lilypond 2.23.80 - en to nl translation catalogue (1016 entries)

en: 	\override ... #'style = #'dashed-line for dashed lines.
nl: 	\override ... #'style = #'dashed-line voor streeplijnen.

en: 	demerits: %f
nl: 	minpunten: %f

en: 	page count: %zu
nl: 	aantal bladzijden: %zu

en: 	previous break: %zu
nl: 	vorige afbreking: %zu

en: 	system count: %zu
nl: 	aantal systemen: %zu

en: 
      Using relocation config directory '%s'
nl: 
      Gebruiken van verplaatsingsconfiguratiemap '%s'

en: 
    %s found. Check file manually!
nl: 
    %s gevonden. Controleer het bestand handmatig!

en: 
    Auto beam settings must now specify each interesting moment in a measure
    explicitly; 1/4 is no longer multiplied to cover moments 1/2 and 3/4 too.
nl: 
    Instellingen voor automatische waardestrepen moeten nu iedere relevante
    nootwaarde in een maat expliciet specificeren; 1/4 wordt niet langer
    vermenigvuldigd om ook de nootwaarden 1/2 en 3/4 te bestrijken.

en: 
    Effective prefix: '%s'
nl: 
    Effectief voorvoegsel: '%s'

en: 
    GregorianTranscriptionStaff now engraves \divisioMinima,
    \divisioMaior, and \divisioMaxima as BarLine grobs using Bar_engraver,
    and engraves \caesura and \virgula as Divisio grobs using
    Divisio_engraver.
    
    Previously, GregorianTranscriptionVoice used Breathing_sign_engraver
    to engrave these as BreathingSign grobs.  Because of the new names and
    the move from Voice to Staff, layout adjustments for the old scheme
    are not effective for the new.
    
    If you are not content with the new default layout, deal with BarLine,
    Bar_engraver, Divisio, and Divisio_engraver in
    GregorianTranscriptionStaff context.  \EnableGregorianDivisiones may
    also be used to switch to engraving Divisio grobs instead of BarLine
    grobs.
nl: 
    GregorianTranscriptionStaff graveert nu \divisioMinima,
    \divisioMaior en \divisioMaxima als BarLine grobs met Bar_engraver,
    en graveert \caesura en \virgula als Divisio grobs met
    Divisio_engraver.
    
    Vroeger gebruikte GregorianTranscriptionVoice Breathing_sign_engraver
    om die te graveren als BreathingSign grobs.  Door de nieuwe namen en
    de overgang van Voice naar Staff, zijn opmaakaanpassingen voor het
    oude schema niet effectief voor het nieuwe.
    
    Indien u niet tevreden bent met de nieuwe standaardopmaak,
    ga dan aan de slag met BarLine, Bar_engraver, Divisio en
    Divisio_engraver in de context GregorianTranscriptionStaff.
    \EnableGregorianDivisiones kan ook gebruikt worden om
    om over te gaan tot het graveren van Divisio grobs in plaats
    van BarLine grobs.

en: 
    MensuralStaff and VaticanaStaff now use Divisio_engraver to engrave
    divisiones as Divisio grobs.
    
    Previously, the respective Voice-aliased contexts used
    Breathing_sign_engraver to engrave divisiones as BreathingSign grobs.
    Because of the new names and the move from Voice to Staff, layout
    adjustments for the old scheme are not effective for the new.
    
    If you are not content with the new default layout, deal with Divisio
    and Divisio_engraver in the appropriate Staff-aliased context.
nl: 
    MensuralStaff en VaticanaStaff gebruiken nu Divisio_engraver
    om divisiones te graveren als Divisio grobs.
    
    Vroeger gebruikten de respectieve contexten die Voice (Stem) als
    alias hadden, Breathing_sign_engraver om divisiones te graveren
    als BreathingSign grobs.
    Door de nieuwe namen en de overgang van Voice naar Staff
    (Notenbalk), zijn opmaakaanpassingen voor het oude schema
    niet effectief voor het nieuwe.
    
    Indien u niet tevreden bent met de nieuwe standaardopmaak,
    ga dan aan de slag met Divisio en Divisio_engraver
    in de passende context die Staff als alias heeft.

en: 
    Note: compilation failed and \version outdated, did you
    update input syntax with convert-ly?
    
      https://lilypond.org/doc/v~a.~a/Documentation/usage/updating-files-with-convert_002dly
nl: 
    Opmerking: compilatie mislukt en \version verouderd, heeft u
    de invoersyntaxis bijgewerkt met convert-ly?
    
      https://lilypond.org/doc/v~a.~a/Documentation/usage/updating-files-with-convert_002dly

en: 
    Relocation
nl: 
    Verplaatsing

en: 
    The barAlways property has been removed.  Instead, use
    forbidBreakBetweenBarLines.
nl: 
    De eigenschap barAlways werd verwijderd. Gebruik in
    plaats daarvan forbidBreakBetweenBarLines.

en: 
    Warning:
    
    Your score contains a setting of barNumberVisibility to
    #all-bar-numbers-visible and a setting of BarNumber.break-visibility,
    but not \bar "" command.  This likely means that you have
    been using
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
      \override Score.BarNumber.break-visibility = #end-of-line-invisible
    
    in order to print bar numbers in the middle of systems
    in addition to bar numbers at the beginning of systems.
    In 2.23.7 and later, this will print the first bar number
    too, which has always been the intended effect of
    #all-bar-numbers-visible, but did not work without \bar ""
    for technical reasons.  If you do not want the first
    bar number, remove the command
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
nl: 
    Waarschuwing:
    
    Uw partituur bevat #all-bar-numbers-visible als instelling
    voor barNumberVisibility en ze bevat
    een instelling voor BarNumber.break-visibility,
    maar geen commando \bar "" .  Dit betekent waarschijnlijk
    dat u het volgende gebruikt heeft:
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
      \override Score.BarNumber.break-visibility = #end-of-line-invisible
    
    om maatnummers af te drukken in het midden van systemen,
    naast maatnummers aan het begin van systemen.
    In versie 2.23.7 en later, wordt hierdoor ook het eerste
    maatnummer afgedrukt, wat steeds de bedoeling was van
    #all-bar-numbers-visible, maar om technische redenen niet
    werkte zonder \bar "" .  Indien het eerste maatnummer niet
    gewenst is, verwijder dan het commando
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible

en: 
    Warning: \fine no longer enforces the end of the music.  If your piece
    has music following \fine that you want to exclude when it is
    unfolded, use \volta to exclude it.
nl: 
    Waarschuwing: \fine dwingt niet langer het einde van de muziek af.
    Als uw stuk na \fine muziek bevat die u wilt uitsluiten bij het
    uitvouwen, gebruik dan \volta om die uit te sluiten.

en:     Autobeam settings are now overriden with \overrideBeamSettings.
nl:     De instellingen voor automatische waardestrepen worden nu overschreven met behulp van \overrideBeamSettings.

en:     Autobeam settings are now reverted with \revertBeamSettings.
nl:     De instellingen voor automatische waardestrepen worden nu ongedaan gemaakt met behulp van \revertBeamSettings.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License as 
    published by the Free Software Foundation, either version 3 of
    the License, or (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.
nl:     Dit programma is vrije programmatuur; u kunt het verspreiden en/of
    veranderen onder de voorwaarden van de GNU Algemene Openbare Licentie
    (General Public License) versie 3 of (naar uw keuze) een latere versie,
    zoals gepubliceerd door de Free Software Foundation.
    
        Dit programma wordt verspreid in de hoop dat het nuttig zal zijn,
    maar ZONDER ENIGE GARANTIE; zelfs zonder de impliciete garantie dat het
    VERHANDELBAAR of GESCHIKT VOOR EEN BEPAALD DOEL zou zijn.
    Zie de GNU Algemene Openbare Licentie voor details.
    
        Normaal heeft u bij dit programma een exemplaar (zie het
    bestand COPYING) ontvangen van de GNU Algemene Openbare Licentie;
    indien niet, schrijf dan naar de Free Software Foundation, Inc.,
    59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en:     beatGrouping with a specified context must now be accomplished with
       \overrideBeamSettings.
nl:     beatGrouping met een opgegeven context moet nu met
       \overrideBeamSettings gerealiseerd worden.

en:   Absolute file name of LilyPond binary computed from PATH:
        PATH=%s
        argv0=%s
nl:   Absolute bestandsnaam van LilyPond-programma berekend uit PATH:
        PATH=%s
        argv0=%s

en:   Found %s environment variable,
        setting %s to '%s'
nl:   Omgevingsvariabele %s gevonden;
        %s wordt ingesteld op '%s'

en:   LilyPond binary has absolute file name:
        %s
nl:   LilyPond-programma heeft absolute bestandsnaam:
        %s

en:   LilyPond binary has relative file name:
        %s
nl:   LilyPond-programma heeft relatieve bestandsnaam:
        %s

en:   Prepending '%s' to %s
nl:   Voorvoegen van '%s' voor %s

en:   Relocation file '%s'
nl:   Verplaatsingsbestand '%s'

en:   Using compile-time value for %s,
        setting it to '%s'
nl:   Gebruiken van compilatiewaarde voor %s,
        dit wordt ingesteld op '%s'

en:   Using run-time value for %s,
        setting it to '%s'
nl:   Runtime-waarde voor %s wordt gebruikt;
        deze wordt ingesteld op '%s'

en: "%s" is not a valid outside-staff-placement-directive
nl: "%s" is geen juist outside-staff-placement-directive
    (aanwijzing voor plaatsing buiten de notenbalk)

en: %s %s (running Guile %s)
nl: %s %s (uitvoeren van Guile %s)

en: %s [OPTION]... ETF-FILE
nl: %s [OPTIE...] ETF-BESTAND

en: %s [OPTION]... FILE
nl: %s [OPTIE...] BESTAND

en: %s has been replaced by %s
nl: %s is vervangen door %s

en: %s in fret-diagram properties
nl: %s in de eigenschappen van fretdiagram

en: %s is up to date.
nl: %s is up-to-date.

en: %s misspelling
nl: spelfout in %s

en: %s output to `%s'...
nl: %s uitvoer naar '%s'...

en: %s property names
nl: %s-eigenschapsnamen

en: %s without a cause
nl: %s zonder reden

en: %s%s not overwritten
nl: %s%s is niet overschreven

en: %s: Invalid version string `%s' 
    Valid version strings consist of three numbers, separated by dots, e.g. `2.8.12'
nl: %s: Ongeldig versienummer '%s';
    een geldig versienummer bestaat uit drie getallen, gescheiden door punten, bijv. '2.8.12'

en: %s: Unable to determine version.  Skipping
nl: %s: Kan versie niet bepalen.  Overgeslagen.

en: %s: Unable to open file
nl: %s: Kan bestand niet openen

en: %s: duplicate filename but different contents of converted lilypond file,
    printing diff against existing file.
nl: %s: zelfde bestandsnaam maar andere inhoud dan het geconverteerde
    lilypond-bestand; verschil met bestaand bestand wordt weergegeven.

en: %s: duplicate filename but different contents of original file,
    printing diff against existing file.
nl: %s: zelfde bestandsnaam maar andere inhoud dan het originele bestand;
    verschil met bestaand bestand wordt weergegeven.

en: %s:EOF
nl: %s:EOF (bestandseinde)

en: %sSetting %s to '%s'
nl: %s%s wordt ingesteld op '%s'

en: %zu expected warning(s) not encountered:
nl: %zu verwachte waarschuwing(en) niet aangetroffen:

en: 'around' pitch not in scale; ignoring
nl: 'spil'-toonhoogte niet in toonladder; genegeerd

en: 'from' pitch not in scale; ignoring
nl: 'bron'-toonhoogte niet in toonladder; genegeerd

en: 'to' pitch not in scale; ignoring
nl: 'doel'-toonhoogte niet in toonladder; genegeerd

en: (ignored)
nl: (genegeerd)

en: (load path: `%s', cwd: `%s')
nl: (laadpad: '%s', cwd '%s')

en: (primitive-load-path lily): %.2f seconds
nl: (primitive-load-path lily): %.2f seconden

en: (search path: `%s')
nl: (zoekpad: '%s')

en: A page layout problem has been initiated that cannot accommodate footnotes.
nl: Er is een probleem met de paginaopmaak opgetreden waardoor geen voetnoten opgenomen kunnen worden.

