: Insert Bmaj
fr: Insérer Si majeur

en: Insert C Minor
fr: Insérer Do mineur

en: Insert C# Major
fr: Insérer Do♯ majeur

en: Insert C# Minor
fr: Insérer Do♯ mineur

en: Insert Cb Major
fr: Insérer Do♭ majeur

en: Insert Cmaj
fr: Insérer Do majeur

en: Insert Comment
fr: Insérer un commentaire

en: Insert D Minor
fr: Insérer Ré mineur

en: Insert D# Minor
fr: Insérer Ré♯ mineur

en: Insert Db Major
fr: Insérer Ré♭ majeur

en: Insert Dmaj
fr: Insérer Ré majeur

en: Insert Duplet
fr: Insérer un duolet

en: Insert Duplicate Measure After
fr: Insère une copie en suivant

en: Insert E Minor
fr: Insérer Mi mineur

en: Insert Eb Major
fr: Insérer Mi♭ majeur

en: Insert Eb Minor
fr: Insérer Mi♭ mineur

en: Insert Emaj
fr: Insérer Mi majeur

en: Insert F Major
fr: Insérer Fa majeur

en: Insert F Minor
fr: Insérer Fa mineur

en: Insert F# Major
fr: Insérer Fa♯ majeur

en: Insert F# Minor
fr: Insérer Fa♯ mineur

en: Insert Footnote
fr: Insérer un pied de note

en: Insert G Minor
fr: Insérer Sol mineur

en: Insert G# Minor
fr: Insérer Sol♯ mineur

en: Insert Gb Major
fr: Insérer Sol♭ majeur

en: Insert Gmaj
fr: Insérer Sol majeur

en: Insert LilyPond
fr: Insérer LilyPond

en: Insert LilyPond Text
fr: Insérer le texte LilyPond

en: Insert LilyPond text at the cursor position.
    Warning! Shift click to position Denemo cursor first
fr: Insérer le texte LilyPond à la position du curseur.
    Attention ! Appuyez sur Maj et cliquez pour positionner le curseur Denemo avant

en: Insert Measure After
fr: Insérer une mesure vide en suivant

en: Insert Measure Before
fr: Insérer une mesure vide en précédent

en: Insert Movement
fr: Insérer mouvement

en: Insert Movement After
fr: Insérer un morceau après

en: Insert Movement Before
fr: Insérer un morceau avant

en: Insert Note
fr: Insérer une note

en: Insert Quintuplet
fr: Insérer un quitolet

en: Insert Rest
fr: Insérer un silence

en: Insert Reversed String as Binary Rhythm
fr: Insérer une chaîne de caractères inversée comme rythme binaire

en: Insert Reversed String as Reversed Binary Rhythm
fr: Insérer une chaîne de caractères invérsée comme rythme binaire inversé

en: Insert Septuplet
fr: Insérer un septolet

en: Insert Sextuplet
fr: Insérer un sextolet

en: Insert Shuffled Pool
fr: Insertion d'un ensemble mélangé

en: Insert Snippet
fr: Insérer un fragment

en: Insert Stanza Number
fr: Insérer le numéro Stanza

en: Insert String as Binary Rhythm
fr: Insérer une chaîne de caractères comme rythme binaire

en: Insert String as Reversed Binary Rhythm
fr: Insérer une chaîne de caractères comme rythme binaire inversé

en: Insert Triplet
fr: Insérer un triolet

en: Insert Two
fr: Insérer deux petites notes

en: Insert a Dynamic Marking at the cursor
fr: Insérer un marquage dynamique à la position du curseur

en: Insert a Longa
fr: Insertion d'une double carrée

en: Insert a barline indicating the end of a repeated section.
fr: Insère une barre de mesure indiquant la fin d'un passage de reprise.

en: Insert a barline indicating the start of a repeated section.
fr: Insère une barre de mesure indiquant le début d'un passage répété.

en: Insert a barline with only half of its original size
fr: Insère une barre de mesure ayant la moitié de la taille normale.

en: Insert a blank measure after the current one (in all staffs)
fr: Insérer une mesure vide en suivant dans toutes les portées

en: Insert a blank measure before the current one (in all staffs)
fr: Insérer une mesure vide en précédent dans toutes les portées

en: Insert a blank measure before the current one (in current staff)
fr: Insérer une mesure vide en précédant dans la portée

en: Insert a blank measure in current staff after the current measure
fr: Insérer une mesure vide en suivant dans la portée

en: Insert a double barline at cursor position.
fr: Insère une double barre de mesure.

en: Insert a new movement after the current one
fr: Insérer un morceau suivant l'actuel

en: Insert a new movement before the current one
fr: Insérer un morceau précédent l'actuel

en: Insert a non-printing 𝄻 rest
fr: Insérer un 𝄻 invisible

en: Insert a non-printing 𝄼 rest
fr: Insérer un 𝄼 invisible

en: Insert a non-printing 𝄽 rest
fr: Insérer un 𝄽 invisible

en: Insert a non-printing 𝄾 rest
fr: Insérer un 𝄾 invisible

en: Insert a non-printing 𝄿 rest
fr: Insérer un 𝄿 invisible

en: Insert a non-printing 𝅀 rest
fr: Insérer un 𝅀 invisible

en: Insert a non-printing 𝅁 rest
fr: Insérer un 𝅁 invisible

en: Insert a non-printing 𝅂 rest
fr: Insérer un 𝅂 invisible

en: Insert a non-printing 𝅃 rest
fr: Insérer un 𝅃 invisible

en: Insert a random note within clef range, only diatonic notes according to current keysignature.
fr: Insertion d'une note aléatoire dans la tonalité.

en: Insert a random note within clef range. Full chromatic spectrum.
fr: Insertion une note aléatoire.

en: Insert a rest with breve duration
fr: Insertion d'un bâton de pause.

en: Insert a rest with longa duration
fr: Insertion d'une pause de quatre mesures

en: Insert a stanza number using the LilyPond syntax
fr: Insérer un numéro Stanza basé sur la syntaxe LilyPond

en: Insert a tempo change at cursor
fr: Insérer un changement de tempo à la position du curseur

en: Insert a 𝄻
fr: Insérer une 𝄻

en: Insert a 𝄼
fr: Insérer un 𝄼

en: Insert a 𝄽
fr: Insérer un 𝄽

en: Insert a 𝄾
fr: Insérer un 𝄾

en: Insert a 𝄿
fr: Insérer un 𝄿

en: Insert a 𝅀
fr: Insérer un 𝅀

en: Insert a 𝅁
fr: Insérer un 𝅁

en: Insert at Cursor
fr: Insérer à l'emplacement du curseur

en: Insert barline at cursor, Denemo's measure count is unaffected.
fr: Insère une barre de mesure au niveau du curseur, le nombre de mesures de Denemo reste inchangé.

en: Insert clef change
fr: Insérer un changement de clé

en: Insert key signature change
fr: Insérer un changement d'armure

en: Insert or Append Duration
fr: Insérer ou ajouter durée

en: Insert or edit a directive in the LilyPond music typesetting language. This can be used for extra spacing, transposing or almost anything. See LilyPond documentation for ideas.
fr: Insertion ou édition d'une instruction LilyPond. Peut être utilisée pour des espaces additionnels, transpositions, et presque tout. Consulter la documentation LilyPond pour plus d'idées.

en: Insert tempi and/or metronome marks, printed or not, adjust playback tempo to suit
fr: Insère une marque de tempo ou de métronome, imprimable ou non, ajuste le tempo.

en: Insert time signature change
fr: Insérer un changement de métrique

en: Insert 𝄻 rest
fr: Insérer un 𝄻

en: Insert 𝄼 rest
fr: Insérer un 𝄼

en: Insert 𝄽 rest
fr: Insérer un 𝄾

en: Insert 𝄾 rest
fr: Insérer un 𝄾

en: Insert 𝄿 rest
fr: Insérer un 𝄿

en: Insert 𝅀 rest
fr: Insérer un 𝅀

en: Insert 𝅁 rest
fr: Insérer un 𝅁

en: Insert 𝅝
fr: Insérer une 𝅝

en: Insert 𝅗𝅥
fr: Insérer une 𝅗𝅥

en: Insert 𝅘𝅥
fr: Insérer une 𝅘𝅥

en: Insert 𝅘𝅥𝅮
fr: Insérer une 𝅘𝅥𝅮

en: Insert 𝅘𝅥𝅯
fr: Insérer une 𝅘𝅥𝅯

en: Insert 𝅘𝅥𝅰
fr: Insérer une 𝅘𝅥𝅰

en: Insert 𝅘𝅥𝅱
fr: Insérer une 𝅘𝅥𝅱

en: Insert 𝅘𝅥𝅲
fr: Insérer une 𝅘𝅥𝅲

en: Insert 𝅥
fr: Insérer un 𝅥

en: Insert/Edit Figured Bass
fr: Insérer ou éditer une basse continue

en: Insert/Edit a change of clef at the cursor
fr: Insérer un changement de clé au curseur

en: Insert/Edit a key change at the cursor position
fr: Insérer/Éditer un changement d'armure au curseur

en: Insert/delete begin slur on this note
fr: Insertion ou suppression d'un début de liaison de phrasé sur cette note

en: Insert/delete end slur on this note
fr: Insertion ou suppression d'une fin de liaison de phrasé sur cette note

en: InsertMenu
fr: Menu insertion

en: Inserting Barlines
fr: Barres de mesure

en: Inserts LilyPond at the start of every score block (movement).
fr: Insertion de code LilyPond au début de chaque morceau.

en: Inserts LilyPond syntax for include files etc at head of score.
fr: Insertion de syntaxe LilyPond pour les inclusions de fichier etc en entête de la partition.

en: Inserts a Breath Mark
fr: Insère une respiration

en: Inserts a barline ending one repeated section and starting another
fr: Insère une barre de mesure indiquant la fin d'un passage de reprise, puis le début d'un autre.

en: Inserts a clef that affects only the display, not the printed form. Use this if, after a Change Staff, the staff the voice will be on is in a different clef (avoiding too many ledger lines in the display, making it hard to read). Also useful to display in a familiar clef music which you want to be printed in a less familiar one (e.g. display in treble or bass clef music to be printed for viola).
fr: Insertion d'une clé qui n'a d'effet qu'à l'affichage, pas au rendu. À utiliser après « ChangeStaff » dans la portée où sera la voix dans une clé différente. Aussi utile pour l'affichage dans une clé familière, et que vous souhaitez l'impression dans une clé moins familière.

en: Inserts a closing barline (a double bar with last one thicker).
fr: Insère une barre de fin (une double barre où la seconde est épaisse).

en: Inserts a copy of the current measure after the present measure.
fr: Insère une copie en suivant

en: Inserts a duplicate of the current note, tied
fr: Insérer une copie liée de la note courante

en: Inserts a new staff at the end of the score
fr: Insérer une nouvelle portée en fin de partition

en: Inserts a new staff at the top of the score
fr: Insérer une portée en début de partition

en: Inserts a new staff before the current staff
fr: Insérer une portée précédente

en: Inserts a note in the prevailing duration.
fr: Insertion d'une note de durée de référence.

en: Inserts a rest in the prevailing duration
fr: Insertion d'une silence de durée de référence.

en: Inserts a stem neutral object. After this automatic stem directions are active. You can click on this tag and use Sharpen/StemUp etc commands to change stem direction
fr: Insertion d'un objet à hampe neutre. Après ceci, la direction automatique des hampe est active. Vous pouvez cliquer sur ce tag et utiliser les commandes « Diéser », « Hampes supérieures etc. » pour changer la direction des hampes.

en: Inserts a time signature with indication for how to beam the notes. Insert at beginning of staff in order to replace the initial time signature.
fr: Insère une signature rythmique avec les indications sur comment ligaturer les notes. À insérer un début de portée afin de remplacer la signature rythmique originale.

en: Inserts a whole measure repeat sign.
fr: Insertion d'un signe de reprise de mesure

en: Inserts a whole measure rest at the cursor
fr: Insère une pause au niveau du curseur

en: Inserts a 𝅛 and slurs to it, extending previous slur.
fr: Insère une 𝅛 liée a la note précédente, prolongeant la liaison le cas échéant.

en: Inserts a 𝅜 and slurs to it, extending previous slur.
fr: Insère une 𝅜 liée a la note précédente, prolongeant la liaison le cas échéant.

en: Inserts a 𝅝 and slurs to it, extending previous slur.
fr: Insère une 𝅝 liée a la note précédente, prolongeant la liaison le cas échéant.

en: Inserts a 𝅗𝅥 and slurs to it, extending previous slur.
fr: Insère une 𝅗𝅥 liée a la note précédente, prolongeant la liaison le cas échéant.

en: Inserts a 𝅘𝅥 and slurs to it, extending previous slur.
fr: Insère une 𝅘𝅥 liée a la note précédente, prolongeant la liaison le cas échéant.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅮 and slurs to it, extending previous slur.
fr: Insère une 𝅘𝅥𝅮 liée a la note précédente, prolongeant la liaison le cas échéant.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅯 and slurs to it, extending previous slur.
fr: Insère une 𝅘𝅥𝅯 liée a la note précédente, prolongeant la liaison le cas échéant.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅰 and slurs to it, extending previous slur.
fr: Insère une 𝅘𝅥𝅰 liée a la note précédente, prolongeant la liaison le cas échéant.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅱 and slurs to it, extending previous slur.
fr: Insère une 𝅘𝅥𝅱 liée a la note précédente, prolongeant la liaison le cas échéant.

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅲 and slurs to it, extending previous slur.
fr: Insère une 𝅘𝅥𝅲 liée a la note précédente, prolongeant la liaison le cas échéant.

en: Inserts all notes, shuffled, from a user-specified pool of notes in Lilypond syntax
fr: Insertion de toutes les notes d'un ensemble défini par l'utilisateur en syntaxe LilyPond, dans un ordre aléatoire.

en: Inserts an 8va mark (transposing the notes accordingly) or terminates one already started.
fr: Insère une marque 8va (transposant les notes de façon appropriée) ou en termine une déjà commencée.

en: Inserts fingering for finger 1
fr: Insère un doigté pour le doigt 1

en: Inserts fingering for finger 2
fr: Insère un doigté pour le doigt 2

en: Inserts fingering for finger 3
fr: Insère un doigté pour le doigt 3

en: Inserts fingering for finger 4
fr: Insère un doigté pour le doigt 4

en: Inserts fingering for finger 5
fr: Insère un doigté pour le doigt 5

en: Inserts fingering for open string
fr: Insère un doigté de corde vide.

en: Inserts one note from a user-specified pool of notes in Lilypond syntax
fr: Insertion d'une note depuis un ensemble défini par l'utilisateur en syntaxe LilyPond.

en: Inserts two grace notes at the cursor beaming them together. Follow with a duration key.
fr: Insert deux petites notes ligaturées entre elles au niveau du curseur.

en: Inserts/Adds a new staff after the current staff
fr: Insérer une portée suivante

en: Installation error
fr: Erreur lors de l'installation

en: Instructs LilyPond engraver to stop previously started manual beaming. Print effect only.
fr: Informe LilyPond de clore la ligature précédemment démarrée ici. (N'a d'effet qu'au rendu)

en: Instructs the LilyPond Engraver to transpose this score one octave up.
fr: Indique à LilyPond de transposer cette partition à l'octave supérieure.

en: Instructs the LilyPond engraver to start a beam here. (Print effect only)
fr: Informe LilyPond de commencer la ligature ici. (N'a d'effet qu'au rendu)

en: Instrument Name
fr: Nom de l'instrument

en: InstrumentName
fr: Nom de l'instrument

en: Join Voices
fr: Fusionner les voix

en: Join music objects
fr: Fusionner les objets

en: Join music objects to new chord
fr: Rassembler les objets en nouvel accord

en: Joins all notes, chords and rests in the selection and inserts a new, longer note instead. May create tied notes. Uses the cursor position as pitch.
fr: Fusionne les notes, accords ou silences sélectionnés en objets de même nature mais de durée plus longue. Peut créer des notes liés.

en: Joins all notes, chords and rests in the selection and inserts all selected notes as chord. May create tied notes.
fr: Rassembler toutes les notes, accords et silences de la sélection en un nouvel accord. Peut créer des notes liées.

en: Joins two measures together.
fr: Fusionner deux mesures.

en: Key
fr: Clé

en: Key Map Loading
fr: Chargement de la séquence de touches

en: Key Signature Change
fr: Changement d'armure

en: Keys
fr: Armure

en: Landscape
fr: Paysage

en: Launch Denemo without GUI
fr: Lancer Denemo sans GUI

en: Layout Block Directives
fr: Bloc de directives de la disposition

en: Layout Directives
fr: Directives de mise en page

en: Layout block
fr: Bloc de disposition

en: Leave note/chord un-beamed or undo a previous invocation of this command
fr: Laisse la note ou accord sans ligature, ou défait un appel précédent à cette commande.

en: Left
fr: Gauche

en: Left Piano Pedal. Lowers the volume of any notes played.
fr: Pédale gauche de piano. Réduit le volume des notes jouées.

en: Left click to execute the command, press a key to assign a keyboard shortcut to the command,
    Right click to get a menu from which you can
    Create a button for this command, or a two-key keyboard shortcut or more options still
fr: Clic gauche pour exécuter la commande, appuyez sur une touche pour définir un raccourci clavier pour la commande. Clic droit pour afficher un menu à partir duquel vous pouvez créer un bouton pour cette commande, un raccourci clavier double, et d'autres options.

en: Less used actions
fr: Actions les moins utilisées

en: Light
fr: Léger

en: LilyPond Definition
fr: Définition LilyPond

en: LilyPond Grob Name
fr: Nom Grob LilyPond

en: LilyPond Include File
fr: Inclusion de fichier LilyPond

en: LilyPond Score Block Prolog
fr: Entête LilyPond des morceaux

en: LilyPond Score Prolog
fr: Entête LilyPond

en: LilyPond could not typeset this score.
fr: LilyPond ne peut pas calculer le rendu de cette partition.

