lilypond 2.21.7 - en to sv translation catalogue (934 entries)

en: 	\override ... #'style = #'dashed-line for dashed lines.
sv: 	\override … #'style = #'dashed-line för streckade linjer.

en: 	page count: %d
sv: 	sidantal: %d

en: 	previous break: %d
sv: 	tidigare bryt: %d

en: 	system count: %zu
sv: 	systemantal: %zu

en: 
      Using relocation config directory '%s'
sv: 
      Använder konfigurationskatalogen för omflyttning ”%s”

en: 
    %s found. Check file manually!
sv: 
    %s funnen. Kontrollera filen manuellt!

en: 
    Auto beam settings must now specify each interesting moment in a measure
    explicitly; 1/4 is no longer multiplied to cover moments 1/2 and 3/4 too.
sv: 
    Autobalkinställningar måste specificera varje intressant ögonblick i ett mått
    explicit; 1/4 är inte längre multiplicerat för att täcka moment 1/2 och 3/4 också.

en: 
    Effective prefix: '%s'
sv: 
    Effektivt prefix: ”%s”

en: 
    Relocation
sv: 
    Omflyttning

en: 
    The PostScript backend does not support the
    system-by-system output.  For that, use the EPS backend instead,
    
      lilypond -dbackend=eps FILE
    
    If you have cut & pasted a lilypond fragment from a webpage, be sure
    to only remove anything before
    
      %% ****************************************************************
      %% Start cut-&-pastable-section
      %% ****************************************************************
sv: 
    PostScript-bakänden stödjer ej
    system-för-system-utdata.  För dessa fall, använd EPS-backände istället,
    
      lilypond -dbackend=eps FIL
    
    Om du har klippt och kopierat ett lilypond-fragment från en webbsida , försäkra dig om
    att du bara tar bort innan
    
      %% ****************************************************************
      %% Början på klipp-&-klistra-avsnitt
      %% ****************************************************************

en:     Autobeam settings are now overriden with \overrideBeamSettings.
sv:     Autobalkinställningar överlagras nu med \overrideBeamSettings.

en:     Autobeam settings are now reverted with \revertBeamSettings.
sv:     Autobalk-inställningar återställs nu med \revertBeamSettings.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License as 
    published by the Free Software Foundation, either version 3 of
    the License, or (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.
sv:     Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
    modifiera det under villkoren i GNU General Public License som
    publicerad av Free Software Foundation, antingen version 3 av
    licensen eller (valfritt) en senare version.
    
        Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men
    UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om
    SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General
    Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med
    detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc.,
    59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en:     beatGrouping with a specified context must now be accomplished with
       \overrideBeamSettings.
sv:     beatGrouping med en specielll kontextmeny måste nu färdigställas  från
       \overrideBeamSettings.

en:   Absolute file name of LilyPond binary computed from PATH:
        PATH=%s
        argv0=%s
sv:   Aboslut filnamn på LilyPond-binären beräknat från SÖKVÄG:
        SÖKVÄG=%s
        argv0=%s

en:   Found %s environment variable,
        setting %s to '%s'
sv:   Hittade miljövariabeln %s,
        sätter %s till ”%s”

en:   LilyPond binary has absolute file name:
        %s
sv:   LilyPond-binären har absolut filnamn:
        %s

en:   LilyPond binary has relative file name:
        %s
sv:   LilyPond-binären har relativt filnamn:
        %s

en:   Prepending '%s' to %s
sv:   Lägger till ”%s” till %s

en:   Relocation file '%s'
sv:   Omflyttningsfil: ”%s”

en:   Using compile-time value for %s,
        setting it to '%s'
sv:   Använder kompileringsvärdet för %s,
        sätter det till ”%s”

en:   Using run-time value for %s,
        setting it to '%s'
sv:   Använder körtidsvärdet för %s,
        sätter det till ”%s”

en:  scheme encoding:
sv:  Scheme-kodning:

en: "%s" is not a valid outside-staff-placement-directive
sv: ”%s” är inte en giltig placering för utanför notsystemet

en: %s [OPTION]... ETF-FILE
sv: %s [FLAGGA]… ETF-FIL

en: %s [OPTION]... FILE
sv: %s [FLAGGA]… FIL

en: %s has been replaced by %s
sv: %s har ersatts av %s

en: %s in fret-diagram properties
sv: %s i fret-diagram-egenskaper

en: %s is up to date.
sv: %s är den senaste versionen.

en: %s misspelling
sv: felstavning av %s

en: %s needs a direction for side alignment
sv: %s behöver en riktning för sidojustering

en: %s output to `%s'...
sv: %s skrivet till ”%s”…

en: %s property names
sv: egenskapsnamn för %s

en: %s without a cause
sv: %s utan orsak

en: %s%s not overwritten
sv: %s%s skrevs ej över

en: %s.%s changed from inside callback
sv: %s.%s ändrad inifrån återanrop

en: %s: Invalid version string `%s' 
    Valid version strings consist of three numbers, separated by dots, e.g. `2.8.12'
sv: %s: Ogiltig versionssträng ”%s”
    Giltig versionsträng består av tre siffror, separerade av punkter, t.ex. ”2.8.12”

en: %s: Unable to determine version.  Skipping
sv: %s: Kunde inte identifiera version. Hoppar över

en: %s: Unable to open file
sv: %s: Kunde inte öppna fil

en: %s: duplicate filename but different contents of converted lilypond file,
    printing diff against existing file.
sv: %s: duplicerat filnamn men annat innehåll i konverterad lilypondfil,
    skriver ut diff mot existerande fil.

en: %s: duplicate filename but different contents of original file,
    printing diff against existing file.
sv: %s: duplicerat filnamn men okänt innehåll för originalfil,
    skriver ut diff mot existerande fil.

en: %sSetting %s to '%s'
sv: %sSätter %s till ”%s”

en: %zu expected warning(s) not encountered:
sv: %zu förväntade varningar inte påträffade:

en: 'around' pitch not in scale; ignoring
sv: ”around”-ton inte i skala, ignorerar

en: 'from' pitch not in scale; ignoring
sv: ”from” ton inte i skala, ignorerar

en: 'to' pitch not in scale; ignoring
sv: ”från”-ton inte i skala: ignorerar

en: (ignored)
sv: (ignorerat)

en: (load path: `%s', cwd: `%s')
sv: (inläsningssökväg: ”%s”, cwd: ”%s”)

en: (search path: `%s')
sv: (sökväg: ”%s”)

en: A page layout problem has been initiated that cannot accommodate footnotes.
sv: Ett problem med sidolayout har uppstått och medför att fotnot inte kan ínhysas.

en: ALT[:MINOR]
sv: TON[:MOLL]

en: Aborting
sv: Avbryter

en: Add @var{octave-shift} to the octave of @var{pitch}.
sv: Lägg till @var{octave-shift} till oktaven för @var{pitch}.

en: Adding font directory: %s
sv: Lägger till typsnittskatalog: %s

en: Adding font file: %s
sv: Lägger till typsnittsfil: %s

en: Adding fontconfig configuration file: %s
sv: Lägger till fontconfig-konfigurationsfil: ”%s”

en: Adjust settings for last-bottom-spacing instead.
sv: Justera inställningar för last-system-spacing istället.

en: Adjust settings for top-system-spacing instead.
sv: Justera inställningar för top-system-spacing istället.

en: All snippets are up to date...
sv: Alla stycken är uppdaterade…

en: Already listening to dispatcher, ignoring request
sv: Lyssnar redan på dispatcher, ignorerar begäran

en: Ambiguous use of dots in ligature: there are multiple dotted notes with the same pitch.  The ligature should be split.
sv: Tvetydlig användning av punkter i fraseringsbågar: det finns flera punkterade noter med samma ton. Fraseringsbåge bör delas upp.

en: Annotation '~a' is allowed in the first argument of a bar line definition only.
sv: Annotationen ”~a” är tillåten i det första argumentet endast för en taktstrecksdefinition.

en: Applies pitch-invert to all pitches in @var{music}.
sv: Tillämpar pitch-invert till alla toner i @var{music}.

en: Applying conversion:
sv: Lägger till konvertering:

en: Asking for broken bound padding at a non-broken bound.
sv: Efterfrågar bruten gränsutfyllnad vid en icke-bruten utfyllnad.

en: Attempting conversion from `latin1'...
sv: Försöker konvertera från ”latin1”...

en: Attempting to remove nonexisting listener.
sv: Försöker att ta bort ickeexisterande lyssnare.

en: Autobeaming rules have changed.  override-auto-beam-setting and
    revert-auto-beam-setting have been eliminated.
    \overrideBeamSettings has been added.
    beatGrouping has been eliminated.
    Different settings for vertical layout.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Explicit dynamics context definition from `Piano centered dynamics'
    template replaced by new `Dynamics' context.
sv: Autobalk-regler har ändrats.  override-auto-beam-setting och
    revert-auto-beam-setting har tagits bort.
    \overrideBeamSettings har lagts till.
    beatGrouping har tagits bort.
    Olika inställningar för vertikal layout.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Explicit dynamisk kontextdefintion från `Piano centered dynamics'
    -mall ersatt av nytt `Dynamics'-kontext.

en: Axis and direction now come before markups:
sv: Axel och riktning nu innan markup:

en: Axis_group_engraver: vertical group already has a parent
sv: Axis_group_engraver: vertikal grupp har redan en förälder

en: Bad chord repetition
sv: Dålig ackordrepetion

en: Bad voice id: ~a
sv: Dålig voice-id:~a

en: Bar glyph ~a not known. Ignoring.
sv: Takttecken ~a inte känt. Ignorerar.

en: Beam end fits no pattern
sv: Balkslut passar inget mönster

en: Both angle-increments and radial-increments must be positive numbers.
sv: Både angle-increments och radial-increments måste vara positiva tal.

en: Building font database...
sv: Bygger typsnittsdatabas…

en: CFF font `~a' already embedded, skipping.
sv: CFF-typsnitt “~a” redan inbäddat, hoppar över.

en: CFF name for font %s is the same.
sv: CFF-namnet för typsnittet %s är detsamma.

en: CIDFont directory `~a' already exists.
sv: CIDFont-katalogen ”~a” existerar redan.

en: Calculating line breaks...
sv: Beräknar radbrytningar…

en: Calculating page and line breaks (%d possible page breaks)...
sv: Beräkna sida och radbrytningar (%d möjliga sidbrytningar)…

en: Calculating page breaks...
sv: Beräknar radbrytningar…

en: Can't print a line - setting on/off to default
sv: Det går inte att skriva ut rad - sätter on/off till standardvärde.

en: Cannot add a fingering without a direction.
sv: Det går inte att lägga till en hållning utan en riktning.

en: Cannot determine contexts to modify
sv: Det går inte att avgöra kontext att ändra

en: Cannot find context-def \~a
sv: Det går inte hitta context-def \~a

en: Cannot find glyph ~a
sv: Det går inte att hitta tecken ~a

en: Cannot have a slur inside another slur
sv: Det går inte att ha en legatobåge inuti en annan legatobåge

en: Cannot have negative horizon padding.  Junking.
sv: Det går inte att ange negativ horisontell utfyllnad.  Kastar.

en: Cannot have two simultaneous (closing) slurs
sv: Det går inte ha två samtidiga legatobågar

en: Cannot have two simultaneous slurs
sv: Det går inte att två samtidiga legatobågar

en: Cannot redefine event class `~S'
sv: Kan inte omdefiniera händelseklassen ”~S”

en: Cannot set outside-staff-priority for element and elements' Y parent.
sv: Det går inte att sätta outside-staff-priority för element och deras överordnade Y-element.

en: Change in internal property for MultiMeasureRest
sv: Ändring i intern egenskap för MultiMeaureRest

en: Change stringTunings from a list of semitones to a list of pitches.
    Change tenor and baritone ukulele names in string tunings.
    Generate messages for manual conversion of vertical spacing if required.
sv: Ändra stringTunings från en lista av halvtoner till en lista av toner.
    Ändra tenor och baritone ukulele-namn i strängstämmningar.
    Generera meddelande för manuell konvertering för vertikal utrymme om det krävs.

en: Changing working directory to: `%s'
sv: Ändrar arbetskatalog till: ”%s”

en: Children ~a exited with errors.
sv: Underordnad ~a avslutades med fel.