en: ALT[:MINOR]
nl: ALT[:MINEUR]

en: ANSI sizes
nl: ANSI-formaten

en: Aborting
nl: Afbreken

en: Add @var{octave-shift} to the octave of @var{pitch}.
nl: Toevoegen van @var{octave-shift} aan het octaaf van @var{pitch}.

en: Adding font directory: %s
nl: Toevoegen van lettertypemap: %s

en: Adding font file: %s
nl: Toevoegen van lettertypebestand: %s

en: Adding fontconfig configuration file: %s
nl: Toevoegen van configuratiebestand voor fontconfig: %s

en: Additional format for use in Southeast Asia and Australia
nl: Extra formaat voor gebruik in Zuidoost-Azië en Australië

en: Adjust settings for last-bottom-spacing instead.
nl: In plaats ervan de instellingen voor last-bottom-spacing aanpassen.

en: Adjust settings for top-system-spacing instead.
nl: In plaats ervan de instellingen voor top-system-spacing aanpassen.

en: All snippets are up to date...
nl: Alle fragmenten zijn up-to-date...

en: Already listening to dispatcher, ignoring request
nl: Er wordt reeds op de dispatcher geluisterd; verzoek wordt genegeerd

en: Ambiguous use of dots in ligature: there are multiple dotted notes with the same pitch.  The ligature should be split.
nl: Ambigue puntering gebruikt in ligatuur: er zijn meerdere gepunteerde noten met dezelfde toonhoogte.  De ligatuur zou gesplitst moeten worden.

en: Annotation '~a' is allowed in the first argument of a bar line definition only.
nl: Aantekening '~a' wordt enkel toegestaan in het eerste argument van de definitie van een maatstreep.

en: Applies pitch-invert to all pitches in @var{music}.
nl: Past pitch-invert toe op alle toonhoogtes in @var{music}.

en: Applying conversion:
nl: Toepassen van conversie:

en: Asking for broken bound padding at a non-broken bound.
nl: Verzoek om een doorbroken kant aan te vullen waar die niet doorbroken is.

en: Attempting conversion from `latin1'...
nl: Er wordt geprobeerd te converteren vanuit 'latin1'...

en: Attempting to remove nonexisting listener.
nl: Poging om onbestaande luisteraar te verwijderen.

en: Autobeaming rules have changed.  override-auto-beam-setting and
    revert-auto-beam-setting have been eliminated.
    \overrideBeamSettings has been added.
    beatGrouping has been eliminated.
    Different settings for vertical layout.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Explicit dynamics context definition from `Piano centered dynamics'
    template replaced by new `Dynamics' context.
nl: De regels in verband met automatische waardestrepen zijn veranderd.
    override-auto-beam-setting en revert-auto-beam-setting werden verwijderd.
    \overrideBeamSettings werd toegevoegd.
    beatGrouping werd verwijderd.
    Andere instellingen voor verticale lay-out.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    De expliciete definitie van de dynamische context uit het sjabloon
    'Gecentreerde pianodynamiek' werd vervangen door de nieuwe context 'Dynamics'.

en: Axis and direction now come before markups:
nl: As en richting komen nu voor de mark-ups:

en: Axis_group_engraver: vertical group already has a parent
nl: Axis_group_engraver: verticale groep heeft al een ouder

en: BEATS/BEATTYPE
nl: TELLEN/MAATTYPE

en: BOOK
nl: BOEK

en: Bad chord repetition
nl: Foutieve akkoordherhaling

en: Bad voice id: ~a
nl: Foutieve stem-id: ~a

en: Bar glyph ~a not known. Ignoring.
nl: Maatstreepsymbool ~a is onbekend.  Genegeerd.

en: Beam end fits no pattern
nl: Waardestreepeinde stemt niet met een patroon overeen

en: Both angle-increments and radial-increments must be positive numbers.
nl: Zowel hoekverhogingen als radiale verhogingen moeten positieve getallen zijn.

en: Building font database...
nl: Opbouwen van lettertypegegevensbank...

en: CFF font `~a' already embedded, skipping.
nl: CFF-lettertype '~a' is reeds ingebed; wordt overgeslagen.

en: CFF name for font %s is the same.
nl: CFF-naam voor lettertype %s is hetzelfde.

en: CIDFont directory `~a' already exists.
nl: CIDFont-map '~a' bestaat reeds.

en: COMMAND
nl: OPDRACHT

en: Cairo context status '%s'
nl: Cairo contextstatus '%s'

en: Cairo surface status '%s'
nl: Cairo oppervlakstatus '%s'

en: Cairo too old for PDF metadata
nl: Cairo te oud voor PDF-metadata

en: Calculating line breaks...
nl: Berekenen van regeleinden...

en: Calculating page and line breaks (%zu possible page breaks)...
nl: Berekenen van pagina- en regeleinden (%zu mogelijke pagina-einden)...

en: Calculating page breaks...
nl: Berekenen van pagina-einden...

en: Can't print a line - setting on/off to default
nl: Kan geen regel afdrukken - aan/uit worden op standaard ingesteld

en: Cannot add a fingering without a direction.
nl: Kan zonder richting geen vingerzetting toevoegen.

en: Cannot determine contexts to modify
nl: Kan te wijzigen contexten niet vaststellen

en: Cannot find context-def \~a
nl: Kan contextdefinitie \~a niet vinden

en: Cannot have a slur inside another slur
nl: Een legatoboog binnenin een andere is onmogelijk

en: Cannot have negative horizon padding.  Junking.
nl: Kan geen negatieve horizonvulling hebben. Wordt weggegooid.

en: Cannot have two simultaneous (closing) slurs
nl: Twee gelijktijdige (eindes van) legatobogen is onmogelijk

en: Cannot have two simultaneous slurs
nl: Twee gelijktijdige legatobogen is onmogelijk

en: Cannot redefine event class `~S'
nl: Kan gebeurtenisklasse '~S' niet herdefiniëren

en: Cannot set outside-staff-priority for element and elements' Y parent.
nl: Kan outside-staff-priority niet instellen voor element en ouder van element Y.

en: Change in internal property for MultiMeasureRest
nl: Wijziging in interne eigenschap van MultiMeasureRest

en: Change stringTunings from a list of semitones to a list of pitches.
    Change tenor and baritone ukulele names in string tunings.
    Generate messages for manual conversion of vertical spacing if required.
nl: Van stringTunings een lijst van toonhoogtes maken in plaats van een lijst van halve toonafstanden.
    In snaarstemmingen de namen voor tenor en bariton ukulele wijzigen.
    Indien nodig mededelingen genereren over manuele conversie van verticale spatiëring.

en: Changing working directory to: `%s'
nl: Veranderen van werkmap naar: '%s'

en: Children ~a exited with errors.
nl: Dochterprocessen ~a sloten af met fouten.

en: Clarinet fingering changed to reflect actual anatomy of instrument.
nl: Vingerzetting voor klarinet werd gewijzigd om de werkelijke anatomie van het instrument te reflecteren.

en: Coherent_ligature_engraver: setting `spacing-increment=0.01': ptr=%ul
nl: Coherent_ligature_engraver: instellen van 'spacing-increment=0.01': ptr=%ul

en: Compilation completed with warnings or errors
nl: Compilatie werd voltooid met waarschuwingen of fouten

en: Compiling `%s'...
nl: Samenstellen van '%s'...

en: Convert %s to LilyPond input.
nl: Converteren van %s naar LilyPond-invoer.

en: Convert MusicXML from FILE.xml to LilyPond input.
    If the given filename is -, musicxml2ly reads from the command line.
nl: Converteert MusicXML uit BESTAND.xml naar LilyPond-invoer.
    Als BESTAND.xml '-' is, wordt standaardinvoer gelezen.

en: Converting MusicXML file `%s'...
nl: Converteren van MusicXML-bestand '%s'...

en: Converting to LilyPond expressions...
nl: Converteren naar LilyPond-expressies...

en: Converting to `~a'...
nl: Converteren naar '~a'...

en: Converting to current version (%s) notations ...
nl: Omzetting naar notatie volgens huidige versie (%s)...

en: Converting to ~a...
nl: Converteren naar ~a...

en: Copying to `~a'...
nl: Kopiëren naar '~a'...

en: Copyright (c) %s by
nl: Copyright (C) %s

en: Copyright (c) %s by
    %s  and others.
nl: Copyright (c) %s
    %s  en anderen.

en: Copyright (c) 2005--2022 by
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> and
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
nl: Copyright (c) 2005--2022
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> en
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    Dit is vrije programmatuur.  Het valt onder de GNU Algemene Openbare Licentie
    (General Public Licence), en u mag het veranderen en/of verspreiden onder
    bepaalde voorwaarden.  Gebruik '%s --warranty' voor meer informatie.

en: Could not find language `~a'.  Ignoring.
nl: Kan taal '~a' niet vinden.  Genegeerd.

en: Could not find ottavation markup for %d octaves up.
nl: Kon geen ottava-opmaak vinden voor %d octaven hoger.

en: Could not overwrite file %s
nl: Kan bestand %s niet overschrijven

en: Could not start GhostScript instance!
nl: Kon GhostScript-exemplaar niet opstarten!

en: Couldn't find translator type %s (should be Engraver_group, Performer_group, Score_engraver or Score_performer)
nl: Kan translator-type %s niet vinden (moet Engraver_group, Performer_group, Score_engraver of Score_performer zijn)

en: Creation of a Flag grob and moving of certain Stem properties to this grob
nl: Aanmaken van een Flag-grob en ernaartoe overplaatsen van sommige eigenschappen van Stem

en: DIR
nl: MAP

en: DUR
nl: DUUR

en: DUR*NUM/DEN
nl: DUUR*NOEMER/TELLER

en: Dangling tie in \retrograde
nl: Loze overbinding in \retrograde

en: Dash parameters for slurs and ties are now in 'dash-definition.
nl: Streepparameters voor legatobogen en overbindingen zitten nu bij 'dash-definition.

en: Defaulting to 'any-octave.
nl: De standaard 'any-octave wordt nu gebruikt.

en: Different CFF fonts which have the same name `~a' has been detected. The font cannot be embedded.
nl: Er werden verschillende CFF-lettertypes gevonden met dezelfde naam '~a'. Het lettertype kan niet ingebed worden.

en: Directly parsing 'CFF' table of font.
nl: 'CFF'-tabel van lettertype wordt rechtstreeks ontleed.

en: Dissecting...
nl: Ontleden...

en: Distributed under terms of the GNU General Public License.
nl: Uitgegeven onder de voorwaarden van de GNU General Public License.

en: Do something like: %s
nl: Doe iets als: %s

en: Drawing systems...
nl: Tekenen van systemen...

en: Dropping surplus alteration symbols for bass figure.
nl: Overtollige alteratiesymbolen voor bascijfer worden weggelaten.

en: Dropping unattachable %s
nl: Onbindbare %s wordt weggelaten

en: Drum notation
nl: Slagwerknotatie

en: Drum notation changes, Removing \chordmodifiers, \notenames.
    Harmonic notes. Thread context removed. Lyrics context removed.
nl: Wijzigingen aan slagwerknotatie: verwijderen van \chordmodifiers, \notenames.
    Harmonische noten. De contexten Thread en Lyrics werden verwijderd.

en: Drums found. Enclose drum notes in \drummode
nl: Slagwerk gevonden. Slagwerknoten tussen \drummode-markeringen plaatsen.

en: EOF found inside a comment
nl: EOF gevonden in een commentaar

en: EOF found inside string
nl: EOF gevonden in een tekenreeks

en: EXPR
nl: EXPRESSIE

en: Element count %zu
nl: Aantal elementen: %zu

en: Element count %zu (spanners %zu)
nl: Aantal elementen %zu (overspanningen %zu)

en: Eliminate beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings and \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"
nl: beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings en \revertBeamSettings wegwerken.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"

en: Embedding CFF font `~a'.
nl: CFF-lettertype '~a' wordt ingebed.

en: Encountered closing slur, but no slur is open
nl: Einde van een legatoboog gevonden, maar geen begin

en: Encountered file created by %s, containing wrong beaming information. All beaming information in the MusicXML file will be ignored
nl: Een door %s gemaakt bestand gevonden met foutieve informatie over waardestrepen. Alle informatie in verband met waardestrepen uit het MusicXML-bestand zal overgeslagen worden.

