denemo 2.1-rc2 - en to ca translation catalogue (5033 entries)

en: 
    Attached to the Stemming Change:
ca: 
    S'ha annexat al Canvi de vírgules:

en: 
    Do you want to save the changes in %s ?
ca: 
    Voleu desar els canvis a %s ?

en: 
    Do you want to save the changes in a new file?
ca: 
    Voleu desar els canvis a un fitxer nou?

en: 
    End of shortcuts
ca: 
    Fi de les dreceres

en: 
    Not for some layouts
ca: 
    No per a alguns formats

en: 
    Only for some Layout(s)
ca: 
    Sols per a algun(s) format(s)

en: 
    Place immediately after a barline to center the beat change over the barline.
ca: 
    Col·loqueu immediatament després de la barra de compàs per centrar el canvi de pulsació sobre la barra.

en: 
    Press with modifier key to change
ca: 
    Pulseu amb la tecla modificadora per canviar-ho

en: 
    The help for the command that created this directive is
    <big>"%s"</big>
ca: 
    L'ajuda per a l'ordre que va crear aquesta directiva és
    <big>"%s"</big>

en: 
    i.e. 4 for 𝅘𝅥, 8. for dotted 𝅘𝅥𝅮, etc.
ca: 
    per exemple 4 per a 𝅘𝅥, 8. per a 𝅘𝅥𝅮 amb punt, etc.

en:   in this staff from the cursor onwards will be typeset for the layout
ca:   en aquest pentagrama des del cursor en endavant es gravarà per a la disposició

en:   in this staff from the cursor onwards will not be typeset for the layout
ca:   en aquest pentagrama des del cursor en endavant no es gravarà per a la disposició

en:  Cross Staff Arpeggios
ca: Arpegi que creuen els pentagrames

en:  Directive
ca: Directiva

en:  Objects
ca:  Objectes

en:  Staff %d Measure %d Position %d %s
ca:  Pentagrama %d Compàs %d Posició %d %s

en:  a Start Tuplet object
    Meaning %d notes will take the time of %d notes
    until an End Tuplet object.
    See the Notes/Rests → Tuplets for control over how tuplets print
ca:  un objecte Inicia grup excedent
    Significa que %d notes prendran el temps de %d notes
    fins a l'objecte de Finalitza grup excedent.
    Vegeu el menú Notes/Silencis → Grups excedents per al control de com s'imprimeixen els grups excedents

en:  beats per minute:
ca:  pulsacions per minut:

en:  beats:
ca:  pulsacions:

en:  from
ca:  des de

en:  in the menu system
ca:  al sistema de menús

en:  in this staff from the cursor onwards will be typeset for all layouts
ca:  en aquest pentagrama des del curso en endavant es gravarà per a totes les disposicions

en:  on
ca: activat

en:  on Chords/Notes/Rests
ca:  sobre Acords/Notes/Silencis

en:  on Clef Change Objects
ca:  sobre objectes de canvi de clau

en:  on Key Change Objects
ca:  sobre objectes de canvi d'armadura

en:  on Notehead
ca:  al cap de nota

en:  on Noteheads
ca:  als caps de nota

en:  on Staff
ca:  sobre el pentagrama

en:  on Time Signature Change Objects
ca:  sobre objectes de canvi d'indicació de compàs

en:  on Voice Change objects
ca:  sobre objectes de canvi de veu

en:  on this Chord/Note/Rest
ca:  sobre aquest Acord/Nota/Silenci

en:  will be typeset for all layouts
ca:  es gravarà per a totes les disposicions

en:  will be typeset for the layout
ca:  es gravarà per a aquesta disposició

en:  will not be typeset for the layout
ca:  no es gravarà per a aquesta disposició

en:  you may need to repeat this command to get a suitable value to re-order this ornament with respect to other ornaments on the same note.
ca:  potser us cal repetir aquesta ordre per obtenir un valor adequat per reordenar aquest ornament respecte a altres ornaments a la mateixa nota.

en: "
    before printing.
ca: "
    abans d'imprimir.

en: "
    does not (yet) exist, or no longer exists.
    Typesetting will silently fail until the file exists.
    Either create the file or delete the Graphic Title Page now
ca: no existeix (encara), o ja no existeix.
    El gravat fallarà silenciosament fins que existeixi el fitxe.
    O bé creeu el fitxer o elimineu la Pàgina de Títol Gràfic ara

en: " located at
ca: " ubicat a

en: % MIDI-in Dynamic Compression
ca: % de compressió dinàmica de MIDI d'entrada

en: % Zoom
ca: % Magnificació

en: % of display height per system
ca: % de l'alçada de pantalla per sistema de pentagrames

en: %% ABC file generated by Denemo version
ca: %% fitxer ABC generat pel Denemo versió

en: %% LilyPond file generated by Denemo version
ca: %% Fitxer LilyPond generat pel Denemo versió

en: %sCommand: %s
    %s
    Location: %s
    Internal Name: %s
ca: %sOrdre: %s
    %s
    Ubicació: %s
    Nom intern: %s

en: %sDenemo %s Directive tagged: %s %c%s%c
ca: %sDenemo %s Directiva etiquetada: %s %c%s%c

en: %sDenemo %s Directive: %s %c%s%c
ca: %sDenemo %s Directiva: %s %c%s%c

en: %tests your ability to determine if note is moving by a step or skip
ca: %t prova la vostra habilitat per determinar si la nota es mou per una segona major o una tercera major

en: %tests your ability to find the diatonic interval name between two notes
ca: %t prova la vostra habilitat de trobar el nom de l'interval diatònic entre dues notes

en: %tests your ability to find the number of diatonic notes between two notes
ca: %t prova la vostra habilitat de trobar el nombre de notes diatòniques entre dues notes

en: %tests your ability to name the notes of the scale
ca: %t prova la vostra habilitat de nomenar les notes de l'escala

en: %tests your ability to read the notes of the bass clef staff
ca: %t prova la vostra habilitat de llegir les notes del pentagrama de clau de fa

en: %tests your ability to recognize the difference between line and space
ca: %t prova la vostra habilitat de reconèixer la diferència entre línia i espai

en: %tests your note tracking ability
ca: %t prova la vostra habilitat per seguir la nota

en: %{error. defaulting to%}C
ca: %{error. s'usarà per defecte%}C

en: %{error. defaulting to%}c
ca: %{error. s'usarà de forma predeterminada%}c

en: %{error. defaulting to%}treble
ca: %{error. s'usarà per defecte%}clau de sol

en: (Chord Entry) Do not fill in tied note pitches
ca: (Entrada d'acords) No empleneu les tonalitats de notes lligades

en: (Conditional)
ca: (Condicional)

en: (Custom Score Layout)
ca: Disposició personalitzada de la partitura

en: (Display) Hide All Other Staffs
ca: (Pantalla) Amaga tots els altres pentagrames

en: (Display) Hide Staff
ca: (Pantalla) Amaga el pentagrama

en: (Display) Set Object Duration
ca: (Visualització) Estableix la duració del objecte

en: (Display) Show All Staffs
ca: (Pantalla) Mostra tots els pentagrames

en: (Display) Show Staff
ca: (Visualització) Mostra el pentagrama

en: (Print) Accidental Printing
ca: (Imprimeix) Impreessió d'accidents

en: (Print) Allow arpeggio sign to extend across staffs. Piano staffs obey this by default, other staff groups need the Span_arpeggio_engraver including in the Score context for it to work.
ca: (Impressió) Permet el símbol d'arpegi que s'estengui entre pentagrames. Els pentagrames de piano fan això de forma predeterminada, per a altres grups de pentagrama cal incloure Span_arpeggio_engraver al context Score perquè funcioni.

en: (Print) Ambitus On/Off
ca: (Impressió) Activa/Desactiva Ambitus

en: (Print) Close } a LilyPond Block
ca: (Imprimeix) Tanca } un bloc el LilyPond

en: (Print) Don't Engrave Time Signatures
ca: (Impressió) No gravis les indicacions de temps

en: (Print) Forces a new page at this barline.
ca: (Imprimeix) Força una pàgina nova a aquesta barra de compàs.

en: (Print) Format of rehearsal marks
ca: (Impressió) Forma de les marques de pràctica

en: (Print) Gives a choice between all the notehead types available.
ca: (Ipressió) Dóna una elecció entre tots els caps de nota disponibles.

en: (Print) Hide
ca: (Imprimeix) Amaga

en: (Print) Hide Barlines
ca: (Impressió) Amaga les barres de compàs

en: (Print) Hide Staff
ca: (Imprimeix) Amaga el pentagrama

en: (Print) Hide object
ca: (Imprimeix) Amaga l'objecte

en: (Print) Hide/Un-hide Movement
ca: (Impressió) Oculta/Mostra el moviment

en: (Print) Mensural Barlines (On/Off)
ca: (Impressió) Barres de compàs mensurals (Activat/Desactivat)

en: (Print) Merges rests where two voices have a common rest. Not for whole measure or multi-measure rests.
ca: (Impressió) Fusiona els silencis on dues veus tenen silencis comuns. No s'ha d'usar per silencis de compàs complet o multi-compàs.

en: (Print) Next marking will be placed inside the slur.
ca: (Impressió) La pròxima marca es posarà dins de la lligadura.

en: (Print) Next text marking will be placed inside the slur.
ca: (Impressió) La pròxima marca de text es posarà dins de la lligadura.

en: (Print) Normal Size
ca: (Impressió) Mida normal

en: (Print) Octave Up
ca: (Impressió) Una octava amunt

en: (Print) Omit Barline
ca: (Imprimeix) Omet Barra

en: (Print) Open { Octave Down
ca: (Imprimeix) Obre { una octava avall

en: (Print) Open { Octave Up
ca: (Imprimeix) Obre { una octava amunt

en: (Print) Removes beam from current note
ca: (Impressió) Elimina la barra de la nota actual

en: (Print) Set Bar Number
ca: (Imprimeix) Estabĺeix el numero de compàs

en: (Print) Shift Object
ca: (Imprimeix) Desplaça l'objecte

en: (Print) Show Staff
ca: (Imprimeix) Mostra el pentagrama

en: (Print) Single Digit
ca: (Impressió) Dígit únic

en: (Print) Small Size
ca: (Impressió) Mida petita

en: (Print) Standalone Fermata (for Barlines)
ca: (Imprimeix) fermata aïllada (per a barres)

en: (Print) Start Drawing Notes (Again)
ca: (Imprimeix) Torna a dibuixar les notes (Un altre cop)

en: (Print) Start Drawing Staff (Again)
ca: (Imprimeix) Torna a dibuixar el pentagrama (Un altre cop)

en: (Print) Start a new line (i.e. system) at this measure. This will be ignored if it breaks a beam or tuplet. Use Allow Line Break to break mid-measure.
ca: (Impressió) Inicia una línia nova (per exemple sistema) a aquest compàs. Això s'ignorarà si trenca una barra o un grup excedent. Useu Permet salt de línia per trencar a meitat d'un compàs.

en: (Print) Start automatic beaming at this point in score. (Used after turning beaming off).
ca: (Imprimeix) Inicia el barrat automàtic a aquest punt a la partitura. (S'usa després de deshabilitar el barrat).

en: (Print) Stop Drawing Notes
ca: (Imprimeix) No dibuixis les notes

en: (Print) Stop Drawing Staff
ca: (Imprimeix) Deixa de dibuixar el pentagrama

en: (Print) Stop automatic beaming from current position in score.
ca: (Imprimeix) Atura el barrat automàtic des de la posició actual a la partitura.

en: (Print) Tiny Size
ca: (Impressió) Mida molt petita

en: (Print) Transpose
ca: (Impressió) Transposa

en: (Print) Transpose Octave Up
ca: (Impressió) Transposa una octava cap amunt

en: (Print) Void Object
ca: (Impressió) Anul·la l'objecte

en: (Print) start (a) first time bar(s), use the End Volta command at the end of the first time bar(s)
ca: (Impressió) inicia una(es) barra(es) de primer cop, useu l'ordre Finalitza volta al final de la(es) barra(es) de primer cop

en: (Print) start (a) second time bar(s), use the End Volta command at the end of the first time bar(s)
ca: (Impressió) inicia una(es) barra(es) de segon cop, useu l'ordre Finalitza volta al final de la(es) barra(es) de primer cop

en: (Print) start a first time bar, must be followed by EndVolta.
ca: (Imprimeix) inicia una barra de primer cop, ha de ser seguida per una EndVolta

en: (Print) start a second time bar, must be followed by EndVolta
ca: (Imprimeix) inicia una barra de segona repetició, a de ser seguida per EndVolta

en: (Print) the current voice moves to the staff you name.
ca: (Impressió) la veu actual es mou al pentagrama que decidiu

en: (Print)Set Overall Score Size
ca: (Impressió) Estableix la mida general de la partitura

en: (Re)Create Epilog - Critical Commentary
ca: (Re)crea l'epíleg - Comentari crític

en: (The menus are now restored in case you are lost.)
ca: (Els menús s'han restaurat ara en cas que esteu perdut.)

en: (Untitled)
ca: (Sense títol)

en: (c) 1999 - 2010 Matthew Hiller, Adam Tee, and others.
    
    http://www.denemo.org
    
    This program is licensed under the terms of the GNU
    General Public License and is provided with absolutely
    NO WARRANTY; see the file COPYING for details.
ca: (c) 1999 - 2010 Matthew Hiller, Adam Tee, i d'altres.
    
    http://www.denemo.org
    
    Aquest programa està llicenciat sota els terminis de 
    la LLicència Púbica General GNU i es proveeix sense 
    CAP GARANTIA; vegeu el fitxer COPYING per a detalls.

en: , begin cresc.
ca: , comença cresc.

en: , begin dim.
ca: , comença dim.

en: , begin slur
ca: , comença una lligadura d'expressió

en: , end cresc.
ca: , finalitza cresc.

en: , end dim.
ca: , finalitza dim.

en: , end slur
ca: , finalitza una lligadura d'expressió

en: , grace note
ca: , nota de gràcia

en: , or
ca: , o

en: , tied
ca: , lligadura d'unió

en: --- Transpose to -->
ca: --- Transposa a -->

en: 1 Modwheel
ca: 1 Roda de modulació

en: 10 Pan
ca: 10 Panell

en: 11 Expression
ca: 11 Expressió

en: 18th c Trill Below
ca: Refilet del segle XVIII a sota

en: 18th c. Trill Above
ca: Refilet del segle XVIII a sobre

en: 1st Time Bar
ca: Barra de primer cop

en: 2classical
ca: 2clàssic

en: 2nd Time Bar
ca: Barra de segon cop

en: 64 Hold Pedal (Right Piano Pedal)
ca: 64 Pedal de la dreta del piano

en: 65 Portamento On/Off
ca: 65 Portamento Habilita/Deshabilita

en: 66 Sostenuto Pedal On/Off (Middle Grand Piano Pedal)
ca: 66 Habilita/Deshabilita pedal sostenuto Habilita/Deshabilita (Pedal del mig del piano de cua)

en: 67 Soft Pedal On/Off (Left Piano Pedal)
ca: 67 Habilita/Deshabilita penal una corda (Pedal esquerre del piano)

en: 68 Legato Pedal On/Off
ca: 68 Pedal de legato Activa/Desactiva

en: 69 Hold Pedal #2 On/Off
ca: 69 Pedal de la dreta #2 Habilita/Deshabilita

en: 8 Balance
ca: 8 Balanç

en: <-- Transpose to -->
ca: <-- Transposa a -->

en: <b>Movement %d</b>
ca: <b>Moviment %d</b>

en: <b>This voice will be typeset on the staff above</b>
ca: <b>Aquesta veu es gravarà al pentagrama de dalt</b>

en: <b>Within the chord the cursor is on the note %s </b>
ca: <b>Dins de l'acord el cursor està a la nota %s </b>

en: <span font-desc="30">Warning</span>
ca: <span font-desc="30">Advertiment</span>

en: <span foreground="red"weight="bold">A few options may require re-start of Denemo!</span>
ca: <span foreground="red"weight="bold">Algunes poques opcions poden requerir el reinici del Denemo.</span>

en: <span foreground="red"weight="bold">THIS DIRECTIVE IS CONDITIONAL ON THE LAYOUT
    </span>
ca: <span foreground="red"weight="bold">AQUESTA DIRECTIVA ÉS CONDICIONAL A LA DISPOSICIÓ
    </span>

en: <span foreground="red"weight="bold">THIS DIRECTIVE IS IGNORED FOR SOME LAYOUTS
    </span>
ca: <span foreground="red"weight="bold">S'IGNORA AQUESTA DIRECTIVA PER A ALGUNES DISPOSICIONS</span>

en: <span foreground="red"weight="bold">THIS DIRECTIVE ONLY FOR SOME LAYOUTS
    </span>
ca: <span foreground="red"weight="bold">AQUESTA DIRECTIVA SOLA PER A ALGUNES DISPOSICIONS
    </span>

en: A Bass Figure "%s" is attached to this note.
ca: S'ha annexat una figura de baixa "%s" a aquesta nota.

en: A Chapter start/end is already present at movement #
ca: Ja hi ha un inici/final de capítol al moviment #

en: A Chord Symbol "%s" is attached to this note.
ca: S'ha annexat un símbol d'acord "%s" a aquesta nota.

en: A Scheme command line interface. Type an expression here and press Enter to evaluate and display the result in the terminal. (On windows, use denemo-console.exe to get a terminal)
ca: Una interfície de línia d'ordres de l'Scheme. Escriviu aquí una expressió i premeu Intro per avaluar i mostrar el resultat a la terminal. (Al Windows, useu denemo-console.exe per obtenir una terminal)

en: A Time Signature Change should be the first object in a measure
    unless you are trying to do something unusual
ca: Un canvi d'indicació del compàs hauria de ser el primer objecte al
    compàs a menys que esteu intentant fer alguna cosa inusual

en: A button bar that can be populated by Movement titles and other user generated buttons.
    Generally by clicking the button you can edit the title or value or execute the action of the button
ca: Una barra de botons que es pot omplir amb títols de moviments i altres botons generats per l'usuari.
    Generalment, clicant al botó, podeu editar el títol o valor o executar l'acció del botó.

en: A button bar that can be populated by titles and other user generated buttons.
    Generally by clicking the button you can edit the title or value or execute the action of the button
ca: Una barra de botons es pot omplir amb títols i altres botons generats per l'usuari.
    En general, clicant al botó podeu editar el títol o el valor, o executar l'acció del botó

en: A button is created for putting a title and introductory text for a critical commentary at the end of the score.
ca: Es crea un botó per posa un títol i un text introductori per a un comentari crític al final de la partitura.

en: A command of this name is already available in your custom menus; Overwrite?
ca: Ja hi ha disponible una ordre amb aquest nom als vostres menús personalitzats; El voleu sobreescriure?

en: A context is set on this staff
ca: S'ha establert un context en aquest pentagrama

en: A file with the name %s already exists
ca: Ja existeix un fitxer amb el nom %s

en: A range of music is selected
ca: S'ha seleccionat un rang de la música

en: A slur ends here
    There should be a matching start slur earlier.
ca: Aquí finalitza una lligadura d'expressió.
    Hi hauria d'haver-hi un inici de lligadura d'expressió concordant abans.

en: A slur starts from here.
    There should be a matching end slur later.
ca: Una lligadura d'expressió comença des d'aquí.
    Hi hauria d'haver-hi un final de lligadura d'expressió concordant després.

en: AKA "Sub Volume" or "Percent Volume". The "real" volume. Use Volume as initial value for each staff/channel and change further cresc/dim with expression.
ca: També conegut com "Sub-volum" o "Volum percentual". El volum "real". Useu Volum com a valor inicial per a cada pentagrama/canal i canvieu cresc/dim addicionals amb l'expressió.

en: Ab Major
ca: La bemoll major

en: Ab Pentascale
ca: La bemoll penta escala

en: Abandon this typeset?
ca: Voleu abandonar aquesta composició?

en: Abort on scheme errors
ca: Avorta quan hi hagi errors del scheme

en: About
ca: Quant a

en: Above
ca: A sobre

en: Above Note
ca: Sobre la nota

en: Accent (Off/On)
ca: Accent (Activa/Desactiva)

en: Acciaccatura Off/On
ca: Acciaccatura Activa/Desactiva

en: Accidental
ca: Accident

en: Accidental Below
ca: L'accident a sota

en: Accidental Style
ca: Estil d'accidents

en: Accompanist's Score (Off/On)
ca: Partitura de l'acompanyant (Desactiva/Activa)

en: Actions for this Layout
ca: Accions per a aquesta disposició

en: Activate Palette Button
ca: Activa el botó de paleta

en: Add 1-Key Shortcut
ca: Afegeix una drecera d'una tecla

en: Add 2-Key Shortcut
ca: Afegeix una drecera de dues tecles

en: Add Accidental/Ornament
ca: Afegeix un accident/ornamet

en: Add Augmented 4th above base
ca: Afegeix una 4a augmentada sobre la base

en: Add Augmented 4th below top
ca: Afegeix una 4a augmentada a sota de la part superior

en: Add Augmented 5th above base
ca: Afegeix una 5a augmentada sobre la base

en: Add Bass Inversion
ca: Afegeix una inversió de baix

en: Add Bass Note
ca: Afegeix una nota de baix

en: Add Diminished 5th above base
ca: Afegeix una 5a disminuïda sobre la base

en: Add Diminished 5th below top
ca: Afegeix una 5a disminuïda a sota de la part superior

en: Add Dot
ca: Afegeix un punt

en: Add Favorite
ca: Afegeix un favorit

en: Add Initial Staff
ca: Afegeix el pentagrama inicial

en: Add Last Staff
ca: Afegeix l'últim pentagrama

en: Add Lyric Verse
ca: Afegeix un vers de lletra

en: Add Major 2nd above base
ca: Afegeix una 2a major sobre la base

en: Add Major 2nd below top
ca: Afegeix una 2a major a sota de la part superior

en: Add Major 3rd above base
ca: Afegeix una 3a major sobre la base

en: Add Major 3rd below top
ca: Afegeix una 3a major a sota la part superior

en: Add Major 6th above base
ca: Afegeix una 6a major sobre la base

en: Add Major 6th below top
ca: Afegeix una 6a major a sota de la part superior

en: Add Major 7th above base
ca: Afegeix una 7a major sobre la base

en: Add Major 7th below top
ca: Afegeix una 7a major a sota de la part superior

en: Add Mark (Text/Rehearsal/Book)
ca: Afegeix una marca (text/pràctica/llibre)

en: Add Minor 2nd above base
ca: Afegeix 2a menor sobre la base

en: Add Minor 2nd below top
ca: Afegeix una 2a menor a sota de la part superior

en: Add Minor 3rd above base
ca: Afegeix una 3a menor sobre la base

en: Add Minor 3rd below top
ca: Afegeix una 3a menor a sota de la part superior

en: Add Minor 6th above base
ca: Afegeix una 6a menor sobre la base

en: Add Minor 6th below top
ca: Afegeix una 6a menor a sota de la part superior

en: Add Minor 7th above base
ca: Afegeix una 7a menor sobre la base

en: Add Minor 7th below top
ca: Afegeix una 7a menor a sota de la part superior

en: Add Movement
ca: Afegeix un moviment

en: Add Named Bookmark
ca: Afegeix un marcador amb nom

en: Add Non-Printing Bookmark
ca: Afegeix un marcador no imprimible

en: Add Note
ca: Afegeix una nota

en: Add Note Above Base of Chord
ca: Afegeix una nota a sobre de la base de l'acord

en: Add Note Below Top of Chord
ca: Afegeix una nota a sota la part superior de l'acord

en: Add Perfect 1st above base
ca: Afegeix una 1a perfecta sobre la base

en: Add Perfect 1st below top
ca: Afegeix una 1a perfecta a sota de la part superior

en: Add Perfect 4th above base
ca: Afegeix una 4a perfecta sobre la base

en: Add Perfect 4th below top
ca: Afegeix una 4a perfecta a sota de la part superior

en: Add Perfect 5th above base
ca: Afegeix una 5a perfecta sobre la base

en: Add Perfect 5th below top
ca: Afegeix una 5a perfecta a sota de la part superior

en: Add Piano Staff
ca: Afegeix pentagrama de piano

en: Add Rehearsal/Bookmark
ca: Afegeix Pràctica/Marcador

en: Add Staff
ca: Afegeix un pentagrama

en: Add Staff (Borrowed/Mirrored Music)
ca: Afegeix un pentagrama (Música prestada/emmirallada)

en: Add Staff After
ca: Afegeix un pentagrama després

en: Add Staff Before
ca: Afegeix un pentagrama abans

en: Add Staff for Coulés
ca: Afegeix un pentagrama per a coulés

en: Add Staff for Dynamics
ca: Afegeix el pentagrama per a la dinàmica

en: Add Staff for Instrument
ca: Afegeix un pentagrama per a instrument

en: Add Staff for Marks
ca: Afegeix un pentagrama per a marques

en: Add Staffs
ca: Afegeix pautes

en: Add Voice
ca: Afegeix una veu

en: Add Voice (Borrowed/Mirrored Music)
ca: Afegeix una veu (Música prestada/emmirallada)

en: Add a augmented fourth as chordnote relative to the highest note downwards.
ca: Afegeix una quarta augmentada com una nota d'acord relativa a la nota més alta cap avall.

en: Add a bass figure to the current note. Use | sign to split the duration of a note so as to have multiple figures on one note. See Lilypond docs for other notation
ca: Afegeix una figura de baix a la nota actual. Useu el signe | per separar la duració d'una nota de manera de tenir figures múltiples a una nota. Vegeu els documents del LilyPond per a una altra notació.

en: Add a diminished fifth as chordnote relative to the lowest note upwards.
ca: Afegeix una quinta disminuïda com una nota d'acord relativa a la nota més baixa cap amunt.

en: Add a major second as chordnote relative to the highest note downwards.
ca: Afegeix una segona major com una nota d'acord relativa a la nota més alta cap avall.

en: Add a major second as chordnote relative to the lowest note upwards.
ca: Afegeix una segona major com a nota d'acord relativa a la nota més baixa cap amunt.

en: Add a major seventh as chordnote relative to the highest note downwards.
ca: Afegeix una setena major com a nota d'acord relativa a la nota més alta cap avall.

en: Add a major seventh as chordnote relative to the lowest note upwards.
ca: Afegeix una 7a major com a nota d'acord relativa a la nota més baixa cap amunt.

en: Add a major sixth as chordnote relative to the highest note downwards.
ca: Afegeix una sexta major com a nota d'acord relativa a la nota més alta cap avall.

en: Add a major sixth as chordnote relative to the lowest note upwards.
ca: Afegeix una sexta major com a nota d'acord relativa a la nota més baixa cap amunt.

en: Add a major third as chordnote relative to the highest note downwards.
ca: Afegeix una tercera major com una nota d'acord relativa a la nota més alta cap avall.

en: Add a major third as chordnote relative to the lowest note upwards.
ca: Afegeix una tercera major com a nota d'acord relativa a la nota més baixa cap amunt.

en: Add a minor second as chordnote relative to the highest note downwards.
ca: Afegeix una segona menor com a nota d'acord relativa a la nota més alta cap avall.

en: Add a minor second as chordnote relative to the lowest note upwards.
ca: Afegeix una segona menor com a nota d'acord relativa a la nota més baixa cap amunt.

en: Add a minor seventh as chordnote relative to the highest note downwards.
ca: Afegeix una setena menor com a nota d'acord relativa a la nota més alta cap avall.

en: Add a minor seventh as chordnote relative to the lowest note upwards.
ca: Afegeix una 5a menor com a nota d'acord relativa a la nota més baixa cap amunt.

en: Add a minor sixth as chordnote relative to the highest note downwards.
ca: Afegeix una sexta menor com a nota d'acord relativa a la nota més alta cap avall.

en: Add a minor sixth as chordnote relative to the lowest note upwards.
ca: Afegeix una sexta menor com a nota d'acord relativa a la nota més baixa cap amunt.

en: Add a minor third as chordnote relative to the highest note downwards.
ca: Afegeix una tercera menor com a nota d'acord relativa a la nota més alta cap avall.

en: Add a minor third as chordnote relative to the lowest note upwards.
ca: Afegeix una tercera menor com a nota d'acord relativa a la nota més baixa cap amunt.

en: Add a note to the current chord
    The cursor position determines which note to add
ca: Afegeix una nota a l'acord actual
    La posició del cursor determina quina nota s'afegirà

en: Add a note to the current chord&#10;The cursor position determines which note to add
ca: Afegeix una nota a l'acord actual&#10;La posició del cursor determina quina nota afegir

en: Add a perfect fifth as chordnote relative to the highest note downwards.
ca: Afegeix una quinta perfecta com a nota d'acord relativa a la nota més alta cap avall.

en: Add a perfect fifth as chordnote relative to the lowest note upwards.
ca: Afegeix una 5a perfecta com a nota d'acord relativa a la nota més baixa cap amunt.

en: Add a perfect fourth as chordnote relative to the highest note downwards.
ca: Afegeix una quarta perfecta com a nota d'acord relativa a la nota més alta cap avall.

en: Add a perfect fourth as chordnote relative to the lowest note upwards.
ca: Afegeix una quarta perfecta com a nota d'acord relativa a la nota més baixa cap amunt.

en: Add a perfect prime as chordnote relative to the highest note downwards.
ca: Afegeix una primera perfecta com a nota d'acord relativa a la nota més alta cap avall.

en: Add a perfect prime as chordnote relative to the lowest note upwards.
ca: Afegeix una 1a perfecta com a nota d'acord relativa a la nota més baixa cap amunt.

en: Add a tritone/augmented fourth as chordnote relative to the lowest note upwards.
ca: Afegeix un tríton/quarta augmentada com una nota d'acords relativa a la nota més baixa cap amunt.

en: Add a tritone/diminished fifth as chordnote relative to the highest note downwards.
ca: Afegeix un tritó/quinta disminuïda com una nota d'acord relativa a la nota més alta cap avall.

en: Add a verse of lyrics
ca: Afegeix un vers de lletra

en: Add an End Brace Marker
ca: Afegeix un marcador de final de clau

en: Add an augmented fifth as a chord note above the lowest note at the cursor.
ca: Afegeix una quinta augmentada com a nota d'acord a sobre de la nota més baixa al cursor.

en: Add movements from a Denemo file
ca: Afegeix moviments a un fitxer del Denemo

en: Add note
ca: Afegeix una nota

en: Add or remove end of staff group marks, or move them to an adjacent staff.
ca: Afegeix o remou marcadors de final de grup de pentagrames, o moveu-los a un pentagrama adjacent.

en: Add staffs from a Denemo file
ca: Afegeix pautes a un fitxer del Denemo

en: Add to Palette
ca: Afegeix a la paleta

en: Add to current rules
ca: Afegeix les regles actuals

en: Add/Remove attributes
ca: Afegeix/Elimina els atributs

en: Add/Removes a Reverse Turn to the note
ca: Afegeix/Remou un retorn revertit a la nota

en: Add/Removes a Turn to the note
ca: Afegeix/Elimina un retorn a la nota

en: Add/Replace rules to be used for beaming in the current movement. With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor. If a there is a selection this will be used as the set of rules. In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ], giving all the beaming rules wanted using several measures if needed (no other rules are used). Repeat with different selections to add further rules.
ca: Afegeix/Reemplaça les regles a usar pel barrat al moviment actual. Amb cap selecció obté que les pulsacions per a les barres es divideixin per la indicació de temps prevalent al cursor. Si hi ha una selecció això s'usarà com el conjunt de regles. En aquest cas indiqueu el barrat desitjat usant les ordres de barrat manual [ i ], tot donant totes les regles de barrat que voleu usant diversos compassos si cal (no s'usa cap altra regla). Repetiu-lo amb seleccions diferents per afegir més regles.

en: Adds a Denemo bookmark combined with a custom Lilypond Rehearsal Mark
ca: Afegeix un marcador del Denemo combinat amb una marca personalitzada de pràctica del Denemo

en: Adds a Denemo bookmark combined with a default Rehearsal Mark
ca: Afegeix una marcador del Denemo combinada amb una marca predeterminada de pràctica

en: Adds a bass note to a chord, while keeping the current lowest note as the root of the chord. Use this on Chord Symbol staffs to create an inversion of the chord entered.
ca: Afegeix una nota de baix a un acord, mentre que manté la nota actual més baixa com l'arrel de l'acord. Useu això en pentagrames de símbols d'acord per crear una inversió de l'acord que s'ha entrat.

en: Adds a comment which can be printed in a critical commentary at the end of all the movements (see CriticalCommentary command to create this).
ca: Afegeix un comentari que es pot imprimir en un comentari crític al final de totes els moviments (vegeu l'ordre CriticalCommentary per crear això).

en: Adds a custom Denemo bookmark without Lilypond output.
ca: Afegeix un marcador personalitzat del Denemo sense sortida del LilyPond.

en: Adds a dot to the note/rest/chord at the cursor, or removes them if double dotted.
ca: Afegeix un punt a la nota/silenci/acord al cursor, o l'elimina si hi ha doble punt.

en: Adds a new voice (part), to the current staff. It is tricky to switch between the voices. Suggest to use merge staffs
ca: Afegeix una nova veu (part) al pentagrama actual. És complicat canviar entre diferents veus. Suggereix usar pentagrama fusionats.

en: Adds a staff at the bottom for the instrument selected from the templates/instruments directory. The name and range of the instrument is set with any transposition for playback if needed.
ca: Afegeix un pentagrama al peu per a l'instrument seleccionat del directori de plantilles d'instruments. El nom i rang de l'instrument s'estableix amb qualsevol transposició per a la reproducció si cal.

en: Adds a staff to be used purely for dynamic markings, insert after right hand piano staff
ca: Afegeix un pentagrama per usar exclusivament per a marcadors de dinàmica, inseriu-lo després del pentagrama de la ma dreta del piano

en: Adds a staff whose music is automatically mirrored from another staff of your choice. Use this e.g. to create a staff with two divisi parts, while keeping the second part as a separate staff, or to typeset both Fret Diagrams and Chord Symbols from the same music. Note that initial clef/key/time are copied not mirrored.
ca: Afegeix un pentagrama la música del qual s'emmiralla automàticament des d'un altre pentagrama de la vostra elecció. Useu això per exemple per crear un pentagrama amb dues parts divisi, mentre que es manté la segona part com a pentagrama separat, o per gravar tant diagrames de trastos com símbols d'acord de la mateixa música. Noteu que la clau/l'armadura/el temps inicial es copia, no s'emmiralla.

en: Adds a standalone fermata which has no playback effect. Can be used to place a Fermata on a barline.
ca: Afegeix una fermata aïllada que no té cap efecte de reproducció. Pot fer-se servir per col·locar una fermat a una barra.

en: Adds a tonguing indication, (a number of staccato dots) to the current note.
ca: Afegeix una indicació per a la llengua (un número de punts de staccato) a la nota actual.

en: Adds a voice to the current staff which typesets notes as a slanting line - a coulé. The main voice provides the chord notes, and this provides the coulé between them.
ca: Afegeix una veu al pentagrama actual que grava les notes com una línia inclinada - un coulé. La veu principal proveeix les notes de l'acord, i això proveeix el coulé entre elles.

en: Adds a voice to the current staff, initially displayed on a staff of its own, for readability. It will print on the staff above, and can be displayed there using Join Voices command if desired.
ca: Afegeix una veu al pentagrama actual, inicialment mostrat en un pentagrama propi, per a llegibilitat. S'imprimirà al pentagrama de dalt, i es pot mostrar en aquest lloc usant l'odre Junta veus si es desitja.

en: Adds a voice whose music is automatically mirrored from another staff of your choice. Use this e.g. to create a staff with two divisi parts, while keeping the second part as a separate staff, or to typeset both Fret Diagrams and Chord Symbols from the same music. Note that initial clef/key/time are copied not mirrored.
ca: Afegeix una veu la música de la qual s'emmiralla automàticament des d'un altre pentagrama de la vostra elecció. Useu això per exemple per crear un pentagrama amb dues parts divisi, mentre es manté la segona part com un pentagrama separat, o per gravar tant els diagrames de trastos com els símbols d'acord des de la mateixa música. Noteu que les claus/les armadures/els temps inicials es copien, no s'emmirallen.

en: Adds dots
ca: Afegeix punts

en: Adds the &gt; accent
ca: Afegeix l'accent &gt;

en: Adds the > accent
ca: Afegeix l'accent >

en: Adds the currently selected command in the list of commands to a palette
    You can create a new, custom palette, and you can change the label of the button you create by right-clicking on it.
ca: Afegeix l'ordre seleccionada actualment a la llista d'ordres a una paleta
    Podeu crear una paleta nova, personalitzada, i podeu canviar l'etiqueta del botó que creeu fent un clic amb el botó dret del ratolí sobre ella.

en: Adds the staccato dot or removes it
ca: Afegeix el punt de staccato o l'elimina

en: Adds two staff braced together for keyboard instrument.
ca: Afegeix dos pentagrames units a claus per a un instrument de teclat.

en: Adds/Removes Up Prall ornament
ca: Afegeix/Elimina un ornament de mordent cap amunt

en: Adds/Removes a Coda to the note
ca: Afegeix/Elimina una Coda a la nota

en: Adds/Removes a Mordent to the note
ca: Afegeix/Elimina un mordent invertit a la nota

en: Adds/Removes a PrallPrall to the note
ca: Afegeix/Elimina un MordentMordent a la nota

en: Adds/Removes a Segno to the note
ca: Afegeix/Elimina un Segno a la nota

en: Adds/Removes a prall to the note
ca: Afegeix/Elimina un mordent a la nota

en: Adds/Removes a trill to the note
ca: Afegeix/Elimina un refilet a la nota

en: Adjust Margins
ca: Ajusta els marges

en: Adjust Ornament
ca: Justa l'ornament

en: Adjust Selection (with value)
ca: Ajusta la selecció (amb valor)

en: Adjust the Measure Lengths
ca: Ajusta les longituds dels compassos

en: Advanced
ca: Avançat

en: Advanced Edit
ca: Edició avançada

en: Advanced: Execute the script every time this file is opened?
ca: Avançat: Voleu executar aquest script cada cop que s'obri aquest fitxer?

en: Advanced: Typesets the Denemo barlines, regardless of the timing. Turns off automatic beaming.
ca: Avançat: Grava les línies de compàs del Denemo, sense considerar el temps. Desactiva el barrat automàtic.

en: Advances the cursor on MIDI note entry. Use in Edit mode.
ca: Avança el cursor quan s'entra una nota del MIDI. Useu al mode d'Edició.

en: Advances through the current movement as you play the notes, stopping for wrong or missing notes in MIDI in.
ca: Avança pel moviment actual a mesura que toqueu les notes, aturant-se quan hi ha notes incorrectes o absents a l'entrada del MIDI.

en: Affects display only
ca: Afecta sols la pantalla

en: Align to left
ca: Alinea a l'esquerra

en: Align to right
ca: Alinea a la dreta

en: All Movements
ca: Tots els moviments

en: All Parts
ca: Totes les parts

en: All Staffs - Delete all measures from cursor?
ca: Tots els pentagrames - Voleu esborrar tots els compassos a partir del cursor?

en: All Staffs:
ca: Tots els pentagrames:

en: All measures appear complete.
ca: Tots els compassos semblen complets

en: All staffs with the same part name will be typeset with the Print Part command. Use a blank part name for staffs that should be printed with every part. Only alphabetic characters, space and numerals are allowed
ca: Tots els pentagrames amb el mateix nom de part es gravaran amb l'ordre Imprimeix les parts. Useu un nom de part en blanc per als pentagrames que s'haurien d'imprimir a totes les parts. Sols es permeten caràcters alfanumèrics, espais i numerals.

en: All ties in this staff are correctly placed
ca: Totes les lligadures del pentagrama actual estan ben posats

en: All tuplets in measure are terminated
ca: Es finalitzen tots els grups especials al compàs

en: Allow Line/Page Break
ca: Permet un salt de línia/pàgina

en: Allow Quick Setting of Shortcuts
ca: Permet l'establiment ràpid de dreceres

en: Allow choice of alignment of bar numbers with the barline.
ca: Permet l'elecció de l'alineació del número de barres amb la línia de barra.

en: Allow for Current Layout
ca: Permet per a la disposició actual

en: Allow for Layout "
ca: Permet per a la disposició

en: Allow for the Layout for Part "
ca: Permet per a la disposició per a la Part "

en: Allow one non-matching word in the search.
ca: Permet un paraula que no concordi a la cerca.

en: Allow too few notes/rests in this measure. LilyPond will engrave this measure (in all staffs) with the short duration given by notes already present when this command was issued.
ca: Permet que a aquest compàs hi hagi massa poques notes/pocs silencis. El LilyPond gravarà aquest compàs (a tots els pentagrames) amb la duració curta donada per les notes ja presents quan es va invocar aquesta ordre.

en: Allow too few notes/rests in this measure. Only affects the Denemo display and error checking, the typesetting will place barlines according to the actual durations of notes as usual.
ca: Permet que hi hagi molt poques notes/silencis en aquesta mesura. Sols afecta la visualització del Denemo i la verificació d'errors, el gravador posarà barres d'acord amb les duracions actuals de les notes com habitualment.

en: Allows choosing extra commands/menu items from disk
ca: Permet l'elecció d'instruccion i elements de menú addicionals del disc

en: Allows choosing extra commands/menu items from your own collection of extras
ca: Permet l'elecció d'instruccions i elements de menú addicionals de la vostra pròpia col·lecció d'addicionals

en: Allows choosing standard extra commands/menu items
ca: Permet l'elecció d'instruccions i elements de menú estàndard addicionals

en: Allows chord symbols to be added to the current note. E.G.cis:dim7 for c-sharp diminished 7th. See Lilypond docs for notation
ca: Permet que els símbols dels acords s'afegeixen a la nota actual. Per exemple cis:dim7 per a Do sostingut disminuït 7a. Vegeu els documents del Lilypond per a la notació

en: Allows control over the padding between successive systems down the page. (A system is all the staffs representing the music at one time, sometimes called a "line" of music).
ca: Permet el control sobre el farciment entre sistemes successius al llarg de la pàgina. (Un sistema són tots els pentagrames que representen la música en un moment donat, a vegades s'anomena una "línia" de música).

en: Allows placing any musical glyph which can then be dragged in the final typeset view for fine control over positioning. The complete list of glyphs is in the LilyPond documentation. Note! Do not place this directive at the end of a staff as it will not be typeset, place it before the last note and then right-click on it in the typeset (print) view to adjust its position if needed.
ca: Permet posar qualsevol glif musical que pot arrossegar-se després en la visualització final de la gravació per a un control fi del posicionament. La llista completa de glifs està a la documentació del LilyPond. Noteu! No poseu aquesta directiva al final d'una partitura ja que no es gravarà, poseu-la abans de l'última nota i després feu un clic amb el botó dret sobre ella en la finestra de gravació (impressió) per ajustar la seva posició si cal.

en: Allows placing arbitrary text on the score which can then be dragged in the final typeset view for fine control over positioning. Note! Do not place this directive at the end of a staff as it will not be typeset, place it before the last note and then right-click on it in the typeset (print) view to adjust its position if needed.
ca: Permet Permet col·locar text arbitrari a la partitura que després est pot arrossegar a la finestra de gravat final per a un control fi del posicionament. Noteu! No poseu aquesta directiva al final d'una partitura ja que no es gravarà, poseu-la al principi de l'última nota i després feu un clic amb el botó dret sobre ella en la finestra de gravat (impressió) per ajustar la posició si cal.

en: Allows setting the first page number.
ca: Permet l'establiment del número de la primera pàgina.

en: Allows several groups of figures to be individually adjusted for height.
ca: Permet diversos grups de figures perquè s'ajustin individualment per a l'alçada.

en: Allows specification of a LilyPond include file from the Denemo provided include files.
ca: Permet l'especificació d'un fitxer d'inclusió del LilyPond a partir dels fitxer d'inclusió proveïts pel Denemo.

en: Allows the left, right, top and bottom margins to be set to a value in millimeters.
ca: Permet fixar els margens esquerre, dret, superior i inferior a un valor en milimetres.

en: Allows the notehead that the cursor is on to be made larger of smaller than normal.
ca: Permet al cap de nota on està el cursor fer-se més gran o més petit que el normal.

en: Allows the user to create a customized ornament (or load one previously created) into this score's definitions. Ornament names should be start in lower case and have no numerals. If a standard ornament is used, e.g. trill, then this will replace the standard ornament throughout the score.
ca: Permet a l'usuari cerat un ornament personalitzat (o carregar un que s'ha creat prèviament) a les definicions d'aquesta partitura. Els noms dels ornament haurien de començar en minúscula i no contenir números. Si s'usa un ornament estàndard, per exemple refilet, llavors això substituirà l'ornament estàndard a través de la partitura.

en: Allows the user to create a customized ornament (or load one previously created)&#10;into this score's definitions. Ornament names should be start in lower case&#10;and have no numerals.&#10;If a standard ornament is used, e.g. trill,&#10;then this will replace the standard ornament throughout the score.
ca: Permet a l'usuari crear un ornament personalitzat (o carregar un creat prèviament)&#10;dins de les definicions d'aquesta partitura. Els noms dels ornaments s'haurien d'iniciar amb minúscules&#10;i no haurien de contenir números.&#10;Si s'usa un ornament estàndard, per exemple refilet,&#10;aleshores aquest ornament reemplaçarà a l'ornament estàndard al llarg de la partitura.

en: Allows you "click" a palette button by typing the label. Use a keyboard shortcut to start this command, then type the label followed by Return. The last used palette is the active one. Click on the menu item for this command for more help.
ca: Us permet "clicar" una botó de paleta entrant l'etiqueta. Useu una drecera de teclat per iniciar aquesta ordre, a continuació escriviu l'etiqueta seguit de Intro. L'última paleta usada és l'activa. Cliqueu a l'element de menú d'aquesta ordre per a més ajuda.

en: Allows you to drag the control points of the slur
ca: Us permet arrossegar els punts de control de la lligadura d'expressió

en: Allows you to drag the control points of the tie
ca: Us permet arrossegar els punts de controls de lligadura d'unió

en: Allows you to drag the ends of the beam
ca: Us permet arrossegar el final de la barra

en: Allows you to drag the ends of the slur
ca: Us permet arrossegar els finals de la lligadura d'expressió

en: Allows you to edit the LilyPond score prolog; here you can set transposition for the printed version and much more.
ca: Us permet editar el pròleg de la partitura del LilyPond; aquí podeu establir la transposició per a la versió impressa i molt més.

en: Allows you to play in chords - a continuo realization - to Handel's continuo-practice exercises. Your continuo realization can optionally be marked to show consecutives.
ca: Us permet entrar acords tocant - una execució de continu - als exercicis de pràctica de continu de Handel. La vostra execució de continu pot opcionament marcar-se per mostrar consecutius.

en: Allows you to specify properties used in playing back (midi)
ca: Us permet especificar les propietats usades en la reproducció (midi)

en: Allows you to specify the position of the fingering relative to the note at the cursor.
ca: Us permet especificar la posició de la digitació amb relació a la nota al cursor.

en: Alphabetic
ca: Alfabètic

en: Already Typesetting
ca: Ja s'està composant

en: Already doing a print
ca: Ja s'està fent una impressió

en: Already in a padding dialog
ca: Ja s'està a un diàleg de farciment

en: Alter Tuplet Type
ca: Canvia el tipus de grup excedent

en: Alter the indent of the opening system for the current movement.
ca: Altera el sagnat del sistema d'obertura per al moviment actual.

en: Alternate Note
ca: Nota alternada

en: Alternate note
ca: Nota alternada

en: Alternate note at cursor
ca: Nota alternada al cursor

en: Alternates inserting start triplet and end triplet markers
ca: Alterna la inserció de marcadors d'inici i final de triplet

en: Alternative Bars
ca: Compassos alternatius

en: Alters a StemNeutral object to stem down.
ca: Altera un object StemNeutral a plica cap avall.

en: Alters a StemNeutral object to stem up.
ca: Altera un objecte StemNeutral a plica cap amunt.

en: Alto
ca: Clau de do en tercera línia

en: Always Brackets
ca: Sempre claus

en: Always Full Volume
ca: Sempre a volum màxim

en: Amount (+/-) to nudge in horizontal direction
ca: Quantitat (+/-) a empènyer en la direcció horitzontal

en: Amount (+/-) to nudge in vertical direction
ca: Quantitat (+/-) a empènyer en la direcció vertical

en: Anacrusis (Upbeat, Pickup)
ca: Anacrusi (Temps inicial, Introducció)

en: Analysing Audio
ca: S'està analitzant l'àudio

en: Angry Delete
ca: Esborrar amb ràbia

en: Angry Delete MIDI Filter
ca: Filtre MIDI d'esborrar amb ràbia

en: Another great feature is the ability to put links in the score to the original source document that you transcribed from. Clicking on such a link opens the document for you and highlights the bar you are looking at. You can use this to continue work from where you left off, or for looking back at the source to check a doubtful bar.
ca: Una altra gran característica és l'habilitat de posar enllaços a la partitura al document font original del qual heu transcrit. En clicar sobre aquest enllaç s'obrirà el document i es destacarà el compàs que esteu mirant. Podeu usar això per continuar treballant des d'on heu deixat, o per tornar a mirar la font per verificar un compàs dubtós.

en: Any arpeggios inserted on chords in different voices will be drawn across the voices.
ca: Tots els arpegis inserits als acords a veus diferents es dibuixaran a través de les veus.

en: Any changes to MIDI or AUDIO will not be effected until re-starting Denemo
ca: Qualsevol canvi al MIDI o ÀUDIO no es veuran afectats fins que es reiniciï el Denemo

en: Apparent Time Signature
ca: Indicació aparent de temps

en: Append Current Movement
ca: Annexa el moviment actual

en: Append Current Staff
ca: Annexa el pentagrama actual

en: Append Encapsulated Postscript
ca: Posa Postscript encapsulat al final

en: Append Measure All Staffs
ca: Adjunta un compàs en blanc a tots els pentagrames

en: Append an empty measure at the end of the current staff
ca: Annexa una barra de compàs en blanc al final del pentagrama actual

en: Append verses to current text
ca: Annexa els versos al text actual

en: Append/Edit
ca: Annexa/Edita

en: Append/Edit Note
ca: Annexa/Edita una nota

en: Append/Insert Breve
ca: Annexa/Insereix una breve

en: Append/Insert Duration
ca: Annexió/Inserció d'una duració

en: Append/Insert Longa duration
ca: Annexa/Insereix una duració longa

en: Appending
ca: S'està annexant

en: Appending/Editing Pitches
ca: Adjunció/Edició de tons

en: Appends a blank measure to every staff in this movement
ca: Adjunta un compàs en blan a cada pentagrama d'aquest moviment

en: Appends empty measures to any staffs that are too short.
ca: Adjunta compassos buits a tots els pentagrames que siguin massa curts.

en: Appends the current movement at the end of this layout. Select the movement you wish to append to the layout in the Denemo Display first. The same movement can be placed multiple times in the layout, with individual edits as needed.
ca: Annexa el moviment actual al final d'aquesta disposició. Primer seleccioneu el moviment que voleu annexar a la disposició a la pantalla del Denemo. Es pot posar el mateix moviments diversos cops a la disposició, amb edicions individuals si cal.

en: Appends the current staff (the one where the cursor is in the Denemo Display) to this layout. The same staff can be placed at multiple positions in the layout with individual edits in each.
ca: Annexa el pentagrama actual (aquell on és el cursor a la pantalla del Denemo) a aquesta disposició. El mateix pentagrama es pot posar en múltiples posicions a la disposició amb edicions individuals a cadascú.

en: Appends the script that this button executes to the Scheme window
ca: Annexa l'script que executa aquest botó a la finestra de l'Scheme

en: Appends two grace notes, slurred to current note. Follow with a duration key to set duration of grace notes to be appended.
ca: Annexa dues notes de gràcia, lligades a la nota actual. Continueu-les amb una clau de duració per establir la duració de les notes de gràcia que s'annexaran.

en: Applies only to certain layouts, excluding the current one.
ca: S'aplica únicament a disposicions determinades, excloent-hi l'actual.

en: Applies only to certain layouts, including the current one.
ca: S'aplica únicament a disposicions determinades, incloent-hi l'actual.<

en: Applies to Note, Chord or Rest
ca: S'aplica a una nota, acord o silencia

en: Applies to all layouts
ca: S'aplica a totes les disposicions

en: Apply
ca: Aplica

en: Apply Command to new position of cursor?
ca: Voleu aplicar una ordre a la nova posició del cursor?

en: Apply Shortcut to Objects in Selection
ca: Aplica la drecera als objectes a la selecció

en: Apply commands to selection if present
ca: Aplica les ordres a la selecció si n'hi ha

en: Apply condition to all further cases in this staff
ca: Aplica la condició a totes els casos addicionals d'aquest pentagrama

en: Apply to All Movements
ca: Aplica a tots els moviments

en: Arbitrary Text
ca: Text arbitrari

en: Arbitrary Text Above
ca: Text arbitrari a sobre

en: Arbitrary transpose down
ca: Transposició arbitrària cap avall.

en: Arbitrary transpose up
ca: Transposició arbitrària cap amunt

en: Are you sure you want to delete the directive?
ca: Teniu seguretat d'esborrar la directiva?

en: Arpeggio (Off/On)
ca: Arpegi (Activa/Desactiva)

en: Arpeggios will cross staffs
ca: Els arpegis creuaran els pentagrames

en: Arpeggios will not cross staffs
ca: Els arpegis no creuaran els pentagrames

en: Arrange the buttons extending horizontally
ca: Arregla els botons perquè s'estenguin horitzontalment

en: Arrange the buttons extending vertically
ca: Arregla els botons perquè s'estenguin de forma vertical

en: Arranger
ca: Arreglador

en: Articulation
ca: Articulació

en: Articulation Outside Slur (Off/On)
ca: Articulació fora de la lligadura d'expressió (Activat/Desactivat)

en: Articulations
ca: Articulacions

en: Artificial Harmonic
ca: Harmònic artificial

en: As Dottify command but dotted rhythm created is dotted note plus two notes of a quarter the duration. Total duration is unchanged.
ca: Com l'ordre Dottify però al ritme amb punt creat se li afegeix una nota amb punt més dues notes d'un quart de la duració, La duració total no es canvia.

en: Ask me about each
ca: Demaneu per a cadascuna

en: Asks for a Chapter Title and end movement number. Makes the current movement the start of a chapter which ends at a later movement.
ca: Demana un títol de capítol i un número de moviment final. Fa que el moviment actual sigui l'inici d'un capítol que finalitza a un moviment posterior.

en: Asks for a finger number and typesets p,m,i as appropriate. Use cancel to delete.
ca: Demana un número de dit i grava p,m,i com sigui apropiat. Useu cancel·la per esborrar.

en: Asks for a horizontal shift and moves the rest at the cursor by that much when printing.
ca: Demana un desplaçament horitzontal i mou el silenci al cursor per aquesta quantitat quan s'imprimeix.

en: Asks for horizontal and vertical offsets and inserts a directive to displace the object at the cursor on printing.
ca: Pregunta pels desplaçaments horitzontal i vertical i insereix una directiva per desplaçar l'objecte al cursor en el moment de la impressió

en: Asks for ratio of tuplet and then puts in a start for that. Use EndTuplet command after entering tuplet notes. Note that the Denemo display will not automatically group the tuplet, but it will print with expected beaming etc.
ca: Demana el quocient del grup excedent i després posa un inici per a això. Useu l'ordre EndTuplet després d'entrar les notes de grup excedent. Noteu que la pantalla del Denemo no agruparà automàticament el grup excedent, però s'imprimirà amb les barres esperades, etc.

en: Assign Instrument
ca: Assigna l'Instrument

en: Assign Pitch to Rhythm
ca: Assigna una tonalitat al ritme

en: Assigns the current staff to an instrument selected by the user.
ca: Assigna el pentagrama actual a un instrument seleccionat per l'usuari.

en: At m
ca: A m

en: At this time during playback switch to the temperament set when this command was invoked.
ca: En aquest moment durant la reproducció canvia al conjunt de temprament quan s'invoca aquesta ordre.

en: At this time in playback the current staff's tuning will switch to the temperament selected when this command is invoked.
ca: En aquest moment de la reproducció l'afinació del pentagrama actual canviarà al temprament escollit quan s'invoca aquesta ordre.

en: Attach Custom Ornament (Off/On)
ca: Annexa l'ornament personalitzat (Desactiva/Activa)

en: Attach LilyPond
ca: Adjunta el LilyPond

en: Attach LilyPond to Chord
ca: Adjunta el LilyPond a un acord

en: Attach LilyPond to Note
ca: Adjutna el LilyPond a una nota

en: Attach Tied Note
ca: Annexa una nota lligada

en: Attach a chord symbol to the note at the cursor position. E.G.cis:dim7 for c-sharp diminished 7th. See Lilypond docs for notation
ca: Annexa un símbol d'acord a la nota a la posició del cursor. Per exemple cis:dim7 per a Do sostingut disminuït 7a. Vegeu la documentació del LilyPond per a la notació

en: Attach a textual comment to the chord at the cursor
ca: Annexa un comentari textual a l'acord al cursor

en: Attach a tremblement to the current note/chord or remove it if already present.
ca: Annexa un tremblement a la nota/acord actual o elimina'l si ja està present.

en: Attach mf indication to a chord.
ca: Annexa indicació mf a l'acord.

en: Attach ♭ (Off/On)
ca: Annexa ♭ (Desactiva/Activa).

en: Attach ♯ (Off/On)
ca: Annexa ♯ (Desactiva/Activa)

en: Attach/Edit LilyPond to Chord
ca: Annexa/Edita el LilyPond a l'acord

en: Attach/Edit LilyPond to Note
ca: Annexa/Edita el LilyPond a la nota

en: Attached to Note %s
ca: Annexat a la nota %s

en: Attached to the Clef Change:
ca: Adjunt al canvi de clau:

en: Attached to the End Tuplet:
ca: Adjunt al final de grup excedent:

en: Attached to the Key Signature Change:
ca: Adjunt al canvi d'armadura:

en: Attached to the Start Tuplet:
ca: Adjuntat a la inici de grup excedent:

en: Attached to the Time Signature Change:
ca: Adjunt al canvi de la indicació del compàs:

en: Attached to the chord:
ca: Adjuntat a l'acord:

en: Attached to the clef change object:
ca: Annexat a l'objecte de canvi de clau:

en: Attached to the key signature change object:
ca: Annexat a l'objecte de canvi d'armadura:

en: Attached to the rest:
ca: Annexat al silenci:

en: Attached to the stemming change object:
ca: Annexat a l'objecte de canvi de vírgules:

en: Attached to the time signature change object:
ca: Annexat a l'objecte de canvi d'indicació de temps:

en: Attached to the tuplet end:
ca: Annexat al final del grup excedent:

en: Attached to the tuplet start:
ca: Annexat a l'inici del grup excedent:

en: Attached to this note:
ca: Adjuntat a aquesta nota:

en: Attaches (or removes) this ornament from the current note/chord.
ca: Adjunta (o remou) aquest ornament de la nota/acord actual.

en: Attaches Forte to chord and MIDI volume
ca: Annexa Forte a l'acord i al volum MIDI

en: Attaches Largo to chord
ca: Annexa Largo a l'acord

en: Attaches a fingering to the note at the cursor. Blank deletes the fingering.
ca: Annexa una digitació a la nota al cursor. Si està blanc s'esborra la digitació.

en: Attaches multi-line text which can include music snippets, transposing note/chord names, fret-diagrams, with control over bold, italic font size and more. Double quotes and {} must be paired - check with the Preview button before okaying the markup. Newlines are triggered by the paragraph sign.
ca: Annexa un text de múltiples línies que pot incloure fragments de música, noms transposats de notes/acords, diagrama de trastos, amb control sobre negreta, itàlica, mida de la lletra i més. Les cometes dobles i {} han d'estar emparellats - verifiqueu amb el botó de previsualització abans d'acceptar el marcatge. El signe de paràgraf provoca salts de línia.

en: Attaches tremblement appuyé to the note/chord at the cursor, or removes it if already present.
ca: Annexa tremblement appuyé a la nota/acord al cursor, o elimina'l si ja està present.

en: Attempt to re-start the audio subsystem now?
ca: Voleu intentar reiniciar ara el subsistema d'àudio?

en: Attributes and Directives attached to noteheads, chords (including notes and rests) and standalone objects are supported - position the cursor on a notehead for directives on that notehead or off the noteheads for directives on a chord/note/rest, or on any other sort of object in the music. 
    Alternatively, use "Choose, Seek and Edit" command to select from a list of types of directives in the movement to seek for.
ca: Se suporten atributs i directives annexades als caps de les notes, acords (incloent-hi notes i silencis) i objectes independents - col·loqueu el cursor sobre un cap de nota per a directives sobre aquest cap de nota o fora dels caps de nota per a directives sobre un acord/nota/silenci, o qualsevol altre tipus d'objecte a la música.
    Alternativament, useu l'ordre "Escull, Cerca i Edita" per seleccionar de la llista de tots els tipus de directives que es poden buscar al moviment.

en: Audio
ca: Àudio

en: Audio Input
ca: Entrada d'àudio

en: Audio Lead In
ca: Començament de l'àudio

en: Audio Volume Boost
ca: Increment del volum de l'àudio

en: Audio Volume Cut
ca: Tall del volum de l'àudio

en: Audio does not have 44100 sample rate: this could be bad
ca: L'àudio no té una freqüència de mostratge de 44100: això podria ser dolent

en: Audio driver options
ca: Opcions de controlador d'àudio

en: Audio is not stereo - expect bad things!
ca: L'àudio no és estèreo - espereu coses dolentes!

en: Audio/MIDI Subsystem
ca: Subsistema Àudio/MIDI

en: Augment
ca: Augmenta

en: Aural Training
ca: Entrenament d'oïda

en: Auto Position
ca: Auto posició

en: Auto Slur Directions
ca: Direcció automàtica de la lligadura

en: Auto Stemming
ca: Pliques automàtiques

en: Auto-Typeset
ca: Auto-gravat

en: Automatic
ca: Automàtic

en: Automatic Import
ca: Importació automàtica

en: Automatic Voice
ca: Veu automàtic

en: Automatic barlines and beaming rules re-instated
ca: S'han restablert les regles de línies de compàs i barrats automàtics

en: Automatic voice preset. Resets to normal behaviour.
ca: Preestabliment automàtic de veu. Restableix el comportament normal.

en: Autosave Parts
ca: Desa automàticament les parts

en: Autosave every
ca: Desa automàticament cada

en: Avoid Collisions with Stems
ca: Evita les col·lisions amb les vírgules

en: Avoid Slur Collision
ca: Evita la col·lisió amb lligadures

en: Avoid abrupt damping
ca: Evita amortiments abruptes

en: Avoids slur colliding with accidental (Print)
ca: Evita que la lligadura col·lisioni amb l'accident (Impressió)

en: BPM Not Printed
ca: No s'ha imprimit el BPM

en: BPM Printed
ca: S'ha imprimit el BPM

en: Bad End Cue Marker
ca: Marcador incorrecte de final de cua

en: Bad Start Cue Marker
ca: Marcador dolent d'inici de cua

en: Balance. Typically used for a stereo signal tweak without changing the pan itself. Like a CD player.
ca: Balanç. S'usa habitualment per a un ajustament del senyal estèreo sense canviar l'estri mateix. Com a un reproductor de CD.

en: Bar Number Alignment
ca: Alineació del número de barra

en: Bar Numbering Interval
ca: Interval de numeració de barres

en: Bar Numbers On/Off
ca: Números de barra Activa/Desativa

en: Bar and Page Numbering
ca: Numeració de compassos i pàgines

en: BarNumber =
ca: Número de compàs =

en: Baritone
ca: Baríton

en: Barlines
ca: Línies de compàs

en: Baroque
ca: Barroc

en: Baroque note head style for the current movement.
ca: Estil de cap de nota barroca per al moviment actual

en: Barre at fret (or cancel for none)
ca: Barra al trast (o cancel·leu per a cap)

en: Barre from string (or cancel for none)
ca: Barra des de la corda (o cancel·leu per a cap)

en: Barre to string (or cancel for none)
ca: Barra a la corda (o cancel·leu per a cap)

en: Bass
ca: Clau de fa

en: Bass Clef Note Name Speed Recognition
ca: Velocitat de reconeixement de nom de nota de clau de fa

en: Bass Drum
ca: Percussió de baix

en: Bass Octava Bassa
ca: Clau de fa de transposició de vuitena

en: Bass Octava bassa
ca: Clau de fa de transposició de vuitena

en: Bass Sequence
ca: Seqüència de baix

en: Bass figures are hidden. After printing dismiss this dialog to restore them.
ca: Les figures del baix estan amagades. Després d'imprimir descarteu aquest diàleg per restaurar-les.

en: Bb Major
ca: Si bemoll major

en: Bb Pentascale
ca: Si bemoll penta escala

en: Beam
ca: Barra

en: Beam 4 Beats
ca: Barra 4 pulsacions

en: Beam End command on a note with no beam
ca: Ordre de finalització de barra a una nota que no te barra

en: Beam Start command on a note with no beam
ca: Ordre d'inici de barra a una nota sense barra

en: Beam at Half Measure (Off/On)
ca: Fes una barra a la meitat del compàs (Desactiva/Activa)

en: Beaming
ca: Barrat

en: Beaming Rule Change
ca: Canvi de regla de barrat

en: Beaming Rules
ca: Regles de barrat

en: Beaming Rules added from the selection
ca: S'han afegit les regles de barrat a partir de la selecció

en: Beaming Rules added from the selections have been dropped
ca: Les regles de barrat afegides a partir de les seleccions s'han eliminat

en: Beaming Rules replaced with ones from the selection
ca: S'han reemplaçat les regles de barrat a partir de la selecció<

en: Beaming at half measure allowed
ca: Barres a la meitat del compàs permeses

en: Beaming breaks at half-measure
ca: La barra es trenca a la meitat del compàs

en: Beams end on each quarter note (up to 4).
ca: Les barres acaben a cada nota negra (fins a 4).

en: Beat Change
ca: Canvi de pulsació

en: Beat Change (e.g. 𝅗𝅥 = 𝅘𝅥 .)
ca: Canvi de pulsació (per exemple 𝅗𝅥 = 𝅘𝅥 .)

en: Beat Structure
ca: Estructura de pulsacions

en: Begin Phrasing Slur
ca: Inicia una lligadura d'expressió

en: Begin Slur (Off/On)
ca: Comença una lligadura d'expressió (Desactiva/Activa)

en: Begin Slur Below (Off/On)
ca: Inicia una lligadura a sota (Desactiva/Activa)

en: Begin Slur Up (Off/On)
ca: Inicia una lligadura amunt (Desactiv/Activa)

en: Begin Slur from note/chord at cursor, or remove a Begin Slur
ca: Inicia una lligadura d'expressió des de la nota/acord al cursor, o elimina un Inicia lligadura d'expressió

en: Begin a phrasing slur on the current note. You can have normal slurs (partially) inside a phrasing slur.
ca: Inicia una lligadura d'expressió a la nota actual. Podeu tenir lligadures d'unió (parcialment) a dins d'una lligadura d'expressió.

en: Begins a phrasing slur (which can have slurs within it)
ca: Inicia una lligadura d'expressió (que pot tenir lligadures dins d'ella)

en: Below
ca: A sota

en: Below Note
ca: Sota la nota

en: Blank Page
ca: Pàgina en blanc

en: Blank Page Before
ca: Pàgina en blanc abans

en: Bold
ca: Negreta

en: Bold Page Numbers
ca: Número de pàgina en negreta

en: Book Chapter
ca: Capítol de llibre

en: Book Titles
ca: Títols dels llibres

en: Book Titling
ca: Títols dels llibres

en: Bookmarks
ca: Marcador

en: Boost the volume of the source audio relative to the volume of the score
ca: Incrementa el volum de l'àudio font en relació amb el volum de la partitura

en: Bottom Margin
ca: Marge inferior

en: Box
ca: Capsa

en: Boxed alphabetic
ca: Alfabètic en caixa

en: Boxed numeric
ca: Numèrica en caixa

en: Brace End
ca: Final de la clau

en: Bracket if not beamed
ca: Clau si no està barrat

en: Breath Mark
ca: Marcador de respiració

en: Breve
ca: Breu

en: Breve Rest
ca: Silenci breve

en: Browse Feature-Packed Score
ca: Navegueu per la partitura amb moltes funcionalitats

en: Browse Manual
ca: Navega el manual

en: Built-in Chord Attributes
ca: Atributs integrats d'acords

en: Built-in Staff Properties
ca: Propietats predefinides de pentagrama

en: C Major
ca: Do major

en: C-Pentascale
ca: Do-Pentaescala

en: CSound Score File (*.sco)
ca: Fitxer de partitura CSound (*.sco)

en: Caesura
ca: Cesura

en: Can only part-combine two voices
ca: Sols es poden combinar les parts amb dues veus

en: Can only paste LilyPond text into the last tab, sorry
ca: Ho sentim, sols es pot enganxar text LiliPond dins de l'última pestanya

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Cancelled
ca: Cancel·lat

en: Cancelled:
ca: Cancel·lat:

en: Cannot Typeset!
ca: No es pot gravar!

en: Cannot access your local .denemo
ca: No es pot accedir el vostre .denemo local

en: Cannot delete via this mechanism, sorry
ca: No es pot esborrar mitjançant aquest mecanisme, ho sentim

en: Cannot do location when only a range of music is typeset. Turn off continuous typesetting or set the range to All Movements
ca: No es pot fer la localització quan sols s'està gravant un rang de música. Desactiveu el gravat continu o establiu un rang per a Tots els moviment.

en: Cannot mix MIDI recordings with imported MIDI - delete imported MIDI first
ca: No es poden barrejar les gravacions MIDI i el MIDI importat - esborreu primer el MIDI importat

en: Cannot mix audio and MIDI recordings
ca: No es poden barrejar l'àudio i les gravacions MIDI

en: Cannot resume - no previous search.
    Offering a menu of all possible searches instead.
ca: No es pot continuar - no hi ha una cerca prèvia.
    S'oferirà en canvi un menú de totes les possibles cerques.

en: Capture Measures (Score)
ca: Captura els compassos (partitura)

en: Capture Measures (one staff)
ca: Captura els compassos (un pentagrama)

en: Capture Score
ca: Captura la partitura

en: Capture and Insert One Measure
ca: Captura i insereix un compàs

en: Capture the image of a single measure (as screenshot) inserting at the current measure in the current staff.
ca: Captura la imatge d'un compàs únic (com a captura de pantalla) inserint-lo al compàs actual del pentagrama actual.

en: Capture the image of a single measure (as screenshot) inserting at the current measure.
ca: Captura la imatge d'un compàs únic (com captura de pantalla) inserint-la al compàs actual.

en: Cautionary Accidental
ca: Accident de caució

en: Center
ca: Centre

en: Center Page Numbers
ca: Centra els números de pàgina

en: Center on barline
ca: Centra a la línia de barra

en: Centered at the bottom of the last page.
ca: Centrada al peu de l'última pàgina.

en: Change
ca: Canvia

en: Change Barnumber in typeset score
ca: Canvia el número de compàs a la partitura que es gravarà

en: Change Duration To 𝅝
ca: Canvia la duració a 𝅝

en: Change Duration To 𝅗𝅥
ca: Canvia la duració a 𝅗𝅥

en: Change Duration To 𝅘𝅥
ca: Canvia la duració a 𝅘𝅥

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅮
ca: Canvia la duració a 𝅘𝅥𝅮

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅯
ca: Canvia la duració a 𝅘𝅥𝅯

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅰
ca: Canvia la duració a 𝅘𝅥𝅰

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅱
ca: Canvia la duració a 𝅘𝅥𝅱

en: Change Duration To 𝅘𝅥𝅲
ca: Canvia la duració a 𝅘𝅥𝅲

en: Change Duration of Note
ca: Canvia la duració de la nota

en: Change Enharmonic Down
ca: Canvia l'enharmònica cap avall

en: Change Enharmonic Up
ca: Canvia l'enharmònica cap amunt

en: Change Font
ca: Canvia el tipus de lletra

en: Change Midi Channel
ca: Canvia el canal midi

en: Change Note
ca: Canvia la nota

en: Change Note Enharmonic +
ca: Canvia la nota enharmònica +

en: Change Note Enharmonic -
ca: Canvia la nota enharmònica -

en: Change Note Shift
ca: Canvia el desplaçament de la nota

en: Change Notehead
ca: Canvia el cap de nota

en: Change Pitch
ca: Canvia l'altura

en: Change Preferences
ca: Canvia les preferències

en: Change Properties
ca: Canvia les propietats

en: Change Rest
ca: Canvia el silenci

en: Change Slur Shape
ca: Canvia la forma de la lligadura d'expressió

en: Change Staff
ca: Canvia el pentagrama

en: Change Tie Shape
ca: Canvia la forma de lligadura d'unió

en: Change beam angle/position
ca: Canvia la posició/angle de la barra

en: Change built-in properties of the current score. This will start up a dialog window
ca: Canvia les propietats predefinides a la partitura actual. Això iniciarà una finestra de diàleg

en: Change chord-member to breve
ca: Canvia el membre d'acord a breve

en: Change chord-member to half note
ca: Canvia el membre de l'acord a blanca

en: Change chord-member to longa
ca: Canvia el membre d'acord a longa

en: Change chord-member to quarter note
ca: Canvia el membre d'acord a negra

en: Change chord-member to whole note
ca: Canvia el membre de l'acord a redona

en: Change current note duration to Breve
ca: Canvia la duració de la nota actual a breu

en: Change current note duration to Longa
ca: Canvia la duració de la nota actual a longa

en: Change initial key signature
ca: Canvia l'armadura inicial

en: Change initial time signature
ca: Canvia la indicació inicial del compàs

en: Change one chord member to appear like a breve duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
ca: Canvia un membre d'un acord perquè aparegui com una duració de breu sense canviar el càlcul original basat en la lògica de compàs o la duració de nous membres d'acord afegits.

en: Change one chord member to appear like a half-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
ca: Canvia un membre d'un acord perquè aparegui com una duració de blanca sense canviar el càlcul original basat en la lògica de compàs o la duració de nous membres d'acord afegits.

en: Change one chord member to appear like a longa duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
ca: Canvia un membre d'un acord perquè aparegui com una duració de longa sense canviar el càlcul original basat en la lògica de compàs o la duració de nous membres d'acord afegits.

en: Change one chord member to appear like a quarter-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
ca: Canvia un membre d'un acord perquè aparegui com una duració de negra sense canviar el càlcul original basat en la lògica de compàs o la duració de nous membres d'acord afegits.

en: Change one chord member to appear like a whole-note duration without changing the original logic like measure calculation or the duration of newly added chord members.
ca: Canvia un membre d'un acord perquè aparegui com una duració de redona sense canviar el càlcul original basat en la lògica de compàs o la duració de nous membres d'acord afegits.

en: Change or Append Notes
ca: Canvia o annexa notes

en: Change properties of this movement
ca: Canvia les propietats d'aquest moviment

en: Change the Channel of a staff
ca: Canvia el canal d'un pentagrama

en: Change the Modwheel value of a channel/staff
ca: Canvia el valor de la roda de modulació d'un canal/pentagrama

en: Change the Program of the current channel/staff
ca: Canvia el programa del canal/pentagrama actual

en: Change the Volume of a channel/staff
ca: Canvia el volum d'un canal/pentagrama

en: Change the built-in properties of the current staff
ca: Canvia les propietats predefinides del pentagrama actual

en: Change the current note to a &#x1D15D;
ca: Canvia la nota actual a &#x1D15D;

en: Change the current note to a &#x1D15E;
ca: Canvia la nota actual a &#x1D15E;

en: Change the current note to a &#x1D15F;
ca: Canvia la nota actual a &#x1D15F;

en: Change the current note to a &#x1D160;
ca: Canvia la nota actual a &#x1D160;

en: Change the current note to a &#x1D161;
ca: Canvia la nota actual a &#x1D161;

en: Change the initial clef of the current staff
ca: Canvia la clau inicial del pentagrama actual

en: Change the keysignature by clicking on it, or via the Key Signatures menu (after closing this editor).
ca: Canvieu l'armadura clicant-la, o mitjançant el menú d'armadures (després de tancar l'editor).

en: Change the number keys to select the prevailing duration in composer mode.
ca: Canvia les tecles numèriques per seleccionar la duració prevalent al mode de composició.

en: Change the type of notehead for the current note
ca: Canvia el tipus de cap de nota a la nota actual

en: Change to 'Select Duration' Number Keys in Composer Mode
ca: Canvia a les tecles numèriques 'Selecciona la duració' al mode de composició

en: Change to Printing
ca: Canvia a impressió

en: Change/Append A
ca: Canvia/Annexa La

en: Change/Append B
ca: Canvia/Annexa Si

en: Change/Append C
ca: Canvia/Annexa Do

en: Change/Append D
ca: Canvia/Annexa Re

en: Change/Append E
ca: Canvia/Annexa Mi

en: Change/Append F
ca: Canvia/Annexa Fa

en: Change/Append G
ca: Canvia/Annexa Sol

en: Changes the MIDI channel of a staff
ca: Canvia el canal MIDI d'un pentagrama

en: Changes the action of keys 0,1,2... to select the prevailing duration instead of inserting notes of the duration.
ca: Canvia l'acció de les tecles 0,1,2... per seleccionar la duració prevalent en comptes d'inserir notes de la duració.

en: Changes the bar number displayed for this and subsequent bars. Does not affect the print out, see Set Bar Number command for that.
ca: Canvia el número de compàs mostrat per a aquest i els següents compassos. No afecta la impressió, vegeu Estableix el número de compàs per a això.

en: Changes the mouse use when CapsLock is on: left click inserts note in the prevailing duration. The shortcuts for number keys 0, 1, 2 ... are set to change the prevailing duration.
ca: Canvia l'ús del ratolí quan està activada la fixació de majúscules: el clic amb botó esquerre insereix una nota a la duració prevalent. Les dreceres per als tecles de nombre 0, 1, 2 ... estan establertes per canviar la duració prevalent.

en: Changes the note at the cursor to an octave higher
ca: Canvia la nota al cursor a una octava més alta

en: Changes the note at the cursor to an octave lower
ca: Canvia la nota al cursor a una octava més baixa

en: Changes the note at the cursor to its enharmonic equivalent one step higher. Use for individual notes in chords.
ca: Canvia la nota al cursor al seu equivalent enharmònic un nivell a sota. Useu per a notes individuals o acords.C

en: Changes the note at the cursor to its enharmonic equivalent one step lower. Use for individual notes in chords.
ca: Canvia la nota al cursor al seu equivalent enharmònic un nivell a sota. Useu per a notes individuals als acords.

en: Changes the note at the cursor to/from being a grace note. Gives audio feedback.
ca: Canvia la nota al cursor perque sigui/no sigui una nota de gràcia. Dóna un retorn d'àudio.