en: Clarinet fingering changed to reflect actual anatomy of instrument.
sv: Klarinetthållning ändrad för att motsvara faktisk anatomi på instrumentet.

en: Coherent_ligature_engraver: setting `spacing-increment=0.01': ptr=%ul
sv: Coherent_ligature_engraver: sätter ”spacing-increment = 0.01”: ptr=%ul

en: Compilation completed with warnings or errors
sv: Kompilering klar utan varningar eller fel

en: Compile snippets in safe mode
sv: Kompilera stycken i säkert läge

en: Compiling `%s'...
sv: Kompilerar ”%s”…

en: Conversion of string `%s' to UTF-16be failed: %s
sv: Misslyckades med konvertering av strängen ”%s” till UTF-16: %s

en: Convert %s to LilyPond input.
sv: Konvertera %s till LilyPond-indata.

en: Convert MusicXML from FILE.xml to LilyPond input.
    If the given filename is -, musicxml2ly reads from the command line.
sv: Konvertera MusicXML från FILE.xml till LilyPond-indata.
    Om det givna filnamnet är -, läser musicxml2ly från kommandoradslinjen.

en: Converting MusicXML file `%s'...
sv: Konverterar MusicXML-filen ”%s”...

en: Converting to LilyPond expressions...
sv: Konverterar till LilyPond-uttryck…

en: Converting to `~a'...
sv: Konverterar till ”~a” …

en: Converting to current version (%s) notations ...
sv: Konverterar till aktuell version (%s)-notationer …

en: Converting to ~a...
sv: Konverterar till ~a…

en: Copying to `~a'...
sv: Kopierar till ”~a” …

en: Copyright (c) %s by
sv: Copyright © %s av

en: Copyright (c) %s by
    %s  and others.
sv: Copyright © %s av
    %s  och andra.

en: Copyright (c) 2005--2020 by
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> and
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
sv: Copyright (c) 2005--2020 av
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> and
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    Det här är fri programvara.  Det täcks av ”GNU General Public License”,
    och du får ändra och/eller distribuera kopior av den under vissa
    villkor.  Kör ”%s --warranty” för mer
     information.

en: Could not find glyph-name for alteration %s
sv: Kunde inte hitta teckennamn för alteration %s

en: Could not find language `~a'.  Ignoring.
sv: Det gick inte att hitta språk ”~a”. Ignorerar.

en: Could not find ottavation markup for ~a octaves up.
sv: Det gick inte att hitta ottavation-markering för ~a oktaver upp.

en: Could not overwrite file %s
sv: Det gick inte att skriva över filen %s

en: Could not start GhostScript instance!
sv: Det gick inte att starta GhostScript-instansen!

en: Creation of a Flag grob and moving of certain Stem properties to this grob
sv: Skapa en flagg-grob och flytta vissa Stem-egenskaper till denna grob

en: DIR
sv: KATALOG

en: DUR
sv: LÄNGD

en: DUR*NUM/DEN
sv: LÄNGD*TÄL/NÄM

en: Dangling tie in \retrograde
sv: Hängande bindebåge i \retrograde

en: Dash parameters for slurs and ties are now in 'dash-definition.
sv: Dash-streck för legatobåge och bindebågar finns nu i 'dash-definition.

en: Defaulting to 'any-octave.
sv: Ställer in till standard ”any-octave.

en: Different CFF fonts which have the same name `~a' has been detected. The font cannot be embedded.
sv: Olika CFF-typsnitt som har samma namn ”~a” har identifierats. Typsnittet kan inte bäddas in.

en: Directly parsing 'CFF' table of font.
sv: Direkttolkar ”CFF”-tabell för typsnitt

en: Dissecting...
sv: Analyserar…

en: Distributed under terms of the GNU General Public License.
sv: Distribueras under GNU General Public License.

en: Do something like: %s
sv: Gör något som liknar: %s

en: Don't know how to parenthesize spanners.
sv: Vet inte hur man ska göra parenteser runt bryggare.

en: Drawing systems...
sv: Ritar system…

en: Dropping unattachable %s
sv: Förkastar ofästbar %s

en: Drum notation
sv: Trumnotation

en: Drum notation changes, Removing \chordmodifiers, \notenames.
    Harmonic notes. Thread context removed. Lyrics context removed.
sv: Trumnotationsändringar, tar bort \chordmodifiers, \notenames.
    Harmonic notes. Trådkontext borttaget. Textkontext borttaget.

en: Drums found. Enclose drum notes in \drummode
sv: Trummor hittade. Lägg in trummor i \drummode

en: EOF found inside a comment
sv: EOF-filslut hittat inuti en kommentar

en: EOF found inside string
sv: EOF-filslut hittat inuti en sträng

en: EXPR
sv: UTTR

en: Element count %zu
sv: Elementantal %zu

en: Element count %zu (spanners %zu)
sv: Elementantal %zu (bryggare %zu)

en: Eliminate beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings and \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"
sv: Eliminera beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings och \revertBeamSettings.
    ”accordion.accEtcbase” -> ”accordion.etcbass”

en: Embedding CFF font `~a'.
sv: Inbäddad CFF-typsnitt ”~a”.

en: Encountered closing slur, but no slur is open
sv: Påträffade avslutande legatobåge, men ingen legatobåge är öppen

en: Encountered file created by %s, containing wrong beaming information. All beaming information in the MusicXML file will be ignored
sv: Påträffade en fil skapad av %s innehållande fel balkinformation. All balkinformation i filen MusicXML kommer att ignoreras

en: Encountered note at %s without type and duration(=%s)
sv: Påträffade not vid %s utan typ och längd(=%s)

en: Encountered rational duration with denominator %s, unable to convert to lilypond duration
sv: Påträffade rational duration med denominator %s, kunde inte konvertera till lilypond-längd

en: Encountered unprocessed marker %s
sv: Påträffade ej bearbetade markörer %s

en: Enigma Transport Format is a format used by Coda Music Technology's
    Finale product.  etf2ly converts a subset of ETF to a ready-to-use LilyPond file.
sv: Enigma Transport Format är ett format använt av produkten Coda Music Technology's
    Finale.  etf2ly konverterar en delmängd av ETF till en LilyPond-fil.

en: Error in beam quanting.  Expected (~S,~S) found ~S.
sv: Fel i balk-quanting. Förväntade (~S, ~S), fann ~S.

en: Error in beam quanting.  Expected ~S 0, found ~S.
sv: Fel i balk-quanting. Förväntade ~S 0, fann ~S.

en: Error when running GhostScript command!
sv: Fel vid körning av GhostScript-kommando!

en: Error while converting
sv: Fel vid konvertering

en: Event class should be a list
sv: Händelseklass bör vara en lista

en: Examples
sv: Exempel

en: Examples:
sv: Exempel:

en: Exiting (%d)...
sv: Avslutar (%d)…

en: Exiting current GhostScript instance...
sv: Avslutar aktuell GhostScript-instans...

en: Exiting...
sv: Avslutar…

en: Exporting font file `~a'.
sv: Exporterar typsnittsfilen ”~a”.

en: FIELD
sv: FÄLT

en: FILE
sv: FIL

en: FT_Get_Glyph_Name () Freetype error: %s
sv: FT_Get_Glyph_Name () Freetype-fel: %ss

en: FT_Get_Glyph_Name () error: %s
sv: FT_Get_Glyph_Name () Freetype-fel: %s

en: Failed octave check, got:
sv: Misslyckades med oktavkontroll, fick:

en: File `~a' already exists, skipping...
sv: Filen ”~a” finns redan, hoppar över...

en: Find the index between @var{start} and @var{end} (an integer)
    which produces the closest match to @var{target-val} if
    applied to function @var{getter}.
sv: Hitta index mellan @var{start} och @var{end} (ett heltal)
    som producerar den närmsta matchningen till @var{target-val} if
    tillämpat till funktionen @var{getter}.

en: Finding the ideal number of pages...
sv: Hitta bäst antal sidor…

en: Fitting music on %d or %d pages...
sv: Passar in musik på %d eller %d sidor…

en: Fitting music on %d pages...
sv: Passar in musik på %d sidor…

en: Fitting music on 1 page...
sv: Passar in musik på 1 sida…

en: Flag.transparent and Flag.color inherit from Stem
sv: Flag.transparent och Flag.color ärvda från Stem

en: Font directory `~a' already exists.
sv: Typsnittskatalogen ”~a” existerar redan.

en: Font export directory `~a' already exists.
sv: Exportkatalogen ”~a” för typsnitt existerar redan.

en: Font file `~a' already exists, skipping...
sv: Typsnittsfilen ”~a” finns redan, hoppar över...

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because it is an OpenType/CFF Collection (OTC) font.
sv: Typsnittet ~a går inte att läsa in via Ghostscript eftersom det är en OpenType/CFF Collection (OTC)-typsnitt.

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because its font-index (~a) is not zero.
sv: Typsnittet ~a går inte att läsa in via Ghostscript eftersom dess typsnittsindex (~a) inte är noll.

en: Font ~a cannot be used in PostScript resource directory because it is unknown format.
sv: Typsnittet ~a går inte att läsa in via PostScript-resurskatalog eftersom den är av okänt format.

en: Font ~a cannot be used via Ghostscript because it is a TrueType font that does not have glyph names.
sv: Typsnitt ~a går inte att använda via Ghostscript eftersom det är ett TrueType-typsnitt som inte har teckennamn.

en: Font ~a is TrueType font, skipping...
sv: Typsnitt ~a är ett TrueType-typsnitt, hoppar över.

en: For more information, see %s
sv: För mer information, se %s

en: Found infinity or nan in output.  Substituting 0.0
sv: Hittade infinity eller nan i utdata. Ersätter med 0.0

en: FreeType error: %s
sv: FreeType-fel: %s

en: FreeType face has no PostScript font name
sv: FreeType face har inget PostScript-typsnittsnamn

en: GUILE signaled an error for the expression beginning here
sv: GUILE gav ett fel för uttrycket som börjar här

en: Glyph has no name, but font supports glyph naming.
    Skipping glyph U+%04X, file %s
sv: Tecknet har inget namn men typsnittet stöder teckennamngivning.
    Hoppar över tecken U+%04X, fil %s

en: Glyph must have a unicode value
sv: Tecknet måste ha unicodevärde

en: Grace note with no following music: %s
sv: Grace-not utan efterföljande music: %s

en: Grob `%s' has no interface for property `%s'
sv: Grob ”%s” har inget gränssnitt för egenskapen ”%s”

en: Grob count %zu
sv: Grob-antal %zu

en: Handling of non-automatic footnotes.
sv: Hantering av icke automatiska fotstilar.

en: Harmonic parentheses are part of the TabNoteHead grob.
sv: Harmonic parentheses är en del av TabNoteHead-grob.

en: HarmonicParenthesesItem has been eliminated.
sv: HarmonicParenthesesItem har elimenerats.

en: Harp pedal diagram contains dividers at positions ~a.  Normally, there is only one divider after the third pedal.
sv: Pedalharpadiagrammet innehåller avdelare vid position ~a. Normalt finns det bara en avdelare, efter tredje pedalen.

en: Harp pedal diagram contains ~a pedals rather than the usual 7.
sv: Pedalharpadiagrammet innehåller ~a pedaler istället för de vanliga 7.

en: Harp pedal diagram does not contain a divider (usually after third pedal).
sv: Pedalharpadiagrammet innehåller inte en avdelare (vanligen efter tredje pedalen).

en: If @var{music} is a single pitch, inverts it about @var{around}
    and transposes from @var{around} to @var{to}.
sv: Om @var{music} är en enstaka ton, inverteras den @var{around}
    och transponeras från @var{around} till @var{to}.

en: If FILE is `-', read from standard input.
sv: Om FILE är ”-”, läs från standard in.

en: If you are using non-automatic footnotes, make sure to set footnote-auto-numbering = ##f in the paper block.
sv: Om du använder icke automatiska fotnoteer, försäkra dig om att ange autonumrerig av fotnot = ##f i stycker paper.

en: Ignoring Vertical_align_engraver in VerticalAxisGroup
sv: Ignorerar Vertical_align_engraver i VerticalAxisGroup

en: Ignoring grob for slur: %s.  avoid-slur not set?
sv: Ignorerar grob för legatobåge: %s. avoid-slur inte satt?

en: Ignoring non-music expression
sv: Ignorerar utryck som ej är musik

en: Ignoring note in tablature.
sv: Ignorerar not i tabulatur.