en: Encountered note at %s without type and duration(=%s)
nl: Op %s is een noot gevonden zonder type en lengte (=%s)

en: Encountered rational duration with denominator %s, unable to convert to lilypond duration
nl: Rationele duur met noemer %s gevonden; kan niet naar lilypond-duur omgezet worden

en: Encountered unprocessed marker %s
nl: Een niet-verwerkt merkteken %s gevonden

en: Enigma Transport Format is a format used by Coda Music Technology's
    Finale product.  etf2ly converts a subset of ETF to a ready-to-use LilyPond file.
nl: 'Enigma Transport Format' is een opmaak die wordt gebruikt door 'Finale',
    een product van 'Coda Music Technology'.  'etf2ly' converteert een subset
    van 'ETF' naar een gebruiksklaar Lilypond-bestand.

en: Error in beam quanting.  Expected (~S,~S) found ~S.
nl: Fout in waardestreepdefiniëring.  Verwachtte (~S,~S), gevonden werd ~S.

en: Error in beam quanting.  Expected ~S 0, found ~S.
nl: Fout in waardestreepdefiniëring.  Verwachtte ~S 0, gevonden werd ~S.

en: Error when running GhostScript command!
nl: Fout bij het uitvoeren van GhostScript-commando!

en: Error while converting
nl: Fout tijdens converteren

en: Event class should be a list
nl: Gebeurtenisklasse hoort een lijst te zijn

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: Examples:
nl: Voorbeelden:

en: Exiting (%d)...
nl: Afsluiten (%d)...

en: Exiting current GhostScript instance...
nl: Afsluiten van huidig GhostScript-exemplaar...

en: Exporting font file `~a'.
nl: Lettertypebestand '~a' wordt geëxporteerd.

en: FIELD
nl: VELD

en: FILE
nl: BESTAND

en: FORMAT
nl: OPMAAK

en: FORMATs
nl: FORMAAT[,...]

en: FT_Get_CID_From_Glyph_Index () error: %s
    Skipping glyph U+%04X, file %s
nl: FT_Get_CID_From_Glyph_Index () fout: %s
    Muzieksymbool U+%04X, bestand %s wordt overgeslagen

en: FT_Get_Glyph_Name () Freetype error: %s
nl: FT_Get_Glyph_Name () Freetype-fout %s

en: FT_Get_Glyph_Name () error: %s
nl: FT_Get_Glyph_Name () fout %s

en: Factor ~a needs to be an integer value.
nl: Factor ~a moet een geheel getal zijn.

en: Failed octave check, got:
nl: Octaafcontrole is mislukt; kreeg:

en: File `~a' already exists, skipping...
nl: Bestand '~a' bestaat reeds; wordt overgeslagen...

en: Find the index between @var{start} and @var{end} (an integer)
    which produces the closest match to @var{target-val} if
    applied to function @var{getter}.
nl: Vind de index die ligt tussen @var{start} en @var{end} (een geheel getal)
    en die @var{target-val} het dichtst benadert als hij op de functie
    @var{getter} toegepast wordt.

en: Finding the ideal number of pages...
nl: Zoeken naar het ideale aantal pagina's...

en: Fitting music on %zu or %zu pages...
nl: Muziek wordt passend gemaakt voor %zu of %zu pagina's...

en: Fitting music on %zu pages...
nl: Muziek wordt passend gemaakt voor %zu pagina's...

en: Fitting music on 1 page...
nl: Muziek passend maken voor 1 pagina...

en: Flag.transparent and Flag.color inherit from Stem
nl: Flag.transparent en Flag.color erven over van Stem

en: Font directory `~a' already exists.
nl: Lettertypemap '~a' bestaat reeds.

en: Font export directory `~a' already exists.
nl: Map '~a' voor het exporteren van lettertypes bestaat reeds.

en: Font file `~a' already exists, skipping...
nl: Lettertypebestand '~a' bestaat reeds; wordt overgeslagen...

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because it is an OpenType/CFF Collection (OTC) font.
nl: Lettertype ~a kan niet via Ghostscript geladen worden omdat het een lettertype van OpenType/CFF Collection (OTC) is.

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because its font-index (~a) is not zero.
nl: Lettertype ~a kan niet via Ghostscript geladen worden omdat de font-index (~a) ervan niet nul is.

en: Font ~a cannot be used in PostScript resource directory because it is unknown format.
nl: Lettertype ~a kan niet gebruikt worden in de Postscriptbronnenmap omdat het een onbekende indeling heeft.

en: Font ~a cannot be used via Ghostscript because it is a TrueType font that does not have glyph names.
nl: Lettertype ~a kan niet via Ghostscript geladen worden omdat het een TrueType-lettertype is zonder symboolnamen.

en: Font ~a is TrueType font, skipping...
nl: Lettertype ~a is een TrueType-lettertype; wordt overgeslagen...

en: For more information, see %s
nl: Voor meer informatie, zie %s

en: Found infinity or nan in output.  Substituting 0.0
nl: Oneindige of niet-numerieke waarde gevonden in uitvoer. Vervangen door 0.0

en: FreeType error: %s
nl: FreeType-fout %s

en: FreeType face has no PostScript font name
nl: FreeType-lettertype heeft geen PostScript-lettertypenaam

en: Glyph has no name, but font supports glyph naming.
    Skipping glyph U+%04X, file %s
nl: Symbool heeft geen naam, terwijl het lettertype symboolnamen ondersteunt.
    Symbool U+%04X, bestand %s, wordt overgeslagen.

en: Glyph must have a unicode value
nl: Symbool moet een Unicode-waarde hebben

en: Grace note with no following music: %s
nl: Voorslag zonder dat er muziek op volgt: %s

en: Grob `%s' has no interface for property `%s'
nl: Grob '%s' heeft geen interface voor eigenschap '%s'

en: Grob count %zu
nl: Aantal grobs: %zu

en: Guile signaled an error for the expression beginning here
nl: Guile signaleerde een fout voor de hier beginnende expressie

en: Handling of non-automatic footnotes.
nl: Omgaan met niet-automatische voetnoten.

en: Harmonic parentheses are part of the TabNoteHead grob.
nl: Harmonische intermezzo's maken deel uit van de grob TabNoteHead.

en: HarmonicParenthesesItem has been eliminated.
nl: HarmonicParenthesesItem werd weggewerkt.

en: Harp pedal diagram contains dividers at positions ~a.  Normally, there is only one divider after the third pedal.
nl: Harppedaaldiagram bevat scheidingen op posities ~a.  Normaal is er slechts één scheiding na het derde pedaal.

en: Harp pedal diagram contains ~a pedals rather than the usual 7.
nl: Harppedaaldiagram bevat ~a pedalen in plaats van de gebruikelijke 7.

en: Harp pedal diagram does not contain a divider (usually after third pedal).
nl: Harppedaaldiagram bevat geen scheiding (meestal na het derde pedaal).

en: ISO 216, A series
nl: ISO 216, A serie

en: ISO 216, B series
nl: ISO 216, B serie

en: ISO 269, C series
nl: ISO 269, C serie

en: If @var{music} is a single pitch, inverts it about @var{around}
    and transposes from @var{around} to @var{to}.
nl: Als @var{music} één enkele toonhoogte is, dan wordt deze omgekeerd
    rond @var{around} en omgezet van @var{around} naar @var{to}.

en: If FILE is `-', read from standard input.
nl: Als BESTAND '-' is, wordt er van standaardinvoer gelezen.

en: If independent mark sequences are desired, use multiple Mark_tracking_translators.
nl: Indien onafhankelijke markeringsreeksen gewenst zijn, gebruik dan meerdere Mark_tracking_translators (omzetters die markeringen volgen).

en: If you are using non-automatic footnotes, make sure to set footnote-auto-numbering = ##f in the paper block.
nl: Indien u gebruik maakt van niet-automatische voetnoten, moet u ervoor zorgen om in het blok paper de instelling footnote-auto-numbering = ##f op te nemen.

en: Ignoring Vertical_align_engraver in VerticalAxisGroup
nl: Vertical_align_engraver in VerticalAxisGroup wordt genegeerd

en: Ignoring grob for slur: %s.  avoid-slur not set?
nl: Negeren van grob voor legatoboog: %s.  Is avoid-slur niet gezet?

en: Ignoring non-music expression
nl: Niet-muzikale expressie wordt genegeerd

en: Ignoring note in tablature.
nl: Noot in tabulatuur wordt genegeerd.

en: Ignoring string request and recalculating.
nl: De gevraagde snaar wordt genegeerd en de berekening wordt opnieuw uitgevoerd.

en: Incomplete keyAlterationOrder for key signature
nl: Onvolledige keyAlterationOrder voor de voortekening

en: Initializing FontConfig...
nl: Initialiseren van FontConfig...

en: Initializing embedded CFF font list.
nl: Lijst van ingebedde CFF-lettertypes wordt geïnitialiseerd.

en: Input file %s is compressed, extracting raw MusicXML data
nl: invoerbestand %s is gecomprimeerd; ruwe MusicXML data worden uitgepakt

en: Input is compressed, extracting raw MusicXML data from stdin
nl: de invoer is gecomprimeerd; van standaardinvoer worden ruwe MusicXML data uitgepakt

en: Interpreting music...
nl: Vertolken van muziek...

en: Invalid octave shift size found: %s. Using no shift.
nl: Ongeldige grootte van octaafverschuiving gevonden: %s. Geen verschuiving toegepast.

en: Invalid version string "~a"
nl: Ongeldige versietekenreeks "~a"

en: Invoking `%s'
nl: Aanroepen van '%s'

en: Invoking `~a'...
nl: Aanroepen van '~a'...

en: It comes with NO WARRANTY.
nl: Er is GEEN GARANTIE.

en: KEY
nl: SLEUTEL

en: Key alteration octave given for a non-existing alteration nr. %s, available numbers: %s!
nl: Er werd een toonsoort-alteratie-octaaf opgegeven voor een niet-bestaand alteratienummer %s; beschikbare nummers: %s.

en: LANG
nl: TAAL

en: LILYPONDPREFIX is obsolete, use LILYPOND_DATADIR
nl: LILYPONDPREFIX is verouderd, gebruik LILYPOND_DATADIR

en: LOGLEVEL
nl: LOG-NIVEAU

en: Language does not support microtones contained in the piece
nl: De taal ondersteunt de microtonen uit dit stuk niet.

en: Layout output to `%s'...
nl: Opmaakuitvoer naar `%s'...

en: Layout output to `~a'...
nl: Opmaakuitvoer naar '~a'...

en: LilyPond produces beautiful music notation.
nl: LilyPond produceert prachtige muzieknotatie.

en: LilyPond source must be UTF-8
nl: LilyPond-brontekst moet UTF-8 zijn.

en: Linking files...
nl: Linken van bestanden...

en: Log level set to %d
nl: Log-niveau is ingesteld op %d

en: MIDI channel wrapped around
nl: MIDI-kanaal groter dan 15

en: MIDI output to `%s'...
nl: MIDI-uitvoer naar '%s'...

en: Making CIDFont directory `~a'.
nl: CIDFont-map '~a' wordt aangemaakt.

en: Making Font directory `~a'.
nl: Lettertypemap '~a' wordt aangemaakt.

en: Making PostScript resource directory `~a'.
nl: PostScriptbronnenmap '~a' wordt aangemaakt.

en: Making font export directory `~a'.
nl: Map '~a' voor het exporteren van lettertypes wordt aangemaakt.

en: Malformed path for path stencil.
nl: Misvormd pad voor padsjabloon.

en: Markup depth exceeds maximal value of %zu; Markup: %s
nl: Mark-up-diepte overschrijdt maximale waarde %zu; mark-up: %s

en: Metronome marks with complex relations (<metronome-note> in MusicXML) are not yet implemented.
nl: Metronoomaanduidingen met complexe relaties (<metronome-note> in MusicXML) zijn nog niet geïmplementeerd.

en: Mismatch of GhostScript arguments!
nl: Botsende GhostScript-argumenten!

en: Missing files: %s
nl: Ontbrekende bestanden: %s

en: Missing fret for pitch ~a on string ~a
nl: Ontbrekende fret voor toonhoogte ~a op snaar ~a

en: Missing music in \score
nl: Er ontbreekt muziek in \score

en: More Scheme function renaming
nl: Hernoemen van andere Scheme-functies

en: More alternatives than repeats.  Junking excess alternatives
nl: Meer alternatieven dan herhalingen.  Overtollige alternatieven zijn weggegooid.

en: Move size, thickness, and graphic to properties.  Argument should be just the key list.
nl: Grootte, dikte en schriftteken naar de eigenschappen verplaatsen. Enkel de lijst van sleutels mag een argument zijn.