en: Lilypond Version
fr: Version de LilyPond

en: Limit Space Between Systems
fr: Limiter l'espace entre les sytèmes

en: Limits the extent to which the lines are spaced apart to fill the page.
fr: Limitation de l'espace qui sépare les lignes afin de remplir la page.

en: Line Break
fr: Saut de ligne

en: Line and Space Recognition
fr: Reconnaissance des lignes et interlignes

en: Listening to Pitches
fr: Écoute de hauteurs

en: Load Shortcuts only?
fr: Charger les raccourcis seulement ?

en: Load a Custom Command Set
fr: Charger le jeu de commandes par défaut

en: Load a Standard Command Set
fr: Charger un jeu de commandes standard

en: Load of recently used file %s failed
fr: Echec de chargement des fichiers %s récemment utilisés

en: Longa
fr: Double carrée

en: Longa Rest
fr: Double bâton de pause

en: Longer release time but notes will fade out eventually.
fr: Sustain plus long mais pas infini.

en: Loop
fr: Boucle

en: Lose the shortcut %s for this?
fr: Perdre le raccourci %s pour ceci ?

en: Low Level Denemo Directive Edit
fr: Directive Denemo de bas niveau

en: Lowest Pitch
fr: Tonalité la plus grâve

en: Lyrics
fr: Paroles

en: Lyrics, chord symbols, figured basses etc
fr: Paroles, symboles d'accords, basses continues etc.

en: MIDI Controller Active?
fr: Contrôleur MIDI actif ?

en: MIDI Filter Off
fr: Filtre MIDI désactivé

en: MIDI Instrument:
fr: Instrument MIDI :

en: MIDI Tempo
fr: Tempo MIDI

en: MIDI backend
fr: Backend MIDI

en: MIDI notes struck loudly delete the previous note before taking effect.
fr: Les notes MIDI entrées fortement suppriment la note précédente avant de prendre effet.

en: MMR Limit
fr: Limite MMR

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Major
fr: Majeur

en: Major7Minor7Dominant7
fr: Majeur⁷ - Mineur⁷ - Dominant⁷

en: MajorAugmented
fr: Majeur - Augmenté

en: MajorMinor
fr: Majeur - Mineur

en: MajorMinorAugmentedDiminished
fr: Majeur - Mineur - Augmenté - Diminué

en: Make a Directive Conditional
fr: Créer une instruction conditionnelle

en: Make next snippet
    the current snippet.
    Notes entered will follow the rhythmic pattern of this snippet
fr: Faire du fragment suivant le fragment courant.
    Les notes entrées seront suivies de la même rythmique.

en: Makes the note at the cursor an acciaccatura grace note, if it is one, makes it normal
fr: Transformation de la note sélectionnée en appogiature brève, ou rétablissement si la note est une appogiature brève.

en: Manage Command Set
fr: Gestionnaire de commandes

en: Manual Updates
fr: Mise à jour manuelle

en: Manually update the typeset score
fr: Mise à jour manuelle du rendu de la partition

en: Mark/Unmark chord as Staccatissimo
fr: Ajouter ou enlever la marque staccatissimo de l'accord

en: Mark/Unmark chord with a Down Bow
fr: Afficher ou masquer la marque d'archet descendant sur l'accord

en: Mark/Unmark chord with a harmonic
fr: Afficher ou masquer la marque d'harmonique sur l'accord

en: Mark/Unmark chord with an Up Bow
fr: Afficher ou masquer la marque d'archet montant sur l'accord

en: Mark/Unmark chord with an arpeggio
fr: Afficher ou masquer la marque d'arpège sur l'accord

en: Mark/Unmark current selection or note with UpBow
fr: Afficher ou masquer la marque d'archet montant sur la sélection

en: Mark/Unmark current selection or object with a fermata
fr: Ajouter ou supprimer un point d'orgue sur la sélection

en: Mark/Unmark current selection or object with a harmonic
fr: Afficher ou masquer la marque d'harmonique sur la sélection

en: Mark/Unmark selection or current object
fr: Afficher ou masquer la marque sur la sélection ou l'objet courant

en: Mark/Unmark the chord Portato
fr: Afficher ou masquer la marque de portato sur l'accord

en: Mark/Unmark the chord Tenuto
fr: Ajouter ou enlever la marque tenuto de l'accord

en: Mark/Unmark the chord staccato
fr: Ajouter ou enlever la marque staccato de l'accord

en: Mark/Unmark the chord with a fermata
fr: Ajouter ou enlever le point d'orgue de l'accord

en: Mark/Unmark the current chord accented
fr: Ajouter ou enlever la marque l'accent de l'accord

en: Mark/Unmark the current chord marcato
fr: Ajouter ou enlever la marque marcato de l'accord

en: Mark/Unmark the selected notes arpeggio
fr: Afficher ou masquer la marque d'arpège sur la sélection

en: Mark/Unmark the selected notes marcato
fr: Afficher ou masquer la marque de marcato sur l'accord

en: Mark/Unmark the selected notes stopped
fr: Marquer ou non les notes sélectionnées comme arrêtées.

en: Markings
fr: Marques

en: Marks the point where a repeat will start. A correspond close, or first and second time bars are needed.
fr: Marque le point où la reprise commencera. Une marque de fermeture correspondant est nécessaire.

en: Marks/Unmaks the selection with the Portato
fr: Afficher ou masquer la marque de portato sur la sélection

en: Master Volume:
fr: Volume maître :

en: Max recent files
fr: Nombre maximum de fichiers récents

en: Measure
fr: Mesure

en: Measure Left
fr: Mesure précédente

en: Measure Right
fr: Mesure suivante

en: Measure width (pixels):
fr: Largeur des mesures (en pixels) :

en: Measures
fr: Mesures

en: Measures after cursor
fr: Mesures après le curseur

en: Measures after cursor:
fr: Mesures après le curseur :

en: Measures before cursor
fr: Mesures avant le curseur

en: Measures before cursor:
fr: Mesures avant le curseur :

en: Mensural
fr: Mensurale

en: Mensural note head style for the current movement.
fr: Tête de note neomensurale dans le morceau courant.

en: Menu Navigation by Keypress
fr: Navigation dans les menus par l'appui de touches

en: Menu of Objects to Insert
fr: Menu d'objets à insérer

en: Menu:
    Add a custom LilyPond insert to favorites menu
fr: Menu :
    Ajout d'insertion LilyPond personnalisées dans les menu favoris.

en: Menu:
    Adding Chord Symbols over music
fr: Menu:
    Ajout des symboles d'accords sur la musique

en: Menu:
    Adding Figured Bass Figures
fr: Menu :
    Ajout de figures de basse continue.

en: Menu:
    Adding notes to a note or chord at the cursor to make chords
fr: Menu :
    Ajout de notes à des accords.

en: Menu:
    Appending or Editing durations
fr: Menu :
    Ajouter ou éditer des durées

en: Menu:
    Appending or Editing notes
fr: Menu :
    Ajout et édition de notes.

en: Menu:
    Appending, Changing, and deleting notes
fr: Menu :
    Ajout, changement et suppression de notes.

en: Menu:
    Articulations
fr: Menu:
    Structures

en: Menu:
    Beaming - controlling which notes are beamed together
fr: Menu :
    Ligature - contrôle quelles notes sont ligaturées ensemble.

en: Menu:
    Changes the duration of the current note
fr: Menu:
     Change la durée de la note courante

en: Menu:
    Changes the duration of the current rest
fr: Menu:
    Change la durée du silence courant

en: Menu:
    Changing properties of notes, measures, staffs, keysigs etc
fr: Menu :
    Éditer les propriétés des notes, mesures, portées, armures etc.

en: Menu:
    Changing the note at the cursor to the nearest ...
fr: Menu :
    Transformation de la note sélectionnée en …

en: Menu:
    Changing the prevailing duration or rhythm pattern
fr: Menu :
    Édition de la durée de référence ou le modèle rythmique.

en: Menu:
    Choose between different ways of entering notes from the computer keyboard.
fr: Menu :
    Choix des modes d'entrée des notes au clavier.

en: Menu:
    Choose between different ways of using the mouse.
fr: Menu :
    Choix des modes d'utilisation de la souris.

en: Menu:
    Choose whether to get input audio (e.g. microphone) or MIDI controller (e.g. MIDI keyboard)
    or just from the pc keyboard.
fr: Menu :
    Choix d'une entrée audio (ex : microphone) ou contrôleur MIDI (ex : clavier) ou simplement le clavier ordinateur.

en: Menu:
    Clef
fr: Menu :
    Clé

en: Menu:
    Commands for creating chords. Note that chord symbols and figured bass are under markings on notes.
    See Notes/Rests menu
fr: Menu :
    Commandes pour la création d'accords. Notez que les symboles d'accords ainsi que la basse continue sont sous les notes.
    Voir le menu « Notes et silences »

en: Menu:
    Commands for notes/rests
fr: Menu:
    Commandes pour notes/silences

en: Menu:
    Commands for notes: inserting, deleting, etc.
fr: Menu :
    Commandes pour les notes : insertion, suppression etc.

en: Menu:
    Commands for staffs
fr: Menu :
    Commandes agissant sur les portées.

en: Menu:
    Commands for typesetting and then printing the music.
    A part, movement, full score or various reduced scores can be typeset.
     See also the Score Layout view for further options.
fr: Menu :
    Commandes pour le rendu puis l'impression de la partition.
    Une partie, un morceau, toute la partition ou des sous-parties peuvent être visualisées.
    Voir aussi la vue « Mise en page » pour plus d'options.

en: Menu:
    Commands that affect the entire piece of music across all movements.
fr: Menu :
    Commandes qui affectent globalement la partition.

en: Menu:
    Commands that apply to the current movement in your score.
    Movements in a score could be songs in a song book etc
    Any piece of continuous music.
fr: Menu :
    Commandes agissant sur le morceau courant de la partition.
    Les morceaux peuvent être des chansons d'un recueil de chansons etc.

en: Menu:
    Commands that manipulate Staffs and voices on staffs.
    Commands that apply to the current staff.
fr: Menu :
    Commandes de manipulation des portées et voix.
    Commandes n'agissant que sur la portée courante.

en: Menu:
    Commands to affect the layout of the typeset score.
fr: Menu :
    Commandes de mise en page de la partition.

en: Menu:
    Commands to control the stem up/down
fr: Menu :
    Commandes pour contrôler la direction des hampes.

en: Menu:
    Commands to create a title page, table of contents, commentaries, appendices etc.
fr: Menu :
    Commande pour créer une page de titre, une table des matières, des commentaires, des annexes etc.

en: Menu:
    Commands to place titles etc at the start of the music (and each movement if needed). Do not mix with Book Titles.
fr: Menu :
    Commandes pour placer des titres etc. au début de votre partition (et de chaque morceau si nécessaire). Ne pas confondre avec « Titres de livres ».

en: Menu:
    Control which tools are to be shown
fr: Menu :
    Contrôle de l'affichage des outils.

en: Menu:
    Creating Tied Notes
    Do not confuse with slurs!!
fr: Menu:
    Création de notes liées
    A ne pas confondre avec les coulés!!

en: Menu:
    Creating rhythms from a sequence of characters.
fr: Menu :
    Création de rythmes à partir de chaînes de caractères

en: Menu:
    Creating, saving, loading, exporting, importing, typesetting and printing musical scores
fr: Menu :
    Créer, sauver, charger, exporter, importer, rendus et impressions de partitions musicales.

en: Menu:
    Different types of notehead
fr: Menu:
    Différents types de tête de note

en: Menu:
    Directives tell Denemo to do something special with the object they are attached to
    or at the point in the music they are placed
    This can be directing the typesetter to do something special
    or issuing MIDI instructions to alter the playback
    or even take an action, such as linking to source manuscript when clicked
fr: Menu :
    Les instructions indiquent à denemo de faire quelque chose de particulier avec l'objet, ou l'endroit du morceau auquel elles sont rattachées.
    Ce peut-être des instructions de rendu, de MIDI, ou des choses plus simples, comme un lien hypertexte au manuscrit source.

en: Menu:
    Dynamics, staccato, slurs, ties and other expressive marks
fr: Menu :
    Nuances, staccato, liaisons etc.

en: Menu:
    Editing
fr: Menu :
    Édition

en: Menu:
    Editing directives
fr: Menu:
    Edition de directives

en: Menu:
    Educational Games
fr: Menu :
    Jeux éducatifs

en: Menu:
    Effects that are only for the Denemo display,
    not affecting the printed page.
fr: Menu :
    Effets ne s'appliquant seulement sur l'affichage denemo, mais pas au rendu.

en: Menu:
    Entering notes
fr: Menu :
    Entrer des notes

en: Menu:
    Entering triplets and other tuplets
fr: Menu :
    Entrer des triolets et autres n-olets

en: Menu:
    Export the music to another file format.
    These file formats will not support all the features of the score.
fr: Menu :
    Exportation de la partition dans un autre format de fichiers.
    Ces formats de fichiers ne supportent pas toutes les fonctionnalités de denemo.

en: Menu:
    For making directives apply only to one score layout or be omitted from one score layout
fr: Menu :
    Appliquer des instructions à une mise en page seulement, ou à toutes sauf une.

en: Menu:
    Games for testing your music reading ability. Notice there is (elsewhere) the Checking Pitches feature which lets you test your ability to play via Midi Controller.
fr: Menu :
    Jeux testant votre capacité de lecture de musique. Notez la fonction « Vérification des hauteurs » utilise votre contrôleur MIDI.

en: Menu:
    General editing commands
fr: Menu :
    Commande générales d'édition

en: Menu:
    Grace Notes
fr: Menu :
    Petites notes

en: Menu:
    Import the supported file formats
fr: Menu:
    Importer les fichiers de format supporté

en: Menu:
    Information and help for Denemo
fr: Menu :
    Informations et aide au sujet de Denemo

en: Menu:
    Insert a new movement positioned relative to current movement
fr: Menu:
    Insérer un nouveau mouvement positionné en fonction du mouvement courant

en: Menu:
    Insert a new staff postioned relative to current staff
fr: Menu :
    Insérer une nouvelle portée relativement à l'actuelle

en: Menu:
    Insert/change clef, set initial clef, hide a clef on printing,
    or display in a different clef
fr: Menu :
    Insérer/changer une clé, définir la clé initiale, masquer une clé au rendu, ou afficher dans une clé différente.

en: Menu:
    Inserting markers to start/stop transposition when typesetting. The markers affect only the music in the staff/voice they are placed in.
fr: Menu :
    Insère des marqueurs de départ et de fin de transposition au rendu. Les marqueurs affectent seulement les portées dans lequel ils sont.

en: Menu:
    Inserting notes of a given duration at cursor note height
fr: Menu :
    Insertion de notes d'une certaine durée à l'emplacement du curseur.

en: Menu:
    Inserting notes, measures, staffs, keysignatures etc
fr: Menu:
    Insertion des notes, mesures, portées, armatures etc

en: Menu:
    Inserting the note ...
fr: Menu :
    Insérer la note.

en: Menu:
    Instruments
fr: Menu :
    Instruments

en: Menu:
    Lyrics consist of syllables which are placed under or above the notes of the voice they are attached to
    You can use the hyphen - and underscore _ to affect the placement
    as well as slurs placed over notes. Spaces, tabs or new lines can serve to separate the syllables, it makes no difference which.
fr: Menu :
    Les paroles sont des syllabes qui sont placée au dessus ou au dessous des notes de la voix à laquelle elles sont rattachés.
    Vous pouvez utiliser le tiret « - » et le sous-tiret « _ » pour déplacer les notes comme les liaisons au dessus des notes.
    L'espace, la tabulation ou le retour charriot peuvent être utilisés pour séparer les syllabes.

en: Menu:
    Manipulating measures
    Commands that apply to the current measure
fr: Menu :
    Manipulation des menus.
    Commandes à appliquer à la mesure courante.

en: Menu:
    Mark the directive at the cursor as applying to just the current score layout, or to exclude the current layout. Use this for example to exclude redundant first and second time markings in parts which don't need them.
fr: Menu :
    Marque l'instruction sélectionnée comme agissant sur la mise en page courante, ou à toutes sauf à la mise en page courante. À utiliser pour exclure les marques de volta redondantes dans les parties où elles ne sont pas nécessaires.

en: Menu:
    Markings on scores for Instruments
fr: Menu :
    Marques sur la partition pour les instruments.

en: Menu:
    Markings to be applied to the note at the cursor.
    Includes articulations, string numbers, chord symbols, arbitrary text ...
fr: Menu :
    Marques appliquées à la note courante.
    Inclue les articulations, numéro de cordes, symboles d'accords, texte…

en: Menu:
    Marks placed on notes and chords
fr: Menu :
    Marques placées sur les notes et accords

en: Menu:
    Measures: adding, deleting, navigating etc
fr: Menu:
    Mesures : ajout, suppression, navigation etc

en: Menu:
    Modeless actions on notes/rests
fr: Menu :
    Actions modales sur les notes et silences.

en: Menu:
    Modeless entry of rests
fr: Menu :
    Entrées modales des silences.

en: Menu:
    Moving the Denemo cursor around the piece
fr: Menu :
    Déplace le curseur le long de la partition.

en: Menu:
    Moving the cursor
fr: Menu:
    Déplacement du curseur

en: Menu:
    Moving the cursor and inserting notes or rests there
fr: Menu :
    Déplacement du curseur et insertion de notes et silences.

en: Menu:
    Moving the cursor to note positions
fr: Menu :
    Déplacement du curseur aux positions de notes.

en: Menu:
    Moving the cursor to the nearest ...
fr: Menu :
    Déplacement du curseur au plus proche…

en: Menu:
    Open a previously edited score, or a source file for transcription
fr: Menu :
    Ouvre une partition précédemment éditée.