en: Ignoring string request and recalculating.
sv: Ignorerar strängbegäran och flyttar om.

en: Incomplete keyAlterationOrder for key signature
sv: Ickekomplett keyAlterationOrder för tonart

en: Initializing FontConfig...
sv: Initierar FontConfig…

en: Initializing embedded CFF font list.
sv: Initerar inbäddad CFF-typsnittslista.

en: Input file %s is compressed, extracting raw MusicXML data
sv: Indatafilen %s är komprimerad, extraherar rå MusicXML-data

en: Input is compressed, extracting raw MusicXML data from stdin
sv: Indata är komprimerat, extraherar MusicXML-data från stdin

en: Interpreting music...
sv: Tolkar musik…

en: Invalid octave shift size found: %s. Using no shift.
sv: Ogiltig oktavskiftningstorlek funnen: %s. Använder inget byte.

en: Invalid version string "%s"
sv: Ogiltig versionssträng ”%s”

en: Invoking `%s'
sv: Startar ”%s”

en: Invoking `~a'...
sv: Startar ”~a”…

en: Invoking `~a'...
sv: Startar ”~a”…

en: It comes with NO WARRANTY.
sv: INGEN GARANTI ges för programmet.

en: KEY
sv: NYCKEL

en: Key alteration octave given for a non-existing alteration nr. %s, available numbers: %s!
sv: Tonartalterationsoktav given för en icke existerande alteration nr. %s, tillgänglig antal: %s!

en: LILYPONDPREFIX is obsolete, use LILYPOND_DATADIR
sv: LILYPONDPREFIX är föråldrad, använd LILYPOND_DATADIR

en: Language does not support microtones contained in the piece
sv: Språket stöder inte mikrotoner i stycket

en: Layout output to `~a'...
sv: Layout-utdata till ”~a”…

en: LilyPond produces beautiful music notation.
sv: LilyPond skapar vacker musiknotation.

en: LilyPond source must be UTF-8
sv: LilyPond-källa måste vara i UTF-8

en: Linking files...
sv: Länkar filer…

en: Load lily.scm: %.2f seconds
sv: Läs in lily.scm: %.2f sekunder

en: Log level set to %d
sv: Loggnivå satt till %d

en: MIDI channel wrapped around
sv: MIDI-kanal innesluten

en: MIDI output to `%s'...
sv: MIDI-utdata till ”%s”…

en: Making CIDFont directory `~a'.
sv: Skapar CIDFont-katalog ”~a”.

en: Making Font directory `~a'.
sv: Skapar typsnittskatalog ”~a”.

en: Making PostScript resource directory `~a'.
sv: Skapar PostScript-resurskatalog: ”~a”.

en: Making font export directory `~a'.
sv: Skapar exportkatalog för typsnitt: ”~a”.

en: Malformed path for path stencil.
sv: Ogiltigt sökväg för stencilsökväg.

en: Markup depth exceeds maximal value of %zu; Markup: %s
sv: Markup-djup överskrider högsta värde för %zu; Markup: %s

en: Metronome marks with complex relations (<metronome-note> in MusicXML) are not yet implemented.
sv: Metronommarkering med komplexa relationer (<metronome-note> i MusicXML) är ej implementerat ännu.

en: Mismatch of GhostScript arguments!
sv: Problem med GhostScript-argument!

en: Missing files: %s
sv: Saknar filer: %s

en: Missing fret for pitch ~a on string ~a
sv: Saknar band för ton ~a på sträng ~a

en: Missing music in \score
sv: Saknar musik i \score

en: More Scheme function renaming
sv: Flera namnändringar för Scheme-funktion

en: More alternatives than repeats.  Junking excess alternatives
sv: Fler alternativ än repriser.  Slänger överblivna alternativ

en: Move size, thickness, and graphic to properties.  Argument should be just the key list.
sv: Flytta size, thickness, och graphic till egenskaper.  Argument ska endast vara tonartslista.

en: Music font has not been installed properly.
sv: Musiktypsnitten är inte korrekt installerade.

en: Music unsuitable for context-mod
sv: Musik opassande för context-mod

en: Music unsuitable for output-def
sv: Music opassande för output-def

en: Must be footnote-event.
sv: Måste vara en footnote-händelse.

en: Must use #(set-paper-size .. ) within \paper { ... }
sv: Måste använda #(set-paper-size .. ) inom \paper { … }

en: Negative fret for pitch ~a on string ~a
sv: Negativt band för ton ~a på sträng ~a

en: Negative skip %s (from position %s to %s)
sv: Negativt hopp %s (från position %s till %s)

en: Negative skip found: from %s to %s, difference is %s
sv: Negativt hopp funnet: från %s till %s, skillnaden är %s

en: New relative mode,
    Postfix articulations, new text markup syntax, new chord syntax.
sv: Nytt relativt läge,
    Postfix-artikulationer, ny textmarkup syntax, ny ackordsyntax.

en: No glyph found for alteration: %s
sv: Inget tecken funnet för alteration: %s

en: No label for fret ~a (on string ~a);
    only ~a fret labels provided
sv: Ingen etikett för band ~a (på sträng ~a);
    endast bandetikett ~a givet

en: No open string for pitch ~a
sv: Ingen öppen sträng för tonhöjd ~a

en: No relocation config directory '%s'
sv: Använder konfigurationskatalogen för omflyttning ”%s”

en: No span bar glyph defined for bar glyph '~a'; ignoring.
sv: Inget span-taktstreckstecken definierat för takttecken ”~a”'; ignorerar.

en: No string for pitch ~a (given frets ~a)
sv: Ingen sträng för ton ~a (givet band ~a)

en: No such directory '%s' for %s
sv: Ingen sådan katalog. ”%s” för %s

en: No such file '%s' for %s
sv: Ingen sådan fil: ”%s” för %s

en: No tremolo to end
sv: Ingen tremolo att avsluta

en: No tuplet to end
sv: Inga oregelbundna notvärden att avsluta

en: NonMusicalPaperColumn #'line-break-system-details
sv: NonMusicalPaperColumn #”line-break-system-details

en: Not a markup command: ~A
sv: Inte ett markup-kommando: ~A

en: Not a markup function
sv: Inte en markup-funktion

en: Not drawing a box with negative dimension, %.2f by %.2f.
sv: Ritar ej ut en box med negativa dimensioner, %.2f med %.2f.

en: Not smart enough to convert %s.
sv: Ej smart nog för att konvertera %s.

en: NoteEvent without pitch
sv: NoteEvent utan ton

en: Now "output-attributes" (association list) is used instead.
sv: Nu används ”output-attributes” (associationslista) istället.

en: Open fret on string ~a has finger of ~a
sv: Öppet band på sträng ~a har finger ~a

en: OpenType font feature `%s' cannot be used since this binary is configured without feature support.
sv: OpenTypes typsnittsegenskap ”%s” går inte att använda eftersom denna binär är konfigurerad utan stöd för egenskaper.

en: Options:
sv: Flaggor:

en: Or save as UTF-8 in your editor
sv: Eller spara som UTF-8 i din redigerare

en: Output function not implemented
sv: Utdatafunktionen inte implementerad

en: Output to `%s'
sv: Utdata till ”%s”

en: Output would overwrite input file; use --output.
sv: Utdata skulle skriva över indatafil; använd --output.

en: Page layout has been changed, using paper size and margins.
    textheight is no longer used.
sv: Sidlayout har ändrats, använd pappersstorlek och marginaler.
    textheight används inte längre.

en: Paper_outputter elapsed time: %.2f seconds
sv: Paper_outputter tidsåtgång: %.2f sekunder

en: Parsing...
sv: Tolkar…

en: Please consider to increase 'minimum-length
sv: Överväg att utöka ”minimum-length

en: Please refer to the manual for details, and update manually.
sv: Se handboken för detaljer, uppdatera manuellt.

en: Possible typo in fret-diagram '~a'
sv: Eventuellt stavfel i fret-diagram ”~a”

en: PostScript resource directory `~a' already exists.
sv: PostScript-resurskatalog ”~a” existerar redan.

en: Preparing Ghostscript command to `~a': ~a
sv: Förbereder GhostScript-kommando för ”~a”: ~a

en: Preparing font ~a in PostScript resource directory for subfont ~a of file `~a'...
sv: Förbereder typsnitt ~a i en PostScript-resurskatalog för subtypsnitt ~a för fil ”~a”...

en: Preprocessing graphical objects...
sv: Förbehandlar grafiska objekt…

en: Previously the "id" grob property (string) was used for SVG output.
sv: Tidigare användes grob-egenskapen ”id” (string) för SVG.

en: Print lilypond log messages according to LOGLEVEL
sv: Skriv ut lilyponds loggmeddelanden efter LOGLEVEL

en: Print log messages according to LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (default), DEBUG)
sv: Skriv ut loggmeddelanden utefter LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (standard), DEBUG)

en: Process LilyPond snippets in hybrid HTML, LaTeX, texinfo or DocBook document.
sv: Bearbeta LilyPond-stycken i hybrid HTML-, LaTex-, texinfo- eller DocBook-dokument.

en: Processing %s.ly
sv: Behandlar %s.ly

en: Processing `%s'
sv: Behandlar ”%s”

en: Processing `%s'...
sv: Behandlar ”%s”…

en: Processing include `%s'
sv: Behandlar include: ”%s”

en: Processing ~S...
sv: Behandlar ~S…

en: Processing...
sv: Behandlar…

en: Property setting syntax in \translator{ }
sv: Egenskapsinställningssyntax i \translator{ }

en: Reading MusicXML from %s ...
sv: Läser MusicXML från %s …

en: Reading MusicXML from Standard input ...
sv: Läser MusicXML från standardin …

en: Reading `%s'
sv: Läser ”%s”

en: Recursive definition of property ~a detected!
sv: Identifierade en rekursiv definition av egenskapen ~a!

en: Redirect the lilypond output
sv: Flytta om lilyponds utdata

en: Redirecting output to ~a...
sv: Dirigerar om utdata till ~a…

en: Remove - before articulation
sv: Ta bort - innan artikulation

en: Remove \paper variables head-separation and foot-separation.
sv: Ta bort \paper-variablerna head-separationoch foot-separation.

en: Remove callbacks property, deprecate XY-extent-callback.
sv: Ta bort egenskapen callbacks, föråldra XY-extent-callback.

en: Remove context from overrideTimeSignatureSettings and revertTimeSignatureSettings.
sv: Ta bort kontext från overrideTimeSignatureSettings och revertTimeSignatureSettings.

en: Remove obsolete engravers/translators: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer and String_number_engraver.
    New vertical spacing variables.
sv: Ta bort föråldrade engravers/translators: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer and String_number_engraver.
    New vertical spacing variables.

en: Remove oldaddlyrics
sv: Ta bort oldaddlyrics

en: Removing `%s'
sv: Tar bort ”%s”

en: Rename accidental glyphs, use glyph-name-alist.
sv: Byt namn på förtecken, använd glyph-name-alist.

en: Rename space to basic-distance in various spacing alists.
    Remove HarmonicParenthesesItem grob.
sv: Ta bort utrymme till basic-distance i olika utrymmes alists.
    Ta bort HarmonicParenthesesItem.grob.

en: Rename vertical spacing grob properties.
sv: Byt namn på egenskaper för vertikal utrymmesgrob.

en: Rename vertical spacing variables.
    Add fretboard-table argument to savePredefinedFretboard.
sv: Byt namn på vertikala utrymmesvariabler.
    Lägg till fretboard-table-argument för savePreddefinedFretboard.

en: Renaming input to: `%s'
sv: Byter namn till: ”%s”

en: Replace bar-size with bar-extent.
sv: Ersätt bar-size med bar-extent.

en: Replacement '~a' is allowed in the last argument of a bar line definition only.
sv: Ersättning ”~a” är endast tillåten i sista argumentet för en taktstrecksdefinition.

en: Report bugs via %s
sv: Rapportera programfel till %s
    Rapportera fel i översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>

en: Requested color '~a' is not defined!
sv: Begärd färg ”~a” är inte definierad!

en: Requested string for pitch requires negative fret: string ~a pitch ~a
sv: Begärd sträng för ton kräver negativt band: sträng ~a ton ~a

en: Running %s...
sv: Kör %s…

en: Running GhostScript command: %s
sv: Kör GhostScript-kommando: %s

en: Running `%s' on file `%s' to detect default page settings.
sv: Kör ”%s” på filen ”%s” för att identifiera standardinställningar för sida.