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅝 duration. Works also in appending position.
ca: Canvia la nota o silencia al cursor a la duració 𝅝. També funciona en la posició d'annex.

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅗𝅥 duration. Works also in appending position.
ca: Canvia la nota o el silencia al cursor a la duració 𝅗𝅥. També funciona en la posicio d'annex.

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥 duration. Works also in appending position.
ca: Canvia la nota o el silenci al cursor a la duració 𝅘𝅥. Funciona també en posició d'adjunt.

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅮 duration. Works also in appending position.
ca: Canvia la nota o el silenci al cursos a la duració 𝅘𝅥𝅮. Funciona també a la posició d'adjunt.

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅯 duration. Works also in appending position.
ca: Canvia la nota o el silenci al cursor a la duració 𝅘𝅥𝅯. Funciona també en la posició d'adjunt.

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅰 duration. Works also in appending position.
ca: Canvia la nota o el silenci al cursor a la duració 𝅘𝅥𝅰. Funciona també en la posició d'adjunt.

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅱 duration. Works also in appending position.
ca: Canvia la nota o el silenci al cursor a la duració 𝅘𝅥𝅰. Funciona també en la posició d'adjunt.<

en: Changes the note or rest at the cursor to 𝅘𝅥𝅲 duration. Works also in appending position.
ca: Canvia la nota o el silenci al cursor a la duració 𝅘𝅥𝅰. Funciona també en la posició d'adjunt.<

en: Changes the note the cursor is on to the note A.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ca: Canvia la nota on està el cursor a la nota La.
    Si el cursor està a la posició que s'està annexant, annexa una nota usant la duració actual.

en: Changes the note the cursor is on to the note A.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ca: Canvia la nota al on és el cursor a la nota La.&#10;Si el cursor està a la posició per annexar, annexa una nota usant la duració prevalent.

en: Changes the note the cursor is on to the note B.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ca: Canvia la nota on està el cursor a la nota Si.
    Si el cursor està a la posició que s'està annexant, annexa una nota usant la duració actual.

en: Changes the note the cursor is on to the note B.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ca: Canvia la nota on és el cursor a la nota B.&#10;Si el cursor està en posició d'annexar, annexa una nota usant la duració prevalent.

en: Changes the note the cursor is on to the note C.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ca: Canvia la nota on està el cursor a la nota Do.
    Si el cursor està a la posició que s'està annexant, annexa una nota usant la duració actual.

en: Changes the note the cursor is on to the note C.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ca: Canvia la nota on és el cursor a la nota C.&#10;Si el cursor està en posició d'annexar, annexa una nota usant la duració prevalent.<

en: Changes the note the cursor is on to the note D.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ca: Canvia la nota on està el cursor a la nota Re.
    Si el cursor està a la posició que s'està annexant, annexa una nota usant la duració actual.

en: Changes the note the cursor is on to the note D.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ca: Canvia la nota on és el cursor a la nota D.&#10;Si el cursor està en posició d'annexar, annexa una nota usant la duració prevalent.<

en: Changes the note the cursor is on to the note E.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ca: Canvia la nota on està el cursor a la nota Mi.
    Si el cursor està a la posició que s'està annexant, annexa una nota usant la duració actual.

en: Changes the note the cursor is on to the note E.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ca: Canvia la nota on és el cursor a la nota EB.&#10;Si el cursor està en posició d'annexar, annexa una nota usant la duració prevalent.<

en: Changes the note the cursor is on to the note F.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ca: Canvia la nota on està el cursor a la nota Fa.
    Si el cursor està a la posició que s'està annexant, annexa una nota usant la duració actual.

en: Changes the note the cursor is on to the note F.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ca: Canvia la nota on és el cursor a la nota G.&#10;Si el cursor està en posició d'annexar, annexa una nota usant la duració prevalent.<

en: Changes the note the cursor is on to the note G.
    If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ca: Canvia la nota on està el cursor a la nota Sol.
    Si el cursor està a la posició que s'està annexant, annexa una nota usant la duració actual.

en: Changes the note the cursor is on to the note G.&#10;If the cursor is in the appending position, appends a note using the prevailing duration.
ca: Canvia la nota on és el cursor a la nota F.&#10;Si el cursor està en posició d'annexar, annexa una nota usant la duració prevalent.<

en: Changes the pitch of the note at the cursor to the cursor height
ca: Canvia l'altura de la nota al cursor a l'altura del cursor

en: Changes the shortcuts for note names a, b, c, d, e, f, g so that they edit the note at the cursor, or append a note when in the appending position.
ca: Canvia les dreceres per al nom de les notes a, b, c, d, e, f, g de manera que editen la nota al cursor, o annexen una nota quan estan a la posició per annexar.

en: Changes the shortcuts for note names a, b, c, d, e, f, g so that they move the cursor to the nearest note of that name.
ca: Canvia les dreceres per als noms de les notes a, b, c, d, e, f, g de manera que mouen el cursor a la nota més propera amb aquest nom.

en: Changes to print as a drum staff in timbales style
ca: Canvia a imprimir com a pentagrama de percussió en estil timbales

en: Channel
ca: Canal

en: Channel:
ca: Canal:

en: Chapter
ca: Capítol

en: Chapter Title
ca: Títol de capítol

en: Chat to Other Users
ca: Xategeu amb altres usuaris

en: Check Beaming
ca: Verifica el barrat

en: Check Braces
ca: Verifica les claus

en: Check Chords (On/Off)
ca: Verifica els acords (Activa/Desactiva)

en: Check Note Pitches
ca: Verifica l'altura de les notes

en: Check Paired Directives
ca: Verifica les directives emparellades

en: Check Score
ca: Verifica la partitura

en: Check Score Skipping Some Errors
ca: Verifiqueu la partitura ometent alguns errors

en: Check Score.
ca: Verifiqueu la partitura.

en: Check Ties
ca: Verifica les lligadures

en: Check Time Signatures
ca: Verifica les indicacions de compàs

en: Check Tuplets
ca: Verifica els grups especials

en: Check all
ca: Verifica tot

en: Check and Print
ca: Verifica i imprimeix

en: Check for Irregular Measures
ca: Verifica per l'existència de compassos irregulars

en: Checking Chords Filter
ca: S'està verificant el filtre d'acords

en: Checking Pitches
ca: S'estan comprovant els tons

en: Checks each Denemo measure in the current movement for complete number of beats. Unless you explicitly set otherwise, on typesetting the notes will be re-distributed to the correct measures, which can lead to strange effects.
ca: Verifica cada compàs del Denemo al moviment actual per al número complet de pulsacions. Únicament si no l'establiu de forma contrària explícitament, en gravar les notes es redistribuiran als compassos correctes, cosa que pot portar a efectes estranys.

en: Checks for wrongly tied notes in the current voice/staff.
ca: Verifica que no hi hagi notes lligades incorrectament a la veu/pentagrama actual.

en: Checks score for wrong measure durations, unterminated tuplets, slurs, wrong ties etc.
ca: Verifica la partitura per duracions de compàs incorrectes, grups excedents sense finalitzar, lligadures incorrectes, etc.

en: Checks that paired directives match from the cursor to the end of the staff.
ca: Verifica que les directives emparellades concorden des del cursor fins al final de la partitura.

en: Checks that start/end tuplets match in the current measure.
ca: Verifica que els inicis/finals dels grups especials concorden al compàs actual.

en: Checks the braces (staff groupings) for this movement.
ca: Verifica les claus (agrupament de pentagrames) per a aquest moviment.

en: Checks the current measure for beaming errors.
ca: Verifica el compàs actual per errors de barrat.

en: Checks the movement for miss-matched or miss-placed time signature changes.
ca: Verifica el moviment per a canvis d'indicació de compàs no concordants o ubicats incorrectament.

en: Checks the score for errors, if none are found proceeds to typeset and print the current layout.
ca: Verifica la partitura per si hi ha errors, si no es troba cap es procedeix a gravar i imprimir la disposició actual.

en: Checks the score ignoring the first so many errors. Use this to skip errors that are ok to leave in.
ca: Verifica la partitura ignorant els primers errors segons l'establert. Useu això per ometre errors que sigui adequat deixar.

en: ChoirStaff Start
ca: Inici de ChoirStaff

en: Choose Barline
ca: Escolliu la barra de compàs

en: Choose Clef Visibility
ca: Escolliu la visibilitat de la clau

en: Choose Condition
ca: Escolliu una condició

en: Choose Custom Template
ca: Escull la plantilla personalitzada

en: Choose File
ca: Escolliu el fitxer

en: Choose Font
ca: Escolliu el tipus de lletra

en: Choose Initial Voice
ca: Escolliu la veu inicial

en: Choose Notehead
ca: Escolliu el cap de nota

en: Choose SoundFont File
ca: Escolliu el fitxer SoundFont

en: Choose Soundfont
ca: Escolliu al font de so

en: Choose Staffs to Play
ca: Escull els pentagrames a reproduir

en: Choose Staffs to Print
ca: Escull els pentagrames a imprimir

en: Choose Typical Time Signature
ca: Escolliu la indicació típica de temps

en: Choose Voice
ca: Escolliu la veu

en: Choose a barline
ca: Escolliu una barra de compàs

en: Choose a barline
ca: Escolliu una barra de compàs

en: Choose a preset for four voices or automatic voice.
ca: Escolliu un preestabliment per a quatre veus o veu automàtica.

en: Choose any sort of clef. If the cursor is at the start change initial clef, else insert chosen clef.
ca: Escolliu tot tipus de claus. Si el cursor està a l'inici, canvia la clau inicial, en cas contrari insereix la clau escollida.

en: Choose dynamics and midi volume level.
ca: Escolliu la dinàmica i el nivell de volum del midi.

en: Choose from a set of typical time signatures
ca: Escolliu entre un conjunt d'indicacions de temps típiques

en: Choose indent for Current Movement
ca: Escolliu la justificació per al moviment actual

en: Choose indent of first system
ca: Escolliu el sagnat del primer sistema

en: Choose indent of subsequent systems
ca: Escolliu el sagnat dels sistemes subsegüents.

en: Choose more palettes of buttons.
ca: Escolliu més paletes de botons.

en: Choose mouse action
ca: Escolliu l'acció del ratolí

en: Choose the font size of for the score, and hence how much space it takes up.
ca: Escollu la mida del tipus de lletra per a la partitura, i en conseqüència quant d'espai usa.

en: Choose the mouse button
ca: Escolliu el botó del ratolí

en: Choose the style for typesetting accidentals. Determines whether or not an accidental is printed in particular circumstances (such as repeated notes in different measures, octaves, voices etc).
ca: Escolliu l'estil per gravar els accident. Determina si s'imprimeix o no un accident in circumstàncies particulars (com ara notes repetides en diferents compassos, octaves, veus, etc.).

en: Choose whether tuplets should have brackets. Affects tuplets from the cursor onwards.
ca: Escolliu si els grups excedents han de tenir parèntesis. Afecta als grups excedents a partir del cursor.

en: Choose which voice this staff will initially be set to. To change voice during music see the Directives-&gt;Voices menu.
ca: Escull quina veu d'aquest pentagrama s'establirà com a veu inicial. Per canviar la veu durant la música vegeu el menú Directives->Veus.

en: Choose which voice this staff will initially be set to. To change voice during music see the Directives->Voices menu.
ca: Escull quina veu s'usarà per establir inicialment a aquest pentagrama. Per canviar la veu durant la música vegeu el menú Directives->Veus.

en: Choose, Seek &amp; Edit
ca: Escull, Cerca &amp; Edita<

en: Chop Gap in Beam
ca: Retalla l'espai a la barra

en: Chop to One Beam
ca: Retalla a una barra

en: Chord
ca: Acord

en: Chord
ca: Acord

en: Chord Changes Only
ca: Sols canvis d'acord

en: Chord Chart
ca: Diagrama d'acords

en: Chord Chart Staff
ca: Pentagrama de diagrames d'acords

en: Chord Chart Symbol
ca: Símbol de diagrama d'acord

en: Chord Chart Time Signature
ca: Indicador de compàs de diagrama d'acords

en: Chord Charts
ca: Diagrames d'acords

en: Chord Entry Without Pedal
ca: Entrada d'acord sense pedal

en: Chord Names, etc. (sans serif)
ca: Noms dels acorrds, etc. (sans serif)

en: Chord Symbol
ca: Símbol d'acord

en: Chord Symbol Deletion
ca: Supressió de símbol d'acord

en: Chord Symbol Offset
ca: Òfset de símbols d'acords

en: Chord Symbol Scale
ca: Escala de símbols d'acord

en: Chord Symbols
ca: Símbols d'acords

en: Chord Symbols (Off/On)
ca: Símbols d'acord (Desactivat/activat)

en: Chord Symbols or Fake Chords
ca: Símbols d'acords o acords ficticis

en: Chord entry without pedal
ca: Entrada d'acord sense pedal

en: Chords
ca: Acords

en: Chords Symbols
ca: Símbols d'acords

en: Chords for Bar
ca: Acords per al compàs

en: Chords on this staff will typeset as fret diagrams (off/on). Choose from several instruments.
ca: Els acords a aquesta partitura s'imprimiran com a diagrames de trastos (desactivat/activat). Escolliu entre diversos instruments.

en: Chosen duration does not fit time signature
ca: La duració escollida no s'ajusta a la indicació de temps

en: Chromatic within Clef Range
ca: Cromàtic dins del rang de la clau

en: Circled alphabetic
ca: Alfabètic en cercle

en: Circled numeric
ca: Numèric en cercle

en: Clarinet in A
ca: Clarinet en La

en: Clarinet in B flat
ca: Clarinet en Si bemoll

en: Clashing Note Column Warnings (Off/On)
ca: Advertiment de columnes de notes que col·lisionen (Desactiva/Activa)

en: Clashing Note Columns will generate a warning from the LilyPond typesetter
ca: Columnes de notes que col·lisionen generaran un advertiment del gravador del LilyPond

en: Classic Mode
ca: Mode clàssic

en: Clear Overlay
ca: Neteja les superposicions

en: Clear Scroll Points
ca: Elimina el punts de desplaçament

en: Clear the list of pitches that overlay the notes
ca: Buida la llista de tons que se superposen a les notes

en: Clear the staff from all groupings
ca: Neteja el pentagrama de tots els agrupaments.

en: Clears conditional behaviour of this layout. The Directive will apply to all score layouts.
ca: Anul·la el comportament condicional per a aquesta disposició. La Directiva s'aplicarà a totes les disposicions de partitura.

en: Clears scroll points which you have set by right clicking on notes.
ca: Esborra els punts de desplaçament que heu establert fent un clic amb el botó dret sobre les notes.

en: Clef
ca: Clau

en: Clef Change
ca: Canvi de clau

en: Clef Chooser
ca: Selector de claus

en: Clef Directives
ca: Directives de clau

en: Clef change
ca: Canvi de clau

en: Clef should be typeset
ca: S'hauria de gravar la clau

en: Clef:
ca: Clau:

en: Clefs
ca: Claus

en: Click Track
ca: Cliqueu la pista

en: Click Track Creation
ca: Cliqueu la creació d'una pista

en: Click Volume
ca: Cliqueu el volum

en: Click for a menu to position the Denemo cursor on this staff
    or to alter this staff for a customized layout
ca: Cliqueu per a un menú per posar el cursor del Denemo a aquest
    pentagrama
    o per alterar aquest pentagrama per a una disposició personalitzada

en: Click here then hover over the menu items to find out what they will do
ca: Cliqueu aquí i després passeu sobre els elements de  menú per esbrinar que faran

en: Click here to move the Denemo cursor to the start of this music.
    The actual notes live here. You can only edit these in the main Denemo display.
    However you can place conditional directives that are to be used only when using this layout. For example page breaks just for this layout can be placed at points in the music.
ca: Cliqueu aquí per moure el cursor del Denemo a l'inici d'aquesta música.
    Les notes reals es posen aquí. Sols podeu editar-les a la visualització principal del Denemo. 
    Malgrat això podeu posar directives condicionals que s'usaran únicament quan es faci servir aquesta disposició. Per exemple els salts de pàgina sols per a aquesta disposició es poden posar a diferents llocs a la música.

en: Click here to view and edit the clef, key and time signatures of this staff
ca: Cliqueu aquí per veure i editar l'armadura i indicació del compàs d'aquest pentagrama

en: Click on Staff Directives.
ca: Cliqueu sobre Directives de partitura.

en: Click on Time.
ca: Cliqueu sobre Temps.

en: Click on Voice Directives.
ca: Cliqueu sobre Directives de veu.

en: Click to edit comment
ca: Cliqueu per editar el comentari

en: Click to switch to movement number %d
ca: Cliqueu per canviar al moviment número %d

en: Clone %s
ca: Clona %s

en: Close
ca: Tanca

en: Close Parenthesis (Off/On)
ca: Tanca el parèntesis (Desactiva/Activa)

en: Close Score
ca: Tanca la partitura

en: Close Second Time Bar
ca: Tanca el compàs de segona execució

en: Close Source Audio File
ca: Tanca el fitxer font de l'àudio

en: Close Transposing Instrument
ca: Tanca l'instrument de transposició

en: Close a Repeat Section
ca: Tanca una secció de repetició

en: Close all without saving
ca: Tanca tot sense desar

en: Close and Reopen Repeat
ca: Tanca i reobre la repetició

en: Close the current score. Other scores (tabs) will stay open
ca: Tanca la partitura actual. Altres partitures (pestanys) romandran obertes

en: Close without Saving
ca: Tanca sense desar

en: Closer to Staff
ca: Més a prop del pentagrama?

en: Closes a LilyPond Block (there must be a matching open, {, earlier)
ca: Tanca un bloc del LilyPond (ha d'haver-hi un { obert, més abans)

en: Closes a repeated section and starts a first time bar (printing)
ca: Tanca una secció repetida i inicia un compàs de primera execució (impressió)

en: Closes a section that starts with an Open Repeat. Not needed with 1st and 2nd time bars. (Printing)
ca: Tanca una secció que comença amb una Repetició Oberta. NO cal amb compassos de 1a o 2na execució. (Impressió)

en: Closes an open repeat block and opens a new one.
ca: Tanca un bloc de repetició obert i obre un de nou.

en: Closes first time bars and starts second time bar(s) (printing)
ca: Tanca els compassos de primera execució i inicia compass(os) de segona execució (impressió)

en: Closes the second time bar previously opened (printing)
ca: Tanca al compàs de segona execució que s'ha obert prèviament (impressió)

en: Closing Barline
ca: S'està tancant la barra de compàs

en: Coda (Off/On)
ca: Coda (Desactiva/Activa)

en: Coda symbol attached to the net object, for example a barline. But shown between notes.
ca: Símbol de coda adjuntat a l'objecte de xarxa, per exemple una barra de compàs. Però es mostra entre notes.

en: Collects together all the Score Directives and the Movement Directives for the current movement and allows advanced (low-level) edit of any of them. This is a convenience command if you do not know the directive you are looking for.
ca: Replega totes les directives de partitura i de moviment per al moviment actual i permet edició avançada (de baix nivell) de qualsevol d'ells. Això és una ordre de conveniència si no sabeu quina directiva esteu buscant.

en: Collects together any critical comments from the score and places them in an epilog at the end of the music. The Title and text of the Epilog are created with the CriticalCommentaryIntro command, and critical comments are added with the CriticalComment command.
ca: Recull tots els comentaris crítics a la partitura i els posa a un epíleg al final de la música. El títol i el text de l'epíleg es creen amb l'ordre CriticalCommentaryIntro, i els comentaris crítics s'afegeixen amb l'ordre CriticalComment.

en: Color Next Symbol
ca: Acoloreix el símbol següent

en: Color for Next Chord
ca: Color per a l'acord següent

en: Column
ca: Columna

en: Combine parts as unison.
ca: Combina les parts com a uníson

en: Command
ca: Ordre

en: Command Behavior
ca: Comportament de les ordres

en: Command Center
ca: Centre d'ordres

en: Command: %s
    
    Information:
    %s
ca: Ordre: %s
    
    Informació:
    %s

en: Command: %s.
    (%s)
    Left click to run the command or right click for further options
ca: Ordre: %s.
    (%s)
    Cliqueu amb el botó esquerre del ratolí per executar l'ordre o  amb el botó dret per a opcions addicionals

en: Commands
ca: Ordres

en: Comment
ca: Comentari

en: Comment is currently set to:
ca: El comentari està establert actualment a:

en: Comment this chord
ca: Comenta aquest acord

en: Comments out the chord in the LilyPond output.
ca: Elimina comentant-lo l'acord a la sortida del LilyPond.

en: Compact Chord Chart
ca: Diagrama d'acord compacte

en: Compact Chord Chart Marker
ca: Marcador compacte de diagrama d'acords

en: Compares note from MIDI with current note, if equal in pitch, advances to next note, else beeps. Note: holding down the shift key on the pc keyboard while playing notes on the MIDI in achieves the same effect instantly, so this filter is largely obsolete.
ca: Compara la nota del MIDI amb la nota actual, si és igual en altura, avança a la nota següent, en cas contrari emet un avís sonor. Nota: si es manté premuda la tecla majúscules al teclat de l'ordinador mentre es reprodueixen les notes a l'entrada MIDI, s'aconsegueix el mateix efecte instantàniament, així que que aquest filtre és majorment obsolet.

en: Composer
ca: Compositor

en: Compression
ca: Compressió

en: Conditional
ca: Condicional

en: Conditional Directives
ca: Directives condicionals

en: Conducts as you press the sustain pedal for each measure.
ca: Condueix a mesura que premeu el pedal sostenuto per a cada compàs.

en: Connect Arpeggios
ca: Connecta els arpegis

en: Connect Arpeggios (Off/On)
ca: Connecta els arpegis (Desactiva/Activa)

en: Connect input to port
ca: Connecta l'entrada al port

en: Connect output to port
ca: Connecta la sortida al port

en: Connect to port (left)
ca: Connecta al port (esquerre)

en: Connect to port (right)
ca: Connecta al port (dret)

en: Continue
ca: Continua

en: Continue Seeking
ca: Continua buscant

en: Continue seeking clef change objects
ca: Continua buscant objectes de canvi de clau

en: Continue seeking key signature change objects
ca: Continua buscant objectes de canvi d'armadura

en: Continue seeking slur end positions
ca: Continua buscant posicions de final de lligadura d'expressió

en: Continue seeking slur start positions
ca: Continua buscant posicions d'innici de lligadures d'expressió

en: Continue seeking stem direction change objects
ca: Continua buscant objectes de canvi de plica

en: Continue seeking tied notes
ca: Continua buscant notes lligades

en: Continue seeking time signature change objects
ca: Continua buscant objectes de canvi d'indicació de compàs

en: Continue seeking tuplet end objects
ca: Continua buscant objectes de final de grup excedent

en: Continue seeking tuplet start objects
ca: Continua buscant objectes d'inici de grup excedent

en: Continuous
ca: Continu

en: Continuous Entry
ca: Entrada contínua

en: Control if the first page number is typeset.
ca: Controla si el número de la primera pàgina s'ha gravat.

en: Control whether tuplet numbers will be printed over tuplets.
ca: Controla si els números de grup excedent s'imprimiran sobre els grups excedents.

en: Control-Right Click.
ca: Clic control-dret.

en: Control-Shift-Drag is used to tidy up the Denemo display. Useful if Denemo has created a clutter with your input music.
    If you have several things attached to one object you can move them in turn by dragging them in turn.
    Notes, Slurs and Ties are fixed but most other things can be moved to make the input music clear. Does not affect the typeset score!
    NB! if you have dragged something to one side of a note you have to control-shift-click on the note itself to drag it back - it is where the cursor is that counts.
ca: Control-Majúscula-Arrosegament es fa servir per posar en ordre la pantalla del Denemo. És util si el Denemo ha creat un desordre amb la vostra entrada de música.
    Si teniu diverses coses annexades a un objecte els podeu moure un a un arrossegant-los un a un.
    Les notes i les lligadures d'expressió i d'unió estan fixats però la major part d'altres objectes es poden moure per clarificar l'entrada de música. No afecta la partitura gravada! 
    Noteu! Si heu arrossegat alguna cosa al costat d'una nota heu de fer un control-majúscula-clic sobre la nota mateixa per arrossegar-la de retorn - el que compta és on està el cursor.

en: Control-Shift-Drag.
ca: Control-Majúscula-Arrossegament.

en: Controls for managing input from a MIDI controller (e.g. keyboard) attached to the computer.
    You may need to select your MIDI device first using MainMenu → Edit → Change Preferences → MIDI
    looking for MIDI in devices (turn your device on first).
    When you have a MIDI controller durations are inserted without any pitch (they appear in brown)
     playing on the controller puts the pitches onto the durations.
    The Shift and Control and ALT keys can also be used for listening without entering notes,
    checking pitches entered and entering chords.
    The foot pedal can also be used for chords. Release the ALT key and re-press to start a new chord
    - timing is unimportant, play the chord fast or slow.
    Or use Input → MIDI → Chord Entry Without Pedal to enter chords based on playing the notes simultaneously
ca: Controls per a gestionar l'entrada des d'un controlador MIDI (per exemple teclat) adjuntat a l'ordinador.
    Potser us caldrà seleccionar primer el vostre dispositiu MIDI usant Menú principal →  Edita →  Canvia les preferències → Midi
    cercant per dispositius d'entrada de MIDI (activeu primer el vostre dispositiu).
    Quan teniu un controlador MIDI, les duracions s'insereixen sense cap tonalitat (apareixen en marró)
    reproduint al controlador posa les tonalitats a dins de les duracions.
    Les tecles Majúscules, Control i ALT també es poden usar per escoltar sense entrar notes,
    verificar les tonalitats entrades i entrar acords.
    El pedal de peu també es pot usar per als acords. Allibereu la tecla ALT i torneu-la a prémer per iniciar un nou acord
    - la temporalització és important, toqueu l'acord ràpid o lent.
    O useu Input →  MIDI →  Entrada  d'acord  sense pedal per entrar els  acords  basats  reproduint les notes simultàniament

en: Controls for playback.
    The arrows on either side of the PLAY and STOP buttons move the playback start
    and playback end markers.
    Loop plays in a loop - you can edit while it plays.
    You can also record the output and save it as .ogg or .wav file.
    The temperament used for playing back can be set here.
ca: Controls per a la reproducció.
    Les fletxes a qualsevol costat dels botons REPRODUEIX i ATURA mouen els marcadors d'inici i
    acabament de la reproducció.
    Bucle reprodueix a un bucle - podeu editar quan reprodueix.
    També podeu registrar la sortida i desar-la com a fitxer .ogg o .wav.
    Aquí es pot establir el temperament usat per a la reproducció.

en: Controls whether staffs containing only rests are printed in the current movement. All staffs are printed on the first system (line) thereafter any staff that has only rests for a entire system is dropped. Use this in large scores to fit more systems per page.
ca: Controla si els pentagrames contenint únicament silencis s'imprimeixen al moviment actual. Totes els pentagrames s'imprimeixen al primer sistema (línia). Després, qualsevol pentagrama que té sols silencis per un sistema sencer s'eliminarà. Useu aixo en partitures llargues per encabir més sistemes per pàgina.

en: Convert GM-Drum to User-Drum
ca: Converteix GM-Drum o User-Drum

en: Convert General Midi drum-staffs to user-notation drum-staffs. Please edit the script to enter your own values.
ca: Converteix els pentagrames de percussió en MIDI general a pentagrames de percussió amb notació aportada per l'usuari. Si us plau editeu l'script per entrar els vostres propis valors.

en: Convert Incorrect Slurs to Ties
ca: Converteix les lligadures d'expressió incorrectes a lligadures d'unió

en: Convert MIDI Chords Over Bass
ca: Converteix els acords MIDI per a baix

en: Convert Staff
ca: Converteix el pentagrama

en: Convert the MIDI recording you have made to notation.
ca: Converteix la gravació MIDI que heu fet a notació.

en: Convert the current measure to a partial measure so that it is complete with just the beats already inserted.
ca: Converteix el compàs actual en un compàs parcial de manera que estigui complet amb sols les duracions que ja s'han inserit.t

en: Convert to LilyPond Text
ca: Converteix a text del LilyPond

en: Converts between the midi-drum notation and a user-drum notation. The user can set his/her drummap in a template in ~/.denemo/templates or choose any other copy he made of the template file to have drummaps for different drummers available.
ca: Converteix entre la notació de percussió MIDI i la notació de percussió de l'usuari. L'usuari pot establir el seu mapa de percussió a una plantilla a ~/.denemo/templates o escollir qualsevol altra còpia que va fer al fitxer de plantilla per tenir disponibles mapes de percussió per a diferents percussionistes.

en: Converts this layout to LilyPond text for further editing.
ca: Converteix aquesta disposició a text del LilyPond per a edició addicional.

en: Converts tied notes to longer notes and removes spurious ties.
ca: Converteix les notes lligades en notes més llargues i elimina lligadures espúries.

en: Converts to tablature notation (print only)
ca: Es converteix a la notació de tabulatura (sols impressió)

en: Convexity of Tie
ca: Convexitat de la lligadura d'unió

en: Copied
ca: Copiat

en: Copy
ca: Copia

en: Copy and Paste the music from the old staffs to the new, and then delete the old staffs
ca: Copia i enganxa la música des dels pentagrames antics als nous, i després elimina el pentagrames antics.

en: Copy selection as music snippet or rhythm pattern for notes to follow as they are entered
ca: Copia la selecció com un fragment de música o un patró de ritme per a les notes a seguir a mesura que es van entrant

en: Copy the music selected to the Denemo clipboard
ca: Copia la música seleccionada al porta-retalls del Denemo

en: Copy this button to another palette
ca: Copia aquest botó a una altra paleta

en: Copy to another Palette
ca: Copia a una altra paleta

en: Copyright notice, centered at the bottom of the first page. To insert the copyright symbol, see Lilypond Text encoding.
ca: Avís de copyright, centrat al peu de la primera pàgina. Per inserir el símbol de copyright, vegeu la codificació de text del LilyPond.

en: Corrects for the slur/tie error common in imported scores. Scans entire score for pairs of identical notes slurred together as a pair. Changes these to a tied note. Do not use in the unusual case of identical notes slurred (e.g. across strings).
ca: Corregeix l'error comú per a lligadures d'expressió/unió a partitures importades. Escaneja la partitura completa per parelles de notes idèntiques lligades juntes com un parell. Canvia aix`a una nota lligada. No useu això en el cas inusual de notes idèntiques lligades (per exemple a través de cordes diferents).

en: Could not create .denemo for you personal settings
ca: No s'ha pogut crear .denemo per a les vostres personals

en: Could not create .denemo-xxx/actions/graphics for your graphics for customized commands
ca: No s'ha pogut crear .denemo-xxx/actions/bitmaps per a la vostra gràfica per a ordres personalitzades

en: Could not create .denemo/actions for your customized commands
ca: No s'ha pogut crear .denemo/actions per a les vostres ordres personalitzades

en: Could not create .denemo/actions/bitmaps for your graphics for customized commands
ca: No s'ha pogut crear .denemo/actions/bitmaps per a la vostra gràfica per a ordres personalitzades

en: Could not create .denemo/templates for you personal templates
ca: No s'ha pogut crear .denemo/templates per a les vostres plantilles personals

en: Could not create a button of that name in that palette
ca: No s'ha pogut crear un botó d'aquest nom a aquesta paleta

en: Could not create button
ca: No s'ha pogut crear el botó

en: Could not create init.scm;
    you must create your scripted menu item in the menu
    before you create the initialization script for it, sorry.
ca: No s'ha pogut crear init.scm;
    heu de crear el vostre element programat de menú al menú
    abans que creu l'script d'inicialització per a ell, ho sentim.

en: Could not execute lilypond - check Edit->preferences → externals → lilypond setting
    and lilypond installation
ca: No s'ha pogut executar el LilyPond - comproveu Edita → preferències → extern → configuració i instal·lació del LilyPond

en: Could not execute specified web browser: %s
ca: No s'ha pogut executar el navegador web especificat: %s

en: Could not find %s in the path
ca: No s'ha pogut trobar %s al camí

en: Could not get contents of %s
ca: No s'ha pogut obtenir el contingut de %s

en: Could not interpret selection as LilyPond notes
ca: No s'ha pogut interpretar la selecció com a notes de LilyPond

en: Could not load the audio file. Note only stereo with sample rate 44100 are supported at present. Use Audacity or similar to convert.
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer d'àudio. Noteu que únicament s'admet actualment l'estèreo amb freqüència de mostratge< igual a 44100. Useu l'Audacity o similar per convertir.

en: Could not make folder %s for the downloaded commands
ca: No s'ha pogut fer la carpeta %s per a les ordres descarregades

en: Could not open output file for writing
ca: No s'ha pogut obrir la sortda per a escriptura

en: Could not parse command line: %s
ca: No s'ha pogut analitzar la línia d'ordres: %s

en: Could not start Audio input
ca: No s'ha pogut iniciar l'entrada d'àudio

en: Could not start graphical interface.
ca: No s'ha pogut iniciar la interfície gràfica.

en: Create Blank Page
ca: Crea una pàgina en blanc

en: Create Book Titles
ca: Crea els títols de llibre

en: Create Button
ca: Crea el botó

en: Create Button for Chord Type
ca: Creat un botó per al tipus d'acord

en: Create Button for Clone
ca: Crea un botó per a Clona

en: Create Button for Command
ca: Crea un botó per a l'ordre

en: Create Button for Object
ca: Crea un botó per a objecte

en: Create Chords Over Bass Line
ca: Crea acords a sobre la línia de baix

en: Create Click Track Staff
ca: Crea una pentagrama de pista per clicar

en: Create Copy
ca: Crea una còpia

en: Create Cues
ca: Crea cues

en: Create Custom Ornament
ca: Crea un ornament personalitzat

en: Create Custom Palette
ca: Crea una paleta personalitzada

en: Create Default Score Layout
ca: Crea la disposició de la partitura predeterminada

en: Create Dotted Rhythm
ca: Crea un ritme amb punt.

en: Create Duplicate
ca: Crea un duplicat

en: Create Gap
ca: Crea un espai

en: Create Intro
ca: Crea una introducció

en: Create Music Scores
ca: Crea partitures de música

en: Create Ossia Staff
ca: Creat un pentagrama ossia

en: Create Page Break
ca: Crea un salt de pàgina

en: Create Palette Button
ca: Crea el botó de paleta

en: Create Parts
ca: Crea les parts

en: Create Parts (Treble First)
ca: Crea les parts (sobreagut primer)

en: Create Script
ca: Crea un script

en: Create Slurred Triplet
ca: Crea un triplet lligat

en: Create Slurred, Dotted Rhythm
ca: Creat un ritme amb punt i lligat

en: Create Snippet
ca: Crea un fragment

en: Create Standard Score Layout
ca: Crea una disposició estàndard de partitura

en: Create Timebase
ca: Crea la base de temps

en: Create Titles for Movement
ca: Creat els títols per al moviment

en: Create Triplet
ca: Crea un triplet

en: Create a custom barline. These can be named, or can simply override a standard LilyPond bar line type. A bar line is defined by four forms, which describe 1) the appearance normally (during a line), 2) appearance when the barline is at the beginning or 3) end of a line , and 4) what to show when joining staffs together as with a Piano Staff. Barline forms are made of characters including |,:,.,[,],: and others in the LilyPond documentation.
ca: Crea una línia de compas personalitzada. Es poden anomenar, o poden simplement anul·lar un tipus de línia de compàs estàndard del LilyPond. Una línia de compas es defineix per quatre formes, que descriuen 1) l'aparença normalment (durant una línia), 2) l'aparença quan la línia de compàs està a l'inici o 3) final d'una línia, i 4) què mostrar quan s'estan unint dos pentagrames com per exemple a un pentagrama de piano. Les formes de les línies de compàs es composen de caràcters, incloent-hi |,:,.,[,],: i altres a la documentació del LilyPond.

en: Create a custom barline.&#10;These can be named, or can simply override a standard LilyPond bar line type.&#10;A bar line is defined by four forms, which describe 1) the appearance normally (during a line), &#10;2) appearance when the barline is at the beginning or &#10;3) end of a line , and &#10;4) what to show when joining staffs together as with a Piano Staff.&#10;Barline forms are made of characters including |,:,.,[,],:&#10;and others in the LilyPond documentation.
ca: Crea una barra de compàs personalitzada.&#10;Aquestes barres es poden anomenar, o poden simplement anul·lar un tipus de barra de compàs estàndard del LilyPond.&#10;Una barra de compàs es defineix per quatre formes, que descriuen: 1) l'aparença normal (durant una línia), &#10;2) l'aparença quan la barra de compàs està al principi o &#10;3) final d'una línia, i &#10;4) què mostrar quan s'estan unint pentagrames com als pentagrames de piano.&#10;Les formes de barra de compàs es fan amb caràcters incloent-hi |,:,.,[,],.&#10;i d'altres a la documentació del LilyPond.

en: Create a definition at the head of the LilyPond text. This can then be referenced in the music. See LilyPond documentation.
ca: Creeu una definició a la capçalera del text del LiyPond. Això es pot referenciar a la música. Vegeu la documentació del LilyPond.

en: Create a duplicate of this layout.
ca: Crea un duplicat d'aquesta disposició

en: Create a layout from this standard layout that you can then modify.
ca: Crea una disposició d'aquesta disposició estàndard que podeu després.

en: Create a new button with the same effect
ca: Crea un botó nou amb el mateix efecte

en: Create a new menu item
ca: Crea un nou element de menú

en: Create a new movement, using any default template
ca: Crea un nou moviment, usant qualsevol plantilla predeterminada

en: Create a palette button for the Scheme in the script window below.
ca: Crea un botó de paleta per a l'Scheme a la finestra d'script de sota.

en: Create a selection for the entire current measure
ca: Crea una selecció per al compàs sencer actual

en: Create a single keypress (with modifier keys - Control, Shift ... - if needed) as a keyboard shortcut for the currently selected command.
ca: Crea una pulsació de tecla única (amb tecles modificadores - Control, Majúscules ... - si cal) com a drecera de teclat per a l'ordre seleccionada actualment.

en: Create a two keypress sequence as a keyboard shortcut for the currently selected command.
ca: Crea una seqüència de dues pulsacions de tecles com a drecera de teclat per a l'ordre seleccionada actualment.

en: Create an ornament with accidentals above and/or below the ornament.
ca: Crea un ornament amb accidents a sobre i/o a sota de l'ornament.

en: Create for Custom Layout
ca: Crea per a una disposició personalitzada

en: Create or Edit Graphic Title Page
ca: Crea o edita la pàgina de títol gràfica

en: Create page breaks, blank pages ...for this layout
ca: Crea salts de pàgina, pàgines en blanc ...per a aquesta disposició

en: Create three parts from the current staff.
ca: Crea tres parts a partir del pentagrama actual.

en: Create thumbnail now?
ca: Voleu crear una miniatura ara?

en: Create working area (tab with an empty score in it)
ca: Crea una àrea de treball (una pestanya amb una partitura buida en ella)

en: Create/Populate Click Staff
ca: Crea/emplena la partitura de clics

en: Creates a button for the script
ca: Crea un botó per a l'script

en: Creates a cloned Denemo Directive
ca: Crea una Directiva del Denemo clonada

en: Creates a dialog for you to enter a description of the fret diagram to be typeset at the cursor position.
ca: Crea un diàleg perquè entreu una descripció del diagrama de trastos a gravar a la posició del cursor.

en: Creates a gap between the previous measure and the current one. The clef is re-instated after the gap. The gap size can be adjusted by inserting or deleting empty measures in between.
ca: Creat un espai entre el compàs previ i l'actual. Es reinstal·la la clau després de l'espai. La mida de l'espai es pot ajustar inserint o eliminant compassos buits entremig.

en: Creates a menu of all the types of objects that can be searched for in this movement. Selecting one moves the cursor to the next object of that type which can then be edited, or further searches made.
ca: Crea un menú per a tots els tipus d'objectes que es poden buscar en aquest moviment. Si es selecciona un, es mou el cursor al següent objecte d'aquest tipus que es pot editar, o pel qual es poden fer més cerques.

en: Creates a multi-measure rest from the whole measure rests after the cursor, or inserts the number of rests you specify after the cursor, making them a multi-measure rest. Multi-measure rests will be typeset as individual whole measure rests in any other part being typeset has music during them.
ca: Crea un silenci de múltiples compassos a partir dels silencis de compàs complet després del cursor, o insereix el nombre de silencis que especifiqueu després del cursor, fent que sigui un silenci de compassos múltiples. Els silencis de compassos múltiples es gravaran com silencis individuals de compàs complet si durant ells qualsevol altra part que s'estigui gravant té música.

en: Creates a new staff below the current staff with the same time signature changes inserted.
ca: Crea un pentagrama nou a sota del pentagrama actual amb els mateixos canvis d'indicació de temps inserits.

en: Creates a new staff with a bar for nothing (an intro of the right number of beats)
ca: Crea un nou pentagrama amb una barra sense res (una introducció amb el nombre correcte de duracions)

en: Creates a new staff with the given name, after the current staff. Use the staff to voice command if you want to make this staff a voice on the previous staff.
ca: Crea un pentagrama nou amb el nom donat, després del pentagrama actual. Useu l'ordre pentagrama a veu si voleu fer que aquest pentagrama sigui una veu al pentagrama previ.

en: Creates a new staff with the given name, before the current staff.
ca: Crea un pentagrama nou amb el nom donat, abans del pentagrama actual.

en: Creates a palette button to insert a clone of the object at the cursor when the button is pressed.
ca: Crea un botó de paleta per inserir un clon d'aquest objecte al cursor quan es prem el botó.

en: Creates a palette button which will insert the type of chord at the cursor, transposed to the cursor position when invoked. Use prepending sharp or flat to insert a chord with sharpened or flattened root note. Use for chord symbol chords.
ca: Creat un botó de paleta que inserirà el tipus d'acord al cursor transposat a la posició del cursor quan s'invoca. Useu un sostingut o un bemoll anteposats per inserir un acord amb una nota arrel amb sostingut o bemoll. Useu-ho per als símbols dels acords.

en: Creates a repeat from the selection, typeset in \"percent\" style.
ca: Crea una repetició a partir de la selecció, gravada en estil «percentual».

en: Creates a selection for all the music in the current movement.
ca: Crea una selecció per a tota la música del moviment actual.

en: Creates a selection to the next empty measure in the current staff
ca: Crea una selecció fins el proper compàs buit al pentagrama actual

en: Creates a set of parts extracting the highest part first.
ca: Crea un conjunt de parts extraient la part més alta primer.

en: Creates a slur from current note to next note.
ca: Crea una lligadura de la nota actual fina a la nota següent.

en: Creates a small staff above the current staff for inserting cues, ossia passages etc. Use Show Ossia and Hide Ossia to show specific measures.
ca: Crea un pentagrama petit sobre el pentagrama actual per inserir pistes, fragments ossia, etc. Useu Mostra ossia i Amaga ossia per mostrar compassos específics.

en: Creates a staff (a click track) at the top of this score from the imported MIDI file, using tempo and time signature information (if present). The measures are filled with drum beats so that pitches in the MIDI tracks can be displayed above them. When you have finished the import you can delete this staff.
ca: Crea un pentagrama (una pista per clicar) a la part superior d'aquesta partitura a partir del fitxer MIDI importat, usant la informació de tempo i d'armadura (si hi és). Els compassos s'omplen amb pulsacions de percussió de manera que les tonalitats de les pistes MIDI es poden mostrar a sobre d'ells. Quan hàgiu acabat la importació podeu esborrar aquest pentagrama.e

en: Creates a staff (a click track) at the top of this score from the imported MIDI using tempo and time signature information (if present). The measures are filled with drum beats so that pitches in the MIDI tracks can be displayed above them. When you have finished the import you can delete this staff.
ca: Crea un pentagrama (una pista per clicar) a la part superior d'aquesta partitura a partir del MIDI importat usant la informació sobre tempo i indicació de temps (si n'hi ha cap). Els compassos s'omplen amb pulsacions de percussió de manera que les tonalitats de les pistes MIDI es poden visualitzar a sobre d'elles. Quan hàgiu acabat la importació podeu esborrar aquest pentagrama.

en: Creates a staff at the top as a click track. Suggests a pattern of drum beats for the first bar, and offers to copy these to the following bars. The cursor height determines which drum sounds are suggested from the General MIDI set. Invoked in a click track it will copy your own set of drum beats to subsequent (empty) measures.
ca: Crea un pentagrama a la part superior d'una pista de clics. Suggereix un patró de cops de percussió per al primer compàs, i ofereix copiar-los als compassos següents. L'altura del cursor determina quins sons de percussió se suggereixen des del conjunt del MIDI general. Un cop s'invoca des d'una pista de clics copiarà el vostre propi conjunt de cops de percussió a compassos subsegüents (buits).

en: Creates a staff below the click track for the MIDI track selected. The staff is empty except for time signature and tempo changes. The MIDI pitches from the track are displayed above the click track and notes can be inserted by double-clicking on a MIDI pitch and entering the rhythm.
ca: Crea un pentagrama a sota de la pista per clicar per a la pista MIDI seleccionada. El pentagrama està buit excepte per a la indicació de temps i canvis de tempo. Les tonalitats MIDI de la pista es mostren sobre la pista per clicar i les notes es poden inserir fent doble-clic sobre la tonalitat MIDI i entrant el ritme.

en: Creates a staff for the imported MIDI track previous to the current one, making that the current one.
ca: Crea un pentagrama per al MIDI importat previ a l'actual, fent que sigui l'actual.

en: Creates a staff for the next MIDI track after the current one, making that the current one.
ca: Crea un pentagrama per a la següent pista MIDI després de l'actual, fent que sigui l'actual.

en: Creates a tagline with a link in PDF output.
ca: Crea un lema amb un enllaç a la sortida PDF.

en: Creates an arbitrary chord symbol text for the root note at the cursor - used in compact chord charts for uncommon chords.
ca: Crea un text arbitrari de símbol d'acord per a la nota arrel al cursor - s'usa a diagrames compactes d'acords per a acords no comuns

en: Creates an incipit from the selection. This music will be printed on the title page. Only one voice is supported.
ca: Crea un incipit a partir de la selecció. Aquesta música s'imprimirà a la pàgina de títol. Sols es dóna suport a una veu.

en: Creates blank measures one for each measure captured as a screenshot from a source score. Display the source score using any program. Click on opposite corners of each measure in turn to capture that measure as an image into Denemo. Right-click or scroll-wheel to switch corners to adjust. Press any key to finish. This command is for capturing in score form; to underlay each part with its own source measure use CaptureMeasuresPartPerStaff
ca: Crea un compàs en blanc per cada compàs capturat com una captura de pantalla a partir d'una partitura font. Visualitzeu la partitura font usant qualsevol programa. Cliqueu a racons oposats de cada compàs al seu cop per capturar aquest compàs com una imatge al Denemo. Cliqueu amb el botó dret del ratolí o desplaceu amb la rodeta del ratolí per commutar els racons per ajustar. Premeu qualsevol tecla per acabar. Aquesta ordre és per capturar en forma partitura; per posar-li a sota de cada part la seva pròpia font useu CaptureMeasurePartPerStaff

en: Creates blank measures one for each measure captured as a screenshot from one of a set of parts. Display the source score on the screen using any program. Click on opposite corners of each measure in turn to capture that measure as an image into Denemo. Right-click or scroll-wheel to switch corners to adjust. Press any key to finish. This command is for capturing in parts form; to capture in full score use CaptureMeasures command
ca: Crea compassos en blanc, un per a cada compàs capturat com una captura de pantalla d'una part d'un conjunt. Mostra la partitura font a la pantalla usant qualsevol programa. Cliqueu als racons oposats de cada compàs al seu torn per capturar aquest compàs com una imatge al Denemo. Cliqueu amb el botó dret o amb la rodeta del ratolí per intercanviar els racons a ajustar. Premeu qualsevol tecla per acabar. Aquesta ordre és per capturar en forma de parts; per capturar en forma de partitura completa useu l'ordre CaptureMeasures

en: Creates score layouts for the current layout (full score) and parts (named after instrument name). Set instrument names before use.
ca: Crea les disposicions de partitura per a la disposició actual (partitura completa) i les parts (anomenades d'acord amb el nom de l'instrument). Establiu el nom dels instruments abans d'usar-lo.

en: Creates the Default Score Layout
ca: Crea la disposició de la partitura predeterminada

en: Creating Layout
ca: S'està creant una disposició

en: Creating LilyPond Definition
ca: S'està creant la definició del LilyPond

en: Creating Mulit-Measure Rests
ca: S'estan creant silencis de compassos múltiples

en: Creating, saving places in musical scores
ca: Creació, desació de llocs a les partitures musicals

en: Cresc (Off/On)
ca: Crescendo (Desactiva/Activa)

en: Crescendo Text Spanner
ca: Expansor de text de crescendo

en: Critical Comment
ca: Comentari crític

en: Cross
ca: Creu

en: Cross Staff Arpeggio
ca: Arpegi que creua el pentagrama

en: Cross note head style for the current movement.
ca: Estil de cap de nota de creu per al moviment actual

en: Ctrl + Mouse Wheel Down
ca: Control + Roda del ratolí cap avall

en: Ctrl + Mouse Wheel Up
ca: Control + Roda de ratolí cap amunt

en: Current Chord:
ca: Acord actual:

en: Current Movement
ca: Moviment actual

en: Current Part
ca: Parts actuals

en: Current Staff Only
ca: Sols el pentagrama actual

en: Current Staff Only?
ca: Sols el pentagrama actual?

en: Current staff is already a voice or not suitable
ca: El pentagrama actual ja és una veu o no és adequat

en: Cursor Context
ca: Context del cursor

en: Cursor Down
ca: Cursor cap a baix

en: Cursor Highlighting Off/On
ca: Desactiva/Activa el realçament del cursor

en: Cursor Up
ca: Cursor cap amunt

en: Cursor has Moved
ca: El cursor s'ha mogut

en: Cursor is not inside selection
ca: El cursor no està dins de la selecció

en: Cursor may have moved to error point in the score.
ca: El cursor pot haver-se mogut al punt d'error a la partitura.

en: Cursor must be on a chord/note/rest
ca: El cursor ha d'estar a l'acord/nota/silenci

en: Cursor must be on a note or chord for tremolo
ca: El cursor ha d'estar a una nota o un acord per a un trèmolo

en: Cursor must be on the note where the trill is to start
ca: El cursor ha d'estar a la nota on ha d'iniciar-se el refilet

en: Cursor not in selection
ca: El cursor no està a la selecció

en: Cursor not moved.
ca: No s'ha mogut el cursor

en: Cursor not on any object
ca: El cursor no està en cap objecte

en: Cursor not on chord
ca: El cursor no està sobre l'acord

en: Cursor on an unknown object
ca: El cursor està a un objecte desconegut

en: Cursor to Highest Note
ca: Cursor a la nota més alta

en: Cursor to Lowest Note
ca: Cursor a la nota més baixa

en: Cursor to Marked Onset
ca: Cursor a l'inici marcat

en: Cursor to Note
ca: Cursor a la nota

en: Cursor to end of staff/voice, extending selection if any
ca: Cursor al final del pentagrama/veu, s'estendrà la selecció si hi ha cap

en: Cursor to end of staff/voice, without extending selection if any
ca: Cursor al final del pentagrama/veu, sense estendre la selecció si hi ha cap

en: Cursor to start of staff/voice, extending selection if any
ca: Cursor a l'inici d'un pentagrama/veu, s'estendrà la selecció si hi ha cap

en: Cursor to start of staff/voice, without extending selection if any
ca: Cursor a l'inici del pentagrama/veu, sense estendre la selecció si hi ha cap

en: Curve Control Points On
ca: Punts de control de corba activat

en: Curved Tuplet Brackets (Off/On)
ca: Parèntesis de grup excedent (Activa/Desactiva)

en: Custom
ca: Personalitzat

en: Custom Bar Lines unchanged
ca: Línies personalitzades de compàs sense canvia

en: Custom Barline
ca: Línia personalitzada de barra

en: Custom Barlines
ca: Barres personalitzades

en: Custom Clef
ca: Clau personalitzada

en: Custom Layout
ca: Disposició personalitzada

en: Custom LilyPond Score Block
ca: Bloc de partitura personalitzada LilyPond

en: Custom Ornament
ca: Ornament personalitzat

en: Custom Ornament Definition Deleted
ca: S'ha esborrat la definició de l'ornament personalitzat

en: Custom Ornaments
ca: Ornaments personalitzats

en: Custom Scoreblock
ca: Bloc de partitura personalitzat

en: Custom dynamic
ca: Dinàmica personalitzada

en: Custom prolog is no longer supported. Use score directive prefix instead
ca: El pròleg personalitzat ja no té suport. Useu en canvi la directiva de partitura.

en: Customizable Chord Chart
ca: Diagrama d'acords personalitzable

en: Customize
ca: Personalitza

en: Customize Commands, Shortcuts ...
ca: Personalitza ordres, dreceres...

en: Customize Layout
ca: Personalitzeu la disposició

en: Customize tuplet multiplier
ca: Personalitza el multiplicador de grup excedent

en: Customized Beaming Command - use Advanced Edit
ca: Ordre personalitzada de barrat - useu l'Edició avançada

en: Customized LilyPond inserts. Store often-used inserts here labelled with what they do
ca: Insercions personalitzades del LilyPond. Emmagatzemeu aquí insercions usades sovint etiquetades amb el que fan

en: Customized spacing limit removed
ca: S'ha eliminat el límit d'espaiat personalitzat

en: Custos (On/Off)
ca: Custos (Activat/Desactivat)

en: Cut
ca: Talla

en: Cut the music selected to the Denemo clipboard
ca: Retalla la música seleccionada del porta-retalls del Denemo

en: Dal Segno with no Segno - assuming Da Capo
ca: Dal segno sense segno - se suposarà Da Capo

en: Date
ca: Data

en: Db Major
ca: Do bemoll major

en: Db Pentascale
ca: Re bemoll penta escala

en: Deactivates the stencil for Time Signatures for the whole score, which prevents them from getting drawn and taking space. But the logic is still active.
ca: Desactiva el segell per a les indicacions de temps per a tota la partitura, cosa que els prevé de dibuixar-se i agafar espai. Però la lògica encara està activa.

en: Decrescendo Text Spanner
ca: Expansor de text de descrecendo

en: Dedication
ca: Dedicació

en: Default
ca: Predeterminat

en: Default First Page Number
ca: Número predeterminat de la primera pàgina

en: Default Font Name (Denemo)
ca: Nom de tipus de lletra predeterminada (Denemo)

en: Default Font Size
ca: Mida predeterminada del tipus de lletra

en: Default Page Numbering Restored
ca: S'ha restaurat la numeració predeterminada de pàgines

en: Default Save Path
ca: Camí predeterminat de desament

en: Default Score Layout
ca: Disposició predeterminada de la partitura

en: Default bar number alignment restored
ca: S'ha restablert l'alineació predeterminada del número de barra

en: Default bar numbering restored
ca: S'ha restablert la numeració predeterminada de les barres

en: Default music spacing restored.
ca: S'ha establert l'espaiat predeterminada de la música.

en: Default note head style for the current movement.
ca: Estil predeterminat de cap de nota per a aquest moviment

en: Default page number position reinstated
ca: S'ha restaurat la posició del número de pàgina

en: Default tagline
ca: Lema predeterminat

en: Defines the accordions shifts for this score. The command Menu of Objects to Insert will allow them to be inserted.
ca: Defineix els torns d'acordió per a aquesta partitura. L'ordre Menú d'Objectes a Inserir permetrà que s'insereixin.

en: Delay
ca: Retard

en: Delete
ca: Esborra

en: Delete
ca: Esborra

en: Delete (and revert to default rules)
ca: Esborra (i reverteix les regles predeterminades)

en: Delete All
ca: Esborra tot

en: Delete All (and revert to default rules)
ca: Esborra tot (i torna a les regles predeterminades)

en: Delete Beaming Directive
ca: Esborra la directiva de barrat

en: Delete Beaming rule for
ca: Esborra la regla de barra per a

en: Delete Captured Measure
ca: Esborra el compàs capturat

en: Delete Captured Measure.
ca: Esborra el compàs capturat

en: Delete Chord Symbols
ca: Esborra els símbols dels acords

en: Delete Current Staff
ca: Esborra el pentagrama actual

en: Delete Current Staff/Voice
ca: Esborra el pentagrama/veu actual

en: Delete Custom Ornament?
ca: Voleu esborrar l'ornament personalitzat

en: Delete Directive
ca: Suprimeix la directiva

en: Delete Empty Measures
ca: Esborra els compassos buits

en: Delete Figures
ca: Esborra les figures

en: Delete Graphic Title Page?
ca: Voleu esborrar la pàgina de títol gràfica?

en: Delete Imported/Recorded Midi
ca: Esborra el Midi Importat/Registrat

en: Delete LilyPond on Chord
ca: Esborra el LilyPond a l'acord

en: Delete LilyPond on Note
ca: Elimina el LilyPond a la nota

en: Delete Measure All Staffs
ca: Suprimeix la barra de compàs a tots els pentagrames

en: Delete Measures Before Cursor
ca: Esborra els compassos abans del cursor

en: Delete Measures From Cursor
ca: Esborra els compassos des del cursor

en: Delete Movement
ca: Elimina el moviment

en: Delete Movement Notehead Settings
ca: Elimina la configuració de cap de nota del moviment

en: Delete Object
ca: Esborra l'objecte

en: Delete Page Break
ca: Suprimeix el salt de pàgina

en: Delete Previous Object
ca: Esborra l'objecte previ

en: Delete Selected Objects
ca: Esborra els objectes seleccionats

en: Delete Selection/Object/Empty Measure
ca: Esborra la Selecció/Objecte/Compàs buit

en: Delete Slur
ca: Esborra la lligadura d'expressió

en: Delete Snippet
ca: Elimina el fragment

en: Delete Staff After
ca: Esborra del pentagrama següent

en: Delete Staff Before
ca: Esborra el pentagrama anterior

en: Delete Text Annotations
ca: Esborra les anotacions de text

en: Delete Tie
ca: Suprimeix la lligadura d'unió

en: Delete Verse
ca: Esborra el vers

en: Delete Version Numbering
ca: Esborra la numeració de versions

en: Delete a Directive
ca: Esborra una directiva

en: Delete a directive attached to chord/note at cursor.
ca: Esborra una directiva adjuntada a un acord/nota al cursor.

en: Delete all Chord Symbols from this staff?
ca: Voleu esborrar tots els símbols d'acord d'aquesta partitura?

en: Delete all selected objects and leave empty measures behind
ca: Esborra tots els objectes seleccionats i deixa enrere els compassos buits

en: Delete all staff groupings
ca: Esborra tots els agrupaments de pentagrames

en: Delete an End Brace Marker
ca: Elimina un marcador de final de clau

en: Delete auto-saved file
ca: Elimina el fitxer autodesat

en: Delete entire movement?
ca: Voleu esborrar el moviment sencer?

en: Delete in Stages
ca: Esborra en etapes

en: Delete it and start over?
ca: Voleu suprimir-lo i començar de nou?

en: Delete last recording?
ca: Voleu esborrar l'última gravació?

en: Delete note head style of this movement. Reset to whatever Score or Lilypond has set as default.
ca: Elimina l'estil de cap de nota d'aquest moviment. Restableix al que l'Score o el LilyPond hagi establert com a predeterminat.

en: Delete prepended postscript?
ca: Voleu esborrar el postscript adjuntat a l'inici?

en: Delete spacer?
ca: Voleu esborrar l'espaiador?

en: Delete the MIDI recording you have made.
ca: Esborra la gravació MIDI que heu fet.

en: Delete the chord symbols on the current staff
ca: Esborra els símbols dels acords al pentagrama actual

en: Delete the current measure in all staffs
ca: Esborra la barra de compàs actual a tots els pentagrames

en: Delete the current measure in this staff, leaving the staff short
ca: Suprimeix la barra de compàs actual a aquest pentagrama, deixant curt el pentagrama

en: Delete the current movement
ca: Elimina el moviment actual

en: Delete the figured bass on the current staff
ca: Esborra el baix figura al pentagrama actual

en: Delete the object at the cursor
ca: Esborra l'objecte al cursor

en: Delete the selected music snippet/rhythm pattern
ca: Elimina el fragment de música/patró de ritme seleccionat

en: Delete this fingering?
ca: Voleu esborrar aquesta digitació?

en: Delete this text?
ca: Voleu esborrar aquest text?

en: Delete this voice from the score layout
    Note that if it is the first voice the clef time and keysignatures will be deleted too.
ca: Esborra aquesta veu de la disposició de la partitura.
    Noteu que si és la primera veu les armadures i signatures de compàs també s'esborraran.

en: Delete to the left of the cursor.
ca: Esborra a l'esqurra del cursor.

en: Deleted
ca: Suprimit

en: Deletes a ] or [ (end or start beam) directive on the current chord.
ca: Elimina una directiva ] o [ (inicia o finalitza una barra) a l'acord actual.

en: Deletes a dynamic attached to the chord at the cursor.
ca: Esborra la dinàmica annexada a l'acord al cursor.

en: Deletes a single object at the cursor, an empty measure or the complete selection.
ca: Esborra un objecte únic al cursor, un compàs buit o la selecció completa.

en: Deletes all empty measures from the cursor until the next music.
ca: Esborra tots els compassos buits des del cursor fins a la música següent.

en: Deletes all measures from the cursor to the end, either in one or all staffs.
ca: Esborra tots els compassos des del cursor fins al final, o bé en un pentagrama o en tots.

en: Deletes all the measures before the measure containing the cursor, either current staff or all staffs as chosen by user.
ca: Esborra tots els compassos abans del compàs que conté el cursor, o bé el compàs actual o tots els compassos si ho escull l'usuari.

en: Deletes any measures that are empty from the measure after the cursor to end of staff.
ca: Esborra tots els compassos que estan buits a partir del compàs després del cursor fins al final del pentagrama.

en: Deletes current staff (if the action is confirmed by the user).
ca: Esborra la partitura actual (si l'acció es confirmada per l'usuari).

en: Deletes current verse of lyrics from current voice
ca: Esborra el vers actual de la lletra de la veu actual

en: Deletes standalone text annotations from the cursor to the end of the staff.
ca: Esborra les anotacions de text independents del cursor al final de la partitura.

en: Deletes the LilyPond attached to the chord at the cursor.
ca: Esborra el LilyPond annexat a l'acord al cursor.

en: Deletes the LilyPond attached to the note where the cursor is.
ca: Elimina el LilyPond annexat a la nota on esta el cursor.

en: Deletes the MIDI that has been imported or recorded via MIDI in.
ca: Esborra el MIDI que s'hagi importat o registrat amb l'entrada de MIDI.

en: Deletes the captured image of the source measure for the current measure.
ca: Esborra la imatge capturada del compàs font per al compàs actual.

en: Deletes the captured measure image for the current measure of the current staff.
ca: Esborra la imatge del  compàs capturat per al compàs actual de la partitura actual.

en: Deletes the current staff
ca: Esborra el pentagrama actual

en: Deletes the extra staff prolog - restoring the normal staff settings.
ca: Elimina el pròleg extra del pentagrama - s'està restauran la configuració normal del pentagrama.

en: Deletes the object at/before the cursor. For Notes/Chords/Rests it deletes stage by stage. First it removes notes until just a non-printing rest remains, then deletes that.
ca: Esborra l'objecte a/abans el cursor. Per a Notes/Acords/Silencis esborra etapa per etapa. Primer remou les notes fins que quedi un silenci no imprimible, després esborra això.

en: Deletes the slur that includes the current cursor position.
ca: Suprimeix la lligadura d'expressió que inclou la posició actual del cursor.

en: Deletes the staff after the current staff
ca: Esborra el pentagrama després del pentagrama actual

en: Deletes the staff before the current staff
ca: Esborra el pentagrama d'abans del pentagrama actual

en: Denemo Editor:Newline to update, Esc for Advanced Edit
ca: Editor del Denemo:Intro per actualitzar, Esc per a edició avançada

en: Denemo Main Window
ca: Finestra principal del Denemo

en: Denemo Object Editor
ca: Editor d'objectes del Denemo

en: Denemo Object Inspector
ca: Inspector d'objectes del Denemo

en: Denemo Playback View
ca: Visualització de reproducció del Denemo

en: Denemo Print View
ca: Visualització d'impressió del Denemo

en: Denemo Scheme Script
ca: Script de l'scheme del Denemo

en: Denemo Typesetting
ca: Composició del Denemo

en: Denemo Upgrade
ca: Actualització del Denemo

en: Denemo Website
ca: Lloc web del Denemo

en: Denemo XML format (*.denemo)
ca: Format Denemo XML (*.denemo)

en: Denemo XML format (*.dnm)
ca: Format XML Denemo (*.dnm)

en: Denemo is a graphical music notation editor.
    It uses GNU Lilypond for music typesetting.
    Denemo is part of the GNU project.
ca: El Denemo és un editor gràfic de notació musical.
    Usa el GNU LilyPond per a la gravació de la música.
    El Denemo és part del projecte GNU.

en: Denemo is a music notation program that lets you rapidly enter notation. Music can be typed in at the PC-Keyboard, or played in via MIDI controller. The typesetting is done in the background by LilyPond while you work, and is generally flawless publication quality. Any final tweaks to can be done on the final typeset score with the mouse if needed. This represents an enormous practical improvement over the most programs which require you to re-position colliding notation constantly as you enter the music.
ca: El Denemo és un programa de notació musical que us permet entrar notació ràpidament. La música es pot escriure al teclat de l'ordinador, o executada mitjançant un controlador MIDI. El gravat es fa al rerefons pel LilyPond mentre treballeu, i generalment és de qualitat de publicació molt acurada. Tots els ajustos finals es poden fer a la partitura gravada final amb el ratolí si cal. Això representa una millora pràctica enorme sobre la major part dels programes que requereixen que torneu a posicionar la notació en col·lisió constantment mentre entreu la música.

en: Denemo was terminated abnormally
ca: El Denemo s'ha tancat anormalment

en: Denominator
ca: Denominador

en: Designate Voice
ca: Designa la veu

en: Destroy All Palettes
ca: Destrueix totes les paletes

en: Destroy Button Customization
ca: Destrueix la personalització del botó

en: Destroy all the palettes - this will save time at startup, and shorten the palette menu.
ca: Destrueix totes les paletes - això estalviarà temps a l'inici, i reduirà el menú de paletes.

en: Destroying Customized Buttons
ca: S'estan destruint els botons personalitzats

en: Determine if chord sounded is Major or Augmented
ca: Determina si un acord reproduït és major o augmentat

en: Determine if the chord played is major or minor
ca: Determina si un acord reproduït és major o menor

en: Determine if the chord sounded is Diminished or Augmented
ca: Determina si l'acord reproduït és disminuït o augmentat

en: Determine if the chord sounded is Diminished or Minor
ca: Determina si l'acord reproduït és disminuït o menor

en: Determine if the chord sounded is Major Minor Augmented or Diminished
ca: Determina si l'acord reproduït és major menor augmentat o disminuït

en: Determine the type of diminished chord sounded
ca: Determineu el tipus d'acord disminuït que va sonar

en: Determine which seventh chord is sounded
ca: Determina quin acord sèptima es reprodueix

en: Diamond
ca: Diamant

en: Diamond note head style for the current movement.
ca: Estil de cap de nota de diamant per al moviment actual.

en: Diatonic Interval Detection
ca: Detecció d'interval diatònic

en: Different keyboard and MIDI entry modes
ca: Diferents modes d'entrada de teclat i de MIDI

en: Differently Dotted Merge On
ca: Activa la fusió de les notes amb punts diferents

en: Dim (Off/On)
ca: Diminuendo (Desactiva/Activa)

en: Diminish
ca: Disminueix

en: Diminuendo Text Spanner
ca: Expansor de text de diminuendo

en: Direct Printing not available under Windows. Create PDF and print from that
ca: La impressió directa no esta disponible sota el Windows. Creeu un PDF i imprimiu des d'aquí

en: Directive
ca: Directiva

en: Directive Delete
ca: Supressió de directiva

en: Directive for command: <span weight="bold">"%s"</span>
ca: Directiva per a l'ordre: <span weight="bold">"%s"</span>

en: Directive tagged: <span foreground="red"weight="bold">"%s"</span>
ca: Directiva amb etiqueta: <span foreground="red"weight="bold">"%s"</span>

en: Directive:(%.20s) %.20s%.50s
ca: Directiva:(%.20s) %.20s%.50s

en: Disable repeated notes
ca: Deshabilita les notes repetides

en: Disallow a line break at this measure.
ca: No permetis un salt de línia en aquest compàs.

en: Discard this customized score layout.
ca: Descarta aquesta disposició personalitzada de partitura

en: Discard this standard score layout.
ca: Descarta aquesta disposició estàndard de partitura.

en: Displace Horizontally
ca: Desplaça horitzontalment

en: Displace Rest Horizontally
ca: Desplaça el silenci horitzontalment

en: Displace Rest Vertically
ca: Desplaça el silenci verticalment

en: Display All (Other) Staffs (Off/On)
ca: Mostra tots (els altres) pentagrames (Desactiva/Activa)

en: Display Controls for Incoming MIDI signals
ca: Mostra els controls per a senyals entrants de MIDI

en: Display Controls for Playback
ca: Mostra els controls per a la reproducció

en: Display Effects
ca: Mostra els efectes

en: Display Layout
ca: Mostra la disposició

en: Display Measure Number
ca: Mostra el número de compàs

en: Display Music Snippets
ca: Mostra els fragments de música

en: Display Only Clef
ca: Clau sols per a la visualització

en: Display Time Spent Editing
ca: Mostre el temps empleat en les edicions

en: Display Zoom
ca: Escalat de la visualització

en: Display console pane
ca: Mostra la subfinestra de consola

en: Display every messages
ca: Mostra cada missatge

en: Display general toolbar
ca: Mostra la barra d'eines general

en: Display menu of objects toolbar
ca: Mostra el menú de la barra d'eines d'objectes

en: Display text
ca: Mostra el text

en: Display titles, controls etc
ca: Mostra els títols, controls, etc.

en: Displays a musical excerpt in your image viewer
ca: Mostra un fragment de la música al vostre visualitzador d'imatges

en: Displays selected music from score in your pdf viewer
ca: Mostra la música seleccionada de la partitura al vostre visualitzador de PDF

en: Displays the cumulative time spent editing this score. The time counts any period between starting to edit and saving to disk. The time is accumulated over different editing sessions.
ca: Mostra el temps acumulat que s'ha emprat a editar aquesta partitura. El temps compta tots els períodes entre l'inici de l'edició i el desament al disc. El temps s'acumula durant diferents sessions d'edició.

en: Displays the music fully typeset on one long page (the Playback View). Click on a note to play from there or drag to loop play.
ca: Mostra la música totalment gravada a una pàgina llarga (la visualització de reproducció). Cliqueu sobre una nota per reproduir des d'aquí o arrossegueu per fer un bucle de reproducció.

en: Divide Syllables with Hyphen
ca: Divideix les síl·labes amb guionets

en: Do Not Create Layout for this selection
ca: No creïs una disposició per a aquesta selecció

en: Do not include Layout Name
ca: No incloguis el nom de la disposició

en: Do not know what to repeat
ca: No se sap què s'ha de repetir

en: Do you want the new menu item in a submenu?
ca: Voleu que nou element de menú estigui a un submenú?

en: Do you want to replace it?
ca: Voleu reemplaçar-lo?

en: Do you want to save the changes?
ca: Voleu desar els canvis?

en: Do you want to save this with your default commands?
ca: Voleu desar això amb les vostres ordres personalitzades?

en: Dock
ca: Acobla

en: Dock this palette in the main display
ca: Acobla aquesta paleta a la pantalla principal

en: Dodecaphonic
ca: Dodecafònic

en: Does absolutely nothing. Use to "blank" a key.
ca: No fa res de res. Useu per "netejar" una tecla.

en: Does nothing except explain what the Return key is used for in Denemo, and how to make it an ordinary shortcut if you prefer.
ca: No fa res excepte explicar perquè es fa servir la tecla Intro al Denemo, i com fer-la una drecera extraordinària si voleu.

en: Don't log any message
ca: No registris cap missatge

en: Done
ca: Fet

en: Dot
ca: Punt

en: Dot, double dot or undot the note at the cursor
ca: Posa un punt, punt doble o treu el punt a la nota al cursor

en: Dotted Barline
ca: Barra de punts

en: Double
ca: Doble

en: Double Bar
ca: Doble barra

en: Double Bar Repeat Start
ca: Inici de repetició de barra doble

en: Double Click Note Onset
ca: Clic doble per a inici de notes

en: Double Click on Click Track
ca: Feu un doble clic a la pista de clics

en: Double Click.
ca: Doble clic

en: Double time signature removed
ca: S'ha eliminat la indicació de temps doble

en: Doubles the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection. E.g. Quarter Note becomes Half Note.
ca: Duplica la duració de la nota/acord/silenci al cursor o la selecció. Per exemple, una negra es transforma en una blanca.

en: Down
ca: Avall

en: Down Mordent
ca: Cap avall mordent invertit

en: Down Prall
ca: Cap avall mordent

en: Down Prall (Off/On)
ca: Cap avall mordent (Desactiva/Activa)

en: Down Tie (Off/On)
ca: Lligadura cap avall (Desactiva/Activa)

en: DownBow (Off/On)
ca: Arc cap avall (Activa/Desactiva)

en: Drag
ca: Arrossegueu

en: Dragged line separator.
ca: Arrossegueu el separador de línia.

en: Dragging line separator.
ca: S'està arrossegant el separador de línia.

en: Draw the barlines only between the staves but not inside.
ca: Dibuixa les barres de compàs sols entre els pentagrames però no a dins.

en: Drop Music Snippets
ca: Deixa caure fragments de música

en: Drop this lyric part from the score layout
ca: Suprimeix aquesta part de lletra de la disposició de partitura

en: Drops the audio track attached to the current movement.
ca: Elimina la pista d'àudio annexada al moviment actual.