en: Music font has not been installed properly.
nl: Muzieklettertype is niet correct geïnstalleerd.

en: Music unsuitable for context-mod
nl: Muziek is niet geschikt voor context-mod

en: Music unsuitable for output-def
nl: Muziek is niet geschikt voor output-def

en: Must be footnote-event.
nl: Moet een voetnootgebeurtenis zijn.

en: Must use #(set-paper-size .. ) within \paper { ... }
nl: Moet #(set-paper-size .. ) gebruiken in \paper { ... }

en: Negative fret for pitch ~a on string ~a
nl: Negatieve fret voor toonhoogte ~a op snaar ~a

en: Negative skip %s (from position %s to %s)
nl: Terugsprong %s (van positie %s naar %s)

en: Negative skip found: from %s to %s, difference is %s
nl: Terugsprong gevonden: van %s naar %s, verschil is %s

en: New relative mode,
    Postfix articulations, new text markup syntax, new chord syntax.
nl: Nieuwe relatieve modus, achtergevoegde articulatietekens,
    nieuwe syntax voor tekstopmaak, nieuwe syntax voor akkoorden.

en: No glyph found for alteration: %s
nl: Geen symbool gevonden voor alteratie: %s

en: No grob definition found for `%s'.
nl: Geen grob-definitie gevonden voor `%s'.

en: No label for fret ~a (on string ~a);
    only ~a fret labels provided
nl: Geen label voor fret ~a (op snaar ~a);
    er zijn slechts ~a fretlabels voorzien.

en: No notes found to start from,
    ignoring. If you want to bend an open string, consider to override/tweak the
    'bend-me property.
nl: Geen noten gevonden om mee te beginnen,
    wordt genegeerd. Als u een open tekenreeks wilt buigen, overweeg
    dan om de 'bend-me eigenschap te overschrijven/aan te passen.

en: No open string for pitch ~a
nl: Geen mogelijke snaar voor toonhoogte ~a

en: No relocation config directory '%s'
nl: Geen verplaatsingsconfiguratiemap '%s'

en: No span bar glyph defined for bar glyph '~a'; ignoring.
nl: Geen overspanningsstreepsymbool gedefinieerd voor streepsymbool '~a'; genegeerd.

en: No string for pitch ~a (given frets ~a)
nl: Geen snaar voor toonhoogte ~a (gezien de frets ~a)

en: No such directory '%s' for %s
nl: Map '%s' voor %s bestaat niet

en: No such file '%s' for %s
nl: Bestand '%s' voor %s bestaat niet

en: No tremolo to end
nl: Geen tremolo om te beëindigen

en: No tuplet to end
nl: Geen antimetrische figuur om te beëindigen

en: North American architectural sizes
nl: Noord-Amerikaanse architectonische formaten

en: North American paper sizes
nl: Noord-Amerikaanse papierformaten

en: Not a markup command: ~A
nl: Geen mark-upcommando: ~A

en: Not a markup function
nl: Geen mark-upfunctie

en: Not drawing a box with negative dimension, %.2f by %.2f.
nl: Er wordt geen vakje getekend met de negatieve afmetingen %.2f bij %.2f.

en: Not enough space to print a nice arrow.
    Please consider to increase 'minimum-length or decrease 'arrow-length.
nl: Niet genoeg ruimte om een mooie pijl af te drukken.
    Overweeg om 'minimum-length (de minimumlengte) te vergroten of 'arrow-length (de pijllengte) te verkleinen.

en: Not smart enough to convert %s.
nl: Niet slim genoeg om %s te converteren.

en: NoteEvent without pitch
nl: NoteEvent zonder toonhoogte

en: Now "output-attributes" (association list) is used instead.
nl: In de plaats daarvan wordt nu "output-attributes" (associatielijst) gebruikt.

en: Open fret on string ~a has finger of ~a
nl: Open fret op snaar ~a heeft vinger van ~a

en: Options:
nl: Opties:

en: Or save as UTF-8 in your editor
nl: Of sla het op als UTF-8 in uw editor.

en: Other sizes, including antique sizes still used in the United Kingdom
nl: Andere formaten, waaronder antieke formaten die nog steeds worden gebruikt in het Verenigd Koninkrijk

en: Output function not implemented
nl: Uitvoerfunctie is niet geïmplementeerd.

en: Output to `%s'
nl: Uitvoer naar '%s'

en: Output would overwrite input file; use --output.
nl: Uitvoer zou invoerbestand overschrijven;  gebruik '--output'.

en: PA4-based sizes
nl: Op PA4 gebaseerde formaten

en: PAD
nl: OPVUL

en: PS backend does not support SVG format
nl: PS-backend ondersteunt geen SVG-indeling

en: Page layout has been changed, using paper size and margins.
    textheight is no longer used.
nl: Paginaopmaak werd gewijzigd en maakt gebruik van paper size (papierformaat)
    en margins (marges); textheight (teksthoogte) wordt niet meer gebruikt.

en: Paper_outputter elapsed time: %.2f seconds
nl: Paper_outputter verstreken tijd: %.2f seconden

en: Parsing...
nl: Ontleden...

en: Please consider to increase 'minimum-length
nl: Overweeg om 'minimum-length te verhogen

en: Please refer to the manual for details, and update manually.
nl: Raadpleeg de handleiding voor de details, en actualiseer handmatig.

en: Possible typo in fret-diagram '~a'
nl: Mogelijke typefout in fretdiagram '~a'

en: PostScript resource directory `~a' already exists.
nl: PostScriptbronnenmap '~a' bestaat reeds.

en: Preparing Ghostscript command to `~a': ~a
nl: Voorbereiden van Ghostscript-commando aan '~a': ~a

en: Preparing font ~a in PostScript resource directory for subfont ~a of file `~a'...
nl: Voorbereiden van lettertype ~a in de Postscriptbronnenmap voor sublettertype ~a van bestand '~a'...

en: Preprocessing graphical objects...
nl: Voorbewerken van grafische objecten...

en: Previously the "id" grob property (string) was used for SVG output.
nl: Vroeger werd voor SVG-uitvoer de grob-eigenschap "id" (tekenreeks) gebruikt.

en: Print log messages according to LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (default), DEBUG)
nl: Log-berichten weergeven volgens LOG-NIVEAU (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (standaard), DEBUG).

en: Process LilyPond snippets in hybrid HTML, LaTeX, texinfo or DocBook document.
nl: Verwerkt LilyPond-fragmenten uit een hybride HTML-, LaTeX-, texinfo- of DocBook-document.

en: Processing %s.ly
nl: Verwerken van %s.ly

en: Processing `%s'
nl: Verwerken van '%s'

en: Processing `%s'...
nl: Verwerken van '%s'...

en: Processing `~a'
nl: Verwerken van `~a'

en: Processing include `%s'
nl: Verwerken van invoegsel '%s'

en: Processing ~S...
nl: Verwerken van ~S...

en: Processing...
nl: Verwerken...

en: Property setting syntax in \translator{ }
nl: Syntax voor een eigenschapsinstelling in \translator{ }

en: Re-defining dash%s using a string is deprecated. Please try replacing "%s" by \%s or run convert-ly.
nl: Het opnieuw definiëren van liggend streepje%s met behulp van een tekenreeks is verouderd. Probeer "%s" te vervangen door \%s of voer convert-ly uit.

en: Reading MusicXML from %s ...
nl: Lezen van MusicXML uit %s ...

en: Reading MusicXML from Standard input ...
nl: Lezen van MusicXML van standaardinvoer...

en: Reading `%s'
nl: Lezen van '%s'

en: Remove - before articulation
nl: een - voor het articulatieteken verwijderen

en: Remove \paper variables head-separation and foot-separation.
nl: De parameters head-separation en foot-separation van \paper verwijderen.

en: Remove callbacks property, deprecate XY-extent-callback.
nl: De callbacks-eigenschap verwijderen; de XY-extent-callback als verouderd aanmerken.

en: Remove context from overrideTimeSignatureSettings and revertTimeSignatureSettings.
nl: Context van overrideTimeSignatureSettings en revertTimeSignatureSettings verwijderen.

en: Remove obsolete engravers/translators: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer and String_number_engraver.
    New vertical spacing variables.
nl: Verouderde engravers/translators verwijderen: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer en String_number_engraver.
    Nieuwe parameters voor verticale spatiëring.

en: Remove oldaddlyrics
nl: oldaddlyrics verwijderen

en: Removing `%s'
nl: Verwijderen van '%s'

en: Rename accidental glyphs, use glyph-name-alist.
nl: Hernoem accidentsymbolen; gebruik glyph-name-alist.

en: Rename space to basic-distance in various spacing alists.
    Remove HarmonicParenthesesItem grob.
nl: In de verschillende associatielijsten space (spatie) naar basic-distance hernoemen.
    De grob HarmonicParenthesesItem verwijderen.

en: Rename vertical spacing grob properties.
nl: Grob-eigenschappen voor verticale spatiëring hernoemen.

en: Rename vertical spacing variables.
    Add fretboard-table argument to savePredefinedFretboard.
nl: Parameters voor verticale spatiëring hernoemen.
    Argument fretboard-table toevoegen aan savePredefinedFretboard.

en: Renaming input to: `%s'
nl: Hernoemen van invoer naar: '%s'

en: Replace bar-size with bar-extent.
nl: bar-size door bar-extent vervangen.

en: Replacement '~a' is allowed in the last argument of a bar line definition only.
nl: Vervanging '~a' wordt enkel toegestaan in het laatste argument van de definitie van een maatstreep.

en: Report bugs via %s
nl: Rapporteer (in het Engels) gebreken in het programma via
    <%s>;
    meld vertaalfouten aan <vertaling@vrijschrift.org>.

en: Requested color '~a' is not defined!
nl: Gevraagde kleur '~a' is niet gedefinieerd!

en: Requested string for pitch requires negative fret: string ~a pitch ~a
nl: De voor de toonhoogte gevraagde snaar vereist een negatieve fret: snaar ~a toonhoogte ~a

en: Running %s...
nl: Uitvoeren van %s...

en: Running GhostScript command: %s
nl: Uitvoeren van GhostScript-commando: %s

en: Running `%s' on file `%s' to detect default page settings.
nl: '%s' wordt op bestand '%s' uitgevoerd
    om de standaard paginaopmaak te achterhalen.

en: Running texi2pdf on file %s to detect default page settings.
nl: Op bestand %s wordt texi2pdf uitgevoerd om de standaardinstellingen te achterhalen.

en: Running through filter `%s'
nl: Toepassen van filter '%s'

en: SYM[=VAL]
nl: SYM[=WAARDE]

en: Scheme grob function renaming
nl: Hernoemen van de grob-functie voor Scheme

en: Search path `%s'
nl: Zoekpad: '%s'

en: Segment header of the Type 1 (PFB) font is broken.
nl: Segmentbeginblok van het lettertype Type 1 (PFB) is defect.

en: Segment length of the Type 1 (PFB) font is too long.
nl: Segmentlengte van het lettertype Type 1 (PFB) is te groot.

en: Segment type of the Type 1 (PFB) font is unknown.
nl: Segmenttype van het lettertype Type 1 (PFB) is onbekend.

en: Select note names language.
nl: Selecteer een taal voor de nootnamen.

en: Senza-misura time signatures are not yet supported!
nl: Senza-misura-maatsoorten worden nog niet ondersteund.

en: Setting LilyPond's loglevel to %s
nl: Instellen van logniveau van Lilypond op %s

en: Setting LilyPond's loglevel to %s (from environment variable LILYPOND_LOGLEVEL)
nl: Instellen van logniveau van Lilypond op %s (uit omgevingsvariabele LILYPOND_LOGLEVEL)

en: Setting LilyPond's output to --verbose, implied by lilypond-book's setting
nl: Instellen van uitvoer van Lilypond op '--verbose', als gevolg van de instellingen van Lilypond-book

en: Setting loglevel to %s
nl: Instellen van log-niveau op %s

en: Sizes by IEEE Printer Working Group, for children's writing
nl: Formaten van IEEE Printerwerkgroep, voor kinderschrift

en: Skipping UTF-8 BOM
nl: Overslaan van UTF-8 BOM

en: Spurious expression in \score
nl: Schijnbare expressie in \score

en: Spurious garbage following chord: ~A
nl: Schijnbaar staat er rommel na akkoord: ~A

en: Staff-padding now controls the distance to the baseline, not the nearest point.
nl: Staff-padding regelt nu de afstand tot de basislijn, niet tot het dichtstbijzijnde punt.