en: Running texi2pdf on file %s to detect default page settings.
sv: Kör texi2pdf på filen ”%s” för att identifiera standarinställningar för sida.

en: Running through filter `%s'
sv: Kör genom filter ”%s”

en: SVG backend requested; other formats will be ignored.
sv: SVG-bakände begärd; övriga format kommer att ignoreras.

en: Scheme grob function renaming
sv: Scheme-grobfunktionsnamnändring

en: Search path `%s'
sv: Sökväg ”%s”

en: Segment header of the Type 1 (PFB) font is broken.
sv: Segmentshuvud av typsnittet Type 1(PFB) är trasigt.

en: Segment length of the Type 1 (PFB) font is too long.
sv: Segmentlängden av typsnittet Type 1 (PFB) är för långt.

en: Segment type of the Type 1 (PFB) font is unknown.
sv: Segmenttypen av typsnittet Type 1 (PFB) är okänd.

en: Select note names language.
sv: Välj notnamnsspråk.

en: Senza-misura time signatures are not yet supported!
sv: Senza-misura-taktarter stöds inte ännu!

en: Setting LilyPond's loglevel to %s
sv: Ställer in LilyPonds loggnivå till %s

en: Setting LilyPond's loglevel to %s (from environment variable LILYPOND_LOGLEVEL)
sv: Ställer in LilyPonds loggnivå till %s (från miljövariablen LILYPOND_LOGLEVEL)

en: Setting LilyPond's output to --verbose, implied by lilypond-book's setting
sv: Ställer in LilyPonds utdata till --verbose, implicerat av lilypond-books inställning

en: Setting loglevel to %s
sv: Sätter loggnivå till %s

en: Skipping UTF-8 BOM
sv: Hoppar över UTF-8 BOM

en: Spurious expression in \score
sv: Felaktigt uttryck i \score

en: Spurious garbage following chord: ~A
sv: Diskutabelt skräp efter ackord: ~A

en: Staff-padding now controls the distance to the baseline, not the nearest point.
sv: Staff-padding styr nu avståndet till baslinjen, inte den närmaste punkten.

en: Staff_margin_engraver deprecated, use Instrument_name_engraver
sv: Staff_margin_engraver föråldrad, använd Instrument_name_engraver

en: Starting GhostScript instance with arguments: %s
sv: Startar GhostScript-instans med argument: %s

en: Stopping at last successful rule
sv: Stoppar vid senast lyckade regeln

en: String ~a out of range 1-~a, ignoring
sv: Sträng ~a utanför intervallet 1-~a, ignorerar

en: Subsitute font name: %s => %s
sv: Ersätt typsnittsnamn: %s => %s

en: Success: compilation successfully completed
sv: Lyckades: kompilering färdig

en: Swap < > and << >>
sv: Byt ut < > och << >>

en: Syntax changes for \addChordShape and \chord-shape
sv: Syntaxändringar för ddChordShape och \chord-shape

en: The --relocate option is no longer relevant.
sv: Flaggan --relocate är inte längre relevant.

en: The alist for Staff.keySignature is no longer in reversed order.
sv: alist för Staff.keySignature är inte längre i omvänt läge.

en: The alteration field of Scheme pitches was multiplied by 2
    to support quarter tone accidentals.  You must update the following constructs manually:
    
    * calls of ly:make-pitch and ly:pitch-alteration
    * keySignature settings made with \property
sv: Växlingsfältet för Schema-tonhöjd multiplicerades med 2
    för att stödja fjärdedelsnotförtecken. Du måste uppdatera följande konstruktioner manuellt:
    
    * anrop till ly:make-pitch och ly:pitch-alteration
    * keySignature-inställningar gjorda med \property

en: The error log is as follows:
sv: Felloggen är följande:

en: The function assigned to Score.metronomeMarkFunction now uses the signature
    %s
sv: Funktionen tilldelad till Score.metronomeMarkFunction använder signaturen
    %s

en: There was %d error. | There were %d errors.
sv[0]: Det uppstod %d fel.
sv[1]: Det uppstod %d fel.

en: This internal property has been replaced by round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions and usable-duration-logs.
sv: Denna interna egenskap har ersatts med round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions och usable-duration-logs.

en: This is not a \layout {} object, ~S
sv: Detta är inte \layout {} objekt, ~S

en: This ligature has a dotted head followed by a non-dotted head.  The ligature should be split after the last dotted head before this head.
sv: Denna fraseringsbåge har punkterat huvud följt av ett icke-punkterat huvud. Fraseringsbågen bör delas efter den sista prickade huvudet innan detta huvudet.

en: This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
sv: Det här är fri programvara. Den täcks av GNU General Public License,
    och du får ändra och/eller distribuera kopior av den under vissa
    villkor. Kör ”%s --warranty” för mer information.

en: Time signature with more than 255 beats.  Truncating
sv: Taktart med mer än 255 takter. Trunkerar

en: Track...
sv: Spår…

en: Transpose a note (numbered as @var{n}) in @var{direction}.
    @var{n} is zero-based and can be negative to count from the end.
sv: Transponera en not (numrerad som @var{n} i @var{direction}.
    @var{n} är nollbaserad och kan vara negativ för räkning från slutet.

en: Try the texstrings backend
sv: Prova textstring-bakänden

en: Tuplet brackets of curved shape are not correctly implemented
sv: Oregelbundna notvärdens klamrar för kurvade former är inte korrekt implementerad

en: Typeset music and/or produce MIDI from FILE.
sv: Typsätt musik och/eller spela MIDI från FIL.

en: Unable to auto-detect default settings:
sv: Kunde inte autoidentifiera standardinställningar:

en: Unable to auto-detect default settings:
    %s
sv: Kunde inte autoidentifiera standardinställningar:
    %s

en: Unable to convert alteration %s to a lilypond expression
sv: Kunde inte konvertera alteration %s till ett lilypond-uttryck

en: Unable to convert chord type %s to lilypond.
sv: Kunde inte konvertera ackordtypen %s till lilypond.

en: Unable to create slashed digit ~a
sv: Kunde inte skapa snedstreckssiffra ~a

en: Unable to extract key signature!
sv: Kunde inte extrahera tonartsangivelse!

en: Unable to find input file %s
sv: Kunde inte hitta indatafil %s

en: Unable to find instrument for ID=%s
sv: Kunde inte finna instrument för ID=%s

en: Unable to interpret time signature! Falling back to 4/4.
sv: Kunde inte tolka taktart! Faller tillbaka till 4/4.

en: Unattached %s
sv: Ej fästade %s

en: Undefined parent event class `~S'
sv: Odefinierad överordnad händelseklass ”~S”

en: Unfinished main input
sv: Oavslutad huvudindata

en: Unhandled entry in harp-pedal: ~a
sv: Ohanterad post i harp-pedal: ~a

en: Unify fetaNumber and fetaDynamic encodings
sv: Gör fetaNumber- fetaDynamic-kodningar enhetliga

en: Uninitialized variable `%s' in module (%s)
sv: Oinitierad variabel ”%s” i modul (%s)

en: Unknown class ~a
sv: Okänd klass: ~a

en: Unknown interface `%s'
sv: Okänt gränssnitt ”%s”

en: Unknown metronome mark, ignoring
sv: Okänd metronommarkering, ignorerar

en: Unknown octaveness type: ~S
sv: Okänd oktavtyp: ~S

en: Unknown or invalid loglevel '%s'
sv: Okänd eller ogiltig loggnivå ”%s”

en: Unknown paper size: ~a
sv: Okänd pappersstorlek: ~a

en: Unknown pixmap format ~a
sv: Okänt pixmap-format: ~a

en: Unknown relocation command '%s'
sv: Okänt omflyttningskommando ”%s”

en: Unprocessed PartGroupInfo %s encountered
sv: Obearbetad PartGroupInfo %s påträffad

en: Update LilyPond input to newer version.  By default, update from the
    version taken from the \version command, to the current LilyPond version.
sv: Uppdatera LilyPonds inmatning till en nyare version. Som standard, uppdatera från
    versionen tagen från kommandot \version till aktuell LilyPond-version.

en: Updating font into: ~a
sv: Uppdaterar typsnitt till: ~a

en: Usage: %s
sv: Användning: %s

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
sv: Användning: %s [FLAGGA]… FIL…

en: Use
    
    %s
sv: Använd
    
    %s

en: Use #'style not #'dash-fraction to select solid/dashed lines.
sv: Använd #'style och inte #'dash-fraction för att välja solida/streckade linjer.

en: Use %s
sv: Använd %s

en: Use Scheme code to construct arbitrary note events.
sv: Använd Schema-kod för att konstruera godtyckliga nothändelser.

en: Use \override ... #'style = #'line for solid lines and
sv: Använd \override … #'style = #'line för solida linjer och

en: Use \set beamExceptions or \overrideTimeSignatureSettings.
sv: Använd \set beamExceptions eller \overrideTimeSignatureSettings.

en: Use \set beamExceptions or \revertTimeSignatureSettings.
sv: Använd \set beamExceptions eller \revertTimeSignatureSettings.

en: Use baseMoment and beatStructure.
sv: Använd baseMoment och beatStructure.

en: Use baseMoment, beatStructure, and beamExceptions.
sv: Använd baseMoment, beatStructure, och beamExceptions.

en: Use grob closures iso. XY-offset-callbacks.
sv: Använd grob-closures iso. XY-offset-callbacks.

en: Use the `alignment-offsets' sub-property of
sv: Använd subegenskapen ”alignment-offsets” av

en: Using (ice-9 curried-definitions) module
sv: Använder (ice-9 curried-definitions) modul

en: Using `~a' note names...
sv: Använd ”~a”-notnamn…

en: Vaticana_ligature_engraver: setting `spacing-increment = %f': ptr =%ul
sv: Vaticana_ligature_engraver: sätter ”spacing-increment = %f”: ptr=%ul

en: Vertical spacing changes might affect user-defined contexts.
sv: Vertikalt utrymmes ändringar kan påverka användardefinierade kontext.

en: Vertical spacing no longer depends on the Y-extent of a VerticalAxisGroup.
sv: Vertikalf utrymme beror inte längre på Y-extent för en VerticalAxisGroup.

en: Whole-note tremolo may collide with simultaneous notes.
sv: Helnotstremolo kan kollidera med samtidiga noter.

en: Woodwind diagrams: Changes to the clarinet diagram.
sv: Woodwind-diagram: Ändringar till klarinettdiagrammet.

en: Woodwind diagrams: Move size, thickness, and graphic from argument list to properties.
    Deprecate negative dash-period for hidden lines: use #'style = #'none instead.
sv: Woodwind-diagram: Flytta  size, thickness, och graphic from argumentlista till egenskaper.
    Föråldrade negative dash-period för dolda linjer: use #'style = #'none istället.

en: Writing `%s'...
sv: Skriver ”%s”…

en: Writing graph `~a'...
sv: Skriver diagram ”~a”…

en: Writing header field `~a' to `~a'...
sv: Skriver nothuvudfält ”~a” till ”~a”…

en: Writing snippets...
sv: Skriver stycken…

en: Writing ~S...
sv: Skriver ~S...

en: Writing ~a...
sv: Skriver ~a…

en: Wrong kind of
sv: Fel typ av

en: You found a bug? Please read %s
sv: Har du hittat ett programfel? Läs %s

en: \%s ignored
sv: \%s ignorerat

en: \applycontext argument is not a procedure
sv: pplycontext-argument är inte en procedur

en: \bar "." now produces a thick barline
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Dash parameters for slurs and ties are now in dash-definition
sv: \bar ”.” producerar nu ett tjockt taktstreck
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Streck-parametrar för legatobåge aoch bindebågar finns nu i dash-definition

en: \bar "." now produces a thick barline.
sv: \bar ”.” producerar nu ett tjock taktstreck.

en: \cresc etc. are now postfix operators
sv: \cresc etc. är nu postfix-operatorer

en: \encoding: smart recode latin1..utf-8. Remove ly:point-and-click
sv: \encoding: smartomkoda latin..utf-8. Ta bort ly:point-and-click

en: \foo -> \foomode (for chords, notes, etc.)
    fold \new FooContext \foomode into \foo.
sv: \foo -> \foomode (för ackord, noter och så vidare.)
    fäll ihop \new FooContext \foomode till \foo.