en: Drum
ca: Tambor

en: Drum Clef
ca: Clau de percussió

en: Drum GM2 Custom
ca: Percussió GW2 personalitzada

en: Duplex
ca: Dúplex

en: Duplicate
ca: Duplica

en: Duplicate Button
ca: Duplica el botó

en: Duplicate Directive
ca: Directiva duplicada

en: Duplicate Movement
ca: Duplica el moviment

en: Duplicate Name
ca: Nom duplicat

en: Duplicate Note/Chord
ca: Duplica la nota/acord

en: Duplicate Rest, Note, Chord
ca: Duplica el silenci, la nota, l'acord

en: Duplicate or Merge
ca: Duplica o fusiona

en: Duplicate this button
ca: Duplica aquest botó

en: Duplicate this directive with a new name. Usually only makes sense when the two directives are conditional applying to different layouts.
ca: Duplica aquesta directiva amb un nom nou. En general sols té sentit quan les dues directives estan sent aplicades condicionalment a diferents disposicions.

en: Duplicate to Fill Measure
ca: Duplica per omplir el compàs

en: Duplicates the current note or chord at the cursor. Not for rests.
ca: Duplica la nota actual o l'acord al cursor. No els silencis.

en: Duplicates the note/chord/rest at or before the cursor until the measure is full or over-full. In a full measure duplicates the measure, in an empty measure insert the current duration.
ca: Duplica la nota/l'acord/el silenci a o abans del cursor fins que el compàs estigui ple o mig ple. A un compàs ple duplica el compàs, a un compàs buit insereix la duració actual.

en: Duplicates the notes in the current measure until the measure is full or over-full. If already full, duplicates the current measure.
ca: Duplica les notes al compàs actual fins que el compàs estigui ple o mig ple. Si ja està ple, duplica el compàs actual.

en: Duplicates the rest, note or chord at or before the cursor.
ca: Duplica el silenci, la nota o l'acord al o abans del cursor.

en: Duration of whole measure rest has been re-calculated
ca: S'ha recalculat La duració del silenci de compàs complet

en: During Word, no Slur
ca: Durant la paraula, sense lligadura

en: During Word, with Slur
ca: Durant la paraula, amb lligadura

en: Dynamic
ca: Dinàmica

en: Dynamic markings
ca: Marcadors de dinàmica

en: Dynamic setting
ca: Configuració de la dinàmica

en: Dynamic: %s
ca: Dinàmica: %s

en: Dynamics
ca: Dinàmiques

en: Dynamics Above
ca: Dinàmica a sobre

en: Dynamics Spacing
ca: Espaiat de la dinàmica

en: Eb Major
ca: Mi bemoll major

en: Eb Pentascale
ca: Mi bemoll penta escala

en: Edit
ca: Edita

en: Edit
ca: Edita

en: Edit All of Type
ca: Edita tot de tipus

en: Edit Bass Figure
ca: Edita la figura de baix

en: Edit Built-in Score Properties
ca: Edita les propietats integrades de la partitura

en: Edit Built-in Staff Properties
ca: Edita les propietats integrades del pentagrama

en: Edit Chord Symbol
ca: Edita el símbol d'acord

en: Edit Chord Symbols
ca: Edita els símbols dels acords

en: Edit Clef Directives
ca: Edita les directives de clau

en: Edit Custom Ornament Definition
ca: Edita la definició de l'ornament personalitzat

en: Edit Directive(s)
ca: Edita la directiva o les directives

en: Edit Directives
ca: Edita les directives

en: Edit Display Text
ca: Edita el test de la pantalla

en: Edit Duration
ca: Edita la duració

en: Edit End Brace
ca: Clau de final d'edició

en: Edit Fret Diagram
ca: Edita el diagrama de trastos

en: Edit Here (and ...)
ca: Edita aquí (i...)

en: Edit Key Signature Directives
ca: Edita les directives d'armadura

en: Edit Label
ca: Edita l'etiqueta

en: Edit LilyPond
ca: Edita el LilyPond

en: Edit LilyPond Text of Layout
ca: Editeu el text del LilyPond de la disposició

en: Edit LilyPond to apply to whole score
ca: Edita el Lilypond a aplicar a la partitura completa

en: Edit Lyric at Cursor
ca: Edita la lletra al cursor

en: Edit Movement Directives
ca: Edita les directives de moviment

en: Edit Others
ca: Edita d'altres

en: Edit Position
ca: Edita la posició

en: Edit Prolog
ca: Edita el pròleg

en: Edit Score Directives
ca: Edita les directives de partitura

en: Edit Score Prolog
ca: Edita el pròleg de la partitura

en: Edit Score/Movement Directives
ca: Edita les directives de moviment/partitura

en: Edit Similar
ca: Edita el similar

en: Edit Size
ca: Edita la mida

en: Edit Slur Shape
ca: Edita la forma de la lligadura d'expressió

en: Edit Space Occupied
ca: Edita l'espai ocupat

en: Edit Staff Directives
ca: Edita les directives de pentagrama

en: Edit Staff Properties
ca: Edita les propietats del pentagrama

en: Edit Start Brace
ca: Clau d'inici d'edició

en: Edit Text
ca: Edita el text

en: Edit Tie Shape
ca: Edita la forma de la lligadura d'unió

en: Edit Time Signature Directives
ca: Edita les directives d'indicació del compàs

en: Edit Tooltip
ca: Edita l'indicador de funció

en: Edit Voice Directives
ca: Edita les directives de veu

en: Edit any directives attached to chord/note at cursor.
ca: Editat qualsevol directiva adjuntada a un acord/nota al cursor.

en: Edit any directives attached to clef.
ca: Edita qualsevol directiva adjuntada a la clau.

en: Edit any directives attached to key signature.
ca: Edita qualsevol directiva adjuntada a l'armadura.

en: Edit any directives attached to movement.
ca: Edita qualsevol directiva adjuntada al moviment.

en: Edit any directives attached to score.
ca: Edita qualsevol directiva adjuntada a la partitura.

en: Edit any directives attached to staff.
ca: Edita qualsevol directiva adjuntada al pentagrama.

en: Edit any directives attached to time signature.
ca: Edita qualsevol directiva adjuntada a la indicació del compàs.

en: Edit any directives attached to voice.
ca: Edita qualsevol directiva adjuntada a la veu.

en: Edit at Cursor
ca: Edita al cursor

en: Edit clicks
ca: Edita els clics

en: Edit current end-of-movement text
ca: Edita el text del final de moviment actual

en: Edit in the context of the object at the cursor.
ca: Edita al context de l'objecte al cursor

en: Edit markup:
ca: Edita el text:

en: Edit the LilyPond definition of the clef. The editing affects only this layout.
ca: Edita la definició del LilyPond de la clau. L'edició sols afecta a aquesta disposició.

en: Edit the LilyPond definition of the key signature. The editing affects only this layout.
ca: Edita la definició del LilyPond de l'armadura. L'edició sols afecta a aquesta disposició.

en: Edit the LilyPond definition of the time signature. The editing affects only this layout.
ca: Edita la definició del LilyPond de la indicació del compàs. L'edició sols afectarà a aquesta disposició.

en: Edit the LilyPond syntax in the pane below or cancel
ca: Edita la sintaxi del LilyPond al quadre a sota o cancel·la

en: Edit the clicks and then re-run this command to populate the subsequent empty measures up to any time signature change. Then repeat for each change of time signature.
ca: Edita aquests clics i després torneu a executar aquesta ordre per omplir els compassos subsegüents buits fins a qualsevol canvi d'indicació de temps. Després repetiu per a cada canvi d'indicació de temps.

en: Edit the definition (size or appearance) of a custom ornament definition. The definition must already have been created in this score.
ca: Edita la definició (mida o aparença) d'una definició personalitzada d'ornament. S'ha d'haver creat aquest definició a aquesta partitura.

en: Edit the definition (size or appearance) of a custom ornament definition. The definition must already have been created/loaded in this score.
ca: Edita la definició (mida o aparença) d'una definició d'ornament personalitzat. La definició s'ha d'haver creat/carregat a aquesta partitura.

en: Edit the file
ca: Edita el fitxer

en: Edit the label of this button
ca: Edita l'etiqueta per a aquest botó

en: Edit the note
ca: Edita la nota

en: Edit the ornament definition
ca: Edita la definició de l'ornament

en: Edit the properties of the staff to customize this layout
    Take care only alter the obvious bits, such as instrument name etc
    Injudicious deletion of the LilyPond typesetting characters {<<# etc can make the layout unreadable by the LilyPond typesetter. Just delete the layout if you get stuck.
ca: Edita les propietats del pentagrama per personalitzar aquesta disposició
    Tingueu en compte d'alterar els elements obvis, com ara el nom de l'instrument, etc.
    Supressions sense seny dels caràcters de gravat del LilyPond {<<# etc., poden fer que la disposició sigui illegible pel compositor del LilyPond. Simplement esborreu la disposició si us quedeu bloquejat.

en: Edit the tooltip of this button
ca: Edita l'indicador de funció per a aquest botó

en: Edit the voice directives for this layout
ca: Edita las directives de veu per a aquesta disposició

en: Edit this Palette
ca: Edita la paleta

en: Edit this element for this layout
ca: Edita aquest element per a aquesta disposició

en: Edit this individual ornament
ca: Edita aquest ornament individual

en: Edit this using LilyPond syntax
    The editing applies just to this score layout
ca: Edita usant la sintaxi del LilyPond
    L'edició sols s'aplica a aquesta disposició de partitura

en: Edit width
ca: Edita l'amplada

en: Edit width and position
ca: Edita l'amplada i la posició

en: Edit/Insert a time signature change for the current measure
ca: Edita/Insereix un canvi indicació del compàs per al compàs actual

en: Editing Staff Groups (Braces)
ca: S'estan editant grups de pentagrames (claus)

en: Editing a Chord
ca: S'està editant un acord

en: Edits a Denemo Directive at the lowest level. Advanced users only!
ca: Edita una directiva del Denemo al nivell més baix. Sols per usuaris avançats!

en: Edits the palette containing this button
ca: Edita la paleta que conté aquest botó

en: Educational
ca: Educatiu

en: EighthNote
ca: Corxera

en: Empty Score
ca: Partitura buida

en: Empty Systems Hidden
ca: Pentagrames buits amagats

en: Empty scheme script
ca: Script buit de l'Scheme

en: Enable Accordion 16'
ca: Habilita acordió 16

en: Enable Chorus on soundfont
ca: Habilita el cor a la font de so

en: Enable Reverb on soundfont
ca: Habilita la reverberació a la font de so

en: Enable Thumbnails
ca: Habilita les miniatures

en: Enable pitch entry from microphone
ca: Habilita l'entrada de tons des del micròfon

en: Encapsulated Postscript File
ca: Fitxer Postscript Encapsulat

en: Enclose the chord in ( ) on printing.
ca: Envolta l'acord amb ( ) a la impressió.

en: Enclose the note at the cursor in ( ) when printed.
ca: Envolta la nota al cursor amb ( ) quan s'imprimeixi.

en: End Beam
ca: Finalitza la barra

en: End Beam with no start
ca: Barra final sense inici

en: End Cad.
ca: Finalitza la cadenza

en: End Cadenza
ca: Finalitza la cadenza

en: End Cadenza Time
ca: Finalitza el temps d'una cadenza

en: End Chapter
ca: Final de capítol

en: End Crescendo (Off/On)
ca: Termina crescendo (Desactiva/Activa)

en: End Crescendo on note/chord at cursor
ca: Finalitza un crescendo a la nota/acord al cursor

en: End Cue
ca: Finalitza les notes guia

en: End Diminuendo (Off/On)
ca: Termina Diminuendo (Activa/Desactiva)

en: End Diminuendo from note/chord at cursor
ca: Finalitza Diminuendo a la nota/acord al cursor

en: End Hairpin
ca: Finalitza la indicació de dinàmica

en: End Ligature
ca: Finalitza la lligadura

en: End Ottava
ca: Finalitza l'Ottava

en: End Phrasing Slur
ca: Finalitza la lligadura d'expressió

en: End Slur (Off/On)
ca: Finalitza lligadura d'expressió (Desactiva/Activa)

en: End Slur at note/chord at cursor, or remove an End Slur
ca: Finalitza la lligadura d'expressió a la nota/acord al cursor, o elimina un Finalitza lligadura d'expressió

en: End Small Size
ca: Finalitza la mida petita

en: End Tuplet
ca: Final de grup excedent

en: End Tuplet with no start
ca: Finalitza un grup especial sense inici

en: End Volta (1st, 2nd ... Time Bar)
ca: Final de volta (1ra, 2na ... Barra de repetició)

en: End a phrasing slur on the current note.
ca: Finalitza una lligadura d'expressió sobre la nota actual.

en: End drawing a square bracket above the notes. Must be preceded by a Start Ligature earlier in the same staff.
ca: Finalitza el dibuix de parèntesi recte sobre les notes. Ha d'anar precedit per un Inicia lligadura anteriorment al mateix pentagrama.

en: End the selection at a note
ca: Finalitza la seleccció a una nota

en: End tuplet
ca: Finalitza el grup excedent

en: Ends a cresc. or dim, hairpin at the barline following the current note/chord. This command inserts a standalone Denemo Directive after the note/chord at the cursor.
ca: Finalitza una indicació de dinàmica de cresc. o dim. a la barra de compàs a continuació de la nota actual/de l'acord actual. Aquesta ordre insereix una directiva aïllada del Denemo després de la nota/de l'acord al cursor.

en: Ends a ligature.
ca: Finalitza una lligadura.

en: Ends a phrasing slur (which can have slurs within it)
ca: Finalitza una lligadura d'expressió (que pot tenir lligadures dins d'ella)

en: Ends a previously started trill at the next note.
ca: Finalita un refilet iniciat prèviament a la nota següent.

en: Ends a volta, that is a n'th time bar
ca: Finalitza una volta, o sigui una barra de repetició n.

en: Ends a volta, that is a n'th time bar; without this the opening of a first (Nth) time bar will not be printed.
ca: Finalitza una volta, és a dir una barra de repetició enèssima; sense això l'obertura de una primera (enèssima) barra de repetició no s'imprimirà.

en: Ends beams in the expected places (print).
ca: Finalitza les barres en els llocs esperats (impressió).

en: Enter a number to change the bar number in the typeset score. The printout will continue to count up from there.
ca: Entreu un número per canviar el número de compàs a la partitura a gravar. La partitura impresa continuarà comptant a partir d'aquí.

en: Enter a number to change the lilypond bar number. The printout will continue to count up from there.
ca: Entreu un número per canviar el número de compàs. La partitura impresa continuarà comptant a partir d'aquí.

en: Enter beat change as [beat1]=[beat2] with the beats in LilyPond syntax,
ca: Entreu el canvi de pulsació com a [pulsació1]=[pulsació2] amb les pulsacions en sintaxi del LilyPond,

en: Enter desired time signature:
ca: Entra la indicació del compàs desitjada:

en: Enter dynamic text:
ca: Entreu el text de la dinàmica:

en: Enter loudness level (0-127):
ca: Entreu el nivell del volum (0-127):

en: Enter text (if any) to appear after the [beat1]=[beat2]
ca: Entreu el text (si n'hi ha cap) que apareixerà desprès de [pulsació1]=[pulsació2]

en: Enter text (if any) to appear before the [beat1]=[beat2]
ca: Entreu el text (si hi ha cap) que apareixerà abans de [pulsació1]=[pulsació2]

en: Enter the fraction to multiply the duration by,
    numerator first. E.g., for triplets, enter 2, then 3. 
    Numerator:
ca: Entreu la fracció per multiplicar la duració per,
    primer el numerador. Per exemle per a triplets entreu 2, despres 3. 
    Numerador:

en: Enter the fraction's denominator:
ca: Entre el denominador de la fracció:

en: Enter the number you wish to display as the bar number for the current bar. Does not affect the typeset score.
ca: Entreu el número que voleu mostrar com a número de compàs per al compàs actual. No afecta la partitura gravada.

en: Enter tuplet denominator
ca: Entreu el denominador del grup excedent

en: Enter tuplet numerator
ca: Entreu el numerador del grup excedent

en: Enter width (in pixels) of measures:
ca: Entreu la mida (en píxels) dels compassos:

en: Entire Movement
ca: Moviment sencer

en: Entire Staff
ca: Pentagrama sencer

en: Entry of notes via computer keyboard only
    Ignores connected MIDI or microphone devices.
ca: Entrada de notes sols a través del teclat de l'ordinador
    Ignora dispositius MIDI o micròfons connectats.

en: Equal Temperament Start
ca: Inici de temprament igual

en: Errno %d:
    Could not copy %s to %s. Perhaps because some other process is using the destination file. Try again with a new location
ca: Errno %d:
    No s'ha pogut copiar %s a %s. Potser perquè un altre procés està fent servir el fitxer de destinació. Proveu un altre cop amb una altra ubicació.

en: Erroneous call
ca: Crida errònia

en: Error in attach type
ca: Error en tipus d'adjunció

en: Error number:
ca: Error número:

en: Error: see LilyPond window
ca: Error: mireu la finestra del LilyPond

en: Even Up the Staffs
ca: Iguala els pentagrames

en: Examine/Edit this directive at a low-level
ca: Examina/Edita aquesta directiva a un nivell baix

en: Excerpt Only
ca: Sols un fragment

en: Excerpt Resolution
ca: Resolució de l'extracte

en: Excludes certain layouts, but applies to the current one.
ca: Exclou algunes disposicions, però s'aplica a l'actual.

en: Excludes the current layout.
ca: S'exclou la disposició actual

en: Exclusive to Current Layout
ca: Exclusiu per a la disposició actual

en: Execute Scheme
ca: Executa el Scheme

en: Execute Scheme on all
ca: Executa el Scheme sobre tot

en: Execute Script
ca: Executa l'script

en: Execute Selected Command
ca: Executa l'ordre seleccionada

en: Execute command:
ca: Executa l'ordre:

en: Execute the scheme code from the scripting window
ca: Exectura el codi scheme des de la finestra de programació

en: Executes the Scheme in the script window below. If an error is thrown this will give a message in the terminal.
ca: Executa l'Scheme a la finestra de script a sota. Si es produeix un error, es donarà un missatge a la terminal.

en: Executes the currently selected command in the list of commands
    Ensure the cursor is in the movement and at the position if needed for the command.
ca: Executa l'ordre seleccionada actualment a la llista d'ordres
    Assegureu-vos que el cursor està al moviment i a la posició si cal per a l'ordre.

en: Explains the different ways of creating repeats.
ca: Explica les diferents maneres de crear repeticions.

en: Export As
ca: Exporta com a

en: Export As
ca: Exporta com

en: Export Audio
ca: Exporta l'àudio

en: Export Lilypond
ca: Exporta al LilyPond

en: Export MIDI
ca: Exporta MIDI

en: Export PDF
ca: Exporta a PDF

en: Export Score as PNG
ca: Exporta la partitura com a PNG

en: Export Selection as PNG
ca: Exporta la selecció com a PNG

en: Export the score as a MIDI file
ca: Exporta la partitura com a un fitxer MIDI

en: Export the score as a PDF document file
ca: Exporta la partitura com a un fitxer de document PDF

en: Export the score as a PNG image file
ca: Exporta la partitura com a un fitxer d'imatge PNG

en: Export the score as a lilypond file
ca: Exporta la partitura com a fitxer del LilyPond

en: Exports a pdf file for this layout
ca: Exporta un fitxer pdf per a aquesta disposició

en: Exports as LilyPond to a file named the same as the .denemo file but with .ly suffix.
ca: Exporta com a LilyPond a un fitxer amb el mateix nom que el fitxer .denemo però amb extensió .ly.

en: Exports recorded audio output.
ca: Exporta la sortida d'àudio gravada

en: Exports the audio recorded to disk
ca: Exporta l'àudio gravat al disc

en: Expression Marks
ca: Marques d'expressió

en: Extend Melisma
ca: Estén el melisma

en: Extend Selection
ca: Estén la selecció

en: Extend Slur
ca: Estén la lligadura

en: Extend the selection
ca: Estén la selecció

en: Extends a syllable over the next note with hyphenated line (within word) or extender line (at end of word).
ca: Estén una síl·laba sobre la nota següent amb una línia de separació de paraules (dins de la paraula) o una línia extensora (al final de la paraula).

en: Extends the selection to the current cursor position
ca: Estén la selecció a la posició actual del cursor

en: Extends the slur finishing at the cursor.
ca: Estén la lligadura que acaba al cursor.

en: Externals
ca: Externs

en: Extra Spacing
ca: Espaiament extra

en: Extra space above (0):
ca: Espai extra a sobre (0):

en: Extra space above this line:
ca: Espai extra a sobre d'aquesta línia:

en: F Major
ca: Fa major

en: F Pentascale
ca: Fa penta escala

en: F# Major
ca: Fa sostingut major

en: F# Pentascale
ca: Fa sostingut penta escala

en: Failed - duplicate label, no palette?
ca: Fallada - etiqueta duplicada, cap paleta?

en: Failed to open Default.denemo in your custom templates directory
    Have you saved a template called Default yet?
ca: No s'ha pogut obrir Default.denemo al vostre directori de plantilles epronalitzades
    Ja heu desat una plantilla anomenada Default?

en: Favorites
ca: Favorits

en: Fermata (Off/On)
ca: Fermata (Activa/Desactiva)

en: Ficta Accidental
ca: Accident ficta

en: Figured Bass
ca: Baix figurat

en: Figured Bass Filter On
ca: Activa el filtre de baix continu

en: Figured Bass Height
ca: Alçada del baix continu

en: File
ca: Fitxer

en: File Exists, overwrite?
ca: El fitxer existeix, el sobreescric?

en: File already exists
ca: El fitxer ja existeix

en: File causing error:
ca: Fitxer que cause l'error:

en: File save failed
ca: Ha fallat el desament del fitxer

en: File/Internet Browser
ca: Navegador de fitxers/Internet

en: Filename does not have extension
ca: El nom del fitxer no té extensió

en: Fill Empty Measures
ca: Omple les barres de compàs buits

en: Fill Measure
ca: Omple el compàs

en: Fill in the upbeat in the click track before playing
ca: Empleneu la pulsació a la pista de clics abans de l'execució

en: Filled Title Line
ca: Línia de títol emplenada

en: Final Measures not all equal duration
ca: Els compassos finals no tenen tots la mateixa duració

en: Find
ca: Troba

en: Find Command for Shortcut
ca: Troba una ordre per a la drecera

en: Find Current Object
ca: Troba l'objecte actual

en: Find Edit Point
ca: Troba el punt d'edició

en: Find Next Similar
ca: Troba el següent semblant

en: Find Note
ca: Troba la nota

en: Finds the command (if any) for a (one key) Keyboard Shortcut
    Click button then press the key shortcut you are looking for.
ca: Troba l'ordre (si n'hi ha) per a una drecera de teclat (d'una tecla)
    Cliqueu el botó i després premeu la drecera de tecla que esteu buscant.

en: Finds the next object similar to the one at the cursor.
ca: Troba el objecte següent semblant al que hi ha al cursor.

en: Fine (end). (Off/On)
ca: Fine (final). (Desactiva/Activa)

en: Fine (i.e. end)
ca: Fine (o sigui final)

en: Finger 0
ca: Dit 0

en: Finger 1
ca: Dit 1

en: Finger 2
ca: Dit 2

en: Finger 3
ca: Dit 3

en: Finger 4
ca: Dit 4

en: Finger 5
ca: Dit 5

en: Fingering
ca: Digitació

en: Fingering Position
ca: Posició de la digitació

en: Fingering Swap
ca: Intercanvi de digitació

en: Fingerings
ca: Digitació

en: Fingerings (Off/On)
ca: Digitacions (Desactiva/Activa)

en: Fingerings and String numbers will be moved to avoid colliding with stems on typesetting.
ca: Es mouran les digitacions i els números de corda per evitar la col·lisió amb les vírgules quan es grava.

en: Fingerings etc for Instruments
ca: Digitació etc. per a instruments

en: Finished
ca: Finalitzat

en: First Key Press
ca: Primera pulsació de tecla

en: First Note Onset
ca: Primera nota d'inici

en: First Page Number
ca: Primer número de pàgina

en: First Time Bar
ca: Compàs de primera execució

en: First click on the center line of the staff aligning with notehead/rest
    (Positioning will be done with respect to this height)
ca: Primer cliqueu sobre la línia central de la partitura que s'alinea amb el cap de nota/silenci (El posicionament es farà respecte a aquesta altura)

en: First click on the center line of the staff aligning with notehead/rest (Positioning will be done with respect to this height)
ca: Primer cliqueu sobre la línia central del pentagrama que s'alinea amb el cap de nota/silenci (El posicionament es farà respecte a aquesta altura)

en: First click on the notehead of the note where the slur starts
ca: Primer cliqueu sobre el cap de nota de la nota on comença la lligadura d'expressió

en: Fix Slurs
ca: Arregla les lligadures d'expressió

en: Flageolet (Off/On)
ca: Flageolet (Activa/Desactiva)

en: Flat
ca: Bemoll

en: Flatten
ca: Afegeix un bemoll

en: Flatten Keysignature?
ca: Voleu disminuir un mig to l'armadura?

en: Flatten Next Note
ca: Afegeix un bemoll a la nota següent

en: Flatten note at cursor, or if appending flatten next note entered.
ca: Baixa mig to a la nota al cursor, so si s'està annexant baixa mig to a la següent nota entrada.

en: Flatten or Append Flattened
ca: Baixa mig to o annexa mig to més baixa

en: Flatten the note at the cursor
ca: Afegeix un bemoll a la nota al cursor

en: Flatten the note at the cursor or next entered note if the cursor is in the appending position
ca: Redueix mig to la nota al cursor o la següent nota entrada si el cursor està en possició d'annexar<

en: Flatten/Bend More
ca: Fés més pla/Fes més corbada

en: Flattens the inital key signature by one degree on all staffs/voices.
ca: Baixa l'armadura inicial per mig to a tots el pentagrames/totes les veus.

en: Flattens the key signature by one degree. If no key signature at the cursor, operates on the initial key signature.
ca: Baixa l'armadura inicial per un to. Si no hi ha una armadura al cursor, opera sobre l'armadura inicial.

en: Flatter/More Curved
ca: Més/Menys corbat

en: Flush Right
ca: Justificat a la dreta

en: Follow Link to Source
ca: Segueix l'enllaç a la font

en: Followed by a keyboard shortcut: applies the shortcut with the cursor successively on each object in the selection.
ca: Seguit per una drecera de teclat: aplica la drecera amb el cursor successivament a cada objecte de la selecció.

en: Followed by a number, places string number on note.
ca: Seguit d'un número, posa el número de corda sobre la nota.

en: Follows the link at the cursor to a source document.
ca: Segueix l'enllaç al cursor a un document font.

en: Font Magnification
ca: Magnificació dels tipus de lletra

en: Font Name
ca: Nom del tipus de lletra

en: Font Size
ca: Mida del tipus de lletra

en: Foot Pedal Conductor
ca: Conductor de pedal de peu

en: Footnote
ca: Nota a peu de pàgina

en: Footnote Mark
ca: Marca de peu de pàgina

en: For all Layouts
ca: Per a totes les disposicions

en: For each annotation on the page click on the (nearby) notehead or rest etc that the annotation refers to. This will insert a comment in the score. Transfer all the annotations in this way before editing the score, otherwise the locations will not match. You can use the EditSimilar (Ctrl-e,e and Ctrl-e,r) command to move from one comment to the next, stopping and editing the score as suggested by the comment.
ca: Per a cada anotació en la pàgina cliqueu al cap (proper) de nota o el silenci, etc., al qual refereix l'anotació. Això inserirà un comentari a la partitura. Transferiu totes les anotacions d'aquesta manera abans d'editar la partitura, en cas contrari les localitzacions no concordaran. Podeu usar l'ordre EditSimilar (Ctrl-e,e o Ctrl-e,r) per anar d'un comentari al següent, aturar-se o editar la partitura com se suggereix al comentari.

en: Force Cautionary Accidental
ca: Força un accident de caució

en: Forces a fixed number of measures per line.
ca: Força un nombre fix de compassos per línia.

en: Forces a specific number of systems (lines of music) per page.
ca: Força un nombre específic de sistemes (línies de música) per pàgina.

en: Forces extra space between this staff and the adjacent one at this point in the score. If in the top staff of a system, forces the systems apart in the line at the cursor. If in the top staff on the top line gives more room below the titles.
ca: Força espai extra entre aquest pentagrama i l'adjacent en aquest punt de la partitura. Si està al pentagrama superior d'un sistema, separa els sistemes a la línia al cursor. Si és al pentagrama superior a les línies superior dóna més espai a sota dels títols.

en: Forces the accidental on the note to be printed.
ca: Força que s'imprimeixi l'accident a la nota.

en: Forces the score to be typeset onto the number of pages you choose.
ca: Força la partitura a gravar-se al nombre de pàgines que escolliu.

en: Forget
ca: Oblida

en: Free and Open Music Notation Editor
ca: Editor lliure i obert de notació musical

en: French
ca: Clau de sol de primera línia

en: Frequency Measurement
ca: Mesurament de les freqüències

en: Frequency smoothing
ca: Suavització de les freqüències

en: Fret Diagram
ca: Diagrama de trastos

en: Fret Diagrams (Off/On)
ca: Diagrames de trastos (Desactivat/Activat)

en: From the cursor onwards chords will be combined from the parts included in the part combine command.
ca: A partir del cursor endavant els acords es combinaran a partir de les parts incloses a l'ordre combinació de parts.

en: From the cursor position on only chord changes are typeset (either Chord Symbols or Fret Diagrams), except at the beginning of the line.
ca: Des de la posició del cursor en endavant sols es gravaran sols els canvis d'acord (o bé símbols d'acord o diagrames de trastos), excepte a l'inici de la línia.

en: From this point in the music notes in different voices beginning at the same time will be merged onto the same stem even if they differ in the dotting.
ca: A partir d'aquest punt a la música les notes a veus diferents que comencen al mateix temps es fusionaran a la mateixa plica fins i tot si tenen punts diferents.

en: From this point notes in different voices that begin at the same time will not be merged onto the same stem if they differ in the dotting.
ca: A partir d'aquest punt les notes en diferents veus que comencen al mateix temps no es fusionaran a la mateixa plica si tenen punts diferents.

en: Full Score
ca: Partitura completa

en: Full Tab Notation On
ca: S'ha activat la notació de tabutatura completa

en: Funk noteheads
ca: Caps de nota funk

en: Further from Staff
ca: Més del pentagrama

en: Fuzzy Search
ca: Cerca difusa

en: GNU Denemo version
ca: Versió del GNU Denemo

en: Generate Rhythm from String
ca: Genera un ritme des de la corda

en: Generates twelve notes of the prevailing duration, each is unique so the whole chromatic range gets inserted in a random manner.
ca: Genera dotze notes de la duració prevalent, cadascuna d'elles és única de manera que s'insereix el rang cromàtic complet de forma aleatòria.

en: Generic 0xB Control Change - User can give the midi bytes, too.
ca: Canvi genèric de control 0xB - L'usuari pot entrar també els bytes de midi.

en: Generic Control Change
ca: Canvi genèric de control

en: Get Edit Script
ca: Obté l'script d'edició

en: Get Initialization Script for this Menu
ca: Obté l'script d'inicialització per a aquest menú

en: Get Script into Scheme Window
ca: Posa l'script a la finestra de l'scheme

en: Get rid of all palettes permanently?
ca: Voleu eliminar pemanentment totes les paletes?

en: Gets a staff number 1 ... n from user and makes that staff tiny in all movements.
ca: Obté un número de pentagrama 1 ... n de l'usuari i fa que aquest pentagrama sigui molt petit per a tots els moviments.

en: Gets an interval from the user: the entire score is transposed by this interval on typesetting - key signatures are transposed as well as notes and chord symbols.
ca: Obté un interval de l'usuari: la partitura sencera es transposa per aquest interval en gravar-se - les armadures també es transposen així com les notes i els símbols dels acords.

en: Gets rid of the selection.
ca: Elimina la selecció

en: Give
ca: Doneu

en: Give % scaling required
ca: Doneu el percentatge d'escalament requerit

en: Give (unique) label for button:
ca: Doneu un nom (únic) per al botó:

en: Give -1 for ottava bassa, 1 for ottava alta and 0 for end ottava
ca: Doneu -1 per a ottava bassa, 1 per ottava alta i 0 per finalitzar ottava

en: Give Chord(s) in LilyPond Notation
    E.g. c:m7 aes:aug7
    (Separate chord changes with spaces)
ca: Doneu els acord(s) en notació del LilyPond
    Per exemple c:m7 aes:aug7
    (Separeu el canvis d'acords amb espais)

en: Give Comment
ca: Doneu un comentari

en: Give Display text if required
ca: Dóna text de visualització si es requereix

en: Give Fret Number
    or o or x
ca: Doneu el número de trast
    o «o» o x

en: Give Interval to transpose by as two note names, 
             for example "c g" means transpose 5th up.
            Note names are in Dutch!!! a,b,c ... are the same but
            "es" = flat, so e.g. bes means b-flat
            "is" = sharp so e.g fis means f-sharp
            Use commas for octave(s) down, 
            single-quotes for octave(s) up
            e.g. c c' means octave up.
            You do not have to start with c
            e.g. d e means a tone higher.
ca: Doneu l'interval per transposar com els noms de dues notes, 
         per exemple "c g" significa transposa una quinta cap amunt,
        Els noms de les notes estan en holandès!!! a,b,c ... són les mateixes però
        "es" = bemoll, per exemple bes significa si bemoll
        "is" = sostingut, per exemple fis significa fa sostingut
        Useu comes per a octava(es) cap avall,
        cometes senzilles per a octava(es) cap amunt
        per exemple c c' significa una octava cap amunt.
        No us cal començar amb c
        per exemple d e significa un to més amunt.

en: Give Interval to transpose by as two note names, 
         for example "c g" means transpose 5th up.
        Note names are in Dutch!!! a,b,c ... are the same but
        "es" = flat, so e.g. bes means b-flat
        "is" = sharp so e.g fis means f-sharp
        Use commas for octave(s) down, 
        single-quotes for octave(s) up
        e.g. c c' means octave up.
        You do not have to start with c
        e.g. d e means a tone higher.
ca: Doneu l'interval per transposar com els noms de dues notes, 
         per exemple "c g" significa transposa una quinta per amunt,
        Els noms de les notes estan en holandès!!! a,b,c ... són les mateixes però
        "es" = bemoll, per exemple bes significa si bemoll
        "is" = sostingut, per exemple fis significa fa sostingut
        Useu comes per a octava(es) cap avall,
        cometes senzilles per a octava(es) cap amunt
        per exemple c c' significa una octava cap amunt.
        No us cal començar amb c
        per exemple d e significa un to més amunt.

en: Give Layout Name
ca: Doneu el nom de la disposició

en: Give LilyPond Syntax
ca: Doneu la sintaxi del LilyPond

en: Give LilyPond syntax for clef name
ca: Dóna sintaxi LilyPond al nom de la clau

en: Give LilyPond syntax to be emitted by this Denemo Directive
ca: Doneu sintaxi del LilyPond perquè aquesta directiva del Denemo l'emeti

en: Give LilyPond text to insert
ca: Dóna el text del LilyPond a insertar

en: Give LilyPond text to postfix to chord
ca: Dóna un text del LilyPond al sufix d'un acord

en: Give LilyPond text to postfix to note of chord
ca: Dóna un text del LilyPond al sufix de la nota d'un acord

en: Give LilyPond:
ca: Dóna el LilyPond:

en: Give Limit
ca: Doneu el límit

en: Give Next Note or Blank to finish
ca: Doneu la nota següent o en blanc per finalitzar

en: Give Number of Staff Lines for current staff
ca: Entre el nombre de línies de pentagrama per al pentagrama actual

en: Give Number of Strings
ca: Doneu el número de cordes

en: Give Ornament Name
ca: Indiqueu el nom de l'ornament

en: Give Pages Required:
ca: Doneu les pàgines requerides:

en: Give Short Instrument Name:
ca: Doneu el nom curt de l'instrument:

en: Give Spacing:
ca: Doneu l'espaiament:

en: Give Staff Size (for printing), 0 for default
ca: Doneu la mida del pentagrama (per a impressió), 0 per al valor predeterminat

en: Give Text
ca: Doneu el text

en: Give URL to link to
ca: Doneu l'URL per enllaçar

en: Give a (unique) name for the button
ca: Doneu un nom (únic) per al botó

en: Give a cautionary accidental to the note at the cursor
ca: Dóna un accident de caució a la nota al cursor

en: Give a font name
ca: Dóna el nom d'un tipus de lletra

en: Give a label for the Sub-Menu
ca: Posa una etiqueta al submenú

en: Give a name applying to the whole score
ca: Doneu un nom que s'apliqui a tota la partitura

en: Give a name for the chord
ca: Doneu un nom a l'acord

en: Give a name for this new score layout
ca: Poseu un nom a aquesta nova disposició de partitura

en: Give a name of glyph (see LilyPond Documentation for these)
ca: Doneu el nom d'un glif (vegeu la documentació del LilyPond pels noms)

en: Give a relative font size +/-
ca: Doneu una mida relativa de tipus de lletra +/-

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding
ca: Doneu una corda per generar un ritme a partir dels seus caràcters binaris usant codificació binària

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The rhythm for each letter gets reversed before inserting.
ca: Doneu una corda per generar un ritme a partir dels seus caràcters binaris usant codificació binària El ritme de cada lletra es reverteix abans de la inserció.

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The string gets reversed before converting.
ca: Doneu una corda per generar un ritme a partir dels seus caràcters ascii usant codificació binària. La corda es reverteix abans de la conversió.

en: Give a string to generate a rhythm out of its ascii chars in binary encoding. The string gets reversed before converting. The rhythm for each letter gets reversed before inserting.
ca: Doneu una corda per generar un ritme a partir dels seus caràcters binaris usant codificació binària. La corda es reverteix abans de la reversió. El ritme per a cada lletra es reverteix abans de la inserció.

en: Give a title for the whole score or blank out to delete:
ca: Doneu un títol per a la partitura completa o deixeu en blan per esborrar-lo:

en: Give a version for this edition:
ca: Doneu una versió per a aquesta edició

en: Give additional width (unit = staff line space):
ca: Dóna l'amplada actual (unitat = espai de línia de partitura)

en: Give amount
ca: Doneu la quantitat

en: Give amount (staff spaces)
ca: Doneu la quantitat (espais de pentagrama)

en: Give amount =/-
ca: Doneu la quantitat =/-

en: Give amount in decimal
ca: Doneu la quantitat en decimals

en: Give amount of padding required around this item (in staff spaces)
ca: Doneu la quantitat de farciment requerit al voltant d'aquest element (en espais de pentagrama)

en: Give amount of space at top of title page
ca: Doneu la quantitat o l'espai a la part superior de la pàgina de títol

en: Give amount to raise (unit = staff line space):
ca: Dóna la quantitat a alçar (unitat = espai de línia de partitura)

en: Give amplitude or 0 to finish giving amplitudes
ca: Doneu l'amplitud o 0 per finalitzar l'entrada de amplituds

en: Give barline char(s) - | : . [ ] ; etc, for the normal appearance of the barline
ca: Doneu els caràcters de la línia de compas - | : . [ ] ; etc., per a l'aparença normal de la línia de compàs

en: Give base duration:
ca: Indiqueu la duració de base:

en: Give bass note to add below root
    Use "es" for flat, "is" for sharp
ca: Doneu la nota de base per afegir a sota d'arrel
    Useu "es" per a bemoll, "is" per a sostingut

en: Give beat
ca: Doneu la pulsació

en: Give chapter title::
ca: Entreu el títol del capítol::

en: Give char(s) for appearance when spanning staffs
ca: Doneu el caràcters per a l'aparença quan s'expandeixen els pentagrames

en: Give char(s) for line end appearance
ca: Doneu els caràcters per a l'aparença del final de la línia

en: Give char(s) for line start appearance
ca: Doneu els caràcters per a l'aparença de l'inici de la línia

en: Give comment text
ca: Doneu el text del comentari

en: Give duration desired in ticks (PPQN)
ca: Doneu la duració desitjada en pulsacions (PPQN)

en: Give explanation of what it does:
ca: Dóna una explicació al que fa:

en: Give extra length required
ca: Indiqueu la longitud extra requerida

en: Give extra padding (1=no extra space, staff units)
ca: Doneu un farciment extra (1=cap espai addicional, en unitats de pentagrama)

en: Give extra spacing required
ca: Indiqueu l'espai extra requerit

en: Give extra to flatten by (+/-):
ca: Doneu extra per fer-lo mès pla (+/-):

en: Give finger number
ca: Doneu el número de dit

en: Give finger number:
ca: Dóna el número de dit:

en: Give first fingering
ca: Doneu la primera digitació

en: Give font magnification required (+/-) 0
ca: Doneu la magnificació del tipus de lletra requerida (+/-) 0

en: Give font name
ca: Dóna el nom del tipus de lletra

en: Give font size magnification (0 = default, negative = smaller)
ca: Doneu la mida de magnificació del tipus de lletra (0 = predeterminat, negatiu = més petit)

en: Give footnote marker
ca: Entreu el marcardor de la nota a peu de pàgina

en: Give footnote text
ca: Entreu el text de la nota a peu de pàgina

en: Give frequency of numbering 0, 1,...
ca: Doneu la freqüència de la numeració, 0, 1,...

en: Give groupings for
ca: Doneu els agrupaments per a

en: Give heading or blank out to delete:
ca: Doneu la capçalera o buidelo per esborrar:

en: Give height adjustment (unit = staff space):
ca: Doneu l'ajust de l'alçada (unitat = espai de pentagrama):

en: Give horizontal displacement required
ca: Dóna el desplaçament horitzontal requerit

en: Give horizontal offset for the marker
ca: Doneu el desplaçament horitzontal per al marcador

en: Give horizontal scale
ca: Indiqueu l'escala horitzontal

en: Give horizontal scaling for next chord
ca: Dóna l'escala horitzontal per al següent acord

en: Give horizontal shift
ca: Indiqueu el desplaçament horitzontal

en: Give horizontal shift required
ca: Doneu el desplaçament horitzontal requerit

en: Give horizontal shift required:
ca: Indiqueu el desplaçament horitzontal requerit:

en: Give indent or Cancel to unset movement indent
ca: Doneu el sagnat o Cancel·la per cancel·lar el sagnat del moviment

en: Give input:
ca: Doneu entrada:

en: Give instrumentation for the default layout or blank out to delete:
ca: Doneu la instrumentació per a la disposició predeterminada o deixeu en blanc per esborrar-la:

en: Give interval at which to place bar numbers:
ca: Doneu l'interval on fixar els números de barra:

en: Give layout duplicate directive is for:
ca: Doneu la directiva duplicada de disposició per a:

en: Give limit for use of church rests
ca: Donceu el límit per usar silencis d'església

en: Give lowest fret number wanted:
ca: Doneu el número mínim de trast desitjat:

en: Give menu label:
ca: Dóna l'etiqueta del menú:

en: Give minimum length for glissando line:
ca: Doneu la longitud mínima per a la línia de glissando:

en: Give name (alphabetical only):
ca: Dóna un nom (sols alfabètic)

en: Give name (blank to re-define a standard barline)
ca: Doneu un nom (en blanc per a redefinir una línia de compàs estàndard)

en: Give name for Palette:
ca: Dona un nom a la paleta:

en: Give name for arranger etc or blank out to delete:
ca: Doneu el nom per a l'arreglador, etc., o deixeu-lo en blan per esborrar:

en: Give name for composer etc or blank out to delete:
ca: Doneu el nom del compositor, etc., o deixeu en blanc per esborrar:

en: Give name for copyright etc or blank out to delete:
ca: Doneu el nom per al copyright, etc., o deixeu en blanc per eliminar:

en: Give name for date/opus number etc or blank out to delete:
ca: Doneu el nom per a la data/número d'opus, etc., o deixeu en blanc per eliminar:

en: Give name for movement sub-title or blank out to delete:
ca: Doneu un nom per al subtítol del moviment o buideu-lo per esborrar:

en: Give name for poet/lyricist/librettist etc or blank out to delete:
ca: Doneu el nom per al poeta/lletrista/llibretista, etc., o deixeu en blan per esborrar-lo:

en: Give name for this piece of the current movement or blank out to delete:
ca: Doneu el nom per a aquesta peça del moviment actual o buideu-lo per esborrar:

en: Give name of MIDI instrument for current staff:
ca: Doneu el nom de l'instrument MIDI per al pentagrama actual:

en: Give name of instrument for staff group starting here:
ca: Doneu el nom de l'instrument per al grup de pentagrames que comença aquí:

en: Give name of instrument/voice/part
    for current staff:
ca: Doneu el nom per a instrument/veu/part
    per a la partitura actual:

en: Give new label for snippet
ca: Doneu una etiqueta nova al fragment

en: Give new spacing:
ca: Doneu el nou espaiament

en: Give new text
ca: Doneu el text nou

en: Give non-lyric text to insert
ca: Dóna el text no relacionat amb la lletra a inserir

en: Give note (in LilyPond notation) that middle C should transpose to
    in this cue:
ca: Doneu la nota (en notació del LilyPond) a la qual el Do central s'hauria de transposar en aquesta cua:

en: Give number for first page
ca: Doneu un número per a la primera pàgina

en: Give number of dots required:
ca: Doneu el nombre de punts requerits:

en: Give number of errors to skip
ca: Doneu el nombre d'errors a ignorar

en: Give number of further repeats 1,2,...
ca: Doneu el nombre de repeticions addicionals 1,2,...

en: Give number of groups:
ca: Dóna el nombre de grups:

en: Give number of measures required:
ca: Doneu el nombre dels compassos requerits:

en: Give number of syllables to skip
ca: Doneu el nombre de síl·labes a ignorar

en: Give number of these
ca: Doneu el nombre d'aquestes

en: Give number of whole measure rests to insert
ca: Doneu el nombre de silencis de rodona a inserir

en: Give page height in cm
ca: Doneu l'alçada de la pàgina en cm

en: Give page width in cm
ca: Doneu l'amplada de la pàgina en cm

en: Give quarter notes per minute:
ca: Dona negres per minut:

en: Give relative font size:
ca: Doneu la mida relativa del tipus de lletra:

en: Give required measures per line:
ca: Doneu els compassos requerits per línia:

en: Give required systems (lines) per page:
ca: Dóna els sistemes preferits (línies) per pàgina:

en: Give scale to be used:
ca: Doneu l'escala a usar:

en: Give second fingering
ca: Doneu la segona digitació

en: Give size for diagram
ca: Dóna la mida per al diagrama

en: Give size required:
ca: Indiqueu la mida requerida:

en: Give size:
ca: Doneu la mida:

en: Give space above required:
ca: Dóna l'espai requerit a sobre:

en: Give space below required:
ca: Indiqueu l'espai que es requereix a sota:

en: Give space between title and score:
ca: Indiqueu l'espai entre el títol i la partitura:

en: Give space to insert +/-
ca: Doneu l'espai per inserir +/-

en: Give space to leave above + only
ca: Doneu l'espai a deixar sobre sols de +

en: Give space to the left required:
ca: Dóna l'espai requerit a l'esquerra:

en: Give space:
    (0 prevents dragging position
    Blank for natural size.)
ca: Doneu l'espai:
    (0 evita que s'arrossegui la posició
    En blanc per a la mida natural.)

en: Give spacing limit (1=no extra space)
ca: Doneu el límit d'espai (1=sense espai extra)

en: Give string
ca: Doneu la corda

en: Give syllable to insert:
ca: Dóna la sílaba a inserir:

en: Give text
ca: Doneu el text

en: Give text for Denemo Display
ca: Doneu el text per a la pantalla del Denemo

en: Give text for start or continuation
ca: Doneu el text per l'inici o la continuació

en: Give text for tagline
ca: Doneu el text per al lema

en: Give text of chord symbol
ca: Indiqueu el text del símbol de l'acord

en: Give text size:
ca: Doneu la mida del text:

en: Give text to appear above music:
ca: Doneu el text a aparèixer a sobre de la música:

en: Give text to appear at the left
    LilyPond syntax can be included.
ca: Indiqueu el text a aparèixer a l'esquerra
    Es pot incloure sintaxi del LilyPond.

en: Give text to appear at the right
    LilyPond syntax can be included.
ca: Indiqueu el text a aparèixer a la dreta.
    Es pot incloure sintaxi del LiyPond.

en: Give text to appear before lyrics
ca: Doneu el text que apareixerà abans de la lletra

en: Give text to appear in the center
    LilyPond syntax can be included.
ca: Indiqueu el text a aparèixer al centre
    Es pot incloure sintaxi del LilyPond.

en: Give text to appear on blank page, if any
ca: Doneu el text que apareixerà abans de la pàgina en blanc, si n'hi ha

en: Give text to appear with note/chord:
    The characters \, ", §, { and } have a special meaning in the text,
    the backslash \ starts some LilyPond sytax, the others must be paired.
    To apply italic or bold to a group of words enclose them in {}, e.g. \bold {These words are bold}.
    Other markup commands \super, \tiny etc, see LilyPond documentation.
ca: Doneu el text que apareixerà amb la nota/acord:
    Els caràcters \, ", §, { i } tenen un significat especial al text,
    la barra invertida inicia alguan sintaxi del LilyPond, els altres s'han d'emparellar.
    Per aplicar itàlica o negreta a un grup de paraules envolteu-les amb {}, per exemple \bold {Aquestes paraules són negretes}.
    Altres ordres de marcatge són \super, \tiny, etc. vegeu la documentació del LilyPond.

en: Give text to be placed in score at cursor
    (it can be dragged in the typeset view)
ca: Entreu el text per posar a la partitura al cursor
    (es pot arrossegar a la finestra de gravat)

en: Give text to place before the note
ca: Dóna text al lloc abans de la nota

en: Give text to use for Mark
ca: Doneu el text a usar per a la marca

en: Give text:
ca: Doneu el text:

en: Give thickness for wavy line
ca: Doneu el gruix per a una línia ondulada

en: Give title for the movement or blank out to delete:
ca: Doneu un títol per al moviment o buideu-lo per esborrar:

en: Give title for the table of contents
    Blank to delete
ca: Doneu el títol a la taula de continguts
    Deixeu en blanc per esborrar-la

en: Give tooltip for button:
ca: Doneu un indicador de funció per al botó:

en: Give unit beat duration (e.g., 4. for dotted-quarter) 
     or enter n for none:
ca: Doneu la duració unitària del ritme (per exemple 4. per a una negra amb punt)
     o entreu n per a cap:

en: Give unit beat duration (e.g., 4. for 𝅘𝅥. ) 
     or enter n for none:
ca: Dóna la duració unitària de pulsació (per exemple 4. per a 𝅘𝅥. ) 
    o entreu n per a cap.

en: Give valid LilyPond syntax for this definition:
ca: Doneu sintaxi vàlida del LilyPond per a aquesta definició

en: Give value for extra space:
ca: Doneu el valor per a l'espai extra:

en: Give vertical displacement required
ca: Dóna el desplaçament vertical requerit

en: Give vertical offset for the marker
ca: Doneu el desplaçament vertical per al marcador

en: Give vertical scale
ca: Indiqueu l'escala vertical

en: Give vertical scaling for next chord
ca: Dóna l'escala vertical per al següent acord

en: Give vertical shift
ca: Indiqueu el desplaçament vertical

en: Give vertical shift required
ca: Doneu el desplaçament vertical requerit

en: Give vertical shift required:
ca: Indiqueu el desplaçament vertical requerit:

en: Give wavelength for wavy line
ca: Doneu l'amplada d'ona per a una línia ondulada

en: Give width required:
ca: Dóna l'amplada requerida:

en: Gives Allegro Assai tempo indication
ca: Dóna una indicació de tempo Allegro Assai

en: Gives a choice of modifications to make to the following tie.
ca: Dóna modificacions a fer per a la lligadura d'unió següent.

en: Gives a choice of shape modifications to make to the following tie.
ca: Dóna una elecció de modificacions a fer per a la lligadura d'unió següent.

en: Gives a heading for a table of contents, inserting the table in the book.
ca: Dóna una capçalera per a una taula de continguts, inserint la taula al llibre.

en: Gives a list of shortcuts currently available. Explains how to set them too.
ca: Dóna una llista de dreceres disponibles actualment. També explica com establir-les.

en: Gives a menu for choosing whether the directive at the cursor should apply to the current part only or the default score or all layouts,
ca: Dóna un menú per escollir si la directiva en el cursor s'ha d'aplicar sols a  la posició actual de la partitura predeterminada o a totes les disposicions,

en: Gives a menu of previously created LilyPondDefinition commands (see Score-&gt;LilyPond Definition menu for this)
ca: Dóna un menú d'ordres LilyPondDefinition creades prèviament (sobre això vegeu Partitura-&gt;menú de definicions del LilyPond)

en: Gives the version number etc of this program
ca: Dóna el número de versió etc. d'aquest programa

en: Global staff size
ca: Mida global de la partitura

en: Go To End of Measure
ca: Ves al final del compàs

en: Go To Next Empty Measure
ca: Ves al compàs buit següent

en: Go to Beginning
ca: Ves al principi

en: Go to End
ca: Ves al final

en: Go to Measure
ca: Ves al compàs

en: Go to measure
ca: Ves al compas

en: Go to measure:
ca: Ves al compàs:

en: Go to the higher numbered voice on staff without altering selection
ca: Ves a la veu amb numeració més alta al pentagrama sense alterar la selecció

en: Go to the higher numbered voice on staff, extending selection if any
ca: Ves a la veu amb numeració més alta al pentagrama, estenent la selecció si hi ha

en: Go to the lower numbered voice on this staff without altering selection
ca: Ve a la veu amb numeració més baixa a aquest pentagrama sense alterar la selecció

en: Go to the lower numbered voice on this staff, extending selection if any
ca: Ves a la veu amb numeració més baixa a aquest pentagrama, estenent la selecció si hi ha

en: Go to the next movement
ca: Ves al pròxim moviment

en: Go to the previous movement
ca: Ves al moviment previ

en: Goes through the staff looking for long rests. Creates a cue in the whole measure rest.
ca: Repassa tota la partitura cercant silencis llargs. Crea una cua al silenci de compàs complet.

en: Grace After
ca: Nota de gràcia posterior

en: Grace Note (On/Off)
ca: Nota de gràcia (Activat/Desactivat)

en: Grace Note Off/On
ca: Nota de gràcia Activa/Desactiva

en: Grace Notes
ca: Notes de gràcia

en: Grace note hints installed
ca: S'han instal·lat els suggeriments de les notes de gràcia

en: Grace/UnGrace
ca: Posa una nota de gràcia/Treu una nota de gràcia

en: GrandStaff Start
ca: Inici de GrandStaff

en: Graphic
ca: Gràfica

en: Graphic File
ca: Fitxer gràfic

en: Graphic Position
ca: Posició de la gràfica

en: Graphic Title Page Deleted
ca: Pàgina de títol gràfica esborrada

en: Graphics Editor
ca: Editor gràfic

en: Graphics File
ca: Fitxer gràfic

en: Greatest Interval
ca: Interval més gran

en: Gregorian Chant
ca: Cant gregorià

en: GroupStaff Start
ca: Inici de GroupStaff

en: Grouped in mm rest
ca: Agrupat en silenci multicompàs

en: Groups of whole measure rests of two or more are changed to multi-measure rests for the whole staff.
ca: Els grups de silencis de compàs complet de dos o mes es canvien a silencis multi-compàs per a la partitura sencera.

en: Gtk versions
ca: Versions Gtk

en: Guided Import
ca: Importació guiada

en: Guitar
ca: Guitarra

en: Hairpin Length
ca: Longitud de l'indicació de dinàmica

en: Half Barline
ca: Mitja barra

en: Half tone down
ca: Mig to cap avall

en: Half tone up
ca: Mig to cap amunt

en: HalfNote
ca: Blanca

en: Halves the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection. E.g. Quarter Note becomes Eighth Note.
ca: Redueix a la meitat la duració de la nota/acord/silenci al cursor o la selecció. Per exemple, una negra esdevé una corxera.

en: Halves the duration of the note/chord/rest at the cursor or the selection. E.g. Quarter Note becomes Eighth Note.
ca: Redueix a la meitat la duració de la nota/acord/silenci al cursor o la selecció. Per exemple una negra es tranforma una corxera.

en: Handel's Figured Bass Exercises
ca: Exercicis de baix continu de Handel

en: Harmonic
ca: Harmònic

en: Harmonic (Off/On)
ca: Harmònic (Activa/Desactiva)

en: Harmonic Black
ca: Harmonic negre

en: Harmonic Mixed
ca: Harmònic barrejat

en: Harmonic note head style for the current movement.
ca: Estil de cap de nota d'harmònica´-negra per al moviment actual.

en: Harmonic-black
ca: Harmònica-negra

en: Harmonic-black note head style for the current movement.
ca: Estil de cap de nota harmònica-negra per al moviment actual.

en: Header block
ca: Bloc de capçalera

en: Heading
ca: Capçalera

en: Height of Bass Figure
ca: Alçada de la figura de baix

en: Height of Tie
ca: Alçada de la lligadura

en: Heights of Groups
ca: Alçades dels grups

en: Help
ca: Ajuda

en: Help
ca: Ajuda

en: Help for Repeats
ca: Ajuda per a les repeticions

en: Help for Return Keypress
ca: Ajuda per a la tecla Intro

en: Help for Selected Command
ca: Ajuda per a l'ordre seleccionada

en: Help for Stem Control
ca: Ajuda per al control de les pliques

en: Help for Tweaks
ca: Ajuda per a les manipulacions

en: Help with beaming commands.
ca: Ajuda amb les ordres de barrat

en: Help with chord symbol entry methods.
ca: Ajudeu amb mètodes d'entrada de símbols d'acords.

en: Hi Hat with Foot
ca: Xarleston amb peu

en: Hi Tom
ca: Tom-tom alt

en: Hidden
ca: Amagat

en: Hidden
ca: Amagat

en: Hidden Measure
ca: Compàs amagat

en: Hidden when not the current staff.
ca: Amagat quan no és el pentagrama actual.

en: Hide
ca: Amaga

en: Hide Accidental
ca: Amaga l'accident

en: Hide All Docked
ca: Amaga tots els elements acoblats

en: Hide All Palettes
ca: Amaga totes les paletes

en: Hide All Staffs
ca: Amaga tots els pentagrames

en: Hide Barlines
ca: Amaga les barres de compàs

en: Hide Empty Staffs (Off/On)
ca: Amaga els pentagrames buits (Desactiva/Activa)

en: Hide Figures (Print)
ca: Amaga les figures (Impressió)

en: Hide Next
ca: Amaga el següent

en: Hide Non-Selected Staffs.
ca: Amaga els pentagrames no seleccionats.

en: Hide Ossia
ca: Amaga ossia

en: Hide Stems
ca: Amaga les pliques

en: Hide all the docked palettes
ca: Amaga totes les paletes acoblades

en: Hide all the palettes
ca: Amaga totes les paletes

en: Hide on Printing
ca: Amaga a la impressió

en: Hide the figured bass on the current staff on printing
ca: Amaga el baix figurat del pentagrama actual a la impressió

en: Hide/Show Fingering
ca: Amaga/Mostra la digitació

en: Hide/Show Menus
ca: Amaga/Mostra els menús

en: Hides Selected Staffs
ca: Amaga els pentagrames seleccionats

en: Hides dots on the current chord/rest.&#10;Makes it conditional on the current layout.
ca: Amaga els punts a l'acord/silencia actual.&#10;Ho fa condicional a la disposició actual.

en: Hides staffs that are not selected in the Denemo Display. Does not affect the typesetting.
ca: Amaga els pentagrames que no estan seleccionats a la visualització del Denemo. No afecta el gravat.

en: Hides stems on notes from this point on.
ca: Amaga les pliques sobre les notes des d'aquest punt en endavant.

en: Hides the accidental on the note at the cursor on printing. Does not affect the pitch.
ca: Amaga l'accident a la nota al cursor quan s'imprimeix. No afect a la tonalitat.

en: Hides the object at cursor position with a lilypond directive. Currently only Notes and the three Signatures. No rests!
ca: Amaga l'objecte a la posició del cursor amb una directiva del LilyPond. Actualment únicament les notes i les tres armadures. Cap silenci!

en: Hides the selected staffs in the Denemo Display. Does not affect the Typesetting.
ca: Amaga els pentagrames seleccionats a la pantalla del Denemo. No afecta el gravat.

en: Hides/Shows menus, panes etc. The ones shown are those checked in the view menu.
ca: Amaga/Mostra menús, subfinestres, etc. Es mostren els que estan marcats al menú de visualització.

en: Hides/Shows the fingering on the note at the cursor height in the typeset score.
ca: Amaga/Mostra la digitació a la nota a l'altura del cursor en la partitura gravada.

en: Higher/Lower
ca: Més alt/Més baix

en: Highest Pitch
ca: To més alt

en: Highlight the cursor
ca: Destaca el cursor

en: Highlighted Syllable
ca: Sí·laba destacada

en: Hint Slur Angle/Position
ca: Dóna una indicació sobre l'angle/posició de la lligadura d'expressió

en: Hint Slur Position
ca: Dóna un indicació de la posició de la lligadura d'expressió

en: Hold Modifier Keys, Engage Caps or Num Lock
    and click here to set shortcut.
ca: Manteniu la tecla modificadora, fixeu les majúscules a el bloqueig de teclat numèric
    i cliqueu aquí per establir la drecera.

en: Hold Pedal On/Off (Right Piano Pedal). Deactivates Note-Off until set to "Off"
ca: Activa/Desactiva manté el pedal (pedal de la dreta del piano). Desactiva Nota-Desactivada fins que s'estableixi a "Desactivada"

en: Horizontal Limit
ca: Límit horitzontal

en: Horizontal Shift
ca: Desplaçament horitzontal

en: Horizontal Space (+/-)
ca: Espai horitzontal (+/-)

en: Horizontal shift
ca: Desplaçament horitzontal

en: INVALID! try Score->Check Score command.
ca: INVÀLID! proveu l'ordre Partitura->Verifica la partitura

en: Identify Line Number
ca: Identifica el número de línia

en: Identify Scale Notes that are sounded
ca: Identifica notes d'escala que es reprodueixen

en: Identify Space Number
ca: Identifica el número d'espai

en: Identify the line number in which the note is displayed
ca: Identifica el número de línia en el qual es mostra la nota

en: Identify the space number in which the note is display on
ca: Identifica el número d'espai en el qual es mostra la nota

en: If a MIDI controller is active duplicates the current note twice making a triplet and slurring all three notes, otherwise same as Toggle Tripleting command.
ca: Si hi ha un controlador de MIDI actiu duplica la nota actual dos cops fent un triplet i lligant les tres notes, en cas contrari és el mateix que l'ordre Commuta els triplets.

en: If a MIDI controller is active takes the current note and appends two more making all three a triplet, otherwise same as Toggle Tripleting command.
ca: Si hi ha un controlador MIDI actiu agafa la nota actual i li annexa dues notes més fent un triplet de les tres, en cas contrari és igual a l'ordre Commuta la creació de triplets.

en: If a single part (e.g. piano) has more than one staff they should be named here.
ca: Si una part única (per exemple piano) té més d'un pentagrama, s'hauria de nomenar aquí.

en: If checked the current layout is re-typeset at every change
ca: Si està marcat la disposició actual es tornarà a gravar abans de cada canvi

en: If checked the current movement is re-typeset at every change
ca: Si està marcat el moviment corrent es tornarà a gravar després de cada canvi

en: If checked the range around the current cursor position is re-typeset at every change or when the cursor moves out of range.
ca: Si està marcat, el rang al voltant de la posició actual del cursor es torna a gravar a cada canvi o quan el cursor es mou fora del rang.

en: If the current movement has only one system it will be stretched to the right margin. Run the command again to turn this off.
ca: Si el moviment actual té un únic sistema es comprimirà al marge dret. Torneu a executar l'ordre per desactivar això.

en: If there are two notes at the cursor height this command swaps them round. This affects which note will be acted on by commands such as fingering, string-number, sharpen, flatten etc.
ca: Si hi ha dues notes a l'alçada del cursor aquesta ordre les intercanvia. Això afecta sobre quines notes actuaran les ordres com ara la digitació, el número de corda, posar sostingut, posar bemoll, etc.

en: Ignore Clashing Columns
ca: Ignora les columnes que col·lisionen

en: Ignore Measure Duration Error
ca: Ignora l'error de duració de compassos

en: Ignore for Current Layout
ca: Ignora per a la disposició actual

en: Ignore for Layout "
ca: Ignora per a la disposició

en: Ignore for the Layout for Part "
ca: Ignora per a la disposició per a la Part "

en: Image Viewer
ca: Visualitzador d'imatges

en: Import File
ca: Importa el fitxer

en: Import Lilypond
ca: Importa LilyPond

en: Import Lilypond (Limited)
ca: Importa un fitxer del LilyPond (limitat)

en: Import Midi
ca: Importa Midi

en: Import Midi (Limited)
ca: Importa un fitxer Midi (limitat)

en: Import Music from a MIDI file, either guided or (in simple cases) automatically.
ca: Importa música d'un fitxer MIDI, o bé de forma guida (en casos simples) o automàticament.

en: Import MusicXml
ca: Importa MusicXml

en: Import a Lilypond file
ca: Importa un fitxer del LilyPond

en: Import a Midi file
ca: Importa un fitxer Midi

en: Import a MusicXml file
ca: Importa un fitxer MusicXml

en: In Multi-Measure rests: controls how many measures rest are notated as church rests before numbers are used.
ca: A silencis de compassos múltiples controla quants silencis de compassos es denoten com a silencis d'església bans que s'usin números.

en: In a Tab staff, restrict the frets available to larger than the given value.
ca: En un pentagrama de tabulatura, restringeix els trastos disponibles a més grans que el valor donat.

en: In appending position, dots the note or rest at the cursor and appends a note of half the duration so as to create a dotted rhythm.
ca: A la posició d'adjunt, posa un punt a la nota o silenci al cursor i annexa una nota de la meitat de la duració per crear un ritme amb punt.

en: In appending position, dots the note or rest at the cursor and appends a note of half the duration so as to create a dotted rhythm. Slurs the two notes together.
ca: A la posició d'adjunt, posa un punt a la nota o silenci al cursor i annexa una nota de la meitat de la duració per crear un ritme amb punt. Lliga les dues notes.

en: In here are settings for the movement title, page breaks before the movement etc
ca: Aquí hi ha paràmetres de configuració per al títol de moviments, salts de pàgina abans del moviment, etc.

en: In time signatures 3/N prevent beaming across the beat. Repeat the command to allow such beaming.
ca: A les indicacions de temps 3/N prevé el barrat a través de la pulsació. Repetiu l'ordre per permetre aquest tipus de barra.

en: Incipit from Selection
ca: Incipit a partir de la selacció

en: Include Layout Name
ca: Inclou el nom de la disposició

en: Include LilyPond File
ca: Inclou el fitxer del LilyPond

en: Included LilyPond Files
ca: Fitxers del LilyPond inclosos

en: Includes the indent before first measure, LilyPond include files ...
ca: Inclou el sagnat abans del primer compàs, els fitxers a incloure del LilyPond ...

en: Incorrect BPM syntax.
ca: Sintaxi BPM incorrecta.

en: Incorrect measure duration
ca: Duració incorrecta de compàs

en: Incorrect measure duration; If you are trying to create an upbeat (pickup/'anacrusis) use the Anacrusis command
ca: Duració incorrecta del compàs. Si esteu intentant crear un avançament (inici/anacrusis) useu l'ordre Anacrusis

en: Increases the flatness of the next entered note. The status bar shows the current state.
ca: Afegeix un bemoll a la nota que s'entri a continuació. La barra d'estat mostra l'estat actual.

en: Increases the sharpness of the next entered note. The status bar shows the current state.
ca: Afegeix un sostingut a la nota que s'entri a continuació. La barra d'esetat mostra l'estat actual.

en: Indent
ca: Sagnat

en: Indent the first system of every movement by the given amount.
ca: Sagna el primer sistema de cada moviment per la quantitat donada.

en: Indent=
ca: Sagnat=

en: Individual Note Down-Tie (Off/On)
ca: Lligadura d'unió cap avall per a nota individual (Desactiva/Activa)

en: Individual Note Head Size
ca: Mida del cap de nota individual

en: Individual Note Tie (Off/On)
ca: Lligadura d'unió de nota individual (Desactiva/Activa)

en: Individual Note Up-Tie (Off/On)
ca: Lligadura d'unió de nota individual cap amunt (Desactiva/Activa)

en: Individual Ties only apply to notes within chords.
ca: Les lligadures d'unió individuals sols s'apliquen a notes dins d'acords.

en: Inital Time Signature
ca: Indicació inicial del compàs

en: Initial Automatic Voice
ca: Veu inicial automàtica

en: Initial Clef
ca: Clau inicial

en: Initial Key
ca: Armadura inicial

en: Initial Key Signature Change
ca: Canvi inicial d'armadura

en: Initial Signatures
ca: Signatures inicials

en: Initial Voice Four
ca: Ve quatre inicial

en: Initial Voice One
ca: Veu u inicial

en: Initial Voice Three
ca: Veu tres inicial

en: Initial Voice Two
ca: Veu inicial dos

en: Initiates a 2-key sequence, emacs style.
ca: Inicia una seqüència de dues tecles, a l'estil de l'Emacs.

en: Inner Margin
ca: Marge interior

en: Input
ca: Entrada

en: Input Required
ca: Es requereix entrada

en: Input device
ca: Dispositiu d'entrada

en: Input from a MIDI source. Set up the source first using Edit → Change Preferences → Audio/Midi
    Use View → MIDI In Control to control what the input does.
ca: Fes l'entrada des d'una font MIDI. Establiu primer la font usant Edita → Canvia les preferències → Àudio/MIDI
    Useu Mostra → MIDI en control per controlar que fa l'entrada.

en: Input handling
ca: Gestió de l'entrada

en: Insert
ca: Insereix

en: Insert &#x1D13B; rest
ca: Insereix &#x1D13B; silenci

en: Insert &#x1D13C; rest
ca: Insereix &#x1D13C; silenci

en: Insert &#x1D13D; rest
ca: Insereix &#x1D13D; silenci

en: Insert &#x1D13E; rest
ca: Insereix &#x1D13E; silenci

en: Insert &#x1D13F; rest
ca: Insereix &#x1D13F; silenci

en: Insert &#x1D140; rest
ca: Insereix &#x1D140; silenci

en: Insert (with value)
ca: Insereix (amb valor)

en: Insert 12/8 Time
ca: Insereix el temps 12/8

en: Insert 1st &amp; 2nd Time Bars
ca: Insereix barres de 1er &amp: 2on cop

en: Insert 2/2 Time
ca: Insereix el temps 2/2

en: Insert 2/4 Time
ca: Insereix el temps 2/4

en: Insert 3/2 Time
ca: Insereix el temps 3/2

en: Insert 3/4 Time
ca: Insereix el temps 3/4

en: Insert 3/8 Time
ca: Insereix el temps 3/8

en: Insert 4/2 Time
ca: Insereix el temps 4/2

en: Insert 4/4 Time
ca: Insereix el temps 4/4

en: Insert 6/4 Time
ca: Insereix el temps 6/4

en: Insert 6/8 Time
ca: Insereix el temps 6/8

en: Insert 9/8 Time
ca: Insereix el temps 9/8

en: Insert A Minor
ca: Insereix La menor

en: Insert A# Minor
ca: Insereix La# menor

en: Insert Ab Major
ca: Insereix Lab major

en: Insert Ab Minor
ca: Insereix Lab menor

en: Insert Amaj
ca: Insereix La major

en: Insert B Minor
ca: Insereix Si menor

en: Insert Barline
ca: Insereix una barra

en: Insert Bass Drum in the prevailing duration.
ca: Insereix la percussió de baix en la duració prevalent

en: Insert Bb Major
ca: Insereix Sib major

en: Insert Bb Minor
ca: Insereix Sib menor

en: Insert Bmaj
ca: Insereix Si major

en: Insert Breve
ca: Insereix una breve

en: Insert C Minor
ca: Insereix Do menor

en: Insert C# Major
ca: Insereix Do# Major

en: Insert C# Minor
ca: Insereix Do# menor

en: Insert Cb Major
ca: Insereix Dob major

en: Insert Cmaj
ca: Insereix Do major

en: Insert Comment
ca: Insereix un comentari

en: Insert D Minor
ca: Insereix Re menor

en: Insert D# Minor
ca: Insereix Do# menor

en: Insert Db Major
ca: Insereix Db major

en: Insert Dmaj
ca: Insereix Re major

en: Insert Duplet
ca: Insereix un doset

en: Insert Duplicate Measure After
ca: Insereix un compàs duplicat a continuació

en: Insert E Minor
ca: Insereix Mi menor

en: Insert Eb Major
ca: Insereix Mib major

en: Insert Eb Minor
ca: Insereix Mib menor

en: Insert Emaj
ca: Insereix Mi major

en: Insert F Major
ca: Insereix Fa major

en: Insert F Minor
ca: Insereix Fa menor

en: Insert F# Major
ca: Insereix Fa# major

en: Insert F# Minor
ca: Insereix Fa# menor

en: Insert Footnote
ca: Insereix una nota a peu de pàgina

en: Insert G Minor
ca: Insereix Sol menor

en: Insert G# Minor
ca: Insereix Sol# menor

en: Insert Gb Major
ca: Insereix Solb major

en: Insert Gmaj
ca: Insereix Sol major

en: Insert Graphic
ca: Insereix el gràfic

en: Insert Hi Tom in the prevailing duration.
ca: Insereix un tom-tom alt en la duració prevalent.

en: Insert HiHat with foot in the prevailing duration.
ca: Insereix xarleston amb peu en la duració prevalent.

en: Insert LilyPond
ca: Inserta el LilyPond

en: Insert LilyPond Text
ca: Insereix el text del LilyPond

en: Insert LilyPond text at the cursor position.
    Warning! Shift click to position Denemo cursor first
ca: Insereix text del LilyPond a la posició del cursor
    Advertiment! Cliqueu i premeu la tecla majúscules per posicionar primer el cursor Denemo

en: Insert Marked MIDI
ca: Insereix MIDI marcat

en: Insert Measure After
ca: Insereix una barra de compàs després

en: Insert Measure Before
ca: Insereix una barra de compàs abans

en: Insert Mirrored Verse
ca: Insereix ver emmirallat

en: Insert Movement
ca: Insereix un moviment

en: Insert Movement After
ca: Insereix un moviment després

en: Insert Movement Before
ca: Insereix un moviment abans

en: Insert Note
ca: Insereix una nota

en: Insert Nth Snippet
ca: Insereix el fragment n-èssim

en: Insert Percent Style Repeat
ca: Insereix repetició d'estil percentual

en: Insert Quadruplet
ca: Insereix un quatret

en: Insert Quintuplet
ca: Insereix un cinquet

en: Insert Rest
ca: Insereix un silenci

en: Insert Reversed String as Binary Rhythm
ca: Insereix la corda invertida com a ritme binari

en: Insert Reversed String as Reversed Binary Rhythm
ca: Insereix una corda revertida com un ritme binari revertit.

en: Insert Ride Bell in the prevailing duration.
ca: Insereix un ride bell en la duració prevalent

en: Insert Ride in the prevailing duration.
ca: Insereix un ride en la duració prevalent.

en: Insert Root note of chord for symbol to attach to
ca: Insereix una nota arrel de l'acord perquè el símbol s'annexi a ella

en: Insert Septuplet
ca: Insereix un setet

en: Insert Sextuplet
ca: Insereix un siset

en: Insert Shuffled Pool
ca: Insereix el conjunt barrejat

en: Insert Snippet
ca: Insereix un fragment

en: Insert Snippet at Cursor
ca: Insereix el fragment al cursor

en: Insert Space
ca: Insereix espai

en: Insert Staff for MIDI Track
ca: Insereix un pentagrama per a pista MIDI

en: Insert Stanza Number
ca: Insereix el número de l'estrofa

en: Insert String as Binary Rhythm
ca: Insereix una corda com a ritme binari

en: Insert String as Reversed Binary Rhythm
ca: Insereix una corda com a ritme binari revertit

en: Insert Triplet
ca: Insereix un treset

en: Insert Two
ca: Insereix dos

en: Insert Whole Measure Rest
ca: Insereix un silenci de compàs complet

en: Insert Whole Measure Spacer
ca: Insereix un espaiador d'un compàs complet

en: Insert a (French 18th c) agrément on the note at the cursor.
ca: Insereix un agrément (del segle XVIII francès) a la nota al cursor.