en: Menu:
    Playing the music via the computer's soundcard.
    All or part of the piece can be played controlled by the green and red markers (start and stop playing)
    Use the Playback Controls (from the View menu) to set/reset these and to loop play while editing the score
fr: Menu :
    Joue de la musique via la carte son de l'ordinateur.
    Tout ou partie du morceau peut être joué, contrôlé par les marqueurs rouge et verts (début et fin).
    Utilisez les bouton de contrôle de lecture (à partir du menu « Affichage ») pour définir la boucle de lecture.

en: Menu:
    Save the score
    Besides saving for later you can save the score for use as a template for future works, or save under a new name etc
    The score is saved to disk in XML format.
fr: Menu :
    Enregistrement de la partiton.
    En plus de la sauvegarde classique, vous pouvez définir de nouveaux modèles, ou sauvegarder sous un nouveau nom etc.
    La partition est sauvegardée sur le disque sous un format XML.

en: Menu:
    Set the key signature or insert a change of key signature
    Sharpen or flatten a key signature or
    hide it on printing
fr: Menu :
    Définition de l'armure ou insertion d'un changement d'armure.
    Dièse ou bémolise une armure.
    La masque au rendu.

en: Menu:
    Set the time signature, insert or edit a change of timesignature,
    hide a time signature on printing.
    Control whether to use numerical or traditional styles.
fr: Menu :
    Définit la métrique initiale, insère ou modifie des changements de métrique, masque une métrique au rendu.
    Sélectionne l'affichage numérique ou traditionnel de métriques.

en: Menu:
    Slurs
    Do not confuse with ties which in print can look the same
    Slurs have little ticks at the end in the Denemo display.
fr: Menu :
    Liaisons de phrasé
    À ne pas confondre avec les liaisons de prolongation.
    Les liaisons de phrasé ont des petites marques sur les bords.

en: Menu:
    Text and symbol Markings
fr: Menu :
    Marques de textes et de symboles

en: Menu:
    Things that manipulate Voices, that is separately stemmed and beamed parts that will be typeset on the same staff.
    Keep them displayed on separate staffs for editing purposes at least.
    The typesetter will amalgamate them for you.
    See also commands for hiding rests and moving notes and rests to avoid collisions in the Notes/Rests menu
fr: Menu :
    Manipulation des voix, c'est à dire les parties séparément liées et ligaturées qui seront rendues sur la même portée.
    À afficher sur des portées différentes au moins à fin d'édition.
    Le moteur d'aperçu les fusionnera.
    Voir aussi les commandes pour masquer les silences et déplacer les notes et silences pour éviter les collisions dans le menu « Notes et silences ».

en: Menu:
    Transposing the score when typesetting.
fr: Menu :
    Transposition de la partition au rendu.

en: Menu:
    Zooming the Denemo display. Usually Control and mouse wheel are used for this.
fr: Menu :
    Zoomer sur la vue Denemo. La touche Ctrl et la souris sont généralement utilisées pour ces commandes.

en: Menu:
    grace notes etc
fr: Menu :
    Petites notes etc.

en: Menu:
    named "
fr: Menu:
    nommé"

en: Merge Rests
fr: Fusionner les silences

en: Merge this staff as a voice on the previous staff
fr: Faire de cette portée une voix de la portée précédente.

en: Merge with Next Measure
fr: Fusionner avec la mesure suivante

en: Meter
fr: Pulsation

en: Meter string, flush-left below the poet.
fr: Note de pulsation, à gauche en dessous du poète.

en: Metronome Marking
fr: Marqueur de métronome

en: Middle Grand Piano Pedal. All Notes currently active (without a note off) will not have a note-off until Sostenuto Off.
fr: Pédale de sustain. Toutes les notes couramment actives (sans fin de note) ne finiront pas tant qu'activé.

en: Midi In Control
fr: Commande Midi In

en: Midi Input
fr: Entrée MIDI

en: Midi driver options
fr: Options drivers Midi

en: MidiBytes
fr: Octets MIDI

en: Minor
fr: Mineur

en: Mirror Selected Objects (Axis=Cursor)
fr: Inverse l'ordre de la sélection par rapport au curseur

en: Mirror the selected notes. Axis is the cursor position.
fr: Inverse les notes sélectionnées. L'axe est la position du curseur.

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Mode
fr: Modal

en: Mordent (Off/On)
fr: Pincé (Off/On)

en: More
fr: Plus

en: More Commands
fr: Plus de commandes

en: Mouse
fr: Souris

en: Mouse Conductor OFF
fr: Conducteur souris désactivé

en: Mouse Conductor ON
fr: Conducteur souris activé

en: Mouse Default Action
fr: Action par défaut de la souris

en: Mouse Note Insertion
fr: Insertion de notes à la souris

en: Mouse left click positions the cursor, right click edits, left-click with caps-lock does nothing..
fr: Le clic gauche positionne le curseur. Le clic droit permet l'édition. Le clic gauche avec CapsLock ne fait rien.

en: Move Cursor Left
fr: Aller à gauche

en: Move Cursor Right
fr: Aller à droite

en: Move Denemo Cursor to this staff
fr: Déplacer le curseur Denemo sur cette portée

en: Move To Movement Beginning
fr: Aller au début du morceau

en: Move To Movement End
fr: Aller à la fin du morceau

en: Move To Previous Empty Measure
fr: Aller à la dernière mesure vide précédente

en: Move cursor to the next point in the current staff where the music ends.
fr: Déplace le curseur à l'endroit suivant de la portée courante où finit la musique.

en: Move the cursor left until it finds an empty measure or the staffs beginning
fr: Déplace le curseur vers la gauche jusqu'à temps qu'il rencontre une mesure vide ou le début de la portée.

en: Move the cursor to last measure, last staff without altering the selection.
fr: Délace le curseur à la dernière mesure de la dernière portée, sans altérer la sélection.

en: Move this element downwards for this score layout
fr: Déplacer cet élément vers le bas pour cette mise en page de partition

en: Move this element upwards for this score layout
fr: Déplacer cet élément vers le haut pour cette mise en page de partition

en: Move this lyric part above the staff for this score layout
fr: Déplacer cette section lyrique au-dessus de la portée pour cette mise en page de partition

en: Move this lyric part below the staff for this score layout
fr: Déplacer cette partie lyrique au-dessous de la portée pour cette mise en page de partition

en: Move this staff (with all its voices) above the preceding staff.
fr: Déplacer cette portée (avec toutes ses voix) au-dessus de la précédente portée.

en: Move this staff (with all its voices) after the following staff.
fr: Déplacer cette portée (avec toutes ses voix) après la portée suivante.

en: Move to Measure Left
fr: Aller à la mesure précédente

en: Move to Measure Right
fr: Aller à la mesure suivante

en: Move to Staff Down
fr: Aller à la portée inférieure

en: Move to Staff Up
fr: Aller à la portée supérieure

en: Move to Staff/Voice Beginning
fr: Aller au début de la portée

en: Move to Staff/Voice End
fr: Aller à la fin de la portée

en: Move to Voice Down
fr: Aller à la voix inférieure

en: Move to Voice Up
fr: Aller à la voix supérieure

en: Move to the next page - you can also scroll with the scroll-wheel, and zoom with control-wheel
fr: Aller à la pages suivante - vous pouvez aussi utiliser le défilement de la souris, et zoomer avec la touche Ctrl

en: Move to the previous page - you can also scroll with the scroll-wheel, and zoom with control-wheel
fr: Aller à la pages précédente - vous pouvez aussi utiliser le défilement de la souris, et zoomer avec la touche Ctrl

en: Movement
fr: Mouvement

en: Movement %d
fr: Mouvement %d

en: Movement Directives
fr: Directives de mouvement

en: Movement Epilog
fr: Epilogue de mouvement

en: Movement Header Block Directives
fr: Instruction d'entête de morceau

en: Movement Titles, Page Breaks etc
fr: Titres de mouvement, Sauts de page etc

en: Movements
fr: Morceaux

en: Moves cursor down an octave.
fr: Aller un octave plus bas

en: Moves cursor to next note that is lower than the cursor.
fr: Déplace le curseur à la prochaine note basse

en: Moves cursor up one octave.
fr: Aller un octave plus haut

en: Moves the cursor one object left, altering the selection if any
fr: Déplace le curseur d'un objet à gauche, modifiant la sélection s'il y a.

en: Moves the cursor one object left, without altering the selection
fr: Déplace le curseur d'un objet à gauche, sans modifier la sélection s'il y a.

en: Moves the cursor one object right, altering the selection if any
fr: Déplace le curseur d'un objet à droite, modifiant la sélection s'il y a.

en: Moves the cursor one object right, without altering the selection
fr: Déplace le curseur d'un objet à droite, sans modifier la sélection s'il y a.

en: Moves the cursor one scale step down
fr: Déplace le curseur d'un degré vers le bas.

en: Moves the cursor one scale step up
fr: Délace le curseur d'un degré vers le haut.

en: Moves the cursor to the Mark without altering the selection
fr: Déplace le curseur à la marque sans altérer la sélection

en: Moves the cursor to the beginning of the movement without altering the selection
fr: Déplace le curseur au début du morceau sans altérer la sélection.

en: Moves the cursor to the first object in the next measure leaving selection, if any, unchanged
fr: Déplace le curseur au premier objet de la mesure suivante, en n'altérant pas la sélection s'il y a.

en: Moves the cursor to the first object in the next measure, extending selection if any
fr: Déplace le curseur au premier objet de la mesure suivante, en étendant la sélection s'il y a.

en: Moves the cursor to the first object in the previous measure, extending selection if any
fr: Déplace le curseur au premier objet de la mesure précédente, en étendant la sélection s'il y a.

en: Moves the cursor to the first object in the selection without altering the selection. returns #f if no selection
fr: Déplace le curseur au premier objet de la sélection sans l'altérer. Retourne #f s'il n'y a pas de sélection.

en: Moves the cursor to the highest note on current horizontal position (in a chord or on a single note)
fr: Déplace le curseur à la note la plus haute sur la position horizontale (dans un accord ou une note seule)

en: Moves the cursor to the lowest note on current horizontal position (in a chord or on a single note)
fr: Déplace le curseur à la note la plus basse sur la position horizontale (dans un accord ou une note seule)

en: Moves the cursor to the staff above, extending selection if any
fr: Déplace le curseur vers la portée supérieure en étendant la sélection

en: Moves the cursor to the staff below, extending selection if any
fr: Déplace le curseur vers la portée inférieure en étendant la sélection

en: Moves the nearest note to join the cursor
fr: Déplace la note la plus proche pour joindre le curseur

en: Moves the playback end point (which shows as a red bar) earlier in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
fr: Déplace le point final de la lecture (affiché comme une barre rouge) plus tôt dans le temps.
    Les barres rouges et vertes ne sont pas affichées avant le commencement de la lecture, ou que vous ayez défini la métrique.

en: Moves the playback end point (which shows as a red bar) later in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
fr: Déplace le point final de la lecture (affiché comme une barre rouge) plus tard dans le temps.
    Les barres rouges et vertes ne sont pas affichées avant le commencement de la lecture, ou que vous ayez défini la métrique.

en: Moves the playback start point (which shows as a green bar) earlier in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
fr: Déplace le point de départ de la lecture (affiché comme une barre verte) plus tôt dans le temps.
    Les barres rouges et vertes ne sont pas affichées avant le commencement de la lecture, ou que vous ayez défini la métrique.

en: Moves the playback start point (which shows as a green bar) later in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
fr: Déplace le point de départ de la lecture (affichée comme une barre verte) plus tard dans le temps.
    Les barres rouges et vertes ne sont pas affichées avant le commencement de la lecture, ou que vous ayez défini la métrique.

en: Moving the cursor within the current movement, setting bookmarks, seeking things in the score
fr: Déplace le curseur dans le morceau actuel.

en: Multi-Measure Rests
fr: Silences multimesures

en: Multi-line Text and Music
fr: Texte et Musique multi-lignes

en: Music after this is printed in a small size.
fr: Les notes suivantes seront affichées en petite taille.

en: Music for
fr: Musique pour

en: Must be on a staff with two voices
fr: Nécessite d'être sur une portée comprenant deux voix

en: Mute
fr: Sourdine

en: Mutes playback on this staff by placing a volume=zero directive at the start.
fr: Active la sourdine sur la lecture de cette portée en mettant le volume à 0.

en: Mutes the current staff. Affects only playback.
fr: Sourdine sur la portée courante. N'affecte que la lecture.

en: My Commands
fr: Mes commandes

en: My Label
fr: Mon étiquette

en: Name of the arranger, flush-right below the composer.
fr: Nom de l'arrangeur, à droite du composeur.

en: Name of the composer, flush-right below the subsubtitle.
fr: Nom du composeur, à droite du sous-titre.

en: Name of the poet, flush-left below the subsubtitle.
fr: Nom du poète, à gauche en dessous du sous-titre.

en: Neomensural
fr: Neomensurale

en: Neomensural note head style for the current movement.
fr: Tête de note neomensurale dans le morceau courant.

en: New
fr: Nouveau

en: New Alto Clef
fr: Nouvelle clé d'Ut3

en: New Bass Clef
fr: Nouvelle clé de Fa

en: New Command Added
fr: Nouvelle commande ajoutée

en: New G8 Clef
fr: Nouvelle clé de Sol8

en: New Movement
fr: Nouveau morceau

en: New Score Layout
fr: Nouvelle mise en page de partition

en: New Soprano Clef
fr: Nouvelle clé d'Ut1

en: New Staff After Current
fr: Nouvelle portée en suivant

en: New Staff Before Current
fr: Nouvelle portée en prédédent

en: New Tab
fr: Nouvel onglet

en: New Tenor Clef
fr: Nouvelle clé d'Ut4

en: New Treble Clef
fr: Nouvelle clé de Sol

en: Newbie status is now on - re-start Denemo to see extra tooltips
fr: Le mode débutant est activé. Redémarrer Denemo pour voir les infobulles supplémentaires.

en: Next
fr: Suivant

en: Next Bookmark
fr: Signet suivant

en: Next Higher
fr: Note suivante plus basse

en: Next Lower
fr: Note suivante plus haute

en: Next Movement
fr: Morceau suivant

en: Next Snippet
fr: Fragment suivant

en: No Beam
fr: Pas de ligature

en: No Beam (Off/On)
fr: Pas de ligature (Off/On)

en: No Beam Left
fr: Pas de ligature à gauche

en: No Beam Right
fr: Pas de ligature à droite

en: No Beaming
fr: Pas de ligature

en: No Book Title, see Score->Titles->Book Titles
fr: Pas de titre de livre. Voir « Partitions → Titres → Titres de livres »

en: No Definitions have been created for this score
fr: Aucune définition n'a été créée pour cette partition

en: No External Input
fr: Aucune Entrée Externe

en: No Horizontal Shifts
fr: Désactiver les décalage horizontaux

en: No Layouts Available?
fr: Aucune mise en page disponible ?

en: No Line Break
fr: Aucun retour à la ligne

en: No MIDI filter
fr: Aucun filtre MIDI

en: No MIDI filter active
fr: Pas de filtre MIDI actif

en: No Selection to set the thumbnail to
    Create a selection and re-run the command.
fr: Pas de sélection sur laquelle appliquer une miniature.
    Sélectionnez quelque chose puis relancez la commande.

en: No Shift
fr: Pas de décalage

en: No Tooltip yet
fr: Pas encore d'infobulle

en: No Transposition Interval
fr: Pas d'intervalle de transposition

en: No active MIDI Filter
fr: Pas de filtre MIDI actif

en: No beam possible here
fr: Pas de ligature possible à cet endroit

en: No change recorded in Undo stack
fr: Pas d'annulation possible

en: No command has this keyboard shortcut
fr: Ce raccourci clavier n'est affecté à aucune commande

en: No current object to attach a figure to
fr: Aucun objet courant à chiffrer

en: No directive selected
fr: Aucune directive sélectionnée

en: No directives here
fr: Aucune directive

en: No keyboard modifier keys
    Press with modifier key to change
fr: Pas de touches modificatrices.
    Appuyez avec une touche modificatrice pour éditer.

en: No label
fr: Aucune étiquette

en: No method for editing this type of object
fr: Aucune méthode d'édition pour ce type d'objet

en: No name
fr: Aucun nom

en: No note or chord at cursor to attach footnote to
fr: Pas de note ou accord auquel attacher une annotation en pied de page

en: No note or rest at cursor
fr: Pas de note ou silence sélectionné

en: No object here to edit
fr: Aucun objet à éditer

en: No script saved
fr: Aucun script sauvegardé

en: No selection to print
fr: Pas de sélection à imprimer

en: No such measure
fr: Aucune mesure correspondante

en: No such movement
fr: Aucun mouvement correspondant

en: No such voice
fr: Aucune voix correspondante

en: No verses found
fr: Aucun couplet trouvé

en: Non Empty Chords staff
fr: Portée contenant des accords

en: Non Empty Intro staff
fr: Introduction de portée non vide

en: Not a slur start - cancelled
fr: Pas sur un début le liaison. Annulation.

en: Note Insertion
fr: Insertion de note

en: Note Name Recognition
fr: Reconnaissance des noms de notes

en: Note Name Speed Recognition
fr: Vitesse de reconnaissance des noms de notes

en: Note Names Default Action
fr: Actions par défaut des noms de note

en: Note Names Move Cursor
fr: Déplacement du curseur vers les notes

en: Note Reading
fr: Lecture de notes

en: Note from Pool
fr: Note d'un ensemble

en: Note validation criteria
fr: Critère de validation de note

en: Notehead Types
fr: Types de tête de note

en: Notes/Durations
fr: Notes/Durées

en: Notes/Rests
fr: Notes/Silences

en: Now click last control point at the end of the slur, the last red cross to the right
fr: Sélectionnez le dernier point de contrôle de la liaison, la dernière croix rouge à droite.

en: Now click on the position desired for the object
fr: Sélectionnez la position désirée pour l'objet.

en: Now click second control point of the slur, the next red cross to the right
fr: Sélectionnez le second point de contrôle de la liaison, la croix rouge suivante à droite.