en: \maininput not allowed outside init files
sv: \maininput förbjudet utanför init-filer

en: \outputproperty found,
    Please hand-edit, using
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPERTY VALUE>)
    
    as a substitution text.
sv: \outputproperty funnet,
    Redigera manuellt med
    
      pplyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPERTY VALUE>)
    
    som ersättningstext.

en: \paper cannot be used in \score, use \layout instead
sv: \paper kan inte användas i \score, använd \layout istället

en: \partcombine syntax change to \newpartcombine
sv: \partcombine-syntax ändrad till \newpartcombine

en: \put-adjacent argument order
sv: \put-adjacent-argumentordning

en: \translator syntax
sv: \translator-syntax

en: \voices needs more ids
sv: \voices behöver fler id

en: `%s' failed (%d)
sv: ”%s” misslyckades (%d)

en: `anti-alias-factor' must be a positive integer <= 8
sv: ”anti-alias-factor” måste vara ett positivt heltal <= 8

en: `~a' failed (~a)
sv: ”~a” misslyckades (~a)

en: abc2ly converts ABC music files (see
    %s) to LilyPond input.
sv: abc2ly konverterar ABC-musikfiler (se
    %s) till LilyPond-indata.

en: accidental typesetting list must begin with context-name: %s
sv: typsättningslista för förtecken måste börja med kontextnamn: %s

en: activate midi-block in .ly file
sv: aktivera midi-block i .ly-fil

en: add DIR to include path
sv: lägg till KATALOG för att inkludera sökvägen

en: add-bar-glyph-print-procedure: glyph '~a' has to be a single ASCII character.
sv: add-bar-glyph-print-procedure: teckent ”~a” måste vara ett enskilt ASCII-tecken.

en: adding note head to incompatible stem (type = %d/%d)
sv: Lägger till nothuvud till inkompatibelt notskaft (typ = %d/%d)

en: additional bass strings are not supported by FretBoards
sv: ytterligare bassträngar stöds ej av FretBoards.

en: alignment-offsets has been changed to alignment-distances: you must now specify the distances between staves rather than the offset of staves.
sv: alignment-offsets har ändrats till alignment-distances: du måste nu specificera avståndet mellan stavar istället för förskjutningen mellan stavar.

en: all settings related to dashed lines
sv: alla inställningar relaterade till streckade linjer

en: allow tuplet durations DUR*NUM/DEN
sv: tillåt tupellängder LÄNGD*TAL/DEN

en: already have %s
sv: har redan %s

en: already have a beam
sv: har redan en balk

en: already have a ligature
sv: har redan en fraseringsbåge

en: already have a text spanner
sv: har redan en textbryggare

en: already have a volta spanner, ending that one prematurely
sv: har redan en reprisbryggare, stoppar den tidigare

en: already have an episema
sv: har redan en episema

en: already have music in score
sv: har redan musik i partitur

en: also already have an ended spanner
sv: har också redan en textbryggare

en: alteration not found
sv: alteration hittades inte

en: an outside-staff object should have a direction, defaulting to up
sv: ett objekt utanför notsystemet ska ha en riktning, standard är upp

en: append DIR to search path
sv: lägg till KATALOG till sökvägen

en: are there two Axis_group_engravers?
sv: finns det två Axis_group_engravers?

en: argument of \lyricsto should contain Lyrics context
sv: argument för \lyricsto bör har Lyrics-innehåll

en: ascending vaticana style flexa
sv: ökande vatikan-stil-flexa

en: asked to compute volume at %f for dynamic span of duration %f starting at %s
sv: frågad att beräkna volym %f för dynamisk spann av längd %f med början vid %s

en: asked to compute volume at +%f for dynamic span of duration %f starting at %s
sv: frågade om att beräkna volymen +%f för dynamiskt spann över tiden %f med början vid %s

en: assertion failed: ~S
sv: assert misslyckades: ~S

en: attempting automatic \figures conversion.  Check results!
sv: försöker genomföra automatisk konvertering av \figures. Kontrollera resultatet!

en: auto beam settings
sv: autobalkinställningar

en: automaticMelismata is turned on by default since 1.5.67.
sv: automaticMelismata är på som standard sedan 1.5.6.7.

en: automaticMelismata turned on by default
sv: automaticMelismata på som standard

en: bad context property path
sv: dålig kontextegenskapsökväg

en: bad context property ~a
sv: dålig kontextegenskap ~a

en: bad expression type
sv: dålig uttryckstyp

en: bad grob property path
sv: dålig grob-egenskapssökväg

en: bad grob property path ~a
sv: dålig sökväg för grobegenskap ~a

en: bad make-music argument: ~S
sv: dåligt make-music-argument: ~S

en: bad music property ~a
sv: dålig musikegenskap ~a

en: badly placed octave marks
sv: dåligt placerade oktavmarkeringar

en: barcheck failed at: %s
sv: taktkontroll misslyckades vid: %s

en: bass number expected
sv: bassiffra förväntad

en: be strict about success
sv: var strikt med vad som räknas som lyckat

en: be verbose
sv: var utförlig

en: be verbose (equivalent to --loglevel=DEBUG)
sv: var utförlig (motsvarande --loglevel=DEBUG)

en: beam was started here
sv: balken startades här

en: beamExceptions controls whole-measure beaming.
sv: beamExceptions kontrollerar balk över en hel takt.

en: best score for this sys-count: %f
sv: bästa partitur för denna sys-count: %f

en: break starting at page %d
sv: radbryt startar vid sida %d

en: bump version for release
sv: stega upp versionen för utgåva

en: call-after-session used after session start
sv: call-after-session använd efter sessionsstart

en: can't create temp file for ~a after ~a times
sv: det går inte att skapa temporär fil för ~a efter~a gånger

en: cannot add text scripts to individual note heads
sv: kan inte lägga till textskript till individuella nothuvuden

en: cannot allocate %lu bytes
sv: det går inte att allokera %lu byte

en: cannot apply `\~' on first head of ligature
sv: det går inte att tillämpa ”\~” på första huvudet i fraseringsbåge

en: cannot apply `\~' on heads with identical pitch
sv: det går inte att tillämpa ”\~” på huvuden med identisk ton

en: cannot change `%s' to `%s'
sv: det går inte ändra ”%s” till ”%s”

en: cannot change group id to: %d: %s
sv: det går inte att ändra gruppid till: %d: %s

en: cannot change user id to: %d: %s
sv: det går inte att ändra användarid till: %d: %s

en: cannot change working directory to: %s: %s
sv: kan inte ändra arbetskatalog till: %s: %s

en: cannot chroot to: %s: %s
sv: kan inte ändra chroot till:%s: %s

en: cannot create context: %s
sv: det går inte att skapa kontext: %s

en: cannot create default child context: %s
sv: det går inte att skapa underordnat standardkontext: %s

en: cannot create temp file: %s: %s
sv: det går inte att skapa temporära filen: %s: %s

en: cannot decypher Pango description: ~a
sv: det går inte att dechiffrera Pango-beskriving: ~a

en: cannot detect textwidth from LaTeX
sv: det går inte att identifiera textbredd från LaTeX

en: cannot determine format for: %s
sv: det går inte att avgöra formatet för: %s

en: cannot determine pitch of ligature primitive -> skipping
sv: det går inte att bestämma ton för fraseringsbågeprimitiv -> skippar

en: cannot embed ~S=~S
sv: det går inte att bädda in ~S=~S

en: cannot end %s
sv: det går inte att avsluta %s

en: cannot end volta spanner
sv: det går inte att hitta voltabryggare

en: cannot extract file matching ~a from ~a
sv: det går inte att extrahera filmatchning ~a från ~a

en: cannot find SVG font ~S
sv: kan inte hitta SVG-typsnitt ~S

en: cannot find \begin{document} in LaTeX document
sv: det går inte att hitta \begin{document} i LaTeX-dokument

en: cannot find `%s'
sv: det går inte att hitta ”%s”

en: cannot find context to change to: %s
sv: det går inte att hitta kontext att byta till: %s

en: cannot find context: %s
sv: det går inte att hitta kontextet: %s

en: cannot find description for property `~S' (~S)
sv: det går inte att hitta beskrivningen för egenskapen ”~S” (~S)

en: cannot find description for property ~S (~S)
sv: det går inte att hitta beskrivningen för egenskapen ~S (~S)

en: cannot find file: `%s'
sv: det går inte att hitta fil: ”%s”

en: cannot find font: `%s'
sv: det går inte att hitta typsnitt: ”%s”

en: cannot find init file: `%s'
sv: det går inte hitta initfil: ”%s”

en: cannot find interface for property: ~S
sv: det går inte hitta gränssnittet för egenskapen: ~S

en: cannot find line breaking that satisfies constraints
sv: kan inte hitta radbrytning som tillfredsställer begränsningar

en: cannot find music object: ~S
sv: det går inte att hitta musikobjekt: ~S

en: cannot find or create context: %s
sv: kan inte hitta eller skapa nytt kontext : %s

en: cannot find property type-check for `%s' (%s).
sv: det går inte hitta egenskapstypkontroll för ”%s” (%s).

en: cannot find quoted music: `~S'
sv: det går inte att hitta typsnitt: ”~S”

en: cannot find skylines - strange alignment will follow
sv: det går inte hitta skylines - konstig justering följer

en: cannot find start of episema
sv: det går inte att hitta start på episema

en: cannot find start of ligature
sv: det går inte att hitta start på fraseringsbåge

en: cannot find start of measure spanner
sv: det går inte att hitta början på taktbryggare

en: cannot find start of piano pedal bracket: `%s'
sv: kan inte hitta start på pianopedalklammer: ”%s”

en: cannot find start of piano pedal: `%s'
sv: kan inte hitta start på pianopedal: ”%s”

en: cannot find start of text spanner
sv: kan inte hitta start på textbryggare

en: cannot find suitable event
sv: det går inte finna en passande händelse

en: cannot find: `%s'
sv: det går inte att hitta: ”%s”

en: cannot find: ~A
sv: det går inte att hitta: ~A

en: cannot fit the first page turn onto a single page.  Consider setting first-page-number to an even number.
sv: det går inte att passa in den första sidan till en enstaka sida. Fundera på att ställa in first-page-number till ett jämt nummer.

en: cannot get CFF name
sv: det går inte att hämta CFF-namn

en: cannot get CFF name from font %s
sv: det går inte att hämta CFF-namn från typsnitt %s

en: cannot get font %s format
sv: det går inte att hämta format för typsnitt %s

en: cannot get group id from group name: %s: %s
sv: det går inte att få gruppid från gruppnamn: %s: %s

en: cannot get postscript name
sv: det går inte att hämta postscript-namn

en: cannot get user id from user name: %s: %s
sv: det går inte att få användarid från användarnamn: %s: %s

en: cannot have note heads and rests together on a stem
sv: det går inte att ha nothuvuden och pauser tillsammans på ett notskaft

en: cannot initialize FreeType
sv: det går inte att initiera FreeType

en: cannot load font table: %s
sv: kan inte öppna typsnittstabell: %s

en: cannot open file '%s', ignored
sv: det går inte att öppna fil: ”%s”, ignoreras

en: cannot open file: `%s'
sv: det går inte att öppna fil: ”%s”

en: cannot open font filename `%s'
sv: kan inte öppna typsnittsfilnamnet: ”%s”

en: cannot read %s of `%s'
sv: kan inte läsa ”%s” av ”%s”

en: cannot read CFF: %s
sv: det går inte att läsa CFF: %s

en: cannot rename `%s' to `%s'
sv: det går inte byta namn på ”%s” till ”%s”

en: cannot resolve rest collision: rest direction not set
sv: kan inte lösa pauskollision: pausriktning inte satt

en: cannot write to file: `%s': %s
sv: det går inte att skriva till filen: %s: %s

en: change property definition case (eg. onevoice -> oneVoice)
sv: ändra skiftlägeskänslighet för egenskapsdefinitioner( exempel: onevoice -> oneVoice)

en: change the length|duration of notes as a function of a given time signature to make the score look faster or slower, (eg. '4/4' or '2/2')
sv: ändra längden för noter som en funktion av en given taktart för att få partituren att se snabbare eller långsammare ut, (exempelvis. ”4/4” eller ”2/2”)

en: chroot to JAIL, become USER:GROUP
    and cd into DIR
sv: chroot till JAIL, bli USER:GROUP
    och gör cd till DIR

en: clef `%s' not found
sv: klav ”%s” hittades inte

en: cluster syntax
sv: klustersyntax

en: compatibility mode translation: %s
sv: kompatibilitetsläge för översättning: %s

en: compatibility mode translation: %s=%s
sv: kompatibilitetsläge för översättning: %s=%s

en: compressing over-full page by %.1f staff-spaces
sv: komprimerar överfull sida med %.1f notsystemsutrymme

en: conflict with event: `%s'
sv: konflikt med händelse: ”%s”

en: conflicting note group events
sv: motsägande notgrupphändelser

en: conflicting tag group ~a
sv: motsägande taggrupphändelser ~a

en: consider updating the input with the convert-ly script
sv: Fundera på att uppdatera indata med skriptet convert-ly

en: consistent-broken-slope is now handled through the positions callback.
sv: consistent-broken-slope hanteras nu med återanropet positions.