en: Insert a Dynamic Marking at the cursor
ca: Insereix una marca dinàmica al cursor

en: Insert a Highlighted Lyric
ca: Insereix la lletra destacada

en: Insert a Longa
ca: Insereix una longa

en: Insert a barline indicating the end of a repeated section.
ca: Insereix una barra indicant el final d'una secció repetida.

en: Insert a barline indicating the start of a repeated section.
ca: Insereix una barra indicant l'inici de una secció repetida.

en: Insert a barline with only half of its original size
ca: Insereix una barra amb sols la meitat de la seva mida original

en: Insert a blank measure after the current one (in all staffs)
ca: Insereix una barra de compàs en blanc després de l'actual (a tots els pentagrames)

en: Insert a blank measure before the current one (in all staffs)
ca: Insereix una barra de compàs en blanc abans de l'actual (a tots els pentagrames)

en: Insert a blank measure before the current one (in current staff)
ca: Insereix una barra de compàs en blanc abans del pentagrama actual (al
    pentagrama actual)

en: Insert a blank measure in current staff after the current measure
ca: Insereix una barra de compàs en blan al pentagrama actual després de la barra de compàs actual

en: Insert a change of beat at the cursor position. The playback tempo is adjusted to match.
ca: Insereix un canvi de pulsació a la posició del cursor. El tempo de reproducció s'ajusta per concordar.

en: Insert a double barline at cursor position.
ca: Insereix una barra doble a la posició del cursor.

en: Insert a new movement after the current one
ca: Insereix un moviment nou després de l'actual

en: Insert a new movement before the current one
ca: Insereix un moviment abans de l'actual

en: Insert a non-printing 𝄻 rest
ca: Insereix una pausa no imprimible 𝄻

en: Insert a non-printing 𝄼 rest
ca: Insereix una mitja pausa no imprimible 𝄼

en: Insert a non-printing 𝄽 rest
ca: Insereix un quart de pausa no imprimible 𝄽

en: Insert a non-printing 𝄾 rest
ca: Insereix un vuitè de pausa no imprimible 𝄾

en: Insert a non-printing 𝄿 rest
ca: Insereix una setzè de pausa no imprimible 𝄿

en: Insert a non-printing 𝅀 rest
ca: Insereix una pausa no imprimible 𝅀

en: Insert a non-printing 𝅁 rest
ca: Insert una trenta-dosè pausa 𝅁

en: Insert a non-printing 𝅂 rest
ca: Insereix un seixanta-quatrè de pausa no imprimible 𝅂

en: Insert a non-printing 𝅃 rest
ca: Insert una pausa no imprimible 𝅃

en: Insert a previously created barline. (Any other LilyPond definitions  - see Score->LilyPond Definition - are here too).
ca: Insereix una barra de compàs creada prèviament. (Qualsevol altra definició del LilyPond - vegeu Partitura->Definició del LilyPond - també esta aquí).

en: Insert a random note within clef range, only diatonic notes according to current keysignature.
ca: Insereix una nota aleatòria dins del rang de la clau, sols notes diatòniques d'acord amb l'armadura actual.

en: Insert a random note within clef range. Full chromatic spectrum.
ca: Insereix una nota aleatòria dins del rang de la clau. Espectre cromàtic complet.

en: Insert a repeated chord sign.
ca: Insereix un símbol d'acord repetit.

en: Insert a rest with breve duration
ca: Insereix un silencia amb duració de breve

en: Insert a rest with longa duration
ca: Insereix un silenci amb una duració de longa

en: Insert a stanza number using the LilyPond syntax
ca: Insereix el número de l'estrofa usant la sintaxi del LilyPond

en: Insert a tempo change at cursor
ca: Insereix un canvi de tempo al cursor

en: Insert a 𝄻
ca: Insereix un 𝄻

en: Insert a 𝄻 Spacer
ca: Insereix una pausa espaiadora 𝄻

en: Insert a 𝄼
ca: Insereix una 𝄼

en: Insert a 𝄼 Spacer
ca: Insereix una pausa espaiadora 𝄼

en: Insert a 𝄽
ca: Insereix una 𝄽

en: Insert a 𝄽 Spacer
ca: Insert una pausa espaiadora 𝄽

en: Insert a 𝄾
ca: Insereix una 𝄾

en: Insert a 𝄾 Spacer
ca: Insereix una pausa espaiadora 𝄾

en: Insert a 𝄿
ca: Insereix una 𝄿

en: Insert a 𝄿 Spacer
ca: Insereix una pausa espaiadora 𝄿

en: Insert a 𝅀
ca: Insereix una 𝅀

en: Insert a 𝅀 Spacer
ca: Insereix una pausa espaiadora 𝅀

en: Insert a 𝅁
ca: Insereix una 𝅁

en: Insert a 𝅁 Spacer
ca: Insert una pausa espaiadora 𝅁

en: Insert a 𝅂 Spacer
ca: Insereix una pausa espaiadora 𝅂

en: Insert a 𝅃 Spacer
ca: Insereix una pausa espaiadora 𝅃

en: Insert and Select
ca: Insereix i selecciona

en: Insert at Cursor
ca: Insereix al cursor

en: Insert barline at cursor, Denemo's measure count is unaffected.
ca: Insereix una barra al cursor, la comptabilitat de compassos del Denemo no es veu afectat.

en: Insert clef change
ca: Insereix un canvi de clau

en: Insert comment at new position of cursor?
ca: Voleu inserir el comentari a la nova posició del cursor?

en: Insert key signature change
ca: Insereix el canvi de l'armadura

en: Insert or Append Chords
ca: Insereix o annexa acords

en: Insert or Append Duration
ca: Insereix o annexa una duració

en: Insert or edit a directive in the LilyPond music typesetting language. This can be used for extra spacing, transposing or almost anything. See LilyPond documentation for ideas.
ca: Insereix o edita una directiva en el llenguatge de gravació musical LilyPond. Això es pot fer servir per espaiat extra, transposició o pràcticament qualsevol atra cosa. Vegeu la documentació del LilyPond per a idees.

en: Insert tempi and/or metronome marks, printed or not, adjust playback tempo to suit
ca: Insereix marques de temps i/o metrònom, impresses o no, ajusta el tempo de reproducció perquè correspongui

en: Insert time signature change
ca: Insereix el canvi d'indicació del compàs

en: Insert “ Open Quotes
ca: Insereix " obre cometes

en: Insert ” Close Quotes
ca: Insereix " tanca cometes

en: Insert 𝄻 rest
ca: Insereix una pausa 𝄻

en: Insert 𝄼 rest
ca: Insereix una mitja pausa 𝄼

en: Insert 𝄽 rest
ca: Insereix un quart de pausa 𝄽

en: Insert 𝄾 rest
ca: Insereix un vuitè de pausa  𝄾

en: Insert 𝄿 rest
ca: Insereix un setzè de pausa 𝄿

en: Insert 𝅀 rest
ca: Insereix un trenta-dosè de pausa 𝅀

en: Insert 𝅁 rest
ca: Insereix un seixanta-quatrè de pausa 𝅁

en: Insert 𝅝
ca: Insereix 𝅝

en: Insert 𝅗𝅥
ca: Insereix 𝅗𝅥

en: Insert 𝅘𝅥
ca: Insereix 𝅘𝅥

en: Insert 𝅘𝅥𝅮
ca: Insereix 𝅘𝅥𝅮

en: Insert 𝅘𝅥𝅯
ca: Insereix 𝅘𝅥𝅯

en: Insert 𝅘𝅥𝅰
ca: Insereix 𝅘𝅥𝅰

en: Insert 𝅘𝅥𝅱
ca: Insereix 𝅘𝅥𝅱

en: Insert 𝅘𝅥𝅲
ca: Insereix 𝅘𝅥𝅲

en: Insert 𝅥
ca: Insereix 𝅥

en: Insert/Edit Chord Symbol
ca: Insereix/Edita els símbols dels acords

en: Insert/Edit Figured Bass
ca: Insereix/Edita el baix figurat

en: Insert/Edit Lilypond
ca: Insereix/edita LilyPond

en: Insert/Edit Ornament
ca: Insereix/Edita l'ornament

en: Insert/Edit a change of clef at the cursor
ca: Insereix/Edita un canvi de clau al cursor

en: Insert/Edit a key change at the cursor position
ca: Insereix/Edita un canvi d'armadura a la posició del cursor

en: Insert/delete begin slur on this note
ca: Insereix/suprimeix l'inici de lligadura a aquesta nota

en: Insert/delete end slur on this note
ca: Insereix/esborra la terminació de la lligadura d'expressió a aquesta nota

en: Inserted:
ca: Inserit:

en: Inserting Barlines
ca: Inserció de barres de compàs

en: Inserts (or deletes) a flexa.
ca: Insereix (o elimina) una flexa (clivis).

en: Inserts (or deletes) a melisma end.
ca: Insereix (o elimina) un final de melisma.

en: Inserts (or deletes) a melisma start.
ca: Insereix (o elimina) un inici de melisma.

en: Inserts (or deletes) a pes.
ca: Insereix (o elimina) un podatus (pes).

en: Inserts (or deletes) an augmentum dot.
ca: Insereix (o elimina) un punt d'augmentum.

en: Inserts (or deletes) an episem finis.
ca: Insereix (o elimina) un episem finis.

en: Inserts (or deletes) an episem initium.
ca: Insereix (o elimina) un episem initium.

en: Inserts (or deletes) an ictus.
ca: Insereix (o elimina) un ictus.

en: Inserts 18th c style trill above note
ca: Insereix un refilet amb estil del segle XVIII a sobre de la nota

en: Inserts 18th c style trill below note
ca: Insereix un refilet a l'estil del segle XVIII a sota de la nota

en: Inserts Cadenza end at the current cursor position which should be at the start of a (Denemo) bar. See Start Cadenza for details.
ca: Insereix un final de cadenza a la posició actual del cursor que hauria d'estar a l'inici d'un compàs (Denemo). Vegeu Inicia cadenza per a detalls.

en: Inserts Coda sign at the cursor position in the text.
ca: Insereix el signe de coda a la posició del cursor al text.

en: Inserts D.C. al fine marking as a standalone Denemo Directive.
ca: Insereix un marcador D.C. al fine com una directiva independent del Denemo.

en: Inserts Fine marking as standalone Denemo Directive.
ca: Insereix marcatge fi com a directiva independent del Denemo.

en: Inserts LilyPond at the start of every score block (movement).
ca: Insereix LilyPond a l'inici de cada bloc de partitura (moviment)

en: Inserts LilyPond music glyph at the cursor position in the text.
ca: Insereix un glif de música del LilyPond a la posició del cursor al text.

en: Inserts LilyPond syntax at the head of the output.
ca: Insereix sintaxi del LilyPond al cap de la sortida.

en: Inserts LilyPond syntax for include files etc at head of score.
ca: Insereix sintaxi del LilyPond per a fitxers d'inclusió a la capçalera de la partitura.

en: Inserts LilyPond syntax you give before and after the chord at the cursor, also allows editing/deleting.
ca: Insereix sintaxi del LilyPond que doneu abans i després de l'acord al cursor, també permet editar/esborrar.

en: Inserts LilyPond syntax you give before and after the note at the cursor height, also allows editing/deleting.
ca: Insereix una sintaxi del LilyPond que doneu abans i després de la nota a l'alçada del cursor, permet també l'edició/eliminació.

en: Inserts Segno sign at the cursor position in the text.
ca: Insereix el signe de segno a la posició del cursor al text.

en: Inserts a (hidden) time signature with rules to be used for beaming. With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor. If a there is a selection this will be used as the set of rules. In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ], giving all the beaming rules wanted using several measures if needed (no other rules are used). Repeat with different selections to add further rules.
ca: Insereix una signatura de temps (amagada) amb regles per usar per al barrat. Sense cap selecció obté la pulsació per a barres per ser dividides per a la indicació de temps prevalent al cursor. Si hi ha una selecció s'usarà com al conjunt de regles. En aquest cas indiqueu el barrat desitjat usant les ordres per a barrat manual [ i ], donant totes les regle de barrat desitjades usant diversos compassos si cal (no es fa servir cap altra regla). Repetiu amb diferents seleccions per afegir més regles.

en: Inserts a Breath Mark
ca: Insereix un marcador de respiració

en: Inserts a Divisio Maior.
ca: Insereix una Divisio Major.

en: Inserts a Divisio Maxima.
ca: Insereix una Divisio Maxima.

en: Inserts a Divisio Minor.
ca: Insereix una Divisio Minor.

en: Inserts a Do1 clef.
ca: Insereix una clau Do1.

en: Inserts a Do2 clef.
ca: Insereix una clau Do2.

en: Inserts a Do3 clef.
ca: Insereix una clau Do3.

en: Inserts a Fa1 clef.
ca: Insereix una clau Fa1.

en: Inserts a Fa2 clef.
ca: Insereix una clau Fa2.

en: Inserts a Mark in the score at the cursor. Marks can be placed in each part and will appear only once (above the top part) in the score (provided they occur at the same moment in each part and are identical). Any size, font, effect can be chosen. A preview button allows you to check the appearance/syntax used. The text position can be dragged in the print view if needed. If there is any slight difference in the text of multiple text marks at the same moment a warning will be given on manually typesetting the score, to avoid this copy and paste or clone the mark you want to place in each part.
ca: Insereix una marca a la partitura al cursor. Les marques es poden posar en cada part i apareixeran sols un cop (a sobre de la part superior) a la partitura (sempre i quan apareguin al mateix moment en cada part). Es pot escollir qualsevol mida, tipus de lletra o efecte. Un botó de previsualització us permet verificar l'aparença/sintaxi usada. La posició del text es pot arrossegar a la pantalla d'impressió si cal. Si hi ha qualsevol petita diferència al text de marques múltiples de text al mateix moment, es donarà un advertiment quan es gravi manualment la partitura, per evitar aquest copiar i enganxar o clonar la marca que voleu posar a cada part.

en: Inserts a Start Triplet object and an End Tuplet object and places the cursor between these two
ca: Insereix un objecte d'inici de treset i un object de final de grup excedentt i posiciona el cursor entre aquests dos objectes

en: Inserts a barline ending one repeated section and starting another
ca: Insereix una barra que finalitza una secció repetida i comença una altra

en: Inserts a blank page (with optional text) before the current movement.
ca: Insereix una pàgina en blanc (amb text opcional) abans del moviment actual.

en: Inserts a clef that affects only the display, not the printed form. Use this if, after a Change Staff, the staff the voice will be on is in a different clef (avoiding too many ledger lines in the display, making it hard to read). Also useful to display in a familiar clef music which you want to be printed in a less familiar one (e.g. display in treble or bass clef music to be printed for viola).
ca: Insereix una clau que afecta únicament la visualització, no la forma impresa. Useu això si, després d'un canvi de clau, el pentagrama on apareix la veu està en una clau diferent (evitant massa línies addicionals a la pantalla, que seria difícil de llegir). També és útil per visualitzar amb una clau familiar una música que voleu imprimir en una clau menys familiar (per exemple per visualitzar en clau de sol o de fa una música a imprimir en clau de viola).

en: Inserts a clef that affects only the typesetting, not the display. Use this for music transposed on typesetting (avoiding too many ledger lines in the display, making it hard to read). Also useful to enter music in a familiar clef which you want to be printed in a less familiar one (e.g. enter music in treble or bass clef music to be printed for viola).
ca: Insereix una clau que afecta únicament la impressió, no la visualització. Useu això per a música transposada a la impressió (evitant massa línies addicionals a la visualització, cosa que la fa difícil de llegir). És també útil per entrar música a una clau familiar que voleu imprimir en una clau menys familiar (per exemple entreu música en clau de sol o de fa que voleu imprimir par a la viola).

en: Inserts a closing barline (a double bar with last one thicker).
ca: Insereix una barra de compàs de tancament (una barra doble amb l'última més gruixuda).

en: Inserts a code in the current lyric verse to change to larger or smaller font size. Keep this code on a separate line.
ca: Insereix un codi al vers actual de la lletra per canviar a una mida més gran o més petita de la lletra. Mantingues el codi en una línia separada.

en: Inserts a comment at the cursor position. The music typesetting is unaffected.
ca: Insereix un comentari a la posició del cursor. La gravació de la música no es veu afectada.

en: Inserts a copy of the current measure after the present measure.
ca: Inserix una còpia del comàs actual després del compàs actual.

en: Inserts a directive to cause dynamics to be printed above the staff.
ca: Insereix una directiva perquè la dinàmica s'imprimeixi a sobre del pentagrama.

en: Inserts a directive to lengthen the following cresc or dim hairpin.
ca: Insereix una directiva per allargar la indicació següent de cresc o dim.

en: Inserts a directive to start or stop the printing of a counter above each measure. Use for repeated measures to assist the performer count the number of repetitions.
ca: Insereix una directiva per iniciar o aturar la impressió d'un comptador sobre cada mesura. Useu per a compassos repetits per ajudar a l'executant a comptar el nombre de repeticions.

en: Inserts a dummy whole measure rest. The measure is not seen by the LilyPond typesetter, it just takes up space in the display. Use for polymetric music to even up the staff lengths for the display.
ca: Insereix un silenci fictici de compàs complet. El gravador del LilyPond no veu el compàs, sols ocupa lloc a la visualització. Useu per a música polimètrica per igualar les longituds dels pentagrames a la visualització.

en: Inserts a duplicate of the current note, tied
ca: Insereix un duplicat lligat de la nota actual

en: Inserts a dynamic marking in the current verse at the insertion point in the lyrics pane. Use this to indicate dynamics which change from one verse to another.
ca: Insereix una marca de dinàmica al vers actual al punt d'inserció al panell de lletra. Useu això per indicar les dinàmiques que canvien d'un ver a un altre.

en: Inserts a finalis.
ca: Insereix un finalis.

en: Inserts a footnote at the cursor position as a standalone object. WARNING does not appear if followed by a chord, single notes only!
ca: Insereix una nota a peu de pàgina a la posició del cursor com a un objecte independent. ADVERTIMENT: no apareixerà si està seguit per un acord, sols per notes úniques!

en: Inserts a glissando (portamento, slide), a line joining the notehead of this and the next note.
ca: Insereix un glissando (portamento, arrossegament), una línia que uneix el cap de la nota d'aquesta nota i la següent.

en: Inserts a graphic in the music. This should be created as an encapsulated postscript file.
ca: Insereix una gràfica a la música. Això s'hauria de crear com a un fitxer postscript encapsulat.

en: Inserts a lyric tie between two words at the cursor. Use this instead of a space between two words that are sung to the same note (do not leave a space as well). It will be typeset as a tie or space between the words.
ca: Insereix una lligadura lírica entre des paraules al cursor. Useu això en comptes d'un espai entre dues paraules que es canta a la mateixa nota (no deixeu també un espai). Es gravara com una lligadura o espai entre les paraules.

en: Inserts a new staff at the end of the score
ca: Afegeix un pentagrama nou al final de la partitura

en: Inserts a new staff at the top of the score
ca: Afegeix un pentagrama nou a la part superior de la partitura

en: Inserts a new staff before the current staff
ca: Insereix un pentagrama nou abans del pentagrama actual

en: Inserts a non-printing time signature to resume normal measured music.
ca: Insereix un indicador de temps que no s'imprimeix per reiniciar la música amb compassos normals.

en: Inserts a non-printing timesignature to indicate a cadenza follows. You must insert any barlines and beaming you require (otherwise none will typeset). End the cadenza by inserting an End Cadenza Time in a new Denemo bar.
ca: Insereix una indicació de temps no imprimible per indicar que segueix una cadenza. Heu d'inserir totes les barres de compàs i el barrat que requeriu (en cas contrari no es gravarà cap). Finalitzeu la cadenza inserint un Finalitza el temps de cadenza a una nova barra del Denemo.

en: Inserts a non-printing whole measure after the current measure with a directive to omit the barline. This gives a one measure spacer.
ca: Insereix un compàs complet no imprimible després del compàs actual amb una directiva per ometre la barra de compàs. Aixo dóna un espaiador d'un compàs.

en: Inserts a note in the prevailing duration.
ca: Insereix una nota en la duració prevalent.

en: Inserts a rehearsal mark in the score. The default is to typeset as the letters A, B, ... The display shows simply A for all bookmarks. This mark also acts as a Denemo bookmark which can be searched for.
ca: Insereix una marca de pràctica a la partitura. De manera predeterminada es grava com les lletres A, B, ... La pantalla mostra simplement A per a tots els indicadors. Aquesta marca també actua com a un indicador Denemo que es pot buscar.

en: Inserts a rest in the prevailing duration
ca: Insereix un silenci en la duració prevalent

en: Inserts a spacer (+) or shifts the rest of the line rightwards (-) by amount given
ca: Insereix un espaiador (+) o desplaça la resta de la línia cap a la dreta (-) per la quantitat donada

en: Inserts a stanza number (or other text that is not part of the lyrics) in the current verse at the cursor position.
ca: Insereix un número de stanza (o algun altre text que no és part de la lletra) al vers actual a la posició del cursor.

en: Inserts a start triplet or end tuplet alternately.
ca: Insereix un inici de triplet o un final de grup excedent alternativament.

en: Inserts a stem neutral object. After this automatic stem directions are active. You can click on this tag and use Sharpen/StemUp etc commands to change stem direction
ca: Insereix un objecte neutral de plica. Després d'això s'activen la direcció automàtica de les pliques. Podeu clicar sobre aquesta etiqueta i usar les ordres Sharpen/StempUP, etc., per canviar la direcció de les pliques.

en: Inserts a syllable which can be bold and/or italic.
ca: Insereix una síl·laba que pot ser negreta i/o itàl·lica.

en: Inserts a time signature (for use in Chord Charts)
ca: Insereix un indicador de compàs (per a l'ús als diagrames d'acords)

en: Inserts a time signature to resume normal measured music.
ca: Insereix una indicació de temps per tornar a la música amb compassos normals.

en: Inserts a time signature with indication for how to beam the notes. Insert at beginning of staff in order to replace the initial time signature.
ca: Insereix una indicació de temps amb indicació sobre com polsar les notes. Inseriu-lo a l'inici del pentagrama per reemplaçar la indicació de temps inicial.

en: Inserts a time signature with indication for how to beam the notes. Insert at beginning of staff in order to replace the initial time signature. Time Signature can be hidden on printing - see Time Signatures menu.
ca: Insereix una indicació de temps amb indicacions sobre com barrar les notes. Inseriu-lo a l'inici del pentagrama per reemplaçar la indicació de temps inicial. La indicació de temps es pot amagar quan s'imprimeix - vegeu el menú Indicacions de temps.

en: Inserts a whole measure repeat sign.
ca: Insereix un símbol de repetició de compàs sencer

en: Inserts a whole measure rest at the cursor
ca: Insereix un silenci de compàs complet al cursor

en: Inserts a whole measure rest in mensural notation.
ca: Insereix un silenci de compàs complet a notació mensural.

en: Inserts a 𝅛 and slurs to it, extending previous slur.
ca: Insereix una 𝅝 i fa una lligadura a ella, estenent la lligadura prèvia.<

en: Inserts a 𝅜 and slurs to it, extending previous slur.
ca: Insereix una 𝅝 i fa una lligadura a ella, estenent la lligadura prèvia.<

en: Inserts a 𝅝 and slurs to it, extending previous slur.
ca: Insereix una 𝅝 i fa una lligadura a ella, estenent la lligadura prèvia.

en: Inserts a 𝅗𝅥 and slurs to it, extending previous slur.
ca: Insereix una 𝅝 i fa una lligadura a ella, estenent la lligadura prèvia.<

en: Inserts a 𝅘𝅥 and slurs to it, extending previous slur.
ca: Insereix una 𝅝 i fa una lligadura a ella, estenent la lligadura prèvia.<

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅮 and slurs to it, extending previous slur.
ca: Insereix una 𝅝 i fa una lligadura a ella, estenent la lligadura prèvia.<

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅯 and slurs to it, extending previous slur.
ca: Insereix una 𝅝 i fa una lligadura a ella, estenent la lligadura prèvia.<

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅰 and slurs to it, extending previous slur.
ca: Insereix una 𝅝 i fa una lligadura a ella, estenent la lligadura prèvia.<

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅱 and slurs to it, extending previous slur.
ca: Insereix una 𝅝 i fa una lligadura a ella, estenent la lligadura prèvia.<

en: Inserts a 𝅘𝅥𝅲 and slurs to it, extending previous slur.
ca: Insereix una 𝅝 i fa una lligadura a ella, estenent la lligadura prèvia.<

en: Inserts all notes, shuffled, from a user-specified pool of notes in Lilypond syntax
ca: Insereix totes les notes, barrejades, a partir d'un conjunt de notes especificat per l'usuari en sintaxi del LilyPond.

en: Inserts an 8va mark (transposing the notes accordingly) or terminates one already started.
ca: Insereix una marca 8va (transposant corresponentment les notes) o acaba un que ja s'ha iniciat.

en: Inserts an 8va mark (transposing the notes accordingly) or terminates one already started. Combine with a Print Transposition if you want to see the notes as typeset.
ca: Insereix una marca 8va (transposant les notes de forma corresponent) o acaba una que s'hagi començat. Combineu amb una Transposició d'Impressió si voleu veure les notes tal com es graven.

en: Inserts an End Tuplet object, which terminates a tuplet started earlier in this measure.
ca: Insereix un objecte de final de grup excedent, que termina un grup excedent iniciat abans en aquesta barra de compàs.

en: Inserts an Start Triplet object, which makes the notes following take 2/3 of their written duration. Later in this measure there should be an End Tuplet object.
ca: Insereix un objecte d'inici de trest, que fa que les notes que segueixen tinguin una duració de 2/3 de la seva duració escrita. Més endavant en aquesta barra de compàs hi hauria d'haver-hi un objecte de final de treset.

en: Inserts an arbitrary mark in the score at the cursor. Any size, font, effect can be chosen. The text position can be dragged in the print view if needed. Avoid placing one at the start as it clashes with the time signature - place it after the first note and drag it into position.
ca: Insereix una marca arbitrària a la partitura al cursor. Es pot escollir qualsevol mida, tipus de lletra o o efecte. La posició del text es pot arrossegar a la pantalla d'impressió si cal. Eviteu posar una a l'inici perquè entra en conflicte amb la indicació de temps - poseu-la després de la primera nota i arrossegueu-la a la posició.

en: Inserts an ornament (or other LilyPond Definition) as a separate object (it will appear on the previous note)
ca: Insereix un ornament (o una altra definició del LilyPond) com un objecte separat (apareixerà a la nota prèvia)

en: Inserts blank space above the movement.
ca: Insereix un espai en blanc a sobre el moviment.

en: Inserts blanks for the syllables from the start of the notes selected in the Denemo Display to the cursor. With no selection asks for a number of syllables to skip and inserts the skip at the lyric cursor.
ca: Insereix espais en blanc per a les síl·labes des de l'inici de les notes seleccionades a la pantalla del Denemo fins al cursor. Si no hi ha selecció, demana el nombre de síl·labes a ometre i insereix l'omissió al cursor de la lletra.

en: Inserts close double quote. Note that this is not the " character which is used for grouping words  not to be treated as markup. The " marks must be paired or LilyPond will not typeset the music.
ca: Insereix codi per a tancar cometes - deixeu un espai després d'aquest codi. Noteu que això no és el caràcter " que s'usa per agrupar paraules que no s'han de tractar com a marcatge. Les marques " han d'estar emparellades o sinó el Lilypond no gravarà la música.

en: Inserts fingering for finger 1
ca: Insereix la digitació per al dit 1

en: Inserts fingering for finger 2
ca: Insereix la digitació per al dit 2

en: Inserts fingering for finger 3
ca: Insereix la digitació per al dit 3

en: Inserts fingering for finger 4
ca: Insereix la digitació per al dit 4

en: Inserts fingering for finger 5
ca: Insereix la digitació per al dit 5

en: Inserts fingering for open string
ca: Insereix la digitació per a la corda oberta

en: Inserts first and second time bars each with a whole measure rest. You can then edit this to suit your music, e.g by inserting extra bars, deleting the repeat start etc.
ca: Insereix barres de primer i segon cop cadascuna amb un silenci de redona. Després podeu editar això perquè s'ajusti a la vostra música, per exemple inserint barres extra, esborrant l'inici de repetició, etc.

en: Inserts into the current lyric verse a change of font. Keep this code on a line of its own.
ca: Insereix un canvi de tipus de lletre al vers actual de la lletra. Mantingues el codi a una línia pròpia.

en: Inserts markup to make the selected text as subscript.
ca: Insereix marcatge per fer que el text seleccionat sigui subíndex.

en: Inserts markup to make the selected text as superscript.
ca: Insereix marcatge per fer que el text seleccionat sigui superíndex.

en: Inserts markup to make the selected text bold.
ca: Insereix marcatge per fer que el text seleccionat sigui negreta.

en: Inserts markup to make the selected text italic.
ca: Insereix marcatge per fer que el text seleccionat sigui itàlica.

en: Inserts markup to make the selected text not bold.
ca: Insereix marcatge per fer que el text seleccionat no sigui negreta.

en: Inserts markup to make the selected text not italic.
ca: Insereix marcatge per fer que el text seleccionat no sigui itàlic.

en: Inserts markup to place the selected text in a box.
ca: Insereix marcatge per posar el text seleccionat a una capsa.

en: Inserts markup to place the selected text in a column. You can nest lines inside columns.
ca: Insereix marcatge per posar el text seleccionat a una columna. Podeu niuar línies a dins de columnes.

en: Inserts markup to place the selected text in a line.
ca: Insereix marcatge per posar el text seleccionat a una línia.

en: Inserts markup to set the relative font size for the selected text.
ca: Insereix marcatge per canviar la mida relativa del tipus de lletra del text seleccionat.

en: Inserts multi-line text object which can include music snippets, Fret Diagrams and Note Names/Chord Symbols. LilyPond Markup can be used and a preview button is available to check the syntax.
ca: Insereix un objecte de text multi-línia que pot incloure fragments de música, diagrames de trastos i noms de nota/símbols d'acords. Es pot usar el marcatge del LilyPond i hi ha disponible un botó de previsualització per verificar la sintaxi.

en: Inserts object
ca: Insereix un objecte

en: Inserts one note from a user-specified pool of notes in Lilypond syntax
ca: Insereix una nota del conjunt de notes especificat pel usuari en sintaxi del LilyPond

en: Inserts open double quote. Note that this is not the " character which is used for grouping words not to be treated as markup. The " marks must be paired or LilyPond will not typeset the music.
ca: Insereix codi per a tancar cometes. Noteu que això no és el caràcter " que s'usa per agrupar paraules que no s'han de tractar com a marcatge. Les marques " han d'estar emparellades o sinó el Lilypond no gravarà la música.

en: Inserts some syntax into the lyric verse to determine the alignment of syllables under notes. Lyrics to be affected should be on the following lines.
ca: Insereix alguna sintaxi als versos de la lletra per determinar l'alineació de les síl·labes sota les notes. La lletra que s'ha d'afectar hauria d'estar a les línies següents.

en: Inserts special syntax to typeset a verse from another staff under this staff. This syntax should be on a line of its own.
ca: Insereix un sintaxi especial per escriure un ver des d'un altre pentagrama a sota d'aquest pentagrama. Aquesta sintaxi hauria d'estar en una línia pròpia.

en: Inserts the current music snippet, or if none is selected prompts for a number 1,2... for the snippet to insert.
ca: Inserta el fragment actual de música, o si no s'ha seleccionat cap es pregunta per un número 1, 2, ..., per indicar el fragment a insertar.

en: Inserts the given Lilypond markup syntax after the current movement.
ca: Insereix el marcatge de sintaxi del LilyPond donat després del moviment actual.

en: Inserts the marked MIDI note from the current track, using the duration suggested. Use duration keys to insert the same note with a different duration.
ca: Insereix una nota marcada per a MIDI de la pista actual, usant la duració suggerida. Useu les tecles de duració per inserir la mateixa nota amb una duració diferent.

en: Inserts the markup needed to leave space above this line of text. Ineffective on the top line of standalone text, instead drag such text in the Print View
ca: Insereix el marcatge necessari per deixar espai a dalt d'aquesta línia de text. No és efectiu a la línia superior de text aïllat, arrossegueu en canvi un text d'aquest tipus a la visualització d'impressió.

en: Inserts the word "add" as a prefix for added notes in chord symbols after the cursor.
ca: Insereix la paraula «add» com a prefix per a les notes afegides als símbols d'acord després del cursor.

en: Inserts two grace notes at the cursor beaming them together. Follow with a duration key.
ca: Insereix dues notes de gràcia al cursor amb una barra que les uneixi. Continua-les amb una tecla de duració.

en: Inserts/Adds a new staff after the current staff
ca: Insereix/Afegeix un nou pentagrama després del pentagrama actual

en: Inserts/Appends a rest measure; if the current measure is empty, it simply places the whole measure rest in it.
ca: Insereix/Annexa un compàs de silenci; si el compàs actual està buit, simplement posa el silenci de compàs complet en ell.

en: Inside Slur
ca: Dins de la lligadura

en: Inspect next note in chord
ca: Inspecciona la nota següent a l'acord

en: Inspect the note
ca: Inspecciona la nota

en: Inspect/Edit Single Digit Directive
ca: Edita la directiva de dígit únic

en: Install Cue
ca: Instal·la les notes guia

en: Install Grace Note Hints
ca: Instal·la els suggeriments de les notes de gràcia

en: Installation error
ca: Error d'instal·lació

en: Instructs LilyPond engraver to stop previously started manual beaming. Print effect only.
ca: Instrueix al gravador del LilyPond perquè acabi el barrat manual iniciat prèviament. És sols un efecte d'impressió.

en: Instructs the LilyPond Engraver to transpose this score one octave up.
ca: Instrueix al gravador del LilyPond perquè transposi aquesta partitura una octava cap amunt.

en: Instructs the LilyPond engraver to start a beam here. (Print effect only)
ca: Indica al gravador del LilyPond perquè iniciï una barra aquí. (Sols un efecte d'impressió)

en: Instrument Name
ca: Nom de l'instrument

en: Instrument Name should not be set on a Dynamics Line
ca: El nom de l'instrument no s'hauria d'establir a una línia de dinàmiques

en: Instrumentation
ca: Instrumentació

en: Italic
ca: Itàlica

en: Join Voices
ca: Unifica les veus

en: Join music objects
ca: Uneix els objectes musicals

en: Join music objects to new chord
ca: Uneix els objectes musicals en un nou acord

en: Joins all notes, chords and rests in the selection and inserts a new, longer note instead. May create tied notes. Uses the cursor position as pitch.
ca: Uneix totes les notes, els acords i els silencis a la selecció i insereix un nota nova i més llarga en canvi. Pot crear notes lligades. Usa a posició del cursor com a tonalitat.

en: Joins all notes, chords and rests in the selection and inserts all selected notes as chord. May create tied notes.
ca: Uneix totes les notes, acorda o silencis a la selecció i insereix totes les notes seleccionades com un acord. Pot crear notes lligades.

en: Joins two measures together.
ca: Unifica dos compassos

en: Jumps to beginning of this measure or previous measure.
ca: Salta a l'inici d'aquest compàs o al compàs anterior.

en: Just for this one
ca: Sols per a aquest

en: Keep Current Staff
ca: Mantingues el pentagrama actual

en: Keep Music Snippets
ca: Manté els fragments de música

en: Keep Music?
ca: Voleu mantenir la musica?

en: Keep Voices Apart
ca: Manteniu les veus a part

en: Keep this music while typesetting current part?
ca: Voleu mantenir aquesta música mentre es grava aquesta part?

en: Key
ca: Armadura

en: Key + Mouse
ca: Tecla + Ratolí

en: Key Change
ca: Canvi de clau

en: Key Map Loading
ca: S'està carregant el mapa de tecles

en: Key Press
ca: Pulsació de tecla

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>
ca: Pulsació de tecla <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> Awaiting continuation
ca: Pulsació de tecla <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> S'està esperant la continuació

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> Is not a shortcut.
    %s
ca: La pulsació de tecla <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> no és una drecera.
    %s

en: Key Press <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invokes command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
ca: La pulsació de la tecla <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invoca l'ordre <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>

en: Key Presses <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invoke command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
ca: La pulsació de la tecla <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invoca l'ordre <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>

en: Key Signature Change
ca: Canvi d'armadura

en: Key Signature Directives
ca: Directives de l'armadura

en: Key Signatures do not match, will not make voice
ca: Les armadures no coincideixen, no es farà la veu

en: Key in (part of) label
ca: Clau a (una part de) l'etiqueta

en: Key signature change
ca: Canvi d'armadura

en: Key: %s
ca: Clau: %s

en: Keys
ca: Armadures

en: Landscape
ca: Apaïsat

en: Larger/Smaller Font Size
ca: Mida de lletra Més gran/Més petita

en: Last System to Bottom Spacing
ca: Últim sistema per a l'espaiat inferior

en: Launch Denemo without GUI
ca: Inicia el DENEMO sense interfície gràfica

en: Layout Block Directives
ca: Directives de bloc de disposició

en: Layout Directives
ca: Directives de disposició

en: Layout block
ca: Bloc de disposició

en: Leave note/chord un-beamed or undo a previous invocation of this command
ca: Deixa la nota/acord sense barrar o desfés una invocació prèvia d'aquesta ordre

en: Left
ca: Esquerra

en: Left Click on blue.
ca: Clic esquerre sobre el blau.

en: Left Click on red.
ca: Clic esquerre sobre el vermell.

en: Left Drag Note Onset
ca: Arrossegament esquerre per a inici de nota

en: Left Margin
ca: Marge esquerre

en: Left Piano Pedal. Lowers the volume of any notes played.
ca: Pedal esquerra del piano. Redueix el volum de totes les notes executades.

en: Left click to execute the command, press a key to assign a keyboard shortcut to the command,
    Right click to get a menu from which you can
    Create a button for this command, or a two-key keyboard shortcut or more options still
ca: Cliqueu amb el botó esquerre del ratolí per executar l'ordre, premeu una tecla per assignar una drecera de teclat a una ordre.
    Cliqueu amb el botó dret per obtenir un menú des del qual podeu
    Crear un botó per a aquesta ordre, o una drecera de dues tecles i encara més opcions

en: Left on Part name.
ca: A l'esquerra del nom de la part.

en: Left on initial Clef.
ca: A l'esquerra de la clau inicial.

en: Lengthen Hairpin
ca: Allarga la indicació de dinàmica

en: Lengthen the chord, note or rest at the cursor by dotting it.
ca: Incrementa la duració de l'acord, la nota o la pausa al cursor posant-li un punt.

en: Less used actions
ca: Accions menys usades

en: Let's you choose a number of verses to print at the end of the piece (movement), instead of underlaying the music. The verses are copied to the end so can be deleted once copied to prevent them from appearing beneath the music in addition.
ca: Us deixa escollir un nombre de versos a imprimir al final de la peça (moviment), en comptes de sota la música. Els versos es copien al final, de manera que es poden eliminar un cop copiat per prevenir que addicionalment apareguin sota la música.

en: Lheel (Off/On)
ca: Taló esquerre (Activa/Desactiva)

en: Ligature End
ca: Final de lligadura

en: Ligature Start
ca: Inici de la lligadura

en: Light
ca: Clar

en: LilyPond Definition
ca: Definició del LilyPond

en: LilyPond Glyph
ca: Glif del Lilypond

en: LilyPond Grob Name
ca: Nom de l'objecte gràfic del LilyPond

en: LilyPond Include File
ca: Fitxer del LilyPond per incloure

en: LilyPond Score Block Prolog
ca: Pròleg LilyPond de bloc de partitura

en: LilyPond Score Header
ca: Capçalera LilyPond de la partitura

en: LilyPond Score Prolog
ca: Pròleg de partitura en LilyPond

en: LilyPond Syntax
ca: Sintaxi del LilyPond

en: LilyPond could not typeset this score.
ca: LilyPond no ha pogut gravar aquesta partitura.

en: LilyPond include files unchanged
ca: Inclou els fitxers del LilyPond sense canvis

en: LilyPond inserted in postfix to this object is <tt>"%s"</tt>
ca: El LilyPond inserit al sufix a aquest objecte és <tt>"%s"</tt>

en: LilyPond inserted in prefix to this object is <tt>"%s"</tt>
ca: El LilyPond inserit al prefix a aquest objecte és <tt>"%s"</tt>

en: LilyPond text editor
ca: Editor de text del LilyPond

en: Lilypond Version
ca: Versió del LilyPond

en: Limit Space Between Systems
ca: Limita l'espai entre els sistemes

en: Limits the extent to which the lines are spaced apart to fill the page.
ca: Limita fins a quin punt les línies s'espaien per omplir la pàgina.

en: Line
ca: Línia

en: Line Break
ca: Salt de línia

en: Line and Space Recognition
ca: Reconeixement de línia i espai

en: List of all current command shortcuts
    The name of the shortcut key is given first 
    E.g. "0" is the shortcut name of the number key for the number zero.
    (a "," separates the two names if is a two-key shortcut)
    Then the label as it appears in the menu
    and finally the tooltip.
    You can search the tooltip in the Command Center to locate the command. See View->Command Center.
    This list is in alphabetical order by name.
    ----------------
ca: Llista de totes les dreceres actuals d'ordres 
    El nom de la tecla de drecera es dóna primer
    Per exemple "0" és el nom de la drecera de la tecla de número per al número zero.
    (un "," separa els dos noms si és una drecera de dues tecles)
    Després l'etiqueta tal com apareix al menú
    i finalment l'indicador de funció.
    Podeu buscar l'indicador de funció al Centre d'ordres per ubicar l'ordre. Vegeu Mostra->Centre d'ordres.
    Aquesta llista està en ordre alfabètic per nom.
    ----------------

en: List of shortcuts
    for <i>selected</i> command
    from table on left.
    Select a shortcut
    to remove
    with button below.
ca: Llista de dreceres
    per a l'ordre <i>seleccionada</i>
    des de la tabla a l'esquerra.
    Seleccioneu una drecera
    a eliminar
    amb el botó a sota.

en: Listening to Pitches
ca: S'estan escoltant els tons

en: Literal Barlines now ON. Execute the command a second time to turn it off. This command is for un-metered music. You will have to manually beam the music. Do not use this for an upbeat (pickup, anacrusis), there is a proper command for that.
ca: Ara estan activats les línies de compàs literals. Executeu l'ordre una segona vegada per desactivar-les. Aquesta ordre és per a música sense mesurar. Haureu de barrar la música manualment. No useu això per a un compàs inicial (introducció, anacrusi), hi ha una ordre adequada per a això.

en: Load Default Composer Number Keys
ca: Carrega les tecles predeterminades numèriques de composició

en: Load Next Midi Track
ca: Carrega la següent pista MIDI

en: Load Previous MIDI Track
ca: Carrega la pista MIDI prèvia

en: Load Shortcuts only?
ca: Voleu carregar únicament les dreceres?

en: Load a Custom Command Set
ca: Carrega un conjunt personalitzat d'ordres

en: Load a Standard Command Set
ca: Carrega un conjunt estàndard d'ordres

en: Load of file %s failed
ca: La càrrega del fitxer %s ha fallat

en: Load of recently used file %s failed
ca: Ha fallat la càrrega del fitxer %s usat recentment

en: Load the Standard Palette Set
ca: Carreta el conjunt estàndard de palet

en: Loads the default composer numberkeys (Notes and Rests)
ca: Carrega les tecles predeterminades numèriques de composició (Notes i Silencis)

en: LongFermata (Off/On)
ca: Fermata llarg (Desactiva/Activa)

en: Longa Rest
ca: Silenci longa

en: Longer release time but notes will fade out eventually.
ca: Temps d'alliberament més llarg però les notes s'aniran atenuant eventualment.

en: Loop
ca: Bucle

en: Lose the shortcut %s for this?
ca: Voleu perdre la drecera %s per això?

en: Low Level Denemo Directive Edit
ca: Edició de directiva del Denemo de nivell baix

en: Lowest Pitch
ca: To més baix

en: Ltoe (Off/On)
ca: Dit del peu esquerre (Activa/Desaciva)

en: Lyric Tie
ca: Lligadura d'unió per a la lletra

en: Lyrics
ca: Lletra

en: Lyrics will appear in the Print View for the default layout
ca: La lletra apareixerà a la visualització d'impressió per a la disposició predeterminada

en: Lyrics will be omitted  in the Print View for the default layout
ca: S'ometrà la lletra a la visualització d'impressió per a la disposició predeterminada

en: Lyrics, chord symbols, figured basses etc
ca: Lletra, símbols d'acord, baixos figurats, etc.

en: MIDI Advance on Edit
ca: Avanç del MIDI a l'edició

en: MIDI Already Present
ca: Ja hi ha MIDI

en: MIDI Controller Active?
ca: Està actiu el controlador del MIDI?

en: MIDI Filter Off
ca: Desactiva el filtre MIDI

en: MIDI Import
ca: Importació de MIDI

en: MIDI Instrument
ca: Instrument MIDI

en: MIDI Instrument Name
ca: Nom de l'instrument MIDI

en: MIDI Instrument:
ca: Instrument MIDI

en: MIDI Recording
ca: Gravació de MIDI

en: MIDI Tempo
ca: Tempo del MIDI

en: MIDI Track Selection
ca: Selecció de pista MIDI

en: MIDI backend
ca: Rerefons MIDI

en: MIDI key sound on measure end
      (0 = Off)
ca: So de la tecla MIDI al final del compàs
      (0 = Desactivat)

en: MIDI notes struck loudly delete the previous note before taking effect.
ca: Les notes MIDI premudes esborren sorollosament la nota prèvia abans de tenir efecte.

en: MIDI output becomes 1/4 comma mean tone from this point
ca: La sortida de MIDI esdevé de to mitjà coma quart a partir d'aquest punt

en: MIDI output is one tone lower than printed, inscribes clarinet in B flat above music
ca: La sortida de MIDI és un to més baixa que el que s'imprimeix, s'inscriu Clarinet en Si bemoll sobre la música

en: MIDI playback minor third lower than printed, marks as Clarinet in A
ca: La reproducció de MIDI una tercera menor més baixa que el que s'imprimeix, es marca com a Clarinet en La

en: MIDI tuning becomes equal temperament from this point.
ca: L'afinació del MIDI esdevé de temprament igual a partir d'aquest punt.

en: MMR Limit
ca: Límit MMR

en: Main Menu
ca: Menú principal

en: Make Conditional
ca: Fes una condicional

en: Make Horizontal
ca: Fes horitzontal

en: Make Vertical
ca: Fes vertical

en: Make a Directive Conditional
ca: Fes que una directiva sigui condicional

en: Make a palette button for inserting a clone of this object elsewhere.
ca: Fest un botó de paleta per inserir un clon d'aquest objecte en algun altre lloc.

en: Make a palette button for installing a clone of this attribute elsewhere.
ca: Fest un botó de paleta per instal·lar un clon d'aquest atribut en algun altre lloc.

en: Make a palette button for installing this attribute elsewhere.
ca: Fes un botó de paleta per instal·lar aquest atribut a algun altre lloc.

en: Make a palette button for running the command that created this attribute.
ca: Fes un botó de paleta per executar l'ordre que ha creat aquest atribut.

en: Make a palette button for running the command that created/inserted this object.
ca: Fes un botó de paleta per a executar l'ordre que va crear/inserir aquest objecte.

en: Make a selection to search for
ca: Feu una selecció per cercar

en: Make next snippet
    the current snippet.
    Notes entered will follow the rhythmic pattern of this snippet
ca: Fes que el fragment següent
    sigui el fragment actual.
    Les notes entrades seguiran el patró rítmic d'aquest fragment

en: Make the grace note at the cursor closer to the following rather than preceding note.
ca: Fes que la nota de gràcia al cursor estigui més a prop a la nota següent que a l'anterior.

en: Makes a (chosen) directive on the note/chord at the cursor be ignored for typesetting the current layout. The cursor should be positioned at the note height if a directive attached to the note is intended.
ca: Fa que una directiva (escollida) a la nota/a l'acord al cursor s'ignori, gravant la disposició actual. El cursor s'hauria de posicionar a l'alçada de la nota si el que es vol és una directiva annexada a la nota.

en: Makes a (chosen) directive on the note/chord at the cursor be typeset normally, i.e for all layouts. The cursor should be positioned at the note height if a directive attached to the note is intended.
ca: Fa que una directiva (escollida) a la nota/a l'acord al cursor es gravi normalment, per exemple per a totes les disposicions. El cursor s'hauria de posicionar a l'alçada de la nota si el que es vol és una directiva annexada a la nota.

en: Makes a (chosen) directive on the note/chord at the cursor take effect for typesetting the current layout. The cursor should be positioned at the note height if a directive attached to the note is intended.
ca: Fa que una directiva (escollida) a la nota/a l'acord al cursor sigui tinguda en compte per gravar la disposició actual. El cursor s'hauria de posicionar a l'alçada de la nota si el que es vol és una directiva annexada a la nota.

en: Makes all the staffs hidden in the display except for the one with the cursor.
ca: Amaga tots els pentagrames a la pantalla excepte el que té el cursor.

en: Makes all the staffs visible in the display.
ca: Fa visibles tots els pentagrames a la pantalla.

en: Makes selected staffs non-printing.
ca: Fa que els pentagrames seleccionats no siguin imprimibles

en: Makes the next Snippet the one that can be pasted.
    To see the music snippets you need to check View → Snippets
    The one selected is in bold black.
ca: Fa que el següent fragment sigui el que es pot enganxar.
    Per veure els fragments de música heu de marcar Visualitza → Fragments
    El que està seleccionat es mostra en negre en negreta

en: Makes the next tie more or less curved depending on the value given. The change is relative to the current shape, not the default shape.
ca: Fa que la següent lligadura sigui més o menys corbada depenent del valor donat. El canvi es relatiu a la forma actual, no a la forma predeterminada.

en: Makes the next tie wider/narrower by the amount given. The change is relative to the default value.
ca: Fa la següent lligadura d'unió més ampli/més estret per la quantitat donada. El canvi és relatiu al valor donat.

en: Makes the note at the cursor an acciaccatura grace note, if it is one, makes it normal
ca: Fa que la nota al cursor sigui una nota acciaccatura de gràcia, si ja ho és, fa que sigui normal

en: Makes the note at the cursor an appoggiatura grace note, if it is one, makes it normal
ca: Fa que la nota al cursor sigui un nota de gràcia appoggiatura, si ja ho és, ho fa normal

en: Makes the staff accept any duration per Denemo measure. Equivalent to Cadenza Time from the first bar.
ca: Fa que el pentagrama accepti qualsevol duració per a cada compàs del Denemo. És equivalent a Temps de cadenza des del primer compàs.

en: Makes the time signature at the cursor typeset as a single digit; if no time signature at cursor this applies to initial timesig of staff. Run the command again to delete/inspect the time signature directive.
ca: Fa que la indicació de temps al cursor s'imprimeixi com a dígit únic; si no hi ha cap indicació de temps al cursor això s'aplica a la indicació de temps inicial del pentagrama. Torneu a executar l'ordre per eliminar/inspeccionar la directiva d'indicació de temps.

en: Manage Command Set
ca: Gestiona el conjunt d'ordres

en: Mandolin
ca: Mandolina

en: Manual Updates
ca: Actualitzacions manuals

en: Manually update the typeset score
ca: Actualitza manualment la partitura gravada

en: Marcato (Off/On)
ca: Marcato (Activa/Desactiva)

en: Mark/Unmark chord as Staccatissimo
ca: Marca/Desmarca l'acord com staccatissimo

en: Mark/Unmark chord with a Down Bow
ca: Marca/Desmarca l'acord amb l'arc invertit

en: Mark/Unmark chord with a Flageolet
ca: Marca/Desmarca l'acord amb un flageolet

en: Mark/Unmark chord with a harmonic
ca: Marca/Desmarca l'acord amb un harmònic

en: Mark/Unmark chord with an Up Bow
ca: Marca/Desmarca l'acord amb un arc cap amunt

en: Mark/Unmark chord with an arpeggio
ca: Marca/Desmarca l'acord actual amb un arpegi

en: Mark/Unmark current selection of object with a Flageolet
ca: Marca/Desmarca la selecció actual d'objecte amb un flageolet

en: Mark/Unmark current selection or note with UpBow
ca: Marca/Desmarca la selecció actua o la nota amb un arc cap amunt

en: Mark/Unmark current selection or object with a fermata
ca: Marca/Desmarca la selecció actual o l'objecta amb la fermata

en: Mark/Unmark current selection or object with a harmonic
ca: Marca/Desmarca la selecció actual o l'object amb un harmònic

en: Mark/Unmark selection or current object
ca: Marca/Desmarca la selecció o l'objecte actual

en: Mark/Unmark the chord Portato
ca: Marca/Desmarca l'acord amb portato

en: Mark/Unmark the chord Tenuto
ca: Marca/Desmarca l'acord com a tenuto

en: Mark/Unmark the chord staccato
ca: Marca/Desmarca l'acord staccato

en: Mark/Unmark the chord with a fermata
ca: Marca/Desmarca l'acord amb un fermata

en: Mark/Unmark the current chord accented
ca: Marca/Desmarca l'acord actual accentuat

en: Mark/Unmark the current chord longfermata
ca: Marca/Desmarca l'acord actual amb fermata llarg

en: Mark/Unmark the current chord marcato
ca: Marca/Desmarca l'acord actual marcato

en: Mark/Unmark the current chord shortfermata
ca: Marca/Desmarca l'acord actual amb fermata curta

en: Mark/Unmark the current chord signumcongruentiae
ca: Marca/Desmarca l'acord actual signumcongruentiae

en: Mark/Unmark the current chord stopped
ca: Marca/Desmarca l'acord actual com a tapat

en: Mark/Unmark the current chord thumb
ca: Marca/Desmarca l'acord actual com a pulgar

en: Mark/Unmark the current chord with very long fermata
ca: Marca/Desmarca la selecció actual o la nota amb un arc cap amunt

en: Mark/Unmark the current note lheel
ca: Marca/Desmarca la nota actual amb taló esquerre

en: Mark/Unmark the current note ltoe
ca: Marc/Desmarca la nota actual amb peu de dit esquerre

en: Mark/Unmark the current note rheel
ca: Marca/Desmarca la nota actual amb taló dret

en: Mark/Unmark the current note rtoe
ca: Marca/Desmarca la nota actual amb peu de dit dret

en: Mark/Unmark the selected notes arpeggio
ca: Marca/Desmarca l'arpegi seleccionat de notes

en: Mark/Unmark the selected notes marcato
ca: Marca/Desmarca les  notes seleccionades marcato

en: Mark/Unmark the selected notes signumcongruentiae
ca: Marca/Desmarca les notes seleccionades amb signumcongruentiae

en: Mark/Unmark the selected notes stopped
ca: Marca/Desmarca les notes seleccionades com a tapades

en: Marking Inside Slur
ca: Marca dins de la lligadura

en: Markings
ca: Marques

en: Marks the point where a repeat will start. A correspond close, or first and second time bars are needed.
ca: Marca el punt on s'iniciarà una repetició. Cal un tancament corresponent, o compassos de primera i segona execució.

en: Marks/Unmaks the selection with the Lheel
ca: Marca/Desmarca la selecció amb el taló esquerre

en: Marks/Unmaks the selection with the Ltoe
ca: Marca/Desmarca la selecció amb el dit del peu esquere

en: Marks/Unmaks the selection with the Portato
ca: Merca/Desmarca la selecció amb el portato

en: Marks/Unmaks the selection with the Rheel
ca: Marca/Desmarca la selecció amb el taló dret

en: Marks/Unmaks the selection with the Rtoe
ca: Marca/Desmarca la selecció amb el peu de dit dret

en: Marks/Unmaks the selection with the Thumb
ca: Marca/Desmarca la selecció amb el pulgar

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the end of a crescendo.
ca: Marca/Desmarca l'acord o la nota al cursor com la terminació d'un crescendo

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the end of a diminuendo.
ca: Marca/Desmarca l'acord o nota al cursor com el final d'un diminuendo.

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the start of a crescendo.
ca: Marca/Desmarca l'acord o la nota al cursor com l'inici d'un crescendo.

en: Marks/Unmarks the chord or note at the cursor as the start of a diminuendo.
ca: Marca/Desmarca l'acorda o nota al cursor com l'inici d'un diminuendo.

en: Markup At End
ca: Text al final

en: Markup to System Spacing
ca: Inicia un nou espaiat

en: Master Volume:
ca: Volum mestre:

en: Max recent files
ca: Màxim de fitxers recents

en: Maximum Menu Size
ca: Mida màxima del menú

en: Maximum Recording Time (Secs)
ca: Temps màxims de gravació (Segons)

en: Measure
ca: Compàs

en: Measure Count Start or End
ca: Inici o Final del comptador de compassos

en: Measure Left
ca: Barra de compàs cap a l'esquerra

en: Measure Number
ca: Número de compàs

en: Measure Repeat
ca: Repetició de compàs

en: Measure Right
ca: Barra de compàs cap a la dreta

en: Measure width (pixels):
ca: Mesura del compàs (píxels):

en: Measures
ca: Compassos

en: Measures Per Line
ca: Compassos per línia

en: Measures after cursor
ca: Compassos després del cursor

en: Measures after cursor:
ca: Compassos després del cursor:

en: Measures before cursor
ca: Compassos abans del cursor

en: Measures before cursor:
ca: Compassos abans del cursor:

en: Measures per line
ca: Compassos per línia

en: Mensural Notation
ca: Notació mensural

en: Mensural note head style for the current movement.
ca: Estil de cap de nota mensural per al moviment actual.

en: Menu Navigation by Keypress
ca: Navegació de menús per pulsació de tecles

en: Menu location for this command: <span style="italic" weight="bold">"%s"</span>
ca: Ubicació de menú per a aquesta ordre: <span style="italic" weight="bold">"%s"</span>

en: Menu of Objects to Insert
ca: Menú d'Objectes a inserir

en: Menu of special characters and graphics to insert at the cursor position
ca: Menú de caràcters especials i gràfiques a inserir a la posició del cursor

en: Menu:
ca: Menú:

en: Menu:
    Add a custom LilyPond insert to favorites menu
ca: Menú:
    Afegeix una inserció personalitzada del LilyPond al menú de favorits

en: Menu:
    Adding Chord Symbols over music
ca: Menú:
    Addició de símbols d'acords sobre la música

en: Menu:
    Adding Figured Bass Figures
ca: Menú:
    Addició de figures de baix figurat

en: Menu:
    Adding notes to a note or chord at the cursor to make chords
ca: Menú:
    Addició de notes a una nota o acord al cursos per fer acords

en: Menu:
    Adding notes to the chord at the cursor at various intervals above base note.
ca: Menú:
    Addició de notes a l'acord al cursos a diversos intervals a sobre de la nota de base.

en: Menu:
    Adding notes to the chord at the cursor at various intervals below the top-most note.
ca: Menú:
    Addició de notes a l'acord al cursor a diversos intervals a sota de la nota a la part més alta.

en: Menu:
    Alters the note/chord at the cursor or the selection transposing it by the interval chosen. This alters the music in the score - see other transpose options for transposing the printed output, leaving the music untouched.
ca: Menú:
    Altera la nota/acord al cursor o a la selecció transposant-la per l'interval escollit.  Això altera la música a la partitura - vegeu altres opcions de transposició per transposar la sortida d'impressió, deixant la música inalterada.

en: Menu:
    Appending or Editing durations
ca: Menú:
    Annexió o edició de duracions

en: Menu:
    Appending or Editing notes
ca: Menú:
    Annexió o edició de notes

en: Menu:
    Appending, Changing, and deleting notes
ca: Menú:
    Annexió, canvi o eliminació de notes

en: Menu:
    Articulations
ca: Menú:
    Articulacions

en: Menu:
    Beaming - controlling which notes are beamed together
ca: Menú:
    Barra - control de les notes que s'uneixen amb barres

en: Menu:
    Changes the duration of the current note
ca: Menú:
    Canvi de la duració de la nota actual

en: Menu:
    Changes the duration of the current rest
ca: Menú:
    Canvia la duració del silenci actual

en: Menu:
    Changing properties of notes, measures, staffs, keysigs etc
ca: Menú:
    Canvi de les propietats de notes, compassos, pentagrames, armadures, etc.

en: Menu:
    Changing the note at the cursor to the nearest ...
ca: Menú:
    Cnavi de la nota al cursor al més pròxim ...

en: Menu:
    Changing the prevailing duration or rhythm pattern
ca: Menú:
    Canvi de la duració o el patró de ritme actual

en: Menu:
    Choose between different ways of entering notes from the computer keyboard.
ca: Menú:
    Escolliu enter diferents maneres d'entrar notes des del teclat de l'ordinador.

en: Menu:
    Choose between different ways of using the mouse.
ca: Menú:
    Escolliu entre diferents maneres de fer servir el ratolí.

en: Menu:
    Choose whether to get input audio (e.g. microphone) or MIDI controller (e.g. MIDI keyboard)
    or just from the pc keyboard.
ca: Menu:
    Escolliu si obtenir entrada d'àudio (per exemple un micròfon) o un controlador MIDI (per exemple un teclat MIDI) 
    o simplement des del teclat de l'ordinador.

en: Menu:
    Clef
ca: Menú:
    Clau

en: Menu:
    Commands for creating chords. Note that chord symbols and figured bass are under markings on notes.
    See Notes/Rests menu
ca: Menú:
    Instruccions per crear acords, Noteu que els símbols dels acords i del baix figurat estan sota els marcadors a les notes.
    Vegeu el menú Notes/Silencis

en: Menu:
    Commands for creating first/second/nth time bars.
ca: Menú:
    Ordres per crear compassos de primera/segona/enèssima vegada.

en: Menu:
    Commands for notes/rests
ca: Menú:
    Instruccions per a notes/silencis

en: Menu:
    Commands for notes: inserting, deleting, etc.
ca: Menú:
    Instruccions per a notes: inserció, eliminació, etc.

en: Menu:
    Commands for properties of the current movement.
ca: Menú:
    Ordres per a propietats del moviment actual.

en: Menu:
    Commands for properties of the current staff.
ca: Menú:
    Ordres per a propietats de la partitura actual.

en: Menu:
    Commands for setting how often bar numbers appear in the typeset version of this staff.
ca: Menú:
    Instruccions per establir la freqüència d'aparició dels números de compàs a la versió gravada d'aquesta partitura.

en: Menu:
    Commands for staffs
ca: Menú:
    Instruccions per a pentagrames

en: Menu:
    Commands for typesetting and then printing the music.
    A part, movement, full score or various reduced scores can be typeset.
     See also the Score Layout view for further options.
ca: Menú:
    Ordres per gravar i després imprimir la música.
    A més, es poden gravar moviments, partitures completes o diverses reduccions.
     Vegeu també la disposició de partitura per a més opcions.

en: Menu:
    Commands for working with the musical object hierarchy.
ca: Menú:
    Instruccions per treballar amb la jerarquia d'objectes musicals.

en: Menu:
    Commands that affect the entire piece of music across all movements.
ca: Menú:
    Instruccions que afecten a la peça musical sencera a través de tots els moviment.

en: Menu:
    Commands that apply to the current movement in your score.
    Movements in a score could be songs in a song book etc
    Any piece of continuous music.
ca: Menú:
    Ordres que s'apliquen al moviment actual a la vostra partitura.
    Els moviments d'una partitura poden ser cançons a un cançoner, etc.
    Qualsevol peça de música contínua.

en: Menu:
    Commands that manipulate Staffs and voices on staffs.
    Commands that apply to the current staff.
ca: Menú:
    Ordres que manipulesn partiturs i veus a les partitures.
    Ordres que s'apliquen a la partitura actual.

en: Menu:
    Commands to affect the layout of the typeset score.
ca: Menú:
    Instruccions per canviar la disposició de la partitura gravada.

en: Menu:
    Commands to affect the vertical spacing of the typeset score.
ca: Menú:
    Ordres per canviar la disposició de la partitura gravada.

en: Menu:
    Commands to control the stem up/down
ca: Menú:
    Instruccions per controlar la plica amunt/avall

en: Menu:
    Commands to create a title page, table of contents, commentaries, appendices etc.
ca: Menú:
    Instruccions per crear un títol de pàgina, taula de continguts, comentaris, annexos, etc.

en: Menu:
    Commands to embed images taken from original manuscripts etc into the score (one for each measure).
ca: Menú:
    Ordres per imbuir a la partitura imatges agafades de manuscrits originals i altres fonts (una per a cada compàs).

en: Menu:
    Commands to include other durations in a chord (instead of polyphony - this is specialized stuff!) The note at the cursor height is altered.
ca: Menú:
    Instruccions per incloure altres duracions a l'acord (en comptes de polifonia - això és material especialitzat!) S'altera la nota a l'altura del cursor.

en: Menu:
    Commands to manipulate the palettes of commands.
ca: Menú:
    Instruccions per manipular les paletes d'ordres.

en: Menu:
    Commands to place titles etc at the start of the music (and each movement if needed). Do not mix with Book Titles.
ca: Menú:
    Instruccions per col·locar títols i altres encapçalaments de la música (i cada moviment, si es necessita). No barregeu amb Títols dels Llibres.

en: Menu:
    Commands to tell the typesetter to start or stop a particular effect. Use these around passages that are to be treated differently, or over which a marking should be placed.
ca: Menú:
    Instruccions per fer que el gravador comenci o acabi un efecte particular. Useu això al voltant de passatges que s'han de tractar de forma diferent, o sobre els quals s'hauria de posar un marcador.

en: Menu:
    Control which tools are to be shown
ca: Menú:
    Controla quines eines es mostraran

en: Menu:
    Creating Tied Notes
    Do not confuse with slurs!!
ca: Menú:
    Creació de notes lligades per expressió
    No confoneu amb lligadures d'unió!!

en: Menu:
    Creating an Ossia staff, which appears with alternative interpretations for a bar or two on typesetting.
ca: Menú:
    Creació d'una partitura Ossia, que apareix entre interpretacions alternatives per un compàs o dos quan s'estigui gravant.

en: Menu:
    Creating rhythms from a sequence of characters.
ca: Menú:
    Creació de ritmes des d'una seqüència de caràcters.

en: Menu:
    Creating, saving, loading, exporting, importing, typesetting and printing musical scores
ca: Menú:
    Creació, desament, càrrega, exportació, importació, composició i impressió de partitures musicals

en: Menu:
    Deleting notes, measures, staffs, key signatures as well as meta-objects such as imported MIDI or audio recordings.
ca: Menú:
    Eliminació de notes, compassos, pentagrames, armadures així com meta-objectes tals com MIDI importat o gravacions d'àudio.

en: Menu:
    Different sorts of barline (repeat barlines, double bars, end of movement ...).
ca: Menú:
    Diferents tipus de barres de compàs (barres de repetició, barres dobles, final de moviment ...)

en: Menu:
    Different types of notehead
ca: Menú:
    Diferents tipus de caps de nota

en: Menu:
    Directives tell Denemo to do something special with the object they are attached to
    or at the point in the music they are placed
    This can be directing the typesetter to do something special
    or issuing MIDI instructions to alter the playback
    or even take an action, such as linking to source manuscript when clicked
ca: Menú:
    Les directives li diuen al Denemo que faci alguna cosa especial amb el objecte al qual estan adjuntades
    o a la posició de la música on estan
    Això pot estar indicant al gravador que faci quelcom especial 
    o pot estar donant instruccions MIDI per alterar la reproducció
    o fins i tot fer una acció, com ara enllaçar amb el manuscrit original quan es clica

en: Menu:
    Dynamics, staccato, slurs, ties and other expressive marks
ca: Menú:
    Dinàmiques, staccato, lligadures d'expressió, lligadures d'unió i altres marques expressives

en: Menu:
    Editing
ca: Menú:
    Edició

en: Menu:
    Editing directives
ca: Menú:
    Edició de directives

en: Menu:
    Educational Games
ca: Menú:
    Jocs educatius

en: Menu:
    Effects that are only for the Denemo display,
    not affecting the printed page.
ca: Menú:
    Efectes que sols són vàlids per a la pantalla de Denemo,
    i no afecten la pàgina a imprimir.

en: Menu:
    Entering notes
ca: Menú:
    Inserció de notes

en: Menu:
    Entering triplets and other tuplets
ca: Menú:
    Entrada de tresets i altres grups excedents

en: Menu:
    Export the music to another file format.
    These file formats will not support all the features of the score.
ca: Menú:
    Exporta la música a un altre format de fitxer.
    Aquests formats de fitxer no donaran suport a totes les funcionalitats de la partitura.

en: Menu:
    Fingerings (numbers) to typeset near to notes.
ca: Menú:
    Digitació (números) a gravar a prop de les notes.

en: Menu:
    For issuing MIDI instructions during playback at the time indicated by the current cursor position.
ca: Menú:
    Per l'emissió d'instruccions MIDI durant la reproducció al moment indicat per la posició actual del cursor

en: Menu:
    For making directives apply only to one score layout or be omitted from one score layout
ca: Menú:
    Per fer que les directives s'apliquin  sols a una disposició de partitura o s'ometin per una sola disposició de partitura

en: Menu:
    Games for testing your music reading ability. Notice there is (elsewhere) the Checking Pitches feature which lets you test your ability to play via Midi Controller.
ca: Menú:
    Jocs per provar la vostra habilitat en la lectura musical. Noteu que (en un alter lloc) hi ha la funcionalitat de Verificació de Tons que us permet provar la vostra habilitat per reproduir per via del Controlador de Midi.

en: Menu:
    Games for testing your musical ear.
ca: Menú:
    Jocs per provar la vostra oïda musical.

en: Menu:
    General editing commands
ca: Menú:
    Ordres generals d'edició

en: Menu:
    Grace Notes
ca: Menú:
    Notes de gràcia

en: Menu:
    Hidden Items
ca: Menú:
    Elements amagats

en: Menu:
    Import the supported file formats
ca: Menú:
    Importa els formats suportats de fitxer

en: Menu:
    Information and help for Denemo
ca: Menú:
    Informació i ajuda per al Denemo

en: Menu:
    Insert a new movement positioned relative to current movement
ca: Menú:
    Inserció d'un moviment nou posicionat en relació al moviment actual

en: Menu:
    Insert a new staff postioned relative to current staff
ca: Menú:
    Insereix un pentagrama nou posicionat en relació al pentagrama actual

en: Menu:
    Insert/change clef, set initial clef, hide a clef on printing,
    or display in a different clef
ca: Menú:
    Insereix/canvia la clau, estableix la clau inicial, oculta una clau en la impressió o mostra en una clau diferent

en: Menu:
    Inserting markers to start/stop transposition when typesetting. The markers affect only the music in the staff/voice they are placed in.
ca: Menú:
    Inserció de marcadors per iniciar/aturar la transposició quan es compon. Els marcadors afecten únicament la música a la veu/pentagrama on es col·loquin.

en: Menu:
    Inserting notes of a given duration at cursor note height
ca: Menú:
    Inserció de notes d'una duració donada a l'alçada de nota del cursor

en: Menu:
    Inserting notes, measures, staffs, keysignatures etc
ca: Menú:
    Inserció de notes, compassos, pentagrames, armadures, etc.

en: Menu:
    Inserting the note ...
ca: Menú:
    S'està inserint una nota ...

en: Menu:
    Instructions for the typesetter to combine two voices in various ways.
ca: Menú:
    Instruccions perquè el gravador tipogràfic combini dues veus de diverses maneres.

en: Menu:
    Instructions for the typesetter to do something at the cursor position.
ca: Menú:
    Instruccions perquè el gravador faci quelcom al cursor

en: Menu:
    Instruments
ca: Menú:
    Instruments

en: Menu:
    Lyrics consist of syllables which are placed under or above the notes of the voice they are attached to
    You can use the hyphen - and underscore _ to affect the placement
    as well as slurs placed over notes. Spaces, tabs or new lines can serve to separate the syllables, it makes no difference which.
ca: Menú:
    La lletra consisteix de síl·labes que es posen a sota o a sobre de les notes de la veu a la qual està adjunta.
    Podeu usar el guionet - i la barra baixa _ per afectar la posició 
    així com lligadures d'expressió sobre les notes. Els espais, les tabulacions i el salt de línia poden servir per separar les síl·labes, és igual quin es fa servir.

en: Menu:
    Manipulating measures
    Commands that apply to the current measure
ca: Menú:
    Manipulació de compassos
    Instruccions que s'apliquen al compàs actual

en: Menu:
    Mark the directive at the cursor as applying to just the current score layout, or to exclude the current layout. Use this for example to exclude redundant first and second time markings in parts which don't need them.
ca: Menú:
    Marca la directiva al cursor perquè s'apliqui únicament a la disposició actual de la partitura, o per excloure la disposició actual. Useu aquest per exemple per excloure marcadors de primer i segon cop en parts de la partitura que no els necessiten.

en: Menu:
    Markings on scores for Instruments
ca: Menú:
    Marques a les partitures per a instruments

en: Menu:
    Markings to be applied to the note at the cursor.
    Includes articulations, string numbers, chord symbols, arbitrary text ...
ca: Menú:
    Marques a aplicar a la nota al cursor.
    Inclou articulacions, números de corda, símbols d'acord, text arbritrary ...

en: Menu:
    Marks placed on notes and chords
ca: Menú:
    Marques posades sobre les notes o els acords

en: Menu:
    Measures: adding, deleting, navigating etc
ca: Menú:
    Compassos: addició, eliminació, navegació, etc.

en: Menu:
    Methods of generating music of guided randomness.
ca: Menú:
    Mètodes per generar música amb aleatorietat guiada.

en: Menu:
    Modeless actions on notes/rests
ca: Menú:
    Accions sense mode sobre les notes/silencis

en: Menu:
    Modeless entry of rests
ca: Menú:
    Entrada sense mode dels silencis

en: Menu:
    Moving the Denemo cursor around the piece
ca: Menú:
    Moviment del cursor Denemo al voltant de la peça

en: Menu:
    Moving the Denemo cursor forwards/backwards to find useful places in the score.
ca: Menú:
    Moviment del cursor del Denemo endavant/endarrere per trobar llocs útils a la partitura

en: Menu:
    Moving the cursor
ca: Menu:
    Moviment del cursor

en: Menu:
    Moving the cursor and inserting notes or rests there
ca: Menú:
    Moviment del cursor i inserció de notes o silencis a aquest lloc

en: Menu:
    Moving the cursor to note positions
ca: Menú:
    Moviment del cursor a les posicions de nota

en: Menu:
    Moving the cursor to the nearest ...
ca: Menú:
    Moviments del cursor al més pròxim ...

en: Menu:
    Open a previously edited score, or a source file for transcription
ca: Menú:
    Obre una partitura editada prèviament, o un fitxer font per a una transcripció

en: Menu:
    Playing the music via the computer's soundcard.
    All or part of the piece can be played controlled by the green and red markers (start and stop playing)
    Use the Playback Controls (from the View menu) to set/reset these and to loop play while editing the score
ca: Menú:
    Reproducció de la música usant la targeta d'àudio de l'ordinador.
    Es pot reproduir tota la música o una part d'ella controlada pels marcadors verd i vermell (inici i final de la reproducció)
    Useu els controls de reproducció (des del menú Visualització) per establir/restablir aquests marcadors i per reproduir en bucle quan editeu la partitura

en: Menu:
    Save the score
    Besides saving for later you can save the score for use as a template for future works, or save under a new name etc
    The score is saved to disk in XML format.
ca: Menú:
    Desa la partitura
    A més de desar per més tard podeu desar la partitura per usar-la com a plantilla per a treballs futurs, o desar sota un nou nom, etc.
    La partitura es desa al disc en format XML.

en: Menu:
    Set the key signature or insert a change of key signature
    Sharpen or flatten a key signature or
    hide it on printing
ca: Menú:
    Estableix l'armadura o insereix un canvi d'armadura
    Puja o baixa l'armadura en un semitò o
    amaga-la a la impressió

en: Menu:
    Set the time signature, insert or edit a change of timesignature,
    hide a time signature on printing.
    Control whether to use numerical or traditional styles.
ca: Menú:
    Estableix la indicació del compàs, insereix o edita un canvi d'indicació del compàs,
    amaga la indicació del compàs en la impressió.
    Controla si usar estils numèrics o tradicionals.

en: Menu:
    Slurs
    Do not confuse with ties which in print can look the same
    Slurs have little ticks at the end in the Denemo display.
ca: Menú:
    Lligadures d'unió
    No confoneu amb lligadures d'expressió que impreses poden semblar que són el mateix<
    Les lligadures d'unió tenen petites marques al final a la pantalla del Denemo.

en: Menu:
    Text and symbol Markings
ca: Menú:
    Marques de text i símbol

en: Menu:
    The top level commands for operating Denemo.
ca: Menú:
    Les instruccions de nivell superior per operar el Denemo.