en: Now click third control point of the slur, the next red cross to the right
fr: Sélectionnez le troisième point de contrôle de la liaison, la croix rouge suivante à droite.

en: Now drag the begin/end markers to set position/angle of beam
    Right click when done.
fr: Tirez les marqueurs de début et de fin pour indiquer la direction et l'angle de la ligature.
    Clic droit quand terminé

en: Now drag the begin/end markers to suggest slur position/angle
    Right click when done.
fr: Tirez les marqueurs de début et de fin pour indiquer la direction et l'angle de la liaison.
    Clic droit quand terminé

en: Now drag the control points to make the shape desired - when finished click away from a control point
fr: Tirez le point de contrôle pour obtenir la forme désirée. Cliquez ailleurs pour valider.

en: Now select the notehead of the note where the beam ends
fr: Sélectionner maintenant la tête de note où la ligature termine.

en: Now select the notehead of the note where the slur ends
fr: Maintenant, sélectionnez la tête de note où termine la liaison de phrasé

en: Numerator
fr: Numérateur

en: Object Menu
fr: Objet Menu

en: Obsolete form, use earlier Denemo version to convert
fr: Formulaire obsolète, utilisez une version antérieure de Denemo pour le convertir

en: Octave Down
fr: Octave inférieure

en: Octave Up
fr: Octave supérieure

en: Offset Position
fr: Position décalée

en: Offset Position (All)
fr: Position de décalage (toutes)

en: Offset Position (One)
fr: Position de décalage (une)

en: Omits barlines when printing.
fr: N'imprime pas les barres de mesure.

en: On printing, omit the clef change at the cursor, or the initial clef if the cursor is not on a clef change.
fr: Sur le rendu, ne pas afficher le changement de clé au curseur, ou la clé initiale sinon.

en: On printing, omit the key signature change at the cursor, or the initial key signature if the cursor is not on a key signature change.
fr: Sur le rendu, ne pas afficher le changement d'armure au curseur, ou l'armure initiale sinon.

en: On printing, omit the time signature change at the cursor, or the initial time signature if the cursor is not on a time signature change.
fr: Sur le rendu, ne pas afficher le changement de métrique courant, ou la métrique initiale si aucune métrique n'est sélectionnée.

en: One Beam Left
fr: Une ligature à gauche

en: One Beam Left (Off/On)
fr: Une ligature à gauche (Off/On)

en: One Beam Right
fr: Une ligature à droite

en: One Beam Right (Off/On)
fr: Une ligature à droite (Off/On)

en: OneHundredTwentyEighthNote
fr: Cent vingt-huitième

en: OneVoice:  Default-For a single voice on a staff
fr: Une voix : Par défaut pour une voix seule sur une portée

en: Onset
fr: Apparition

en: OpEight
fr: Opération huit

en: OpFive
fr: Opération cinq

en: OpFour
fr: Opération quatre

en: OpNine
fr: Opération neuf

en: OpOne
fr: Opération une

en: OpSeven
fr: Opération sept

en: OpSix
fr: Opération six

en: OpThree
fr: Opération trois

en: OpTwo
fr: Opération deux

en: OpZero
fr: Opération zéro

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open Custom Template
fr: Ouvrir un modèle personnalisée

en: Open Default Template
fr: Ouvrir le modèle de partition par défaut

en: Open Example
fr: Ouvrir un fichier d'exemple

en: Open In New
fr: Ouvrir dans un nouvel onglet

en: Open Recent
fr: Ouvrir récents

en: Open Repeat Section
fr: Ouverture d'une reprise

en: Open Source Audio
fr: Ouvrir une piste audio

en: Open Source for Transcribing
fr: Ouvrir la source pour transcription

en: Open a file containing a music score for editing
fr: Ouverture d'un fichier de partition musicale.

en: Open previously used files
fr: Ouvrir les fichiers dernièrement utilisés

en: Opens a block printing an octave lower: must be terminated with CloseLilyBlock
fr: Ouvre un bloc affichant une octave inférieure : doit être suivi d'un CloseLilyBlock

en: Opens a browser on the user manual
fr: Ouvre un navigateur sur le manuel utilisateur

en: Opens a dialog for going to a numbered measure
fr: Ouvre la fenêtre de dialogue permettant d'aller à une mesure particulière

en: Opens the LilyPond window for further editing.
fr: Ouvrir la fenêtre LilyPond pour une édition future.

en: Opens the template Default.denemo in the user's custom template folder.
fr: Ouvre le modèle Default.denemo dans le répertoire des modèles personnalisées.

en: Operation Cancelled
fr: Opération annulée

en: Operation cancelled
fr: Opération annulée

en: Ornaments
fr: Ornements

en: Other
fr: Autre

en: Others
fr: Autres

en: Outputs a pitch bend signal to the synthesizer for the value +/- 64 given.
fr: Envoie un signal de Pitch Bend au synthétiseur pour la valeur +/- 64 entrée.

en: Over-write previous version of the script for
fr: Ecraser la version précédente du script pour

en: Overlay Pitches
fr: Tonalités de superposition

en: Override Mask
fr: Contourner le masque

en: PC Keyboard
fr: Clavier de PC

en: PDF creation
fr: Création de fichiers PDF

en: Pad underfull bars with blank rests
fr: Remplir les mesures sous remplies avec des silences invisibles

en: Pad underfull bars with rests
fr: Remplir les mesures sous remplies avec des silences

en: Page Break
fr: Saut de page

en: Page Break Before
fr: Saut de page avant

en: Page Turn Steps
fr: Étapes de saut de page

en: Paper Block
fr: Bloc Papier

en: Paper Size
fr: Taille du papier

en: Paper Size =
fr: Taille du papier :

en: Parent: child exited magically, pid = %d
fr: Parent : fin magique du fils, pid = %d

en: Parent: child exited, pid = %d, exit status = %d
fr: Parent: enfant terminé, pid = %d, statut d'arrêt = %d

en: Parent: child stopped by signal %d, pid = %d
fr: Parent : fils arrêté par un signal %d, pid = %d

en: Parent: child terminated by signal %d, pid = %d
fr: Parent : fils terminé par un signal %d, pid = %d

en: Parenthesize Chord
fr: Parenthéser l'accord

en: Parenthesize Note
fr: Parenthéser la note

en: Part
fr: Partie

en: Part Combine
fr: Combiner partiellement

en: Part Combine Two Voices
fr: Combiner les deux voix

en: Parts are now uncombined
fr: Les parties sont maintenant unifiées

en: Paste
fr: Coller

en: Paste Current Snippet
fr: Coller le fragment courant

en: Paste LilyPond notes
fr: Coller au format LilyPond

en: Paste LilyPond notes from the text clipboard
    This will import music written as LilyPond syntax
    You open the LilyPond file in a texteditor, copy the stretch of notes (control-c command in your texteditor usually) and then use this command.
fr: Colle les notes LilyPond à partir du presse-papier.
    Cela importera de la musique écrite avec la syntaxe LilyPond.
    Ouvrez le fichier LilyPond dans un éditeur de texte, copiez l'ensemble de notes (Ctrl + C usuellement) puis utilisez cette commande.

en: Paste and Replace Selection
fr: Remplacer

en: Paste the Denemo clipboard into the score where the cursor is positioned
fr: Colle la musique enregistrée dans le presse papier

en: Paste the clipboard. Replace any selected objects. This paste-version also creates new barlines instead of strictly using the copied ones.
fr: Colle le presse-papier. Remplace les objets sélectionnés. Cette version de « Coller » crée aussi de nouvelles barres de mesure au lieu d'utiliser celles qui ont été copiées.

en: Path to Lilypond
fr: Chemin d'accès à LilyPond

en: Period size
fr: Durée

en: Permits the typesetter to break the line at this point.
fr: Permet au moteur de rendu d'effectuer un saut de page à cet endroit

en: Petrucci note head style for the current movement.
fr: Tête de note petrucci dans le morceau courant.

en: PianoStaff Start
fr: Début de portée piano

en: Piece
fr: Pièce

en: Pitch Change
fr: Changement de hauteur

en: Pitch Entry
fr: Hauteur de l'entrée

en: Pitch Recognition Parameters
fr: Paramètres de reconnaissance de tonalité

en: Pitch Spelling Channel
fr: Canal de pitch spelling

en: Place Command in a Palette
fr: Placer la commande dans une palette

en: Place above staff
fr: Placez en dessus de la portée

en: Place below staff
fr: Placez en dessous de la portée

en: Place the cursor on a bass note and invoke this command. It creates a treble staff above and for each note in the bass staff, as you play it, it switches to the treble staff and allows you to enter a chord. Use the Pitch Bend wheel to stop/start the process. Hold a chord while moving to the next bass note to extend the chord over more than one bass note.
fr: Placer le curseur sur une note basse et appeler cette commande. Cela crée une portée en clé de Sol au dessus de la portée basse. À chaque note jouée sur la portée basse, passe à la portée haute et vous permet d'entrer un accord. Utilisez la roue de Pitch Bend pour arrêter ou démarrer le processus. Maintenez un accord en passant à la note basse suivante pour étendre l'accord.

en: Place this at the end of the music to be printed from the Ossia staff
fr: Place cette partie de l'ossia à la fin de la portée.

en: Place this at the start of the music to be printed from the Ossia staff
fr: Place cette partie de l'ossia au début de la portée.

en: Places a ff sign on the chord at the cursor
fr: Écrit « ff » au dessus de l'accord

en: Places the fingering above the chord
fr: Écrit le doigté au dessus de l'accord

en: Places the fingering below the chord
fr: Écrit le doigté au dessous de l'accord

en: Places the fingering to the left of the chord
fr: Écrit le doigté à la gauche de l'accord

en: Places the fingering to the right of the chord
fr: Écrit le doigté à la droite de l'accord

en: Play
fr: Lecture

en: Play Along Playback (Off/On)
fr: Lecture avec accompagnement (Off/On)

en: Play Chord at Cursor
fr: Jouer l'accord au curseur

en: Play back entered notes immediately
fr: Jouer immédiatement chaque note entrée

en: Play from Cursor to End
fr: Jouer du curseur à la fin

en: Play from time
fr: Jouer à partir de

en: Play range in seconds:
fr: Jouer la plage en secondes

en: Playback
fr: Lecture

en: Playback Control
fr: Commandes du play-back

en: Playback Display Refresh
fr: Mettre à jour la vue lecture

en: Playback Properties
fr: Propriétés du play-back

en: Playback all staffs from the current cursor position to the end of the movement.
fr: Joue toutes les portées à partir de la position du curseur, jusqu'à la fin du morceau.

en: Playback properties
fr: Propriétés de lecture

en: Plays the audio attached to the current movement. Creates a timing bar for each space bar press. Music written in the staffs below will synchronize with the audio.
fr: Joue la piste audio attachée au morceau courant. Crée une barre de mesure à chaque pression de la barre d'espace. La musique écrite dans les portées en dessous se synchronisera avec la piste audio.

en: Plays the context of the current bar. Then listens for you to play each note in current bar with added chord(s). As you do this it notates the chords on a staff above. When the bar is finished it re-plays the bar. Allows you to repeat (pitch bend down) or go on to next bar (pitch bend up).
fr: Joue le contexte de la mesure courante. Puis vous écoute jouer chaque note de la mesure courante avec les accords ajoutés, note les accords sur une portée au dessus. Quand c'est terminé, rejoue la mesure. Vous permet de répéter (pitch bend en bas) ou d'aller à la mesure suivante (pitch bend en haut).

en: Please edit the chosen browser in the preferences.
fr: Éditer le navigateur désiré dans les préférences.

en: Please enter a number to set the current bar number. The typeset score will continue to count up from there.
fr: Définissez le numéro de la barre de mesure. La fenêtre de rendu continuera de compter à partir de ce numéro.

en: Please enter a transpose interval
fr: Entrez un intervalle de transposition

en: Please enter a transpose interval or two notes in Lilypond syntax.
    
    Example: m2 minor second, M2 major second, p5 fifth, T tritone.
    Or:  c' e' for a major third.
fr: Veuillez entrer une intervalle de transposition ou deux notes en syntaxe LilyPond.
    
    Par exemple : m2 minor second, M2 major second, p5 fifth, T tritone.
    Ou bien : c' e' pour une tierce majeure.

en: Please turn off your MIDI keyboard
    if you have not already done so
fr: Veuillez éteindre votre clavier MIDI si ce n'est pas déjà fait.

en: Poet
fr: Poète

en: Poet/Lyricist
fr: Parolier

en: Point and Click (Off/On)
fr: Viser et cliquer (Off/On)

en: Point-and-click is now Off.
    This means that you will be not able to click on the typeset score to move the cursor to a given note, or do editing etc.
    Generated PDF files will be smaller. Use this for pdf export
fr: Pointer-et-cliquer est désactivé.
    Cela signifie que vous ne pourrez pas cliquer sur le rendu pour déplacer le curseur sur une note définie, ou éditer etc.
    Les fichiers PDF seront moins volumineux. À utiliser pour l'export PDF.

en: Point-and-click is now On.
    This means that you will be able to click on the typeset score to move the cursor to a given note, or do editing etc.
    Generated PDF files will be larger though.
fr: Pointer-et-cliquer est activé.
    Cela signifie que vous pourrez cliquer sur le rendu pour déplacer le curseur sur une note définie, ou éditer etc.
    Les fichiers PDF générés seront cependant plus volumineux.

en: Pop Position
fr: Dépiler la position

en: Pop and Push Position
fr: Dépiler et rempiler une position

en: Pops a position from the stack of cursor positions, moving the cursor there
fr: Retire une position de la pile, et y déplace le curseur.

en: Pops a position from the stack of cursor positions, pushes the current position, then moves the cursor to the popped position
fr: Retire une position de la pile, y ajoute la position courante, puis déplace le curseur à la position dépilée.

en: Pops up a Print dialog. From this you can send your typeset score to a printer or to a PDF file.
fr: Affiche une fenêtre de dialogue, à partir de laquelle vous pouvez envoyer votre rendu à une imprimante ou vers un fichier PDF.

en: Pops up a dialog to get timings for start and end of playback.
fr: Affiche une fenêtre pour obtenir les temps de départ et de fin de la lecture.

en: Possibly Invalid
fr: Possiblement invalide

en: Postfix
fr: Suffixe

en: Prall (Off/On)
fr: Mordant (Off/On)

en: PrallPrall (Off/On)
fr: Mordant double (Off/On)

en: Preferences - Denemo
fr: Préferences - Denemo

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Prefix Key %s, waiting for key %stype Esc to abort
fr: Touche Préfixe %s, en attente de la tape de la touche %s Echap pour annuler

en: Preset for first voice. Stems up
fr: Pré-réglage pour la première voix. Hampes vers le haut.

en: Preset for second voice. Stems down.
fr: Pré-réglage pour la seconde voix. Hampes vers le bas.

en: Preset for third voice. Stems up.
fr: Pré-réglage pour la troisième voix. Hampes vers le haut.

en: Preset for voice four. Stems down.
fr: Pré-réglage pour la quatrième voix. Hampes vers le bas.

en: Press Button
fr: Appuyer sur le bouton

en: Press a duration key to get two, beamed, grace notes
fr: Sélectionnez une durée pour obtenir deux petites notes ligaturées.

en: Press a shortcut sequence for this command
fr: Entrez une séquence de raccourcis pour cette commande.

en: Press a shortcut sequence whose command you seek
fr: Entrez la séquence de raccourcis correspondant à la commande que vous cherchez.

en: Press the foot pedal at the start of each measure. The bar number is displayed and the beats are interpolated following the timesignature set. Two quick presses of the foot pedal stops the conductor.
fr: Appuyez sur la pédale au début de chaque mesure. Le numéro de barre est affiché et la pulsation est interpolée en fonction de la signature rythmique. Deux appuis rapides arrêtent le conducteur.

en: Prev Bookmark
fr: Signet précédent

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous Movement
fr: Morceau précédent

en: Print
fr: Imprimer

en: Print Accompanist's Score
fr: Imprimer la partition d'accompagnement

en: Print Allegro in bold italics above the chord.
fr: Écrit « Allegro » en italique grasse au dessus de l'accord.

en: Print Andante in bold italics above the chord.
fr: Écrit « Andante » en italique grasse au dessus de l'accord.

en: Print Bass Part Omitting Figures
fr: Afficher la partie basse sans les figures

en: Print Excerpt Range
fr: Afficher la tessiture de l'extrait

en: Print Instrument name before staff at start of score,
fr: Affiche le nom de l'instrument avant la portée au début de la partition.

en: Print Layout
fr: Imprimer la disposition

en: Print Movement
fr: Imprimer le morceau

en: Print Part
fr: Aperçu de la portée

en: Print Part with Title Page
fr: Aperçu de la portée avec titre

en: Print Presto in bold italics above the chord.
fr: Écrit « Presto » en italique grasse au dessus de l'accord.

en: Print Preview
fr: Rendu final

en: Print Score and Parts
fr: Imprime la partition et des sous-parties

en: Print Selection
fr: Imprimer la sélection

en: Print Three Parts as Cue for Accompanist
fr: Affiche trois parties comme citation pour accompagnement

en: Print Transposed
fr: Afficher la transposition

en: Print Two Parts as Cue for Accompanist
fr: Afficher deux parties comme citation pour accompagnement

en: Print congruentia / canon symbol
fr: Affiche un symbole de canon

en: Print from Measure
fr: Imprimer à partir de la mesure

en: Print out 8va up
fr: Afficher « 8va supérieure »

en: Print preview of current bar and the next three.
fr: Affiche l'aperçu de la mesure courante et des trois suivantes.

en: Print transposed:
fr: Afficher transposé :

en: Print version information and exit
fr: Imprimer les informations sur la version et quitter

en: Print with Ambitus
fr: Imprimer avec l'ambitus

en: Printing resumes normal size music.
fr: Les notes sont affichées à la taille normale.