en: Staff_margin_engraver deprecated, use Instrument_name_engraver
nl: Staff_margin_engraver is verouderd; gebruik Instrument_name_engraver

en: Starting GhostScript instance with arguments: %s
nl: Starten van GhostScript-exemplaar met argumenten: %s

en: Stopping at last successful rule
nl: Gestopt bij laatste succesvolle regel

en: String ~a out of range 1-~a, ignoring
nl: Tekenreeks ~a valt buiten bereik 1-~a; wordt genegeerd

en: Subsitute font name: %s => %s
nl: Lettertypenaam vervangen: %s => %s

en: Success: compilation successfully completed
nl: Gelukt: compilatie is met succes voltooid

en: Swap < > and << >>
nl: < > en << >> omwisselen

en: Syntax changes for \addChordShape and \chord-shape
nl: Syntaxwijzigingen voor \addChordShape en \chord-shape

en: TABCLEFNAME
nl: TABSLEUTELNAAM

en: TOPITCH
nl: NAARTOONHOOGTE

en: The --relocate option is no longer relevant.
nl: De optie --relocate is niet langer relevant.

en: The alist for Staff.keySignature is no longer in reversed order.
nl: De associatielijst voor Staff.keySignature staat niet langer in omgekeerde volgorde.

en: The alteration field of Scheme pitches was multiplied by 2
    to support quarter tone accidentals.  You must update the following constructs manually:
    
    * calls of ly:make-pitch and ly:pitch-alteration
    * keySignature settings made with \property
nl: Het alteraties-veld van de Scheme-toonhoogtes werd met 2 vermenigvuldigd
    om accidenten van een kwarttoon te ondersteunen. U dient de volgende constructies handmatig bij te werken:
    
    * aanroepen van ly:make-pitch en ly:pitch-alteration
    * met \property aangemaakte instellingen voor keySignature

en: The function assigned to Score.metronomeMarkFunction now uses the signature
    %s
nl: De aan Score.metronomeMarkFunction toegewezen functie gebruikt nu de signatuur
    %s

en: The ly.error log is as follows:
nl: Het ly.foutenlogboek zegt het volgende:

en: There was %d error. | There were %d errors.
nl[0]: Er was %d fout.
nl[1]: Er waren %d fouten.

en: This internal property has been replaced by round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions and usable-duration-logs.
nl: Deze interne eigenschap werd vervangen door round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions en usable-duration-logs.

en: This is not a \layout {} object, ~S
nl: Dit is geen object van het type \layout {}, ~S

en: This ligature has a dotted head followed by a non-dotted head.  The ligature should be split after the last dotted head before this head.
nl: Deze ligatuur bevat een gepunteerde nootkop gevolgd door een niet-gepunteerde nootkop.  De ligatuur zou gesplitst moeten worden na de laatste gepunteerde nootkop en voor die nootkop.

en: This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
nl: Dit is vrije programmatuur.  Ze valt onder de GNU Algemene Openbare
    Licentie (General Public Licence), en u wordt uitgenodigd ze te
    veranderen en/of te verspreiden onder bepaalde voorwaarden.
    Zie '%s --warranty' voor meer informatie.

en: Time signature with more than 255 beats.  Truncating
nl: Maatsoort met meer dan 255 tellen. Wordt afgekapt

en: To use grob debug callbacks, configure with --enable-checking
nl: Configureer met --enable-checking om grob debug callbacks te gebruiken

en: Track...
nl: Spoor...

en: Transpose a note (numbered as @var{n}) in @var{direction}.
    @var{n} is zero-based and can be negative to count from the end.
nl: Een noot (genummerd als @var{n}) omzetten naar @var{direction}.
    @var{n} heeft nul als basis en kan negatief zijn om vanaf het einde te tellen.

en: Try the texstrings backend
nl: Probeer de texstring-backend.

en: Tuplet brackets of curved shape are not correctly implemented
nl: Antimetrische-figuurboogjes zijn niet correct geïmplementeerd

en: Two extended sizes as defined in DIN 476
nl: Twee uitgebreide formaten volgens DIN 476

en: Typeset music and/or produce MIDI from FILE.
nl: Muziek zetten en/of een MIDI maken aan de hand van BESTAND.

en: USER,GROUP,JAIL,DIR
nl: GEBRKR, GROEP, JAIL, MAP

en: Unable to auto-detect default settings:
nl: Kan de standaardinstellingen niet automatisch achterhalen:

en: Unable to auto-detect default settings:
    %s
nl: Kan de standaardinstellingen niet automatisch achterhalen:
    %s

en: Unable to convert alteration %s to a lilypond expression
nl: Kan alteratie %s niet naar een Lilypond-expressie converteren

en: Unable to convert chord type %s to lilypond.
nl: Kan akkoordtype %s niet naar lilypond converteren.

en: Unable to extract key signature!
nl: Kan de voortekening niet afleiden.

en: Unable to find input file %s
nl: Kan invoerbestand %s niet vinden

en: Unable to find instrument for ID=%s
nl: Kan instrument voor ID=%s niet vinden

en: Unable to interpret time signature! Falling back to 4/4.
nl: Kan maatsoort niet begrijpen.  Teruggevallen op 4/4.

en: Unattached %s
nl: Ongebonden %s

en: Unbound BendSpanner, ignoring
nl: Ongebonden BendSpanner, wordt genegeerd

en: Undefined parent event class `~S'
nl: Ongedefinieerde moedergebeurtenisklasse '~S'

en: Unfinished main input
nl: Onafgesloten hoofdinvoer

en: Unhandled entry in harp-pedal: ~a
nl: Onverwerkte vermelding in harppedaal: ~a

en: Unify fetaNumber and fetaDynamic encodings
nl: Coderingen fetaNumber en fetaDynamic gelijkschakelen

en: Uninitialized variable `%s' in module (%s)
nl: Ongeïnitialiseerde variabele '%s' in module (%s)

en: Unknown interface `%s'
nl: Onbekende interface '%s'

en: Unknown metronome mark, ignoring
nl: Onbekende metronoomaanduiding;  genegeerd

en: Unknown octaveness type: ~S
nl: Onbekend type octaaf: ~S

en: Unknown or invalid loglevel '%s'
nl: Onbekend of ongeldig log-niveau '%s'

en: Unknown paper size: ~a
nl: Onbekende papiergrootte: ~a

en: Unknown pixmap format ~a
nl: Onbekende pixmap-indeling ~a

en: Unknown relocation command '%s'
nl: Onbekend verplaatsingscommando '%s'

en: Unprocessed PartGroupInfo %s encountered
nl: Niet-verwerkte PartGroupInfo %s gevonden

en: Update LilyPond input to newer version.  By default, update from the
    version taken from the \version command, to the current LilyPond version.
nl: Waardeert LilyPond-invoer op naar een nieuwere versie.  Standaard wordt van de
    versie uit de opdracht \version naar de huidige LilyPond-versie opgewaardeerd.

en: Updating font into: ~a
nl: Bijwerken van lettertype in: ~a

en: Usage: %s
nl: Gebruik:  %s

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
nl: Gebruik:  %s [OPTIE...] BESTAND...

en: Usage: lilypond-invoke-editor textedit://FILE:LINE:CHAR:COLUMN
    
    Visit a file and position the cursor.
    
    Options:
      -h, --help          show this help
      -v, --version       show version
nl: Gebruik: lilypond-invoke-editor textedit://BESTAND:REGEL:TEKEN:KOLOM
    
    Een bestand bezoeken en de cursor positioneren.
    
    Opties:
      -h, --help          deze hulp tonen
      -v, --version      de versie tonen

en: Use
    
    %s
nl: Gebruik
    
    %s

en: Use #'style not #'dash-fraction to select solid/dashed lines.
nl: Gebruik #'style en niet #'dash-fraction om volle/streeplijnen te selecteren.

en: Use %s
nl: Gebruik %s

en: Use Scheme code to construct arbitrary note events.
nl: Gebruik Scheme-code om arbitraire nootgebeurtenissen te construeren.

en: Use \override ... #'style = #'line for solid lines and
nl: Gebruik \override ... #'style = #'line voor volle lijnen en

en: Use \set beamExceptions or \overrideTimeSignatureSettings.
nl: \set beamExceptions of \overrideTimeSignatureSettings gebruiken.

en: Use \set beamExceptions or \revertTimeSignatureSettings.
nl: \set beamExceptions of \revertTimeSignatureSettings gebruiken.

en: Use baseMoment and beatStructure.
nl: baseMoment en beatStructure gebruiken.

en: Use baseMoment, beatStructure, and beamExceptions.
nl: baseMoment, beatStructure en beamExceptions gebruiken.

en: Use grob closures iso. XY-offset-callbacks.
nl: Grob-afsluitingen gebruiken in plaats van XY-offset-callbacks.

en: Use the `alignment-offsets' sub-property of
nl: Gebruik de sub-eigenschap 'alignment-offsets' van

en: Using `~a' note names...
nl: Nootnamen in het '~a' worden gebruikt...

en: VERSION
nl: VERSIE

en: Vertical spacing changes might affect user-defined contexts.
nl: Wijzigingen inzake verticale spatiëring kunnen door de gebruiker aangepaste contexten beïnvloeden.

en: Vertical spacing no longer depends on the Y-extent of a VerticalAxisGroup.
nl: Verticale spatiëring is niet langer afhankelijk van de Y-extent van een VerticalAxisGroup.

en: Whole-note tremolo may collide with simultaneous notes.
nl: Helenoottremolo kan botsen met simultane noten.

en: Woodwind diagrams: Changes to the clarinet diagram.
nl: Houtblazersdiagrammen: wijzigingen aan het diagram voor klarinet.

en: Woodwind diagrams: Move size, thickness, and graphic from argument list to properties.
    Deprecate negative dash-period for hidden lines: use #'style = #'none instead.
nl: Houtblazersdiagrammen: grootte, dikte en schriftteken van de argumentenlijst naar de eigenschappen verplaatsen.
    Een negatieve streep-punt voor verborgen lijnen als verouderd aanmerken: gebruik in plaats ervan #'style = #'none.

en: Writing `%s'...
nl: Schrijven van '%s'...

en: Writing graph to `~a'...
nl: Schrijven van grafiek naar '~a'...

en: Writing header field `~a' to `~a'...
nl: Schrijven van koptekstveld '~a' naar '~a'...

en: Writing snippets...
nl: Schrijven van fragmenten...

en: Writing ~S...
nl: Schrijven van ~S...

en: Writing ~a...
nl: Schrijven van ~a...

en: You found a bug? Please read %s
nl: Vond u een bug? Lees a.u.b. %s

en: \%s ignored
nl: \%s genegeerd

en: \applycontext argument is not a procedure
nl: argument van \applycontext is geen procedure

en: \bar "." now produces a thick barline
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Dash parameters for slurs and ties are now in dash-definition
nl: \bar "." produceert nu een dikke verticale streep
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Streepparameters voor legatobogen en overbindingen zitten nu bij dash-definition

en: \bar "." now produces a thick barline.
nl: \bar "." heeft nu een dikke verticale streep als resultaat.

en: \cresc etc. are now postfix operators
nl: \cresc e.a. zijn nu achtergevoegde operatoren

en: \encoding: smart recode latin1..utf-8. Remove ly:point-and-click
nl: \encoding: latin1 slim omzetten naar utf-8; ly:point-and-click verwijderen

en: \foo -> \foomode (for chords, notes, etc.)
    fold \new FooContext \foomode into \foo.
nl: \foo -> \foomode (voor akkoorden, noten, enz.)
    \new FooContext \foomode reduceren naar \foo.

en: \header { key = concat + with + operator }
nl: \header { sleutel = aaneenschakeling + met + operator }

en: \maininput not allowed outside init files
nl: \maininput niet toegestaan buiten init-bestanden

en: \outputproperty found,
    Please hand-edit, using
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPERTY VALUE>)
    
    as a substitution text.
nl: \outputproperty gevonden,
    Gelieve handmatig te bewerken en gebruik
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPERTY VALUE>)
    
    als vervangende tekst.