en: context modification `~a' not documented.
sv: kontextändring ”~a” är inte dokumenterad.

en: continuing, cross fingers
sv: fortsätter, håll tummarna

en: convert pitches in absolute mode
sv: konvertera toner i absolut läge

en: convert pitches in relative mode (default)
sv: konvertera toner i relativt läge (standard)

en: convert to VERSION [default: %s]
sv: konvertera till VERSION [default: %s]

en: converts '<frame>' events to a separate FretBoards voice instead of markups
sv: konverterar ”<frame>”-händelser för att separera FretBoards-röster istället för markups

en: could not satisfy systems-per-page and page-count at the same time, ignoring systems-per-page
sv: det gick inte att uppfylla systems-per-page och page-count samtidigt, ignorerar systems-per-page

en: create PDF files for use with PDFTeX
sv: skapa PDF-filer för användning med PDFTeX

en: custos `%s' not found
sv: custos ”%s” hittades inte

en: deactivate string number stencil with --string-numbers f[alse]. Default is t[rue]
sv: inaktivera strängnummer stencil med --string-numbers f[alse]. Standard är t[rue]

en: debug printing
sv: felsöksningsutskrift

en: decrescendo too small
sv: diminuendo för litet

en: default '~a of ~a is ~a and can't be offset
sv: standardvärdet ~a för ~a är ~a och kan inte förskjutas

en: default child context begins a cycle: %s
sv: underordnat standardkontext startar en cykel: %s

en: defaulting to ~S pt
sv: standard ~S pt

en: define-session used after session start
sv: define-session använd efter sessionsstart

en: deprecate %s
sv: föråldra %s

en: deprecate %s
sv: föråldra %s

en: deprecate \tempo in \midi
sv: föråldra \tempo i \midi

en: deprecate cautionary-style. Use AccidentalCautionary properties
sv: föråldra cautionary-style. Använd egenskaperna AccidentalCautionary

en: deprecated %s
sv: föråldrad %s

en: deprecated \textstyle, new \key syntax
sv: föråldrad \textstyle, ny \key-syntax

en: deprecated ly-option used: %s
sv: föråldrad ly-flagga använd: %s

en: deprecated ly-option used: %s=%s
sv: föråldrad ly-flagga använd: %s=%s

en: direction must not be CENTER in ly:skyline-pair::skyline
sv: riktning måste inte vara CENTER i ly:skyline-pair::skyline

en: direction of %s invalid: %d
sv: riktning för %s ogiltig: %d

en: discarding event: `%s'
sv: förkastar händelse: “%s“

en: do not add \version command if missing
sv: lägg inte till \version-kommandot om det saknas

en: do not convert beaming information, use lilypond's automatic beaming instead
sv: konvertera inte balkinformation, använd lilyponds automatiska balkning istället

en: do not convert directions (^, _ or -) for articulations, dynamics, etc.
sv: konvertera inte riktningar (^,_ eller -) för artikulationer, dynamik ock så vidare.

en: do not convert exact vertical positions of rests
sv: konvertera inte precisa vertikala positioner av pauser

en: do not convert the exact page layout and breaks (shortcut for "--nsb --npb --npm" options)
sv: konvertera inte exakta sidlayout och brytningar (genväg för flaggorna ”.--nsb --npb --npm”)

en: do not fail if no PNG images are found for EPS files
sv: misslyckas inte även om inga PNG-bilder hittas för EPS-filer

en: do not fail if no lilypond output is found
sv: misslyckas inte även om ingen lilypond-utdata hittas

en: do not have that many brackets
sv: ha inte så många klamrar

en: do not know how to embed font ~s ~s ~s
sv: vet inte hur man bäddar in typsnitt ~s ~s ~s

en: do not know how to embed ~S=~S
sv: vet inte hur man bäddar in ~S=~S

en: do not know how to interpret articulation:
sv: vet inte hur en artikulation ska tolkas:

en: dot `%s' not found
sv: punkt ”%s” hittades inte

en: dump FORMAT,...  Also as separate options:
sv: dumpa FORMAT,… Också som separate flaggor:

en: dump \header field FIELD to file
    named BASENAME.FIELD
sv: skriv 
    ubrikfält till FÄLT till filen
    benämd BASNAMN.FÄLT

en: edge-text settings for TextSpanner
sv: edge-text-inställningar för TextSpanner

en: edit in place
sv: redigera på plats

en: elapsed time: %.2f seconds
sv: tidsåtgång: %.2f sekunder

en: encountered repeat without body
sv: påträffade upprepning utan innehåll

en: end moment (%s) < start moment (%s)
sv: slutmoment (%s) < startmoment (%s)s

en: end quote missing
sv: slutkvot saknas

en: error in #{ ... #}
sv: fel i #{ … #}

en: error reading font file %s: %s
sv: fel vid läsning av typsnittsfil: %s: %s

en: error:
sv: fel:

en: error: %s
sv: fel:%s

en: errors found, ignoring music expression
sv: fel funna, behandlar inte musikuttryck

en: evaluate scheme code
sv: evaluera schemekod

en: expect 3 strings for piano pedals, found: %ld
sv: förväntade sig 3 strängar för pianopedaler, fann: %ld

en: expected %d arguments with jail, found: %u
sv: förväntade sig %d argument med jail, fann: %u

en: expected to read %zu characters, got %zu
sv: förväntade att läsa %zu tecken, fick %zu

en: expecting string or post-event as script definition
sv: förväntade sträng eller post-händelse som skriptdefinition

en: failed adding font directory: %s
sv: misslyckades med att lägga till typsnittskatalog: %s

en: failed adding font file: %s
sv: misslyckades med att lägga till typsnittsfil: %s

en: failed files: ~S
sv: misslyckade: ~S

en: failed redirecting stderr to `%s'
sv: misslyckades med att ställa om stderr till ”%s”

en: failed to add fontconfig configuration file `%s'
sv: misslyckades med att lägga till fontconfig-konfigurationsfilen ”%s”

en: failed to get file size: `%s'
sv: misslyckades med att erhålla filstorlek: ”%s”

en: fatal error.  Couldn't find type: %s
sv: ödesdigert misstag. Kunde inte hitta typen %s

en: fatal error: %s
sv: ödesdigert fel %s

en: file not found: %s
sv: filen hittades inte: ”%s”

en: file too old: %s (oldest supported: %s)
sv: filen för gammal: %s (äldsta som stöds: %s)

en: flag `%s' not found
sv: flaggan ”%s” hittades ej

en: flag stroke `%s' not found
sv: flaggstrecket ”%s” hittades inte

en: flag stroke `~a' or `~a' not found
sv: flaggstrecket ”~a” eller ”~a” hittades inte

en: flag ~a not found
sv: flaggan ~a hittades ej

en: flexa-height undefined; assuming 0
sv: flexa-height odefinierad; antar 0

en: font `%s' index %d does not have `CFF' table
sv: typsnitt ”%s” index ”%d” har inte en ”CFF”-tabell

en: font `%s': cannot open for reading
sv: typsnitt ”%s”: det går inte att öppna för läsning

en: font `%s': cannot read field `%s'
sv: typsnitt ”%s”: det går inte att läsa fältet ”%s”

en: font `%s': cannot read field `%s' for table %u of subfont %d
sv: typsnitt ”%s”: det går inte att läsa fältet ”%s” för tabellen %u i subtypsnitt %d

en: font `%s': cannot read field `%s' for table `%s' of subfont %d
sv: typsnitt ”%s”: det går inte att läsa fältet ”%s” för tabellen %s i subtypsnitt %d

en: font `%s': cannot read field `%s' of subfont %d
sv: typsnitt ”%s”: det går inte att läsa fältet ”%s” för subtypsnitt %d

en: font `%s': cannot read offset of subfont %d
sv: typsnitt ”%s”: det går inte att läsa förskjutning för subtypsnitt %d

en: font `%s': cannot read table `%s' of subfont %d
sv: typsnitt ”%s”: det går inte att läsa tabellen ”%s” för subtypsnitt %d

en: font `%s': index %d is too large, using index 0
sv: typsnitt ”%s”: index %d för stort, använder index 0

en: font `%s': invalid TTC header version
sv: typsnitt ”%s”: ogiltig version på TTC-huvud

en: font `%s': invalid field `sfntVersion' in subfont %d
sv: typsnitt ”%s”: ogiltigt fält ”sfntVersion” i subtypsnitt %d

en: font `%s': not a font collection
sv: typsnitt ”%s”: ej en typsnittssamling

en: font index %d too large for font `%s', using index 0
sv: typsnittsindex %d för stor för typsnitt ”%s”, använder index 0

en: font index must be non-negative, using index 0
sv: typsnittsindex måste vara icke-negativ, använder index 0

en: foobar -> foo-bar for \paper, \layout
sv: foobar -> foo-bar för \paper, \layout

en: force updating \version number to %s
sv: tvinga uppdatering av \version till %s

en: forced break was overridden by some other event, should you be using bar checks?
sv: tvingat avbrott överlagrades av något annan händelse, bör du använda taktkontroller?

en: format Texinfo output so that Info will look for images of music in DIR
sv: formatera Texinfo-utdata så att Info kommer att leta efter bilder av musik i DIR

en: found more than 5 voices on a staff, expect bad output
sv: hittade fler än 5 röster i ett notsystem, förvänta dig dålig utdata

en: g_spawn_sync failed (%d): %s: %s
sv: misslyckades med g_spawn_sync (%d): %s: %s

en: generate Encapsulated PostScript files
sv: skapa inbäddade PostScript-filer

en: generate PDF files (default)
sv: skapa PDF-filer (standard)

en: generate PNG files
sv: skapa PNG-filer

en: generate PostScript files
sv: skapa PostScript-filer

en: generate SVG files
sv: skapa SVG-filer

en: giving up
sv: ger upp

en: giving up on cloned grob transform
sv: ger upp klonad grob-transformering

en: have to be in Chord mode for chords
sv: måste vara i ackordläge (Chord mode) för ackord

en: have to be in Lyric mode for lyrics
sv: måste vara i textläge (Lyric mode) för sångtext

en: have to be in Note mode for notes
sv: måste vara i notläge (Note mode) för noter

en: identifier name is a keyword: `%s'
sv: identifierarnamn är ett nyckelord: ”%s”

en: identifier names: %s
sv: identifierarnamn: %s

en: ignore page breaks
sv: ignorera sidbryt

en: ignore page margins
sv: ignorerar sidmarginaler

en: ignore stem directions from MusicXML, use lilypond's automatic stemming instead
sv: ignorerar riktning för notskaft från MusicXML, använd lilyponds automatiska notskaftning istället

en: ignore system breaks
sv: ignorera systemradbrytningar

en: ignored infinite %s-offset
sv: ignorerarde oändlig %s-förskjutning

en: ignored prefix(es) `%s' of this head according to restrictions of the selected ligature style
sv: Ignorerade prefix ”%s” för detta huvud utefter restriktioner för den valda stilen för fraseringsbåge

en: ignoring min-systems-per-page and max-systems-per-page because systems-per-page was set
sv: ignorerar min-systems-per-page och max-systems-per-page eftersom systems-per-page var satt

en: ignoring out-of-range value change for MIDI property `%s'
sv: ignorerar värdesändring utanför intervallet för MIDI-egenskapen ”%s”

en: ignoring rest: ligature may not contain rest
sv: ignorerar paus; fraseringsbåge får inte innehålla paus

en: ignoring unknown ly option: %s
sv: ignorerar okänd flagga: %s

en: implied \%s added
sv: implicit \%s tillagt

en: include files are not allowed in safe mode
sv: inkludera filer som inte tillåts i säker läge

en: input file is a compressed MusicXML file (by default, activate if file extension is .mxl)
sv: infil är en zip-komprimerad MusicXML-fil (som standard, aktivera om filändelse är .mxl)

en: input/regression/beam-broken-classic.ly shows how broken beams are now handled.
sv: input/regression/beam-broken-classic.ly visar hur trasiga balkar nu hanteras.