en: Prints All Layouts
fr: Imprime toutes les mises en page

en: Prints Dal Segno below the chord at the cursor.
fr: Affiche un signe de renvoi (dal segno) sous l'accord sélectionné.

en: Prints a composer name for current movement.
fr: Donne un nom de pièce au morceau

en: Prints a composer name on title page
fr: Affiche un nom de compositeur sur la page principale

en: Prints a copyright notice on title page
fr: Affichage de la note de copyright sur la page de titre.

en: Prints a custos at the end of each line for the current movement. Repeat command to turn custos off.
fr: Affiche un custos à la fin de chaque ligne du morceau courant. Rappeler la commande pour les désactiver.

en: Prints a date on the title page.
fr: Affichage de la date en page de titre.

en: Prints a footnote at the bottom of the current page. The mark is placed above the note at the cursor.
fr: Affiche un annotation au pied de la page courante. La marque est placée au dessus de la note sélectionnée.

en: Prints a natural over the note at the cursor
fr: Imprime un ♮ sur la note courante

en: Prints a piece name for the Movement
fr: Donne un nom de pièce au morceau

en: Prints a title on title page
fr: Affichage d'un titre sur la page de titre.

en: Prints current staff in a tiny font.
fr: Affiche la portée courante dans une petite police.

en: Prints my special effect
fr: Affiche mon effet spécial

en: Prints note with neomensural style notehead.
fr: Affichage des têtes de note dans le style neo-mensural

en: Prints out the score with the topmost staff in tiny size and puts page breaks before each movement.
fr: Affiche la partition avec la portée du haut en petite taille, et met des sauts de page avant chaque morceau.

en: Prints part with part name on title page
fr: Impression de la partie avec le nom de la partie sur la page titre.

en: Prints the Bass part omitting any figured bass figures.
fr: Affiche la partie basse sans afficher les figures de basse continue.

en: Prints the arranger name on title page
fr: Affichage du nom de l'arrangeur sur la page de titre.

en: Prints the instrumentation on the title page. This can be edited for layouts that print just one part or section.
fr: Affiche l'instrumentation sur la page de titre. Cela peut être réglé pour les mises en page qui n'affichent qu'une partie ou section.

en: Prints the name given above and to the left at the start of the movement.
fr: Affiche le nom entré au dessus à gauche au début du morceau.

en: Prints the name given as a title above the current movement.
fr: Affiche le nom entré comme titre au dessus du morceau courant.

en: Prints the name given as a title centered at the start of the score.
fr: Affiche le nom entré comme titre centré au début de la partition.

en: Prints the poet or lyricist name on title page
fr: Affichage du nom du poète ou du parolier sur la page de titre.

en: Prints the score printing the range (ambitus) of each part at the start of the staff
fr: Affiche l'ambitus de chaque partie au début de la portée.

en: Prints the score using all the defined score layouts.
fr: Imprime la partition en utilisant toutes les mises en page définies.

en: Prints the top two staffs on a single staff as cue.
fr: Affichage des deux portées du haut dans une seule portée en tant que citation.

en: Prints this movement starting on a new page
fr: Fait démarrer ce morceau sur une nouvelle page.

en: Prints top three parts on one staff as cues.
fr: Affichage des trois portées du haut dans une seule portée en tant que citation.

en: Prints trills with the common 18th c. notation: a plus sign.
fr: Affichage des trilles dans le style du 18e siècle : « + ».

en: Prints with just one beam linking to left.
fr: N'afficher qu'une ligature à gauche.

en: Prints with just one beam linking to the right.
fr: N'afficher qu'une ligature liée à droite.

en: Prints with just three beams linking to the left.
fr: N'afficher que trois ligatures à gauche.

en: Prints with just three beams linking to the right.
fr: N'afficher que trois ligatures à droite.

en: Prints with just two beams linking to the left.
fr: N'afficher que deux ligatures à gauche.

en: Prints with just two beams linking to the right.
fr: N'afficher que deux ligatures à droite.

en: Prints your text above the music at this point
fr: Affiche votre texte au dessus des notes à cet endroit.

en: Profile
fr: Profil

en: Program
fr: Programme

en: Program:
fr: Programme :

en: Progress
fr: Progression

en: Prolog unchanged
fr: Prologue inchangé

en: Push Position
fr: Empiler la position

en: Pushes the current cursor position onto a stack
fr: Ajoute la position du curseur sur une pile.

en: Put Edit Script
fr: Mettre le Script d'édition

en: Put Script as Initialization Script for this Menu
fr: Définir le script comme script d'initialisation pour ce menu

en: Put just one beam to the left or undo a previous invocation of this command
fr: Place une ligature à gauche, ou révoque un précédent appel à cette commande.

en: Put just one beam to the right or undo a previous invocation of this command
fr: Place une ligature à droite, ou révoque un précédent appel à cette commande.

en: Put just three beams to the left or undo a previous invocation of this command
fr: Place trois ligatures à gauche, ou révoque un précédent appel à cette commande.

en: Put just three beams to the right or undo a previous invocation of this command
fr: Place trois ligatures à droite, ou révoque un précédent appel à cette commande.

en: Put just two beams to the left or undo a previous invocation of this command
fr: Place deux ligatures à gauche, ou révoque un précédent appel à cette commande.

en: Put just two beams to the right or undo a previous invocation of this command
fr: Place deux ligatures à droite, ou révoque un précédent appel à cette commande.

en: QuarterNote
fr: Noire

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit the Denemo program - closes tabs one at a time.
fr: Quitte le programme - ferme les onglets un à un.

en: Range
fr: Tessiture

en: Rate of re-typeset in ms
fr: Fréquence de mise à jour en ms

en: Re-calculate
fr: Recalculer

en: Re-calculate this layout to incorporate changes made to the score structure.
fr: Recalculer cette mise en page pour inclure les changements effectués à la structure de la partition.

en: Re-issues the last print command. Use this after modifying the file to repeat the typesetting.
fr: Rappelle la dernière commande d'impression. À utiliser après modification du fichier pour obtenir le même rendu.

en: Re-positioned
fr: Re-positionné

en: Re-runs any directives that may have become stale.
fr: Relancer toutes les instructions obsolètes.

en: Re-use last settings on startup
fr: Réutiliser les derniers paramètre au démarrage

en: Rebar-Merge underfull, split overfull bars
fr: Fusionne les mesures sous remplies, scinde les mesures débordantes

en: Recalculate
fr: Recalculer

en: Recalculates the timing of each note.
fr: Recalcule la durée de chaque note.

en: Record Scheme Script
fr: Enregistrer Script Scheme

en: Recursive key capture not possible!
fr: Capture de clé de manière récursive impossible !

en: Red dots and crosses (Off/On)
fr: Points et croix rouges (Off/On)

en: Redo
fr: Restaurer

en: Redoes the next of the steps you have Undone
fr: Restaure une action annulée

en: Reduce the beaming between this and the next note to just one beam
fr: Réduit la ligature entre cette note et la suivante à une ligature.

en: Reduce the volume of the source audio relative to the volume of the score
fr: Réduire le volume de la source audio en fonction du volume de la partition

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Refresh Dynamic Directives
fr: Rafraîchir les instructions dynamiques

en: Refreshes the set of commands available from Denemo.org.
    Use More Commands after this has finished
fr: Rafraîchit l'ensemble de commandes disponible depuis Denemo.org.
    Utiliser Plus de Commandes à la fin de l'opération

en: Release Button
fr: Relâcher le bouton

en: Reloads the drum map which is needed for DrumGm2User
fr: Recharge la table d'association de batterie nécessaire au fonctionnement de DrumGM2User

en: Reminder Accidental
fr: Altération de précaution aide mémoire

en: Remove Dot
fr: Supprimer le point

en: Remove note
fr: Supprimer une note

en: Remove one dot for each note in the selection or single note
fr: Enlève un point pour chaque note de la sélection.

en: Remove the beaming between this and the next note
fr: Supprime la ligature liant la note actuelle à la suivante

en: Remove the previous transcription from this measure on?
fr: Supprimer la transcription précédente pour cette mesure ?

en: Remove this element from this layout
fr: Supprimer cet élément de la mise en page

en: Remove this staff (with all its voices) for customized layout.
fr: Supprimer cette portée (avec toutes ses voix) pour une mise en page personnalisée.

en: Remove this staff brace from these staffs for a customized layout.
fr: Supprimer cette accolade de portée de ces portées pour une disposition personnalisée.

en: Removes gaps in duration of measures, redistributes the notes according to the time signature.
fr: Supprime les sauts de durées entre les mesures, redistribues les notes en fonction de la métrique.

en: Removes incorrectly placed slur start/end markers on current voice/staff.
fr: Supprime les marqueur de début et de fin de liaisons de phrasé mal placés sur la portée.

en: Removes your customization of this slur
fr: Supprimer les paramètre personnalisés de cette liaison

en: Repeat
fr: Reprise

en: Repeat End Barline
fr: Barre de fin de reprise

en: Repeat End-Start
fr: Fin et début de reprise

en: Repeat Shaping Slur?
fr: Répéter la mise en forme de la liaison ?

en: Repeat Slur Positioning Hint?
fr: Répéter le paramétrage des positions des liaisons ?

en: Repeat Start Barline
fr: Début de reprise

en: Repeat the command?
    (Hold Shift for advanced edit)
fr: Répéter la commande ? 
    (Maintenir appuyé Maj pour une édition avancée)

en: Replace LilyPond
fr: Chemin d'accès à LilyPond

en: Replace Standard Layout?
fr: Remplace la mise en page par défaut ?

en: Replace current graphic?
fr: Remplacer le graphique courant ?

en: Replacing Text
fr: Remplacement du texte

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset for All Layouts
fr: Réinitialiser pour toutes les mises en page

en: Resets the synthesizer, on JACK it sends a JACK panic.
fr: Redémarre le synthétiseur. Quand JACK est lancé, envoie un signal « JACK panic ».

en: Rest Insertion
fr: Insertion de silences

en: Restore Default Slur Shape/Position
fr: Restaurer la forme et la position de la liaison

en: Restore Position
fr: Restaurer la position

en: Return
fr: Retour

en: Returning to the first Movement for thumbnail selection
fr: Retourner au premier morceau pour la sélection de miniature

en: Reverse Selected Objects
fr: Inverser les objets sélectionnés

en: Reverse Turn (Off/On)
fr: Turn inversé (Off/On)

en: Revert selected objects
fr: Inverser la sélection

en: Reverts the "Stop Drawing Staff" command
fr: Annule l'effet de la commande « Commence le rendu de la portée ».

en: Reverts the "Stop drawing notes" command
fr: Annule l'effet de la commande « Arrête le rendu de la portée ».

en: Rhythm Entry for MIDI in
fr: Rythmique de l'entrée MIDI

en: Right
fr: Droite

en: Right Hand Fingering
fr: Doigté main droite

en: Runs your browser on a page giving access to denemo's internet relay chat
fr: Lance votre navigateur sur une page vous permettant de clavarder sur le salon Denemo.

en: Sample rate
fr: Taux d’échantillonnage

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: Save Command Set
fr: Enregistrer le jeu de commandes

en: Save Graphic
fr: Sauvegarder Graphique

en: Save Parts
fr: Enregistrer les portées séparément

en: Save Parts: each staff becomes a file in lilypond format
fr: Enregistrer en morceaux : chaque portée est enregistrée dans un fichier séparé au format LilyPond.

en: Save Script
fr: Sauvegarder lescript

en: Save Script as New Menu Item
fr: Sauvegarder le script comme nouvel élément de menu

en: Save Template
fr: Enregistrer la perspective

en: Save a copy of the score
fr: Enregistrement d'une copie de la partition.

en: Save as Default Command Set
fr: Enregistrer comme le jeu de commandes par défaut

en: Save as a Custom Command Set
fr: Enregistrer comme un jeu de commande personnalisé

en: Save changes?
fr: Sauvegarder les changements ?

en: Save the current commands and keyboard shortcuts as the default
fr: Enregistre le jeu de commandes et les raccourcis courants comme celui par défaut.

en: Save the score as a template for re-use as a starting point for new scores
fr: Enregistre la partition comme un modèle à réutiliser comme point de départ d'autres partitions.

en: Save the score before trying to set the thumbnail
fr: Enregistrez la partition avant d'essayer de définir une miniature

en: Save the score under a new name
fr: Enregistrement de la partition sous un nouveau nom.

en: Save the score. The score is saved to disk in XML format.
fr: Enregistrement de la partition. La partition est sauvegardée au format XML.

en: Saves textual comments for this staff
fr: Enregistrer les commentaires textuels de cette portée

en: Saving a graphic for use in the %s script
fr: Sauvegarde d'un graphique pour utilisation dans le script %s

en: Scale Display
fr: Échelle d'affichage

en: Scales the display by value given by user.
fr: Redimensionner l'affichage à l'échelle entrée par l'utilisateur.

en: Scheme Data
fr: Schéma de données

en: Scheme Script
fr: Script Scheme

en: Score
fr: Partition

en: Score Directives
fr: Directives de partition

en: Score Header Block Directives
fr: Instructions de l'entête de partition

en: Score Layout
fr: Disposition de la partition

en: Score Layout Options
fr: Options de mise en page

en: Score Paper Block Directives
fr: Instructions de bloc papier

en: Score Properties
fr: Propriétés de la partition

en: Score Size
fr: Taille de la partition

en: Score Titles
fr: Titres de partition

en: Score Version
fr: Version de la partition

en: Score properties
fr: Propriétés de la partition

en: Score-wide Settings.
fr: Propriétés de la partition.

en: ScoreDirectives
fr: Directives de partition

en: Seach backward for bookmarks in the current staff.
fr: Recherche un signet en arrière dans la portée.

en: Seach forward for bookmarks in the current staff.
fr: Recherche un signet en avant dans la portée.

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Bookmark
fr: Rechercher un signet

en: Search for under/overfull bars
fr: Rechercher les mesures vides ou trop remplies

en: Searches backward for the start of non-printing notes.
fr: Recherche en arrière les notes non imprimées.

en: Searches for a named Bookmark in the current staff.
fr: Recherche un signet nommé dans la portée.

en: Second Time Bar
fr: Seconda volta

en: Seek
fr: Chercher

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select All Staffs
fr: Sélectionner toutes les portées

en: Select Column
fr: Sélectionner la colonne

en: Select Directive
fr: Choisir une directive

en: Select Duration
fr: Sélectionner la durée

en: Select Left
fr: Sélectionner à gauche

en: Select Measure
fr: Sélectionner la mesure

en: Select Note
fr: Sélectionner la note

en: Select Notehead Type
fr: Sélectionner le type de tête de note

en: Select Right
fr: Sélectionner à droite

en: Select Staff
fr: Sélectionner la portée

en: Select a clef directive - use Shift for advanced edit
fr: Selectionner une directive de clef - utiliser Shift pour une édition avancée

en: Select a key signature directive - use Shift for advanced edit
fr: Selectionner une directive d'armature - utiliser Shift pour une édition avancée

en: Select a score directive - use Shift for advanced edit
fr: Choisir une directive de note

en: Select a score header block directive - use Shift for advanced edit
fr: Selectionner une directive d'en-tête de partition - utiliser Shift pour le mode d'édition avancée

en: Select a staff directive - use Shift for advanced edit
fr: Selectionner une directive de portée - utiliser Shift pour une édition avancée

en: Select a time signature directive - use Shift for advanced edit
fr: Selectionner une directive d'indication de la mesure - utiliser Shift pour une édition avancée

en: Select a voice directive - use Shift for advanced edit
fr: Slectionnerune directive de voix - utiliser Shift pour une édition avancée

en: Select desired clef
fr: Choisir la clé

en: Select desired key signature
fr: Choisissez l'armure souhaitée

en: Select the directive %s on note "%s"?
fr: Définir la directive %s sur la note  "%s"?

en: Selecting stretches of notes
fr: Sélection d'un ensemble de notes

en: Selection to Next Empty Measure
fr: Sélection jusqu'à la prochaine mesure vide

en: Selects the whole column
fr: Sélection de toute la colonne.

en: Selects the whole movement / All staffs
fr: Sélectionne toutes les portées

en: Selects the whole staff
fr: Sélectionne la portée entière

en: Send a Midi command to change the tempo to a new bpm. No printout.
fr: Envoie une commande MIDI pour changer le tempo.