en: Menu:
    Things that manipulate Voices, that is separately stemmed and beamed parts that will be typeset on the same staff.
    Keep them displayed on separate staffs for editing purposes at least.
    The typesetter will amalgamate them for you.
    See also commands for hiding rests and moving notes and rests to avoid collisions in the Notes/Rests menu
ca: Menú:
    Coses que manipulen les veus, o sigui parts amb pliques i barrats separats  que es composaran a la mateixa partitura.
    Mantén-les separades a diferents pentagrames almenys per al propòsit d'edició.
    El gravador us les assemblarà.
    Vegeu també ordres per amagar silencis i moviment de notes i silencis per evitar col·lisions al menú Notes/Silencis.

en: Menu:
    To insert random notes at cursor.
ca: Menú:
    Inserció de notes aleatòries al cursor.

en: Menu:
    Transposing the score when typesetting.
ca: Menú:
    Transposa la partitura quan s'estigui component.

en: Menu:
    Various sorts of brace linking the staffs together. These may be nested, see the Score Layout view for a display of the staff groups created.
ca: Menú:
    Diversos tipus de parèntesis que agrupen pentagrames.  Poden ser niuats, vegeu la finestra Disposició de la Partitura per a una visualització dels grups de pentagrama creats.

en: Menu:
    Various titling schemes, (main title, movement titles, composer etc) and adding table of contents, critical commentary.
ca: Menú:
    Diversos esquemes de títol, (títol principal, títol de moviment, compositor, etc.) i addició de taula de continguts, comentari crític

en: Menu:
    Zooming the Denemo display. Usually Control and mouse wheel are used for this.
ca: Menú:
    Escalat de la visualització del Denemo. Per això s'usen els controls habituals i la roda del ratolí.

en: Menu:
    grace notes etc
ca: Menú:
    Notes de gràcis, etc.

en: Menu:
    named "
ca: Menú:
    anomenat "

en: Merge Differently Dotted Off
ca: Desactiva la fusió de les notes amb punt diferent

en: Merge Rests
ca: Fusiona els silencis

en: Merge this staff as a voice on the previous staff
ca: Fusiona aquest pentagrama com una veu del pentagrama previ

en: Merge with Next Measure
ca: Fusiona amb el compàs següent

en: Merge with Previous Movement
ca: Fusiona amb el moviment previ

en: Merges rests where two voices have a common rest. Applies to the whole movement. For multi-measure rests you need to additionally suppress one of the multi-measure rest counts.
ca: Fusiona els silencis on dues veus tenen un silenci comú. S'aplica al moviment sencer. Per a silencis multi-compàs us cal addicionament suprimir un del comptadors de silenci multi-compàs.

en: Meter
ca: Metre

en: Meter string, flush-left below the poet.
ca: Metre de la corda, justificat a l'esquerra a sota del poeta.

en: Metronome Marking
ca: Marcador de metrònom

en: Middle Grand Piano Pedal. All Notes currently active (without a note off) will not have a note-off until Sostenuto Off.
ca: Pedal del mig del piano de cua. Totes les notes actives actualment (sense cancel·lar una nota) no tindran la nota cancel·lada fins que es deshabiliti el pedal sostenuto.

en: Midi Import
ca: Importació de Midi

en: Midi In Control
ca: Control d'entrada de MIDI

en: Midi Input
ca: Entrada de MIDI

en: Midi driver options
ca: Opcions de controlador de midi

en: Minimum Fret Number
ca: Número mínim de trast

en: Minimum Fret Number Allowed
ca: Es permet el número mínim de trast

en: Minimum Length
ca: Amplada mínima

en: Minimum pixel width
ca: Amplada mínima de píxels

en: Minor
ca: Menor

en: Mirror Selected Objects (Axis=Cursor)
ca: Emmiralla els objectes especificats (Eix=Cursor)

en: Mirror the selected notes. Axis is the cursor position.
ca: Emmiralla les notes seleccionades. L'eix és la posició del cursor.

en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

en: Miss-matched Chapter Start/End, use Movement Properties Editor to fix this
ca: Inici/Final de capítol que no concorda, useu l'editor de propietats de moviment per arregla això.

en: Modern Cautionary
ca: Caució modern

en: Modern Voice
ca: Veu moderna

en: Modifying the LilyPond Text
ca: S'està modificant el text del LilyPond

en: Mono-spaced font
ca: Tipus de lletra monoespaiada

en: Mordent
ca: Mordent invertit

en: Mordent (Off/On)
ca: Mordent invertit (Desactiva/Activa)

en: More
ca: Més

en: More Commands
ca: Més instruccions

en: More Editing Options
ca: Més opcions d'edició

en: More staff braces ended than are started.
ca: HI ha més claus de pentagrama tancades que obertes.

en: More staff braces started than are ended.
ca: Hi ha més claus de pentagrama obertes que tancades.

en: More...
ca: Més...

en: Mouse
ca: Ratolí

en: Mouse <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>
ca: Ratolí <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span>

en: Mouse Conductor (Off/On)
ca: Conductor de ratolí (Desactiva/Activa)

en: Mouse Conductor OFF
ca: El conductor del ratolí està desactivat

en: Mouse Conductor ON
ca: El conductor del ratolí està activat

en: Mouse Default Action
ca: Acció predeterminada del ratolí

en: Mouse Note Insertion
ca: Inserció de notes amb el ratolí

en: Mouse Shortcut
ca: Drecera de ratolí

en: Mouse left click positions the cursor, right click edits, left-click with caps-lock does nothing..
ca: El clic amb el botó esquerra del ratolí posiciona el cursor, el clic amb el botó dret edita, el clic esquerre amb les majúscules bloquejades no fa res.

en: Mouse shortcut <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invokes command <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>
ca: La drecera de ratolí <span font_desc="24" foreground="blue">%s</span> invoca l'ordre <span font_desc="24" foreground="dark red">%s</span>

en: Move Cursor Left
ca: Mou el cursor a l'esquerra

en: Move Cursor Right
ca: Mou el cursor cap a la dreta

en: Move Denemo Cursor to this staff
ca: Mou del curso del Denemo a aquest pentagrama

en: Move Display Right
ca: Mou la pantalla a la dreta

en: Move End Brace Marker Up
ca: Mou marcador de final de clau amunt

en: Move End Brace MarkerDown
ca: Mou la clau de tancament MarkerDown

en: Move To Movement Beginning
ca: Ves a l'inici del moviment

en: Move To Movement End
ca: Ves al final del moviment

en: Move To Previous Empty Measure
ca: Ves al compàs previ buit

en: Move cursor left, selecting the object moved to.
ca: Mou el cursor a l'esquerra, seleccionant l'objecte a què s'ha mogut.

en: Move cursor right, selecting the object moved to.
ca: Mou el cursor a la dreta, seleccionant l'objecte al qual s'ha mogut

en: Move cursor to next note higher than cursor position
ca: Mou el cursor a la nota següent més alta que la posició del cursor

en: Move cursor to the next point in the current staff where the music ends.
ca: Mou el cursor al següent punt al pentagrama actual on acaba la música.

en: Move the cursor left until it finds an empty measure or the staffs beginning
ca: Mou el cursor cap a l'esquerre fins que troba un compàs buit o comença el pentagrama

en: Move the cursor to last measure, last staff without altering the selection.
ca: Mou el curso a l'últim compàs, últim pentagrama sense alterar la selecció.

en: Move the text cursor in this window to the object that the Denemo cursor is on
ca: Mou el cursor de text en aquests finestra a l'objects on està el cursor del Denemo

en: Move this element downwards for this score layout
ca: Mou aquest element cap a dalt per a aquesta disposició de partitura

en: Move this element upwards for this score layout
ca: Mou aquest element cap a dalt per a aquesta disposició de partitura

en: Move this lyric part above the staff for this score layout
ca: Mou aquesta part de lletra a sota del pentagrama per a aquesta disposició de partitura

en: Move this lyric part below the staff for this score layout
ca: Mou aquesta part de lletra a sota del pentagrama per a aquesta disposició de partitura

en: Move this staff (with all its voices) above the preceding staff.
ca: Mou aquest pentagrama (amb totes els seves veus) per sobre del pentagrama anterior.

en: Move this staff (with all its voices) after the following staff.
ca: Mou aquest pentagrama (amb totes les seves veus) després  pentagrama que segueix.

en: Move to End
ca: Mou al final

en: Move to Measure Left
ca: Mou-te a la barra de compas a l'esquerra

en: Move to Measure Right
ca: Mou-te a la barra de compàs a la dreta

en: Move to Staff Down
ca: Canvia al pentagrama de sota

en: Move to Staff Up
ca: Mou-te al pentagrama de dalt

en: Move to Staff/Voice Beginning
ca: Mou-te a l'inici del Pentagrama/Veu

en: Move to Staff/Voice End
ca: Mou-te al final del Pentagrama/Veu

en: Move to Start
ca: Mou-lo a l'inici

en: Move to Stored Position
ca: Ves a la posició desada

en: Move to Visible Staff Down
ca: Ves al pentagrama visible a sota

en: Move to Visible Staff Up
ca: Ves al pentagrama visible a dalt

en: Move to Voice Down
ca: Mou-te a la veu a baix

en: Move to Voice Up
ca: Mou-te a la veu amunt

en: Move to the next page - you can also scroll with the scroll-wheel, and zoom with control-wheel
ca: Ves a la pàgina següent - també podeu fer desplaçaments amb la roda de desplaçaments, i magnificar amb la roda de control

en: Move to the previous page - you can also scroll with the scroll-wheel, and zoom with control-wheel
ca: Ves a la pàgina anterior - també podeu fer desplaçaments amb la roda de desplaçaments, i magnificar amb la roda de control

en: Movement
ca: Moviment

en: Movement
ca: Moviment

en: Movement %d
ca: Moviment %d

en: Movement Block
ca: Bloc de moviment

en: Movement Directives
ca: Directives de moviment

en: Movement Editor
ca: Editor de moviments

en: Movement Epilog
ca: Epíleg del moviment

en: Movement Header
ca: Capçalera del moviment

en: Movement Header Block Directives
ca: Directives de bloc de capçalera de moviment

en: Movement Layout
ca: Disposició del moviment

en: Movement Properties
ca: Propietats de moviment de moviment

en: Movement Properties Editor
ca: Editor de propietats del moviment

en: Movement Titles
ca: Títols de moviment

en: Movement Titles, Page Breaks etc
ca: Títols de moviments, salts de pàgina, etc.

en: Movement indent dropped. Score indent will be used for this movement
ca: S'ha cancel·lat el sagnat del moviment. S'usarà el sagnat de la partitura per a aquest moviment.

en: Movement to First System Spacing
ca: Espaiat del moviment al primer sistema

en: Movement will be typeset normally
ca: El moviment es gravarà normalment

en: Movements
ca: Moviments

en: Movements will start on a new page (Off/On)
ca: Els moviments pot començar a una nova pàgina (Desactiva/Activa)

en: Moves cursor down an octave.
ca: Mou el cursor una octava cap avall

en: Moves cursor to next note that is lower than the cursor.
ca: Mou el cursor a la nota següent que estigui més avall que el cursor.

en: Moves cursor to start of next bar or to end.
ca: Mou el cursor a l'inici del compàs següent o al final.

en: Moves cursor up one octave.
ca: Mou el cursor una octava cap amunt.

en: Moves the Denemo cursor to the note to which the marked MIDI note onset belongs.
ca: Mou el cursor del Denemo a la nota a la qual la nota MIDI marcada d'inici pertany.

en: Moves the cursor forward until it is on the note given by the user.
ca: Mou el cursor endavant fins que sigui a la nota donada per l'usuari.

en: Moves the cursor one object left, altering the selection if any
ca: Mou el cursor un objecte cap a l'esquerra, alterant la selecció si hi ha

en: Moves the cursor one object left, without altering the selection
ca: Mou el cursor un objecte cap a l'esquerra, sense alterar la selecció

en: Moves the cursor one object right, altering the selection if any
ca: Mou el cursor un objecte cap a la dreta, alterant la selecció si hi ha.

en: Moves the cursor one object right, without altering the selection
ca: Mou el cursor un objecte cap a la dreta, sense alterar la selecció

en: Moves the cursor one scale step down
ca: Mou el cursor un pas d'escala cap a baix

en: Moves the cursor one scale step up
ca: Mou el cursor un pas d'escala cap amunt

en: Moves the cursor to the Mark without altering the selection
ca: Mou el cursor fins a la marca sense alterar la selecció

en: Moves the cursor to the beginning of the movement without altering the selection
ca: Mou el cursor a l'inici del moviment sense alterar la selecció

en: Moves the cursor to the first object in the next measure leaving selection, if any, unchanged
ca: Mou el cursor cap al primer objecte a la barra de compàs següent deixant la selecció, si hi ha, inalterada

en: Moves the cursor to the first object in the next measure, extending selection if any
ca: Mou el cursor cap al primer objecte a la barra de compàs següent, estenent la selecció si hi ha

en: Moves the cursor to the first object in the previous measure leaving selection, if any, unchanged
ca: Mou el cursor cap al primer objecte a la barra de compàs  deixant la selecció, si hi ha, inalterada

en: Moves the cursor to the first object in the previous measure, extending selection if any
ca: Mou el cursor cap al primer objecte a la barra de compàs anterior, estenent la selecció si hi ha

en: Moves the cursor to the first object in the selection without altering the selection. returns #f if no selection
ca: Mou el cursor al primer objecte a la selecció sense alterar la selecció, retorna #f si no hi ha selecció

en: Moves the cursor to the highest note on current horizontal position (in a chord or on a single note)
ca: Mou el cursor a la nota més alta a la posició horitzontal actual (a un acord a una nota única)

en: Moves the cursor to the last stored position. You can store a sequence of positions and then return to them in one by one (a stack of positions).
ca: Mou el cursor a l'última posició desada. Podeu desar una seqüència de posicions i després retornar a elles una a una (una pila de posicions).

en: Moves the cursor to the lowest note on current horizontal position (in a chord or on a single note)
ca: Mou el cursor a la nota més baixa a la posició horitzontal actual (a un acord o a una nota única)

en: Moves the cursor to the staff above without altering selection. On the top staff it adds space above the staffs.
ca: Mou el cursor al pentagrama de dalt sense alterar la selecció. Al pentagrama superior afegeix espai a sobre dels pentagrames.

en: Moves the cursor to the staff above, extending selection if any
ca: Mou el cursos al pentagrama de dalt, estenent la selecció si hi ha

en: Moves the cursor to the staff below without altering selection
ca: Mou el cursor al pentagrama de sota sense alterar la selecció

en: Moves the cursor to the staff below, extending selection if any
ca: Mou el cursor al pentagrama de sota, estenent la selecció si hi ha

en: Moves the first expanded movement in this layout to the end.
    This does not alter the score, just this layout. To re-order the actual movements of the score see the Movements menu.
ca: Mou al final el primer moviment expandit a aquesta disposició.
    Això no altera la partitura, sols aquesta disposició. Per reordenar els moviments reals de la partitura vegeu el menú Moviments.

en: Moves the marked MIDI note onset to the one before the current one.
ca: Mou l'inici de nota MIDI marcada a la que està abans de l'actual.

en: Moves the nearest note to join the cursor
ca: Mou la nota més propera per ajuntar-se al cursor

en: Moves the next tie higher/lower by the amount given from the current position.
ca: Mou la següent lligadura d'unió més alta/més baix per la quantitat donada per la posició actual.

en: Moves the playback end point (which shows as a red bar) earlier in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
ca: Avança el punt final de la reproducció (que es mostra com una barra vermella)
    Les barres vermella i verda no es dibuixen fins que no hàgiu començat a reproduir, o almenys creat la base per al temps.<<

en: Moves the playback end point (which shows as a red bar) later in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
ca: Endarrereix el punt final de la reproducció (que es mostra com una barra vermella).
    Les barres vermella i verda no es dibuixen fins que no hàgiu començat a reproduir, o almenys creat la base per al temps.<<

en: Moves the playback start point (which shows as a green bar) earlier in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
ca: Avança en el temps el punt d'inici de reproducció (que es mostra com una barra verda)
    Les barres verda i vermella no es dibuixen fins que no hàgiu començat a reproduir, o almenys creat la base per al temps.

en: Moves the playback start point (which shows as a green bar) later in time
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
ca: Endarrereix en el temps el punt d'inici de la reproducció (que es mostra com una barra verda)
    Les barres vermella i verda no es dibuixen fins que no hàgiu començat a reproduir, o almenys creat la base per al temps.

en: Moves the view port (the Denemo Display) to the left, leaving the cursor on the same object as long as it is still in view.
ca: Mou el port de visualització (la Pantalla del Denemo) a l'esquerra, deixant el cursor al mateix objecte mentre que encara estigui a la visualització.

en: Moves the view port (the Denemo Display) to the right, leaving the cursor on the same object as long as it is still in view.
ca: Mou el port de visualització (la Pantalla del Denemo) a la dreta, deixant el cursor al mateix objecte mentre que encara estigui a la visualització.

en: Moves this button to the end of the palette
ca: Mou aquest botó al final de la paleta

en: Moves this button to the start of the palette
ca: Mou aquest botó a l'inici de la paleta

en: Moves to the next MIDI note onset in the current recorded or imported MIDI track. Inserted durations will take their pitch from this note.
ca: Es mout a la nota d'inici MIDI següent a la pista MIDI actual registrada o importada. Les duracions inserides prendran la seva altura a partir d'aquesta nota.

en: Moves to the next staff or voice down skipping ones that are hidden in the display.
ca: Es mou al pentagrama o veu següent d'avall saltant els que estan amagats a la pantalla.

en: Moves to the next staff or voice up skipping ones that are hidden in the display.
ca: Es mou al pentagrama o veu següent cap amunt saltant els que estan amagats a la pantalla.

en: Moves to the next staff, wrapping to the first staff when on the last staff.
ca: Es mou al pentagrama següent, ajustant al primer pentagrama quan està a l'últim pentagrama.

en: Moving the cursor within the current movement, setting bookmarks, seeking things in the score
ca: Moviment del cursor dins del moviment actual, fixació dels marcadors del llibre, cerca d'element dins de la partitura

en: Multi-Measure Rest Expand Limit
ca: Límit d'expansió de silenci de compassos múltiples

en: Multi-Measure Rest Number (Off/On)
ca: Número de silenci multi-compàs (Desactiva/Activa)

en: Multi-Measure Rests
ca: Silencis de compassos múltiples

en: Multi-line Text and Music
ca: Text i música multi-línia

en: Music Glyph
ca: Glif de música

en: Music Glyphs
ca: Glifs de música

en: Music Snippets Can be Kept
ca: Els fragments de música es poden mantenir

en: Music after this is printed in a small size.
ca: Després d'això la música s'imprimeix amb mida petita

en: Music for
ca: Música per a

en: Music here is mirrored from
ca: La música d'aquí està emmirallada de

en: Music is spaced out by the extra amount given to avoid textual dynamic markings colliding. Not for hairpins.
ca: La música s'espaia amb una quantitat extra que s'ha donat per evitar que les marques textuals de dinàmica xoquin. No per a forquilles.

en: Music playback. Music is played between the playback start (green bar) and playback end (red bar).
    There are playback controls (See View->Playback Controls) which make it easy to set and re-set these and also to loop-play, choose the temperament to play in etc. Or use items in this menu to play the whole piece from the cursor to the end.
ca: Reproducció de música. La música es reprodueix entre l'inici de la reproducció (barra verda) i el fi de la reproducció (barra vermella).
    Hi ha controls de reproducció (Vegeu Visualitza -> Controls de reproducció) cosa que fa senzill establir-los i restablir-los i també fer reproducció contínua, escollir el temperament de la reproducció, etc. O useu els elements d'aquest menú per reproduir la peça completa des del cursor fins al final.

en: MusicXML file (*.mxml, *.xml)
ca: Fitxer MusicXML (*.mxml, *.xml)

en: Must be on a staff with two voices
ca: Ha d'estar en una partitura amb dues veus

en: Must choose type of object to be edited/deleted
ca: Heu d'escollir el tipus d'objects a editar/esborrar

en: Mute
ca: Emmudeix

en: Mute Staff
ca: Treu el so al pentagrama

en: Mute Stafffs
ca: Treu el so als pentagrames

en: Mute Staffs
ca: Treu el so als pentagrames

en: Mutes playback on this staff by placing a volume=zero directive at the start.
ca: Emmudeix la reproducció d'aquest pentagrama posant una directiva volum=zero a l'inici.

en: Mutes the current staff. Affects only playback.
ca: Emmudeix el pentagrama actual. Sols afecta la reproducció.

en: My Arranger
ca: El meu arreglador

en: My Commands
ca: Les meves instruccions

en: My Composer
ca: El meu compositor

en: My Copyright
ca: El meu copyright

en: My Date
ca: La meva data

en: My Label
ca: La meva etiqueta

en: My Poet
ca: El meu poeta

en: My Script
ca: El meu script

en: My Title
ca: El meu títol

en: MyPalette
ca: LaMevaPaleta

en: N.B.The Denemo display will show notes using prevailing Denemo clef,
    but they will be typeset in the clef given
ca: Nota: La pantalla del Denemo mostrarà les notes usant la clau prevalent del Denemo, però es gravaran a la clau donada

en: NO COMMAND SELECTED.
    Press -> to search again
    _________________________________
    Last selected command was:
ca: CAP ORDRE SELECCIONADA.
    Premeu -> per tornar a cercar
    _________________________________
    L'última ordre seleccionada ha estat:

en: Name of the arranger, flush-right below the composer.
ca: Nom de l'arreglador, justificat a la dreta a sota del compositor.

en: Name of the composer, flush-right below the subsubtitle.
ca: Nom del compositor, justificat a la dreta a sota del subsubtítol.

en: Name of the instrument, centered below the score title. Also centered at the top of pages (other than the first page).
ca: Nom de l'instrument, centrat a sota del títol de la partitura. També centrat a la part superior de les pàgines (diferents a la primera pàgina).

en: Name of the poet, flush-left below the subsubtitle.
ca: Nom del poeta, justificat a l'esquerra a sota del subsubtítol.

en: Navigation
ca: Navegació

en: Neo-Modern Cautionary
ca: Advertiment neo-modern

en: Neo-Modern Voice Cautionary
ca: Advertiment de veu neo-moderna

en: Neomensural note head style for the current movement.
ca: Estil de cap de nota neomensural per al moviment actual.

en: New
ca: Nova

en: New Alto Clef
ca: Nova clau de do en tercera linia

en: New Bass Clef
ca: Nova clau de fa

en: New Command Added
ca: S'ha afegir una nova ordre

en: New G8 Clef
ca: Nova clau G8

en: New LilyPond Directive
ca: Nova directiva del LilyPond

en: New Movement
ca: Nou moviment

en: New Score Layout
ca: Nova disposició de partitura

en: New Soprano Clef
ca: Nova clau de do en primera línia

en: New Staff After Current
ca: Pentagrama nou després de l'actual

en: New Staff Before Current
ca: Nou pentagrama abans de l'actual

en: New Structured Staff
ca: Nou pentagrama estructurat

en: New Tab
ca: Nova pestanya

en: New Tenor Clef
ca: Nova clau de do en quarta línia

en: New Treble Clef
ca: Nova clau de sol

en: New search music from selection
ca: Nova cerca de música a partir de la selecció

en: New search pattern from selection
ca: Nou patró de cerca a partir de la selecció

en: Newbie status is now off - re-start Denemo to avoid excessive tooltips.
    Note you can also increase the time before the remaining ones appear via the Preferences
    Some Newbie Palettes have been hidden, use the View menu to choose ones to re-instate.
ca: L'estat de novell ara està desactivat -reinicieu el Denemo per evitar caixes d'eines excessives.
    Noteu que també podeu incrementar el temps abans de les restants que apareixen mitjançant les Preferències.
    Algunes paletes per a novells s'han amagat, useu el menú de Visualització per escollir quines recuperar.

en: Newbie status is now on - re-start Denemo to see extra tooltips
ca: L'estat de principiant està activat - reinicieu el Denemo per veure indicadors extra de funció

en: Next
ca: Següent

en: Next Annotated Page
ca: Pròxima pàgina anotada

en: Next Bookmark
ca: Pròxim marcador

en: Next Higher
ca: El següent cap amunt

en: Next Lower
ca: La següent cap avall

en: Next Movement
ca: Pròxim moviment

en: Next Movement ➡
ca: Següent moviment ➡

en: Next Note Onset
ca: La pròxima nota és l'inici

en: Next Object ➡
ca: Objecte següent ➡

en: Next Snippet
ca: Pròxim fragment

en: Next Staff, Wrapping
ca: Pentagrama següent, amb ajustament

en: Next note in chord
ca: Nota següent a l'acord

en: Next ➡
ca: Següent ➡

en: No "tr" at start.
ca: No hi ha "tr" a l'inici.

en: No Beam
ca: Cap barra

en: No Beam (Off/On)
ca: Sense barra (Desactiva/Activa)

en: No Beam Left
ca: No hi ha més barres

en: No Beam Right
ca: No hi ha cap barra a la dreta

en: No Beaming
ca: Sense barrat

en: No Book Title, see Score->Titles->Book Titles
ca: Sense títol de llibre, vegeu Partitura->Títols->Títols de llibre

en: No Brackets
ca: Sense claus

en: No Custom Ornaments at cursor position
ca: No hi ha ornaments personalitzats a la posició del cursor

en: No Definitions have been created for this score
ca: No s'han creat Definicions per a aquesta partitura.

en: No External Input
ca: No hi ha input extern

en: No Horizontal Shifts
ca: Cap desplaçament horitzontal

en: No Layouts Available?
ca: No hi ha disposicions disponibles?

en: No Line Break
ca: Cap salt de línia

en: No MIDI Filter
ca: Cap filtre MIDI

en: No MIDI file has been loaded
ca: No s'ha carregat cap fitxer MIDI

en: No MIDI file loaded
ca: No s'ha carregat cap fitxer MIDI

en: No MIDI filter
ca: No hi ha un filgre MIDI

en: No MIDI filter active
ca: No hi ha cap filtre MIDI actiu

en: No Movement Before
ca: No hi ha un moviment abans

en: No Note to apply ornament to
ca: No hi ha nota a la qual se li pugui aplicar l'ornament

en: No Onset has been marked
ca: No s'ha marcat cap inici

en: No Reset
ca: Sense reinicialització

en: No Selection to set the thumbnail to
    Create a selection and re-run the command.
ca: No hi ha una selecció per establir la miniatura a
    Creeu una selecció i torneu a executar l'ordre.

en: No Shift
ca: Cap desplaçament

en: No Tooltip
ca: Cap caixa d'eines

en: No Tooltip yet
ca: No hi ha encara cap indicador de funcions

en: No Transposition Interval
ca: Cap interval de transposició

en: No Tuplet Numbers
ca: Sense números de grups excedents

en: No accidental above
ca: No hi ha accidents a dalt

en: No accidental below
ca: Lo no hi ha accidents a sota

en: No active MIDI Filter
ca: No hi ha cap filtre MIDI actiu

en: No audio recording has been made.
    See Playback Controls - Record Button
ca: No s'ha fet cap gravació d'àudio.
    Vegeu els controls de reproducció - controls de gravació

en: No beam possible here
ca: Aquí no és possible una barra

en: No change recorded in Undo stack
ca: No hi ha cap canvi registrar a la pila Desfés

en: No command has this keyboard shortcut
ca: No hi ha cap ordre amb aquesta drecera de teclat

en: No current object to attach a figure to
ca: No hi ha un objecte corrent per adjuntar-li una figura

en: No definitions created for this score
ca: No s'han creat definicions per a aquesta partitura

en: No definitions selected
ca: No s'ha seleccionat cap definició

en: No directive selected
ca: No s'ha seleccionat cap directiva

en: No directives here
ca: No hi ha directives aquí

en: No examples directory in installation
ca: No hi ha un directori d'exemples a la instal·lació

en: No fine found, assuming all
ca: No s'ha trobat un fine, se suposaran tots

en: No fingering on note at cursor
ca: No hi ha digitació a la nota al cursor

en: No help!
ca: Cap ajuda!

en: No indication what this done beyond the name and label
ca: Sense indicació que fa això mes enllà del nom i l'etiqueta

en: No keyboard modifier keys
    Press with modifier key to change
ca: No hi ha tecles modificadores de teclat
    Pulseu amb la tecla modificadora per canviar-ho

en: No label
ca: Sense etiqueta

en: No method for editing this type of object
ca: No hi ha un mètode per editar aquest tipus d'objecte

en: No more positions are stored
ca: No hi ha més posicions desades

en: No movement is expanded - don't know which movement to move
ca: No s'expandeix cap moviment - no se sap quin moviment moure

en: No name
ca: Sense nom

en: No note or chord at cursor to attach footnote to
ca: No hi ha cap nota o acord al cursor per annexar una nota a peu de pàgina

en: No note or rest at cursor
ca: No hi ha cap nota o silenci al cursor

en: No number will be printed on the first page
ca: No s'imprimirà cap número a la primera pàgina.

en: No object here to edit
ca: No hi ha un objecte aquí a editar

en: No page breaks
ca: Sense salts de pàgina

en: No problem detected in this score
ca: No s'ha detectat cap problema en aquesta partitura

en: No problem detected with beams in measure
ca: No s'ha detectat cap problema amb les barres al compàs

en: No problem detected with time signature changes
ca: No s'ha detectat cap problema amb els canvis d'indicació de compàs

en: No script saved
ca: No s'ha desat cap script

en: No selection text available
ca: No hi ha un text de selecció disponible

en: No selection to create a music snippet from
    See Edit → Select menu for selecting music to snip
ca: No hi ha cap selecció des d'on crear un fragment de música
    Vegeu el menú Edita → Selecciona per seleccionar música per crear un fragment

en: No selection to print
ca: No hi ha una selecció a imprimir

en: No staff above
ca: No hi ha cap pentagrama a sobre

en: No staff below
ca: Cap pentagrama a sota

en: No such label
ca: No hi ha aquesta etiqueta

en: No such measure
ca: No existeix aquest compàs

en: No such movement
ca: No hi existeix aquest moviment

en: No such voice
ca: No existeix aquesta veu

en: No templates directory in installation
ca: No hi ha un directori de plantilles a la instal·lació

en: No textbuffer
ca: No hi ha una memòria intermèdia de text

en: No tooltip
ca: Cap caixa d'eines

en: No verse has been created for this staff. Use Add Lyric Verse in Lyrics menu.
ca: NO s'ha creat cap vers per a aquest pentagrama. Useu Afegeix lletra al menú Lletra.

en: No verses found
ca: No s'han trobat versos

en: Non Empty Chords staff
ca: Pentagrama no buit d'acords

en: Non Empty Intro staff
ca: Pentagra d'introducció no buit

en: Non Printing
ca: Sense impressió

en: Non Printing Staff
ca: Pentagrama no imprimible

en: Non-printing Movement
ca: Moviment que no s'imprimirà

en: Normal Save
ca: Desada normal

en: Normal Staff
ca: Pentagrama normal

en: Normal System Spacing is restored
ca: S'ha restablert l'espaiat de sistemes normal

en: Not Appending
ca: No s'està annexant

en: Not a slur start - cancelled
ca: No és un inici de lligadura d'expressió - cancel·lat

en: Not all layouts
ca: No tots els formats

en: Not exiting the previous MIDI capture loop
ca: No s'està sortint del bucle previ de captura MIDI

en: Not implemented yet
ca: No s'ha implementat encara

en: Not in menu system. You can create a palette button for it using the Add to Palette button.
ca: No està al sistema de menús. Podeu crear un botó de paleta per això usant el botó Afegeix a la paleta

en: Not on a chord
ca: No està sobre un acord

en: Not on a slur
ca: No és una lligadura

en: Not yet implemented
ca: No s'ha implementat encara

en: Notation Magick
ca: Màgia notacional

en: Note
ca: Nota

en: Note
ca: Nota

en: Note Insertion
ca: Inserció de notes

en: Note Name
ca: Nom de la nota

en: Note Name Recognition
ca: Reconeixement de nom de nota

en: Note Name Speed Recognition
ca: Velocitat de reconeixement de nom de nota

en: Note Names Default Action
ca: Acció predeterminada del nom de les notes

en: Note Names Move Cursor
ca: Els noms de les notes mouen el cursor

en: Note Reading
ca: Lectura de notes

en: Note from Pool
ca: Nota del conjunt

en: Note spacing unaltered.
ca: S'ha alterat l'espaiat de les notes

en: Note validation criteria
ca: Criteris de validació de notes

en: Note/Chord Name
ca: Nom de la nota/acord

en: Note: start lyrics on a new line
ca: Nota inicia la lletra a una línia nova

en: Notehead Font Magnification
ca: Magnificació del tipus de lletra del cap de nota

en: Notehead Types
ca: Tipus de caps de nota

en: Notes/Durations
ca: Notes/Duracions

en: Notes/Rests
ca: Notes/Silencis

en: Nothing attached to Note %s
ca: No hi ha res annexat a la nota %s

en: Nothing in this movement can be searched for (no ties, slurs, time signature changes, tuplets, directives etc).
ca: No es pot buscar res en aquest moviment (no hi ha lligadures d'unió, lligadures d'expressió, canvis d'indicació de compàs, grups excedents, directives, etc.).

en: Nothing to edit on this stem direction control object - use controls in Staffs → Voices menu
ca: No hi ha res a editar a aquest objecte de control de direcció de plica - useu els controls a Pentagrames → Menú de veus

en: Now click last control point at the end of the slur, the last red cross to the right
ca: Cliqueu ara l'últim punt de control al final de la lligadura d'expressió, l'última creu vermella a la dreta

en: Now click last control point at the end of the tie, the last red cross to the right
ca: Cliqueu ara l'últim punt de control al final de la lligadura d'unió, l'última creu vermella a la dreta

en: Now click on the control point at the left end of the slur
    Control points are marked by red crosses
ca: Cliqueu ara sobre el punt de control a l'esquerra de la lligadura d'expressió
    Els punts de controls es marquen amb creus vermelles

en: Now click on the control point at the left end of the tie
    Control points are marked by red crosses
ca: Cliqueu ara sobre el punt de control al final de l'esquerra de la lligadura d'unió
    Els punts de controls es marquen amb creus vermelles

en: Now click on the position desired for the object
ca: Cliqueu ara sobre la posició desitjada per a l'objecte

en: Now click second control point of the slur, the next red cross to the right
ca: Cliqueu ara el segon punt de control de la lligadura d'expressió, la següent creu vermella a la dreta

en: Now click second control point of the tie, the next red cross to the right
ca: Cliqueu ara el segon punt de control de la lligadura d'unió, la següent creu vermella a la dreta

en: Now click third control point of the slur, the next red cross to the right
ca: Cliqueu ara el tercer punt de control de la lligadura d'expressió, la següent creu vermella a la dreta

en: Now click third control point of the tie, the next red cross to the right
ca: Cliqueu ara el tercer punt de control de la lligadura d'unió, la següent creu a la dreta

en: Now dismiss this dialog and select the .eps file you have just saved in the graphics editor program.
ca: Deixeu ara aquest diàleg i seleccioneu el fitxer .eps que acabeu de desar al programa d'edició gràfica.

en: Now drag the begin/end markers to set position/angle of beam
    Right click when done.
ca: Arrossegueu ara els marcadors d'inici/final per establir la posició/angle de la barra
    Feu un clic amb el botó dret del ratolí quan acabeu.

en: Now drag the begin/end markers to suggest slur position/angle
    Right click when done.
ca: Arrossegueu ara els marcadors d'inici/final per suggerir la posició/angle de la lligadura d'expressió
    Feu clic amb el botó dret del ratolí quan acabeu.

en: Now drag the begin/end markers to suggest tie position
    Right click when done.
ca: Arrossegueu ara el marcadors d'inici/final per suggerir la posició de la lligadura d'unió
    Feu un clic amb el botó dret del ratolí quan acabeu.

en: Now drag the control points to make the shape desired - when finished click away from a control point
ca: Arrossegueu ara el punts de control per crear la forma desitjada - quan heu acabat cliqueu fora del punt de control

en: Now select the notehead of the note where the beam ends
ca: Seleccioneu ara el cap de la nota on finalitza la barra

en: Now select the notehead of the note where the slur ends
ca: Seleccioneu ara el cap de la nota on finalitza la lligadura d'expressió

en: Now select the notehead of the note where the tie ends
ca: Seleccioneu ara el cap de la nota on finalitza la lligadura d'expressió

en: Nowhere to place the End Cue marker
ca: No hi ha cap lloc per posar el marcador de final de cuua

en: Nth Time Bar Text
ca: Text de barra de repetició enèssima

en: Nudge Position
ca: Empeny la posició

en: Number of Display Staff Lines:
ca: Nombre de les línis de la partitura de la pantalla:

en: Numbers Default Action
ca: Acció predeterminada dels nombres

en: Numbers Select Duration
ca: Els nombres seleccionen la duració

en: Numerator
ca: Numerador

en: Numeric
ca: Numèrica

en: Numeric Time Signature
ca: Indicador numèric de compàs

en: Object Clone
ca: Clon d'objecte

en: Object Editor
ca: Editor d'objectes

en: Object Inspector
ca: Inspector d'objectes

en: Object Menu
ca: Menú d'objectes

en: Object not located, no annotation on page, or empty annotation.
ca: Objecte no localitzat, sense anotació a la pàgina, o anotació buit.

en: Object of type
ca: Objecte de tipus

en: Obsolete form, use earlier Denemo version to convert
ca: Forma obsoleta, useu una versió anterior del Denemo per convertir-la

en: Octave
ca: Octava

en: Octave Down
ca: Octava cap avall

en: Octave Up
ca: Octava cap amunt

en: Offers choice to duplicate the current movement or merge this movement with the previous one.
ca: Ofereix una opció per duplicar el moviment actual o fusionar aquest moviment amb l'anterior.

en: Offers the available palettes to un-hide.
ca: Ofereix les paletes disponibles per desamagar.

en: Offset Chord Name
ca: Òfset de nom d'acord

en: Offset Position
ca: Posició de desplaçament

en: Offset Position (All)
ca: Posició de desplaçament (Tot)

en: Offset Position (One)
ca: Posició de desplaçament (U)

en: Offsets
ca: Òfsets

en: Offsets the Chord symbol generated by the chord at the cursor.
ca: Compensa el símbol d'acord generat per l'acord al cursor.

en: Ok
ca: D'acord

en: Omits barlines when printing.
ca: Omet les barres de compàs quan s'imprimeix

en: On printing the current note/chord will be shifted from notes in other voices by the amount you give. Use this to alter which voice is shifted leftwards/rightwards.
ca: Durant la impressió la nota/acord actual es desplaçarà de les notes a altres veus per la quantitat que doneu. Useu això per alterar quina veu es desplaça cap a l'esquerra/cap a la dreta.

en: On printing the current note/chord will be shifted from notes in other voices by the amount you give. Use with Voice Presets to ensure this chord is in a different voice.
ca: A la impressió la nota/acord actual es desplaçarà de les notes a altres veus per la quantitat que doneu. Useu amb Veus preestablertes per assegurar tenir aquest acord en una altra veu.

en: On printing the next music item will be omitted from the score. Use with conditional directives to leave out music for certain layouts.
ca: En imprimir el següent element musical s'ometrà de la partitura. Useu amb les directives condicional per ometre música de certes disposicions.

en: On printing, omit the clef change at the cursor, or the initial clef if the cursor is not on a clef change.
ca: A la impressió, amaga el canvi de clau al cursor, o la clau inicial si el cursor no està a una canvi de clau.

en: On printing, omit the key signature change at the cursor, or the initial key signature if the cursor is not on a key signature change.
ca: A la impressió, omet el canvi d'armadura al cursor, o l'armadura inicial si el cursor no esta a un canvi de signatura.

en: On printing, omit the time signature change at the cursor, or the initial time signature if the cursor is not on a time signature change.
ca: A la impresió, omet el canvi d'indicació de temps al cursor, o la indicació de temps inicial si el cursor no està en un canvi d'indicació de temps.

en: On typesetting the current object will be evaluated, but otherwise ignored.
ca: Quan es gravi s'avaluarà l'objecte actual, però en qualsevol altre cas s'ignorarà.

en: One Beam Left
ca: Una barra a l'esquerra

en: One Beam Left (Off/On)
ca: Una barra a l'esquerra (Desactiva/Activa)

en: One Beam Right
ca: Una barra a la dreta

en: One Beam Right (Off/On)
ca: Una barra a la dreta (Desactiva/Activa)

en: OneHundredTwentyEighthNote
ca: Garrapatea

en: OneVoice:  Default-For a single voice on a staff
ca: Onevoice: Predeterminat-Per a una veu única a un pentagrama

en: Only alphanumeric characters are allowed - part name unchanged
ca: Sols es permeten caràcters alfanumèrics - no s'ha canviat el número de part

en: Only for appending to music - use the individual first and second time bar commands to insert within music.
ca: Sols per annexar a la música - useu l'ordre individual de compàs de primer i segon cop per inserir-lo dins de la música.

en: Only two voices can be part-combined
ca: Sols es poden combinar les parts amb dues veus

en: Onset
ca: Començament

en: Open
ca: Obre

en: Open Audio Source File
ca: Obre el fitxer font d'àudio

en: Open Command Center
ca: Obre el centre d'ordres

en: Open Command Center
    on this command
ca: Obre el centre d'ordres
    amb aquesta ordre

en: Open Custom Template
ca: Obre la plantilla personalitzada

en: Open Default Template
ca: Obre la plantilla predeterminada

en: Open Enharmonic Flatten
ca: Obre el mode de sostingut de l'enharmònic

en: Open Enharmonic Sharpen
ca: Canvia l'enharmònica cap amunt

en: Open Example
ca: Obre un exemple

en: Open File
ca: Obre el fitxer

en: Open In New
ca: Obre a nou

en: Open Parenthesis (Off/On)
ca: Obre parèntesis (Desaciva/Activa)

en: Open Proof Read PDF
ca: Obre el PDF per a revisió d'escriptura

en: Open Recent
ca: Obre els recents

en: Open Repeat Section
ca: Obre una secció de repetició

en: Open Source Audio
ca: Obre la font d'àudio

en: Open Source MIDI
ca: Obre la font MIDI

en: Open Source for Transcribing
ca: Obre la font per a la transcripció

en: Open Standard Template
ca: Obre la plantilla estàndard

en: Open a file containing a music score for editing
ca: Obre un fitxer contenint una partitura musical per editar

en: Open a file containing a music score for editing in a separate working area (tab)
ca: Obre un fitxer contenint una partitura musical per editar en una àrea de treball separada (tab)

en: Open auto-saved file
ca: Obre el fitxer autodesat

en: Open previously used files
ca: Obre els fitxers usats prèviament

en: Opens a MIDI file for transcribing. Load each track in turn and insert the MIDI notes by playing the durations.
ca: Obre un fitxer MIDI per a la transcripció. Carregueu cada pista una darrera de l'altra i inseriu les notes MIDI tocant les duracions.

en: Opens a block of music that will be sharpened enharmonically (D-sharp becomes E-flat etc). The block should be closed with a curly brace }
ca: Obre un bloc de música amb bemoll enharmònicament (El Re sostingut esdevé Mi bemoll, etc.). El bloc s'hauria de tancar amb una clau }

en: Opens a block of music that will be sharpened enharmonically (E-flat becomes D-sharp etc). The block should be close with a curly brace }
ca: Obre un bloc de música amb sostingut enharmònicament (Mi bemoll esdevé Re sostingut, etc.). El bloc de música s'hauria de tancar amb una clau }.

en: Opens a block printing an octave lower: must be terminated with CloseLilyBlock
ca: Obre un bloc que imprimeix una octava més avall: s'ha de tancar amb CloseLilyBlock

en: Opens a block to be transposed up one octave This must be followed by a CloseBlock "}" to end the transposed section.
ca: Obre un bloc a transposar amunt una octava. Ha de seguir-se por un } CloseBlock per finalitzar la secció de transposició.

en: Opens a browser on the user manual
ca: Obre un navigador del manual d'usuari

en: Opens a dialog for going to a numbered measure
ca: Obre un diàleg per anar a un compàs numerat

en: Opens a dialog to edit the current staff properties.
ca: Obre un diàleg per editar les propietats del pentagrama actual.

en: Opens a dialog to edit the movement properties.
ca: Obre un diàleg per editar les propietats del moviment.

en: Opens a dialog to edit the object at the cursor.
ca: Obre un diàleg per editar l'objecte al cursor

en: Opens a dialog to edit the score properties.
ca: Obre un diàleg per editar les propietats de la partitura.

en: Opens a dialog to edit the voice properties of the current staff.
ca: Obre un diàleg per editar les propietats de les veus al pentagrama actual.

en: Opens a dialog to fetch a PDF file generated by Denemo which has had proof reading annotations added to it. Clicking on notes in this file moves the cursor to the correct point in the Denemo display.
ca: Obre un diàleg per portar un fitxer PDF generat pel Denemo que té afegides  anotacions de revisió d'escriptura. Clicant sobre les notes a aquest fitxer mou el cursor al punt correcte a la pantalla del Denemo.

en: Opens a dialog to fetch a source facsimile or manuscript. Links can be placed in the Denemo score to this source file so that the source passage for a given measure can be re-displayed when reviewing the score.
ca: Obre un diàleg per importar una font facsímil o un manuscrit. Es poden posar enllaços a la partitura del Denemo a aquesta font de manera que es pot mostrar el passatge de la font per a un compàs donat quan s'està revisant la partitura.

en: Opens a score with examples of many things you can create with Denemo with Explanations attached. Click on the explanations in the Print View window. Or copy and paste useful objects to your score.
ca: Obre una partitura amb exemples de moltes coses que podeu crear amb el Denemo amb explicacions annexes. Cliqueu sobre les explicacions a la finestra de Vista d'Impressió. O copieu i enganxeu objectes útils a la vostra partitura.

en: Opens an audio file which will be mixed with the current movement.
ca: Obre un fitxer d'àudio que es barrejarà amb el moviment actual.

en: Opens the Command Center on this command. Here you can find the location of the command in the menu system, set shortcuts etc.
ca: Obre el Centre d'ordres a causa d'aquesta ordre. Aquí podeu trobar la ubicació de l'ordre al sistema de menús, establir dreceres, etc.

en: Opens the LilyPond window for further editing.
ca: Obre la finestra del LilyPond per a edició addicional.

en: Opens the template Default.denemo in the user's custom template folder.
ca: Obre una plantilla Default.denemo a la carpeta de plantilles personalitzades de l'usuari.

en: Operation Cancelled
ca: S'ha cancel·lat l'operació

en: Operation cancelled
ca: S'ha cancel·lat l'operació

en: Ornament with Accidentals
ca: Ornament amb accidents

en: Other
ca: Altres

en: Others
ca: Altres

en: Out of range
ca: Fora de rang

en: Outer Margin
ca: Marge exterior

en: Output device
ca: Dispositiu de sortida

en: Outputs a pitch bend signal to the synthesizer for the value +/- 64 given.
ca: Genera una sortida del senyal d'inflexió de la tonalitat per al valor +/- 64 que s'ha donat

en: Over-write previous version of the script for
ca: Sobreescriu la versió prèvia de l'script per a

en: Overlay Pitches
ca: Superposa els tons

en: Override Mask
ca: Anul·la la màscara

en: Overwrite script for button "%s"?
ca: Voleu sobreescriure l'script per al botó "%s"?

en: PC Keyboard
ca: Teclat del PC

en: PDF creation
ca: Creació de PDF

en: PDF files
ca: Fitxers PDF

en: PNG Image format (*.png)
ca: Format d'imatge PNG (*.png)

en: Pad underfull bars with blank rests
ca: Completeu compassos no totalment plens amb silencis en blanc

en: Pad underfull bars with rests
ca: Completeu els compassos no totalment plens amb silencis

en: Padding
ca: Farciment

en: Padding Between Systems
ca: Farciment entre sistemes

en: Page Break
ca: Salt de pàgina

en: Page Break Before
ca: Salt de pàgina abans

en: Page Break Inserted before Movement Title
ca: S'ha inserit un salt de pàgina abans del títol del moviment

en: Page Break Removed before Movement Title
ca: S'ha eliminat el salt de pàgina abans del titol del moviment

en: Page Break after Table of Contents
ca: Salt de pàgina després de la taula de continguts<

en: Page Break before Table of Contents
ca: Salt de pàgina abans de la taula de continguts

en: Page Break before and after
ca: Salt de pàgina abans i després

en: Page Breaks (On/Off)
ca: Salts de pàgina (Activa/Desactiva)

en: Page Count
ca: Compte de pàgines

en: Page Size
ca: Mida de la pàgina

en: Page Turn Steps
ca: Passos de canvi de pàgina

en: Page number will be printed on the first page
ca: El número de pàgina s'imprimira a la primera pàgina

en: Page numbers typeset in a distinct font. The instrumentation is printed too, centered above each page after the first.
ca: Els números de pàgina es graven amb un tipus de lletra diferent. També s'imprimeix la instrumentació, centrada sobre cada pàgina després de la primera.

en: Palette Button Creation
ca: Creació de botó de paleta

en: Palette Name
ca: Nom de la paleta

en: Palettes
ca: Paletes

en: Palettes from Menus
ca: Paletes des de menús

en: Panic
ca: Pànic

en: Paper Block
ca: Bloc de paper

en: Paper Chord Chart
ca: Diagrama d'acord de paper

en: Paper Size
ca: Mida del paper

en: Paper Size =
ca: Mida del paper

en: Paper Size and Orientation
ca: Mida del paper i orientació

en: Parent: child exited magically, pid = %d
ca: Pare: el fill ha sortit màgicament, pid = %d

en: Parent: child exited, pid = %d, exit status = %d
ca: Pare: el fill s'ha tancat, pid = %d, estat de sortida = %d

en: Parent: child stopped by signal %d, pid = %d
ca: Pare: el fill s'ha aturat pel senyal %d, pid = %d

en: Parent: child terminated by signal %d, pid = %d
ca: Pare: el fill va terminar pel senyal %d, pid = %d

en: Parenthesize Chord
ca: Posa-li parèntesis a l'acord

en: Parenthesize Note
ca: Posa parèntesi a la nota

en: Part Combine
ca: Combina les parts

en: Part Combine Chords
ca: Acords de combinació de parts

en: Part Combine Two Voices
ca: Combina les parts amb dues veus

en: Part name (a-z,0-9):
ca: Nom de la part (a-z,0-9):

en: Part-Combining
ca: Combinació de parts

en: Partial Measure
ca: Mesura parcial

en: Partial Measure is Acceptable
ca: El compàs actual és acceptable

en: Parts are now uncombined
ca: Ara es combinen les parts

en: Paste
ca: Enganxa

en: Paste Chord Symbol
ca: Enganxa el símbol de l'acord

en: Paste Current Snippet
ca: Enganxa el fragment actual

en: Paste Fret Diagram
ca: Enganxa el diagrama de trastos

en: Paste LilyPond notes
ca: Enganxa les notes del LilyPond

en: Paste LilyPond notes from the text clipboard
    This will import music written as LilyPond syntax
    You open the LilyPond file in a texteditor, copy the stretch of notes (control-c command in your texteditor usually) and then use this command.
ca: Enganxa les notes del Lilypond des del porta-retalls de text
    Això importarà la música escrita com a sintaxi del Lilypond
    Heu d'obrir el fitxer del LilyPond al vostre editor de text, copiar el tram de notes
    (ordre control-c al vostre editor de text generalment) i després usar l'ordre.

en: Paste Note Name
ca: Enganxa el nom de la nota

en: Paste a Comment
ca: Enganxa un comentari

en: Paste and Replace Selection
ca: Enganxa i reemplaça la selecció

en: Paste from Selection
ca: Enganxa des de la selecció

en: Paste the Denemo clipboard into the score where the cursor is positioned
ca: Enganxa el porta-retalls del Denemo a la partitura en el lloc on està el cursor

en: Paste the clipboard. Replace any selected objects. This paste-version also creates new barlines instead of strictly using the copied ones.
ca: Enganxa el porta-retalls. Reemplaça tots els objectes seleccionats. Aquesta versió d'enganxar també crea noves línies de barra en comptes d'usar estrictament les que s'han copiat.

en: Paste the text clipboard as a comment inserted at the cursor.
ca: Enganxa el porta-retalls de text com un comentari inserit al lloc on és el cursor.

en: Paste this music into your score?
ca: Voleu enganxar aquesta música a la vostra partitura?

en: Pastes chord symbol for the chord at the cursor in a choice of font style and size.
    The chord is pasted as LilyPond markup.
    It will print as the chord symbol (fakechord) in the sentence you are writing, transposed according to any global transposition you set.
ca: Enganxa el símbol de l'acord per a l'acord al cursor a una elecció d'estil i mida de lletra.
    L'acord s'enganxa com a marcatge del LilyPond.
    S'imprimirà com el símbol d'acord (fakechord) a la clàusula que esteu escrivint, transposat d'acord amb qualsevol transposició global que establiu.

en: Pastes the Nth snippet into the score at the cursor position. Follow with the number 1,2,... of the snippet to be inserted
ca: Enganxa el fragment enèsim a la partitura a la posició del cursor. Continueu amb el número 1,2,... del fragment a inserir

en: Pastes the chord at the cursor as a Fret Diagram
    The music appears here in the LilyPond syntax.
    It will print as fret diagram in the sentence you are writing, transposed according to the global transposition set.
ca: Enganxa l'acord al cursor com un Diagrama de trastos
    La música apareix aquí en sintaxi del LilyPond.
    S'imprimirà com a diagrama de trastos a l'oració que esteu escrivint, transposada d'acord amb la transposició global establerta.

en: Pastes the music captured in the currently selected Snippet into the text at the cursor.
    The music appears here in the LilyPond syntax.
    It will print as typeset music embedded in the sentence you are writing.
    You can edit the syntax following the LilyPond syntax.
ca: Enganxa la música capturada al fragment seleccionat actualment al text al cursor.
    La música apareix aquí en sintaxi del LilyPond.
    S'imprimirà com a música gravada incrustada a la clàsulaque esteu escrivint.
    Poeu editar la sintaxi seguint la sintaxi del LilyPond.

en: Pastes user supplied note name in a choice of font style and size.
    The note name is pasted as LilyPond markup.
    It will print as the note name in the sentence you are writing, transposed according to any global transposition you set.
    Use, for example, to specify the key of a piece in a title.
ca: Enganxa el nom de la nota proporcionat per l'usuari en una elecció d'estil i mida de lletra.
    El nom de la nota s'enganxa com a marcatge del LilyPond.
    S'imprimirà com el nom de la nota a la clàusula que esteu escrivint, transposat d'acord a qualsevol transposició global que establiu.
    Useu, per exemple, per especificar la clau d'una peça a un títol.

en: Path to Lilypond
ca: Camí al LilyPond

en: Pause
ca: Pausa

en: Percent Repeat
ca: Repetició percentual

en: Performance (Start/Stop)
ca: Execució (Inicia/Atura)

en: Period size
ca: Mida del període

en: Permits the typesetter to break the line at this point.
ca: Permet al gravador trencar la linia en aquest punt.

en: Petrucci note head style for the current movement.
ca: Estil de cap de nota Petrucci per al moviment actual.

en: Piano Cautionary
ca: Advertiment per a piano

en: Piano Staff Name
ca: Nom del pentagrama de piano

en: PianoStaff Start
ca: Inici de PianoStaff

en: Piece
ca: Peça

en: Pincé ornament (Off/On)
ca: Ornament pincé (Desactiva/Activa)

en: Pitch Change
ca: Canvi de tonalitat

en: Pitch Entry
ca: Entrada del to

en: Pitch Recognition Parameters
ca: Paràmetres de reconeixement del to

en: Pitch Spelling Channel
ca: Canal d'ortografia del to

en: Pitch Spelling Program
ca: Programa d'ortografia del to

en: Place Command in a Palette
ca: Posa l'ordre a una paleta

en: Place Figures Below Bass Notes
ca: Posa les figures a sota de les notes de baix

en: Place a fingerin instruction on a note
ca: Posa una instrucció de digitació sobre la nota

en: Place above staff
ca: Posa a sobre del pentagrama

en: Place below staff
ca: Posa a sota del pentagrama

en: Place the cursor on a bass note and invoke this command. It creates a treble staff above and for each note in the bass staff, as you play it, it switches to the treble staff and allows you to enter a chord. Use the Pitch Bend wheel to stop/start the process. Hold a chord while moving to the next bass note to extend the chord over more than one bass note.
ca: Col·loqueu el cursor sobre una nota de baix i crideu aquesta ordre.  Crea un pentagrama de clau de sol a sobre i per a cada nota al pentagrama de baix, a mesura que el toqueu, canvia al pentagrama de clau de sol i us deixa entrar un acord. Useu la roda de corbar l'altura per iniciar/aturar el procés. Manteniu premut un acord quan us moveu a la pròxima nota de baix per estendre l'acord sobre més d'una nota de baix.

en: Place the cursor on chord to which bass sequence belongs
ca: Poseu el cursor sobre l'acord al qual pertany la seqüència de baixa

en: Place the ornament attached to the note at the cursor above/below or adjust padding around it.
ca: Posa l'ornament annexat a la nota al cursor a sobre/a sota o ajusta el farciment al voltant d'ell.

en: Place this at the end of the music to be printed from the Ossia staff
ca: Posa això al final de la música per imprimir a partir del pentagrama ossia

en: Place this at the start of the music to be printed from the Ossia staff
ca: Posa això a l'inici de la música a imprimir a partir del pentagrama ossia

en: Places a diamond shape notehead at the cursor. Invoke this command with the cursor above the note to be fingered/fretted to notate an artificial harmonic.
ca: Posa un cap de nota amb forma de diamant al cursor. Invoqueu aquesta ordre amb el cursor a sobre la nota que s'ha de digitar o associar amb un trast per denotar un harmònic artificial.

en: Places a ff sign on the chord at the cursor
ca: Posa un signe ff a l'acord al cursor

en: Places a flat above the ornament on the note at the cursor.
ca: Posa un bemoll a sobre de l'ornament a la nota al cursor.

en: Places a sharp above the ornament on the note at the cursor.
ca: Posa un sostingut a sobre de l'ornament a la nota al cursor.

en: Places a tie after the note at the cursor, tying to nothing. Use for laissez vibrer or when a tie comes at a final repeat.
ca: Posa una lligadura d'unió després de la nota al cursor, lligada a no res. Useu-lo per a laissez vibrer o quan hi ha una lligadura d'unió al final d'una repetició.

en: Places an instruction (between $ ... $) which tells the engraver to place the figures below from this note on. Any figure for this note should follow the last $
ca: Posa una ordre (entre $ ... $ que li diu al gravador que posi figures a sota a partir d'aquesta nota. Totes les figurs per a aquesta nota haurien de venir a continuació de l'últim $

en: Places text/graphics from an encapsulated postscript file at the end of the current movement. Use this for columns of text or images, fancy titles etc. prepared in other programs which are to appear after the music.
ca: Posa text/gràfiques d'un fitxer d'un fitxer postscript encapsulat al final del moviment actual. Useu això per a columnes de text o imatges, títols complexos, etc., que s'han preparat amb altres programes i que han d'aparèixer després de la música.

en: Places text/graphics from an encapsulated postscript file at the start of the current movement. Use this for columns of text or images, fancy titles etc. prepared in other programs which are to appear before the music.
ca: Posa text/gràfiques d'un fitxer postscript encapsulat a l'inici del moviment actual. Useu això per a columnes de text o imatges, títols complexos, etc., que s'han preparat en altres programes i que han d'aparèixer abans de la música.

en: Places text/graphics from an encapsulated postscript file at the start of the score. Use this for a title page prepared in your vector graphics editor.
ca: Posa text/gràfiques de un fitxer postscript encapsula a l'inici de la partitura. Useu això per a una pàgina de títol preparada en el vostre editor de gràfica vectorial.

en: Places the accidental on the ornament below rather than above.
ca: Posa l'accident sobre l'ornament a sota en comptes que a sobre.

en: Places the fingering above the chord
ca: Posa la digitació a sobre de l'acord

en: Places the fingering below the chord
ca: Posa la digitació a sota de l'acord

en: Places the fingering to the left of the chord
ca: Posa la digitació a l'esquerra de l'acord

en: Places the fingering to the right of the chord
ca: Posa la digitació a la dret de l'acord

en: Play
ca: Reprodueix

en: Play All
ca: Reprodueix tot

en: Play Along
ca: Tocar seguint la música

en: Play Along Playback (Off/On)
ca: Reproducció amb execució de la música (Desactiva/Activa)

en: Play Chord at Cursor
ca: Reprodueix l'acord al cursor

en: Play From Here
ca: Reprodueix des d'aquí

en: Play Music at Cursor
ca: Executa la música al cursor

en: Play Selection
ca: Reprodueix la selecció

en: Play back entered notes immediately
ca: La reproducció ha entrat la notes immediatament

en: Play clicks again
ca: Torna a reproduir els clics

en: Play from Cursor to End
ca: Executa des del cursor fin al final

en: Play from time
ca: Reprodueix des del moment

en: Play range in seconds:
ca: Reprodueix el rang en segons:

en: Play/Stop
ca: Reprodueix/Atura

en: Playback
ca: Reproducció

en: Playback Control
ca: Control de reproducció

en: Playback Display Refresh
ca: Actualització de la pantalla de reproducció

en: Playback End
ca: Final de la reproducció

en: Playback Properties
ca: Propietats de reproducció

en: Playback Range
ca: Rang de reproducció

en: Playback Start
ca: Inici de la reproducció

en: Playback View
ca: Vista de la reproducció

en: Playback all staffs from the current cursor position to the end of the movement.
ca: Reprodueix tots els pentagrames des de la posició actual del cursor fins al final del moviment.

en: Playback and Record MIDI (Off/On)
ca: Reproducció i gravació de MIDI (Activa/Desactiva)

en: Playback from start marker to end marker (Set these markers in the playback controls)
ca: Reprodueix des del marcador d'inici fins al marcador final (Establiu els marcadors als controls reproducció)

en: Playback properties
ca: Propietats de la reproducció

en: Playback timing: %d minutes %1.2f seconds
ca: Temps de reproducció: %d minuts %1.2f segons

en: Playing notes on the MIDI keyboard will enter all notes played as a chord until no notes are on.
ca: L'execució de notes al teclat del MIDI entrarà totes les notes executades com un acord fins que no hi hagi més notes.

en: Plays all staffs for the duration of the selection or from the current cursor position to the end of the movement if no selection.
ca: Reprodueix tots els pentagrames per a la duració o des de la posició actual del cursor fins al final del moviment.

en: Plays the audio attached to the current movement. Creates a timing bar for each space bar press. Music written in the staffs below will synchronize with the audio.
ca: Reprodueix l'àudio annexat al moviment actual. Crea una barra de temps per a cada pulsació de barra d'espai. La música escrita als pentagrames de sota se sincronitzaran amb l'àudio.

en: Plays the audio attached to the current movement. Use File-&gt;Open Audio to attach audio.
ca: Reprodueix l'àudio annexat al moviment actual. Useu Fiter-%gt; Obre l'àudio per annexar l'àudio.

en: Plays the context of the current bar. Then listens for you to play each note in current bar with added chord(s). As you do this it notates the chords on a staff above. When the bar is finished it re-plays the bar. Allows you to repeat (pitch bend down) or go on to next bar (pitch bend up).
ca: Toca el context del compàs actual. Després escolta perquè toqueu cada nota al compàs actual amb l'acord(s) afegit(s). A mesura que feu això, anota els acords al pentagrama a sobre. Quan acaba el compàs torna a reproduir el compàs. Us permet repetir (corbar l'altura cap avall) o anar al compàs següent (corbar l'altura cap amunt).

en: Plays the current movement from the start, observing any mute objects placed in the staffs.
ca: Reprodueix aquest moviment des de l'inici, observant tots els objectes muts posats als pentagrames.

en: Plays the current movement, observing repeats, Da Capo, fine and Dal Segno. If playing stops the performance
ca: Executa el moviment actual, observant les repeticions, Da Capo, fine i Dal Segno. Si s'està reproduint atura l'execució

en: Plays the current selection or from the cursor to the end if no selection present.
ca: Reprodueix la selecció actual o des del cursor al final si no ha cap selecció.

en: Plays the entire movement with repeats, or stops the playing once started
ca: Reprodueix el moviment sencer amb repeticions, o atura la reproducció un cop ha començat

en: Plays the score for the duration of the note/chord at the cursor, starting at that note.
ca: Reprodueix la partitura per la duració de la nota/acord al cursor, començant a aquesta nota.

en: Please delete the font size and bold/italic indications,
    leaving just the font family name.
ca: Si et plau esborra les indicacions de mida del tipus de lletra i de negreta/itàlica,
    deixant únicament el nom de la família del tipus de lletra.

en: Please edit the chosen browser in the preferences.
ca: Si us plau editeu el navegador escollit a les preferències.

en: Please enter a number to set the current bar number. The typeset score will continue to count up from there.
ca: Si us plau entreu un número per establir el número del compàs actual. La partitura a gravar continuarà comptant a partir d'aquí.

en: Please enter a transpose interval
ca: Si us plau entreu un interval de transposició

en: Please enter a transpose interval or two notes in Lilypond syntax.
    
    Example: m2 minor second, M2 major second, p5 fifth, T tritone.
    Or:  c' e' for a major third.
ca: Si us plau entreu un interval de transposició o dues notes en sintaxi del Lilypond. 
    