en: \paper cannot be used in \score, use \layout instead
nl: \paper kan niet gebruikt worden in \score;  gebruik \layout

en: \partcombine syntax change to \newpartcombine
nl: syntax \partcombine is veranderd naar \newpartcombine

en: \put-adjacent argument order
nl: volgorde van de argumenten van \put-adjacent

en: \put-adjacent axis dir markup markup.
nl: \put-adjacent as richting mark-up mark-up.

en: \repeat NUM Music Alternative -> \repeat FOLDSTR Music Alternative
nl: \repeat NUM Muziek Alternatief -> \repeat FOLDSTR Muziek Alternatief

en: \translator syntax
nl: syntax van \translator

en: \voices needs more ids
nl: \voices moet meer id's hebben

en: `%s' failed (%d)
nl: '%s' is mislukt (%d)

en: `anti-alias-factor' must be a positive integer <= 8
nl: 'anti-alias-factor' moet een positief geheel getal zijn <= 8

en: `~a' failed (~a)
nl: '~a' is mislukt (~a)

en: abc2ly converts ABC music files (see
    %s) to LilyPond input.
nl: Converteert ABC-muziekbestanden
    (zie %s) naar LilyPond-invoer.

en: accidental typesetting list must begin with context-name: %s
nl: zetlijst van accidenten moet beginnen met context-naam: %s

en: activate midi-block in .ly file
nl: midi-blok activeren in .ly-bestand

en: add DIR to include path
nl: deze MAP toevoegen aan zoekpad

en: add-bar-glyph-print-procedure: glyph '~a' has to be a single ASCII character.
nl: add-bar-glyph-print-procedure: symbool '~a' moet een enkelvoudig ASCII-teken zijn.

en: adding note head to incompatible stem (type = %d/%d)
nl: toevoegen van nootkop aan incompatibele stok (type = %d/%d)

en: additional bass strings are not supported by FretBoards
nl: extra bas-snaren worden niet ondersteund door FretBoards

en: alignAboveContext not found: %s
nl: alignAboveContext niet gevonden: %s

en: alignBelowContext not found: %s
nl: alignBelowContext niet gevonden: %s

en: alignment-offsets has been changed to alignment-distances: you must now specify the distances between staves rather than the offset of staves.
nl: alignment-offsets werd door alignment-distances vervangen: u moet nu de afstand tussen notenbalken opgeven en niet meer hun plaatsing.

en: all settings related to dashed lines
nl: alle instellingen met betrekking tot streeplijnen

en: allow tuplet durations DUR*NUM/DEN
nl: een lengte van DUUR*NOEMER/TELLER toestaan voor een antimetrische figuur

en: already have %s
nl: heb al een %s

en: already have a beam
nl: heb al een waardestreep

en: already have a ligature
nl: heb al een ligatuur

en: already have a text spanner
nl: heb al een tekstoverspanning

en: already have a volta spanner, ending that one prematurely
nl: heb al een volta-overspanning; die wordt voortijdig beëindigd

en: already have an episema
nl: heb al een episema

en: already have music in score
nl: heb al muziek in partituur

en: also already have an ended spanner
nl: heb ook al een beëindigde overspanning

en: alteration not found
nl: alteratie is niet gevonden

en: alternative music expected
nl: alternatieve muziek werd verwacht

en: an outside-staff object should have a direction, defaulting to up
nl: een object buiten de notenbalk moet een richting hebben; de standaardwaarde is erboven

en: append DIR to search path
nl: MAP toevoegen aan zoekpad

en: are there two Axis_group_engravers?
nl: zijn er twee Axis_group_engravers?

en: argument of \lyricsto should contain Lyrics context
nl: argument van \lyricsto moet een context van het type Lyrics bevatten

en: ascending vaticana style flexa
nl: stijgende clivis (flexa) in Vaticaanse stijl

en: asked to compute volume at %f for dynamic span of duration %f starting at %s
nl: gevraagd werd toonsterkte te berekenen op %f voor dynamische overspanning met een duur van %f en te beginnen bij %s

en: asked to compute volume at +%f for dynamic span of duration %f starting at %s
nl: gevraagd werd toonsterkte te berekenen op +%f voor dynamische overspanning met een duur van %f en te beginnen bij %s

en: assertion failed: ~S
nl: controletest is mislukt: ~S

en: attempting automatic \figures conversion.  Check results!
nl: Er wordt geprobeerd de conversie van \figures automatisch uit te voeren. Controleer het resultaat!

en: auto beam settings
nl: instellingen voor automatische waardestrepen

en: automaticMelismata is turned on by default since 1.5.67.
nl: automaticMelismata is sinds 1.5.67 standaard geactiveerd

en: automaticMelismata turned on by default
nl: automaticMelismata is standaard geactiveerd

en: bad baseMoment/beatStructure for MIDI time signature
nl: slecht baseMoment/beatStructure voor MIDI maatsoort

en: bad context property path
nl: ongeldig pad voor contexteigenschap

en: bad context property ~a
nl: foutieve contexteigenschap ~a

en: bad expression type
nl: ongeldig expressietype

en: bad grob property path
nl: ongeldig pad voor grob-eigenschap

en: bad grob property path ~a
nl: foutief pad voor grob-eigenschap: ~a

en: bad make-music argument: ~S
nl: foutief argument voor make-music: ~S

en: bad music property ~a
nl: foutieve muziekeigenschap ~a

en: badly placed octave marks
nl: slecht geplaatste octaafaanduidingen

en: barcheck failed at: %s
nl: maatstreepcontrole is mislukt bij: %s

en: bass number expected
nl: verwachtte een cijfer voor de bas

en: be strict about success
nl: strikt zijn wat betreft succes

en: be verbose
nl: gedetailleerde uitvoer produceren

en: be verbose (equivalent to --loglevel=DEBUG)
nl: gedetailleerde informatie produceren
    (het equivalent van --loglevel=DEBUG)

en: beam was started here
nl: waardestreep werd hier gestart

en: beamExceptions controls whole-measure beaming.
nl: beamExceptions regelt het plaatsen van waardestrepen over de hele maat.

en: best score for this sys-count: %f
nl: beste score voor dit aantal systemen: %f

en: break starting at page %d
nl: afbreken begint op pagina %d

en: bump version for release
nl: voor uitgave de versie verhogen

en: call-after-session used after session start
nl: call-after-session werd gebruikt nadat de sessie gestart was

en: can't create temp file in ~a after ~a times
nl: kan tijdelijk bestand in ~a niet aanmaken na ~a maal

en: cannot add text scripts to individual note heads
nl: kan tekstscripts niet toevoegen aan individuele notenkoppen

en: cannot allocate %lu bytes
nl: kan geen %lu bytes reserveren

en: cannot apply `\~' on first head of ligature
nl: kan '\~' niet op eerste nootkop van ligatuur toepassen

en: cannot apply `\~' on heads with identical pitch
nl: kan '\~' niet toepassen op nootkoppen met identieke toonhoogte

en: cannot change group id to: %d: %s
nl: kan groeps-ID niet veranderen naar %d: %s

en: cannot change user id to: %d: %s
nl: kan gebruikers-ID niet veranderen naar %d: %s

en: cannot change working directory to: %s: %s
nl: kan werkmap niet veranderen naar: %s: %s

en: cannot chroot to: %s: %s
nl: kan niet chrooten naar: %s: %s

en: cannot create context: %s
nl: kan context niet aanmaken: %s

en: cannot create default child context: %s
nl: kan de standaard dochtercontext niet aanmaken: %s

en: cannot create temp file: %s: %s
nl: kan tijdelijk bestand %s niet aanmaken: %s

en: cannot decypher Pango description: ~a
nl: kan Pango-omschrijving niet ontcijferen: ~a

en: cannot detect textwidth from LaTeX
nl: kan de tekstbreedte in LaTeX niet achterhalen

en: cannot determine format for: %s
nl: kan opmaak niet bepalen voor: %s

en: cannot determine music length
nl: kan lengte van de muziek niet bepalen

en: cannot determine pitch of ligature primitive -> skipping
nl: kan toonhoogte van ligatuur-primitief niet bepalen -> overgeslagen

en: cannot embed ~S=~S
nl: insluiten kan niet: ~S=~S

en: cannot end %s
nl: kan %s niet beëindigen

en: cannot end volta spanner
nl: kan volta-overspanning niet beëindigen

en: cannot extract file matching ~a from ~a
nl: kan bestand dat met ~a overeenkomt niet uit ~a extraheren

en: cannot find SVG font ~S
nl: kan SVG-lettertype ~S niet vinden

en: cannot find \begin{document} in LaTeX document
nl: kan \begin{document} niet vinden in LaTeX-document

en: cannot find `%s'
nl: kan '%s' niet vinden

en: cannot find context to change from: %s
nl: kan geen context vinden om van te veranderen: %s

en: cannot find context to change to: %s
nl: kan context om naar te veranderen niet vinden: %s

en: cannot find context: %s
nl: kan context niet vinden: %s

en: cannot find description for property `~S' (~S)
nl: kan omschrijving voor eigenschap '~S' niet vinden (~S)

en: cannot find description for property ~S (~S)
nl: kan omschrijving voor eigenschap ~S niet vinden (~S)

en: cannot find file: `%s'
nl: kan bestand '%s' niet vinden

en: cannot find font: `%s'
nl: kan lettertype niet vinden: '%s'

en: cannot find fontconfig default config, skipping.
nl: kan standaardconfiguratie van fontconfig niet vinden, wordt overgeslagen.

en: cannot find glyph %s
nl: kan symbool %s niet vinden

en: cannot find init file: `%s'
nl: kan initialisatiebestand '%s' niet vinden

en: cannot find interface for property: ~S
nl: kan geen interface vinden voor eigenschap: ~S

en: cannot find line breaking that satisfies constraints
nl: kan geen regelafbreking vinden die beantwoordt aan de beperkingen

en: cannot find music object: ~S
nl: kan muziekobject niet vinden: ~S

en: cannot find or create context: %s
nl: kan context niet vinden of aanmaken: %s

en: cannot find property type-check for `%s' (%s).
nl: kan geen typecontrole vinden voor eigenschap '%s' (%s)

en: cannot find quoted music: `~S'
nl: kan aangehaalde muziek niet vinden: '~S'

en: cannot find start of episema
nl: kan begin van episema niet vinden

en: cannot find start of ligature
nl: kan begin van ligatuur niet vinden

en: cannot find start of measure spanner
nl: kan begin van maatoverspanning niet vinden

en: cannot find start of piano pedal
nl: kan begin van pianopedaal niet vinden

en: cannot find start of piano pedal bracket: `%s'
nl: kan begin van pianopedaalhaakje niet vinden: '%s'

en: cannot find start of piano pedal: `%s'
nl: kan begin van pianopedaal niet vinden: '%s'

en: cannot find start of text spanner
nl: kan begin van tekstoverspanning niet vinden

en: cannot find suitable event
nl: kan geen geschikte gebeurtenis vinden

en: cannot find: `%s'
nl: kan '%s' niet vinden

en: cannot find: ~A
nl: kan ~A niet vinden

en: cannot fit the first page turn onto a single page.  Consider setting first-page-number to an even number.
nl: Kan de eerste paginaomslag niet op een enkele pagina ingepast krijgen.
    Overweeg om 'first-page-number' een even getal te maken.