en: Set 12/8 Time
fr: Métrique 12/8

en: Set 2/2 Time
fr: Métrique 2/2

en: Set 2/4 Time
fr: Métrique 2/4

en: Set 3/2 Time
fr: Métrique 3/2

en: Set 3/4 Time
fr: Métrique 3/4

en: Set 3/8 Time
fr: Métrique 3/8

en: Set 4/2 Time
fr: Métrique 4/2

en: Set 4/4 Time
fr: Métrique 4/4

en: Set 6/4 Time
fr: Métrique 6/4

en: Set 6/8 Time
fr: Métrique 6/8

en: Set 9/8 Time
fr: Métrique 9/8

en: Set A Major as Initial Keysig
fr: Définir La majeure comme armure initiale

en: Set A Minor as Initial Keysig
fr: Définir La mineure comme armure initiale

en: Set A# Minor as Initial Keysig
fr: Définir La♯ mineure comme armure initiale

en: Set Ab Major as Initial Keysig
fr: Définir La♭ majeure comme armure initiale

en: Set Ab Minor as Initial Keysig
fr: Définir La♭ mineure comme armure initiale

en: Set Alto Clef
fr: Clé d'Ut3

en: Set B Major as Initial Keysig
fr: Définir Si majeure comme armure initiale

en: Set B Minor as Initial Keysig
fr: Définir Si mineure comme armure initiale

en: Set Bass Clef
fr: Clé de Fa

en: Set Bb Major as Initial Keysig
fr: Définir Si♭ majeure comme armure initiale

en: Set Bb Minor as Initial Keysig
fr: Définir Si♭ mineure comme armure initiale

en: Set C Minor as Initial Keysig
fr: Définir Do mineure comme armure initiale

en: Set C# Major as Initial Keysig
fr: Définir Do♯ majeure comme armure initiale

en: Set C# Minor as Initial Keysig
fr: Définir Do♯ mineure comme armure initiale

en: Set Cb Major as Initial Keysig
fr: Définir Do♭ majeure comme armure initiale

en: Set Clef
fr: Définir Clef

en: Set D Major as Initial Keysig
fr: Définir Ré majeure comme armure initiale

en: Set D Minor as Initial Keysig
fr: Définir Ré mineure comme armure initiale

en: Set D# Minor as Initial Keysig
fr: Définir Ré♯ mineure comme armure initiale

en: Set Db Major as Initial Keysig
fr: Définir Ré♭ majeure comme armure initiale

en: Set Display Scale
fr: Définir le zoom

en: Set E Major as Initial Keysig
fr: Définir Mi majeure comme armure initiale

en: Set E Minor as Initial Keysig
fr: Définir Mi mineure comme armure initiale

en: Set Eb Major as Initial Keysig
fr: Définir Mi♭ majeure comme armure initiale

en: Set Eb Minor as Initial Keysig
fr: Définir Mi♭ mineure comme armure initiale

en: Set F Major as Initial Keysig
fr: Définir Fa majeure comme armure initiale

en: Set F Minor as Initial Keysig
fr: Définir Fa mineure comme armure initiale

en: Set F# Major as Initial Keysig
fr: Définir Fa♯ majeure comme armure initiale

en: Set F# Minor as Initial Keysig
fr: Définir Fa♯ mineure comme armure initiale

en: Set G Minor as Initial Keysig
fr: Définir Sol mineure comme armure initiale

en: Set G# Minor as Initial Keysig
fr: Définir Sol♯ mineure comme armure initiale

en: Set G8 Clef
fr: Clé de Sol8

en: Set Gb Major as Initial Keysig
fr: Définir Sol♭ majeure comme armure initiale

en: Set Initial Keysig to C Major
fr: Définir Do majeure comme armure initiale

en: Set Initial Keysig to G Major
fr: Définir Sol majeure comme armure initiale

en: Set Mouse Shortcut
fr: Définir un raccourci souris

en: Set Notehead
fr: Définir la tête de note

en: Set Padding
fr: Définir le remplissage

en: Set Relative Font Size
fr: Entrez la taille de police relative

en: Set Soprano Clef
fr: Clé d'Ut2

en: Set Staff Group Start/End
fr: Définir le groupement de début/fin de la portée

en: Set Staff Size
fr: Définir la taille de la portée

en: Set Tempo
fr: Définir le tempo

en: Set Tenor Clef
fr: Clé d'Ut4

en: Set Thumbnail from Selection
fr: Définir une miniature pour la sélection

en: Set Transpose Interval
fr: Définir l'intervalle de transposition

en: Set Treble Clef
fr: Clé de Sol

en: Set Trill Style as +
fr: Trilles en croix

en: Set Tuning Across All Staffs
fr: Définir l'accordage de toutes les portées

en: Set Tuning for Current Staff
fr: Définir l'accordage de la portée courante

en: Set actions to take in response to keypresses
fr: Définit les actions à effectuer lorsque des touches du clavier sont activées.

en: Set and save your preferences for how Denemo operates on startup.
    Advanced users can edit .denemo-XXXX/denemorc for missing ones
fr: Définit et enregistre vos préférences sur le fonctionnement de Denemo au démarrage.
    Les utilisateurs avertis pourront éditer le fichier .denemo-XXXX/denemorc pour les fonctionnalités manquantes.

en: Set background updater on/off. This controls if typesetting is re-done after each change to the music. The amount of the score to be re-typeset can be set via this button.
fr: Active ou désactive la mise à jour en arrière plan. Cela contrôle si le calcul de le rendu est effectué à chaque changement sur la partition. Le nombre de partition à mettre à jour peut être défini via ce bouton.

en: Set background updates on/off.
fr: Activer ou désactiver les mises à jour en arrière plan.

en: Set book titles for the score
fr: Définir les titres d'ouvrage pour la partition

en: Set book titles for this movement in the score
fr: Définir un intitulé pour ce mouvement dans la partition

en: Set how much of the score to re-draw.
fr: Définit quelle partie de la partition sera redessinée.

en: Set minimum measure width
fr: Largeur minimale des mesures

en: Set the (initial) volume of the movement
fr: Définir le volume (initial) du mouvement

en: Set the initial key signature of the current staff
fr: Définit l'armure initiale de la portée courante

en: Set the initial time signature of the current staff
fr: Définit la métrique initiale de la portée.

en: Set the musical temperament (tuning) to be used for playback.
fr: Régler l'accord musical à utiliser pour le playback

en: Sets Longa as the prevailing duration, installing it as a musical snippet.
fr: Définit la double carrée comme durée de référence, l'installe comme un fragment musical.

en: Sets Prevailing Duration to Breve
fr: Définit la durée de référence comme carrée

en: Sets the (initial) tempo in quarter notes per minute.
fr: Défini le tempo initial en noires par minutes.

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice four (this affects stems down, slurs etc on printing)
fr: Définit la voix 4 comme voix principale (cela affectera le sens des hampes, les liaisons etc. au rendu)

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice one (this affects stems up, slurs etc on printing)
fr: Définit la voix 1 comme voix principale (cela affectera le sens des hampes, les liaisons etc. au rendu)

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice three (this affects stems up, slurs etc on printing)
fr: Définit la voix 3 comme voix principale (cela affectera le sens des hampes, les liaisons etc. au rendu)

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice two (this affects stems down, slurs etc on printing)
fr: Définit la voix 2 comme voix principale (cela affectera le sens des hampes, les liaisons etc. au rendu)

en: Sets the height of the bass figure above the note. The unit is the distance between adjacent lines in the staff.
fr: Définit la hauteur de la figure de basse au dessus de la note. L'unité est la distance entre deux lignes adjacentes de la portée.

en: Sets the playback end point (red bar) to the note at the cursor.
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
fr: Définit le point final de la lecture (affiché comme une barre rouge) à la note sélectionnée.
    Les barres rouges et vertes ne sont pas affichées avant le commencement de la lecture, ou que vous ayez défini la métrique.

en: Sets the playback start point (green bar) to the note at the cursor.
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
fr: Définit le point de départ de la lecture (affiché comme une barre verte) à la note sélectionnée.
    Les barres rouges et vertes ne sont pas affichées avant le commencement de la lecture, ou que vous ayez défini la métrique.

en: Sets the size of the staff on printing relative to the default 0. Value -3 is tiny 3 is large.
fr: Définition de la taille de la portée au rendu par rapport à la valeur par défaut 0.
    -3 est très petit3 est grand

en: Sets/Unsets the top staff of each movement to a tiny font, with the lower staffs - the accompaniment - at the normal font. Print effect only.
fr: Active ou non la portée supérieure de chaque morceau en petite police. La petite portée est celle de l'accompagnateur, et la normale celle du musicien. Effet au rendu seulement.

en: Setting Staff Size
fr: Définition de la taille de portée

en: Setting mouse shortcut for %s
fr: Définition du raccourci souris pour %s

en: Setting the score title, composer, headers and footers for this layout
fr: Paramètre les titre de la partition, compositeur, en-têtes et pieds de page pour cette disposition

en: Settings for whole score: includes overall staff size, paper size ...
fr: Propriétés de la partition : taille des portées, taille du papier…

en: Shall I execute it now?
fr: Dois-je l'exécuter maintenant ?

en: Sharpen
fr: Diéser

en: Sharpen Next Note
fr: Dièse sur la note suivante

en: Sharpens the inital key signature by one degree on all staffs/voices.
fr: Dièse l'armure initiale de toutes les voix d'un degré.

en: Sharpens the key signature by one degree. If no key signature at cursor, sharpens the initial key signature.
fr: Dièse l'armure sélectionnée d'un degré, ou l'armure initiale si aucune n'est sélectionnée.

en: Shift
fr: Décalage

en: Shift Accidentals Flatwise
fr: Diminution des altérations

en: Shift Accidentals Sharpwise
fr: Augmentation des altérations

en: Shift Pitch
fr: Changer la hauteur

en: Shift through enharmonic variants of the same sounding note in the direction of higher diatonic base notes.
fr: Change en une variante enharmonique de la même note en direction de la note diatonique supérieure.

en: Shifts current notes/selection down one octave while preserving accidental status. This means real transposition
fr: Décale la sélection courante à l'octave inférieure en préservant les altérations. Synonyme d'une réelle transposition.

en: Shifts current notes/selection up one octave while preserving accidental status. This means real transposition
fr: Décale la sélection courante à l'octave supérieure en préservant les altérations. Synonyme d'une réelle transposition.

en: Shifts the set of accidentals one step flatter
fr: Rajoute un bémol au jeu d'altérations.

en: Shifts the set of accidentals one step sharper
fr: Rajoute un dièse au jeu d'altérations.

en: Short Instrument Name
fr: Nom court de l'instrument

en: Short Measure
fr: Mesure courte

en: Shortcut key name:
fr: Nom de la touche de raccourci :

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Shorter Staffs
fr: Portées plus courtes

en: Show
fr: Afficher

en: Show Current Script
fr: Montrer le script courant

en: Show Figures (Print)
fr: Afficher les figures (Rendu)

en: Show Last Change
fr: Dernière modification

en: Show Ossia
fr: Affichage de l'ossia

en: Show the figured bass on the current staff on printing
fr: Afficher la basse continue de la portée actuelle au rendu

en: Show/hide Midi Input controls
fr: Afficher ou masquer les contrôles de l'entrée MIDI.

en: Show/hide a menu which is arranged by objects
    The actions available for note objects change with the mode
fr: Afficher ou masquer un menu fait pour les objets…nLes actions disponibles pour les objets « notes » changent en fonction du mode.

en: Show/hide a toolbar for general operations on music files
fr: Afficher/cacher une barre d'outils pour les opérations générales sur des fichiers de musique

en: Show/hide a toolbar which allows
    you to store and enter snippets of music and to enter notes using rhythm pattern of a snippet
fr: Afficher ou masquer la barre d'outils qui vous permet d'enregistrer des fragments de musique, et entrer des notes en suivant un modèle rythmique.

en: Show/hide playback controls
fr: Afficher/cacher les commandes du play-back

en: Shows pages side by side, so you can see page turns for back-to-back printing
fr: Affiche les pages côte à côte, afin que vous visualisiez le changement de page avant une impression recto-verso

en: Shows the last change recorded on the Undo stack.
fr: Affiche les dernières modifications enregistrée.

en: Shows up the position of the cursor more clearly (off/on)
fr: Affiche la position du curseur plus clairement (Off/On)

en: Shrink Measure
fr: Rétrécir les mesures

en: Shuffle Selected Objects
fr: Mélanger les objets sélectionnés

en: Shuffle the selected objects
fr: Mélanger les objets sélectionnés

en: Simple Titling
fr: Titrage simple

en: Simplify Ties
fr: Simplifier Liens

en: Single Random Note
fr: Note simple aléatoire

en: SixteenthNote
fr: Double croche

en: SixtyfourthNote
fr: Quadruple croche

en: Skips the attack portion of the VCA's envelope. For phrasing like wind or brass or guitar hammer-on.
fr: Ne joue pas la partie attaque de l'enveloppe VCA. Pour des phrasés rappelant les vents ou cuivres, ou encore les hammer-on à la guitare.

en: Skips the printing of any automatic barline here - allows line break.
fr: Saute l'impression de toutes les barres de mesure automatiques ici - autorise un saut de ligne.

en: Slash note head style for the current movement.
fr: Tête de note en slash dans le morceau courant.

en: Slides between 2 notes. Can be adjusted with 5 - Portamento Time
fr: Glisse entre deux notes. Peut être ajusté avec « Portamento time ».

en: Slowdown:
fr: Ralenti

en: Slur Angle/Position
fr: Angle et position de la liaison

en: Slur Re-shaped
fr: Liaison remodelée

en: Slur Shape
fr: Forme de la liaison

en: Slur with Next Note
fr: Lier avec la note suivante

en: Slurs
fr: Liaisons de phrasé

en: Small Size
fr: Petite taille

en: Smaller Staff
fr: Diminuer la portée

en: Smoothing
fr: Lissage

en: Snippets
fr: Fragments

en: Solfege Note Name Recognition
fr: Reconnaissance des noms de note de solfège

en: Soprano
fr: Ut2

en: Sort Selection (Ascending)
fr: Tri ascendant de la sélection

en: Sort Selection (Descending)
fr: Tri descendant de la sélection

en: Sort all notes in the selection, ascending order.
fr: Tri de la sélection en ordre ascendant.

en: Sort all notes in the selection, descending order.
fr: Tri de la sélection en ordre descendant.

en: Soundfont
fr: Banque de son

en: Sounds the note or chord at the cursor, using the current staffs instrument.
fr: Joue la note ou l'accord sélectionné avec l'instrument de la portée courante.

en: Source file at http://denemo.org
fr: Fichier source sur denemo.org

en: Space Above Staff
fr: Espacement au dessus de la portée

en: Space Below Staff
fr: Espacement en dessous de la portée

en: Spacing Between Systems
fr: Espace entre les systèmes

en: Spacing for Staff
fr: Espacement des portées

en: Split All
fr: Tout scinder

en: Split Measure at Cursor
fr: Scinder la mesure au curseur

en: Split Note/Chord
fr: Scinder la note ou l'accord

en: Split This Note
fr: Scinder cette note

en: Split Voices
fr: Scinder les voix

en: Split a chord into a specific amount of smaller notes while preserving original duration, generating tuplets if necessary. Not for rests.
fr: Scinde un accord en ses composants, en préservant les durées, générant des n-olets si nécessaire. Ne fonctionne pas pour les silences.

en: Split off the next voice as a separate staff
fr: Faire de la voix suivante une portée séparée

en: Split the current measure into two at the cursor.
fr: Scinder la mesure en deux au niveau du curseur

en: Staff
fr: Portée

en: Staff Append Measure
fr: Ajout de mesure sur la portée

en: Staff Delete Measure
fr: Supprimer la mesure sur la portée

en: Staff Groupings (Braces)
fr: Groupement de mesures (accolade)

en: Staff Insert Measure After
fr: Insérer une mesure vide en suivant dans la portée

en: Staff Insert Measure Before
fr: Insérer une mesure vide en précédant dans la portée

en: Staff Properties
fr: Propriétés de la portée

en: Staff spacing (pixels):
fr: Espacement des portées (pixels) :

en: Staff to Voice
fr: Transformer la portée en voix

en: Staffs after cursor
fr: Portées après le curseur

en: Staffs after cursor:
fr: Portées après le curseur :

en: Staffs before cursor
fr: Portées avant le curseur

en: Staffs before cursor:
fr: Portées avant le curseur :

en: Staffs/Voices
fr: Portée

en: Stanza Number
fr: Numéro Stanza

en: Start Arbitrary Tuplet
fr: Insérer un n-olet

en: Start Beam
fr: Début de ligature

en: Start Beaming
fr: Début de ligature

en: Start Cadenza
fr: Ouvrir une cadence

en: Start Crescrendo from note/chord at cursor
fr: Démarrer un Crescendo à partir de la note/accord à la position du curseur

en: Start Diminuendo from note/chord at cursor
fr: Démarrer un Diminuendo à partir de la note/accord à la position du curseur

en: Start Triplet
fr: Démarrer un triolet

en: Start Tuplet with no end
fr: Démarrer un n-olet sans fin

en: Start a First Time Bar
fr: Ouvre une prima volta

en: Start a Second Time Bar
fr: Ouvre une seconda volta

en: Start a new line here
fr: Commencer une nouvelle ligne ici

en: Start a new musical score
fr: Ouvre une partition vierge

en: Start a new musical score for a named instrument/voice.
fr: Ouvre une partition vierge pour un instrument donné.

en: Start a new page here
fr: Commencer une nouvelle ligne ici

en: Start a new score from a built-in example
fr: Nouvelle partition à partir d'un exemple existant.

en: Start a new score from a built-in template file
fr: Ouverture d'une nouvelle partition à partir d'un modèle

en: Start a new score from one of your own template files
fr: Ouverture une nouvelle partition à partir d'un de vos modèles

en: Start filtering MIDI events, First note is bass, hold this down while entering notes for figures. Pedal changes harmony on same bass.
fr: Commence à filtrer les événements MIDI. La première note est la basse, laisser appuyé pendant l'entrée des notes pour les figures. La pédale modifie l'harmonie sur la même basse.

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In a GrandStaff, the group begins with a brace, and bar lines are connected between the staves.
fr: Commence à grouper les portées indépendantes dans le but de créer un système multiportées. Dans une grande portée, le groupe commence avec une accolade, et les barres de mesures sont connectées entre elles entre les portée.

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. The PianoStaff is identical to a GrandStaff, except that it supports printing the instrument name directly.
fr: Commence à grouper les portées indépendantes dans le but de créer un système multiportées. Les portées piano sont similaires aux grandes portées, mis à part qu'elle supportent l'affichage du nom de l'instrument.

en: Start the selection at a note
fr: Démarrer la sélection à la note

en: Start/Stop Transposing
fr: Démarrer/Arrêter la transposition

en: Starting a Chord
fr: Commence un accord

en: Starts playing back from the playback start (green bar) until the playback end (red bar).
    When playing it pauses the play, and continues when pressed again.
fr: Démarre la lecture de son point de départ (barre verte) à sont point final (barre rouge).
    Met en pause la lecture quand elle est en cours, et la continue sinon.

en: Stem Direction
fr: Direction des hampes

en: StemDown
fr: Tige vers le bas

en: StemUp
fr: Tige vers le haut

en: Stems Down
fr: Hampes inférieures

en: Stems Up
fr: Hampes supérieures

en: Stems from now on point downward.
fr: Les hampes des notes sont dirigées vers le bas.

en: Stems from now on point upward.
fr: Les hampes des notes sont dirigées vers le haut.

en: Step Counting Exercise
fr: Identification d'intervalles

en: Step, Skip, or Same?
fr: Conjoint, disjoint ou égal ?