en: integer expected after \sourcefileline
sv: heltal förväntades efter \sourcefileline

en: invalid argument `%s' to option `%s'
sv: ogiltigt argument ”%s” till flaggan ”%s”

en: invalid character: `%s'
sv: ogiltigt tecken: ”%s”

en: invalid ligatura ending:
    when the last note is a descending brevis,
    the penultimate note must be another one,
    or the ligatura must be LB or SSB
sv: ogiltigt avslut på fraseringsbåge:
    när den sista noten är en tonande brevisnot,
    måste penultimatenoten vara en annan,
    eller så måste fraseringsbågen vara LB eller SSB

en: invalid start volume: %f
sv: ogiltigt startvolym: %f

en: invalid target volume: %f
sv: ogiltig målvolym: %f

en: invalid tremolo repeat count: ~a
sv: ogiltigt tremoloupprepningsantal: ~a

en: job ~a terminated with signal: ~a
sv: job ~a avslutat med signal: ~a

en: junking empty cluster
sv: kastar tomt kluster

en: keySignature property not reversed any more
    MIDI 47: orchestral strings -> orchestral harp
sv: keySignature-egenskapen är inte omvänd länger
    MIDI 47: orchestral strings -> orchestral harp

en: ligature was started here
sv: fraseringsbågen startade här

en: ligature with less than 2 heads -> skipping
sv: Fraseringsbåge med mindre än 2 huvuden -> skippar

en: linked against Ghostscript:
sv: länkad till GhostScript:

en: logfile ~a (exit ~a):
    ~a
sv: loggfil ~a (avbryt ~a):
    ~a

en: lonely tie
sv: ensam bindebåge

en: ly:parse-string-expression is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
sv: ly:parse-string-expression är endast giltig med en ny tolk.  Använd istället ly:parser-include-string.

en: ly:parser-parse-string is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
sv: ly:parser-parse-string är endast giltigt med en ny tolk.  Använd ly:parser-include-string istället.

en: make a numbered backup [default: filename.ext~]
sv: skapa en numrerad säkerhetskopia [standard: filnamn.ext~]

en: margins do not fit with line-width, setting default values
sv: marginaler passar inte in med line-width, ställer in standardvärden

en: mark label must be a markup object
sv: markeringsetikett måste vara ett markup-objekt

en: markup expected
sv: förväntade markup

en: markup outside of text script or \lyricmode
sv: markup utanför ett textskript eller \lyricmode

en: maybe input should specify polyphonic voices
sv: kanske bör indata specificera polyfoniska röster

en: measure count left unfinished
sv: Taktantal lämnades ofärdig

en: mensural ligature: duration none of Mx, L, B, S -> skipping
sv: mensural fraseringsbåge: längd ingen av Mx, L, B, S -> skippar

en: metronomeMarkFormatter got an additional text argument.
sv: metronomeMarkFormatter fick ett ytterligare text-argument.

en: metronomeMarkFormatter uses text markup as second argument,
    fret diagram properties moved to fret-diagram-details.
sv: metronomeMarkFormatter använder text-markup som ett andra argument,
    fret diagram-egenskaper flyttade till fret-diagram-details.

en: mid-measure time signature without \partial
sv: tidssignatur i mittentakt utan \partial

en: min-systems-per-page is larger than max-systems-per-page, ignoring both values
sv: min-systems-per-page är större än max-systems-per-page, ignorerar båda värden

en: more than one child of class %s, all butthe first will be ignored
sv: fler än en underordnad för klass %s, alla utom första ignoreras

en: music expected
sv: väntade music

en: music expected: ~S
sv: förväntade music: ~S

en: music function `~a' not documented.
sv: Musikfunktionen ”~a” är ej dokumenterad.

en: musicxml2ly [OPTION]... FILE.xml
sv: musicxml2ly [FLAGGA]… FIL.xml

en: natural alteration glyph not found
sv: naturligt alterationstecken inte funnet

en: need \paper for paper block
sv: behöver \paper för pappersblock

en: need symbol argument for \override and \revert
sv: behöver symbolargument för \override och \revert

en: negative replication count; ignoring
sv: negativt replikeringsantal, ignorerar

en: new Pedal style syntax
sv: ny Pedal-stilsyntax

en: new \header format
sv: nytt \header-format

en: new \notenames format
sv: nett \notenames-format

en: new \textscript markup text
sv: ny \textscript-markup-text

en: new syntax for property settings:
sv: ny syntax för egenskapsinställningar:

en: new tremolo format
sv: nytt tremolo-format

en: no PostScript font name for font `%s'
sv: inga PostScript-typsnittsnamn för typsnittet ”%s”

en: no \version statement found, please add~afor future compatibility
sv: inget uttryck \version funnet, lägg till add~afor för framtida kompatibilitet

en: no brace found for point size ~S
sv: ingen klammer hittad för punktstorlek ~S

en: no files specified on command line.
sv: inga filer angivna på kommandoraden.

en: no glyph for character U+%04X in font `%s'
sv: inget tecken för tecknet U+%04X i typsnitt ”%s”

en: no heads for arpeggio found?
sv: inget nothuvud för arpeggio funnet?

en: no left bound
sv: ingen vänstergräns

en: no music found in score
sv: ingen musik funnen i partitur

en: no placement found for fingerings
sv: fann ingen placering för fingrar

en: no progress, only error messages
    (equivalent to --loglevel=ERROR)
sv: inga framsteg, endast felmeddelanden
     (motsvarande --loglevel=ERROR)

en: no right bound
sv: ingen högergräns

en: no side-axis setting found for grob %s.
sv: fann ingen inställning för sidoaxel gällande grob %s

en: no such MIDI instrument: `%s'
sv: MIDI-instrumentet finns inte: ”%s”

en: no such group: %s
sv: ingen sådan grupp: %s

en: no such internal option: %s
sv: ingen sådan intern flagga: %s

en: no such user: %s
sv: ingen sådan användare: %s

en: no systems found in \score markup, does it have a \layout block?
sv: inga system hittade i \score-markup, har \layout-block?

en: no viable initial configuration found: may not find good beam slope
sv: ingen vettig initial konfiguration hittades: kanske inte hittar balksluttning

en: no viable slur configuration found
sv: ingen vettig konfiguration för bindebåge hittades

en: non-UTF-8 input
sv: ej-UTF-8-inmatning

en: none of note heads `%s' or `%s' found
sv: inga nothuvuden ”%s” eller ”%s” funnet

en: none of these in my family
sv: ingen av dessa i min familj

en: not a context mod
sv: inte en kontextändring

en: not a duration
sv: inte en längd

en: not a grob name, `%s'
sv: Inte ett grob-namn, ”%s”

en: not a key
sv: inte en tonart

en: not a markup
sv: inte en markup

en: not a multiplier
sv: inte en multiplikator

en: not a note name: %s
sv: Inte ett not-namn, ”%s”

en: not a rhythmic event
sv: inte en rytmisk händelse

en: not a symbol list: ~a
sv: inte en symbollista: ~a

en: not a valid duration string: ~a
sv: inte en giltig längdsträng: ~a

en: not a valid duration string: ~a - ignoring
sv: inte en giltig längdsträng: ~a - ignorerar

en: not an articulation
sv: inte en artikualtion

en: not an unsigned integer
sv: inte ett osignerat heltal

en: not changing to same context type: %s
sv: ändrar inte till samma kontexttyp: %s

en: octave check failed; expected "%s", found: "%s"
sv: misslyckades med oktavkontroll; förväntades ”%s”, fick ”%s”

en: octave marks must precede duration
sv: oktavmarkeringar måste komma före längd

en: oldaddlyrics is no longer supported. 
             Use addlyrics or lyricsto instead.
sv: oldaddlyrics stöds inte längre.
     Använd addlyrics eller lyricsto istället.

en: omitting tuplet bracket with neither left nor right bound
sv: förkastar tupletklamrar utan vänster- eller högergräns.

en: only \consists and \remove take non-string argument.
sv: endast \consists och \remove tar icke-strängarguement.

en: only update \version number if file is modified
sv: uppdatera endast \version om filen är ändrad

en: option `%s' does not allow an argument
sv: flaggan ”%s” tillåter inget argument

en: option `%s' requires an argument
sv: flaggan ”%s” kräver ett argument

en: pad left side of music to align music in spite of uneven bar numbers (in mm)
sv: fyll ut vänstra sidan av music för att justera music i fall av ojämnt taktantal (i mm)

en: page %d has been compressed
sv: sida %d har blivit komprimerad

en: page-turn-page-breaking: breaking from %d to %d
sv: page-turn-page-breaking: radbryter från %d till %d

en: pair expected in doc ~s
sv: par förväntades i doc ~s

en: perhaps a typing error?
sv: kanske ett skrivfel?

en: pipe snippets through FILTER [default: `convert-ly -n -']
sv: skicka stycken genom FILTER [standard: ”convert-ly -n -”]

en: pitch to be inverted not in scale; ignoring
sv: ton att invertera finns inte i skalan; ignorerar

en: pitch to be transposed not in scale; ignoring
sv: ton att transponera finns inte i skalan; ignorerar

en: placing below
sv: placerar nedan

en: point-and-click argument changed to procedure.
sv: peka-och-klickargument ändrat till procedur.

en: position unknown
sv: okänd position

en: post-event expected
sv: förväntade post-händelse

en: prepend FILE to output
sv: lägg till fil före utdata

en: preserve ABC's notion of beams
sv: bevara ABCs balk-notation

en: preview of first 4 bars
sv: förhandsvisning av de första 4 takterna

en: prime interval within ligature -> skipping
sv: primintervall inom fraseringsbåge -> skippar

en: print absolute pitches
sv: skriv absoluta toner

en: print explicit durations
sv: skriv explicita notlängder

en: print log messages according to LOGLEVEL,
    which is either NONE, ERROR, WARNING,
    BASIC, PROGRESS, INFO (default), or DEBUG
sv: skriv ut loggmeddelanden efter LOGLEVEL,
    möjliga värden är NONE, ERROR, WARNING,
    BASIC, PROGRESS, INFO (standard) och DEBUG

en: procedure or context-name expected for accidental rule, found %s
sv: procedur eller kontextnamn förväntas för förteckensregel, fann %s

en: process ly_files using COMMAND FILE...
sv: bearbeta ly_files med COMMAND_FILE…

en: program option -dcrop not supported by backend `%s'
sv: programflagga -dcrop stöds inte av bakände ”%s”

en: program option -dpreview not supported by backend `%s'
sv: programflagga -dpreview stöds inte av bakände ”%s”

en: program option -dprint-pages not supported by backend `%s'
sv: programflagg -dprint-pages stöds inte av bakände ”%s”

en: program too old: %s (file requires: %s)
sv: programmet för gammalt %s (filen kräver: %s)

en: programming error: %s
sv: programmeringsfel: %s

en: quantise note durations on DUR
sv: kvantisera notlängder med LÄNGD

en: quantise note starts on DUR
sv: kvantisera notstarter på LÄNGD

en: quoted music `~a' is empty
sv: kvoterad musik ”~a” är tom

en: quoted string expected after \sourcefilename
sv: kvoterad sträng förväntades efter \sourcefilename

en: quoted string expected after \version
sv: kvoterad sträng förväntades efter \version

en: ragged-bottom was specified, but page must be compressed
sv: ragged-bottom angavs men sidan måste vara komprimerad

en: re-definition of InnerChoirStaff
sv: omdefinition av InnerChoirStaff

en: re-definition of InnerStaffGroup
sv: omdefinition av InnerStaffGroup

en: regularize other identifiers
sv: normera andra identifierare

en: rehearsalMark must have integer value
sv: rehersalMark måste ha ett heltalsvärde

en: remapping modulo 16
sv: mappar om modulo 16

en: removal of automaticMelismata; use melismaBusyProperties instead.
sv: ta bort automaticMelismata; använd istället melismaBusyProperties.