    Exemple: m2 menor segona, M2 major segona, p5 quinta, T tritó.
    O: c' e' per a una tercera major.

en: Please turn continuous typsetting off first
ca: Si us plau desactiveu primer el gravat continu

en: Please turn off your MIDI keyboard
    if you have not already done so
ca: Si us plau desactiveu el teclat MIDI
    si ja no l'heu fet

en: Please wait while the Playback View is re-typeset then re-try
ca: Si us plau espereu mentre es reescriu la visualització de reproducció, després reproveu.

en: Poet
ca: Poeta

en: Poet/Lyricist
ca: Poeta/LLetrista

en: Point and Click (Off/On)
ca: Apunta i clica (Desactivat/Activat)

en: Point-and-click is now Off.
    This means that you will be not able to click on the typeset score to move the cursor to a given note, or do editing etc.
    Generated PDF files will be smaller. Use this for pdf export
ca: Apunta-i-clica ara està desactivat.
    Això significa que no podreu fer clic sobre la partitura gravada per moure el cursor a nota donada, o fer edicions, etc.
    El PDF generats seran més petits. Useu això per exportar el pdf.

en: Point-and-click is now On.
    This means that you will be able to click on the typeset score to move the cursor to a given note, or do editing etc.
    Generated PDF files will be larger though.
ca: Apunta-i-clica està activat.
    Aìxò implica que podreu clicar sobre la partitura gravada per moure el cursor a una nota donada, o fer edició, etc.
    Els PDF generats seran però més grans.

en: Polymetric Staffs (Off/On)
ca: Pentagrames polimètrics (Activa/Desactiva)

en: Polymetric Staffs not checked
ca: No s'han verificat el pentagrames polimètrics

en: Polymetric Staffs will no longer typeset
ca: Els pentagrames polimètrics ja no es gravaran.

en: Polyphony
ca: Polifonia

en: Pop Position
ca: Fes aparèixer una posició

en: Pop and Push Position
ca: Fes aparèixer i empeny una posició

en: Pop up a menu of adjustments to be made to the selection with a value you give.
ca: Emergeix un menú d'ajustaments a fer a la selecció amb un valor que heu donat.

en: Pop up a menu of insertions that require a value to insert.
ca: Emergeix un menú d'insercions que requereixen un valor per inserir.

en: Pops a position from the stack of cursor positions, moving the cursor there
ca: Fest aparèixer una posició de la pila de posicions de cursor, movent el cursor aquí

en: Pops a position from the stack of cursor positions, pushes the current position, then moves the cursor to the popped position
ca: Fes aparèixer una posició de la pila de posicions de cursor, empeny la posició actual, a continuació mou el cursos a la posició que ha aparegut

en: Pops up a Print dialog. From this you can send your typeset score to a printer or to a PDF file.
ca: Fa emergir un diàleg d'impressió. Des d'aquí podeu enviar la vostra partitura gravada a una impressora o a un fitxer PDF.

en: Pops up a dialog to get timings for start and end of playback.
ca: Fa aparèixer un diàleg per obtenir el moment d'inici i final de la reproducció.

en: Pops up a menu to apply some style to the selection.
ca: Emergeix un menú per aplica algun estil a la selecció.

en: Pops up a window which displays the object at the cursor, including anything attached to it.
ca: Fa emergir una finestra que mostra l'objecte al cursor, incloent-hi qualsevol cosa annexada a ell.

en: Populate with these clicks
ca: Ompliu tot amb aquests clics

en: Portato (Off/On)
ca: Portato (Activa/Desactiva)

en: Portrait
ca: Vertical

en: Position editing not implemented
ca: No s'ha implementat l'edició del posicionament

en: Possibly Invalid
ca: Possiblement no vàlid

en: Postfix
ca: Sufix

en: Prall
ca: Mordent

en: Prall (Off/On)
ca: Mordent (Desactiva/Activa)

en: Prall Down
ca: Mordent cap avall

en: Prall Mordent
ca: Mordent mordent invertit

en: Prall Prall
ca: Mordent mordent

en: Prall Up
ca: Mordent cap amunt

en: PrallPrall (Off/On)
ca: MordentMordent (Desactiva/Activa

en: Preceding measures are empty
ca: Els compassos anteriors estan buits

en: Preferences - Denemo
ca: Preferències - Denemo

en: Prefix Key %s, waiting for key %stype Esc to abort
ca: Prefix tecla %s, s'està esperant per la tecla %sentreu Esc per abortar

en: Prepend Encapsulated Postscript
ca: Posa Postsript encapsulat al principi

en: Prepended Postscript Deleted
ca: S'ha esborrat el Postscript adjuntat a l'inici

en: Preset for first voice. Stems up
ca: Preestableix la primera veu. Pliques amunt

en: Preset for second voice. Stems down.
ca: Preestablerta la segona veu. Pliques avall

en: Preset for third voice. Stems up.
ca: Preestableix la tercera veu. Pliques amunt

en: Preset for voice four. Stems down.
ca: Preestableix la veu 4. Pliques avall

en: Press Button
ca: Pulseu el botó

en: Press Left.
ca: Premeu esquerre.

en: Press a duration key to get two, beamed, grace notes
ca: Prem una tecla de duració per obtenir dos notes de gràcia amb barra

en: Press a shortcut sequence for this command
ca: Premeu una seqüència de drecera per a aquesta ordre

en: Press a shortcut sequence whose command you seek
ca: Premeu una seqüència de drecera l'ordre de la qual busqueu

en: Press the foot pedal at the start of each measure. The bar number is displayed and the beats are interpolated following the timesignature set. Two quick presses of the foot pedal stops the conductor.
ca: Premeu el pedal de peu a l'inici de cada compàs. Es mostra el número de barra i les pulsacions s'interpolen seguint la indicació de temps establerta. Dues pressions ràpides del pedal de peu atura el conductor.

en: Prev Bookmark
ca: Marcador previ

en: Preview
ca: Previsualitza

en: Preview Four Measures
ca: Previsualitza quatre compassos

en: Previous
ca: Previ

en: Previous Annotated Page
ca: Pàgina prèvia anotada

en: Previous Movement
ca: Moviment previ

en: Previous Note Onset
ca: Nota prèvia d'inici

en: Print
ca: Imprimeix

en: Print Accompanist's Score
ca: Imprimeix la partitura de l'acompanyant

en: Print Allegro in bold italics above the chord.
ca: Imprimeix Allegro en itàlica negreta a sobre de l'acord.

en: Print Andante in bold italics above the chord.
ca: Imprimeix andane en itàlica negreta a sobre de l'acord.

en: Print Anyway
ca: Imprimeix malgrat això

en: Print Bass Part Omitting Figures
ca: Imprimeix la part del baix ometent les figures

en: Print Excerpt Range
ca: Imprimeix el rang del fragment

en: Print First Page Number (Off/On)
ca: Imprimeix el primer número de pàgina (Desactiva/Activa)

en: Print Instrument name before staff at start of score,
ca: Imprimeix el nom de l'instrument abans del pentagrama a l'inici de la partitura,

en: Print Largo above note at cursor
ca: Imprimeix largo sobre la nota al cursor

en: Print Layout
ca: Disposició d'impressió

en: Print Movement
ca: Imprimeix el moviment

en: Print Part
ca: Imprimeix una part

en: Print Part with Title Page
ca: Imprimeix la part amb el títol de la pàgina

en: Print Presto in bold italics above the chord.
ca: Imprimeix presto en itàlica negreta a sobre de l'acord.

en: Print Preview
ca: Imprimeix una visualització prèvia

en: Print Score and Parts
ca: Imprimeix la partitura i les parts

en: Print Selection
ca: Imprimeix la selecció

en: Print Three Parts as Cue for Accompanist
ca: Imprimeix tres parts com a pista per a l'acompanyant

en: Print Transposed
ca: Imprimeix trasposada

en: Print Two Parts as Cue for Accompanist
ca: Imprimeix dues parts com a pista per a l'acompanyant

en: Print congruentia / canon symbol
ca: Imprimeix un símbol congruentia / canon

en: Print from Measure
ca: Imprimeix des del compàs

en: Print out 8va up
ca: Imprimeix una octava més amunt

en: Print preview of current bar and the next three.
ca: Imprimeix una previsualització de la barra actual i les pròximes tres.

en: Print the grace note(s) at the cursor attached to the previous note. Beware! You must reissue this command if you change the notes in any way, only the pitch and duration when this command was issued will be printed.
ca: Imprimeix la(es) nota(es) de gràcia al cursor annexada a la nota prèvia. Atenció! Heu de tornar a donar aquesta ordre si canvieu les notes de qualsevol manera, sols s'imprimirà la tonalitat i la duració quan es va invocar aquesta ordre.

en: Print this part from all of them?
ca: Voleu imprimir aquesta part d'entre totes les parts?

en: Print transposed:
ca: Imprimeix transposat:

en: Print version information and exit
ca: Imprimeix la informació de versió i surt

en: Print whole file?
ca: Voleu imprimir el fitxer sencer?

en: Print with Ambitus
ca: Imprimeix amb l'ambitus

en: PrintView
ca: Visualització d'impressió

en: Printed as "ˬ" (lyric tie symbol)
ca: Imprès com a «ˬ» (símbol de lligadura de lletra)

en: Printed as space
ca: Imprès com a espai

en: Printing resumes normal size music.
ca: La impressió torna a la mida normal de la música

en: Prints All Layouts
ca: Imprimeix totes les disposicions

en: Prints Chord symbols separated by bar lines. Repeats, time signatures and text are also printed for this staff.
ca: Imprimeix els símbols d'acord separats per línies de compas. Les repeticions, les indicacions de temps i el text també s'imprimeixen per a aquest pentagrama.

en: Prints Dal Segno below the chord at the cursor.
ca: Imprimeix Dal Segno a sota de l'acord al cursor.

en: Prints a Sustain Off Mark
ca: Imprimeix una marca d'aixecar el peu del pedal de ressonància

en: Prints a Sustain Pedal On Mark
ca: Imprimeix una marca de prémer el pedal de ressonància

en: Prints a caesura (pause) at the cursor position.
ca: Imprimeix una cesura (pausa) a la posició del cursor.

en: Prints a close parenthesis after the chord at the cursor.
ca: Imprimeix una parèntesis de tancament després de l'acord al cursor.

en: Prints a composer name for current movement.
ca: Imprimeix el nom del compositor per al moviment actual

en: Prints a composer name on title page
ca: Imprimeix el nom del compositor a la pàgina de títol

en: Prints a copyright notice on title page
ca: Imprimeix un avís de copyright a la pàgina de títol

en: Prints a custos at the end of each line for the current movement. Repeat command to turn custos off.
ca: Imprimeix un custos a l'inici de cada línia per a moviment actual. Repetiu l'ordre per desactivar el custos.

en: Prints a date on the title page.
ca: Imprimeix una data a la pàgina de títol

en: Prints a footnote at the bottom of the current page. The mark is placed above the note at the cursor.
ca: Imprimeix una nota a peu de pàgina al peu de la pàgina actual. La marca es posa a sobre de la nota al cursor.

en: Prints a heading the current movement
ca: Imprimeix una capçalera per al moviment actual

en: Prints a natural over the note at the cursor
ca: Imprimeix un signe de natural sobre la nota al cursor

en: Prints a piece name for the Movement
ca: Imprimeix un nom de peça per a aquest moviment

en: Prints a repeat start, with double bar on previous line if at a line break.
ca: Imprimeix un inici de repetició, amb una barra doble a la línia prèvia si està a un salt de línia.

en: Prints a sharp above the note/chord
ca: Imprimeix un signe de sostingut sobre la nota/acord

en: Prints a subtitle for the Movement
ca: Imprimeix un subtítol per al moviment

en: Prints a tiny text in top left corner of the first page and optionally on subsequent pages. The score layout name can also be optionally included. If only on first page it comes below the title.
ca: Imprimeix un text petit a la cantonada superior esquerra de la primera pàgina i opcionalment a les pàgines subseqüents. Es pot incloure opcionalment també el nom de la disposició. Si sola apareix a la primera pàgina es posa sota el títol.

en: Prints a title on title page
ca: Imprimeix un títol en la pàgina del títol

en: Prints accidentals according to a chosen style
ca: Imprimei els accidents d'acord amb l'estil escollit

en: Prints an open parenthesis before the chord at the cursor.
ca: Imprimeix un parèntesis d'obertura abans de l'acord al cursor.

en: Prints current staff in a tiny font.
ca: Imprimeix el pentagrama actual en un tipus de lletra molt petita.

en: Prints dotted barline
ca: Imprimeix una barra de punts

en: Prints flat sign over note
ca: Imprimeix el signe de bemoll a sobre de la nota

en: Prints my special effect
ca: Imprimeix el meu efecte especial

en: Prints note with neomensural style notehead.
ca: Imprimeix la nota amb un cap de nota en estil neomensural

en: Prints out note heads in normal size
ca: Imprimeix els caps de nota amb mida normal

en: Prints out note heads in small size
ca: Imprimeix els caps de nota amb mida petita

en: Prints out note heads in tiny size
ca: Imprimeix els caps de nota amb mida molt petita

en: Prints out the music of this staff one octave higher.
ca: Imprimeix la música d'aquest pentagrama una octava més alta.

en: Prints out the score with the topmost staff in tiny size and puts page breaks before each movement.
ca: Imprimeix la partitura amb el pentagrama de la part superior a mida petita i posa salts de pàgina abans de cada moviment.

en: Prints page numbers at center bottom of the page, or revert to default positioning.
ca: Imprimeix els números de pàgina centrats al peu de pàgina, o retorna al posicionament determinat.

en: Prints part with part name on title page
ca: Imprimeix la part amb nom de la part al títol de la pàgina

en: Prints shortened form of instrument name before this staff for second and subsequent systems
ca: Imprimeix la forma curta del nom de l'instrument abans d'aquest pentagrama per el segon i subsegüent sistemes

en: Prints slur below
ca: Imprimeix la lligadura a sota

en: Prints slurs as normal
ca: Imprimeix la lligadura com normalment

en: Prints slurs up
ca: Imprimeix una lligadura cap amunt

en: Prints text to start or continue a crescendo extending over a passage. Use for cresc. poco a poco, for example. Terminate with End Crescendo marking or a dynamic mark, else nothing will be printed. LilyPond markup, such as \\bold can be used.
ca: Imprimeix el text per iniciar o continuar un crescendo estenent sobre una passatge. Useu for cresc, poco a poco, per exemple. Acabeu-lo amb el marcador de Finalitza crescendo o una marca dinàmica, en cas contrari no s'imprimirà res. Es pot usar el marcatge del LilyPond, com ara \bold.

en: Prints text to start or continue a crescendo extending over a passage. Use for cresc. poco a poco, for example. Terminate with End Diminuendo marking or a dynamic mark, else nothing will be printed. LilyPond markup, such as \\bold can be used.
ca: Imprimeix el text per iniciar o continuar un crescendo que s'estén sobre un passatge. Useu-lo per a crec., poco a poco, per exemple. Acabeu-lo amb un marcador de Finalitza diminuendo o una marca dinàmica, en cas contrari no s'imprimirà res. Es pot usar el marcatge del LilyPond, com ara \bold.

en: Prints text to start or continue a diminuendo extending over a passage. Use for dim. poco a poco, for example. Terminate with End Diminuendo marking or a dynamic mark, else nothing will be printed. LilyPond markup, such as \\bold can be used.
ca: Imprimeix text per iniciar o continuar un diminuendo que s'estén sobre un passatge. Useu-lo per a dim., poco a poco, per exemple. Acabeu-lo amb un marcador de Finalitza diminuendo o una marca dinàmica, en cas contrari no s'imprimirà res. Es pot usar el marcatge del LilyPond, com ara \bold.

en: Prints the Bass part omitting any figured bass figures.
ca: Imprimeix la part del baix ometent totes les figures del baix continu.

en: Prints the accidental above rather than before the note. In European music from before about 1600, singers were expected to chromatically alter notes at their own initiative according to certain rules. This is called musica ficta. In modern transcriptions, these accidentals are usually printed over the note.
ca: Imprimeix l'accident a sobre més que abans de la not. A la música europea d'abans de 1600 s'esperava que els cantants alteressin les notes cromàticament a iniciativa pròpia d'acord amb certes regles. Això s'anomena música ficta. A les transcripcions modernes aquests accidents s'imprimeixen habitualment sobre la nota.

en: Prints the accidental in ().
ca: Imprimeix l'accident a ().

en: Prints the arranger name on title page
ca: Imprimeix el nom de l'arreglador a la pàgina del títol

en: Prints the instrumentation on the title page. This can be edited for layouts that print just one part or section.
ca: Imprimeix la instrumentació a la pàgina de títol. Això es pot editar per a les disposicions que imprimeixen sols una part o secció.

en: Prints the musical instruction "fine", in italics.
ca: Imprimeix la instrucció musical "fine", en itàlica.

en: Prints the name given above and to the left at the start of the movement.
ca: Imprimeix el nom donat a dalt i a l'esquerra de l'inici del moviment.

en: Prints the name given as a title above the current movement.
ca: Imprimeix el nom donat com un títol a sobre el moviment actual.

en: Prints the name given as a title centered at the start of the score.
ca: Imprimeix el nom donat com a títol centrat al principi de la partitura.

en: Prints the name given at the start of the Piano staff which must be where the cursor is. Remove instrument names on the individual staffs by setting them blank.
ca: Imprimeix el nom donat a l'inici del pentagrama de piano que ha d'estar on esta el cursor. Elimina els noms d'instruments als pentagrames individuals establint-los en blanc.

en: Prints the name given below the title of this movement.
ca: Imprimeix el nom donat a dalt a sota del títol d'aquest moviment.

en: Prints the note at the cursor with the tremolo marking for the subdivisions specified.
ca: Imprimeix la nota al cursor amb el marcador de tremolo per a les subdivisions especificades.

en: Prints the poet or lyricist name on title page
ca: Imprimeix el nom del poeta o del lletrista a la pàgina de títol

en: Prints the score printing the range (ambitus) of each part at the start of the staff
ca: Imprimeix la partitura imprimint el rang (ambitus) de cada part a 'inici del pentagrama

en: Prints the score using all the defined score layouts.
ca: Imprimeix la partitura la partitura usant totes les disposicions de partitura definides.

en: Prints the text you give above the chord.
ca: Imprimeix el text que doneu a sobre de l'acord.

en: Prints the top two staffs on a single staff as cue.
ca: Imprimeix la part superior de dos pentagrames en un pentagrama únic com a pista.

en: Prints this movement starting on a new page
ca: Imprimeix aquest moviment començant a una pàgina nova

en: Prints this staff (only) transposed. This is in addition to any score-wide transposition
ca: Impreieix aquest pentagrama (sols) transposat. Això és a més a més de cap transposició de pentagrama complet

en: Prints three pieces of text left, right and centered on a single line. Each field can be a different size etc.
ca: Imprimeix tres porcions de text a l'esquerra, a la dreta i al centre a una única línia. Cada cap pot ser d'una mida diferent, etc.

en: Prints title for the current movement
ca: Imprimeix un títol per al moviment actual

en: Prints top three parts on one staff as cues.
ca: Imprimex les tres parts superiors a un pentagrama com a pistes.

en: Prints trills with the common 18th c. notation: a plus sign.
ca: Imprimeix els refilets amb la notació comuna del segle XVIII: un símbol d'addició.

en: Prints two fingerings joined to indicate a change of fingering on one note.
ca: Imprimeix dues digitacions unides per indicar un canvi de la digitació en una nota.

en: Prints two time-signatures, the second is active.
ca: Imprimeix dues indicacions de temps, la segona és activa.

en: Prints with just one beam linking to left.
ca: S'imprimeix amb sols una barra enllaçada a l'esquerra.

en: Prints with just one beam linking to the right.
ca: S'imprimeix amb sols una barra enllaçada a la dreta.

en: Prints with just three beams linking to the left.
ca: S'imprimeix amb sols tres barres enllaçades a l'esquerra.

en: Prints with just three beams linking to the right.
ca: S'imprimeix amb sols tres barres enllaçades a la dreta.

en: Prints with just two beams linking to the left.
ca: S'imprimeix amb sols dues barres enllaçades a l'esquerra.

en: Prints with just two beams linking to the right.
ca: S'imprimeix amb sols dues barres enllaçades a la dreta.

en: Prints your text above the music at this point
ca: Imprimeix el vostre text a sobre de la música en aquest punt

en: Priority now
ca: Prioritat ara

en: Problem with measure length
ca: Problema amb la longitud del compàs

en: Process scheme commands from system file on file open
ca: Ordres de procés de scheme del fitxer de sistema a l'obertura de fitxer<

en: Process scheme commands in pathtofile on file open
ca: Ordres de procés de scheme al camí de fitxer per a l'obertura de fitxer

en: Process the scheme on startup
ca: Procesa el scheme a l'inici

en: Profile
ca: Perfil

en: Program
ca: Programa

en: Program:
ca: Programa:

en: Progress
ca: Progrés

en: Prolog unchanged
ca: Pròleg sense canvi

en: Properties
ca: Propietats

en: Proportional Notation
ca: Notació proporcional

en: Proportional Note Spacing
ca: Espaiat proporcional de la música

en: Push Position
ca: Empeny la posició

en: Pushes the current cursor position onto a stack
ca: Empeny la posició actual del cursor cap a una pila

en: Put Edit Script
ca: Posa l'script d'edició

en: Put Script as Initialization Script for this Menu
ca: Posa l'script com a script d'inicialització per a aquest menú

en: Put just one beam to the left or undo a previous invocation of this command
ca: Posa únicament una barra a l'esquerra o desfés una invocació prèvia d'aquesta ordre

en: Put just one beam to the right or undo a previous invocation of this command
ca: Posa únicament una barra a la dreta o desfés una invocació prèvia d'aquesta ordre

en: Put just three beams to the left or undo a previous invocation of this command
ca: Posa únicament tres barres a l'esquerra o desfés una invocació prèvia d'aquesta ordre

en: Put just three beams to the right or undo a previous invocation of this command
ca: Posa únicament tres barres a la dreta o desfés una invocació prèvia d'aquesta ordre

en: Put just two beams to the left or undo a previous invocation of this command
ca: Posa únicament dues barres a l'esquerra o desfés un invocació prèvia d'aquesta ordre

en: Put just two beams to the right or undo a previous invocation of this command
ca: Posa únicament dues barres a la dreta o desfés una invocació prèvia d'aquesta odre

en: Puts Da Capo al fine over the chord at the cursor.
ca: Posa Da Capo al fine sobre l'acord al cursor.

en: Quarter Comma Meantone
ca: To mitjà coma quart

en: QuarterNote
ca: Negra

en: Quick LilyPond Export
ca: Exportació ràpida del LilyPond

en: Quick LilyPond Part
ca: Part del LiyPond de manera ràpida

en: Quick LilyPond Parts
ca: Parts del LilyPond de manera ràpida

en: Quick LilyPond Parts All Movements
ca: Parts del Lilypond tots els moviments de manera ràpida

en: Quit
ca: Surt

en: Quit the Denemo program - closes tabs one at a time.
ca: Surt del programa Denemo - tanca les pestanyes una per una.

en: Ragged Bottom
ca: Part inferior irregular

en: Ragged Last
ca: Última regular

en: Ragged Right (On/Off)
ca: Irregular a la dreta (Activat/Desactivat)

en: Raise
ca: Aixeca

en: Raise/Lower
ca: Alça/Baixa

en: Range
ca: Rang

en: Rate of re-typeset in ms
ca: Taxa de regravat en ms

en: Re-calculate
ca: Recalcula

en: Re-calculate this layout to incorporate changes made to the score structure.
ca: Torna a calcular aquesta disposició per incorporar els canvis fets a l'estructura de la partitura.

en: Re-issues the last print command. Use this after modifying the file to repeat the typesetting.
ca: Torna a emetre l'última ordre. Useu això després de modificar el fiter per repetir el gravat.

en: Re-label Snippet
ca: Re-etiqueta el fragment

en: Re-order Accidentals/Ornaments
ca: Reordena els accidents/ornaments

en: Re-order Movement
ca: Reordena el moviment

en: Re-positioned
ca: Tornat a posicionar

en: Re-run the command to edit the Denemo Directive
ca: Tona a executar l'ordre per editar la Directiva del Denemo

en: Re-runs any directives that may have become stale.
ca: Torna a executar les directives que poden haver quedat aturades.

en: Re-size
ca: Redimensiona

en: Re-title
ca: Torneu a posar el títol

en: Re-use last settings on startup
ca: Reusa els últims paràmetres a l'inici

en: Re-use your old preferences, palettes and shortcuts?
ca: Voleu reutilitzar les vostres preferències, paletes i dreceres antigues?

en: Re-write Script
ca: Reescriu l'script

en: Rebar-Merge underfull, split overfull bars
ca: Tornaa dividir els compassos - Fusiona els compassos no totalment plens

en: Recalculate
ca: Recalcula

en: Recalculates the timing of each note.
ca: Recalcula el temps de cada nota.

en: Record Scheme Script
ca: Grava l'script de scheme

en: Recording
ca: Gravació

en: Recording + Play Along
ca: Gravació + tocar seguint la música

en: Recursive key capture not possible!
ca: No és possible la captura recursiva de tecles!

en: Red dots and crosses (Off/On)
ca: Punts i creus vermells (Activa/Desactiva)

en: Redo
ca: Refès

en: Redoes the next of the steps you have Undone
ca: Refà el proper dels passos que heu desfet

en: Reduce Space Between Systems (On/Off)
ca: Redueix l'espai entre sistemes (Activa/Desactiva)

en: Reduce the beaming between this and the next note to just one beam
ca: Redueix el barrat entre aquesta nota i la següent a únicament una barra

en: Reduce the dotting of the chord note or rest at the cursor.
ca: Redueix la duració de l'acord, la nota o la pausa al cursor eliminant el punt.

en: Reduce the volume of the source audio relative to the volume of the score
ca: Redueix el volum de l'àudio font en relació amb el volum de la partitura

en: Reduces the gap between the systems of staffs on a page for the current movement.
ca: Redueix l'espai entre els sistemes de pentagrames a una pàgina per al moviment actual.

en: Refresh
ca: Refresca

en: Refresh Dynamic Directives
ca: Refresca les directives dinàmiques

en: Refreshes the set of commands available from Denemo.org.
    Use More Commands after this has finished
ca: Refresca el conjunt d'instruccions disponible des de Denemo.org.
    Useu Més Instruccions un cop això hagi acabat

en: Regular Bar Numbering
ca: Numeració regular de barra

en: Release Button
ca: Deixeu anar el botó

en: Reload Score-Wide Settings
ca: Recarrega la configuració per a tota la partitura

en: Reload the "Drum GM to User" Map
ca: Recarrega el mapa "Percussió GM a usuari"

en: Reload the score wide settings for this layout from the current values in the score.
    Do this if you have made changes to the score titles etc which you wish to be used for this layout.
ca: Recarrega la configuració global de la partitura per a aquesta disposició a partir dels valors actuals de la partitura.
    Feu això si heu fet canvis als títols i altres elements de la partitura que desitgeu que es faci servir per a aquesta disposició.

en: Reloads the drum map which is needed for DrumGm2User
ca: Recarrega el mapa de percussió que cal per a DrumGM2User

en: Reminder Accidental
ca: Accident recordatori

en: Remove All Music?
ca: Voleu eliminat tota la música?

en: Remove Dot
ca: Suprimeix el punt

en: Remove End cresc. marking
ca: Elimina el marcador de final de crescendo

en: Remove End dim. marking
ca: Elimina el marcador de final de diminuendo

en: Remove Shortcut
ca: Elimina la drecera

en: Remove Start cresc. marking
ca: Elimina el marcador d'inici de crescendo

en: Remove Start dim. marking
ca: Elimina l'inici del marcador de diminuendo

en: Remove a note from the current chord, based on the cursor position
ca: Suprimeix una nota de l'acord actual, en base a la posició del cursor

en: Remove all Shading
ca: Elimina tots els ressaltats

en: Remove buttons and other customized scheme on startup?
ca: Voleu eliminar els botons i altres esquemes personalitzats a l'inici

en: Remove from Palette
ca: Elimina de la paleta

en: Remove note
ca: Suprimeix una nota

en: Remove one dot for each note in the selection or single note
ca: Elimina un punt per a cada nota a la selecció o la nota única

en: Remove slur end
ca: Elimina el final de lligadura d'expressió

en: Remove slur start
ca: Elimini l'inici de lligadura d'expressió

en: Remove the beaming between this and the next note
ca: Elimina el barrat entre aquesta nota i la següent

en: Remove the previous transcription from this measure on?
ca: Voleu eliminar la transcripció prèvia a partir d'aquest compàs?

en: Remove this Shading
ca: Elimina aquest ressaltat

en: Remove this button from this palette
ca: Elimina aquest botó d'aquesta paleta

en: Remove this element from this layout
ca: Suprimeix aquest element d'aquesta disposició

en: Remove this movement from the score layout
ca: Esborra aquest moviment de la disposició de la partitura

en: Remove this staff (with all its voices) for customized layout.
ca: Suprimeix aquest pentagrama (amb totes les seves veus) per a una disposició personalitzada.

en: Remove this staff brace from these staffs for a customized layout.
ca: Suprimeix aquesta clau de pentagrama d'aquests pentagrames per a una disposició personalitzada

en: Remove tie
ca: Elimina la lligadura d'unió

en: Removes gaps in duration of measures, redistributes the notes according to the time signature.
ca: Elimina els buits en la duració dels compassos, redistribueix les notes d'acord amb la indicació del temps.

en: Removes incorrectly placed slur start/end markers on current voice/staff.
ca: Elimina els marcadors d'inici/final de lligadures d'expressió posat incorrectament a la veu/pentagrama actual.

en: Removes the file that creates customized buttons on the title bar (and any other scheme you have added to the startup script).
ca: Remou el fitxer que crea els botons personalitzats a la barra de títol (i qualsevol altre esquema que hàgiu afegit a l'script d'inici).

en: Removes the mark from the MIDI note onset, so that inserting durations have their normal meaning.
ca: Elimina la marca de la nota MIDI d'inici, de manera que les duracions inserides tenen el segu significat normal.

en: Removes your customization of this slur
ca: Elimina la vostra personalització d'aquesta lligadura d'expressió

en: Removes your customization of this tie
ca: Elimina la vostra personalització d'aquesta lligadura d'unió

en: Rename Music Snippet
ca: Reanomena el fragment musical

en: Repeat
ca: Repetició

en: Repeat End Barline
ca: Barra final de repetició

en: Repeat End-Start
ca: Repeteix Final-Inici

en: Repeat Shaping Slur?
ca: S'ha de tornar a donar forma a la lligadura d'expressió?

en: Repeat Shaping Tie?
ca: S'ha de tornar a donar forma a la lligadura d'unió?

en: Repeat Slur Positioning Hint?
ca: S'ha de repetir la pista sobre la ubicació de lligadura d'unió?

en: Repeat Start Barline
ca: Barra inicial de repetició

en: Repeat Tie
ca: Repeteix la lligadura d'unió

en: Repeat the command?
    (Hold Shift for advanced edit)
ca: Voleu repetir l'ordre?
    (Manteniu Majúscules per a edició avançada)

en: Repeats
ca: Repeticions

en: Repeats are usually inserted using commands to insert repeat barlines and to insert first/second/nth time bar markings from the Directives menu - look these up in the Command Center. This menu is just for those that want the normal LilyPond syntax for repeats - use right-click->More Commands to un-hide these.
ca: Generalment les repeticions s'insereixen usant ordres per inserir barres de repetició i per inserir marcadors de barres de primer/segona/enèsima vegada des del menú de Directives - busqueu-les al Centre d'ordres. Aquest menú és exactament per a les persones que volen la sintaxi normal del LilyPond per a les repeticions - useu clic dret->Més ordres per desamagar-les.

en: Replace
ca: Reemplaça

en: Replace Current Staff?
ca: Voleu reemplaçar el pentagrama actual?

en: Replace LilyPond
ca: Reemplaça el LilyPond

en: Replace Standard Layout?
ca: Voleu reemplaçar la disposició estàndard

en: Replace current graphic?
ca: Voleu reemplaçar la gràfica actual?

en: Replace current rules
ca: Reemplaça les regles actuals

en: Replace with verses
ca: Reemplaça amb versos

en: Replaces empty measures from the cursor position onwards with non-printing whole measure rests.
ca: Reemplaça els compassos buits a partir de la posició del cursor en endavant amb silencis de compàs complet no imprimibles.

en: Replacing Text
ca: S'està reemplaçant el text

en: Report bugs to http://www.denemo.org
    GNU Denemo, a free and open music notation editor
ca: Informeu de fallades a http://www.denemo.org
    El GNU DENEMO, un editor lliure i obert de notació musical

en: Reset
ca: Restableix

en: Reset for All Layouts
ca: Restableix totes les disposicions

en: Resets the synthesizer, on JACK it sends a JACK panic.
ca: Restableix el sintetitzador, al JACK envia un pànic JACK.

en: Rest
ca: Silenci

en: Rest Insertion
ca: Inserció de silencis

en: Restore Default Slur Shape/Position
ca: Restaura la posició/forma predeterminada de la lligadura d'expressió

en: Restore Default Tie Shape/Position
ca: Restaura la forma/posició predeterminada de la lligadura d'unió

en: Restore Position
ca: Restaura la posició

en: Restrain Open Strings
ca: Restringeix les cordes a l'aire

en: Restrains the use of open strings in Tablature.
ca: Restringeix l'ús de les cordes a l'aire a la tabulatura.

en: Resume Seek/Edit
ca: Continua Cerca/Edita

en: Resume previous music search
ca: Continua la cerca prèvia de música

en: Resume previous search
ca: Continua la cerca prèvia

en: Resumes seeking and optionally editing the last sought type of object.
ca: Continua la cerca i opcionalment l'edició de l'últim tipus cercat de objecte.

en: Resumes the last Seeking/Editing/Deleting operation. All objects of the type last searched for will be sought again, from the cursor onwards.
ca: Reprèn l'última operació Cerca/Edició/Eliminació. Tots els objectes del tipus de l'última cerca se cercaran un altre cop, a partir del cursor.

en: Return
ca: Retorn

en: Returning to the first Movement for thumbnail selection
ca: S'està retornant al primer moviment per a la selecció de la miniatura

en: Returns MIDI output to transposition set on staff properties.
ca: Retorna la sortida de MIDI al conjunt de transposició de les propietats del pentagrama.

en: Reverse Selected Objects
ca: Reverteix els objectes seleccionats

en: Reverse Turn
ca: Retorn invertit

en: Reverse Turn (Off/On)
ca: Retorn revertit (Desactiva/Activa)

en: Revert Spacing
ca: Reverteix l'espaiat

en: Revert selected objects
ca: Reverteix els objectes seleccionats

en: Revert to Default
ca: Reverteix al valor predeterminat

en: Revert to Optimal
ca: Reverteix a l'òptim

en: Reverts the "Stop Drawing Staff" command
ca: Reverteix l'ordre "Deixa de dibuixar el pentagrama"

en: Reverts the "Stop drawing notes" command
ca: Reverteix l'odre "Deixa de dibuixar les notes"

en: Reverts to the default part combining.
ca: Reverteix a la combinació predeterminada de parts.

en: Rheel (Off/On)
ca: Taló dret (Activa/Desactiva)

en: Rhythm Entry for MIDI in
ca: Entrada de ritme per a MIDI d'entrada

en: Ride Bell
ca: Ride bell

en: Right
ca: Dreta

en: Right Click Appending.
ca: Clic dret Adjunció.

en: Right Click on key.
ca: Clic dret sobre l'armadura.

en: Right Drag Note Onset
ca: Arrossegament dret per a inici de nota

en: Right Hand Fingering
ca: Digitació de la mà dreta

en: Right Margin
ca: Marge dret

en: Right click to update clef/time/key
ca: Feu un clic amb el botó dret per actualitzar la clau/el temps/l'armadura

en: Rtoe (Off/On)
ca: Peu de dit dret (Activa/Desactiva)

en: Run Object Editor
ca: Executa l'editor d'objectes

en: Run the Edit Script for
ca: Executa l'Script d'edició per a

en: Run the Object Editor
ca: Executa l'editor d'objectes

en: Runs Quick LilyPond Part on all the staffs of the current movement.
ca: Executa Parts del LilyPond de manera ràpida en tots els pentagrames del moviment actual.

en: Runs Quick LilyPond Parts on all movemnts.
ca: Executa Parts del Lilypond de manera ràpida sobre tots els moviments

en: Runs your browser on a page giving access to denemo's internet relay chat
ca: Executa el vostre navegador a una pàgina donant accés al xat IRC del Denemo

en: SVG creation
ca: Creació de SVG

en: SVG files
ca: Fitxers SVG

en: Sample rate
ca: Taxa de mostreig

en: Save
ca: Desa

en: Save As
ca: Anomena i desa

en: Save Command Set
ca: Desa el conjunt d'ordres

en: Save Graphic
ca: Desa la gràfica

en: Save Parts
ca: Desa les parts

en: Save Parts: each staff becomes a file in lilypond format
ca: Desa les parts: cada pentagrama es converteix en un fitxerse en format lilypond

en: Save Scheme Text as...
ca: Desa el text de l'Scheme com a...

en: Save Script
ca: Desa l'script

en: Save Script as New Menu Item
ca: Desa l'script com a nou element de menú

en: Save Script from Scheme Window
ca: Desa l'script de la finestra de scheme

en: Save Selection
ca: Desa la selecció

en: Save Template
ca: Desa la plantilla

en: Save _As
ca: _Anomena i desa

en: Save a copy of the score
ca: Desa una còpia de la partitura

en: Save as Default Command Set
ca: Desa com a conjunt predeterminat d'ordres

en: Save as a Custom Command Set
ca: Desa com a conjunt personalitzat d'ordres

en: Save as…
ca: Anomena i desa…

en: Save changes?
ca: Voleu desar els canvis?

en: Save the current commands and keyboard shortcuts as the default
ca: Desa com a predeterminades les ordres actuals i les dreceres de teclat

en: Save the score as a template for re-use as a starting point for new scores
ca: Desa la partitura com a plantilla per a reutilitzar com a punt de partida de noves partitures

en: Save the score before trying to set the thumbnail
ca: Deseu la partitura abans de intentar establir la miniatura

en: Save the score under a new name
ca: Desa la partitura sota un nom nou

en: Save the score. The score is saved to disk in XML format.
ca: Desa la partitura. La partitura es desa al disc amb format XML.

en: Save the selected music. Not sure if this is working
ca: Desa la música seleccionada. No és segur que això funcioni

en: Saves textual comments for this staff
ca: Desa els comentaris textuals per a aquest pentagrama

en: Saves the current score as a template, offering to remove the music if desired.
ca: Desa la partitura actual com a plantilla, oferint suprimir la música si es vol.

en: Saving a graphic for use in the %s script
ca: S'està desant una gràfica per usar a l'script %s

en: Scale Display
ca: Escala la pantalla

en: Scale Next Chord
ca: Escala l'acord següent

en: Scales the display by value given by user.
ca: Escala la pantalla per un valor donat per l'usuari.

en: Scaling Graphic
ca: Escalat de grafic

en: Scaling Text
ca: S'està escalant el text

en: Scheme Data
ca: Dades scheme

en: Scheme Script
ca: Script del Scheme

en: Scheme text changed
ca: El text del scheme ha canviat

en: Score
ca: Partitura

en: Score
ca: Partitura

en: Score Check: Error in this measure
ca: Verificació de la partitura: Error a aquest compàs

en: Score Directives
ca: Directives de la partitura

en: Score Header
ca: Capçalera de la partitura

en: Score Header Block Directives
ca: Directives de bloc de capçalera de partitura

en: Score Layout
ca: Format de la partitura

en: Score Layout Options
ca: Opcions de disposició de partitura

en: Score Paper Block Directives
ca: Directives de bloc de paper de partitura

en: Score Properties
ca: Propietats de la partitura

en: Score Properties Editor
ca: Editor de propietats de la partitura

en: Score Size
ca: Mida de la partitura

en: Score Titles
ca: Títols de la partitura

en: Score Version
ca: Versió de la partitura

en: Score and Movement Properties Editor
ca: Editor de propietats de partitura i moviment

en: Score is not saved
ca: La partitura no s'ha desat

en: Score properties
ca: Propietats de la partitura

en: Score to Title Spacing
ca: Espaiat de la partitura al títol

en: Score-wide Settings.
ca: Paràmetres de configuració per a tota la partitura

en: ScoreDirectives
ca: Directives de partitura

en: Script error, wrong parameter type to d-InfoDialog
ca: Error d'script, tipus incorrecte de paràmetre a d-InfoDialog

en: Seach backward for bookmarks in the current staff.
ca: Cerca cap a darrere per marcadors al pentagrama actual.

en: Seach forward for bookmarks in the current staff.
ca: Cerca endavant per marcadors al pentagrama actual.

en: Search
ca: Cerca

en: Search Bookmark
ca: Cerca el marcador

en: Search Note Sequence
ca: Cerca la seqüència de notes

en: Search Rhythmic Pattern
ca: Cerca el patró rítmic

en: Search for the next matching command. Starts again at the top once it has reached the end.
ca: Cerca per l'ordre següent que concordi. Comença un altre cop a la part superior, un cop s'ha arribat al final.

en: Search for under/overfull bars
ca: Cerqueu compassos no totalment plens / massa plens

en: Searches backward for the start of non-printing notes.
ca: Cerca cap endarrere per l'inici de notes no imprimibles.

en: Searches for a named Bookmark in the current staff.
ca: Cerca per un marcador amb nom al pentagrama actual.

en: Second Time Bar
ca: Compàs de segona execució

en: Second start Beam
ca: Inici segon de barra

en: See View->Score Layout to delete.
ca: Vegeu Visualitza->Disposició de partitura per esborrar.

en: Seek
ca: Cerca

en: Seek and edit Denemo Directives starting with the one at the cursor and optionally similar ones following. Position the cursor on a particular notehead to edit directives attached to individual noteheads (such as fingering), otherwise you will edit directives attached at the chord level (such as beaming).
ca: Cerca i edita les directives del Denemo començant amb la del cursor i opcionalment les següents que siguin semblants. Col·loqueu el cursor sobre un cap de nota particular per editar les directives annexes als caps de nota individuals (com ara la digitació), en cas contrari editareu directives annexades al nivell d'acords (com ara el barrat).

en: Segno (Off/On)
ca: Segno (Activa/Desactiva)

en: Select
ca: Selecciona

en: Select All Music In Movement
ca: Selecciona tota la música al moviment

en: Select All Staffs
ca: Selecciona tots els pentagrames

en: Select Column
ca: Selecciona la columna

en: Select Directive
ca: Seleccioneu una directiva

en: Select Duration
ca: Selecciona la duració

en: Select Left
ca: Selecciona esquerre

en: Select Measure
ca: Selecciona el compàs

en: Select Note
ca: Selecciona un anota

en: Select Notehead Type
ca: Seleccioneu el tipus de cap de nota

en: Select Notes
ca: Selecciona les notes

en: Select Right
ca: Selecciona dret

en: Select Staff
ca: Selecciona el pentagrama

en: Select Staffs to Print
ca: Seleccioneu els pentagrames a imprimir

en: Select a Palette to Show
ca: Seleccioneu una paleta per mostrar

en: Select a clef directive - use Shift for advanced edit
ca: Seleccioneu una directiva de clau - useu Majúscules per a edició avançada

en: Select a directive attached to the chord
ca: Seleccioneu una directiva lligada a l'acord

en: Select a directive attached to the note "%s"
ca: Seleccioneu una directiva lligada a la nota "%s"

en: Select a directive attached to the stem control object
ca: Seleccioneu una directiva annexada a un objecte de control de pliques

en: Select a directive attached to the tuplet end object
ca: Seleccioneu una directiva annexada a un objecte de finalització de grup excedent<

en: Select a directive attached to the tuplet start object
ca: Seleccioneu una directiva annexada a un objecte d'inici de grup excedent

en: Select a key signature directive - use Shift for advanced edit
ca: Seleccioneu una directiva d'armadura - useu Majúscules per a edició avançada<

en: Select a movement control directive - use Shift for advanced edit
ca: Seleccioneu una directiva de control de moviment - useu Majúscules per a edició avançada

en: Select a movement header block directive - use Shift for advanced edit
ca: Seleccioneu una directiva de bloc de capçalera de moviment - useu Majúscules per a edició avançada

en: Select a movement layout block directive - use Shift for advanced edit
ca: Seleccioneu una directiva de bloc de disposició de moviment - useu Majúscules per a edició avançada

en: Select a palette by clicking on one of its buttons.
    Thereafter use a keyboard shortcut to invoke this command
    and then type any label from the palette followed by <Return>
    You can cut the label short (it clicks the first button that matches).
ca: Seleccioneu una paleta clicant sobre un dels botons.
    Després d'axiò useu una drecera de teclat per invocar aquesta ordre
    i després entreu qualsevol etiqueta de la paleta seguit de <Intro>
    Podeu retallar l'etiqueta (clica el primer botó que concorda).

en: Select a score directive - use Shift for advanced edit
ca: Seleccioneu una directiva de partitura - useu Majúscules per a edició avançada

en: Select a score header block directive - use Shift for advanced edit
ca: Seleccioneu una directiva de bloc de capçalera de partitura - useu Majúscules per a edició avançada

en: Select a score or movement directive for advanced (low-level) edit.
    Note: these directives can be edited normally using Score/Movement Properties Editor from the Score or Movement menus.
ca: Seleccioneu una partitura per a una directiva de partitura o moviment per a l'edició avançada (a nivell baix).
    Nota: aquestes directives poden editar-se normalment usan l'editor de propietats de partitura/moviment dels menús de partitura o moviment.

en: Select a score paper block directive - use Shift for advanced edit
ca: Seleccioneu una directiva de bloc de paper de partitura - useu Majúscules per a edició avançada

en: Select a staff directive - use Shift for advanced edit
ca: Seleccioneu una directiva de pentagrama - useu Majúscules per a edició avançada<

en: Select a time signature directive - use Shift for advanced edit
ca: Seleccioneu una directiva d'indicació del compàs - useu Majúscules per a edició avançada<

en: Select a voice directive - use Shift for advanced edit
ca: Seleccioneu una directiva de veu - useu Majúscules per a edició avançada<

en: Select a voice for the music following the cursor position.&#10;The Voice 1,2,3,4 choices set up the voices so that first and third voices get stems up, second and fourth voices get stems down, third and fourth voice note heads are horizontally shifted, and rests in the respective voices are automatically moved to avoid collisions. The Automatic Voice setting returns all the voice settings to the neutral default directions
ca: Selecciona una veu per a la música seguint la posició del cursor.&#10;Les eleccions de Veu 1,2,3,4 estableixen les veus de manera que la primera i tercera veu tenen les vírgules cap a amunt, i la segona i quarta veu les tenen cap avall, els caps de les notes de la tercera i quarta veu estan desplaçats horitzontalment, i els silencis en les veus respectives es mouen automàticament per evitar les col·lisions. La configuració Veu Automàtica torna a establir totes les configuracions de veu a les direccions predeterminades neutral.

en: Select an ornament to insert as an object at the cursor (it will be typeset on the following note), or edit the ornament already present. Ornament here includes accidentals to be placed over or under other ornaments, as well as multiple ornaments stacked on one note/chord.
ca: Seleccioneu un ornament per inserir com a un objecte al cursor (es gravarà a la pròxima nota), o editeu l'ornament que ja està present. L'ornament inclou aquí els accidents a posar a sobre o a sota d'altres ornaments, així com ornaments múltiples apilats sobre una nota/acord.

en: Select and Reset Snippet
ca: Selecciona i restableix el fragment

en: Select desired clef
ca: Seleccioneu la clau desitjada

en: Select desired key signature
ca: Selecciona l'armadura desitjada

en: Select from List (or Cancel)
ca: Selecciona de la llista (o Cancel·la)

en: Select the default fonts used for titles, chord names etc. for the whole score.
ca: Seleccioneu els tipus de lletra predeterminat per als títols, els noms dels acords, etc., per a tota la partitura.

en: Select the directive %s on note "%s"?
ca: Voleu seleccionar la directiva %s sobre la nota "%s"?

en: Select the format of rehearsal marks (alphabetic, numeric, boxed, etc.)
ca: Seleccioneu el format per a les marques de pràctica (alfabètic, numèric, en caixa, etc.)

en: Select the text first.
ca: Seleccioneu primer el text.

en: Select track to import
ca: Seleccioneu la pista a importar

en: Select which staffs should be muted during playback.
ca: Selecciona quins pentagrames s'haurien d'emmudir durant la reproducció.

en: Selecting stretches of notes
ca: Selecció de trams de notes

en: Selection
ca: Selecció

en: Selection Cursor Left
ca: Cursor de selecció a l'esquerra

en: Selection Cursor Right
ca: Cursor de selecció a la dreta

en: Selection Non-printing (Off/On)
ca: Selecció no imprimible (Desactiva/Activa)

en: Selection Staff Down
ca: Selecció de pentagrama cap avall

en: Selection Staff Up
ca: Selecció de pentagrama cap a amunt

en: Selection Voice Down
ca: Selecció de veus cap avall

en: Selection Voice Up
ca: Selecció de veus cap amunt

en: Selection to Next Empty Measure
ca: Selecciona fins al compàs buit següent

en: Selects &#x1D15D; as the duration for inserting notes or rests
ca: Selecciona &#x1D15D; com la duració per inserir notes o silencis

en: Selects &#x1D15E; as the duration for inserting notes or rests
ca: Selecciona &#x1D15E; com la duració per inserir notes o silencis

en: Selects &#x1D15F; as the duration for inserting notes or rests
ca: Selecciona &#x1D15F; com la duració per inserir notes o silencis

en: Selects &#x1D160; as the duration for inserting notes or rests
ca: Selecciona &#x1D160; com la duració per inserir notes o silencis

en: Selects &#x1D161; as the duration for inserting notes or rests
ca: Selecciona &#x1D161; com la duració per inserir notes o silencis

en: Selects &#x1D163; as the duration for inserting notes or rests
ca: Selecciona &#x1D163; com la duració per inserir notes o silencis

en: Selects the whole column
ca: Selecciona la columna sencera

en: Selects the whole movement / All staffs
ca: Selecciona el moviment sencer / Tots els pentagrames

en: Selects the whole staff
ca: Selecciona el pentagrama sencer

en: Send a Midi command to change the tempo to a new bpm. No printout.
ca: Envia una ordre de MIDI per canviar el tempo a un nou bpm. No hi ha sortida impresa.

en: Set 12/8 Time
ca: Estableix el temps 12/8

en: Set 2/2 Time
ca: Estableix el temps 2/2

en: Set 2/4 Time
ca: Estableix el temps 2/4

en: Set 3/2 Time
ca: Estableix el temps 3/2

en: Set 3/4 Time
ca: Estableix el temps 3/4

en: Set 3/8 Time
ca: Estableix el temps 3/8

en: Set 4/2 Time
ca: Estableix el temps 4/2

en: Set 4/4 Time
ca: Estableix el temps 4/4

en: Set 6/4 Time
ca: Estableix el temps 6/4

en: Set 6/8 Time
ca: Estableix el temps 6/8

en: Set 9/8 Time
ca: Estableix el temps 9/8

en: Set A Major as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a La major

en: Set A Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a La menor

en: Set A# Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a La# menor

en: Set Ab Major as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Lab major

en: Set Ab Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Lab menor

en: Set Alto Clef
ca: Estableix la clau de do en tercera línia

en: Set B Major as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial Si major

en: Set B Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Si menor

en: Set Bass Clef
ca: Estableix la clau de fa

en: Set Bb Major as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Sib major

en: Set Bb Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Sib menor

en: Set Beaming Rules
ca: Estableix les regles de barrat

en: Set Beaming rule for
ca: Esbableix la regla de barrat per a

en: Set C Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Do menor

en: Set C# Major as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Do# major

en: Set C# Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Do# menor

en: Set Cb Major as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Dob major

en: Set Clef
ca: Estableix la clau

en: Set D Major as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Re major

en: Set D Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Re menor

en: Set D# Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Re# menor

en: Set Db Major as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Reb major

en: Set Denemo Duration
ca: Estableix la duració del Denemo

en: Set Display Scale
ca: Estableix l'escala de la pantalla

en: Set E Major as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Mi major

en: Set E Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Mi menor

en: Set Eb Major as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Mib major

en: Set Eb Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Mib menor

en: Set F Major as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Fa major

en: Set F Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Fa menor

en: Set F# Major as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Fa# major

en: Set F# Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Fa# menor

en: Set Finger
ca: Establiu el dit

en: Set Fonts
ca: Estableix els tipus de lletra

en: Set G Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Sol menor

en: Set G# Minor as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Sol# menor

en: Set G8 Clef
ca: Estableix la clau G8

en: Set Gb Major as Initial Keysig
ca: Estableix l'armadura inicial a Solb major

en: Set Initial Keysig to C Major
ca: Estableix l'armadura inicial a Do major

en: Set Initial Keysig to G Major
ca: Estableix l'armadura inicial a Sol major

en: Set Mark
ca: Estableix la marca

en: Set Mouse Shortcut
ca: Establiu la drecera de ratolí

en: Set Notehead
ca: Estableix el cap de la nota

en: Set Notehead Style
ca: Establiu l'estil del cap de nota

en: Set Open Strings
ca: Estableix les cordes obertes

en: Set Padding
ca: Estableix el farciment

en: Set Point
ca: Estableix el punt

en: Set Relative Font Size
ca: Estableix la mida relativa del tipus de lletra

en: Set Soprano Clef
ca: Estableix la clau de do en primera línia

en: Set Staff Group Start/End
ca: Estableix l'inici/acabament del grup de pentagrames

en: Set Staff Lines
ca: Estableix les línies de pentagrama

en: Set Staff Range
ca: Estableix el rang del pentagrama

en: Set Staff Size
ca: Estableix la mida del pentagrama

en: Set Tempo
ca: Estableix el tempo

en: Set Tenor Clef
ca: Estableix la clau de do en quarta línia

en: Set Thumbnail from Selection
ca: Establiu la miniatura a partir de la selecció

en: Set Titles
ca: Estableix els títols

en: Set Total Number of Pages
ca: Estableix el nombre total de pàgines

en: Set Transpose Interval
ca: Estableix l'interval de transposició

en: Set Treble Clef
ca: Estableix la clau de sol

en: Set Trill Style as +
ca: Estableix l'estil de refilet com a

en: Set Tuning Across All Staffs
ca: Estableix l'afinació a través de tots els pentagrames

en: Set Tuning for Current Staff
ca: Estableix l'afinació per al pentagrama actual

en: Set Values
ca: Estableix valors

en: Set actions to take in response to keypresses
ca: Estableix les accions a fer com a resposta a pulsacions de tecla

en: Set and save your preferences for how Denemo operates on startup.
    Advanced users can edit .denemo-XXXX/denemorc for missing ones
ca: Estableix i desa les vostres preferències sobre com el Denemo funciona a l'inici.
    Els usuaris avançats poden editar .denemo-XXX/denemorc per a propietats absents

en: Set background updater on/off. This controls if typesetting is re-done after each change to the music. The amount of the score to be re-typeset can be set via this button.
ca: Activa/desactiva l'actualitzador del rerefons. Això controla si es torna a gravar després de cada canvi a la música. La quantitat de la partitura que es torna a gravar es pot establir mitjançant aquest botó.

en: Set background updates on/off.
ca: Activa/desactiva les actualitzacions del rerefons.

en: Set book titles for the score
ca: Estableix els títols de llibre per a la partitura

en: Set book titles for this movement in the score
ca: Estableix els títols de llibre per a aquest moviment a la partitura

en: Set how much of the score to re-draw.
ca: Estableix la mida del redibuix de la partitura.

en: Set maximum extent horizontally
ca: Estableix l'abast màxim horitzontal

en: Set maximum extent vertically
ca: Estableix l'abast horitzontal màxim

en: Set minimum measure width
ca: Estableix la mida mínima dels compassos

en: Set mouse shortcut
ca: Establiu la drecera de ratolí

en: Set the (initial) tempo of the movement
ca: Estableix el tempo (inicial) per al moviment

en: Set the (initial) volume of the movement
ca: Estableix el volum (inicial) del moviment

en: Set the distance between systems.
ca: Estableix la distància entre sistemes.

en: Set the distance between the last system of a movement and the first system of the movement that follows it, when no (title or top-level) markup exists between them.
ca: Estableix la distància entre l'últim sistema d'un moviment i el primer sistema del moviment que el segueix. que no hi ha cap marcatge (títol o nivell superior) entre ells.

en: Set the distance between the last system of a score and the (title or top-level) markup that follows it.
ca: Estableix la distància entre l'últim sistema d'una partitura i el marcatge (títol o nivell superior) que el segueix.

en: Set the distance between two (title or top-level) markups.
ca: Estableix la distància entre dos marcatges (títol o nivell superior).

en: Set the distance from the last system or top-level markup on a page to the bottom of the printable area (i.e. the top of the bottom margin).
ca: Estableix la distancia des de l'últim sistema o el marcatge de nivell superior a una pàgina al peu de l'àrea imprimible (per exemple la part superior del marge del peu).

en: Set the distance from the top of the printable area (i.e. the bottom of the top margin) to the first (title or top-level) markup on a page, when there is no system between the two.
ca: Estableix la distancia des del nivell superior de l'àrea imprimible (o sigui el peu del marge superior) al primer (títol o nivell superior) a una pàgina, que no hi ha cap sistema entre els dos.

en: Set the distance from the top of the printable area (i.e. the bottom of the top margin) to the first system on a page, when there is no (title or top-level) markup between the two.
ca: Estableix la distància des de la part superior de l'àrea imprimible (per exemple el peu del marge superior) al primer sistema a una pàgina, que no hi ha cap marcatge (títol o nivell superior) entre els dos.

en: Set the initial key signature of the current staff
ca: Estableix la armadura inicial per al pentagrama actual

en: Set the initial time signature of the current staff
ca: Estableix la indicació inicial del  compàs al pentagrama actual

en: Set the musical temperament (tuning) to be used for playback.
ca: Estableix el temperament musical (sintonització) a usar per a la reproducció.

en: Set the number of seconds to clip from the audio, or if negative number of seconds silence before audio plays.
    This is useful when the audio track does not begin on a barline.
ca: Estableix el nombre de segons de fragment d'àudio, o si és un nombre
    negatiu de segons el silenci abans que l'àudio es reprodueixi.
    Això és útil quan la pista d'àudio no comença a una barra de compàs.

en: Set the page size - this overrides the default page size set in score properties.
ca: Estableix la mida de la pàgina - això anul·la la mida predeterminada de la pàgina a les propietats de la partitura.

en: Set the prevailing duration to &#x1D15D; (subsequent chords entered will have this duration)
ca: Estableix la duració prevalent a &#x1D15D; (els acords subsegüents entrats tindran aquesta duració)

en: Set the prevailing duration to &#x1D15E; (subsequent chords entered will have this duration)
ca: Estableix la duració prevalent a &#x1D15E; (els acords subsegüents entrats tindran aquesta duració)<

en: Set the prevailing duration to &#x1D15F; (subsequent chords entered will have this duration)
ca: Estableix la duració prevalent a &#x1D15F; (els acords subsegüents entrats tindran aquesta duració)<

en: Set this staff to use mensural notation (on/off)
ca: Estableix aquest pentagrama per usar notació mensural (activa/desactiva)

en: Set titles for this movement. The names of the various titles are just suggestions, any sort of title can be placed in any field. See the manual for the default positioning of each title.
ca: Estableix els títols per a aquest moviment. Els noms dels diversos títols són sols suggeriments, es pot posar qualsevol títol a qualsevol camp. Vegeu el manual per al posicionament predeterminat de cada títol.

en: Set titles for whole score.
ca: Estableix els títols per a tota la partitura.

en: Set/Unset Bold
ca: Estableix/Cancel·la negreta

en: Set/Unset First Page Number
ca: Estableix/Cancel·la el número de la primera pàgina

en: Set/Unset Italic
ca: Estableix/cancel·la itàlica

en: Sets Longa as the prevailing duration, installing it as a musical snippet.
ca: Estableix longa com a la duració prevalent, instal·lant-la com a fragment de música.

en: Sets Prevailing Duration to Breve
ca: Estableix la duració prevalent a breve

en: Sets key shortcuts 0,1,2... to the default action, inserting notes of the duration.
ca: Estableix les dreceres 0,1,2... a l'acció predeterminada, insering les notes a la duració.

en: Sets the (initial) tempo in quarter notes per minute.
ca: Estableix el tempo (inicial) en notes negres per minut.

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice four (this affects stems down, slurs etc on printing)
ca: Estableix la veu (inicial) de la partitura perquè sigui la veu quatre (això afecta les vírgules cap avall, lligadures d'expressió, etc., quan s'imprimeix)

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice one (this affects stems up, slurs etc on printing)
ca: Estableix la veu (inicial) de la partitura perquè sigui la veu u (això afecta les vírgules cap avall, lligadures d'expressió, etc., quan s'imprimeix)<

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice three (this affects stems up, slurs etc on printing)
ca: Estableix la veu (inicial) de la partitura perquè sigui la veu tres (això afecta les vírgules cap avall, lligadures d'expressió, etc., quan s'imprimeix)<

en: Sets the (initial) voice of the staff to be voice two (this affects stems down, slurs etc on printing)
ca: Estableix la veu (inicial) de la partitura perquè sigui la veu dos (això afecta les vírgules cap avall, lligadures d'expressió, etc., quan s'imprimeix)<

en: Sets the MIDI instrument for this staff for use in the Playback View
ca: Estableix l'instrument MIDI per a aquest pentagrama per usar a la vista de reproducció

en: Sets the basic distance between a (title or top-level) markup and the system that follows it.
ca: Estableix la distancia bàsica entre un marcatge (títol o nivell superior) i el sistema que el segueix.

en: Sets the duration of the object at the cursor for display purposes. Value is pulses per quarter note - ie MIDI ticks. No effect on typesetting.
ca: Estableix a duració de l'objecte al cursos per a propòsits de visualització. El valor és pulsacions per negra - o sigui pulsacions del MIDI. No causa efectes al gravat.

en: Sets the height of the bass figure above the note. The unit is the distance between adjacent lines in the staff.
ca: Estableix l'alçada de la figura de baix sobe la nota. La unitat és la distància entre les línies adjacent al pentagrama.

en: Sets the highest and lowest notes playable on the current staff to the highest and lowest pitches of the chord at the cursor.
ca: Fixa les notes més altes i més baixes executables al pentagrama actual a les tonalitats més altes i més baixes de l'acord al cursor.

en: Sets the indent to be used on systems after the first.
ca: Estableix el sagnat a usar als sistemes després del primer.

en: Sets the interval at which bar numbers will be printed on typesetting.
ca: Estableix l'interval al qual els números de barra s'imprimiran quan es gravi.

en: Sets the number of lines for the current staff.
ca: Estableix el nombre de línies per al pentagrama actual.

en: Sets the open strings for tablature to the notes of the current chord.
ca: Estableix les cordes obertes per a la tabulatura a les notes de l'acord actual.

en: Sets the playback end point (red bar) to the note at the cursor.
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
ca: Estableix el punt final de la reproducció (barra vermella) a la nota a sota del cursor.
    Les barres vermella i verda no es dibuixen fins que no hàgiu començat a reproduir, o almenys creat la base per al temps.<<

en: Sets the playback start point (green bar) to the note at the cursor.
    The red and green bars do not get drawn until you have started play, or at least created the time base.
ca: Estableix el punt d'inici de la reproducció (barra verda) a la nota sota el cursor.
    Les barres verda i vermella no es dibuixen fins que no hàgiu començat a reproduir, o almenys creat la base per al temps.

en: Sets the positioning of the following tuplet (up/down/auto) to your choice.
ca: Estableix el posicionament del grup excedent següent (amunt/avall/auto) d'acord amb la vostra elecció.

en: Sets the rules to be used for beaming. With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor. If a there is a selection this will be used as the set of rules. In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ], giving all the beaming rules wanted using several measures if needed (no other rules are used). Repeat with different selections to add further rules.
ca: Estableix les regles a usar per al barrat. Sense cap selecció s'obté que la pulsació per a les barres es divideixi per a la indicació de temps prevalent al cursor. Si hi ha una selecció això s'usarà com el conjunt de regles. En aquest cas indiqueu el barrat desitjat usant les ordres de barrat manual [ i ], donant totes les regles de barrat desitjades usant diversos compassos si cal (no s'usa cap altra regla). Repetiu amb diferent seleccions per afegir més regles.

en: Sets the rules to be used for beaming. With no selection gets the beat for beams to be divided for the prevailing time signature at the cursor. If a there is a selection this will set exceptions to the regular rule. In this case indicate the beaming desired using the manual beam commands [ and ].
ca: Estableix les regles a usar per al barrat. Sense cap selecció s'obté que la pulsació per a les barres es divideixi per a la indicació de temps prevalent al cursor. Si hi ha una selecció, això establirà excepcions a la regla regular. En aquest cas indiqueu el barrat desitjat usant les ordres de barrat manual [ i ].

en: Sets the size of the staff on printing relative to the default 0. Value -3 is tiny 3 is large.
ca: Estableix la mida del pentagrama a la impressió en relació amb el valor predeterminat 0. El valor -3 és molt petit, 3 és gran.

en: Sets the start point for a selection,
    the end point of the selection is unaltered
ca: Estableix el punt d'inici per a la selecció,
    el punt final de la selecció queda inalterat

en: Sets the thumbnail for opening this file to the selection. (The selection must be in the first movement).
ca: Estableix la miniatura per obrir aquest fitxer a la selecció. (La selecció ha d'ésser-hi al primer moviment).

en: Sets the type of notehead to be used score-wide.
ca: Estableix el tipus de cap de nota a usar al llarg de tota la partitura.

en: Sets your status as a newbie on or off. This affects the tooltips and palettes. Note you can also independently delay tooltips, indefinitely if you wish, via the preferences dialog. See Edit-&gt;Change Preferences-&gt;Command Behavior
ca: Estableix el vostre estat de novell com activat o  desactivat. Això afecta les caixes d'eines i les paletes. Noteu que podeu endarrerir independentment les paletes, indefinidament si voleu, mitjançant el diàleg de preferències. Vegeu Edita-&gt;Canvia les preferències-&gt;Comportament de les ordres

en: Sets/Unsets all objects in the selection to be non-printing.
ca: Estableix/Anul·la tots els objectes de la selcció perquè siguin no imprimibles.

en: Sets/Unsets automatic scrolling. The scrolling can still be manually adjusted if it is too fast/slow.
ca: Estableix/cancel·la el desplaçament automàtic. El desplaçament encara es pot ajustar manualment si és massa ràpid/lent.

en: Sets/Unsets the top staff of each movement to a tiny font, with the lower staffs - the accompaniment - at the normal font. Print effect only.
ca: Estableix/Cancel·la el pentagrama superior de cada moviment a un tipus de lletra molt petita, amb els pentagrames inferiors - l'acompanyament - a un tipus de lletra normal. És un efecte únicament d'impressió.

en: Setting End Chapter at last movement
ca: S'està establint el final del capítol a l'útim moviment

en: Setting Staff Size
ca: S'està establint la mida del pentagrama

en: Setting mouse shortcut for %s
ca: S'establirà una drecera de ratolí per a %s

en: Setting the score title, composer, headers and footers for this layout
ca: S'està establint el títol, el compositor, les capçaleres i els peus de pàgina per a aquesta disposició

en: Settings for whole score: includes overall staff size, paper size ...
ca: Paràmetres de configuració per a la partitura sencera: inclou la mida general de la partitura, la mida del paper ...

en: Shall I execute it now?
ca: Voleu que s'executi ara?

en: Sharp
ca: Sostingut

en: Sharpen
ca: Afegeix un sostingut

en: Sharpen Keysignature?
ca: Voleu augmentar un mig to l'armadura?

en: Sharpen Next Note
ca: Afegeix un sostingut a la nota següent

en: Sharpen or Append Sharpened
ca: Incrementa un mig to o annexa un mig to més alta

en: Sharpen the note at the cursor
ca: Afegeix un sostingut a la nota al cursor

en: Sharpen the note at the cursor or next entered note if the cursor is in the appending position
ca: Augmenta mig to la nota al cursor o la següent nota entrada si el cursor està en possició d'annexar

en: Sharpens the inital key signature by one degree on all staffs/voices.
ca: Augmenta l'armadura inicial per un to a tots els pentagrames/totes les veus.

en: Sharpens the key signature by one degree. If no key signature at cursor, sharpens the initial key signature.
ca: Augmenta l'armadura per un to. Si no hi ha una armadura al cursor, augmenta l'armadura inicial.

en: Sharpens the note at the cursor, or if appending sharpen next entered note.
ca: Incrementa mig to la nota al cursor, o si s'està annexant incrementa mig to la nota entrada.

en: Shift
ca: Desplaçament

en: Shift + Mouse Wheel Down
ca: Majúscules + Roda del ratolí cap avall

en: Shift + Mouse Wheel Up
ca: Majúscules + Roda del ratolí cap amunt

en: Shift Accidentals Flatwise
ca: Desplaça els accidents un semitó cap abaix

en: Shift Accidentals Sharpwise
ca: Desplaça els accidents un semitó cap amunt

en: Shift Pitch
ca: Desplaçament de tonalitat

en: Shift left click in music in this window to move the Denemo cursor the corresponding position
    Using arrows to move the cursor in the music here also moves the Denemo cursor.
    Right click for menu.
    Turn off continuous typesetting before using the score layout options.
ca: Feu un clic mantenint la tecla Majúscule esquerra sobre la música a aquesta finestra per moure el cursor del Denemo a la posició corresponent
    L'ús de les fletxes per moure el cursor a la música mou aquí també al cursor del Denemo.
    Feu clic amb el botó dret per al menú.
    Desactiveu la composició contínua abans d'usar les opcions de disposició de la partitura.

en: Shift through enharmonic variants of the same sounding note in the direction of higher diatonic base notes.
ca: Desplaça't a través de les variants enharmòniques de la nota amb el mateix so en la direcció de les notes de base diatòniques més altes.

en: Shift-Right Click.
ca: Clic majúscula-dret.

en: Shifts current notes/selection down one octave while preserving accidental status. This means real transposition
ca: Desplaça les notes/selecció actuals una octava cap avall preservant l'estat dels accidents. Això significa una transposició real

en: Shifts current notes/selection up one octave while preserving accidental status. This means real transposition
ca: Desplaça les notes/selecció actuals amunt una octava preservant l'estat dels accidents. Això significa una transposició real

en: Shifts the next note, chord or rest and its markings horizontally by the amount given. Use this to refine the positioning, but be aware that notes in other staffs will not be affected. For polyphony, see NoteColumnShift under the Voices menu
ca: Desplaça la nota següent, l'acord o el silenci i les seves marques horitzontalment per la quantitat donada. Useu aixo per refinar el posicionament, però tingueu en compte que les notes d'altres pentagrames no es veuran afectades. Per a la polifonia, vegeu NoteColumnShift al menú Veus

en: Shifts the position of the fingering indication by the amounts given.
ca: Desplaça la posició de la indicació de la digitació per les quantitats donades

en: Shifts the set of accidentals one step flatter
ca: Desplaça el conjunt d'accidents un semitó cap abaix

en: Shifts the set of accidentals one step sharper
ca: Desplaça el conjunt d'accidents un semitó cap amunt

en: Short Indent
ca: Sagnat curt

en: Short Instrument Name
ca: Nom curt d'instrument

en: Short Measure
ca: Compàs curt

en: ShortFermata (Off/On)
ca: Fermata curta (Activa/Desactiva)

en: Shortcut key name:
ca: Nom de la tecla de drecera:

en: Shortcuts
ca: Dreceres

en: Shorten Slur from End
ca: Fes la lligadura més curta des del final

en: Shorten a slur that ends at the cursor.
ca: Fes més curta una lligadura que finalitza al cursor.

en: Shorter Staffs
ca: Fes els pentagrames més curts

en: Show
ca: Mostra

en: Show All Staffs
ca: Mostra tots els pentagrames

en: Show Current Script
ca: Mostra l'script actual

en: Show Figures (Print)
ca: Mostra les figures (Impressió)

en: Show Hidden Palettes
ca: Mostra les paletes amagades

en: Show Last Change
ca: Mostra l'últim canvi

en: Show Ossia
ca: Mostra ossia

en: Show Scheme script window. Sequences of commands can be recorded here
    and then executed or turned into new commaneds.
ca: Mostra la finestra d'script del Scheme. Es poden gravar aquí les seqüències
    d'ordres i després executar-les o convertir-les en ordres noves.

en: Show Shortcuts Used
ca: Mostra les dreceres usades

en: Show Stems
ca: Mostra les pliques

en: Show if at end of line
ca: Indica si s'està al final de la línia

en: Show if at start of line
ca: Indica si s'està a l'inici de la línia

en: Show the current staff in the display and hide/show all other staffs. Typesetting is not affected.
ca: Mosta el pentagrama actual a la pantalla i amaga/mostra tots els altres pentagrames. No es veu afectat el gravat.

en: Show the figured bass on the current staff on printing
ca: Mostra el baix figurat al pentagrama actual a la impressió

en: Show the help for this button
ca: Mostra l'ajuda per a aquest botó

en: Show/hide Midi Input controls
ca: Mostra/amaga controls d'entrada de MIDI

en: Show/hide a menu which is arranged by objects
    The actions available for note objects change with the mode
ca: Mostra/amaga un menú que està organitzat per objectes
    Les acciones disponible per a objectes de nota canvien amb el mode

en: Show/hide a toolbar for general operations on music files
ca: Mostra/amaga una barra d'eines per a operacions generals sobre fitxers de música

en: Show/hide a toolbar which allows
    you to store and enter snippets of music and to enter notes using rhythm pattern of a snippet
ca: Mostra/amaga una barra d'eines que us permet
    enmagatzemar i entrar fragments de música i entrar notes usant el patró de ritme d'un fragment

en: Show/hide playback controls
ca: Mostra/amaga controls de reproducció

en: Show/hide the LilyPond music typesetting language window. Any errors in typesetting are shown here.
ca: Mostra/amaga la finestra de llengua de gravat de la música del LilyPond. Aquí es mostren tots els errors de gravat.

en: Shows a bar holding the title etc of the music and buttons for selecting a movement to make currrent.
ca: Mostra una barra que conté els títol i altres elements de la música i botons per seleccionar un moviment per fer l'actual.

en: Shows a searchable list of all commands, enables setting of keyboard short-cuts, etc.
ca: Mostra una llista per cerques de totes les ordres, activa la configuració de dreceres de teclat, etc.

en: Shows an overview of the score where various elements can be rearranged, deleted etc. to form a customized layout
ca: Mostra un panorama de la partitura on es poden reordenar, eliminar i fer altres accions a diversos elements, per formar una disposició personalitzada

en: Shows pages side by side, so you can see page turns for back-to-back printing
ca: Mostra les pàgines una al costat de l'altra, així podeu veure les passades de pàgina per a impressions de doble cara

en: Shows the PlayBack View from which a more sophisticated playback of the music is possible
ca: Mostra la pantalla de reproducció des de la qual és possible una reproducció més sofisticada de la música.

en: Shows the Print View
    with the music typeset by the LilyPond Music Typesetter.
ca: Mostra la pantalla d'impressió amb la música gravada amb el gravador de música del LilyPond.

en: Shows the last change recorded on the Undo stack.
ca: Mostra l'últim canvi registrat a la pila Desfés.

en: Shows up the position of the cursor more clearly (off/on)
ca: Mostra la posició del cursor més clarament (desactiva/activa)

en: Shows what the text will look like when typeset in the Print View window. For score and movement titles the appearance is correct only relative to the default title.
ca: Mostra com es veurà el text quan es grava a la finestra de Visualització de la impressió. Per als títols de partitura o de moviment l'aparença sols es correcta respecte al títol predeterminat.

en: Shows/Hides the current staff in the Denemo Display. Does not affect the typesetting.
ca: Mostra/Amaga el pentagrama actual a la pantalla del Denemo. No afecta el gravat.

en: Shows/hides the music in the Denemo Display
ca: Mostra/amaga la música a la pantalla del Denemo

en: Shrink Measure
ca: Fes més estreta la barra de compàs

en: Shuffle Selected Objects
ca: Barreja els objectes seleccionats

en: Shuffle the selected objects
ca: Barreja els objectes seleccionats

en: Signumcongruentiae (Off/On)
ca: Signumcongruentiae (Activa/Desactiva)

en: Silence
ca: Silenci

en: Simple Scrolling
ca: Desplaçament simple

en: Simple Titling
ca: Titulació simple

en: Simplify Ties
ca: Simplifica les lligadures d'unió

en: Single
ca: Individual

en: Single Key Press
ca: Pulsació única de tecla

en: Single Random Note
ca: Nota aleatòria única

en: Single-sided margins will be used
ca: S'usaran marges per una única cara.

en: SixteenthNote
ca: Semicorxera

en: SixtyfourthNote
ca: Semifusa

en: Skip Syllables
ca: Omet les síl·labes

en: Skip Syllables in Selection
ca: Ignora les síl·labes a la selecció

en: Skips the attack portion of the VCA's envelope. For phrasing like wind or brass or guitar hammer-on.
ca: Se salta la porció d'atac del embolcall VCA. Per a fraseig del martell com vent o metall o guitarra.

en: Skips the printing of any automatic barline here - allows line break.
ca: Salta la impressió de totes les barres automàtiques aquí - permet un salt de línia.

en: Slash
ca: Barra inclinada

en: Slash note head style for the current movement.
ca: Estil de cap de nota de barra inclinada per al moviment actual.

en: Slides between 2 notes. Can be adjusted with 5 - Portamento Time
ca: Es desplaça entre dues notes. Es pot ajustar amb 5 - Temps de portamento

en: Slopes the tremolo slash downwards instead of upwards.
ca: Inclina la barra del tremolo cap avall en comptes de cap amunt.

en: Slopes tremolo mark on stem upward.
ca: Inclina la marca del tremolo sobre la plica cap amunt.

en: Slow down the audio output maintaining the pitch
ca: Enlenteix l'àudio mantenint el to

en: Slowdown:
ca: Enlentiment:

en: Slur Angle/Position
ca: Posició/angle de la lligadura d'expressió

en: Slur Deleted
ca: S'ha eliminat la lligadura

en: Slur Down
ca: Lligadura cap avall

en: Slur End
ca: Final de lligadura d'expressió

en: Slur Re-shaped
ca: Lligadura d'expressió amb nova forma

en: Slur Shape
ca: Forma de la lligadura d'expressió

en: Slur Start
ca: Inici de lligadura d'expressió

en: Slur Up
ca: Lligadura cap amunt

en: Slur over next two notes.
ca: Lligadura a sobre de les dues notes següents

en: Slur with Next Note
ca: Lligadura amb la nota següent

en: Slur with Next Two Notes
ca: Lligadura amb les dues notes següents

en: Slur/Accidental avoidance removed
ca: S'ha eliminat l'exempció de lligadura/accident

en: Slurs
ca: Lligadures d'unió

en: Small Size
ca: Mida petita

en: Smaller Staff
ca: Pentagrama més petit

en: Smoothing
ca: Suavització

en: Snippets
ca: Fragments

en: Solfege Note Name Recognition
ca: Reconeixement de nom de nota de solfeig

en: Soprano
ca: Clau de do en primera línia

en: Sorry, not yet implemented
ca: Ho sentim, encara no està implementat

en: Sorry, this operation needs to be applied to the start of the Decrescendo.
ca: Ho sentim, aquesta operació s'ha d'aplicar a l'inici d'un decrescendo.

en: Sorry, this operation needs to be applied to the start of the crescendo.
ca: Ho sentim, aquesta operació ha de ser aplicada a l'inici del crescendo.

en: Sort Selection (Ascending)
ca: Ordena la selecció (Ascendent)

en: Sort Selection (Descending)
ca: Ordena la selecció (Descendent)

en: Sort all notes in the selection, ascending order.
ca: Ordena totes les notes de la selecció, en ordre ascendent.

en: Sort all notes in the selection, descending order.
ca: Ordena totes les notes de la selecció, en ordre descendent.

en: Soundfont
ca: Font de so

en: Sounds the note or chord at the cursor, using the current staffs instrument.
ca: Fa sonar la nota o acord al cursor, usant l'instrument del pentagrama actual.

en: Source file at http://denemo.org
ca: Fitxer font a http://denemo.org

en: Space Above
ca: Espai a dalt

en: Space Above Staff
ca: Espai sobre el pentagrama

en: Space Above Title
ca: Espai a sobre del títol

en: Space Below Staff
ca: Espai a sota del pentagrama

en: Space Occupied by Text/Music
ca: Espai ocupat per text/música

en: Space above:
ca: Espai a sobre:

en: Space below:
ca: Espai a sota:

en: Spaces notes from cursor onwards based on the spacing given.
ca: Defineix l'espai a partir del cursor basant-se en els espais donats.

en: Spaces notes from cursor onwards in default manner.
ca: Espaia les notes des del cursor cap endavant de la manera predeterminada.

en: Spaces notes in proportion to duration, based on the duration given.
ca: Espaia les notes en proporció la duració, basat en la duració donada.

en: Spacing
ca: Espaiament

en: Spacing Between Systems
ca: Espai entre sistemes

en: Spacing for Staff
ca: Espaiament del pentagrama

en: Spanning
ca: Abast

en: Specifies how the printed page should be.
ca: Especifica com hauria de ser la pàgina impresa.

en: Specify the number of lines you want on the page.
ca: Especifiqueu el nombre de línies que voleu a la pàgina.

en: Spill notes over into next measure
ca: Desborda les notes al compàs següent

en: Split All
ca: Dividiu tot

en: Split Measure at Cursor
ca: Divideix aquest compàs al cursor

en: Split Movement
ca: Divideix el moviment

en: Split Note/Chord
ca: Divideix la nota/acord

en: Split This Note
ca: Dividiu aquesta nota

en: Split Voices
ca: Separa les veus

en: Split a chord into a specific amount of smaller notes while preserving original duration, generating tuplets if necessary. Not for rests.
ca: Divideix un acord a una quantitat especificada de notes més petites preservant la duració original. generant grups excedents is fa falta. No és per silencis.

en: Split off the next voice as a separate staff
ca: Separa la veu següent com un pentagrama separat

en: Split off voices from this staff first
ca: Divideix les veus d'aquet pentagrama primer

en: Split the current measure into two at the cursor.
ca: Divideix el compàs actual en dos al cursor.

en: Splits the movement at the cursor. Place the cursor after any time signature or key signature change that applies to the split-off movement.
ca: Divideix el moviment al cursor. Poseu el cursor després de la indicació del temps o el canvi d'armadura que correspon al moviment dividit.

en: Spurious line number
ca: Número espuri de línia

en: Square Tuplet Brackets re-instated
ca: S'han restaurat els claudàtors de grups excedents

en: Staccatissimo (Off/On)
ca: Staccatissimo (Activa/Desactiva)

en: Staccato (Off/On)
ca: Staccato (Activa/Desactiva)

en: Staccato as '
ca: Staccato com

en: Staff
ca: Pentagrama

en: Staff %d Menu
ca: Menú %d de pentagrama

en: Staff Above
ca: El pentagrama a sobre

en: Staff Append Measure
ca: Annexa una barra de compàs al pentagrama

en: Staff Below
ca: El pentagrama a sota

en: Staff Delete Measure
ca: Suprimeix una barra de compàs al pentagrama

en: Staff Groupings (Braces)
ca: Agrupament de pentagrames (Claus)

en: Staff Hidden (Off/On)
ca: Amagament dels pentagrames (Desactiva/Activa)

en: Staff Insert Measure After
ca: Insereix una barra de compàs després del pentagrama

en: Staff Insert Measure Before
ca: Insereix una barra de compàs abans del pentagrama

en: Staff Lines
ca: Línies de pentagrama

en: Staff Menu
ca: Menú de pentagrama

en: Staff Properties
ca: Propietats de partitura

en: Staff Properties Editor
ca: Editor de propietats del pentagrama

en: Staff and Voice Properties Editor
ca: Editor de propietats del pentagrama i les veus

en: Staff spacing (pixels):
ca: Espaiat del pentagrama (píxels):

en: Staff to Voice
ca: Partitura a veu

en: Staff will be printed
ca: S'imprimirà el pentagrama

en: Staff/System/Titles Spacer
ca: Espaiador de pentagrama/sistema/títols

en: Staffs after cursor
ca: Pentagrames després del cursor

en: Staffs after cursor:
ca: Pentagrames després del cursor:

en: Staffs before cursor
ca: Pentagrames abans del cursor

en: Staffs before cursor:
ca: Pentagrames abans del cursor:

en: Staffs can have differing time signatures
ca: Els pentagrames poden tenir indicacions diferents de temps.

en: Staffs/Voices
ca: Partitures/Veus

en: Standalone Coda (for barlines)
ca: Coda aïllada (per a barres de compàs)

en: Standalone Denemo Directive:
ca: Directiva independent del Denemo:

en: Standalone Directives
ca: Directiva independents

en: Standalone Segno (for barlines)
ca: Segno aïllat (per a barres)

en: Stanza Number
ca: Número d'estrofa

en: Start Arbitrary Tuplet
ca: Inicia un grup excedent arbitrari

en: Start Beam
ca: Inicia una barra

en: Start Beam with no end
ca: Inici de barra sense final

en: Start Beaming
ca: Inicia el barrat

en: Start Cadenza
ca: Inicia una cadenza

en: Start Cadenza Time
ca: Inicia el temps d'una cadenza

en: Start Count
ca: Inicia el comptador

en: Start Crescendo (Off/On)
ca: Comença crescendo (Desactiva/Activa)

en: Start Crescendo from note/chord at cursor
ca: Inicia un crescendo des de la nota/acord al cursor

en: Start Crescrendo from note/chord at cursor
ca: Inicia un crescendo des de la nota/acord al cursor

en: Start Cue
ca: Inicia les notes guia

en: Start Cue without End Cue Marker
ca: Inicia una cua sense marcador de final de cua

en: Start Diminuendo (Off/On)
ca: Comença Diminuendo (Desactiva/Activa)

en: Start Diminuendo from note/chord at cursor
ca: Inicia Diminuendo a la nota/acord al cursor

en: Start Emacs 2-key Shortcut
ca: Inicia una drecera de dues tecles de l'Emacs

en: Start From Template
ca: Inicia des de la plantilla

en: Start Ligature
ca: Inicia la lligadura

en: Start New Spacing
ca: Inicia un nou espaiat

en: Start Trill
ca: Inicia un refilet

en: Start Triplet
ca: Inicia un treset

en: Start Tuplet with no end
ca: Inicia un grup especial sense final

en: Start a First Time Bar
ca: Inicia una barra de primer cop

en: Start a Second Time Bar
ca: Inicia una barra de segona repetició

en: Start a new line at this measure.
ca: Inicia una nova línia al compàs

en: Start a new line here
ca: Inicia una nova línia aquí

en: Start a new musical score
ca: Inicia un nova partitura musical

en: Start a new musical score for a named instrument/voice.
ca: Inicia una nova partitura musical per a un instrument/veu amb nom.

en: Start a new page here
ca: Inicia una nova pàgina aquí

en: Start a new score from a built-in example
ca: Inicia una nova partitura des d'un exemple preexistent

en: Start a new score from a built-in template file
ca: Inicia una nova partitura des d'un fitxer preexistent de plantilla

en: Start a new score from one of your own template files
ca: Inicia una partitura nova des d'un dels vostres fitxers de plantilla

en: Start a vibrato
ca: Inicia un vibrato

en: Start an Nth Time Bar
ca: Inicia una barra de repetició enèssima

en: Start filtering MIDI events, First note is bass, hold this down while entering notes for figures. Pedal changes harmony on same bass.
ca: Inicia el filtre d'esdeveniments MIDI. La primera nota és un baix, manteniu això premut mentre entreu les notes per a les figures. El pedal canvia l'harmonia del mateix baix.