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop Beaming
fr: Fin de ligature

en: Stop Here
fr: S'arrêter ici

en: Stop Playback
fr: Arrêter le play-back

en: Stop drawing the staff and barlines in Lilypond. Notes are still drawn.
fr: Ne dessine plus la portée et les barres de mesures dans LilyPond. Les notes sont toujours dessinées.

en: Stopped (Off/On)
fr: Stoppé (Off/On)

en: Stops the Lilypond engraving of notes
fr: Les notes ne sont plus transmises à LilyPond.

en: Stops the playback. On pressing play after this playback will start where the green bar is, not where you stopped. Use the Play/Pause button for that.
fr: Arrête la lecture. À l'appui de « Lecture », la lecture commencera à la barre verte, qui n'est pas là où vous l'avez arrêtée. Utilisez le bouton « Lecture / Pause » pour ceci.

en: Stores any textual commentary you may have for this score.
fr: Conserve n'importe quel commentaire textuel que vous avez entrée pour cette partition.

en: Stores textual comments for this movement
fr: Conserve les commentaires textuels pour ce morceau

en: Strict Shortcuts
fr: Raccourcis stricts

en: String Number
fr: Numéro de la corde

en: Sub Menu Label
fr: Étiquette de sous menu

en: Sub-Title
fr: Sous-titre

en: Substitute
fr: Remplacer

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Suggest Flat
fr: Suggérer un bémol

en: Suggest Natural
fr: Suggérer un bécarre

en: Suggest Sharp
fr: Suggérer un dièse

en: Swap Ends of Selection
fr: Intervertir les fins de la sélection

en: Swap Movements
fr: Intervertir les morceaux

en: Swap Staffs
fr: Inverser les portées

en: Swap this movement with the one before
fr: Intervertir ce morceau avec le précédent

en: Swap this staff with the one higher up.
    Be aware that if you have inserted directives to move a voice to another staff
    these may need re-making.
fr: Intervertit cette portée avec la supérieure.
    Soyez prudents si vous avez inséré des instructions pour déplacer une voix vers une autre, elles auront sans doute besoin d'être mises à jour.

en: Swaps the active end of the selection
fr: Intervertit les fins actives de la sélection.

en: Switch through enharmonic variants of the same sounding note in the direction of lower diatonic base notes
fr: Change en une variante enharmonique de la même note en direction de la note diatonique inférieure.

en: Switch to Layout "%s"
fr: Passer à la mise en page « %s »

en: Switch to Normal Playback
fr: Passer en lecture normale

en: Switch to Play Along Playback
fr: Passer en lecture accompagnée

en: Synchronize Audio
fr: Synchroniser la piste audio

en: Table of Contents Title
fr: Titre de la table des matières

en: Tag
fr: Etiquette

en: Tagline
fr: Sous-titre

en: Tagline with Link
fr: Sous-titre avec lien

en: Takes a MIDI recording over a bass line and inserts the chords by matching the bass notes. Each chord must include the bass note.
fr: Prend un enregistrement MIDI par dessus la ligne de basse et insère les accords en faisant correspondre les notes de la basse. Chaque accord doit inclure une note de la basse.

en: Taller Staffs
fr: Portées plus petites

en: Temperament
fr: Tempérament

en: Tempi and Metronome Marks
fr: Marqueur de métronome

en: Tempo of Movement
fr: Tempo du morceau

en: Temporary Score Layout
fr: Mise en page temporaire

en: Tenor
fr: Ut4

en: Text
fr: Texte

en: Text Annotation
fr: Annotation du texte

en: Text Position
fr: Position du texte

en: Text/Symbol
fr: Texte et symboles

en: Textual Annotation
fr: Annotation textuelle

en: The Command %s Responds to the Shortcut %s
fr: La commande %s répond au raccourci %s

en: The Return keypress can be used as a special instantly movable shortcut,
    you can set it to any menu action you wish by pressing it while you have the item selected
    Any one-key shortcut can be set this way, but with Return you do not get told if you are taking the shortcut away from another command.
    Also the setting is not saved.
    The idea is to set it for your current activity (e.g. applying tenuto marks).
    You can make it "normal" by setting a preference - see Edit->Preferences->Command Behavior.
    Note that the Enter key on the numeric keypad is a separate key (or should be!) and can be used as a shortcut independently
fr: La touche Entrée peut être utilisée comme un raccourci clavier instantanément reprogrammable, vous pouvez l'assigner à n'importe quelle action du menu en l'appuyant au survol de la commande voulue.
    N'importe quel raccourci clavier simple peut être défini de cette manière, mais la touche Entrée ne vous averti pas si vous écrasez un raccourci existant.
    Le raccourci n'est pas sauvegardé.L'idée est de la régler pour votre activité courante (par exemple, insérer des marques de tenuto).
    Vous pouvez la rendre « normale » par le panneau de préférences → Comportement des commandes.
    Notez que la touche Entrée du pavé numérique n'est pas la même que la touche Entrée classique.

en: The Staff
fr: La Portée

en: The Staffs
fr: Les Portées

en: The braces { and [ binding staffs together can be set here. Set the start on one staff and the end on a later staff.
    This is editing the score, not just customizing a layout.
    Refresh the layout view (see under Options for this Layout button at the top) once you have made the changes.
fr: Les accolades et crochets liant les portées peuvent être définis ici. Placez le départ sur une portée, et la fin sur une autre.
    Cela édite la partition, pas seulement une mise en page personnalisée.
    Rafraîchissez la vue de mise en page (voir le bouton « Options de cette mise en page » en haut) une fois les changements effectués.

en: The clef, time and key signatures attached to other voices are ignored, only the primary one has effect
fr: Les clef, mesure et armature attachées aux autres voix sont ignorées, seule la première fait effet

en: The current staff is not voice
fr: La portée courante n'est pas une voix

en: The current staff will be typeset as a voice on the staff above.
fr: Transformation de la portée courante en voix de la portée supérieure.

en: The current staff will print in a smaller size. Use this for the solo part above a piano accompaniment
fr: La portée courante sera plus petite. À utiliser pour les parties solo au dessus de l'accompagnement pour piano

en: The current voice will be typeset on its own staff.
fr: Transformation de la voix courante en portée indépendante.

en: The cursor is not on a grace note after a main note or chord
fr: Le curseur n'est pas sur une petite note suivant une normale ou un accord.

en: The cursor is on
fr: Le curseur est sur

en: The dedicatee of the music, centered at the top of the first page.
fr: La dédicace du morceau, centrée en haut de la première page.

en: The exact positions of the graphical components of the score will be labelled with red dots
    and the control points for curves with red crosses for accurate tweaks
    Turn these off before printing!
fr: La position exacte des éléments graphiques sera annotée de points rouges et des points de contrôle des courbes, avec des croix rouges, pour un paramétrage précis.
    À désactiver avant impression

en: The last change was:
fr: La dernière modification était :

en: The score %s has unsaved changes
fr: La partition %s possède des changements non sauvegardés

en: The staff deleted had a start/end context; if you still have the staff with the matching end/start context
     then you should remove it (or its context) now.
    See Staff->properties->context
    You will not be able to print with miss-matched contexts.
fr: La portée supprimée possédait un contexte de début/fin; si vous avez toujours la portée avec le contexte de début/fin correspondant
    alors vous devriez la supprimer (ou son contexte) tout de suite.
    Voir Portée -> Propriétés  -> Contexte
    Vous ne pourrez pas imprimer avec des contextes mal assortis.

en: The text of a verse can be typed or pasted here. Press Esc to return to editing notes.
    Separate syllables with space double hyphen space, -- , if they should have their own note(s).
    New lines and extra spaces have no special significance. Slurs on notes make them take only one syllable. Use the underscore _ for blank syllables.
fr: Le texte d'un verset peut être tapé ou collé ici. Appuyez sur Echap pour revenir à l'édition de notes. 
    Séparer les syllabes possédant leur(s) propre(s) note(s) à l'aide de espace double-tiret espace, -- . 
    Le retour à la ligne et les espaces supplémenttaires ont une signifaction particulière. Les coulés sur les notes ne permettent qu'une seule syllabe. Utilisez le "underscore" _ pour des syllabes vides.

en: The two voices will be printed only once when they are the same, otherwise they will be printed as parts. (Off/On)
fr: Les parties communes aux deux voix ne seront affichées qu'une seule fois. (Off/On)

en: There are unclosed tuplets in this bar.
     Please fix - see CheckTuplets command.
fr: Il y a des n-olets non terminés dans cette mesure.
    Veuillez les corriger. Voir la commande CheckTuplets.

en: There is already an edit script for this tag
fr: Il y a déjà un script d'édition pour cette étiquette

en: There is already an initialization script here
fr: Il y a déjà un script d'initialisation ici.

en: There is no object here to attach a fakechord to.
fr: il n'y a aucun objet auquel attacher le faux-accord

en: There is no previous movement to swap with
fr: Il n'y a pas de fluctuation précédente à échanger

en: There is no previous staff to swap with
fr: Il n'y a pas de portée à échanger

en: There is no staff above to move this staff into
fr: Il n'y a aucune portée au-dessus pour accueillir celle-ci

en: There is no support for loading whole folders of commands yet, sorry
fr: Désolé, il n'y a pour le moment aucune possibilité de chargement de dossiers entiers de commandes

en: There is no voice below this one on this staff
fr: Il n'y a aucune voix en dessous de celle-ci sur cette portée

en: There is no voice below this one to split from
fr: Il n'y a aucune voix à désolidariser en dessous de celle-ci

en: ThirtysecondNote
fr: Triple croche

en: This Point Onwards
fr: Ce point en avant

en: This Staff:
fr: Cette portée:

en: This area shows which MIDI filters are active. It can also be used by commands to pass information to the user
fr: Cette zone affiche quels filtres MIDI sont actifs. Des commandes peuvent aussi l'utiliser pour transmettre des informations à l'utilisateur.

en: This brace connects together several staffs - you can delete it for a customized layout.
fr: Cette accolade connecte ensemble plusieurs portées - vous pouvez la supprimer pour une disposition personnalisée.

en: This button is for changing the score itself, it will not affect this custom layout
fr: Ce bouton est utilisé pour changer la partition-même, il n'affectera pas cette mise en page personnalisée.

en: This button was created for the Denemo Directive whose tag is %s. Usually you click on it to alter the setting made or perform the action it is labelled with
fr: Ce bouton a été conçu pour la directive Denemo dont l'étiquette est %s. De manière général  cliquer sur cette étiquette permet de modifier son paramétrage ou d'effectuer l'action qui lui est associée

en: This contains the layout of the movement- the movement title, and the actual music itself
fr: Ceci contient la disposition du mouvement - le titre du mouvement, et la musique actuelle elle-même

en: This creates a LilyPond comment which you can then edit to give titles etc for this movment, applying just to this layout.
fr: Cela crées un commentaire LilyPond qui vous pourrez éditer par la suite, pour donner des titres etc. à ce morceaux. Ne s'applique qu'à la mise en page actuelle.

en: This forces a new page, useful for avoiding page turns
fr: Cela force la création d'une nouvelle page. Utile pour éviter les changements de page.

en: This holds the staffs below which are the voices with the music.
fr: Ceci accompagne les portées ci-dessous qui sont les voix de la musique.

en: This holds the voice(s) of the staff - the clef, time signature, key signature and music are all here
fr: Ceci accompagne la/les voix de la portée - la clef, la mesure, l'armature et la musique sont toutes ici

en: This inserts a page break, useful for avoiding page turns
    Move it before the title (using the up arrow) once created!
fr: Insertion d'un saut de page, utile pour éviter les changements de page.
    À placer avant le titre (utiliser la flèche haute) une fois créé.

en: This inserts a page intentionally left blank, useful for avoiding page turns when printing on both sides of the paper
fr: Insère intentionnellement une page blanche, utile pour éviter un changement de page à l'impression recto-verso.

en: This is movement #%d
fr: Ceci est le mouvement #%d

en: This is the Main Menu bar, where menus for the mostly non-musical aspects (saving, printing, setting up input sources etc) are placed. See the Object Menu bar for the commands that edit music
fr: Ceci est la barre de menu principale, où sont placés les menus pour les aspects non musicaux (sauvegarde, impression, mise en page, sources d'entrée etc.). Voir le menu objet pour les commandes d'édition de musique.

en: This is the Object Menu bar, where menus for the commands that edit music live. They are arranged in a hierarchy Score, Movement, Staff (which contains Voices) and then the things that go on a staff, notes, clefs etc. Directives covers everything else that you can put in amongst the notes to change the behavior from that point in the music.
fr: Ceci est la barre de menu Objet, où sont placés les menus d'édition de la musique. Ils sont rangés hiérarchiquement : Partition, Morceau, Portée (qui contient les voix) puis les objets placés dans les portées : notes, clés, etc. Les instructions couvrent tout ce que vous pouvez entrer entre les notes pour modifier le comportement à un endroit de la partition.

en: This is the current movement number %d
    Click on another button to change movements
fr: Ceci est le mouvement courant numéro %d
    Cliquez sur un autre bouton pour changer les mouvements

en: This is the first movement
fr: Ceci est le premier mouvement

en: This is the first staff
fr: Ceci est la première portée

en: This is the first voice
fr: Ceci est la première voix

en: This is the last movement
fr: Ceci est le dernier mouvement

en: This is the last staff
fr: Ceci est la dernière portée

en: This is the last voice
fr: Ceci est la dernière voix

en: This is the only movement
fr: Ceci est le seul mouvement

en: This lets you insert your own titles etc just for this layout.
    For book titles use \titledPiece \markup "myname"
    Simple titles are not placed here, but appear in a header block at the end of the movement.
    For other possible uses, see LilyPond manual.
fr: Vous permet d'insérer vos propres titres etc. pour cette mise en page.
    Pour l'affichage de titres de livres utilisez \titledPiece \markup "MonNom"
    Les titres simples ne seront pas placés ici, mais apparaîtront dans un bloc d'entête à la fin du morceau.
     Pour les autres usages possibles, voir le manuel LilyPond.

en: This measure's discrepancy requires a tuplet.
    Please adjust manually and run this script again.
fr: Cette mesure n'est pas cohérente et nécessite un n-olet.
    Veuillez corriger manuellement et relancer ce script.

en: This movement is now number %d in the score
fr: Cette fluctuation est maintenant %d parmi les scores

en: This prints a page intentionally left blank, useful for avoiding page turns
fr: Crée intentionnellement une page vide. Utile pour éviter les changements de page.

en: This represents a number of whole measure rests.
    The following measure rests are grouped with this one when typeset on their own. In full score they are typeset separately to match the other parts.
    If you add further grouped whole measure rests, this Directive will need re-calculating.
    The check score routine that is run before printing will do this for you.
fr: Cela représente un nombre de pauses.
    Les pauses suivantes sont regroupées au rendu avec celle-ci. Dans le rendu global, elle sont affichées séparément afin de correspondre avec les autres parties.
    Si vous ajoutez des silences multi-mesures supplémentaires, cette instruction devra être rappelée.
    La routine « Vérifier la partition » appelée avant le rendu le fera pour vous.

en: This sets the name in Movement 1
    Set this name for the same staff in other movements?
fr: Cela définit le nom du Morceau 1
    Définir ce nom pour les les mêmes portées dans les autres morceaux ?

en: This should not happen...
fr: Ceci ne devrait pas se produire...

en: This shows the clef in the Denemo score - the actual clef printed may be modified by Directives attached to it.
    You can edit the clef for a custom layout - do this on the first voice on the staff.
fr: Ceci affiche la clé dans la partition Denemo - la clé courante affichée peut être modifiée par les directives qui lui sont associées.
    Vous pouvez modifier la cle pour une mise en page personnalisée - faîtes ceci sur la première voix de la partition.

en: This will move the Denemo Cursor to the start of this staff in this movement
fr: Ceci déplacer the curseur Denemo au début de cette portée dans ce mouvement

en: This window can be used to tweak the typesetting that LilyPond does in the case that it is not optimal
fr: Cette fenêtre peut être utilisée pour paramétrer le rendu LilyPond dans le cas non optimal.

en: This window shows the final typeset score from which you can print or (via print to file) create a PDF document.
    This will be continuously updated while you edit the music in the main window.
    In this Print View window you can click on a note to move to that place in the main Denemo display window. The right-click to get a menu of "tweaks" which you can apply to drag slurs, beams etc if they are not quite right.
    <b>Note</b>: It can take some time to generate a beautifully typeset score, especially for a large score on a slow machine so choose just a range to be continually updated in that case, or turn off continuous update.
fr: Cette fenêtre présente le rendu de votre partition, que vous pouvez imprimer ou exporter en PDF.
    Elle sera mise à jour continuellement lorsque vous éditerez la partition à partir de la fenêtre principale.
    Dans cette fenêtre vous pouvez cliquer sur une note et la déplacer, ce qui aura un effet immédiat dans la fenêtre principale de Denemo. Le clic droit affiche un menu d'outils qui vous permet d'allonger les liaisons, ligatures etc. si elles ne vous conviennent pas.
    <b>Note</b> : L'aperçu peut prendre un peu de temps, surtout pour les partitions conséquentes sur de petites machines. Dans ce cas désactivez la mise à jour instantanée.

en: Three Beams Left
fr: Trois ligatures à gauche

en: Three Beams Left (Off/On)
fr: Trois ligatures à gauche (Off/On)

en: Three Beams Right
fr: Trois ligatures à droite

en: Three Beams Right (Off/On)
fr: Trois ligatures à droite (Off/On)

en: Threshold
fr: Seuil

en: Thumbnail Selection Complete
fr: Sélection de miniature complétée

en: Tied Notes
fr: Notes liées

en: Tied note
fr: Note liée

en: Tied notes not the same
fr: Les notes liées ne sont pas les mêmes

en: Ties the individual note at the cursor the tie going down; repeat to remove.
fr: Lie la note à un accord, le lien vers le haut. Répéter pour annuler.