en: cannot get CFF name
nl: kan CFF-naam niet verkrijgen

en: cannot get CFF name from font %s
nl: kan CFF-naam niet verkrijgen van lettertype %s

en: cannot get font %s format
nl: kan indeling van lettertype %s niet verkrijgen

en: cannot get group id from group name: %s: %s
nl: kan geen groeps-ID achterhalen voor groepsnaam: %s: %s

en: cannot get postscript name
nl: kan postscriptnaam niet verkrijgen

en: cannot get user id from user name: %s: %s
nl: kan geen gebruikers-ID achterhalen voor gebruikersnaam: %s: %s

en: cannot have note heads and rests together on a stem
nl: kan notenkoppen en rusten niet samen op een stok zetten

en: cannot initialize FreeType
nl: kan FreeType niet initialiseren

en: cannot load font table: %s
nl: kan lettertypetabel %s niet laden

en: cannot open file '%s', ignored
nl: kan bestand '%s' niet openen; genegeerd

en: cannot open file: `%s'
nl: kan bestand niet openen: '%s'

en: cannot open font filename `%s'
nl: kan lettertypebestand '%s' niet openen

en: cannot read %s of `%s'
nl: kan %s van '%s' niet lezen

en: cannot read CFF: %s
nl: kan CFF niet lezen: %s

en: cannot rename `%s' to `%s'
nl: kan '%s' niet hernoemen naar '%s'

en: cannot resolve rest collision: rest direction not set
nl: kan rustbotsing niet oplossen: richting van de rust is niet ingesteld

en: cannot write to file: `%s': %s
nl: kan niet naar bestand '%s' schrijven: %s

en: change property definition case (eg. onevoice -> oneVoice)
nl: schrijfwijze van eigenschap wijzigen (bijv. onevoice -> oneVoice)

en: change the length|duration of notes as a function of a given time signature to make the score look faster or slower, (eg. '4/4' or '2/2')
nl: de lengte|duur van noten wijzigen als een functie van een opgegeven maatsoort om de partituur er sneller of trager te laten uitzien (bijv. '4/4' of '2/2')

en: chroot to JAIL, become USER:GROUP
    and cd into DIR
nl: chrooten naar BOX, overschakelen naar
    GEBRKR:GROEP, en cd'en naar MAP

en: clef `%s' not found
nl: sleutel '%s' niet gevonden

en: cluster syntax
nl: cluster-syntax

en: compatibility mode translation: %s
nl: vertaling vanwege compatibiliteitsmodus: %s

en: compatibility mode translation: %s=%s
nl: vertaling vanwege compatibiliteitsmodus: %s=%s

en: compressing over-full page by %.1f staff-spaces
nl: comprimeren van een overvolle pagina met %.1f maal de tussenruimte tussen notenbalklijnen

en: conflict with event: `%s'
nl: conflict met gebeurtenis: '%s'

en: conflict with event: `~a'
nl: conflict met gebeurtenis: `~a'

en: conflicting note group events
nl: Tegenstrijdige nootgroeperingsgebeurtenissen

en: conflicting tag group ~a
nl: tegenstrijdige kentekengroep ~a

en: consistent-broken-slope is now handled through the positions callback.
nl: consistent-broken-slope wordt nu behandeld door de terugaanroep-functie positions.

en: context modification `~a' not documented.
nl: contextwijziging '~a' is niet gedocumenteerd.

en: continuing, cross fingers
nl: doorgegaan;  duim maar

en: convert pitches in absolute mode
nl: toonhoogtes converteren in absolute modus

en: convert pitches in relative mode (default)
nl: toonhoogtes converteren in relatieve modus (standaard)

en: convert to VERSION [default: %s]
nl: converteren naar VERSIE (standaard: %s)

en: converts '<frame>' events to a separate FretBoards voice instead of markups
nl: zet '<frame>'-gebeurtenissen om naar een afzonderlijke FretBoards-stem in plaats van mark-up te gebruiken

en: could not satisfy systems-per-page and page-count at the same time, ignoring systems-per-page
nl: kan niet tegelijkertijd tegemoetkomen aan systems-per-page en page-count; systems-per-page is genegeerd

en: count not ended before another begun
nl: telling niet beëindigd voordat een andere begon

en: create PDF files for use with pdftex
nl: PDF-bestanden maken om met pdftex te gebruiken

en: custos `%s' not found
nl: custos '%s' niet gevonden

en: deactivate string number stencil with --string-numbers f[alse]. Default is t[rue]
nl: schakel het afdrukken van snaarnummers uit met --string-numbers f[alse]. Standaard is t[rue]

en: debug printing
nl: afdrukken op fouten onderzoeken

en: decrescendo too small
nl: decrescendo te klein

en: default '~a of ~a is ~a and can't be offset
nl: standaard '~a van ~a is ~a en kan niet worden verschoven

en: default child context begins a cycle: %s
nl: standaard onderliggende context begint een cyclus: %s

en: define-session used after session start
nl: define-session werd gebruikt nadat de sessie gestart was

en: deprecate %s
nl: %s als verouderd aanmerken

en: deprecate %s
nl: %s als verouderd aanmerken

en: deprecate \tempo in \midi
nl: \tempo in \midi als verouderd aanmerken

en: deprecate cautionary-style. Use AccidentalCautionary properties
nl: cautionary-style als verouderd aanmerken; eigenschappen van AccidentalCautionary gebruiken

en: deprecated %s
nl: verouderde %s

en: deprecated \textstyle, new \key syntax
nl: de syntax \textstyle is verouderd; \key is de nieuwe syntax

en: deprecated ly-option used: %s
nl: verouderde ly-optie gebruikt: %s

en: deprecated ly-option used: %s=%s
nl: verouderde ly-optie gebruikt: %s=%s

en: deprecated: missing `.' in property path %s
nl: verouderd: ontbrekende `.' in eigenschapspad %s

en: direction of %s invalid: %d
nl: richting van %s is ongeldig: %d

en: direction of grob %s must be UP or DOWN; using UP
nl: richting van grob %s moet UP (OP) of DOWN (NEER) zijn; UP wordt gebruikt

en: discarding event: `%s'
nl: weggegooide gebeurtenis: '%s'

en: discarding event: `~a'
nl: weggooien van gebeurtenis: `~a'

en: do not add \version command if missing
nl: commando \version niet toevoegen als deze ontbreekt

en: do not convert beaming information, use lilypond's automatic beaming instead
nl: geen informatie i.v.m. waardestrepen converteren; in plaats daarvan automatisch waardestrepen laten plaatsen door lilypond

en: do not convert directions (^, _ or -) for articulations, dynamics, etc.
nl: de aanwijzingen (^, _ of -) voor articulatie, dynamiek en dergelijke niet converteren

en: do not convert exact vertical positions of rests
nl: de exacte verticale plaatsing van rusten niet converteren

en: do not convert the exact page layout and breaks (shortcut for "--nsb --npb --npm" options)
nl: de exacte paginaopmaak en pagina-eindes niet converteren (afkorting voor de opties "--nsb --npb --npm")

en: do not fail if no PNG images are found for EPS files
nl: niet afbreken als er geen PNG-afbeeldingen gevonden worden voor EPS-bestanden

en: do not fail if no lilypond output is found
nl: niet afbreken als er geen lilypond-uitvoer gevonden wordt

en: do not have that many brackets
nl: zoveel haken heb ik niet

en: do not know how to embed font ~s ~s ~s
nl: weet niet hoe lettertype in te sluiten: ~s ~s ~s

en: do not know how to embed ~S=~S
nl: weet niet hoe in te sluiten: ~S=~S

en: do not know how to interpret articulation: %s
nl: weet niet hoe articulatieteken te interpreteren: %s

en: do not know how to interpret breath type: %s
nl: weet niet hoe ademtype te interpreteren: %s

en: dot glyph ~s not found
nl: punt-muzieksymbool ~s niet gevonden

en: dump FORMAT,...  Also as separate options:
nl: de aangegeven soort bestanden produceren;
    kan ook via aparte opties:

en: dump \header field FIELD to file
    named BASENAME.FIELD
nl: \header-veld VELD naar bestand
    genaamd BASISNAAM.VELD schrijven

en: edge-text settings for TextSpanner
nl: Randtekstinstellingen voor TextSpanner

en: edit in place
nl: ter plekke bewerken

en: elapsed time: %.2f seconds
nl: verstreken tijd: %.2f seconden

en: embedded-ps only supported for PS/EPS. Use Ghostscript to create output in other formats
nl: embedded-ps alleen ondersteund voor PS/EPS-uitvoer
    Gebruik Ghostscript om uitvoer in andere formaten te maken

en: embedding EPS only supported for PS/EPS output.
    Use Ghostscript to create other output formats.
nl: insluiten van EPS alleen ondersteund voor PS/EPS-uitvoer.
    Gebruik Ghostscript om andere uitvoerformaten te maken.

en: encountered repeat without body
nl: herhaling zonder inhoud gevonden

en: end moment (%s) < start moment (%s)
nl: eindmoment (%s) < beginmoment (%s)

en: end quote missing
nl: afsluitend aanhalingsteken ontbreekt

en: episema was started here
nl: verlengingsteken (episema) werd hier gestart

en: error in #{ ... #}
nl: fout in #{ ... #}

en: error reading font file %s: %s
nl: fout bij lezen van lettertypebestand %s: %s

en: error writing %s
nl: fout bij het schrijven van %s

en: error writing MIDI file: %s
nl: fout bij het schrijven van MIDI-bestand: %s

en: error:
nl: fout:

en: error: %s
nl: fout: %s

en: errors found, ignoring music expression
nl: fouten gevonden;  muziekexpressie wordt genegeerd

en: evaluate scheme code
nl: Scheme-code evalueren

en: expect 3 strings for piano pedals, found: %ld
nl: verwacht 3 tekenreeksen voor pianopedalen, gevonden: %ld

en: expected %d arguments with jail, found: %zu
nl: verwachtte %d argumenten voor gevang, gevonden: %zu

en: expected to read %zu characters, got %zu
nl: verwachtte %zu tekens te lezen, kreeg er %zu

en: expecting post-event as script definition
nl: verwachtte na-gebeurtenis voor scriptdefinitie

en: failed adding font directory: %s
nl: toevoegen van lettertypemap is mislukt: %s

en: failed adding font file: %s
nl: toevoegen van lettertypebestand is mislukt: %s

en: failed files: ~S
nl: mislukte bestanden: ~S

en: failed redirecting stderr
nl: omleiden van standaardfoutuitvoer is mislukt

en: failed redirecting stderr to `%s'
nl: omleiden van standaardfoutuitvoer naar '%s' is mislukt

en: failed to add fontconfig configuration file `%s'
nl: toevoegen van configuratiebestand '%s' voor fontconfig is mislukt

en: failed to get file size: `%s'
nl: achterhalen van bestandsgrootte is mislukt: '%s'

en: failed to invoke editor:
nl: editor aanroepen mislukte:

en: fatal error: %s
nl: fatale fout: %s

en: file not found: %s
nl: bestand niet gevonden: %s

en: flag `%s' not found
nl: vlag '%s' niet gevonden

en: flag stroke `%s' not found
nl: vlagstreep '%s' niet gevonden

en: flag stroke `~a' or `~a' not found
nl: vlagstreep '~a' of '~a' is niet gevonden

en: flag ~a not found
nl: vlag ~a niet gevonden

en: flexa-height undefined; assuming 0
nl: toonhoogte van clivis (flexa) is niet gedefinieerd; 0 wordt verondersteld

en: font `%s' index %d does not have `CFF' table
nl: index %2$d van lettertype '%1$s' heeft geen 'CFF'-tabel

en: font `%s': cannot open for reading
nl: lettertype '%s': openen voor lezen lukt niet

en: font `%s': cannot read field `%s'
nl: lettertype '%s': kan veld '%s' niet lezen

en: font `%s': cannot read field `%s' for table %u of subfont %d
nl: lettertype '%s': kan veld '%s' voor tabel %u van subfont %d niet lezen

en: font `%s': cannot read field `%s' for table `%s' of subfont %d
nl: lettertype '%s': kan veld '%s' voor tabel '%s' van sublettertype %d niet lezen

en: font `%s': cannot read field `%s' of subfont %d
nl: lettertype '%s': kan veld '%s' van sublettertype %d niet lezen

en: font `%s': cannot read offset of subfont %d
nl: lettertype '%s': kan plaats van sublettertype %d niet lezen

en: font `%s': cannot read table `%s' of subfont %d
nl: lettertype '%s': kan tabel '%s' van sublettertype %d niet lezen

en: font `%s': index %d is too large, using index 0
nl: lettertype '%s': index %d is te groot; index 0 wordt gebruikt

en: font `%s': invalid TTC header version
nl: lettertype '%s': ongeldige versie van TTC-header

en: font `%s': invalid field `sfntVersion' in subfont %d
nl: lettertype '%s': ongeldig veld 'sfntVersion' in sublettertype %d

en: font `%s': not a font collection
nl: lettertype '%s': geen lettertypecollectie

en: font index %d too large for font `%s', using index 0
nl: lettertype-index %d is te groot voor lettertype '%s'; index 0 wordt gebruikt

en: font index must be non-negative, using index 0
nl: lettertype-index mag niet negatief zijn; index 0 wordt gebruikt

en: foobar -> foo-bar for \paper, \layout
nl: foobar -> foo-bar voor \paper, \layout

en: force updating \version number to %s
nl: bijwerken van \version naar versienummer %s afdwingen

en: format Texinfo output so that Info will look for images of music in DIR
nl: Texinfo-uitvoer zo opmaken dat Info in MAP kijkt voor afbeeldingen van muziek