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In a ChoirStaff, the group starts with a bracket, but bar lines are not connected.
ca: Inicia l'agrupament de pentagrames individuals per formar sistemes de múltiples pentagrames. A un ChoirStaff, el grup s'inicia amb una clau, però les línies dels compassos no es connecten.

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In a GrandStaff, the group begins with a brace, and bar lines are connected between the staves.
ca: Inicia l'agrupament de pentagrames individuals per format sistemes multi-pentagrama. A un GrandStaff, el grup s'inicia amb una clau i les línies de compàs es connecten entre pentagrames.

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. In the GroupStaff context, the group is started with a bracket and bar lines are drawn through all the staves.
ca: Comença a agrupar els pentagrames individuals per a sistemes multi-pentagrama. Al context StaffGroup, el grup s'inicia amb una clau i les línies de compàs es dibuixen a través de tots els pentagrames.

en: Start grouping single staves together in order to form multi-stave systems. The PianoStaff is identical to a GrandStaff, except that it supports printing the instrument name directly.
ca: Comença a agrupar els pentagrames individuals per formar sistemes multi-pentagrama. El PianoStaff és idèntic a una GrandStaff, excepte que dóna suport a imprimir el nom de l'instrument directament.

en: Start or Stop a wavy line above the notes. The waves can be made longer/shorter via the wavelength given and can be made to swell and or diminish, several times if desired by giving one or more amplitudes.
ca: Inicia o atura una línia ondulada a sobre de les notes. Les ones es poden fer més llargues/curtes mitjançant l'amplitud d'ona donada i es poden fer que s'amplifiquin o disminueixin, molts cops si es vol, donant una o més amplituds.

en: Start passage to be played on one or more of the repeats as indicated by the text given by the user (e.g. 3 for third time bar). Finish the passage by placing the End ... time bar command.
ca: Inicia el passatge a reproduir en una o més de les repeticions tal com s'indica al text donat per l'usuari (per exemple, 3 per a la barra de tercera repetició). Finalitzeu el passatge posant l'ordre de barra de finalitzar la repetició.

en: Start passage to be played on one or more of the repeats as indicated by the text given by the user (e.g. 3 for third time bar). Finish the passage using the End Volta command.
ca: Inicia un passatge a executar a un o més de les repeticions com s'indica pel text donat per l'usuari (per exemple 3 per a la barra de tercer cop). Finalitzeu el passatge usant l'ordre Finalitza volta.

en: Start recording commands into the Scheme script text window
ca: Comença a registrar les ordres a la finestra de text dels scripts de l'Scheme

en: Start the selection at a note
ca: Comença la selecció a una nota

en: Start/Stop Transposing
ca: Inici/Final de la transposició

en: Starting a Chord
ca: Inici d'un acord

en: Starts (or deletes) a slur above the chord at the cursor. Follow with End Slur on a later chord.
ca: Inicia (o esborra) una lligadura a sobre de l'acord al cursor. Continueu-la amb Finalitza lligadura a un acord més endavant.

en: Starts (or deletes) a slur below the chord at the cursor. If deleting be sure to delete the end slur as well.
ca: Inicia (o esborra) una lligadura a sota de l'acord al cursor. Si esteu esborrant assegureu-vos d'esborrar la lligadura final també.

en: Starts (or stops) playing the score from the playhead start (green marker bar) and simultaneously records your playing from MIDI in. You can stop the playback at any time and then the first MIDI note you entered is marked. Entering duration keys now enters the notes you played into the score. If you have no click track at the top one is created - set the keysignature/enharmonic range before you start.
ca: Inicia (o atura) la reproducció de la partitura des de l'inici de la capçalera de reproducció (barra verda de marcador) i simultàniament grava la vostra execució des de l'entrada de MIDI. Podeu aturar la reproducció en qualsevol moment i si ho feu sols la primera nota MIDI que entreu està marcada. L'entrada de les tecles de duracio entra ara les notes que heu executat a la partitura. Si no hi ha cap pista a clicar a la part superior, es crearà una - establiu l'armadura/rang enharmònic abans de començar.

en: Starts a ligature.
ca: Inicia una lligadura.

en: Starts a new Gregorian score.
ca: Inicia un nova partitura gregoriana.

en: Starts a spanning trill from the note at the cursor.
ca: Inicia un refilet estès des de la nota al cursor.

en: Starts a textual diminuendo. Terminate with End Diminuendo or a dynamic.
ca: Inicia un diminuendo textual. Acabeu-lo amb un Finalitza diminuendo o una dinàmica.

en: Starts drawing a square bracket above the notes from the cursor. Use End Ligature to mark the place where the bracket should end. Used in transcribing mensural music notation.
ca: Inicia el dibuix d'un parèntesi recte sobre les notes des del cursor. Useu Finalitza lligadura per marcar el lloc on el parèntesi hauria de finalitzar. S'usa en la transcripció de notació musical mensural.

en: Starts playing and simultaneously records from MIDI in.
    Once a recording is made it is played back with the score when you press Play.
    It can be deleted with the Delete button or converted to notation with the Convert button.
    A MIDI recording is not saved with the Denemo score.
ca: Comença a reproduir-se i simultàniament grava de l'entrada MIDI.
    Un cop que s'ha fet una gravació es reprodueix amb la partitura quan polseu Reprodueix.
    Pot esborrar-se amb el botó Suprimeix o es pot convertir a notació amb Converteix.
    Una gravació MIDI no es desa amb la partitura Denemo.

en: Starts playing back from the playback start (green bar) until the playback end (red bar).
    When playing it pauses the play, and continues when pressed again.
ca: Comença la reproducció des de l'inici de reproducció (barra verda) fins al final de reproducció (barra vermella).
    Quan reprodueix posa la reproducció en pausa, i continua un cop que s'ha premut un altre cop.

en: Starts playing the score from the playhead start (green marker bar) and simultaneously records your playing from MIDI in.&#10;        You can stop the playback at any time and then the first MIDI note you entered is marked. &#10;        Entering duration keys now enters the notes you played into the score. &#10;        If you have no click track at the top one is created.
ca: Comença a reproduir la música des de l'inici del cap de reproducció (barra de marcador verda) i simultàniament grava la vostra execució del MIDI.&#10;      Podeu aturar la reproducció en qualsevol moment i llavors la primer nota MIDI que entreu es marca. &#10;     L'entrada de claus de duració entrara les notes que heu executat a la partitura. &#M10;      Si no teniu una pista per clicar a la part superior, es crea una.

en: Starts quoting music from another staff as a cue. The end cue marker is placed at the end of the measure, but can be moved with cut and paste to the desired position.
ca: Inicia la citació de música d'un altre pentagrama com una cua. Es col·loca el marcador de final de cua al final del compàs, però es pot moure amb talla i enganxa a la posició desitjada.

en: Starts text which spans several notes, e.g. rallentando poco a poco. Terminate with Stop Text Span command.
ca: Inicia un text que s'expandeix per diverses notes, per exemle rallentando poco a poco. Acabeu-lo amb una ordre Final d'expansió de text.

en: Starts textual cresc. (or deletes one already present at cursor). Terminate with End Crescendo or with a dynamic.
ca: Inicia un crec. textual (o elimina un cresc. ja present al cursos). Acabeu-lo amb un Finalitza crescendo o amb una dinàmica.

en: Starts/Stops recording the audio output from Denemo.
    Records live performance and/or playback,
    save to disk to avoid overwriting previous recordings.
ca: Inicia/atura la gravació de la sortida de l'àudio del Denemo.
    Grava l'execució en directe i/o la reproducció,
    deseu al disc per evitar sobreescriure gravacions anteriors.

en: Stem Direction
ca: Direcció de la plica

en: Stem direction (up, down or automatic - depending on the note height on the staff- is normally controlled by selecting the LilyPond voice for the music on the staff. This menu is for primitive commands that force stems in one direction without altering slur, tie, ornament directions. Use right-click More Commands to un-hide these primitives if needed.
ca: Direcció de les pliques (amunt, avall o automàtica - depenent de l'alçada de la nota al pentagrama - normalment es controla seleccionant la veu del LilyPond per a la música a la partitura. Aquest menú és per a ordres primitives que forcen les pliques en una direcció sense alterar la direcció de les lligadures d'unió o expressió o dels ornaments. Useu clic dret->Més ordres per desamagar aquestes primitives si cal.

en: Stem directive: %s
ca: Directiva de plica: %s

en: Stems Direction
ca: Direcció de les pliques

en: Stems Down
ca: Vírgules cap avall

en: Stems Up
ca: Vírgules cap amunt

en: Stems from now on point downward.
ca: Les vírgules a partir d'ara apunten cap avall.

en: Stems from now on point upward.
ca: Les vírgules a partir d'ara apunten cap amunt.

en: Step Counting Exercise
ca: Exercici de comptar passos

en: Step, Skip, or Same?
ca: Segona major, tercera major o igual?

en: Steps through the basic commands
ca: Passos a través de les ordres bàsiques

en: Stop
ca: Atura

en: Stop Beaming
ca: Atura el barrat

en: Stop Count
ca: Atura el comptador

en: Stop Here
ca: Atura't aquí

en: Stop Playback
ca: Atura la reproducció

en: Stop Trill
ca: Atura el refilet

en: Stop a vibrato
ca: Atura un vibrato

en: Stop drawing the staff and barlines in Lilypond. Notes are still drawn.
ca: Deixa de dibuixar el pentagrama i les línies dels compassos al LilyPond. Les notes encara es dibuixen.

en: Stop playing first
ca: Primer atura la reproducció

en: Stop the printing of tuplet numbers from this point.
ca: Deixa d'imprimir el números de grup excedent a partir d'aquest punt.

en: Stopped (Off/On)
ca: Tapada (Desactiva/Activa)

en: Stops the Lilypond engraving of notes
ca: Atura el gravat per part del LilyPond de les notes

en: Stops the current movement from being typeset. At least one movement must be typeset.
ca: Fa que no es gravi el moviment actual. S'he de gravar almenys un moviment.

en: Stops the playback. On pressing play after this playback will start where the green bar is, not where you stopped. Use the Play/Pause button for that.
ca: Atura la reproducció. Un cop es prem Reprodueix després d'això, la reproducció començarà on està la barra verda, no on us heu aturat. Useu el botó Reprodueix/Atura per això.

en: Stops the spanning text started earlier.
ca: Finalitza l'expansió de text iniciat abans.

en: Store Position
ca: Desa la posició

en: Stores any textual commentary you may have for this score.
ca: Emmagatzema tot els comentaris textuals que tingueu per a aquesta partitura

en: Stores textual comments for this movement
ca: Emmagatzema comentaris de text per a aquest moviment

en: Stores the current cursor position for returning to later.
ca: Desa la posició actual del cursor per retornar més tard.

en: Strict Shortcuts
ca: Dreceres estrictes

en: String Number
ca: Número de corda

en: String:
ca: Corda:

en: Stringed Instruments
ca: Instruments de corda

en: Sub Menu Label
ca: Etiqueta del submenú

en: Sub Part name:
ca: Nom de la sub-part:

en: Sub-Title
ca: Subtítol

en: Subscript
ca: Subíndex

en: Subsequent measures are empty
ca: Els compassos posteriors estan buits

en: Substitute
ca: Substitueix

en: Substitute Music (Borrowed/Mirrored)
ca: Substitueix la música (Prestada/Emmirallada)

en: Substitute the music of this staff/voice with the music of the current staff/voice.
    You can click the "Music for ..." button to move the cursor in the Denemo Display onto the staff/voice whose music you want to use before clicking this button to substitute the music. The editing affects only this layout.
ca: Substitueix la música d'aquesta partitura amb la música del pentagrama/veu actual.
    Podeu clicar el botó "Música per a..." per moure el cursor a la pantalla del Denemo al pentagrama/veu la música del qual voleu usar abans de clicar aquest botó per substituir la música. L'edició sols afecta aquesta disposició.

en: Subsubtitle
ca: Subsubtítol

en: Subsubtitle, centered below the subtitle.
ca: Subsubtítol, centrat a sota del subtítol.

en: Subtitle
ca: Subtítol

en: Subtitle, centered below the title.
ca: Subtítol, centrat a sota del títol.

en: Suggest Flat
ca: Sugereix bemoll

en: Suggest Natural
ca: Suggereix natural

en: Suggest Sharp
ca: Suggereix sostingut

en: Superscript
ca: Superíndex

en: Suppresses the normal LilyPond typesetting for the current note/chord/rest replacing it with syntax provided by user.
ca: Suprimeix al gravat normal del LilyPond per a la nota/acord/silenci actual reemplaçant-lo amb la sintaxi proveïda per l'usuari.

en: Suspension
ca: Suspensió

en: Suspension ornament (Off/On)
ca: Ornament suspensió (Desactiva/Activa)

en: Sustain Off
ca: Aixeca el peu del pedal de ressonància

en: Sustain On
ca: Prem el pedal de ressonància

en: Swap Ends of Selection
ca: Intercanvi els finals de la selecció

en: Swap Movements
ca: Intercanvia els moviments

en: Swap Staffs
ca: Intercanvia els pentagrames

en: Swap this movement with the one before
ca: Intercanvia aquest moviment amb l'anterior

en: Swap this staff with the one higher up.
    Be aware that if you have inserted directives to move a voice to another staff
    these may need re-making.
ca: Intercanvia aquest pentagrama amb el que està més a dalt.
    Sigueu conscient que si teniu directives inserides per a moure una veu a un altre pentagrama
    poden requerir refer-les.

en: Swaps the active end of the selection
ca: Intercanvia el final actiu de la selecció

en: Switch through enharmonic variants of the same sounding note in the direction of lower diatonic base notes
ca: Commuta entre variants enharmòniques de la nota amb mateix so en la direcció de les notes de base diatòniques més baixes

en: Switch to Layout "%s"
ca: Canvia a la disposició "%s"

en: Switch to Normal Playback
ca: Canvia a la reproducció normal

en: Switch to Play Along Playback
ca: Canvia a la reproducció per tocar seguint la música

en: Switch to Simple Titles
ca: Canvia a títols simples

en: Switches keyboard input to the lyrics pane, placing the cursor on the syllable that belongs to the cursor note.
ca: Canvia l'entrada de teclat al panell de lletra, posant el cursor sobre la sil·laba a la qual pertany la nota del cursor.

en: Switching to simple MIDI - re-typeset for full MIDI.
ca: Es canviarà a MIDI simple - reescriviu per a MIDI complet.

en: Syllable Alignment
ca: Alineació de la síl·laba

en: Synchronize Audio
ca: Sincronitza l'àudio

en: System to System Padding
ca: Farciment de sistema a sistema

en: System to System Spacing
ca: Espaiat de sistema a sistema

en: Systems Per Page
ca: Sistemes per pàgina

en: Tablature
ca: Tabulatura

en: Table of Contents Title
ca: Títol de la taula de continguts

en: Tag
ca: Etiqueta

en: Tagline
ca: Lema

en: Tagline deleted
ca: S'ha esborrat el lema

en: Tagline with Link
ca: Lema amb enllaç

en: Takes a MIDI recording over a bass line and inserts the chords by matching the bass notes. Each chord must include the bass note.
ca: Agafa una gravació MIDI sobre una línia de baixa i insereix els acords fent concordar les notes de baix. Cada acord ha d'incloure la nota de baix.

en: Taller Staffs
ca: Fes els pentagrames més alts

en: Teaching
ca: Ensenyament

en: Tear off this menu as a palette
ca: Desacobla aquest menú com una paleta

en: Tempi and Metronome Marks
ca: Marques de temps i metrònom

en: Tempo of Movement
ca: Tempo del moviment

en: Temporary Score Layout
ca: Disposició de partitura temporal

en: Tenor
ca: Clau de do en quarta línia

en: Tenuto (Off/On)
ca: Tenuto (Desactiva/Activa)

en: Terminate Hairpin at Barline
ca: Termina el regulador a la barra del compàs

en: Termination
ca: Terminació

en: Text Annotation
ca: Anotació de text

en: Text Input
ca: Entrada de text

en: Text Inside Slur
ca: Text a dins de la lligadura

en: Text Position
ca: Posició del text

en: Text Span Start
ca: Inici d'expansió de text

en: Text Span Start deleted. The end text span later should also be deleted ...
ca: Expansió del text esborrat. El final de l'expansió de text més endavant s'hauria d'esborrar també ...

en: Text Span Stop
ca: Final d'expansió de text

en: Text Spanner
ca: Expansor del text

en: Text after Movement
ca: Text després del moviment

en: Text or Custom Rehearsal Mark
ca: Marca de pràctica en text o personalitzada

en: Text/Symbol
ca: Text/Símbol

en: Textual Annotation
ca: Anotació textual

en: The Command %s Responds to the Shortcut %s
ca: L'ordre %s respon a la drecera %s

en: The Command %s Responds to this Shortcut
ca: L'ordre %s respon a aquesta drecera

en: The Conductor
ca: El conductor

en: The Denemo Directive at the cursor will apply for the current Score Layout (see View-&gt;Score Layout)
ca: La directiva Denemo al cursor s'aplicarà a la disposició de partitura actual (vegeu Vista-&gt;Disposició de partitura

en: The Denemo Directive at the cursor will be ignored when printing from the current score layout (See View-&gt;Score Layout)
ca: S'ignorarà la Directiva Denemo al cursor quan s'imprimeixi des de la disposició de partitura actual (Vegeu Vista-&gt;Disposició de partitura)

en: The LilyPond syntax generated is: <tt>"%s"</tt>
ca: La sintaxi del LilyPond generada és: <tt>"%s"</tt>

en: The LilyPond text for this layout can be edited in the LilyPond view window.
    You can safely delete this layout if you no longer need it
    (for example if you have made structural changes to the score
    not reflected in this layout).
ca: El text del LilyPond per a aquesta disposició es pot editar amb la finestra de visualització del LilyPond.<
    Podeu esborrar aquesta disposició amb seguretat si la necessiteu més (per exemple si feu canvis estructurals a la partitura que no estan reflectits a la disposició).

en: The LilyPond text inserted is <tt>%s%s</tt>
ca: El text del LilyPond inserit és <tt>%s%s</tt>

en: The Return keypress can be used as a special instantly movable shortcut,
    you can set it to any menu action you wish by pressing it while you have the item selected
    Any one-key shortcut can be set this way, but with Return you do not get told if you are taking the shortcut away from another command.
    Also the setting is not saved.
    The idea is to set it for your current activity (e.g. applying tenuto marks).
    You can make it "normal" by setting a preference - see Edit->Preferences->Command Behavior.
    Note that the Enter key on the numeric keypad is a separate key (or should be!) and can be used as a shortcut independently
ca: La tecla Intro es pot usar com una drecera especial movible instantàniament,
    podeu establir-la a qualsevol acció de menú que desitgeu prement-la quan teniu l'element seleccionat
    Totes les dreceres d'una tecla es poden establir d'aquesta manera, però amb Intro no se us avisa si esteu traient la drecera d'una altra ordre.
    A més no es desa la configuració.
    La idea és establir-la per a la vostra activitat actual (per exemple l'aplicació de marques tenuto).
    Podeu fer que sigui "normal" establint una preferència - vegeu Edita->Preferències->Comportament de l'ordre.
    Noteu que la tecla Intro al teclat numèrica és una tecla separada (o hauria de ser!) i es pot usar com una drecera independentment

en: The Staff
ca: El pentagrama

en: The Staffs
ca: Els pentagrames

en: The Voice 1,2,3,4 commands set up the voices so that first and third voices get stems up, second and fourth voices get stems down, third and fourth voice note heads are horizontally shifted, and rests in the respective voices are automatically moved to avoid collisions. The Automatic Voice command returns all the voice settings to the neutral default directions. The Denemo display shows automatic stem directions, use StemDown and StemUp commands if you wish to affect the display.
ca: Les ordres Veu 1,2,3,4 estableixen les veus perquè les primeres i terceres veus tinguin les pliques cap amunt, les segones i  quartes veus tinguin les pliques cap avall, la tercera i la quarta veu tinguin els caps desplaçats horitzontalment, i els silencis de les veus respectives es moguin automàticament per evitar col·lisions. L'ordre Veu Automàtica retorna totes les configuracions de veu a la direccions neutrals predeterminades. La visualització del Denemo mostra mostres les direccions automàtiques de les pliques, useu les ordres StemDown i StemUp si voleu canviar la visualització.

en: The articulation(s) on this note will be placed outside the slur (furthest from the note). Repeat the command to return the slur to the outside.
ca: L'articulació (Les articulacions) sobre aquesta nota es posara fora de la lligadura (el més allunyat de la nota). Repetiu l'ordre per retornar la lligadura a l'exterior.

en: The braces { and [ binding staffs together can be set here. Set the start on one staff and the end on a later staff.
    This is editing the score, not just customizing a layout.
    Refresh the layout view (see under Options for this Layout button at the top) once you have made the changes.
ca: Els parèntesis { i [ ajuntant pentagrames es poden establir aquí. Establiu l'inici en una pentagrama i el final en un pentagrama  posterior.
    Això es tracta d'editar una partitura, no simplement personalitzar una disposició.
    Refresqueu la visualització de la disposició (vegeu sota el botó Opcions per a aquesta disposició a la part superior) un cop que hàgiu fet els canvis.

en: The clef here only affects the display as this voice is typeset on the staff above.
    Normally you will want it set the same as the staff the notes will appear on.
    Dismiss this warning and make any needed changes via the popup dialog coming next.
ca: La clau aquí sols afecta la visualització atès que aquesta veu es grava al pentagrama de dalt.
    Normalment voldreu que sigui establerta de la mateixa manera que el pentagrama on apareixeran les notes.
    Ignoreu aquest advertiment i feu tots els canvis necessaris mitjançant el diàleg emergent que ve a continuació.

en: The clef shown here affects the display only (as this voice is displayed on the staff above). You can change the display clef using the clef menu.
    Warning! you will get confused if you set the key signature or time signature of a voice different to the staff it is typeset on. Run the Staff/Voice property editor to adjust any inconsistencies.
ca: La clau que es mostra aquí sols afecta la visualització (atès que aquesta veu es mostra al pentagrama a dalt). Podeu canviar la clau de visualització usant el menú de claus.
    Advertiment!, us confondrà si establiu l'armadura o la indicació de temps d'una veu diferent al pentagrama on està gravada. Executeu l'editor de propietats de pentagrama/veu per ajustar qualssevol inconsistències.

en: The clef, time and key signatures attached to other voices are ignored, only the primary one has effect
ca: S'ignoraran la clau, la signatura de compàs i l'armadura adjuntades a altres veus, sols la veu primària té efecte

en: The command %s has the shortcut: %s
    Delete it first or start again selecting an unused keypress.
ca: L'ordre %s té la drecera: %s
    Elimineu-la primer o torneu a iniciar-la seleccionant una pulsació de tecla sense usar.

en: The current movement will be printed transposed by the interval given.
ca: El moviment actual s'imprimirà transposat per l'interval donat.

en: The current staff becomes a chord symbol staff. The music on this staff will be typeset as chord symbols. Normally you will make this staff a voice on the melody staff, so that the chord symbols print on the melody staff.
ca: El pentagrama actual es converteix en un pentagrama de símbols d'acords. La música d'aquest pentagrama s'imprimirà com a símbols d'acords. Normalment fareu que aquest pentagrama sigui una veu al pentagrama de melodia, de manera que els símbols d'acord s'imprimeixin al pentagrama de melodia.

en: The current staff is not voice
ca: La partitura actual no és una veu

en: The current staff will be typeset as a voice on the staff above.
ca: La partitura actual es gravarà com una veu a la partitura de dalt.

en: The current staff will print in a smaller size. Use this for the solo part above a piano accompaniment
ca: El pentagrama actual s'imprimirà en una mida més petita. Useu això per a la part de solo a sobre de l'acompanyament de piano

en: The current voice will be typeset on its own staff.
ca: La veu actual es gravarà en la seva pròpia partitura

en: The currently expanded movement is already at the end
ca: El menú expandit actualment ja està al final

en: The cursor is in the appending position after
ca: El cursos és a la posició annexant-se desprès de

en: The cursor is not on a Denemo Directive.
    You can place the "Hide Next"  Denemo Directive before the object you wish to omit
    and then make that directive conditional.
ca: El cursor no està a una directiva Denemo.
    Podeu posar "Amaga la següent" Directiva Denemo abans de l'object que voleu ometre
    i després fer aquesta directiva condicional.

en: The cursor is not on a Denemo Directive.
    You can place the "Void" Denemo Directive before the object you wish to omit
    and then make that directive conditional.
ca: El cursor no està a una Directiva Denemo.
    Podeu posar "Anul·la" Directiva Denemo abans de l'objecte que voleu ometre
    i després fer que la directiva sigui condicional.

en: The cursor is not on a grace note after a main note or chord
ca: El cursor no és sobre una nota de gràcia després d'una nota principal o un acord

en: The cursor is not on a grace note after a main note or chord
    First create the main note, then follow it with the grace note(s) then invoke this command with the cursor on the grace note
ca: El cursor no està sobre una nota de gràcia després de la nota principal o acord
    Primer creeu la nota principal, després continueu-la amb la(s) nota(es) de gràcia i a continuació invoqueu aquesta ordre amb el cursor sobre la nota de gràcia

en: The cursor is not on a grace note after a main note or chord
    First create the main note, then then follow it with the grace note(s) then invoke this command with the cursor on the grace note
ca: El cursor no està sobre una nota de gràcia després de la nota principal o acord
    Primer creeu la nota principal, després continueu-la amb la(s) nota(es) de gràcia i a continuació invoqueu aquesta ordre amb el cursor sobre la nota de gràcia<

en: The cursor is on
ca: El cursor és a

en: The cursor is on a voice. Put line breaks in the main staff that the voice belongs to.
ca: El cursos està a una veu. Poseu salts de línia al pentagrama principal al qual pertany la veu.

en: The cursor is on an unknown object type. Please report how this happened!
ca: El cursor està un tipus desconegut d'objecte. Si us plau informeu com va passar això!

en: The cursor must be on a chord with the highest note and lowest note set to the range desired.
ca: El cursor hauria d'estar a un acord amb la nota més alta i més baixa fixades al rang desitjat.

en: The dedicatee of the music, centered at the top of the first page.
ca: La persona a qui es dedica la música, centrat a la part superior de la primera pàgina.

en: The duplicate will be typeset only for layout:
ca: El duplicat es gravarà sols per a la disposició:

en: The exact positions of the graphical components of the score will be labelled with red dots
    and the control points for curves with red crosses for accurate tweaks
    Turn these off before printing!
ca: S'etiquetaran amb punts vermells les posicions exactes dels components gràfics de la partitura
    i amb creus vermelles els punts de control de les corbes per a manipulacions precises
    Desactiveu això abans d'imprimir!

en: The file
ca: El fitxer

en: The file "
ca: El fitxer

en: The file %s already exists.
    Do you want to overwrite it?
ca: El fitxer %s ja existeix.
    Voleu sobreescriure'l?

en: The first recorded or imported MIDI note onset in the current track becomes marked so that entered durations will be given its pitch.
ca: Es marca el primer inici de nota MIDI importada o registrada a la pista actual de manera que es dóna la seva altura a les duracions que s'entrin.

en: The given number as right hand fingering, using the conventional p,m,i indicators. Use Cancel to delete
ca: El número donat com a digitació de la mà dreta, usant els indicadors convencionals p,m,i. Useu cancel·la per esborrar

en: The help for the command that created this directive is:
    <big>"%s"</big>
ca: L'ajuda per a l'ordre que ha creat aquesta directiva és:
    <big>"%s"</big>

en: The key %s is the first keypress of some two key shortcuts.
    If you wish to re-assign it you will need to remove those first.
    Open the View->Command Center to find and remove the shortcuts.
ca: La tecla %s és la primera tecla a prémer d'algunes dreceres de teclat de dues tecles.
    Si voleu reassignar-la haureu d'eliminar primer aquestes dreceres.
    Obriu el Visualitza->Centre d'instruccions per trobar i eliminar les dreceres.

en: The last change was:
ca: L'últim canvi va ser:

en: The music below is the first of Handel's exercises for figured bass. The staff marked "Chords" at the top is a sample (inadequate) realization of the figures.
     When you click Start you will be asked if you want to delete this version, and when you say yes you can start creating your own.
     The screen becomes green to remind you that your MIDI controller is now expecting you to play the ticked bass note plus chord.
     The bass note expected is marked with a tick, play this note plus the chord notes. You can hold down the bass note and change chords over the same bass note.
     Note, you must distinguish enharmonic differences (e.g. D-sharp from E-flat), check that the set of accidentals showing in the MIDI-in controls suits the piece you are working on. Press shift-sharpwise or flatwise as needed.
     You can hold down the chord while going on to the next bass note so as to carry the chord over.
    You can use the sustain pedal to tie the chord you are entering with the chord for the next bass note by putting the pedal down on the chord you want to tie and releasing it after going on to the next bass note.
    Putting pedal down before the bass note will tie the last chord to the one you enter next. 
    You can also use the sustain pedal to place a chord on a rest before a bass note (depress the pedal before striking the bass note).
     You can click Start a second time to stop, and you can re-start from any bar you like.
     You can edit, playback etc while working, but don't remove or add staffs. You can also use the pitch bend wheel to stop entering chords.
ca: La música a sota és el primer dels exercicis de Handel per a baix figurat. El pentagrama marcat amb "Acords" a la part superior és una mostra (inadequada) de l'execució de les figures. 
    Quan cliqueu Inicia se us preguntarà si voleu esborrar aquesta versió, i si dieu sí podeu començar a crear la vostra. 
    La pantalla es torna verda per recordar-vos que el vostre controlador MIDI està esperant que toqueu la nota baix marcada més un acord.
    La nota de baix que s'espera es marca amb un marcador, toqueu aquesta nota més les notes de l'acord. Podeu mantenir premuda la nota de baix i canviar els acords sobre la mateixa nota de baix.
    Noteu, heu de distingir les diferències enharmòniques (per exemple Re sostingut de Mi bemoll), verifiqueu que el conjunt d'accidents que es mostren en els controls d'entrada MIDI s'ajusta a la peça en la qual esteu treballant. Premeu canvi a sostingut o bemoll segons es calgui.
    Podeu mantenir premut l'acord mentre aneu a la següent nota de baix, de menara d'empotar-vos l'acord.
    Podeu usar el pedal sostinuto per lligar l'acord que esteu entrant amb l'acord per a la següent nota de baix, prement el pedal a l'acord que voleu lligar i deixant-lo anar després d'anar a la següent nota de baix.
    Prement el pedal abans de la nota de baix lligarà l'últim acord amb el que entreu a continuació.
    També podeu usar el pedal sostinuto per posar un acord sobre un silenci abans d'una nota de baix (deixeu anar el pedal abans de tocar la nota de baix.)
    Podeu clicar Inicia un segon cap per aturar, i podeu reiniciar des de qualsevol compàs que vulgueu.
    Podeu editar, reproduir, etc., mentre treballeu, però no esborreu o afegiu pentagrames. També podeu usar la roda d'ajustament del to per deixar d'entrar acords.

en: The music between the red and green bars is played in a loop.
    You can edit the music while it is playing
    (so that you can continuously listen as you try alternatives).
ca: La música entre les barres vermella i verda es reprodueix en un bucle.
    Podeu editar la música mentre s'esta reproduint
    (de manera que podeu escoltar contínuament mentre proveu alternatives).

en: The music for this staff has been replaced by the music from the current staff, i.e. staff where the cursor is, Movement %d, Staff %d.
ca: La música per a aquest pentagrama ha estat reemplaçada per la música de la partitura actual, és a dir el pentagrama on està el cursor, moviment %d, pentagrama %d.

en: The next chord symbol will be scaled to the values given.
ca: S'escalarà el següent símbol d'acord als valors que s'han donat.

en: The note at the cursor ends a tie that has begun elsewhere, usually in a first time bar. That is it is a repeat of the tie ending.
ca: La nota al cursor finalitza una lligadura d'unió que ha començat a un altre lloc, usualment a un compàs de primer cop. És a dir, és una repetició del final lligat.

en: The original directive should be made to ignore that layout even though later directives generally override earlier ones. The duplicate directive will appear at the end of the directives of its type in the editor, tagged with the name of the layout (you can change the conditional behavior regardless of this name though).
ca: S'hauria de fer ignorar la disposició a la directiva original tot i que les directives posteriors en general anul·len les anteriors. La directiva duplicada apareixerà  al final de les directives d'aquest tipus a l'editor, etiquetades amb el nom de la disposició (podeu canviar però el comportament condicional sense tenir en compte aquest nom).

en: The preference set for recording time is 0 - nothing can be recorded.
    See Edit → Change Preferences Audio/Midi Tab
ca: La configuració de preferències per al temps de gravació és 0 - no es pot gravar res.
    Vegeu la pestanya Edita → Canvia les preferències d'àudio/MIDI

en: The preference set for recording time is 0 - nothing is recorded.
    See Edit → Change Preferences Audio/Midi Tab
ca: El conjunt de prefereència per al temps de gravació és 0 - no es grava res.
    Vegeu Edita → Pestanya Canvia Preferències Àudio/Midi

en: The score %s has unsaved changes
ca: La partitura %s té canvis sense desar

en: The score does not have a file name, so no file name for the output LilyPond file can be constructed. Save the score first.
ca: La partitura no té un nom de fitxer, en conseqüència no es pot construir cap nom de fitxer per al fitxer de la sortida del LilyPond. Deseu primer la partitura.

en: The score has been altered so that this LilyPond text is out of date - ignoring request
ca: La partitura s'ha alterat de manera que aquest text LilyPond està fora
    de data - s'ignorarà la sol·licitud

en: The staff deleted had a start/end context; if you still have the staff with the matching end/start context
     then you should remove it (or its context) now.
    See Staff->properties->context
    You will not be able to print with miss-matched contexts.
ca: El pentagrama suprimit tenia un context d'inici/final; si encara teniu el pentagrama amb el context final/inici concordant
    hauríeu de remoure'l (o el seu context) ara.
    Vegeu Pentagrama->propietats->context
    No podreu imprimir amb contextos sense concordança.

en: The text of a verse can be typed or pasted here. Press Esc to return to editing notes.
    Separate syllables with space double hyphen space, -- , if they should have their own note(s).
    New lines and extra spaces have no special significance. Slurs on notes make them take only one syllable. Use the underscore _ for blank syllables.
ca: Es pot escriure o enganxar aquí el text d'un vers. Premeu Esc per tornar i editar notes.
    Separeu les síl·labes amb espai doble guionet espai, -- , si han de tenir la seva pròpia nota o les seves pròpies notes.
    Les línies noves no tenen per això cap significat. Les lligadures d'expressió sobre les notes les fan agafar sols una síl·laba. Useu la barra baixa _  a síl·labes en blanc.

en: The two voices will be printed only once when they are the same, otherwise they will be printed as parts. (Off/On)
ca: Les dues veus s'imprimiran sols un cop quan són les mateixes, en cas contrari s'imprimiran com a parts. (Desactiva/Activa)

en: The volume set on this staff is very low, you may not hear it.
    See Staff->Staff Properties->Built-in Staff Properties, MIDI tab.
ca: El volum establert a aquest pentagrama és molt baix, potser no l'escoltareu.
    Vegeu Pentagrama->Propietats del pentagrama->Propietats integrades del pentagrama

en: There are no other staffs for this one to mirror.
ca: No hi ha altres pentagrames perquè aquest l'usi com a mirall.

en: There are no other staffs for this one to take a cue from.
ca: No hi ha altres pentagrames perquè l'actual els usi per a els notes guia.

en: There are no verses above this one to mirror from.
ca: No hi ha altres versos a sobre d'aquest per emmirallar-se.

en: There are unclosed tuplets in this bar.
     Please fix - see CheckTuplets command.
ca: Hi ha grups excedents sense tancar a aquest compàs.
     Si us pau arregleu-ho - vegeu l'ordre CheckTuplets.

en: There is already an edit script for this tag
ca: Ja hi ha un script per a aquesta etiqueta

en: There is already an initialization script here
ca: Ja hi ha aquí un script d'inicialització

en: There is at least one two-key shortcut that starts with: %s
    Find them using the Find button
    Delete it/those first or start again selecting an unused keypress.
ca: Hi ha almenys una drecera de dues tecles que comença amb: %s
    Trobeu-les usant el botó Cerca
    Esborreu la drecera o les dreceres o torneu a iniciar-la seleccionant una pulsació de tecla sense usar.

en: There is no link here, open the source document and click on it to place one.
ca: No hi ha cap enllaç aquí, obriu el document font i cliqueu sobre ell per posar un enllaç.

en: There is no object here to attach a fakechord to.
ca: No hi ha un objecte aquí per adjuntar-li un acord simulat.

en: There is no previous movement to swap with
ca: No hi ha un moviment previ per intercanviar amb aquest

en: There is no previous staff to swap with
ca: No hi ha un pentagrama previ per intercanviar amb aquest

en: There is no staff above to move this staff into
ca: No hi ha un pentagrama a sobre on moure aquest pentagrama

en: There is no support for loading whole folders of commands yet, sorry
ca: No hi ha suport encara per a carregar carpetes senceres d'ordres, ho sentim

en: There is no voice below this one on this staff
ca: No hi ha una veu a sota d'aquesta en aquest pentagrama

en: There is no voice below this one to split from
ca: No hi ha una veu a sota d'aquesta per fer la divisió

en: These commands are used when entering several voices per staff. VoiceOne is for the upper voice-it sets the direction of slurs, beams, etc. up to avoid clashes. VoiceTwo is for the lower voice, and it sets the directions down. Additional voices beyond two are offset slightly to the right.
ca: Aquestes ordres es fan servir quan s'entren diverses veus per pentagrama. VoiceOne és per a la veu superior - estableix la direcció de les lligadures, de les barres, etc., cap amunt per evitar xocs. VoiceTwo és la veu inferior, i estableix la direcció cap avall. Les veus addicionals més enllà de dues veus es desplacen lleument cap a la dreta.

en: ThirtysecondNote
ca: Fusa

en: This %s starts %d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d 𝅘𝅥 's.
ca: Aquest %s inicia %d 𝅘𝅥  's al compàs i dura %d 𝅘𝅥 's.

en: This %s starts %d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d/%d 𝅘𝅥 's.
ca: Aquest %s inicia %d 𝅘𝅥  's al comàs i dura %d/%d 𝅘𝅥 's.

en: This %s starts %d/%d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d 𝅘𝅥 's.
ca: Aquest %s inicia %d/%d 𝅘𝅥  's al compàs i dura %d 𝅘𝅥 's.

en: This %s starts %d/%d 𝅘𝅥  's into the measure and lasts %d/%d 𝅘𝅥 's.
ca: Aquest %s inicia %d/%d 𝅘𝅥  's al compàs i dura %d/%d 𝅘𝅥 's.

en: This Denemo Directive closes a block of music with a close curly brace }. It must be preceded earlier in the save voice by a corresponding open {, otherwise the music will not typeset
ca: Aquesta directiva del Denemo tanca un bloc de música amb una clau de tancada }. Ha d'anar precedit anteriorment a la mateixa veu per un corresponent } d'obertura, en cas contrari no es gravarà la música.

en: This Denemo Directive is part of a set of four creating a "Percent Repeat". Be sure to delete them all if you delete one of them.
ca: Aquesta directiva del Denemo és part d'un conjunt de quatre que creen «Repetició percentual». Assegureu-vos d'eliminar-les totes si elimineu qualsevol d'elles.

en: This Denemo Directive starts block of music that will be enhamonically flattened. The block of music should be closed with a curly brace }.t
ca: Aquesta directiva del Denemo inicia un bloc de música amb bemoll enharmònicament. El bloc de música s'hauria de tancar amb una clau }.t

en: This Denemo Directive starts block of music that will be enhamonically sharpened. The block of music should be closed with a curly brace }.t
ca: Aquesta directiva del Denemo inicia un bloc de música amb sostingut enharmònicament. El bloc de música s'hauria de tancar amb una clau }.t

en: This Denemo Directive starts block of music that will be transposed up one octave. The block of music should be closed with a curly brace }.t
ca: Aquesta directiva del Denemo inicia un bloc de música que es transposarà una octava cap amunt. El bloc de música s'hauria de tancar amb una clau }.t<

en: This Directive
ca: Aquest directiva

en: This Directive can only be added in a Tab Staff. See Staff menu.
ca: Aquesta directiva sols es pot afegir a un pentagrama de tabulatura. Vegeu el menú de pentagrama.

en: This Directive is at the end of the music
    You may need a closing double bar line -
    see Directives → Markings → Inserting Barlines
ca: Aquesta directiva està al final de la música
    Potser necessitareu una línia de barra doble per tancar - 
    vegeu Directives → Marques → Inserció de línies de barra

en: This Directive modifies the slur shape - you can further edit the slur shape in the Print View window, or delete this directive to return to the default shape
ca: Aquesta directiva modifica la forma de les lligadures d'expressió - podeu editar encara més la lligadura d'expressió a la finestra de Visualització de la impressió, o esborrar aquesta directiva per tornar a la forma predeterminada

en: This Directive tells Denemo not to signal an error if there are too many notes or rests after this point (or too few) for a complete measure.
ca: Aquesta directiva li diu al Denemo que no senyalitzi un error si hi ha massa notes o silencis després d'aquest unt (o massa pocs) per a un compàs complet.

en: This Directive turns off repeations of the chord except at the start of a new line
ca: Aquesta directiva desactiva les repeticions de l'acord excepte a l'inici d'una línia nova

en: This Line Break will have no effect if there is no barline at this point.  You can use Allow Line/Page Break to insert an invisible one if you need it
ca: Aquest salt de línia no tindrà cap efecte si no hi ha una barra de compàs a aquest punt. Podeu usar Permet salt de línia/pàgina per inserir un salt invisible si el necessiteu.

en: This PDF file contains no annotations. It has to be a PDF file generated by Denemo for the current score to which annotations have been added.
ca: Aquest fitxer PDF no conté cap anotació. Ha de ser un fitxer PDF generat pel Denemo per a la partitura actual a la qual se li han afegit anotacions.

en: This Page Break will have no effect if there is no barline at this point.  You can use Allow Line/Page Break to insert an invisible one if you need it
ca: Aquest salt de pàgina no tindrà cap efecte si no hi ha una barra de compàs a aquest punt. Podeu usar Permet salt de línia/pàgina per inserir un salt invisible si el necessiteu.

en: This Point Onwards
ca: A partir d'aquest punt

en: This Staff/Voice only?
ca: Sols aquest Pentagrama/Veu?

en: This Staff:
ca: Aquest pentagrama:

en: This adds one flat.
ca: Això afegeix un bemoll.

en: This adds one sharp.
ca: Això afegeix un sostingut.

en: This allows dragging objects in the display.
    All sorts of directives such as staccato dots, ornaments, repeat marks etc can be dragged if the display is too cluttered.
    The typeset score is unaffected.
    Click on a notehead to drag things attached to the notehead,
    or off the noteheads for things attached to the whole chord.
ca: Això permet arrossegar objectes a la pantalla.
    Tots els tipus de directives com ara els punts de staccato, ornaments, marques de repetició, etc., es poden arrossegar si la pantalla està massa atapeïda. 
    La partitura gravada no es veu afectada.
    Cliqueu sobre el cap d'una nota per arrossegar els objectes annexats al cap de la nota, o fora dels caps de les notes per a coses annexades a l'acord sencer.

en: This allows editing the directives/attributes of the object at the cursor
ca: Això permet l'edició de les directives/atributs de l'objecte al cursor

en: This allows the display to show more music, split into lines. The typeset score is not affected.
ca: Això permet que la pantalla mostri més música, dividida en línies. La partitura gravada no es veu afectada.

en: This area shows which MIDI filters are active. It can also be used by commands to pass information to the user
ca: Aquesta àrea mostra quins filtres MIDI estan actius. També poden ser usats per algunes ordres per passar informació a l'usuari

en: This bar shows:
    Pending ♯ or ♭ sign (if the next note entered will be sharpened or flattened)
    The movement number
    Description of the object at the Denemo cursor
    Position and status (appending or inserting) of the cursor.
    If the Playback Controls are visible then the timing of the object at the cursor is shown.
    If MIDI in controls are visible the current enharmonic range is shown.
    When the first key of a two-key shortcut is pressed the possible continuations are shown here.
ca: Aquesta barra mostra:
    Signes ♯ o ♭ pendents (si a la nota següent se li aplicarà un sostingut o
    un bemoll)
    El número de moviment
    La descripció de l'objecte al cursor del Denemo
    La posició i l'estat (adjuntant o inserint) del cursor.
    Si els controls de reproducció són visibles es mostra la temporalització de l'objecte sota el cursor.
    Si són visibles els controls d'entrada MIDI es mostra el rang enharmònic actual.
    Quan es prem la primera tecla d'una drecera de dues tecles es mostren aquí les possibles continuacions.

en: This brace connects together several staffs - you can delete it for a customized layout.
ca: Aquesta clau connecta diversos pentagrames - podeu esborrar-la per a una disposició personalitzada

en: This button is for changing the score itself, it will not affect this custom layout
ca: Aquest botó és per canviar la pròpia partitura, no afectarà aquesta disposició personalitzada

en: This button was created for the Denemo Directive whose tag is %s. Usually you click on it to alter the setting made or perform the action it is labelled with
ca: Aquest botó es va crear per a la directiva del Denemo l'etiqueta de la qual és %s. Habitualment cliqueu sobre ell per alterar el paràmetre establert o realitzar una acció amb la qual està etiquetada

en: This changes the tempo of the score.
    Use this to synchronize the beat after setting the start
ca: Això canvia el tempo de la partitura.
    Useu això per sincronitzar el ritme després d'establir l'inici

en: This clef change is non-printing, it just affects the display.
ca: Aquest canvi de clau no és imprimible, sols afecta la visualització.

en: This closes a 1st, 2nd, ... n'th time bar
ca: Això tanca una barra de primer, segon, ... enèsim cop

en: This command expects you to play the notes of the current bar together with chords.
    It will notate the chords in a new staff above the current staff. You can hold chords over several notes, change chords on one note.
    To temporarily switch to listening so as to try out a chord depress the foot pedal.
    It will play you two bars of the music at the start and after you have entered the chords.
    Use the pitch bend control to go on to the next bar or to try again in the current bar.
ca: Aquesta ordre espera que toqueu les notes de la barra actual junt amb els acords.
    Anotarà les els acords a un nou pentagrama a sobre del pentagrama actual. Podeu tenir els acords sobre diverses notes, canviar els acords a una nota.
    Per canviar temporalment a escoltar per provar un acord, deixeu anar el pedal de peu.
    Us tocarà dos compassos de la música a l'inici i després que heu entrat els acords.
    Useu el control de canviar l'altura per anar al compàs següent o provar un altre cop el compàs actual.

en: This command needs a note or chord to turn into a triplet
ca: A aquesta ordre li cal una nota o un acord per convertir-se en un triplet

en: This command only applies to notes or chords.
ca: Aquesta ordre sols s'aplica a notes o acords.

en: This contains the layout of the movement- the movement title, and the actual music itself
ca: Això conté la disposició del moviment - el títol del moviment, i la pròpia música mateixa

en: This creates a LilyPond comment which you can then edit to give titles etc for this movment, applying just to this layout.
ca: Això crea un comentari del LilyPond que podeu editar per a donar títols, etc., per a aquest moviment, aplicant-lo únicament a aquesta disposició.

en: This definition is not loaded ... trying to load
ca: No s'ha carregat aquesta definició ... s'està intentant carregar

en: This directive causes the tab to be notated fully with beaming and other notation added
    Delete the directive to undo the effect.
ca: Aquesta directiva causa que la tabulatura s'anoti completa amb el barrat i altra notació afegida
    Esborreu la directiva per desfer l'efecte.

en: This directive currently creates no LilyPond via its postfix field, use the Advanced Edit instead
ca: Aquesta directiva actualment no crea cap LilyPond per mitjà el seu camp postfix, useu en canvi Edició avançada

en: This directive has to be placed before a note, chord or rest.
    The text itself can be re-positioned by right-clicking in the typeset (print) view
ca: Aquesta directiva s'ha de posar abans d'una nota, acord o silenci.
    El text mateix es pot recol·locar fent un clic amb el botó dret del ratolí a la finestra de gravat (impressió)

en: This directive instructs the LilyPond typesetter not to combine notes from the voices when part combining has been set..
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
ca: Aquesta directiva instrueix el gravador del LilyPond perquè no combini les notes de les veus que s'ha establerta la combinació de les parts.
    Useu-lo amb l'ordre Combina les parts.
    Podeu esborrar la directiva com qualsevol altre objecte.

en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices as unison.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
ca: Aquesta directiva instrueix el gravador del LilyPond per combinar les notes de les veus com a un sol so.
    Useu-lo amb l'ordre de combinació de parts.
    Podeu esborrar la directiva com qualsevol altre objecte.

en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices into chords.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
ca: Aquesta directiva instrueix el gravador del LilyPond perquè combini les notes de les veus a acords.
    Useu-lo amb l'ordre de combinació de parts.
    Podeu esborrar la directiva com qualsevol altre objecte.

en: This directive instructs the LilyPond typesetter to combine notes from the voices using the default part combining.
    Use with the Part Combine command.
    You can delete the directive as any other object.
ca: Aquesta directiva instrueix el gravador del LilyPond perquè combini les notes a partir de les veus usant la combinació predeterminada de parts.
    Useu-lo amb l'ordre de combinar les parts.
    Podeu esborrar la directiva com qualsevol altre objecte.

en: This directive instructs the LilyPond typesetter to start/stop placing a count above the measures.
ca: Aquesta directiva li diu al gravador del LilyPond que comenci/acabi de posar un comptador a sobre dels compassos.

en: This directive is disregarded by certain layouts. Use the Score/Movement/Staff/Voice/Object Editor to alter this behavior.
ca: S'ignora aquesta directiva per a algunes disposicions. Useu l'editor de partitura/moviment/pentagrama/veu/objecte per alterar aquest comportament.

en: This directive is honored by all layouts. Use the Score/Movement/Staff/Voice/Object Editor to make it conditional on the Current Layout, the Default Layout or the Default Layout for the current part.
ca: Es respecta aquesta directiva per a totes les disposicions. Useu l'editor de partitura/moviment/pentagrama/veu/objecte per fer-la condicional a la disposició actual, la disposició predeterminada o la disposició predeterminada per a la part actual.

en: This directive is honored only by certain layouts. Use the Score/Movement/Staff/Voice/Object Editor to alter this behavior.
ca: Aquesta directiva es respecta sols per disposicions determinades. Useu l'editor de partitura/moviment/pentagrama/veu/objecte per alterar aquest comportament.

en: This directive must be placed before a note to work
ca: Aquesta directiva s'ha de posar davant d'una nota perquè funcioni

en: This directive places a sequence of bass note names after the next chord. You can delete it with the usual backspace and del commands.
ca: Aquesta directiva posa una seqüència de noms de nota de baix després de l'acord següent. Podeu esborrar-la amb les ordres habituals d'enrere i Supr.

en: This directive sets the style of typesetting for accidentals
ca: Aquesta directiva estableix l'estil del gravat per als accidents

en: This directive turns off stems
ca: Aquesta directiva desactiva les pliques

en: This directive turns on typesetting of stems on notes.
ca: Aquesta directiva activa el gravat de pliques sobre les notes.

en: This forces a new page, useful for avoiding page turns
ca: Això força una nova pàgina, és útil per evitar canvis de pàgina

en: This forces the title to start on a new page (set to ##t or ##f).
ca: Això força el títol a començar a una pàgina nova (establiu a ##t o ##f).

en: This gives information about the object at the cursor. Click on a notehead for information about a note in a chord.
ca: Això dóna informació sobre l'objecte al cursor. Cliqueu sobre un cap de nota per a informació sobre una nota a un acord.

en: This holds the staffs below which are the voices with the music.
ca: Això conté els pentagrames a sota dels quals hi ha les veus amb la música.

en: This holds the voice(s) of the staff - the clef, time signature, key signature and music are all here
ca: Això conté la(es) veu(s) al pentagrama - la clau, la indicació del compàs, l'armadura i la música està tot aquí

en: This indicates the the LilyPond typesetter is still working on setting the Denemo score. This can take a long time, particularly for polyphony where voices must not collide. You can continue editing while the typesetting is taking place.
    Kill this window if you want to re-start the typesetting e.g. after fixing a mistake you just spotted.
ca: Això indica que el gravador LilyPond està encara treballant en composar la partitura del Denemo. Això pot trigar un temps llarg, particularment per a la polifonia quan les veus no poden col·lisionar. Podeu continuar editant quan s'està realitzant la composició.
    Tanqueu aquesta finestra si voleu reiniciar la composició, per exemple després d'arreglar un error que acabeu de trobar.

en: This inserts a page break, useful for avoiding page turns
    Move it before the title (using the up arrow) once created!
ca: Això insereix un salt de pàgina, útil per evitar tornades de pàgina
    Moveu-lo abans del títol (usant la fletxa cap a dalt) un cop creat!

en: This inserts a page intentionally left blank, useful for avoiding page turns when printing on both sides of the paper
ca: Això insereix una pàgina intencionadament deixada en blanc, útil per evitar tornades de pàgina quan s'està imprimint a doble cara del paper

en: This is a Directive object.
    Double click on it to get information about it.
ca: Això és un objecte Directiva.
    Feu un doble clic a sobre per obtenir informació sobre ell

en: This is a customized layout, which has been transformed into instructions for the LilyPond music typesetter.
    This is the form in which customized layouts are stored in a Denemo score on disk - the graphical interface is no longer available. You can, however still edit the layout with care (and some understanding of LilyPond).
    Use the View → LilyPond window to do this.
    Otherwise you can delete it and create a new one from a standard layout.
ca: Aquesta és una disposició personalitzada, que s'ha transformat en instruccions per al gravador de música LilyPond.
    Aquesta és la forma en la qual les disposicions personalitzades s'arxiven en una partitura del Denemo al disc - la interfície gràfica ja no està disponible. Podeu tanmateix encara editar la disposició amb cura (i un cert coneixement del LilyPond). 
    Useu la finestra Mostra → LilyPond per fer això.
    En cas contrari podeu esborrar-la i crear una de nova des d'una disposició estàndard.

en: This is a score layout - the buttons mostly customize the layout
    You can have several layouts and use them to print different versions of your score.
    Once customized e.g. by adding page breaks, deleting certain parts etc the layout will be saved with your score and can be used for printing from even though you may have made corrections to the music.
    Standard layouts are created by invoking the standard print commands - print, print part, print movement etc.
    These standard layouts provide a convenient starting point for your customized layouts.<b>Note 1</b>Custom layouts are not saved for further graphical editing, only the typesetting commands are saved, so, unless you are familiar with LilyPond do all your work on the layout in one session.<b>Note 2</b>The first comment in the LilyPond text of the layout holds the name of the layout. If you change it any conditional directives that are for the layout will need refreshing
ca: Això es una disposició de partitura - els botons principalment personalitzen la disposició.
    Podeu tenir diverses disposicions i usar-les per imprimir  versions de la vostra partitura.
    Un cop personalitzada, per exemple afegint salts de pàgina, suprimint certes parts, etc., la disposició es desarà amb la vostra partitura i es pot usar per imprimir tot i que hàgiu fet correccions a la música.
    Les disposicions estàndard es creen invocant les ordres estàndard d'impressió - imprimeix, imprimeix una part, imprimeix un moviment, etc.
    Aquestes disposicions estàndard proveeixen un punt convenient de partida per a les vostres disposicions personalitzades.<b>Nota 1</b>Les disposicions personalitzades no es desen per a l'edició gràfica posterior, sols es desen les ordres d'escriptura. així que, almenys que tingueu familiaritat amb el LilyPond, feu tot el vostre treball sobre la disposició d'una sessió.<b>Nota 2</b>El primer comentari al text del LilyPond a la disposició conté el nom de la disposició. Si el canvieu, totes les directives condicionals que siguin per a la disposició s'hauran de refrescar.

en: This is an acciaccatura note
ca: Aquesta és una nota d'acciacatura

en: This is an appoggiatura note
ca: Aquesta és una nota d'appoggiatura

en: This is movement #%d
ca: Aquest és el moviment #%d

en: This is the Denemo Display for the music you have entered. See the print view window for the typeset appearance.  The blue lozenge is the Denemo Cursor - it turns red when when the bar is full or green if you are inserting in a bar. Overfull/Underfull bars are colored red/blue, use the Upbeat (Anacrusis, Pickup) command if that is intentional.
    You can switch to a menu-less view or a page-view using the Esc key. For the paged view you drag the red bar up the page to set how many systems you want showing.For the paged view you will probably want a smaller zoom - use Control+scroll-wheel on your mouse to zoom the display.
    Many commands operate on the object at the Denemo cursor. Right-click on an object to get a short menu of actions or set the mouse input mode.
    Shift-Right-click for more objects to insert.
ca: Aquesta es la visualització del Denemo per a la música que heu creat. Vegeu la finestra de visualització d'impressió per veure l'aparença de la composició. La pastilla blava és el cursor del Denemo - es torna vermella quan la barra està plena o verda si esteu inserint a una barra. Les barres Excedides/Amb insuficiència es coloren vermell/blau, useu l'ordre Entrada (Anacrusi, Notes inicials) si això és intencional.
    Podeu canviar a una visualització sense menú o a una visualització de pàgina usant la tecla Esc. Per a la visualització de pàgina arrossegueu la barra vermella mes a dalt de la pàgina per establir quants pentagrames voleu mostrar. Per a la visualització de pàgina probablement voldreu un enfocament més petit - useu Control-roda de desplaçament del ratolí per enfocar la visualització.
    Moltes ordres operen sobre l'objecte al curso del Denemo. Feu un clic amb el botó dret d'un objecte per obtenir un menú curt d'accions o establir el mode d'entrada del ratolí.
    Feu un clic amb Majúscules-Botó dret del ratolí per veure més objectes a inserir.

en: This is the Main Menu bar, where menus for the mostly non-musical aspects (saving, printing, setting up input sources etc) are placed. See the Object Menu bar for the commands that edit music
ca: Aquest és la principal barra de menús, on estan ubicats els menús per als aspectes principalment no musicals (desar, imprimir, configurar les fonts d'entrada, etc.). Vegeu la barra de menús d'objectes per a les ordres per editar música

en: This is the Object Menu bar, where menus for the commands that edit music live. They are arranged in a hierarchy Score, Movement, Staff (which contains Voices) and then the things that go on a staff, notes, clefs etc. Directives covers everything else that you can put in amongst the notes to change the behavior from that point in the music.
ca: Aquesta és la barra de menús d'objects, on viuen els menús per a les ordres que editen música. Estan organitzats en una jerarquia Partitura, Moviment, Pentagrama (que conté Veus) i després els elements van a un pentagrama, notes, claus, etc. El menú Directives cobreix totes les coses addicionals que podeu posar entre les notes per canviar el comportament des d'aquest punt a la música.

en: This is the current movement number %d
    Click on another button to change movements
ca: Aquest és el moviment actual número %d
    Cliqueu sobre un altre botó per canviar els moviments

en: This is the end of a Chapter, start the next chapter on the next movement
ca: Això és el final d'un capítol, comenceu un nou capítol al moviment següent

en: This is the first movement
ca: Aquest és el primer moviment

en: This is the first staff
ca: Aquest és el primer pentagrama

en: This is the first track
ca: Aquesta és la primera pista

en: This is the first voice
ca: Aquesta és la primera veu

en: This is the last movement
ca: Aquest és l'últim moviment

en: This is the last staff
ca: Aquest és l'últim pentagrama

en: This is the last track
ca: Aquesta és l'última pista

en: This is the last voice
ca: Aquesta és l'última veu

en: This is the only movement
ca: Aquest és l'únic moviment

en: This is tied to the following note or chord.
    The following note or chord should have the same pitch
ca: Això està lligat a la nota o acord següents.
    La nota o l'acord següents haurien de tenir el mateix to

en: This layout will be used in place of the standard one, unless you delete it.
    Any new staffs added to the score will not appear in it unless you edit it.
ca: S'usarà aquesta disposició en comptes de l'estàndard, a no ser que l'esborreu. 
    Qualsevol nou pentagrama afegit a la partitura no apareixerà a no ser que l'editeu.

en: This lets you insert your own titles etc just for this layout.
    For book titles use \titledPiece \markup "myname"
    Simple titles are not placed here, but appear in a header block at the end of the movement.
    For other possible uses, see LilyPond manual.
ca: Això us permet insertar els vostres propis títols sols per a aquesta disposició.
    Per a títols de llibres useu \titledPiece \markup "elmeunom"
    Els títols simples no es posen aquí, si no que apareixen en un bloc de capçalera al final del moviment.
    Per a altres usos possibles, vegeu el manual del LilyPond.

en: This line ("staff") is for holding cresc. dim hairpins and dynamic markings so that they can be positioned (using dummy notes, colored blue) and will align with each other. Create this between the staffs for a piano work or on any staff where alignment of hairpins and dynamic marks is needed.
    WARNING: Do not place clef changes or other non-duration items in this staff - it may trigger the creation of a separate staff on typesetting!
    This Dynamics "staff" must have the same part name as the staff the dynamics should appear on.
ca: Aquesta línia («partitura») és purament per contenir marcadors crescendo i diminuendo i marcadors dinàmis de manera que es puguin posicionar (usant notes fictícies de color blau) i s'alinearan entre elles. Creeu això entre els pentagrames per una obra de piano o en qualsevol pentagrama on calgui l'alineament de marques dinàmiques.
    ADVERTIMENT: No poseu canvis de clau o altres elements no relacionats amb la duració en aquest pentagrama - pot causar la creació d'una pentagrama separat en gravar!
    Aquest «pentagrama» de dinàmiques Ha de tenir el nom de part  que el pentagrama on ha de aparèixer.

en: This line ("staff") is for holding cresc. dim hairpins and dynamic markings so that they can be positioned (using dummy notes, colored blue) and will align with each other.\nCreate this between the staffs for a piano work or on any staff where alignment of hairpins and dynamic marks is needed. WARNING: Do not place clef changes or other non-duration items in this staff - it may trigger the creation of a separate staff on typesetting! This Dynamics "staff" must have the same part name as the staff the dynamics should appear on.
ca: Aquesta línia («partitura») és purament per contenir marcadors crescendo i diminuendo i marcadors dinàmis de manera que es puguin posicionar (usant notes fictícies de color blau) i s'alinearan entre elles. Creeu això entre els pentagrames per una obra de piano o en qualsevol pentagrama on calgui l'alineament de marques dinàmiques.
    ADVERTIMENT: No poseu canvis de clau o altres elements no relacionats amb la duració en aquest pentagrama - pot causar la creació d'una pentagrama separat en gravar!
    Aquest «pentagrama» de dinàmiques Ha de tenir el nom de part  que el pentagrama on ha de aparèixer.

en: This makes the next marking on a note etc move inside the slur.
ca: Això fa que la pròxima marca a una nota, etc, es mogui dins de la lligadura.

en: This makes the next text marking on a note etc move inside the slur.
ca: Això fa que la pròxima marca de text sobre una nota, etc., es mogui dins de la lligadura.

en: This marks the end of a cue - where notes from another part are printed.
    This marker can be cut and pasted to another position to alter the extent of the cue.
ca: Aixó marca l'inici de la cua - si feu una alteració al nombre de pentagrames us caldrà esborrar aquesta cua i refer-la.
    Aquest marcador es pot tallar i enganxar a una altra posició per alterar l'extensió de la cua.

en: This marks the end of a trill spanning several notes
ca: Això marca el final d'un refilet que es distribueix sobre diverses notes

en: This marks the end of a tuplet (that is triplets etc) - it should come in the same measure as the tuplet start marker.
ca: Això marca el final d'un grup excedent (o sigui triplets, etc.) - hauria d'aparèixer al mateix compàs que el marcador d'inici de grup excedent.

en: This marks the end of the passage to be shown on the ossia staff
ca: Això marca el final del fragment a mostrar al pentagrama ossia

en: This marks the start of a cue - if you make an alteration to the number of staffs you will need to delete this cue and remake it.
    Watch out that you do not end up with two End Cue directives
    as this will not typeset.
ca: Això marca l'inicia de la cua - si feu una alteració al nombre pentagrames us caldrà esborrar aquesta cua i refer-la.
    Aneu en compte que no acabeu amb dues directives de final de cua
    ja que això no gravarà.

en: This marks the start of a passage to be shown on the ossia staff
ca: Això marca l'inici del fragment a mostrar al pentagrama ossia

en: This marks the start of a trill extending over several notes. The leading "tr" can be omitted if desired.
ca: Això marca l'inici d'un refilet sobre diverses notes. El "tr" endavant es pot ometre si aixi es vol.

en: This marks the start of one or more measures to be played on one or more of the repeats. There must be a later End Volta mark else nothing prints
ca: Això marca l'inici d'un o més compassos a reproduir a una o més de les repeticions. Ha d'haver-hi un Final de Volta més tard o sinó no s'imprimirà res

en: This measure has the wrong duration.
ca: Aquest compàs té la duració incorrecta.

en: This measure's discrepancy requires a tuplet.
    Please adjust manually and run this script again.
ca: La discrepància d'aquesta nota requereix un grup excedent.
    Si us plau ajusteu-ho manualment i executeu aquest script un altre cop.

en: This moved the cursor to the measure off-screen right. The display is shifted to move the cursor to the middle.
ca: Això ha mogut el cursor al compàs fora de pantalla a la dreta. Lavisualització es desplaça per posar el cursor al mig.<

en: This moved the cursor to the measure offscreen left. The display is shifted to place that measure on screen.
ca: Això ha mogut el cursor al compàs fora de pantalla a l'esquerra. Lavisualització es desplaça per posar el compàs a la pantalla.

en: This moved the cursor to the object position clicked. The cursor height becomes the clicked point.
ca: Això ha mogut el cursor a la posició de l'objecte que s'ha clicat. L'alçada del cursor esdevé el punt clicat.

en: This movement is now number %d in the score
ca: Aquest moviment és ara el número %d a la partitura

en: This movement will not be typeset. You must have at least one movement that is typeset
ca: Aquest moviment no es gravarà. Heu de tenir almenys un moviment que es gravi

en: This moves the audio to synchronize the start with the score.
    You can use the Leadin button for this too.
ca: Això mou l'àudio per sincronitzar l'inici de la partitura.
    Podeu usar el botó CondueixA per fer el mateix.

en: This note begins a crescendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
ca: Aquesta nota inicia un crescendo. Useu el menú Cliqueu amb el botó dret → Dinàmica per controlar això.

en: This note begins a diminuendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
ca: Aquesta nota inicia un diminuendo. Useu el menú Cliqueu amb el botó dret → Dinàmica per controlar això.

en: This note denotes a rhythm - use a MIDI keyboard to add pitches by playing.
ca: Aquesta nota representa un ritme - useu un teclat MIDI per afegir els tons executant la música.

en: This note ends a crescendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
ca: Aquesta nota finalitza un crescendo. Useu el menú Cliqueu amb el botó dret → Dinàmica per controlar això.

en: This note ends a diminuendo. Use the Right Click → Dynamics menu to control this.
ca: Aquesta nota finalitza un diminuendo. Useu el menú Cliqueu amb el botó dret → Dinàmica per controlar això.

en: This note will typeset with a diamond notehead, to indicate a harmonic
    You can sharpen or flatten this note using the standard commands.
ca: Aquesta nota es gravarà amb un cap de nota de diamant, per indicar un harmònic
    Podeu incrementar o reduir un mig to aquesta nota amb les ordres estàndard.

en: This object does not affect the music typesetting, (no LilyPond syntax is generated)
ca: Aquest objecte no afecta la composició tipogràfica de la música, (no es genera cap sintaxi LilyPond)

en: This object does not affect the printed output (no LilyPond syntax is generated for the typesetter)
ca: Aquest objecte no afecta la sortida impresa (no es genera cap sintaxi LilyPond per al gravador)

en: This object fills up the duration of this measure, so that the notes in the measure form an upbeat. It needs to be renewed if you change the duration of the notes in the measure - use Re-calculate for this, or simply delete it and re-run the Upbeat command.
ca: Aquest objecte omple la duració del compàs, de manera que les notes al compàs formen un anacrusi. S'ha de renovar si canvieu la duració de les notes al compàs - useu Recalcula per això, si simplement esborreu-lo i torneu a executar l'ordre Anacrusi.

en: This object fills up the duration of this measure, without taking space in the typeset score. Use if for partial measures in first and second repeats. It needs to be renewed if you change the duration of the notes in the partial measure - use Re-calculate for this, or simply delete it and re-run the Short command.
ca: Aquest objecte omple la duració d'aquesta mesura, sense treure espai a la partitura gravada. Useu-lo per a compassos parcials a primeres i segones execucions. Cal renovar-lo si canvieu la duració de les notes al compàs parcial - useu Recalcula per això, o simplement esborreu-lo i torneu a executar l'ordre Curt.

en: This object instructs the LilyPond typesetter to draw a barline here.
    The timing is not altered, use a hidden time signature change or the short measure or anacrusis command to do that.
ca: Aquest objecte instrueix al gravador LilyPond perquè dibuixi una barra aquí.
    No s'altera la temporalització, useu el canvi d'indicació de temps, el compàs curt o l'anacrusi per fer això.

en: This page is intentionally left blank
ca: Aquesta pàgina està intencionalment en blanc

en: This piece has several movements
ca: Aquesta peça té diversos moviments

en: This pops up menu for inserting barlines and many other sorts of objects
ca: Això fa emergir el menú per inserir línies de barra i molts altres tipus d'objectes

en: This pops up the append menu
ca: Això fa emergir el menú d'adjunció

en: This pops up the built-in staff properties. For other properties of the current staff see the staff menu or the tools icon before the clef.
ca: Això fa emergir la propietats integrades de partitura. Per a d'altres propietats de la partitura actual vegeu el menú de partitura o la icona d'eines endavant de la clau.

en: This pops up the initial clef menu.
ca: Això fa emergir el menú de clau inicial.

en: This pops up the key signature menu.
ca: Això fa emergir el menú d'armadura.

en: This pops up the staff directives menu for editing
ca: Això fa emergir el menús de directives de partitura per l'edició

en: This pops up the time signature menu.
ca: Això fa emergir el menú de la indicació del compàs.

en: This pops up the voice directives menu for editing
ca: Aixo fa emergir el menú de directives de veu per a l'edició

en: This prints a page intentionally left blank, useful for avoiding page turns
ca: Això imprimeix una pàgina intencionadament en blanc, és útil per evitar el canvis de pàgina

en: This program is provided with absolutely NO WARRANTY; see the file COPYING for details.
ca: Aquest programa es proveeix sens absolutament CAP GARANTIA, vegeu  fitxer CÒPIA per als detalls.

en: This represents a number of whole measure rests.
    The following measure rests are grouped with this one when typeset on their own. In full score they are typeset separately to match the other parts.
    If you add further grouped whole measure rests, this Directive will need re-calculating.
    The check score routine that is run before printing will do this for you.
ca: Això representa el número de silencis de compàs complet.
    Els següents silencis de compàs s'agrupen amb aquest quan es graven per sí mateix. En partitura completa es graven separadament per concordar amb altres parts.
    Si afegiu altres silencis de compàs complet agrupats, aquest Directiva s'haurà de recalcular.
    La rutina de verificació de partitura que s'executa abans de la impressió us farà aquesta tasca.

en: This represents detected note onsets which occur
    before the start of the score.
    If they are just noise,
    or if you are working on just a portion of the audio that is ok.
    Otherwise drag with left mouse button to synchronize
    with the start of the score.
ca: Això representa inicis detectats de notes que
    hi ha abans de l'inici de la partitura.
    Si són únicament soroll,
    o si esteu treballant sols sobre una porció de l'àudio, està bé.
    En cas contrari arrossegueu amb el botó esquerre del ratolí per
    sincronitzar amb l'inici de la partitura.

en: This rest has a slur end on it, use the Right Click → Slurs menu to remove it
ca: Aquest silenci té un final de lligadura d'expressió sobre ell, useu el menú Clic amb el botó dret  → Menú de lligadures d'expressió per suprimir-lo

en: This rest has a slur start on it, use the Right Click  → Slurs menu to remove it
ca: Aquest silenci té un inici de lligadura d'expressió sobre ell, useu el menú  Clic amb el botó dret → Menú de lligadures d'expressió per suprimir-lo

en: This rest has a tie starting on it, use the Right Click  → Tied Note to remove it
ca: Aquest silenci té un inici de lligadura d'unió sobre ell, useu el menú Clic amb el botó dret → Lligadures d'unió per suprimir-lo

en: This rest has the grace attribute set: these objects are usually inserted automatically to match real grace notes in other parts, this helps the music typesetter place the grace note correctly in the Print View.
ca: Aquest silenci té l'atribut de gràcia establert: aquests objectes s'insereixen habitualment automàticament per concordar amb notes de gràcia reals a altres partes, això ajuda al gravador de música a posar les notes de gràcia correctament a la Pantalla d'Impressió.

en: This rest will not print, just act as a spacer.
ca: Aquest silenci no s'imprimirà, sols servirà com a espaiador.

en: This rhythm has extra notes added to it, delete them and use the foot-pedal or Alt key to enter chords with the MIDI controller.
ca: Aquest ritme té extra notes afegits a ell, suprimiu-les i useu el pedal de peu o la tecla Alt per entrar acords amb el controlador MIDI.

en: This score has taken
ca: S'ha trigat

en: This scorelayout is purely for continuous typesetting, and will change as you edit the score.
    To get a real score layout turn off continuous typesetting in the Print View and typeset using Part, Movement or Typeset (Default Layout) buttons.
ca: Aquesta disposició de partitura és purament per a composició contínua, i canviarà a mesura que editeu la partitura.
    Per obtenir una disposició real de partitura desactiveu la composició contínua a la Visualització d'impressió i escriviu usant els botons Part, Moviment o Composició (Disposició predeterminada).

en: This sets the name in Movement 1
    Set this name for the same staff in other movements?
ca: Això estableix el nom al moviment 1
    Estableixo aquest nom per a la mateixa partitura en altres moviments?

en: This sets the visibility/mute and other properties for the whole movement
ca: Això estableix la visibilitat/emmudir i altres propietats per a tot el moviment

en: This should not happen...
ca: Això no hauria de passar...

en: This shows the clef in the Denemo score - the actual clef printed may be modified by Directives attached to it.
    You can edit the clef for a custom layout - do this on the first voice on the staff.
ca: Això mostra la clau a la partitura del Denemo - la clau real que s'imprimirà es pot modificar per directives que se li adjuntin.
    Podeu editar la clau per a una disposició personalitzada - feu això a la primera veu al pentagrama.

en: This sign allows a Line Break. The bar can be broken across a line at this point. Delete using Del or Backspace key.
ca: Aquest símbol permet un salt de línia. Es pot trencar la barra a través de la línia en aquest punt. Esborreu usant la tecla Del o Retrocés.

en: This software may be redistributed and modified under the terms of the GNU General Public License; again, see the file COPYING for details.
ca: Aquest programari es pot redistribuir i modificar sota les condicions de la Llicència Pública General GNU; de nou, vegeu el fitxer  per als detalls.

en: This staff creates notes drawn as a diagonal line. Use these to create a coule between two notes another part.
ca: Aquest pentagrama crea notes dibuixades com a una línia diagonal. Useu això per crear un coulé entre dues notes a una altra part.

en: This staff grouping has no End Brace so it finishes on the lowest staff. Use the Staffs/Voices->Staff Groupings menu to place an End Brace on the desired staff
ca: Aquest agrupament de pentagrama no té una clau de finalització de manera que finalitzi al pentagrama de més a baix. Useu el menú Pentagrames/Veus->Agrupament de pentagrames per ubicar la clau de finalització al pentagrama desitjat

en: This staff is purely for holding marks that should appear once at the top of the system - avoiding having to put the marks in each part. It must have a blank part name, so that it is typeset with every part. The marks should be spaced using either dummy notes or spacers.
    WARNING: Do not place clef changes or other non-duration items in this staff - it may trigger the creation of a separate staff on typesetting!
ca: Aquest pentagrama és sols per contenir marques que han d'aparèixer un sols cop a la part superior del sistema - evitant haver de posar-les en cada part. Ha de tenir un nom de part en blanc, de manera que es grava amb cada part. Les marques haurien d'espaiar-se usant o bé notes fictícies o espaiadors.
    ADVERTIMENT: No poseu canvis de clau o altre elements no relacionats amb la duració en aquest pentagrama - pot causar la creació d'un pentagrama separat al gravat!"