en: Ties the individual note in a chord the tie being above; repeat command to remove.
fr: Lie la note à un accord, le lien vers le haut. Répéter pour annuler.

en: Ties the note at the cursor leaving other notes in the current chord unchanged.
fr: Lie les notes sélectionnées en laissant les autres notes de l'accord inchangées.

en: Time
fr: Temps

en: Time Signature Change
fr: Changement de métrique

en: Time Signatures
fr: Métrique

en: Tiny Staff
fr: Petite portée

en: Tiny Staff in All Movements
fr: Petite portée sur tous les morceaux.

en: Title
fr: Titre

en: Title and Introduction
fr: Titre et introduction

en: Titles
fr: Titres

en: Titles, Buttons etc
fr: Titres, Boutons etc

en: Titles, layout settings, preferences etc for the whole score.
    Includes main title, composer, date, instrumentation, tagline
fr: Titres, réglages de mise en page, préférences etc. pour la partition.
    Cela inclut le titre principal, le compositeur, la date, l'instrumentation.

en: To Cursor
fr: Jusqu'au curseur

en: To Mark
fr: À la marque

en: To Selection Start
fr: Au début de la sélection

en: To tweak the positions of objects (and more) move the mouse until the hand pointer appears
    Click on the object and follow the prompts.
    For beams, click on the notehead of the note where the beam starts.
fr: Pour ajuster les positions des objets (et plus), déplacez la souris jusqu'à ce que le pointeur « main » apparraisse.
    Cliquez sur l'objet et suivez les indications.
    Pour les ligatures, cliquez sur les têtes des notes aux extrémités.

en: To use this function correctly you need to give a duration.
    This will insert two grace notes, beamed together if needed, with the given duration
fr: Afin d'utiliser correctement cette fonction vous devez indiquer une durée.
    Cela insèrera deux petites notes, ligaturées ensemble au besoin, avec la durée voulue.

en: Toggle Immediate Playback
fr: Activer ou non la lecture immédiate

en: Toggle Triplet Entry (Off/On)
fr: Entrée triolet (Off/On)

en: Toggle on/off if you want to hear the note directly after inserting/changing.
fr: Active ou non la lecture immédiate d'une note après ajout ou édition.

en: Toggle the ambitus engraver for this staff on or off
fr: Active ou non l'affichage de l'ambitus pour cette portée.

en: Toggles Staccatissimo
fr: Active ou non du staccatissimo

en: Toggles the Tenuto Line _ On/Off
fr: Active ou non la ligne de tenuto On/Off

en: Tonal step down
fr: Degré inférieur

en: Tonal step up
fr: Degré supérieur

en: Tools
fr: Outils

en: Tooltip browse mode timeout in ms
fr: Temps d'affichage des infobulles en mode navigation

en: Tooltip browse timeout in ms
fr: Temps d'affichage des infobulles

en: Trace Note Direction
fr: Suivre le mouvement des notes

en: Transforms the current selected notes into grace notes.
fr: Transformation des notes sélectionnées en petites notes.

en: Transpose Music
fr: Transposer

en: Transpose Output
fr: Transposer Sortie

en: Transpose this staff in the print out. The cursor must be on the first of two notes that define the interval to use.
fr: Transposer cette portée dans l'imprimé. Le curseur doit être sur la première de deux notes qui définissent l'interval à utiliser.

en: Transpose/shift the cursor note or selection an arbitrary number of tones down. User can specify interval through a dialog.
fr: Transpose la sélection d'un nombre arbitraire de tons plus bas. L'utilisateur peut spécifier l'intervalle souhaitée via une fenêtre.

en: Transpose/shift the cursor note or selection an arbitrary number of tones up. User can specify interval through a dialog.
fr: Transpose la sélection d'un nombre arbitraire de tons plus haut. L'utilisateur peut spécifier l'intervalle souhaitée via une fenêtre.

en: Transpose/shift the cursor note or selection one half tone down
fr: Transpose la sélection d'un demi ton inférieur.

en: Transpose/shift the cursor note or selection one half tone up
fr: Transpose la sélection d'un demi ton supérieur.

en: Transpose/shift the cursor note or selection one step down, stay in the keysignature.
fr: Transpose la sélection d'un degré vers le bas, en restant dans la tonalité.

en: Transpose/shift the cursor note or selection one step up, stay in the keysignature.
fr: Transpose la sélection d'un degré vers le bas, en restant dans la tonalité.

en: Transpose/shift the cursor note or selection one whole tone down
fr: Transpose la sélection un ton plus bas

en: Transpose/shift the cursor note or selection one whole tone up
fr: Transpose la sélection un ton plus haut.

en: Transposition:
fr: Transposition :

en: Treble
fr: Sol

en: Treble Octava bassa
fr: Sol octaviée

en: Trill (Off/On)
fr: Trille (Off/On)

en: Try to Import a Lilypond File
fr: Tente d'importer un fichier LilyPond

en: Tuplets
fr: N-olets

en: Turn Excessive Tooltips (Off/On)
fr: Afficher ou masquer les infobulles excessives

en: Turn off any MIDI filter script currently active.
fr: Désactiver tous les scripts de filtres MIDI.

en: Turning off merging of rests, use Merge Rests command to turn it on
fr: Désactive la fusion des silences, utilisez la commande « Fusion des silences » pour la réactiver.

en: Turns bar numbering on/off in print out.
fr: Contrôle l'affichage de la numérotation des barres de mesure.

en: Turns off horizontal displacement of notes (which avoid collisions between parts)
fr: Désactive la possibilité de déplacer des notes horizontalement (ce qui empêche les collisions entre plusieurs parties)

en: Turns off typesetting from that point until turned on.
fr: Désactive le rendu à partir de cet endroit, jusqu'à réactivation.

en: Turns on horizontal displacements of notes where needed.
fr: Active la possibilité de déplacer des notes horizontalement.

en: Turns on typesetting from this point forward in all staffs.
fr: Active le rendu à partir de cet endroit pour toutes les portées.

en: Turns the rest at the cursor into a polyphonic rest at the cursor height.
fr: Transforme le silence sélectionné en silence polyphonique à la hauteur du curseur.

en: Twelve Tone Row
fr: Rangée de douze tons

en: Two Beams Left
fr: Deux ligatures à gauche

en: Two Beams Left (Off/On)
fr: Deux ligatures à gauche (Off/On)

en: Two Beams Right
fr: Deux ligatures à droite

en: Two Beams Right (Off/On)
fr: Deux ligatures à droite (Off/On)

en: TwoHundredFiftySixthNote
fr: Deux cent cinquante-sixième

en: Typeset
fr: Composition

en: Typeset Curve Control Points (Off/On)
fr: Rendu des points de contrôle des courbes (Off/On)

en: Typeset Music
fr: Composer Musique

en: Typeset Red Dots (Off/On)
fr: Rendu des points rouges (Off/On)

en: Typeset Verses at End
fr: Rendu des couplets à la fin

en: Typeset score will have curves marked with control points
    Use these for accurate reshaping of curves via wysiwyg operations on the typeset score with mouse
fr: Le rendu comportera des courbes et des points de contrôle.
    À utiliser pour une mise en forme précise des courbes via l'éditeur WYSIWYG.

en: Typeset score will have graphical objects marked with red dots
    Use these for accurate tweaking of positions via wysiwyg operations on the typeset score with mouse
fr: Le rendu comportera des objets marqués par des points rouges.
    À utiliser pour des réglages précis des positions via l'éditeur WYSIWYG.

en: Typeset the note at the cursor with no beam to the left.
fr: Afficher la note sélectionnée sans ligature à gauche.

en: Typeset the note at the cursor with no beam to the right.
fr: Afficher la note sélectionnée sans ligature à droite.

en: Typeset the score using this layout to determine which movements, parts, titles, page breaks etc should be used
fr: Composer la partition avec cette mise en page pour déterminer quels mouvements, parties, titres, sauts de pages etc devront être utilisés

en: Typeset this LilyPond text
fr: Composer ce texte LilyPond

en: Typesets the current LilyPond text, which will display in the Print View window. Any errors are shown below in the errors pane.
fr: Compose le texte LilyPond courant, qui s'affichera dans la fenêtre d'aperçu avant impression. Toutes les erreurs sont affichées dans le panneau d'erreur en-dessous.

en: Typesets the current movement and opens a print dialog
fr: Calcule le rendu du morceau et ouvre une fenêtre d'impression.

en: Typesets the current part (the one containing the cursor).
fr: Calcule le rendu de la partie courante et ouvre une fenêtre d'impression.

en: Typesets the music from the current movement. This creates a score layout comprising one movement.
fr: Calcule le rendu du morceau courant. Cela crée une mise en page comprenant un morceau.

en: Typesets the music from the current part for all movements. A part is all the music with the same staff-name. This creates a score layout with one part, all movements.
fr: Calcule le rendu de la partie courante sur tous les morceaux. Une « partie » rassemble toutes les portées ayant le même nom. Cela crée une mise en page de partition avec une seule partie, répartie sur plusieurs morceaux.

en: Typesets the score
    If you have a score layout selected it will use that
    otherwise all movements staffs and lyrics are typeset by default.
    Be patient! It takes time to create a beautifully laid out score.
    Once complete you can view and then send to your printer or to a file as a .pdf document.
fr: Rendu de la partition
    Si vous avez sélectionné une mise en page, elle sera utilisée,
    sinon tous les morceaux, portées et paroles adopteront la mise en page par défaut.
    Soyez patients ! La génération prend un peu de temps.
    Une fois terminée, vous pouvez la consulter et l'imprimer ou l'enregistrer en .pdf.

en: Typesets the score using LilyPond and opens a print dialog
fr: Calcule de rendu du morceau en utilisant LilyPond et ouvre une fenêtre d'impression.

en: Typesets this layout
fr: Compose cette disposition

en: Typesets with curve control points marked. Use these for accurate tweaking of shape via clicking and dragging with mouse on final typeset score.
fr: Le rendu comportera les points de contrôle des courbes.
    À utiliser pour des réglages précis des positions en cliquant et tirant sur le rendu final.

en: Typesets with red dots on the graphical objects. Use these for accurate tweaking of positions via clicking and dragging with mouse on final typeset score.
fr: Le rendu comportera des objets marqués par des points rouges.
    À utiliser pour des réglages précis des positions en cliquant et tirant sur le rendu final.

en: Typesetting Verses at End
fr: Couplets à la fin dans le rendu final

en: TypesettingOff
fr: Rendu activé

en: TypesettingOn
fr: Rendu désactivé

en: Un-Grace After
fr: Rétablir ensuite

en: Un-group
fr: Dégrouper

en: Unable to load the script %s
fr: Impossible de charger le script %s

en: Unable to locate the script %s
fr: Impossible de localiser le script %s

en: Undo
fr: Annuler

en: Unnamed
fr: Non précisé

en: Up
fr: Haut

en: Up Prall
fr: Mordant montant

en: Up Prall (Off/On)
fr: Mordant Montant (Off/On)

en: Up/Down
fr: Haut/Bas

en: Up8va
fr: Octave supérieure

en: UpBow (Off/On)
fr: Archet montant (Off/On)

en: Update Commands from Internet
fr: Met à jour les commandes depuis Internet

en: Update the command set on startup
fr: Mettre à jour le jeu de commandes au démarrage

en: Upload Edit Script
fr: Charger le script d'édition

en: Upload this Script to denemo.org
fr: Uploader ce script vers denemo.org

en: Use Horizontal Shifts
fr: Désactiver les décalage horizontaux activés

en: Use Normal Beam Endings
fr: Fins normales de ligature

en: Use Overlays
fr: Utiliser des surcouches

en: Use the ObjectMenu to modify this object - there are no directives here
fr: Utiliser le menu ObjectMenu pour modifier cet objet - il n'y a aucune directive ici

en: Use this to save the changes you have made so that they are used every time you start Denemo. The changes are stored under a directory (folder) called .denemo-* in your home directory. Look in subdirectory actions for Default.commands
fr: À utiliser pour enregistrer les paramètres que vous avez définis afin qu'ils soient utilisés chaque fois que vous démarrez Denemo. Les paramètres sont enregistrés dans un dossier appelé « .denemo-* » dans votre répertoire personnel. Default.commands est contenu dans un des sous-répertoires.

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: Verse %d
fr: Verset %d

en: View
fr: Affichage

en: View help, change and save keyboard shortcuts
fr: Affiche l'aide, modifie et enregistre les raccourcis clavier.

en: Voice
fr: Voix

en: Voice 1
fr: Voix 1

en: Voice 2
fr: Voix 2

en: Voice 3
fr: Voix 3

en: Voice 4
fr: Voix 4

en: Voice Four
fr: Voix quatre

en: Voice One
fr: Voix une

en: Voice Preset
fr: Préréglages de voix

en: Voice Preset 1 (Stems Up)
fr: Pré-réglage de voix 1 (Hampes supérieures)

en: Voice Preset 2 (Stems Down)
fr: Pré-réglage de voix 2 (Hampes inférieures)

en: Voice Preset 3 (Stems Up)
fr: Pré-réglage de voix 3 (Hampes supérieures)

en: Voice Preset 4 (Stems Down)
fr: Pré-réglage de voix 4 (Hampes inférieures)

en: Voice Preset Automatic
fr: Préréglage automatique de voix

en: Voice Three
fr: Voix trois

en: Voice Two
fr: Voix deux

en: Voice to Staff
fr: Transformer la voix en portée

en: Voice1
fr: Voix 1

en: Voice2
fr: Voix 2

en: Voice3
fr: Voix 3

en: Voice4
fr: Voix 4

en: VoiceFour:  Horizontally offset lower voice
fr: Voix quatre : décalage horizontal de la voix inférieure

en: VoiceOne:  Designate as upper voice
fr: Voix une : désignée comme voix supérieure

en: VoiceThree: 
    Horizontally offset upper voice
fr: Voix trois : décalage horizontal de la voix supérieure

en: VoiceTwo:  Designate as lower voice
fr: Voix deux : Désignée comme voix inférieure

en: Voices
fr: Voix

en: When in playalong mode, on clicking Play, the music plays until it reaches the Denemo cursor
    From then on you must play the notes at the cursor to progress the playback.
    So if you set the cursor on the first note of the part you want to play, then once you have pressed play you can play along with Denemo, with Denemo filling in the other parts and waiting if you play a wrong note.
fr: En mode lecture accompagnée, à l'appui de la touche « Lecture », la musique est jouée jusqu'au curseur Denemo.
    Dès lors vous devrez jouer les notes sous le curseur pour faire avancer la lecture.
    Donc si vous placez le curseur sur la première note que vous souhaitez jouer, une fois que vous avez appuyé sur « Lecture » vous pouvez jouer avec Denemo. Denemo jouera les autres voix et vous attendra si vous jouez une fausse note.

en: Where in the stereo field the channel sound will be placed.
fr: Où dans le champ stéréo sera placé le canal de son.

en: Which verse to start at?
fr: À quel couplet commencer ?

en: Whole Measure Repeat
fr: Reprise de mesure

en: Whole Measure Rest
fr: Pause

en: Whole tone down
fr: Ton inférieur

en: Whole tone up
fr: Ton supérieur

en: WholeNote
fr: Ronde

en: Widen Measures
fr: Élargir les mesures

en: Wrote edit script file to ~/.denemo/editscripts
fr: Script d'édition écrit dans ~/.denemo/editscripts

en: Wrote init.scm
fr: Init.scm a été écrit

en: Wysiwyg Marks On
fr: Marques WYSIWIG

en: X-Y shift
fr: Décalage X-Y

en: You have a Script defined
fr: Vous avez un script de défini

en: You have unsaved work
fr: Des travaux en cours n'ont pas été enregistrés

en: You must put the cursor on a chord to attach LilyPond
fr: Vous devez positionner le curseur sur un accord pour y attacher LilyPond

en: You must put the cursor on a note to attach LilyPond to the note
fr: Vous devez positionner le curseur sur une note pour y attacher LilyPond

en: You will need to alter the staff → properties → context of this and the previous staff; Proceed?
fr: Vous devrez modifier la portée → propriétés → contexte courant et précédente portée; Appliquer

en: You will need to alter/delete the matching staff; Proceed?
fr: Vous devrez modifier/supprimer la portée correspondante; Continuer ?

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Zoom to 100%
fr: Zoom à 100%

en: Zoom to 100%, restore the original size
fr: Zoom à 100%, restaure la taille originale.

en: [FILE]...
fr: [FICHIER]...

en: a chord.
fr: un accord.

en: a one-note chord.
fr: un accord d'une note.

en: eight
fr: huit

en: file
fr: fichier

en: five
fr: cinq

en: four
fr: quatre

en: give your text
fr: entrez votre texte

en: hide
fr: masquer

en: indent=
fr: indentation :

en: nine
fr: neuf

en: noteheads
fr: têtes de note

en: one
fr: un

en: paper size
fr: taille du papier

en: path
fr: chemin d'accès

en: prints mp and outputs MIDI vol change#
fr: Affiche « mp » et joue un changement de volume MIDI.

en: removemeasures: received request to delete more measures                   than exist.  Junking request.
fr: removemeasures : reçu demande de suppression de plus de mesures            qu'il n'en existe. Poubellisation de la demande.

en: rests
fr: silences

en: scheme
fr: schéma

en: seven
fr: sept

en: the paper block contents
fr: contenus du bloc papier

en: three
fr: trois

en: to
fr: à

en: two
fr: deux

en: zero
fr: zéro

en: ♭ Initial
fr: Bémoliser l'armure initiale

en: ♯ Initial
fr: Diéser l'armure initiale

en: ⬆stem
fr: ⬆hampe

en: ⬆⬇stems
fr: Hampes ⬆⬇