en: remove %s
sv: ta bort %s

en: removing beam with no stems
sv: tar bort balkar utan notskaft

en: removing this vertical group
sv: tar bort denna vertikala grupp

en: removing unterminated hyphen
sv: tar bort oavslutat bindestreck

en: rest `%s' not found
sv: paus ”%s” hittades inte

en: run executable PROG instead of latex, or in
    case --pdf option is set instead of pdflatex
sv: kör exekverbara PROG istället för latex eller om 
    flaggan --pdf är angiven istället för pdflatex

en: run executable PROG instead of texi2pdf
sv: kör exekverbart PROG istället för texi2pdf

en: semibreves can only appear at the beginning of a ligature,
    and there may be only zero or two of them
sv: helnoter kan endast visas i början på en fraseringsbåge,
    och det kan endast finns noll eller två av dem

en: semibrevis must be followed by another one -> skipping
sv: semibrevis måste följas av en annan -> hoppar

en: semicolons removed
sv: semikolon borttagna

en: set Scheme option SYM to VAL (default: #t);
    use -dhelp for help
sv: sätt Scheme-flaggan SYM till VAL (standard: #t).
    Använd -dhelp för hjälp

en: set key: ALT=+sharps|-flats; MINOR=1
sv: sätt tonart: TON=+höjningar|-sänkningar; MOLL=1

en: set output filename to FILE, stdout if -
sv: ange utfilnamn till FILE, stdout if -

en: set pitch to transpose by the interval between pitch 'c' and TOPITCH
sv: sätt ton att transponera med intervall mellan ton ”c” och TOPITCH

en: set ps/pdf optimization to KEY, which is either
    'size' (default), 'TeX', or 'TeX-GS'
sv: sätt ps/pdf optimering till NYCKEL som är antingen
    'size' (standard), 'TeX', eller 'TeX-GS'

en: set-global-staff-size: not in toplevel scope
sv: set-global-staff-size: inte på toppnivå

en: show rules [default: -f 0, -t %s]
sv: visa regler [standard: -f 0, -t %s]

en: show this help and exit
sv: visa denna hjälp och avsluta

en: show version number and exit
sv: visa versionsnummer och avsluta

en: show warranty and copyright
sv: visa garanti och copyright

en: simple string expected
sv: förväntade enkelt sträng

en: single note ligature - skipping
sv: enskild not för fraseringsbåge -> skippar

en: skipping assignment
sv: hoppar över tilldelning

en: slur trying to encompass an empty note column.
sv: en bindebåge försöker omge en tom kolumn.

en: staff size should be changed at top-level
    with
    
      #(set-global-staff-size <STAFF-HEIGHT-IN-POINT>)
sv: notsystemsstorlek ska ändras på toppnivå
    med
    
     #(set-global-staff-size <STAFF-HEIGHT-IN-POINT>

en: staff-affinities should only decrease
sv: staff-affinities ska endast minska

en: start from VERSION [default: \version found in file]
sv: starta från VERSION [default: \version hittad i filen]

en: stem does not fit in beam
sv: notskaftet passar inte i balken

en: stem must have Rhythmic structure
sv: notskaft måste ha en rytmisk struktur

en: stem tremolo has no note heads
sv: notskaftstremolo har inga nothuvuden

en: strange time signature found: %d/%d
sv: Hittade underlig taktart: %d/%d

en: stray UTF-8 BOM encountered
sv: lös UTF-8 BOM påträffades

en: string expected after \include
sv: sträng förväntades efter \include

en: string outside of text script or \lyricmode
sv: sträng utanför ett textskript eller \lyricmode

en: stringTuning must be added to addChordShape call.
sv: stringTuning måste läggas till addChordShape-anropet.

en: stringTuning must be added to chord-shape call.
sv: stringTuning måste läggas till chord-shape-andropet.

en: subfont `%s': cannot open for writing
sv: subtypsnitt ”%s”: går ej att öppna för skrivning

en: subfont `%s': cannot write field `%s'
sv: subtypsnitt ”%s”: det går inte att skriva fältet ”%s”

en: subfont `%s': cannot write field `%s' for table `%s'
sv: subtypsnitt ”%s”: det går inte att skriva fältet ”%s” för tabellen ”%s”

en: subfont `%s': cannot write table `%s'
sv: subtypsnitt ”%s”: det går inte att skriva tabellen ”%s”

en: supported clefs: ~a
sv: klavar som stöds: ~a

en: suppress progress messages
sv: dölj förloppsmeddelanden

en: suppress progress messages and warnings about excess voices
sv: dölj förloppsmeddelanden och varningar omöverblivna röster

en: suppressed error: %s
sv: undertryckte fel: %s

en: suppressed programming error: %s
sv: undertryckte programmeringsfel: %s

en: suppressed warning: %s
sv: undertryckte varning: %s

en: switch between two versions of tab clefs ("tab" and "moderntab")
sv: växla mellan två versioner av tab-clefs (”tab” och ”moderntab”)

en: symbol expected
sv: förväntade symbol

en: symbol expected: ~S
sv: symbol förväntades: ~S

en: symbol ~S redefined
sv: symbol ~S omdefinierad

en: systems run off the page due to improper paper settings, setting default values
sv: systemet kör utanför sidan beroende på opassande pappersinställningar, ställer in standardvärden

en: the property '~a of ~a cannot be offset
sv: egenskapen ”~a för ~a kan inte förskjutas

en: this Voice needs a \voiceXx or \shiftXx setting
sv: denna Voice behöver en \voiceXx- eller \shiftXx-inställning

en: this is the previous music
sv: detta är tidigare musik

en: to set fixed distances between staves.
sv: för att ange en fast distans mellan stavar.

en: too many colliding rests
sv: för många krockande pauser

en: treat every text as a lyric
sv: tolka all text som sångtext

en: tremolo duration is too long
sv: tremololängd är för lång

en: trying %d systems
sv: provar %d system

en: type check for `%s' failed; value `%s' must be of type `%s'
sv: typkontroll för ”%s” misslyckades; värde ”%s” måste ha typen ”%s”

en: typecheck failed
sv: typkontroll misslyckades

en: unable to change directory to: `%s'
sv: det går inte ändra katalog till: ”%s”

en: unable to set the music %(music)s for the repeat %(repeat)s
sv: kunde inte ange music %(music)s för upprepning %(repeat)s

en: undefined character or shorthand: %s
sv: odefinierat tecken eller genväg som heter:  %s

en: unexpected %s; expected %s or %s or %s
sv: oväntat %s; förväntade sig %s eller %s eller %s

en: unexpected case fall-through
sv: föll igenom fall oväntat

en: unknown Grob interface: ~S
sv: okänt Grob-gränssnitt: ~S

en: unknown accidental style: ~S
sv: okänd förteckenstil: ~S

en: unknown clef type `~a'
sv: okänd clef-typ ”~a”

en: unknown cluster style `%s'
sv: okänd klusterstil: ”%s”

en: unknown crescendo style: %s
    defaulting to hairpin.
sv: okänd crescendostil: %s
    standard är hårnål.

en: unknown escaped string: `\%s'
sv: okänd ”escaped” sträng: ”\%s”

en: unknown line-cap-style: ~S
sv: okänd line-capstil: ~S

en: unknown line-join-style: ~S
sv: okänd line-join: ~S

en: unknown log level `%s', using default (INFO)
sv: okänd loggnivå ”%s”, använd standard (INFO)

en: unknown mode %s, expecting 'major' or 'minor' or a church mode!
sv: okänt läge %s, förväntade ”major”, ”minor” eller church-läge!

en: unknown parent class `~a'
sv: okänd överordnad klass: ”~a”

en: unknown part in part-list: %s
sv: okänd del i dellista: %s

en: unknown remove-layer value `%s'
sv: okänt remove-layer-värde ”%s”

en: unknown repeat type `~S': must be volta, unfold, percent, or tremolo
sv: okänd upprepningstyp ”~S”: måste vara en av volta, unfold, percent eller tremolo

en: unknown repeat-type ~a, ignoring.
sv: okänd repeat-type ~a, ignorerar.

en: unknown span event %s
sv: okänd span-händelse %s

en: unknown span type %s for %s
sv: okänd span-typ %s för %s

en: unknown translator: `%s'
sv: okänd översättare: ”%s”

en: unknown unit: ~S
sv: okänd enhet: ~S

en: unrecognized option: `%s'
sv: okänd flagga: ”%s”

en: unsupported font format: %s
sv: typsnittformatet stöds ej: %s

en: unterminated %s
sv: oavslutad %s

en: unterminated DurationLine
sv: oavslutad DurationLine

en: unterminated beam
sv: oavslutad balk

en: unterminated chord tremolo
sv: ej avslutat ackordtremolo

en: unterminated episema
sv: oavslutad episema

en: unterminated extender
sv: oavslutad utökare

en: unterminated glissando
sv: oavslutat glissando

en: unterminated hyphen; removing
sv: oavslutat bindestreck, tar bort

en: unterminated ligature
sv: oavslutad fraseringsbåge

en: unterminated measure spanner
sv: oavslutad taktbryggare

en: unterminated percent repeat
sv: oavslutad procentrepris

en: unterminated text spanner
sv: oavslutad textbryggare

en: unterminated tie
sv: oavslutad bindebåge

en: usable-duration-logs must be a non-empty list.  Falling back to whole rests.
sv: usable-duration-logs måste vara en icke-tom lista. Faller tillbaka till hela pauser.

en: use FILE as init file
sv: använd FIL som init-fil

en: use LANG for pitch names, e.g. 'deutsch' for note names in German
sv: använd LANG för tonnamn, t.ex. ”deutsch” för notnamn på tyska

en: use lxml.etree; uses less memory and cpu time
sv: använd lxml.etree; använder mindre minne och cpu-tid

en: use output format FORMAT (texi [default], texi-html, latex, html, docbook)
sv: använd utdataformat FORMAT (texi [standard], texi-html, latex, html, docbook)

en: use s instead of r for rests
sv: använd s istället för r för pauser

en: use symbolic constants for alterations,
    remove \outputproperty, move ly:verbose into ly:get-option
sv: använd teckenkonstanter för alterationer,
    ta bort \outputproperty, flytta flaggan ly:verbose till ly:get-option

en: verticalAlignmentChildCallback has been deprecated
sv: verticalAlignmentChildCallback har föråldrats

en: warn about auto beam settings
sv: varna om autobalkinställningar

en: warning:
sv: varning:

en: warning: %s
sv: varning: %s

en: weird stem size, check for narrow beams
sv: Konstig notskaftstorlek, kolla efter smala balkar

en: woodwind markup error - invalid key or hole requested
sv: Fel i markering för träblåsinstrument - ogiltig tonart eller ogiltigt hål begärt.

en: write lily-XXX files to DIR, link into --output dir
sv: skriv lily-XXX-filer till DIR, länka till --output dir

en: write output to DIR
sv: skriv utdata till DIR

en: write output to FILE
sv: skriv utdata till FIL

en: write output to FILE (suffix will be added)
    or to FOLDER, in which case the file name
    will be taken from the input file.
sv: skriv utdata till FIL (kommer att lägga till suffix)
    eller till MAPP, i vilket fall filnamnet
    tas från indatafilen.

en: write snippet output files with the same base name as their source file
sv: skriv utdatafiler för stycken med samma basnamn som deras källfil

en: wrong or undefined identifier: `%s'
sv: felaktig eller odefinierad identifierare: ”%s”

en: wrong type for argument ~a.  Expecting ~a, found ~s
sv: fel typ för argument ~a. Förväntade sig ~a, fann ~s

en: ~A: Invalid argument in position ~A.  Expect: ~A, found: ~S.
sv: ~A: Ogiltigt antal argument i position ~A. Förväntade sig ~A, fick: ~S.

en: ~A: Not a markup (list) function: ~S
sv: ~A: Inte en markup-funktion (list-): ~S

en: ~A: Wrong number of arguments.  Expect: ~A, found ~A: ~S
sv: ~A: Fel antal argument. Förväntade: ~A, fann ~A: ~S

en: ~a function cannot return ~a
sv: funktionen ~a kan inte returnera ~a

en: ~a is not a valid woodwind instrument.
sv: ~a är inte ett giltigt träblåsinstrument.