en: This staff is purely for holding marks that should appear once at the top of the system - avoiding having to put the marks in each part. It must have a blank part name, so that it is typeset with every part. The marks should be spaced using either dummy notes or spacers.\nWARNING: Do not place clef changes or other non-duration items in this staff - it may trigger the creation of a separate staff on typesetting!
ca: Aquest pentagrama és sols per contenir marques que han d'aparèixer un sols cop a la part superior del sistema - evitant haver de posar-les en cada part. Ha de tenir un nom de part en blanc, de manera que es grava amb cada part. Les marques haurien d'espaiar-se usant o bé notes fictícies o espaiadors.
    ADVERTIMENT: No poseu canvis de clau o altre elements no relacionats amb la duració en aquest pentagrama - pot causar la creació d'un pentagrama separat al gravat!"

en: This tells you what will happen to a MIDI in event from your controller. Click here or use the Control Shift or ALT keys, or caps lock to affect what will happen. Moving the cursor into the display will revert to editing notes.
ca: Això us diu que li passarà a un MIDI en un esdeveniment del vostre ordinador. Cliqueu aquí o useu les tecles Control Majúscules, ALT, a bloqueig de majúscules per afectarà el que passarà. Si es mou el cursor dins del monitor es tornarà a l'edició de notes.

en: This the Playback View Window. Click on a note to play from that note to the end. Click again to stop play. Drag between two notes to play from the first to the last, shift drag to create a loop.
    Shift-Click on a note to position the Denemo cursor on that note in the Denemo Display.
     For simple scrolling check the box. For more sophisticated control right click on a note when you have scrolled the page to the position you want it to be at when it is playing.
    First right click at the start of the second system (this means that the music will not scroll before that); then scroll to position the end and right click the first note of the last system of the piece.
    To delete a scroll point right-click on it.
    If there are changes of pace then set extra scroll points to control the scrolling in more detail.
ca: Això és la finestra de vista de reproducció. Cliqueu sobre una nota per reproduir des d'aquesta nota fins al final. Cliqueu un altre cop per aturar la reproducció. Arrossegueu entre dues notes per reproduir des de la primera fins l'última, arrossegueu i premeu majúscules per crear un bucle.
    Majúscula i cliqueu sobre una nota per posar el cursor del Denemo sobre aquesta nota a la pantalla del Denemo.
     Per a desplaçament senzill marqueu la capsa. Per a un control més sofisticat cliqueu amb el botó dret a l'inici del segon sistema (això significa que la música no es desplaçarà abans d'això); després desplaceu per posar-vos al final i cliqueu amb el botó dret la primera nota de l'últim sistema de la peça.
    Per esborrar el punt de desplaçament cliqueu amb el botó dret sobre ell.
    Si hi ha canvis de ritme, aleshores establiu punts addicionals de desplaçament per controlar el desplaçament amb més detall.

en: This tool bar contains a few conventional commands. You can hide it (to make more room on the screen) using the View menu. You can make it your preference to hide it using MainMenu → Edit → Change Preferences → Display general toolbar
ca: Aquesta barra d'eines conté algunes ordres convencionals. Podeu amagar-la (per fer més espai a la pantalla) usant el menú Mostra. Podeu establir la vostra preferència a amagar-la usan Menú principal → Edita → Canvia les preferències → Mostra

en: This turns ragged bottom off/on. If set, systems will not spread vertically down the page. This does not affect the last page. This should be set for pieces that have only two or three systems per page, for example orchestral scores.
ca: Això activa/desactiva la part inferior irregular. Si s'estableix, els sistemes no es distribuiran verticalment al llarg de la pàgina. Això no afecta l'última pàgina. Això s'ha d'establir per a peces que tenen sols dos o tres sistemes per pàgina, per exemple per a partitures orquestrals.

en: This type of object cannot be shifted by this method
ca: Aquest tipus d'objecte no es pot desplaçar amb aquest mètode

en: This voice has a different clef from the staff it will be typeset on. This clef will be used for the display only.
ca: Aquesta veu té una clau diferent des de de la partitura en la qual es gravarà en endavant. Aquesta clau s'usarà sols per a la visualització.

en: This voice should have the same key signature as the staff it appears on. Use the key signature menu commands to correct it if needed.
ca: Aquesta veu hauria de tenir la mateixa armadura que el pentagrama on apareix. Useu les ordres del menú d'armadura per corregir-la si cal.

en: This voice should have the same time signature as the staff it appears on. Use the time signature menu commands to correct it if needed.
ca: Aquesta veu hauria de tenir la mateixa indicació de temps que la partitura on apareix. Useu les ordres del menú d'indicació de temps per corregir-ho si cal.

en: This whole measure rest is grouped with adjacent ones to form a multi-measure rest.
    The first of the group should be the multi-measure rest itself. Place the cursor on that object to do editing.
ca: Aquest silenci de compàs complet s'agrupa amb compassos adjacents per formar un silenci multi-compàs.
    El primer del grup hauria de ser el silenci multi-compàs mateix. Poseu el cursor sobre aquest objecte per editar.

en: This will allow the display to show more music, split into lines. The typeset score is not affected.
ca: Això permetrà a la pantalla mostrar més música, dividida en línies. La partitura gravada no es veu afectada.

en: This will mark the MIDI note onset.
ca: Això marcarà l'inici de la nota MIDI.

en: This will move the Denemo Cursor to the start of this staff in this movement
ca: Això moura el cursor del Denemo a l'inici d'aquest pentagrama en aquest moviment

en: This window allows you find and execute commands.
    Once you have selected a command the box at the top gives information about that command,
    while the panel to the side gives any shortcuts for the command.
    You can add a selected command to a palette, or set single-key or two-key shortcuts.
    You can also hide commands, so they don't appear in the menus.
    You can save the shortcuts as your default command set, or as a command set which you may wish to load in the future.
    This window is also where you can load such a stored command set.
ca: Aquesta finestra us permet buscar i executar ordres.
    Un cop que heu seleccionat una ordre la caixa a la part superior dóna informació sobre aquesta ordre,
    mentre que el plafó al costat dóna les dreceres per a l'ordre.
    Podeu afegir una ordre seleccionada a una paleta, o establir dreceres d'una o dues tecles.
    També podeu amagar ordres, de manera que no apareguin als menús.
    Podeu desar les dreceres com el vostre conjunt predeterminat d'ordres, o com un conjunt d'ordres que potser voleu carregar en el futur.
    Aquesta finestra és també on podeu carregar un conjunt carregat d'ordres.

en: This window can be used to tweak the typesetting that LilyPond does in the case that it is not optimal
ca: Aquesta finestra pot fer-se servir per manipular la gravació que el LilyPond fa en cas que no sigui òptima

en: This window shows the final typeset score from which you can print or (via print to file) create a PDF document.
    This will be continuously updated while you edit the music in the main window.
    In this Print View window you can click on a note to move to that place in the main Denemo display window. The right-click to get a menu of "tweaks" which you can apply to drag slurs, beams etc if they are not quite right.
    <b>Note</b>: It can take some time to generate a beautifully typeset score, especially for a large score on a slow machine so choose just a range to be continually updated in that case, or turn off continuous update.
ca: Aquesta finestra mostra la partitura gravada final des de la qual podeu imprimir o (mitjançant imprimeix a fitxer) crear un document PDF.
    Això s'actualitzarà de forma contínua mentre editeu la música a la finestra principal.
    A aquesta finestra de visualització de la impressió podeu clicar sobre una nota per anar a aquest lloc a la finestra principal de visualització del Denemo. Clicar amb el botó dret del ratolí us dóna un menú de "manipulacions" que podeu aplicar per arrossegar lligadures d'expressió, barres, etc., si no estan del tot bé.
    <b>Nota</b>: Pot portar una estona generar una partitura bellament gravada, especialment per a una partitura llarga a una màquina lenta, així que escolliu sols un rang perquè s'actualitzi de forma contínua, o desactiveu l'actualització contínua.

en: This window shows the typeset score as one long page. During playback the notes playing are highlighted
ca: Aquesta finestra mostra la partitura gravada com una pàgina llarga. Durant la reproducció es ressalten les notes que s'executen

en: Three Beams Left
ca: Queden tres barres

en: Three Beams Left (Off/On)
ca: Tres barres a l'esquerra (Activa/Desactiva)

en: Three Beams Right
ca: Tres barres a la dreta

en: Three Beams Right (Off/On)
ca: Tres barres a la dreta (Activa/Desactiva)

en: Threshold
ca: Llindar

en: Thumb (Off/On)
ca: Pulgar (Desactiva/Activa)

en: Thumbnail Selection Complete
ca: S'ha completat la selecció de la miniatura

en: Tie (Off/On)
ca: Lligadura d'unió (Inactiva/Activa)

en: Tie Re-shaped
ca: Lligadura d'unió amb forma nova

en: Tie Shape
ca: Forma de la lligadura d'unió

en: Tie/Untie from the note/chord at the cursor - will be ignored by the LilyPond typesetter if next note is not at the same pitch
ca: Lliga/deslliga d'unió la nota al cursor - s'ignorarà pel gravador del LilyPond si la nota següent no és a la mateixa altura

en: Tied Note
ca: Nota lligada

en: Tied Notes
ca: Notes lligades per expressió

en: Tied note
ca: Nota lligada

en: Tied notes not the same
ca: Les notes lligades no són iguals

en: Ties
ca: Lligadures d'unió

en: Ties Extend to Matching Note
ca: Les lligadures s'estenen a la nota concordant.

en: Ties the individual note at the cursor the tie going down; repeat to remove.
ca: Lliga la nota individual al cursor amb la lligadura cap avall; repetiu l'ordre per eliminar.

en: Ties the individual note in a chord the tie being above; repeat command to remove.
ca: Lliga la nota individual a l'acord amb la lligadura cap amunt; repetiu l'ordre per eliminar.

en: Ties the note at the cursor leaving other notes in the current chord unchanged.
ca: Lliga la nota al cursor deixant altres notes a l'acord actual sense tocar.

en: Ties to next note, tie upwards, or removes tie.
ca: Es lliga amb la nota següent, o elimina la lligadura.

en: Ties to the following note/chord with tie downwards.
ca: Lliga amb la següent nota/acord amb la lligadura cap avall.

en: Ties will extend over intermediate notes until the note tied to occurs. Use for written-out arpeggio styles.
ca: Les lligadures d'unió s'estendran sobre les notes intermèdies fins que s'executi la nota a la qual s'ha lligat. Useu per a estils d'arpegis desplegats a l'escriptura.

en: Ties/unties the note at the cursor. The following note should be the same pitch.
ca: Lliga/deslliga d'unió la nota al cursor. La nota següent ha de ser la mateixa altura

en: Timbales Style Staff
ca: Pentagrama en estil timbales

en: Time
ca: Temps

en: Time Signature Change
ca: Canvi d'indicació del compàs

en: Time Signature Directives
ca: Directives de les indicacions de temps

en: Time Signature does not match
ca: La indicació de temps no coincideix

en: Time Signature not at start of measure
ca: La indicació del compàs no està a l'inici del compàs

en: Time Signature with Beaming Rule
ca: Indicació de temps amb regla de barrat

en: Time Signatures
ca: Indicacions del compàs

en: Time Signatures do not match, will not make voice
ca: Les indicacions de temps no coincideixen, no es farà la veu

en: Time Signatures will not be typeset for this score
ca: No es gravaran els indicadors de temps per a aquest partitura

en: Time signature change
ca: Canvi d'indicació del compàs

en: Time: %d/%d
ca: Temps %d/%d

en: Tiny Staff
ca: Pentagrama molt petit

en: Tiny Staff in All Movements
ca: Pentagrama molt petit en tots els moviments

en: Title
ca: Títol

en: Title and Introduction
ca: Títol i introducció

en: Title to Title Spacing
ca: Espaiat títol a títol

en: Titles
ca: Títols

en: Titles, Buttons etc
ca: Títols, botons, etc.

en: Titles, Lyrics etc.
ca: Títols, lletra, etc.

en: Titles, layout settings, preferences etc for the whole score.
    Includes main title, composer, date, instrumentation, tagline
ca: Títols, paràmetres de configuració de la disposició,  etc., per a tota la partitura.
    Inclou el títol principal, el compositor, la data, la instrumentació, el lema

en: To Cursor
ca: Al cursor

en: To Mark
ca: Fins a la marca

en: To Selection Start
ca: Fins a l'inici de la selecció

en: To add or remove built-in attributes right click on the object in the display window
ca: Per afegir o eliminar els atributs integrats feu un clic amb el botó dret a l'object a la finestra de visualització

en: To edit a directive attached to the object at the cursor
    right click and choose Run Object Editor
ca: Per editar una directiva annexada a un objecte al cursor
    feu un clic amb el botó dret del ratolí i escolliu Executa l'editor de objectes

en: To insert a link at the Denemo cursor position to a point in this document
    right-click on the point.
    Later you will be able to re-open the document at that point by right clicking on the link in the Denemo display.
    To shade in gray parts of the source that you don't want to see drag over the area.
    Use this for transcribing from a score with many parts to ease following the part from system to system.
    Click on a grayed-out patch to remove it.
ca: Per posar un enllaç a la posició del cursor del Denemo a un lloc en aquest
    document feu un clic amb el botó dret de ratolí al lloc.
    Més tard podreu reobrir el document a aquest lloc fent un clic amb el botó dret a l'enllaç a la pantalla del Denemo.
    Per ressaltar en gris algunes parts de la font que no voleu veure arrossegueu sobre l'àrea.
    Useu això per transcriure des d'una partitura amb moltes parts per fer més fàcil seguir a la part entre sistemes.
    Cliqueu sobre una àrea ressaltada en gris per remoure-la.

en: To insert notes hold down Shift key while left-clicking the mouse. To add to a chord hold down Shift and Alt, to delete hold down Control.
        Or use keys a,b,c,d,e,f,g, 0,1,2,3,4 (with Shift, Control or Alt).
        Or use palettes. To hide palettes right-click on a button and choose Edit Palette (saves space).
        To cut out excessive messages like this use Help menu ->Turn Excessive Tooltips Off/On.
ca: Per inserir notes manteniu la tecla Majúscula mentre feu un clic amb el botó esquerra del ratolí. Per afegir un acord manteniu la tecla Majúscula i Alt, per esborrar manteniu la tecla Control.
        O useu les tecles a,b,c,d,e,f,g, 0,1,2,3,4 (amb Majúscula, Control o Alt).
        O useu les paletes. Per amagar les paletes feu un clic amb el botó dret i escolliu Edita la paleta (estalvia espai).
        Per reduir els missatges excessius com aquest useu el menú Ajuda -> Desactiva/Activa caixes d'eines excessives.

en: To re-position stuff attached to notes accurately you need to have the locations of the objects marked with red dots.
    You can use the right click menu to turn these on before invoking this command. However, since this marking code is only working well for single staffs, you can go ahead without.
    To do this dismiss this dialog and guess at where the red spot is on the object.
ca: Per tornar a posicionar els elements adjuntats a la notes amb precisió heu de tenir les ubicacions dels objectes marcades amb creus vermelles.
    Podeu usar el menú del clic amb el botó dret per activar-les abans d'invocar aquesta ordre. Tot i així, atès que aquest codi de marcació sols funciona bé per a pentagrames únics, podeu continuar sense fer això.
    Per fer això, descarteu aquest diàleg i endevineu on està la creu vermella sobre aquest objecte.

en: To re-shape curves it is better to have the control points marked.
    Use the right click menu to turn these on before invoking this command.
    However, as this is not working well for multiple staffs, you can do without -
    dismiss this dialog and
    simply click on four points: the start of the curve, two points outside along its length and the end point.
ca: Per donar una forma nova a les corbes és millor tenir els punts de control marcats. Useu el menú de clic dret per activar-los invocant aquesta ordre.
    Tot i això, com això no funciona bé per a pentagrames múltiples, podeu treballar sense això - 
    descarteu aquest diàleg i
    simplement cliqueu sobre quatre punts: l'inici de la corba, dos punts a fora al llarg de la seva longitud i el punt final.

en: To restore the prevailing music spacing delete this directive object.
ca: Per restaurar l'espaiament de la música esborreu aquest objecte de directiva.

en: To tweak the positions of objects (and more) move the mouse until the hand pointer appears
    Click on the object and follow the prompts.
    For beams, click on the notehead of the note where the beam starts.
ca: Per manipular les posicions dels objectes (i més) moveu el ratolí fins que el punter del ratolí sigui una mà
    Cliqueu sobre l'objecte i seguiu les indicacions.
    Per a les barres, cliqueu sobre el cap de la nota on comença la barra.

en: To use this function correctly you need to give a duration.
    This will insert two grace notes, beamed together if needed, with the given duration
ca: Per usar aquesta funció us cal donar una duració.
    Això inserirà dues notes de gràcia, amb una barra que les uneix si cal, amb la duració donada

en: To use this function correctly you need to give the number of the snippet to be inserted
ca: Per usar aquesta  funció correctament us cal donar un numero del fragment que s'ha d'insertar

en: To use this function you need to place the cursor
    on the first of two notes which define
    the transposition required
ca: Per usar aquesta funció cal posar el cursor
    a les primeres de les dues notes que defineixen
    la transposició requerida

en: Toggle Immediate Playback
ca: Commuta la reproducció immediata

en: Toggle Triplet Entry (Off/On)
ca: Commuta l'entrada de triplet (Desactiva/Activa)

en: Toggle on/off if you want to hear the note directly after inserting/changing.
ca: Activa/desactiva si voleu sentir la nota directament després de la inserció/canvi.

en: Toggle the ambitus engraver for this staff on or off
ca: Activa o desactiva el gravador ambitus per a aquest pentagrama

en: Toggles Staccatissimo
ca: Commuta el staccatissimo

en: Toggles a tie on the note at the cursor and moves right for inserting a note to tie to with duration key. Gives audible feedback.
ca: Commuta una lligadura d'unió sobre la nota al cursor i la mou cap a la dreta per inserir una nota per lligar amb la tecla de duració. Dóna un retorn audible.

en: Toggles the Tenuto Line _ On/Off
ca: Commuta la línia de tenuto _ activada/desactivada

en: Tonal step down
ca: Pas tonal cap avall

en: Tonal step up
ca: Pas tonal cap amunt

en: Tongue
ca: Llengua

en: Tonguing Indication
ca: Indicació per a la llengua

en: Too few staff braces open at staff number
ca: Massa poques claus de pentagrama obertes al número de pentagrama

en: Tool Bar
ca: Barra d'eines

en: Tools
ca: Eines

en: Tooltip browse mode timeout in ms
ca: Límit de temps del mode de navegació de l'indicador de funció en ms

en: Tooltip browse timeout in ms
ca: Límit de temps de navegació de l'indicador de funció en ms

en: Tooltip timeout in ms. (0 for default, -1 to use GTK tooltips - restart needed)
ca: Temps d'expiració en ms. (0 per al defecte, -1 per usar els indicadors de funció GTK - cal reiniciar)

en: Top Margin
ca: Marge superior

en: Top to System Spacing
ca: Espaiat de la part superior al sistema

en: Top to Title Spacing
ca: Espaiat a la part superior

en: Total Page Count
ca: Compte total de pàgines

en: Trace Note Direction
ca: Seguiu la direcció de la nota

en: Transform to printing clef
ca: Transforma a una clau per a impressió

en: Transforms the current selected notes into grace notes.
ca: Transforma les notes actual seleccionades en notes de gràcia.

en: Transpose Cue
ca: Cua de transposició

en: Transpose Music
ca: Transposa la música

en: Transpose Output
ca: Transposa la sortida

en: Transpose Score
ca: Transposa la partitura

en: Transpose Staff
ca: Transposa el pentagrama

en: Transpose on Print
ca: Transposa en imprimir

en: Transpose on Print (Graphical Interface)
ca: Transposa en imprimir (Interfície gràfica)

en: Transpose on Print (Text Input)
ca: Transposa en imprimir (Entrada de text)

en: Transpose this staff in the print out. The cursor must be on the first of two notes that define the interval to use.
ca: Transposa aquest pentagrama a la impressió. El cursor ha d'estar en la primera de les dues notes que defineixen l'interval a usar.

en: Transpose/shift the cursor note or selection an arbitrary number of tones down. User can specify interval through a dialog.
ca: Transposa/Desplaça la nota del cursor o la selecció un nombre arbitrari de tons cap avall. L'usuari pot especifica l'interval usant un diàleg

en: Transpose/shift the cursor note or selection an arbitrary number of tones up. User can specify interval through a dialog.
ca: Transposa/Desplaça la nota del cursor o la selecció un nombre arbitrari de tons cap amunt. L'usuari pot especificar l'interval a través un diàleg.

en: Transpose/shift the cursor note or selection one half tone down
ca: Transposa/Desplaça la nota del cursor o la selecció un mig to cap avall

en: Transpose/shift the cursor note or selection one half tone up
ca: Transposa/Desplaça la nota del cursor o la selecció un to cap amunt

en: Transpose/shift the cursor note or selection one step down, stay in the keysignature.
ca: Transposa/Desplaça la note del cursor o la selecció un pas cap avall, manté la clau.

en: Transpose/shift the cursor note or selection one step up, stay in the keysignature.
ca: Transposa/Desplaça la nota del cursor o la selecció un pas cap amunt, mantenint la clau.

en: Transpose/shift the cursor note or selection one whole tone down
ca: Transposa/Desplaça la nota del cursor o la selecció un to complet cap avall

en: Transpose/shift the cursor note or selection one whole tone up
ca: Transposa/Desplaça la nota del cursor o la selecció un to complet cap amunt

en: Transposition:
ca: Transposició:

en: Treat Return key as Movable Shortcut
ca: Tracta la tecla Intro com a una drecera movible

en: Treble
ca: Clau de sol

en: Treble Octava Bassa
ca: Clau de sol de transposició de vuitena

en: Treble Octava bassa
ca: Clau de sol de transposició de vuitena

en: Tremolo Downward
ca: Tremolo cap avall

en: Tremolo Upward
ca: Tremolo cap amunt

en: Triangle note head style for the current movement.
ca: Estil de cap de nota de triangle per al moviment actual.

en: Trill
ca: Refilet

en: Trill (Off/On)
ca: Refilet (Desactiva/Activa)

en: Triplet-ize
ca: Fes-lo un triplet

en: Triplet-ize (Slurred)
ca: Fes-lo un triplet (Lligat)

en: Try to Import a Lilypond File
ca: Intenta importar un fitxer LilyPond

en: Try to Import a Midi File
ca: Intenta importar un fitxer Midi

en: Try to Import a MusicXml file
ca: Intenta importar un fitxer MusicXml

en: Tuplet %d/%d
ca: Grup excedent %d/%d

en: Tuplet Brackets
ca: Claus de grup excedent

en: Tuplet Brackets Curved
ca: Parèntesis de grups excedents

en: Tuplet Brackets On/Off
ca: Claus de grup excedent Activa/Desactiva

en: Tuplet Brackets if not Beamed
ca: Claus de grup excedent si no està barrat

en: Tuplet End
ca: Final de grup excedent

en: Tuplet Numbering On/Off
ca: Numeració de grup excedente Activa/Desactiva

en: Tuplet Position
ca: Posició del grup excedent

en: Tuplet Start
ca: Inici de grup excedent

en: Tuplet brackets will have a curved shape (like a slur) with the tuplet number inside. Note these cannot be re-shaped like slurs, so turn tuplet brackets off and place slurs manually if you need to reshape them.
ca: Els parèntesis de grups excedents tenen una forma corbada (com una lligadura) amb el número de grup excedent a dins. Noeu que no se'ls pot canviar la forma com les lligadures, aleshores desactiveu els parèntesis de grups excedents i poseu les lligadures manualment si us cal canviar-los la forma.

en: Tuplets
ca: Grups excedent

en: Turn
ca: Retorn

en: Turn (Off/On)
ca: Retorn (Desactiva/Activ)

en: Turn Excessive Tooltips (Off/On)
ca: Activeu/Desactiveu els indicadors excessius de funció

en: Turn off any MIDI filter script currently active.
ca: Desactiva tots els scripts de filtres MIDI que estiguin actualment actius.

en: Turn on all Tooltips
ca: Activa tots els indicadors de funció

en: Turn the chord at the cursor into an alternate chord, typeset above and colored. This appears in the display as small notes (a grace note). Edit the position with the offset chord button.
ca: Converteix l'acord al cursor en un acord alternatiu, graveu-lo a sobre i acolorit. Això apareix a la visualització com notes petites (una nota de gràcia). Editeu la posició amb el botó de desplaçament d'acords.

en: Turning off Recording scheme
ca: S'està desactivant l'esquema de gravació

en: Turning off merging of rests, use Merge Rests command to turn it on
ca: S'està desactivant la fusió dels silencis, useu l'ordre Fusiona els silencis per activar-lo

en: Turns Off/On typesetting of lyrics for the entire score. The score will revert to typesetting verses when reloaded (except for any custom score layouts created) - the command does not count as a change in the score.
ca: Activa/desactiva la gravació de la lletra per a la partitura sencera. La partitura retornarà a la gravació de la lletra quan es recarregui (excepte per les disposicions personalitzades de partitura que s'hagin creat) - l'ordre no compta com un canvi a la partitura.

en: Turns bar numbering on/off in print out.
ca: Activa/Desactiva la numeració de les barres a la impressió.

en: Turns off automatic barlines, beaming etc and sets small sized notes for a cadenza. You can break up the cadenza in the Denemo Display into Denemo "bars" if the cadenza is too long. You will need to insert barlines or use the Allow Page/Line break command to let the typesetter break lines. Add Ignore Measure Duration Error directives in each bar if you want to use Check Score.
ca: Desactiva les barres de compàs automàtiques, el barrat, etc., i estableix notes de mida petita per a una cadenza. Podeu trencar la cadenza a la pantalla del Denemo en «barres» de Denemo si la cadenza és massa llarga. Us caldrà inserir barres de compàs o usar l'ordre Permet salt a línia/pàgina per permetre al gravador trencar les línies. Afegiu directives Ignora l'error de duració de compàs a cada compàs si voleu usar Verifica la partitura.

en: Turns off horizontal displacement of notes (which avoid collisions between parts)
ca: Desactiva el desplaçament horitzontal de les notes (que eviten les col·lisions entre les parts)

en: Turns off play along playback: when this is on the playback does not advance past the cursor unless you play along the correct note via Midi In.
ca: Desactiva l'execució de la música durant la reproducció: quan això està activat la reproducció no avança més enllà del cursor a no ser que executeu la nota correcta usant l'entrada de Midi.

en: Turns off typesetting from that point until turned on.
ca: Deshabilita el gravat des del punt fins que s'activi

en: Turns on horizontal displacements of notes where needed.
ca: Activa el desplaçament horitzontal de les notes quan cal.

en: Turns on typesetting from this point forward in all staffs.
ca: Activa el gravat des d'aquest punt endavant en tots els pentagrames.

en: Turns on/off independent time signatures and barline on the staffs. Use for polymetric notation.
ca: Activa/desactiva la indicacions de temps i barres de compàs independents als pentagrames. Useu per a la notació polimètrica.

en: Turns on/off moving the playback on by moving the mouse over the score area.
ca: Activa/desactiva el moviment de la reproducció movent el ratolí sobre l'àrea de la partitura.

en: Turns on/off visibility of fingerings on typesetting for whole score.
ca: Aciva/Desactiva la visibilitat per a les digitacions al gravat de tota la partitura

en: Turns the note at or before the cursor into a triplet of the same total duration, slurring the triplet.
ca: Converteix la nota al o abans del cursor en un triplet de la mateixa duració total, lligant el triplet.

en: Turns the note on or before the cursor into a dotted rhythm with the same total duration.
ca: Canvia la nota al cursor o abans d'ell a una ritme amb punt amb la mateixa duració total.

en: Turns the note on or before the cursor into a triplet of notes with the same total duration.
ca: COnverteix la nota al o abans del cursor en un triplet de notes amb la mateixa duració total.

en: Turns the on/off whether this staff will be typeset. The staff still displays normally but will be dropped for the print view.
ca: Activa/Desactiva si aquest pentagrama s'imprimeix. El pentagrama encara es visualitza normalment però no es tindrà en compte per a la pantalla d'impressió.

en: Turns the printing of the multi-measure rest number off or on. Use this when merging rests to avoid the number appearing twice.
ca: Activa o desactiva la impressió del número de silenci mulicompàs Useu això quan fusioneu els silencis per evitar que el número aparegui dos cops.

en: Turns the rest at the cursor into a polyphonic rest at the cursor height.
ca: Converteix el silenci al cursor a un silenci polfònic a l'alçada del cursor.

en: Turns tuplet brackets off for beamed notes. Affects tuplets from the cursor onwards.
ca: Desactiva/Activa les claus de grups excedent per a les notes barrades. Afecta als grups excedent des del cursor en endavant.

en: Turns tuplet brackets off or on.
ca: Desactiva o activa les claus de grup excedent

en: Turns warnings from the LilyPond typesetter about clashing note columns off or on. These can be harmless but can cause a warning to check the score.
ca: Activa o desactiva els advertiments del gravador del LilyPond sobre col·lisions de columnes de notes. Aquests advertiments no fan nosa però poden causar un advertiment en verificar la partitura.

en: Tweak Position
ca: Ajusta la posició

en: Twelve Tone Row
ca: Fila de dotze notes

en: Two Beams Left
ca: Queden dues barres

en: Two Beams Left (Off/On)
ca: Dues barres a l'esquerra (Desactiva/Activa)

en: Two Beams Right
ca: Dues barres a la dreta

en: Two Beams Right (Off/On)
ca: Dues barres a la dreta (Desactiva/Activa)

en: Two Key Presses
ca: Dues pulsacions de tecla

en: Two Sided Margins
ca: Marge superior

en: Two Time Signatures
ca: Dues indicacions de temps

en: TwoHundredFiftySixthNote
ca: Semigarrapatea

en: Type Snippet Number 1,2...
ca: Entreu el número de fragment 1,2...

en: Type search text here. Enter words that might be in the command label,
    or part of the text of a tooltip or the internal name.
    The search is case insensitive. It goes on to the next match each time you enter letter that doesn't match the current command so check at each keypress.
    The search re-starts from the top when you delete a letter.
ca: Escriviu el text a cercar aquí. Entre paraules que poden estar a l'etiqueta de l'ordre,
    o part del text d'una caixa d'eines o el nom intern.
    La cerca no respecta majúscules i minúscules. Continua a la següent concordança cada cop que entre una lletra que no concorda amb l'ordre actual, així que verifiqueu a cada pulsació de tecla.
    La cerca es reinicia des de la part superior quan esborreu una lletra.

en: Type the text in the lower pane. The preview pane above will show the typeset appearance. You can type any text, however the characters \, ", ¶, { and } have a special meaning in the text. New lines will be started from the ¶ character (if allowed). The backslash \ starts some LilyPond syntax called 'markup', the {} and "" have to surround other text in pairs - one on its own will not typeset. The Insert menu and Selection menu contain pre-packaged markup for various effects.
    For other possible markup commands \wordwrap, \circle, \tiny etc, see LilyPond documentation.
ca: Escriviu el text al quadre inferior. El quadre de previsualització a dalt mostrarà l'aparença del gravat. Podeu escriure qualsevol text, tanmateix els caràcters \, ", ¶, { i } tenen un significat especial al text. Les línies noves s'iniciaran a partir del caràcter ¶ (si està permès). La barra invertida comença alguna sintaxi del LilyPond anomenada «marcatge», els símbols {} i "" han d'envoltar un altre text en parelles - un de sol no es gravarà. Els menús Inserció i Selecció contenen marcatges preparats prèviament per a diversos efectes.

en: Type: (0=Range, 1=Movement, 2=Whole Score)
ca: Tipus: (0=Rang, 1=Moviment, 2=Partitura sencera)

en: Typeset
ca: Escriviu

en: Typeset Appearance
ca: Aparença del gravat

en: Typeset Barlines Literally (Off/On)
ca: Grava literalment les línies de compàs (Desactiva/Activa)

en: Typeset Curve Control Points (Off/On)
ca: Punts de control de gravat de corba (Desactiva/Activa)

en: Typeset Lyrics (Off/On)
ca: Grava la lletra (Desactiva/Activa)

en: Typeset Music
ca: Composa música

en: Typeset Only Clef
ca: Clau únicament per a impressió

en: Typeset Red Dots (Off/On)
ca: Punts vermells de gravat (Desactiva/Activa)

en: Typeset Verses at End
ca: Grava els versos al final

en: Typeset beaming etc with Tablature from the cursor position on.
ca: Grava el barrat, etc., amb tabulatura a partir de la posició del cursor.

en: Typeset score will have curves marked with control points
    Use these for accurate reshaping of curves via wysiwyg operations on the typeset score with mouse
ca: La partitura gravada tindrà les corbes marcades amb punts de control
    Useu això per a canviar la forma de les corbes amb precisió mitjançant operacions wysiwyg - el que veieu és el que obteniu  sobre la partitura gravada amb el ratolí.

en: Typeset score will have graphical objects marked with red dots
    Use these for accurate tweaking of positions via wysiwyg operations on the typeset score with mouse
ca: La partitura gravada tindrà els objectes gràfiques marcades amb punts vermells
    Useu aquests punts per a l'ajust precisa de les posicions via operacions wysiwyg - el que veieu és el que obteniu - a la partitura gravada amb el ratolí

en: Typeset the chord at the cursor larger or smaller than normal.
ca: Grava l'acord al cursor més gran o més petit que el normal.

en: Typeset the note at the cursor with no beam to the left.
ca: Grava la nota al cursor sense cap barra a l'esquerra.

en: Typeset the note at the cursor with no beam to the right.
ca: Grava la nota al cursor sense cap barra a la dreta.

en: Typeset the score using this layout to determine which movements, parts, titles, page breaks etc should be used
ca: Escriviu la partitura usant aquesta disposició per determinar quins moviments, parts, títols, salts de pàgina, etc., s'haurien de fer servir

en: Typeset this LilyPond text
ca: Composa aquest text del LilyPond

en: Typesets a custom ornament on the current note/chord. Removes that ornament if already present.
ca: Grava un ornament personalitzat a la nota/acord actual. Elimina aquest ornament si ja està present.

en: Typesets a down prall on the current note/chord. Removes that ornament if already present.
ca: Grava un mordent invertit a la nota/acord actual. Elimina aquest ornament si ja està present.

en: Typesets a hyphen between the syllables at the cursor, if there is sufficient room.
ca: Grava un guionet entre les síl·labes al cursor, si hi ha espai suficient.

en: Typesets a segno over the barline.
ca: Grava un segno sobre la barra.

en: Typesets a sequence of bass inversion notes.
ca: Grava una seqüència de notes d'inversió de baix.

en: Typesets a time signature which is not the one actually being used. This is used in polymetric music, often in conjunction with a tuplet spanning the whole staff.
ca: Grava una indicació de temps que no és la que en realitat es fa servir. Això s'usa en música polimètrica, sovint en conjunció amb un grup excedent que s'estén a tot el pentagrama.

en: Typesets common and cut time numerically rather than the traditional C and C cut.
ca: Grava el temps comú i de tall numèricament en compts del tall C i C tradicional.

en: Typesets staccato in 18th c. style, similar to modern stacattissimo. Applies to whole score.
ca: Grava el staccato en estil del segle XVIII, similar al stacattissimo modern. S'aplica a tota la partitura.

en: Typesets the current LilyPond text, which will display in the Print View window. Any errors are shown below in the errors pane.
ca: Composa el text LilyPond actual, que es mostrarà a la finestra de visualització d'impressió. Si hi ha errors es mostraran a sota a la subfinestra d'errors.

en: Typesets the current movement and opens a print dialog
ca: Compon el moviment actual i obre un diàleg d'impressió

en: Typesets the current part (the one containing the cursor).
ca: Compon la part actual (la que conté el cursor).

en: Typesets the currrent movement, generating sophisticated MIDI for it.
ca: Grava el moviment corrent, generant un MIDI sofisticat per a ell.

en: Typesets the currrent part with the option to keep the MIDI already generated for all the parts.
ca: Grava la part corrent amb l'opció de mantenir el MIDI ja generat per a totes les parts.

en: Typesets the music from the current movement. This creates a score layout comprising one movement.
ca: Grava la música del moviment actual. Això crea una disposició de partitura que comprèn un moviment.

en: Typesets the music from the current part for all movements. A part is all the music with the same staff-name. This creates a score layout with one part, all movements.
ca: Grava la música de la part actual per a tots els moviments. Una part és tota la música amb el mateix nom de pentagrama. Això crea una disposició de partitura amb una part, tots els moviments.

en: Typesets the music on this staff as chord symbols (off/on).
ca: Grava la música a aquest pentagrama com símbols d'acord (desactiva/activa).

en: Typesets the music using the one of the created layouts. See View → Score Layouts to see the layouts you have created.
ca: Grava la música usant una de les disposicions creades. Vegeu Visualitza → Disposicions de partitura per veure les disposicions que heu creat.

en: Typesets the next chord symbol in a color you choose.
ca: Grava el següent símbol d'acord usant el color que escolliu

en: Typesets the score
    If you have a score layout selected it will use that
    otherwise all movements staffs and lyrics are typeset by default.
    Be patient! It takes time to create a beautifully laid out score.
    Once complete you can view and then send to your printer or to a file as a .pdf document.
ca: Compon la partitura
    Si teniu escollit una disposició de partitura s'escollirà això
    en cas contrari tots els moviments, partitures i lletres es compondran de forma predeterminada.
    Sigueu pacient! Es necessita temps per crear una partitura amb una disposició bonica.
    Un cop es completi podeu visualitzar-la i després enviar-la a la impressora o a un fitxer com ara un document .pdf

en: Typesets the score transposed by the interval you give - key signatures are transposed as well as notes and chord symbols.
ca: Grava la partitura transposada per l'interval que doneu - les armadures es transposen així com els símbols de notes i acords.

en: Typesets the score using LilyPond and opens a print dialog
ca: Compon la partitura usant el LilyPond i obre el diàleg d'impressió

en: Typesets this layout
ca: Grava aquesta disposició

en: Typesets this staff with the music from another staff, ignoring any music entered on this staff. Use this e.g. to create a staff with two divisi parts, while keeping the second part as a separate staff, or to typeset both Fret Diagrams and Chord Symbols from the same music. Note that initial clef/key/time are copied not mirrored.
ca: Grava aquest pentagrama amb la música d'un altre pentagrama, ignorant qualsevol música entrada a aquest pentagrama. Useu això per exemple per crear un pentagrama amb dues partes divisi, mentre que es manté la segona part com un pentagrama separat, o per gravar tant els diagrames de trastos com els símbols d'acord des de la mateixa música. Noteu que les claus/les armadures/els temps inicials es copien, no s'emmirallen.

en: Typesets with curve control points marked. Use these for accurate tweaking of shape via clicking and dragging with mouse on final typeset score.
ca: Grava amb els punts de control de corba marcats. Useu aquests punts per ajustar amb precisió la forma usant clicar i arrossegar amb el ratolí sobre la partitura gravada final.

en: Typesets with red dots on the graphical objects. Use these for accurate tweaking of positions via clicking and dragging with mouse on final typeset score.
ca: Grava amb punts vermells sobre els objectes gràfics. Useu aquests punts per ajustar amb preciśió les posicions usant clicar i arrossegar amb el ratolí sobre la partitura final gravada.

en: Typesetter
ca: Gravador

en: Typesetting ...
ca: S'està gravant ...

en: Typesetting Verses at End
ca: Gravació dels versos al final

en: Un-Bold
ca: Anul·la la negreta

en: Un-Grace After
ca: Treu la nota de gràcia posterior

en: Un-check all
ca: Demarca tot

en: Un-grace the note
ca: Elimina la gràcia d'aquesta nota

en: Un-group
ca: Desagrupa

en: Un-hides all non-empty palettes.
ca: Desamaga totes les paletes no buides.

en: Un-mark Note Onsets
ca: Desmarca les notes d'inici

en: Unable to load the script %s
ca: No s'ha pogut carregar l'script %s

en: Unable to locate the script %s
ca: No s'ha pogut trobar l'script %s

en: Undo
ca: Desfès

en: Undock
ca: Desacobla

en: Undock this palette from the main display
ca: Desacobla la paleta a la pantalla principal

en: Undoes one (more) step of your edits to the current score.
ca: Desfà un (o més) passos de les vostres edicions a la partitura actual

en: Undoes the effect of the InitialVoiceOne, Two ... commands. The voice has variable stem direction, slur placement etc.
ca: Desfa l'efecte de les ordres InitialVoiceOne, Two ... La veu té direcció variable vírgules, posicionament de les lligadures d'expressió, etc.

en: Unique to Denemo are methods to enter music in a musical, rather than mechanical, manner. You play in a phrase or two of the music using the number keys to indicate the note durations. Audible feedback lets you hear what you have entered; playing the phrase a second time on a real instrument adds the pitches to the rhythm. Again, Denemo gives you audible feedback so that you don’t enter E-flat when you meant D-sharp etc.
ca: És exclusiu del Denemo que la música s'entra de manera musical i no mecànica. Executeu una frase o dos de la vostra música usant les teclats de números per indicar la duració de les notes. Un retorn audible us deixa escoltar el que heu entrat; l'execució de la frase un segon cop a una instrument real us deixa afegir les tonalitat i el ritme. Insistim, el Denemo us dóna un retorn audible de manera que no entrareu Mi bemoll quan volíeu entrar Re sostingut, etc.

en: Unisono
ca: Uníson

en: Unknown Tag
ca: Etiqueta desconeguda

en: Unmeasured Staff
ca: Pentagrama sense compassos

en: Unmute Staff
ca: Dóna so al pentagrama

en: Unnamed
ca: Sense nom

en: Unset Mark
ca: Elimina la marca

en: Unshifted + Mouse Wheel Down
ca: Sense majúscules + Roda del ratolí cap avall

en: Unshifted + Mouse Wheel Up
ca: Sense tecla majúscules + Roda del ratolí cap amunt

en: Up
ca: Amunt

en: Up Mordent
ca: Cap amunt mordent invertit

en: Up Prall
ca: Mordent cap amunt

en: Up Prall (Off/On)
ca: Mordent cap amunt (Desactiva/Activa)

en: Up Tie (Off/On)
ca: Lligadura cap amunt (Desactiva/Activa)

en: Up/Down
ca: Amunt/Avall

en: UpBow (Off/On)
ca: Arc cap amunt (Deactiva/Activa)

en: Upbeat/Short Measure can only be used in an underfull, non-empty measure
ca: Sols es pot usar un compàs anacrusi/curt a un compàs incomplet i no buit

en: Update Commands from Internet
ca: Actualitza les instruccions des d'Internet

en: Update the command set on startup
ca: Actualitza el conjunt d'ordres a l'inici

en: Upload Edit Script
ca: Carrega l'script d'edició

en: Upload this Script to denemo.org
ca: Carrega aquest script a denemo.org

en: Upright
ca: Amunt i a la dreta

en: Use "add" Prefix
ca: Usa el prefix «add»

en: Use <Tab> to switch palette
    <Return>to activate
ca: Useu <Tab> per canviar la paleta.
    <Intro> per activar

en: Use Horizontal Shifts
ca: Usa els desplaçaments horitzontals

en: Use Normal Beam Endings
ca: Usa finals normals de barra

en: Use Overlays
ca: Usa superposicions

en: Use in appending position to flatten the bass note of the next chord (extra to what it would be).
ca: Useu-lo en la posició d'annexar per baixar mig to la nota de baix a l'acord següent (a més del que hauria de ser).

en: Use in appending position to sharpen the bass note of the next chord (extra to what it would be).
ca: Useu-lo en la posició d'annexar per pujar mig to la nota de baix a l'acord següent (a més del que hauria de ser).<

en: Use only on a slur start to make the slur avoid accidentals on following notes
ca: Useu-lo sols a un començament de lligadura perquè la lligadura eviti els accidents a les notes següents

en: Use the ObjectMenu to modify this object - there are no directives here
ca: Useu el Menú d'objectes per modificat aquest objecte - aquí no hi ha directives

en: Use the Playback View or re-typeset
ca: Useu la vista de reproducció o torneu a gravar

en: Use the Print View or re-typeset with All Parts or Current Part buttons
ca: Useu la visualització d'impressió o torneu a gravar amb els botons Totes les parts o Part actual

en: Use the file unedited
ca: Usa aquest fitxer sense editar

en: Use this to save the changes you have made so that they are used every time you start Denemo. The changes are stored under a directory (folder) called .denemo-* in your home directory. Look in subdirectory actions for Default.commands
ca: Useu això per desar els canvis que heu fet de manera que s'usin cada cop que inicieu el Denemo. Els canvis s'emmagatzemen a un directori (carpeta) anomenada denemo-* al vostre directori d'inici. Mireu a les accions de subdirectori per a ordres predeterminades

en: User Name
ca: Nom d'usuari

en: Uses different margins for left and right hand pages.
ca: Usa marges diferents per a les pàgines de la dreta i l'esquerra.

en: Uses the script in the Scheme Window as the one that this button executes when clicked, overwriting its old script
ca: Usa l'script a la finestra de l'Scheme com el que és executat per aquest botó quan es clica, sobreescrivint el seu script antic

en: Verse
ca: Vers

en: Verse %d
ca: Vers %d

en: Version
ca: Versió

en: Version number on every page
ca: El número de versió a cada pàgina

en: Version number only on first page
ca: El número de versió sols a la primera pàgina

en: Vertical Limit
ca: Límit vertical

en: Vertical Spacing
ca: Espaiat vertical

en: VeryLongFermata (Off/On)
ca: Fermata molt llarga (Desactiva/Activa)

en: Vibrato End
ca: Final de vibrato

en: View
ca: Visualitza

en: View help, change and save keyboard shortcuts
ca: Visualitza l'ajuda, canvia i desa les dreceres de teclat

en: Voice
ca: Veu

en: Voice 1
ca: Veu 1

en: Voice 2
ca: Veu 2

en: Voice 3
ca: Veu 3

en: Voice 4
ca: Veu 4

en: Voice Four
ca: Veu quatre

en: Voice One
ca: Veu u

en: Voice Preset
ca: Preestabliment de veu

en: Voice Preset 1 (Stems Up)
ca: Veu preestablerta 1 (Pliques amunt)

en: Voice Preset 2 (Stems Down)
ca: Veu preestablerta 2 (Pliques avall)

en: Voice Preset 3 (Stems Up)
ca: Veu preestablerta 3 (Pliques amunt)

en: Voice Preset 4 (Stems Down)
ca: Veu preestablerta 4 (Pliques avall)

en: Voice Preset Automatic
ca: Preestabliment automàtic de veu

en: Voice Properties
ca: Propietats de les veus

en: Voice Properties Editor
ca: Editor de propietats de les veus

en: Voice Three
ca: Veu tres

en: Voice Two
ca: Veu dos

en: Voice to Staff
ca: Veu a partitura

en: VoiceFour:  Horizontally offset lower voice
ca: Voicefour: Desplaça horitzontalment la veu inferior

en: VoiceOne:  Designate as upper voice
ca: VoiceOne: Designa una veu superior

en: VoiceThree: 
    Horizontally offset upper voice
ca: VoiceThre: 
    Desplaça horitzontalment la veu superior

en: VoiceTwo:  Designate as lower voice
ca: VoiceTwo: Designa una veu inferior

en: Voices
ca: Veus

en: VoidSymbol not allowed
ca: No es permet el símbol VoidSymbol

en: Volume
ca: Volum

en: WARNING!!:
    This command is hidden.
    Most likely you want to continue your search for a better command.
    Hidden commands are either for LilyPond users or low-level interfaces for more user-friendly versions.
ca: ADVERTIMENT!!:
    Aquesta ordre està amagada.
    Molt probablement voleu continuar cercant per una ordre millor.
    Les ordres amagades són o bé per a usuaris del LilyPond o interfícies de baix nivell per a versions més amigables per a l'usuari.

en: Wait for your vector graphics editor to start.
    It will open an SVG file of the same name, if available,
    but be sure to save as encapsulated postscript (eps),
    using the name given.
    You will need to refresh the print view to see your changes.
    When saving your eps it is good to save as SVG file format as well, 
    as this will give better editing later.  
    Quit your graphics editor before quitting this dialog
    to return to work in Denemo.
ca: Espereu que s'iniciï el vostre editor de gràfica vectorial.
    Obrirà un fitxer SVG del mateix nom, si és disponible,
    però assegureu-vos de desar-lo con a postscript encapsulat (eps),
    usant el nom donat.
    Haureu de refrescar la finestra d'impressió per veure els vostres canvis.
    Quan deseu el vostre eps està be que el deseu també com fa fitxer SVG,
    perquè això us permetrà una millor edició en el futur.
    Sortiu del vostre editor gràfic abans de sortir d'aquest diàleg
    per tornar a treballar al Denemo.

en: Wait for your vector graphics editor to start.
    It will open an SVG file of the same name, if available,
    but be sure to save as encapsulated postscript (eps).
    When saving your eps it is good to save as SVG file format as well, 
    as this will give better editing later.  
    Quit your graphics editor before quitting this dialog
    to return to work in Denemo.
    If you are saving to a new file you will be asked to open it later.
ca: Espereu s'iniciï l vostre editor de gràfica vectorial.
    Obrirà un fitxer SVG del mateix nom, si està disponible,
    però assegureu-vos de desar-lo com a postcript encapsulat (eps).
    Quan deseu el vostre eps és bo que també deseu el fitxer en format SVG,
    perquè permetrà una millor edició en el futur.  
    Sortiu del vostre editor gràfic abans de sortir d'aquest diàleg
    per tornar a treballar al Denemo.
    Si esteu desant a un fitxer nou se us demanarà obrir-lo més tard.

en: Wait for your vector graphics editor to start.
    It will open an SVG file of the same name, if available,
    but be sure to save as encapsulated postscript (eps).
    You will need to refresh the print view to see your changes.
    When saving your eps it is good to save as SVG file format as well, 
    as this will give better editing later.  
    Quit your graphics editor before quitting this dialog
    to return to work in Denemo.
ca: Espereu que comenci el vostre editor de gràfica vectorial.
    Obrirà un fitxer SVG amb el mateix nom, si està disponible,
    però assegureu-vos de desar-lo com a postscript encapsulat (eps).
    Us caldrà actualitzar la pantalla d'impressió per veure els vostres canvis.
    Quan deseu el vostre eps convé que ho deseu en format de fitxer SVG també,
    ja que aixo permetrà una millor edició posteriorment. 
    Sortiu del vostre editor gràfic abans de sortir d'aquest diàleg
    per tornar a treballar amb el Denemo.

en: Walker noteheads
ca: Caps de nota walker

en: Warning: Do not use this command to create an upbeat (or pickup) bar.
    It does not affect which notes appear in which measures.
    It simply draws a barline at the point in question, if no other barline will be drawn.
    Use the Measures->Anacrusis (Upbeat) command for a short measure.
ca: Advertiment: no useu aquesta ordre per crear una barra de ritme (o de pastilla).
    No afecta quines notes apareixen en cada compàs.
    Simplement dibuixa una barra al punt en qüestió, si no hi ha cap altra barra per dibuixar.
    Useu l'odre Compassos->Anacrusi (Ritme) per a un compàs curt.

en: When appending, appends a &#x1D15D; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D15D;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch. Changes prevailing duration.
ca: Quan s'està annexant, annexa un &#1D15D; &#10;Amb el cursor a una nota insereix un &#x1D15D; abans de la not actual&#10;SI el MIDI està actiu, la nota no tindrà tonalitat (es visualitza en groc, com a so de percussió)&#10; - el teclat MIDI proveirà la tonalitat. Canvia la duració prevalent.

en: When appending, appends a &#x1D15E; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D15E;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch. Changes prevailing duration.
ca: Quan s'està annexant, annexa un &#1D15E; &#10;Amb el cursor a una nota insereix un &#x1D15E; abans de la not actual&#10;SI el MIDI està actiu, la nota no tindrà tonalitat (es visualitza en groc, com a so de percussió)&#10; - el teclat MIDI proveirà la tonalitat. Canvia la duració prevalent.<

en: When appending, appends a &#x1D15F; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D15F;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch. Changes prevailing duration.
ca: Quan s'està annexant, annexa un &#1D15F; &#10;Amb el cursor a una nota insereix un &#x1D15F; abans de la not actual&#10;SI el MIDI està actiu, la nota no tindrà tonalitat (es visualitza en groc, com a so de percussió)&#10; - el teclat MIDI proveirà la tonalitat. Canvia la duració prevalent.<<

en: When appending, appends a &#x1D160; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D160;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch. Changes prevailing duration.
ca: Quan s'està annexant, annexa un &#1D160; &#10;Amb el cursor a una nota insereix un &#x1D160; abans de la not actual&#10;SI el MIDI està actiu, la nota no tindrà tonalitat (es visualitza en groc, com a so de percussió)&#10; - el teclat MIDI proveirà la tonalitat. Canvia la duració prevalent.<<

en: When appending, appends a &#x1D161; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D161;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch. Changes prevailing duration.
ca: Quan s'està annexant, annexa un &#1D161; &#10;Amb el cursor a una nota insereix un &#x1D161; abans de la not actual&#10;SI el MIDI està actiu, la nota no tindrà tonalitat (es visualitza en groc, com a so de percussió)&#10; - el teclat MIDI proveirà la tonalitat. Canvia la duració prevalent.<<

en: When appending, appends a &#x1D162; &#10;With the cursor on a note inserts a &#x1D162;  before the current note&#10;If MIDI-in is active, the note will be pitchless (displays yellow, percussion-sounding)&#10; - the MIDI keyboard will provide the pitch. Changes prevailing duration.
ca: Quan s'està annexant, annexa un &#1D162; &#10;Amb el cursor a una nota insereix un &#x1D162; abans de la not actual&#10;SI el MIDI està actiu, la nota no tindrà tonalitat (es visualitza en groc, com a so de percussió)&#10; - el teclat MIDI proveirà la tonalitat. Canvia la duració prevalent.<<

en: When in playalong mode, on clicking Play, the music plays until it reaches the Denemo cursor
    From then on you must play the notes at the cursor to progress the playback.
    So if you set the cursor on the first note of the part you want to play, then once you have pressed play you can play along with Denemo, with Denemo filling in the other parts and waiting if you play a wrong note.
ca: Quan s'està en mode de tocar seguint la partitura, si es clica Reprodueix, la música es reproduirà fins que arribi al cursor del Denemo.
    A partit d'aquest punt heu de tocar les notes al curso per progressar en la reproducció. Així si poseu el cursor a la primera nota de la part que voleu tocar, aleshores quan polseu Reprodueix podeu tocar  el Denemo, amb el Denemo omplint les altres parts i esperant-vos si toqueu una nota equivocada.

en: When on, clicking on a note in the Print Preview window takes the cursor to that note. This works also for Rehearsal Marks and many other objects in the score. The only reason to turn it off is for export to PDF file via the Export menu or the PDF button in the Print View. However, using print to file is a better way of doing this (if your operating system supports it) as then it is not needed.
ca: Quan està activat, clicant a una nota a la finestra Previsualitza la impressió porta el cursor a aquesta nota. Això també funciona amb les marques de pràctica i molts altres objectes de la partitura. L'única raó per desactivar-ho és per fer l'exportació a un fitxer PDF mitjançant el menú Exporta o el botó PDF a la vista d'impressió. Tanmateix, una millor manera de fer això és usar Imprimeix a fitxer (si el vostre sistema operatiu ho suporta) perquè així no cal fer-ho.

en: When part combining, from this point the parts will be kept apart even though they could be combined.
ca: Quan s'estan combinant les parts, a partir d'aquest punt les partes es mantindran a part tot i que es podrien combinar.

en: When set the last line will not be stretched to fill the line.
ca: Quan està establert l'última línia no s'ajustara per omplir la línia.

en: Where a grace note occurs at a boundary the LilyPond typesetter requires extra hints about positioning. This command installs them for the whole movement. It is usually run in the Check Score routine.
ca: Al gravador del LilyPond li calen suggeriments addicionals sobre el posicionament quan es produeix una nota de gràcia a un límit. Aquesta ordre els instal·la per a tot el moviment. Es corre habitualment a la rutina de Verifica la partitura.

en: Where in the stereo field the channel sound will be placed.
ca: Lloc on es posarà el so de canal al camp d'estèreo

en: Which verse to start at?
ca: Per quin vers començar?

en: Whole Measure Repeat
ca: Repetició de compàs sencer

en: Whole Measure Rest
ca: Silenci de compàs complet

en: Whole tone down
ca: To complet cap avall

en: Whole tone up
ca: To complet cap amunt

en: WholeNote
ca: Redonda

en: Widen Measures
ca: Fes més ampla la barra de compàs

en: Widen/Make Narrower
ca: Fes més ampli/Fes més estret

en: Widen/Narrow
ca: Fes més ampli/Fes més estret

en: Width of Tie
ca: Amplada de la lligadura

en: Will be transposed to:
ca: Es transposarà a:

en: With a selection, searches from the cursor for the next occurrence of the notes of the selection. With no selection, continues the previous search. When a match (ignoring rests and duration) is found it offers to continue, stop or execute the script in the Scheme Window.
ca: Amb la selecció, cerca des del cursor per la propera aparició de les notes d ela selecció. Sense cap selecció, continua la cerca anterior. Quan est troba una concordança (ignorant silencis i duració) ofereix continuar, aturar-se o executar un script a la Finestra de l'scheme.

en: With a selection, searches from the cursor for the next occurrence of the rhythmic patterm of the selection. With no selection, continues the previous search. When a match is found it offers to continue, stop or execute the script in the Scheme Window.
ca: Amb una selecció, cerca des del cursor fins a la propera aparició del patró rítmic de la selecció. Sense cap selecció, continua la cerca prèvia. Quan es troba una concordança ofereix continuar, aturar-se o executar un script a la Finestra de l'scheme.

en: Woodwind
ca: Vent fusta

en: Word End, no Slur
ca: Final de paraula, sense lligadura

en: Word End, with Slur
ca: Final de paraula, amb lligadura

en: Wrap to beginning
ca: Ajusta al començament

en: Wrap to first movement
ca: Ajusta al primer moviment

en: Wrap to next movement
ca: Ajusta al següent moviment

en: Wrap to next staff
ca: Ves a al pentagrama següent

en: Wrap to start of staff
ca: Ves a l'inici del pentagrama

en: Wrapper/Dummy for Keypress
ca: Comodí/Embolcall per a pulsació de tecla

en: Write Label
ca: Escriu l'etiqueta

en: Write Tooltip
ca: Escriu l'indicador de funció

en: Write a label for this button
ca: Escriu una etiqueta per a aquest botó

en: Write a tooltip for this button
ca: Escriu un indicador de funció per a aquest botó

en: Writes a file containing the music of the current staff in LilyPond format. The filename is the current file name with \"-denemo\" and the movement and staff numbers appended (and the .ly suffix).
ca: Escriu un fitxer que conté la música del pentagrama actual en format del Lilypond. El nom del fitxer és el nom del fitxer actual amb \"-denemo\" i els números de moviment i pentagrama annexats (i el sufix .ly).

en: Wrote edit script file to ~/.denemo/editscripts
ca: S'ha desat el fitxer de script d'edició a ~/.denemo/editscripts

en: Wrote init.scm
ca: S'ha escrit init.scm

en: Wysiwyg Marks On
ca: Marques wysiwyg - el que veieu és el que obteniu - activades

en: X-Y shift
ca: Desplaçament X-Y

en: You can now insert the notes from the MIDI track into the staff beneath the (top) click track staff.
        The MIDI notes detected are displayed above the top staff, and the first is marked ready to be entered.
        The Return key will enter the note using the duration calculated from the time until the next note -
        override this by playing a duration key 0, 1 .... or clicking a duration button.
        Use the Ins key to insert a note in the chord if the MIDI notes are not sequential.
        You can use the Navigation commands to move the marked MIDI note around if you need to back up or re-start
        (or you can double-click on the MIDI note marker itself - above the blue line at the top - to make it the marked MIDI note).
        When you have finished with this MIDI track use the button (or use the Staff->Add Staff->MIDI menu) to load another track. 
        It is best to work up from the lowest numbered track so that the staffs are in order without having to swap them afterwards.
ca: Podeu inserir ara les notes de la pista MIDI a la partitura a sota del pentagrama (superior) de la pista clicada.
        Les notes MIDI detectades es mostre a sobre del pentagrama superior, i la primera està marcada llesta per ser entrada.
        La tecla Intro entrarà la nota usant la duració calculada a partir del temps fins la nota següent -
        anul·leu això executant una tecla de duració 0, 1 ... o clicant un botó de duració.
        Useu la tecla Ins per inserir una nota a l'acord si les notes MIDI no són seqüencials.
        Podeu usar les ordres de navegació per moure la nota MIDI marcada si us cal fer una còpia de seguretat o reiniciar.
        (o podeu fer un doble-clic sobre al propi marcador de la nota MIDI - a sobre a la línia blava a la part superior - per fer que sigui la nota MIDI marcada).
        Quan heu acabat amb aquesta pista MIDI useu el botó (o useu Pentagrama -> Afegeix pentagrama -> Menú MIDI) per carregar una altra pista.
        El millor és treballar des de la pista amb numeració més baixa de manera que els pentagrames estiguin en ordre sense haver de intercanviar-los després.

en: You can populate this bar with buttons holding a snippet of music. The highlighted snippet is the <i>prevailing duration</i>, that is the next note entered will follow the rhythmic pattern of this snippet.
    You can enter the whole snippet by clicking on it, or using the command under ObjectMenu → Notes/Rests → Append/InsertDuration → Insert Snippet. You can also select the <i>prevailing snippet</i> using  ObjectMenu → Notes/Rests → Select Duration → Next Snippet.
    You can hide this bar (to make more room on the screen) using the View menu. You can make it your preference to hide it using MainMenu → Edit → Change Preferences → Display Note/Rest entry toolbar
ca: Podeu omplir aquesta barra amb botons que contenen un fragment de música. El fragment destacat és la <i>duració actual</i>, o sigui la pròxima nota entrada seguirà el patró rítmic d'aquest fragment.
    Podeu entrar el fragment sencer clicant sobre ell, o usant l'ordre sota Menú d'objectes → Notes/Silencis → Adjunta/Insereix duració  → Insereix fragment. També podeu seleccionar el <i>fragment actual</i> usant Menú d'objectes → Notes/Silencis → Selecciona duració → Pròxim fragment.
    Podeu amagar aquesta barra (per deixar més espai a la pantalla) usant el menú Visualitza. Podeu establir la vostra preferència a amagar-la usant la barra d'eines d'entrada Menú principal → Edita → Canvia els preferències → Mostra nota/silencia

en: You had book titles for this score. These are being dropped. To re-instate them, re-set the title as a book title.
ca: Teniu títols de llibre per a aquesta partitura. Aquests títols s'eliminaran. Per recuperar-los, reinicieu el títol com un títol de llibre.

en: You have %d score(s) unsaved
ca: Teniu %d partitura(es) sense desar

en: You have a Script defined
ca: Teniu un script definit

en: You have custom score layout(s). Making this directive conditional will not affect them; if that is what you want then edit the layout in the Score Layout view.
ca: Teniu disposició(ns) personalitzada(des) de partitura. Fer condicional aquesta directiva no les afectarà; si això és el que voleu, editeu la disposició a la finestra de disposició de partitura.

en: You have made changes to the commands you have
ca: Heu fet canvis a les ordres que teniu

en: You have simple titles created by an earlier version of Denemo.
    You can only edit these with 1.2.4 or earlier versions.
    You can delete them in the score and movement editor and then re-instate them.
ca: Podeu tenir títols simples creats per una versió anterior del Denemo.
    Sols els podeu editar amb la versió 1.2.4 o anteriors.
    Podeu esborrar-los a l'editor de partitura i moviment i després restaurar-los.

en: You have unsaved work
ca: Teniu feina sense desar

en: You have unsaved work.
ca: Teniu feina sense desar.

en: You have unsaved work. Hardware problems may cause the program to exit during this task.
    Please save first.
ca: Teniu treball sense desar. El programa pot abortar degut a problemes de maquinari durant aquesta tasca.
    Si us plau primer deseu.

en: You may need to fix this warning:
    "
ca: Potser cal que arregleu aquest advertiment:
    "

en: You may need to set GUILE_LOAD_PATH to the directory where you have ice9 installed
ca: Potser heu d'establir GUILE_LOAD_PATH al directori on teniu instal·lat l'ice9

en: You must choose a type of object to edit first
ca: Heu d'escollir primer un tipus d'objecte a editar

en: You must put the cursor on a chord to attach LilyPond
ca: Heu de posar el cursor en un acord per adjuntar el LilyPond

en: You must put the cursor on a note to attach LilyPond to the note
ca: Heu de posar el cursor en una nota per adjuntar el LilyPond a la nota

en: You should typeset this movement first in the Print View, otherwise positioning may not work.
ca: Hauríeu de gravar aquest moviment primer a la Visualització d'impressió, en cas contrari el posicionament podria no funcionar.

en: You will need to alter the staff → properties → context of this and the previous staff; Proceed?
ca: Haureu d'alterar el pentagrama → propietats → context d'aquest pentagrama i el previ; Procedeixo?

en: You will need to alter/delete the matching staff; Proceed?
ca: Haureu de alterar/suprimir el pentagrama concordant; Procedeixo?

en: You will need to edit the LilyPond text to copy these edits from the standard scoreblock.
    It might be easier to edit your custom scoreblock directly. Abandon?
ca: Us cal editar el text LilyPond per copiar aquestes edicions de del bloc de partitura estàndard.
    Potser més fàcil editar el vostre bloc personalitzat de partitura directament. Voleu abandonar?

en: Your PDF file has now been created
ca: El vostre fitxer PDF s'ha creat ara

en: Your PNG file has now been created
ca: El vostre fitxer PNG s'ha creat ara

en: Your browser may take a few moments to start - be patient!
     	When it has started you have to type in some anti-spam words
     	and click connect
     	Then you get a page with a place to type your question at the bottom.
     	Type hello in there and hit Enter
     	If no one is there to help you can use the mailing list denemo-devel@gnu.org
ca: El vostre navegador pot trigar uns moments en iniciar-se - teniu paciència!
            Quan s'iniciï haureu d'entrar algunes paraules anti-spam i clicar Connecta
            A continuació obteniu una pàgina amb un lloc per entrar la vostra pregunta a la part inferior.
            Escriviu hola en aquest lloc i premeu Intro
            Si no hi ha ningú per ajudar podeu usar la llista de correu denemo-devel@gnu.org

en: Zoom In
ca: Augmenta

en: Zoom Out
ca: Disminueix

en: Zoom to 100%
ca: Augmenta a 100%

en: Zoom to 100%, restore the original size
ca: Augmenta a 100%, restaura la mida original

en: [FILE]...
ca: [FITXER]...

en: \bold cresc. (or poco if continuing the cresc.)
ca: \bold cresc. (o poco si s'està continuat el cresc.)

en: \bold cresc. (or poco if continuing the dim.)
ca: \bold cresc. (o poco si s'està continuant el disminuendo)

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _OK
ca: D'ac_ord

en: _Open
ca: _Obre

en: _Save
ca: De_sa

en: a Clef Change object.
ca: un objecte de canvi de clau.

en: a Denemo Directive tagged: <span foreground="red"weight="bold">%s</span>
ca: una Directiva del Denemo amb etiqueta: <span foreground="red"weight="bold">%s</span>

en: a Denemo Directive: <span weight="bold">%s</span>
ca: una Directiva del Denemo: <span weight="bold">%s</span>

en: a Key Signature Change object.
ca: un objecte de canvi d'armadura.

en: a Stem Direction Control Object. The notes after the cursor %s
ca: un Objecte de Control de Direcció de plica. Les notes després del cursor %s

en: a Time Signature Change object.
ca: Un objecte de canvi d'indicació del compàs.

en: a chord.
ca: un acord.

en: a one-note chord.
ca: un acord d'una nota.

en: a rest.
ca: un silenci.

en: accidentals
ca: accidents

en: accordion
ca: acordió

en: an End Tuplet object
    Note: the Start Tuplet must be in the same measure.
ca: un objecte per finalitzar un grup excedent
    Nota: el objecte d'inici de grup excedent ha de tenir el mateix compàs.

en: ancient noteheads
ca: Caps de nota antics

en: and more scripts
ca: i més scripts

en: arpeggio
ca: arpegi

en: arranger
ca: arreglador

en: arrowheads
ca: caps de fletxa

en: barline.kievan
ca: barra.kievan

en: brackettips
ca: pista de cladàtors

en: caesura.curved
ca: cesura.corbada

en: caesura.straight
ca: cesura.recta

en: center
ca: centre

en: chord
ca: acord

en: clefs
ca: claus

en: comma
ca: coma

en: composer
ca: compositor

en: cresc. start deleted. The end crescendo should also be deleted ...
ca: Inisci cresc. eliminat. La finalització del crerescendo també s'hauria d'eliminar ...

en: dedication
ca: dedicació

en: dgrace
ca: gràciacapavall

en: dim. start deleted. The end diminuendo should also be deleted ...
ca: inici de dim. eliminat. El final del diminuendo també s'hauria d'eliminar ...

en: divide 𝅘𝅥𝅮 1/8
ca: divideix 𝅘𝅥𝅮 1/8

en: divide 𝅘𝅥𝅱 1/128
ca: divideix𝅘𝅥𝅱 1/128

en: divide 𝅘𝅥𝅱 1/32
ca: divideix 𝅘𝅥𝅱 1/32

en: divide 𝅘𝅥𝅱 1/64
ca: divideix 𝅘𝅥𝅱 1/64

en: divide𝅘𝅥𝅯 1/16
ca: divideix𝅘𝅥𝅯 1/16

en: does not exist
    Perhaps you saved to a different directory?
ca: no existeix
    Potser l'heu desat en un directori diferent?

en: dot
ca: punt

en: dots
ca: punts

en: doublesharp
ca: doble sostingut

en: down
ca: cap avall

en: downbow
ca: arquetcapavall

en: downmordent
ca: capavallmordentinvertit

en: downprall
ca: capvallmordent

en: dpedalheel
ca: dpedaltaló

en: dpedaltoe
ca: dpedalditdelpeu

en: eight
ca: vuit

en: file
ca: fitxer

en: five
ca: cinc

en: flags
ca: etiquetes

en: flat
ca: bemoll

en: flat.arrowboth
ca: bemoll.ambdós

en: flat.arrowdown
ca: bemoll.fletxacapavall

en: flat.arrowup
ca: bemoll.fletxacapamunt

en: flat.slash
ca: bemoll.barra

en: flat.slashslash
ca: bemoll.barrabarra

en: flatflat
ca: bemollbemoll

en: flatflat.slash
ca: bemollbemoll.barra

en: four
ca: quatre

en: freebass
ca: baix lliure

en: give your text
ca: doneu el vostre text

en: halfopen
ca: mig obert

en: halfopenvertical
ca: migobertvertical

en: hide
ca: amaga

en: hyphen
ca: guionet

en: indent=
ca: sagnat

en: kievan noteheads
ca: caps de nota kievan

en: left
ca: esquerra

en: leftparen
ca: parèntesi esquerre

en: lineprall
ca: líniamordent

en: lyric.default
ca: lletra.predeterminada

en: lyric.short
ca: lletra.curta

en: mensural noteheads
ca: caps de nota mensurals

en: mensural timesig
ca: indicador de temps mensural

en: meter
ca: metre

en: mirroredflat
ca: emmirallatbemoll

en: mirroredflat.backslash
ca: emmirallat.barra

en: mirroredflat.flat
ca: bemollemmirallat.sostingut

en: mordent
ca: mordent invertit<

en: more ancient noteheads
ca: Més caps de nota antics

en: more clefs
ca: més claus

en: more mensural noteheads
ca: més caps de nota mensurals

en: more scripts
ca: més scripts

en: mylabel
ca: lamevaetiqueta

en: natural.arrowboth
ca: natural.fletxaambdós

en: natural.arrowdown
ca: natural.fletxacapavall

en: natural.arrowup
ca: natural.fletxacapamunt

en: nine
ca: nou

en: normal stemming
ca: direcció de pliques normal

en: note
ca: nota

en: noteheads
ca: caps de nota

en: one
ca: u

en: open
ca: obert

en: options
ca: opcions

en: paper size
ca: mida del paper

en: path
ca: camí

en: percussion
ca: percussió

en: period
ca: punt

en: piece
ca: peça

en: plus
ca: més

en: poet
ca: poeta

en: prall
ca: mordent

en: pralldown
ca: mordentcapavall

en: prallmordent
ca: mordentmordentinvertit

en: prallprall
ca: mordentmordent

en: prallup
ca: mordentcapamunt

en: prints mp and outputs MIDI vol change#
ca: imprimeix mp i fa una sortida de MIDI vol change#

en: pull
ca: estira

en: push
ca: empeny

en: raises the selection by the amount given.
ca: aixeca la selecció per la quantitat donada.

en: removemeasures: received request to delete more measures                   than exist.  Junking request.
ca: removemeasures: s'ha rebut una sol·licitud per sumprimr més mesures                   que les que existeixen. S'ignorarà la sol·licitud.

en: rest
ca: silenci

en: rests
ca: silencis

en: reverseturn
ca: retorninvers

en: right
ca: dreta

en: rightparen
ca: parèntesi dret

en: second(s)
ca: segon(s)

en: seven
ca: set

en: sharp
ca: sostingut

en: sharp.arrowboth
ca: sostingut.fletxaambdós

en: sharp.arrowdown
ca: sostingut.fletxacapavall

en: sharp.arrowup
ca: sostingut.fletxacapamunt

en: sharp.slashslash.stem
ca: sostingut.barrabarra.plica

en: sharp.slashslash.stemstemstem
ca: sostingut.barrabarra.plicaplicaplica

en: sharp.slashslashslash.stem
ca: sostingut.barrabarrabarra.plica

en: sharp.slashslashslash.stemstem
ca: sostingut.barrabarrabarra.plicaplica

en: short indent=
ca: sagnat curt=

en: six
ca: sis

en: space
ca: espai

en: start %.2f end %.2f
ca: inici %.2f final %.2f

en: stem down
ca: plica cap avall

en: stem up
ca: plica cap amunt

en: stopped
ca: aturat

en: subsubtitle
ca: subsubtítol

en: subtitle
ca: subtítol

en: tagline
ca: línia d'etiquetes

en: the paper block contents
ca: els continguts del bloc de paper

en: this inserts the verse
ca: això insereix el vers

en: three
ca: tres

en: thumb
ca: pulgar

en: tickmark
ca: marca

en: ties
ca: lligadures

en: timesig
ca: indicador de temps

en: title
ca: títol

en: to
ca: fins

en: to create, not counting unsaved edits.
ca: per crear aquesta partitura, sense comptar edicions no desades.

en: trill
ca: refilet

en: turn
ca: retorn

en: two
ca: dos

en: ugrace
ca: gràciacapamunt

en: up
ca: cap amunt

en: upbow
ca: arquetcapamunt

en: upedalheel
ca: upedaltaló

en: upedaltoe
ca: upedalditdelpeu

en: upmordent
ca: capamuntmordentinvertit

en: upprall
ca: capamuntmordent

en: will have stems downwards.
ca: tindran les vírgules cap avall.

en: will have stems up or down as needed.
ca: tindran les vírgules cap amunt o cap avall com calguin.

en: will have stems upwards.
ca: tindran les vírgules cap amunt.

en: © 1999-2005, 2009 Matthew Hiller, Adam Tee, and others, 2010-2015 Richard Shann, Jeremiah Benham, Nils Gey and others.
ca: © 1999-2005, 2009 Matthew Hiller, Adam Tee, i d'altres, 2010-2015 Richard Shann, Jeremiah Benham, Nils Gey i d'altres.

en: ♭ Initial
ca: ♭ Inicial

en: ♯ Initial
ca: ♯ Inicial

en: ⬅ Previous Movement
ca: ⬅ Moviment previ

en: ⬅ Previous Object
ca: ⬅ Objecte previ

en: ⬆stem
ca: ⬆plica

en: ⬆⬇stems
ca: ⬆⬇pliques

en: ⬇stems
ca: ⬇pliques