en: found more than 5 voices on a staff, expect bad output
nl: meer dan vijf stemmen gevonden op een notenbalk;  houd rekening met slechte uitvoer

en: found music after \fine
nl: muziek aangetroffen na \fine

en: g_spawn_sync failed (%d): %s: %s
nl: g_spawn_sync is mislukt (%d): %s: %s

en: generate Encapsulated PostScript files
nl: Encapsulated PostScript-bestanden genereren

en: generate PDF files (default)
nl: PDF-bestanden genereren  (standaard)

en: generate PNG files
nl: PNG-bestanden genereren

en: generate PostScript files
nl: PostScript-bestanden genereren

en: generate SVG files
nl: SVG-bestanden genereren

en: giving up
nl: opgegeven

en: giving up on cloned grob transform
nl: gekloonde grob-transformatie wordt opgegeven

en: grob %s created with disallowed class %s (expected any class in the list %s)
nl: grob %s gemaakt met niet-toegestane klasse %s (verwachtte een klasse uit de lijst %s)

en: grob class should be 'Item, 'Spanner or 'Paper_column, found %s
nl: grob-klasse zou 'Item, 'Spanner of 'Paper_column moeten zijn, %s gevonden

en: hairpin: '%f' is not a valid direction for property 'endpoint-alignments', setting to '%d'
nl: vogelbek: '%f' is geen geldige richting voor eigenschap 'endpoint-alignments' (eindpuntuitlijningen), wordt ingesteld op '%d'

en: have to be in Chord mode for chords
nl: moet in Chord-modus zijn voor akkoorden

en: have to be in Lyric mode for lyrics
nl: moet in Lyric-modus zijn voor liedteksten

en: have to be in Note mode for notes
nl: moet in Note-modus zijn voor noten

en: help
nl: hulp

en: identifier name is a keyword: `%s'
nl: variabelenaam is een sleutelwoord: '%s'

en: identifier names: %s
nl: namen van variabelen: %s

en: ignore page breaks
nl: pagina-einden negeren

en: ignore page margins
nl: marges negeren

en: ignore stem directions from MusicXML, use lilypond's automatic stemming instead
nl: de richting van nootstokken uit MusicXML negeren; in plaats daarvan automatisch nootstokken laten plaatsen door lilypond

en: ignore system breaks
nl: systeemafbrekingen negeren

en: ignored infinite %s-offset
nl: oneindige %s-offset is genegeerd

en: ignored prefix(es) `%s' of this head according to restrictions of the selected ligature style
nl: voorvoegsel(s) '%s' van deze nootkop worden genegeerd volgens restricties van de geselecteerde ligatuurstijl

en: ignoring invalid option %s=%s
nl: negeren van ongeldige optie %s=%s

en: ignoring min-systems-per-page and max-systems-per-page because systems-per-page was set
nl: min-systems-per-page en max-systems-per-page worden genegeerd omdat systems-per-page ingesteld werd

en: ignoring out-of-range value change for MIDI property `%s'
nl: het veranderen van MIDI-eigenschap '%s' naar een buiten-bereik-vallende waarde wordt genegeerd

en: ignoring rest: ligature may not contain rest
nl: rust is genegeerd: ligatuur mag geen rust bevatten

en: ignoring unknown ly option: %s
nl: negeren van onbekende ly-optie: %s

en: ignoring unsupported formats ~a
nl: niet-ondersteunde indelingen ~a worden genegeerd

en: implied \%s added
nl: impliciete \%s is toegevoegd

en: input file is a compressed MusicXML file (by default, activate if file extension is .mxl)
nl: invoerbestand is een gecomprimeerd MusicXML-bestand (standaard activeren als de bestandsextensie .mxl is)

en: input/regression/beam-broken-classic.ly shows how broken beams are now handled.
nl: input/regression/beam-broken-classic.ly laat zien hoe defecte waardestrepen nu behandeld worden.

en: integer expected after \sourcefileline
nl: geheel getal verwacht na \sourcefileline

en: invalid argument `%s' to option `%s'
nl: onjuist argument '%s' voor optie '%s'

en: invalid character: `%s'
nl: ongeldig teken: '%s'

en: invalid ligatura ending:
    when the last note is a descending brevis,
    the penultimate note must be another one,
    or the ligatura must be LB or SSB
nl: ongeldig ligatuureinde:
    als de laatste noot een neergaande brevis is,
    moet de voorlaatste noot er ook een zijn,
    of de ligatuur moet LB of SSB zijn

en: invalid sequence %c%c in color (characters should be in one of ranges 0-9, a-f, A-F)
nl: ongeldige reeks %c%c in kleur (tekens moeten in een van de bereiken 0-9, a-f, A-F liggen)

en: invalid start volume: %f
nl: ongeldige begintoonsterkte: %f

en: invalid target volume: %f
nl: ongeldige doeltoonsterkte: %f

en: invalid tremolo repeat count: ~a
nl: ongeldig aantal tremoloherhalingen: ~a

en: job ~a terminated with signal: ~a
nl: taak ~a is beëindigd met signaal: ~a

en: jump text must be a markup object
nl: sprongtekst moet een opmaakobject zijn

en: junking empty cluster
nl: lege cluster wordt weggegooid

en: keySignature property not reversed any more
    MIDI 47: orchestral strings -> orchestral harp
nl: een eigenschap van keySignature wordt niet langer omgekeerd
    MIDI 47: orchestral strings -> orchestral harp

en: libpng error, no details given.
nl: libpng-fout, geen details gegeven.

en: libpng error: '%s'
nl: libpng-fout: '%s'

en: ligature was started here
nl: ligatuur werd hier gestart

en: ligature with less than 2 heads -> skipping
nl: ligatuur met minder dan twee koppen -> overgeslagen

en: linked against Ghostscript:
nl: gelinkt aan Ghostscript:

en: logfile ~a (exit ~a):
    ~a
nl: logbestand ~a (afsluitcode ~a):
    ~a

en: lonely tie
nl: verweesde overbinding

en: ly:grob-list->grob-array encountered a non-grob object
nl: ly:grob-list->grob-array heeft een niet-grob-object aangetroffen

en: ly:grob-list->grob-array expected a list
nl: ly:grob-list->grob-array verwachtte een lijst

en: ly:parse-string-expression is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
nl: ly:parse-string-expression mag enkel bij een nieuwe ontleder gebruikt worden. Gebruik ly:parser-include-string ervoor in de plaats.

en: ly:parser-parse-string is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
nl: ly:parser-parse-string mag enkel bij een nieuwe ontleder gebruikt worden. Gebruik ly:parser-include-string ervoor in de plaats.

en: make a numbered backup [default: filename.ext~]
nl: een genummerde reservekopie maken (standaard: bestandsnaam.ext~)

en: margins do not fit with line-width, setting default values
nl: marges passen niet bij regellengte; worden op de standaardwaarden ingesteld

en: mark label must be a markup object
nl: markeringslabel moet van het type markup zijn

en: markup expected
nl: mark-up werd verwacht

en: markup outside of text script or \lyricmode
nl: mark-up buiten tekstscript of \lyricmode

en: maybe input should specify polyphonic voices
nl: misschien moet invoer polyfone stemmen specificeren

en: measure count left unfinished
nl: maatberekening is onvoltooid gelaten

en: mensural ligature: duration none of Mx, L, B, S -> skipping
nl: mensurale ligatuur: lengte is geen van Mx, L, B, S -> overgeslagen

en: meta.classes must be non-empty list, found %s
nl: meta.classes moet een niet-lege lijst zijn, %s gevonden

en: metronomeMarkFormatter got an additional text argument.
nl: metronomeMarkFormatter kreeg een bijkomend tekstargument.

en: metronomeMarkFormatter uses text markup as second argument,
    fret diagram properties moved to fret-diagram-details.
nl: metronomeMarkFormatter heeft tekstmarkering als tweede argument;
    de eigenschappen van fretdiagram zijn verplaatst naar fret-diagram-details.

en: mid-measure time signature without \partial
nl: middenmaatse maatsoort zonder \partial

en: min-systems-per-page is larger than max-systems-per-page, ignoring both values
nl: min-systems-per-page is groter dan max-systems-per-page; beide waarden worden genegeerd

en: missing volta specification on alternative element
nl: ontbrekende volta-specificatie op alternatief element

en: more than one child of class %s, all but the first will be ignored
nl: meer dan één dochter van klasse %s; alle behalve de eerste zullen genegeerd worden

en: multi-page output not supported by backend `%s'
nl: uitvoer van meerdere pagina's niet ondersteund door backend `%s'

en: music expected
nl: muziek werd verwacht

en: music expected: ~S
nl: muziek werd verwacht: ~S

en: music function `~a' not documented.
nl: muziekfunctie '~a' is niet gedocumenteerd.

en: music is shorter than anticipated
nl: de muziek is korter dan verwacht

en: musicxml2ly [OPTION]... FILE.xml
nl: musicxml2ly [OPTIE...] BESTAND.xml

en: must have only one element in meta.classes to create a grob without specifying the class
nl: mag slechts één element in meta.classes hebben om een grob te maken zonder opgave van de klasse

en: natural alteration glyph not found
nl: stamtoonalteratiesymbool niet gevonden

en: need \paper for paper block
nl: heb \paper nodig voor een blok van het type paper

en: negative replication count; ignoring
nl: kopieaantal is negatief; genegeerd

en: new Pedal style syntax
nl: nieuwe syntax van de Pedal-stijl

en: new \header format
nl: nieuwe indeling van \header

en: new \notenames format
nl: nieuwe indeling voor \notenames

en: new \textscript markup text
nl: nieuwe markeringstekst in \textscript

en: new syntax for property settings:
nl: nieuwe syntax voor eigenschapsinstellingen:

en: new tremolo format
nl: nieuwe indeling voor tremolo

en: no PostScript font name for font `%s'
nl: geen PostScript-lettertypenaam voor lettertype '%s'

en: no \version statement found, please add~afor future compatibility
nl: geen statement \version gevonden; voeg ~a toe voor toekomstige compatibiliteit

en: no accidental glyph found for alteration ~a
nl: Geen voortekensymbool gevonden voor alteratie ~a

en: no entry in measure-division-chord-placement-alist for measure division ~a
nl: geen vermelding in measure-division-chord-placement-alist voor maatverdeling ~a

en: no entry in measure-division-lines-alist for measure division ~a
nl: geen vermelding in measure-division-lines-alist voor maatverdeling ~a

en: no files specified on command line.
nl: geen bestanden vermeld op de opdrachtregel

en: no glyph for character U+%04X in font `%s'
nl: geen symbool voor teken U+%04X in lettertype '%s'

en: no glyph name for alteration ~a in alteration-glyph-name-alist; try defining one in alterationGlyphs
nl: geen muzieksymboolnaam voor alteratie ~a in alteration-glyph-name-alist; probeer er een te definiëren in alterationGlyphs

en: no heads for arpeggio found?
nl: geen nootkoppen voor arpeggio gevonden?

en: no highlight to end
nl: geen accentuering om te eindigen

en: no left bound
nl: geen linkerkant

en: no placement found for fingerings
nl: geen plaatsing gevonden voor vingerzetting

en: no progress, only error messages
    (equivalent to --loglevel=ERROR)
nl: geen voortgang tonen, alleen foutmeldingen
    (het equivalent van --loglevel=ERROR)

en: no right bound
nl: geen rechterkant

en: no side-axis setting found for grob %s.
nl: geen zij-as-instelling gevonden voor grob %s.

en: no stem attachment found in font for glyph %s
nl: geen nootstokaanhangsel gevonden in lettertype voor muzieksymbool %s

en: no such MIDI instrument: `%s'
nl: onbekend MIDI-instrument: '%s'

en: no such group: %s
nl: onbekende groep: %s

en: no such internal option: %s
nl: onbekende interne optie: %s

en: no such user: %s
nl: onbekende gebruiker: %s

en: no systems found in \score markup, does it have a \layout block?
nl: geen systemen gevonden in de mark-up van \score; heeft het een blok van het type \layout?

en: no viable initial configuration found: may not find good beam slope
nl: geen werkbare initiële configuratie gevonden: kan wellicht geen goede waardestreephelling vinden

en: no viable slur configuration found
nl: geen werkbare legatoboogconfiguratie gevonden

en: non-UTF-8 input
nl: invoer is geen UTF-8

en: none of note heads `%s' or `%s' found
nl: geen van de notenkoppen '%s' of '%s' is gevonden

en: not a context mod
nl: geen contextwijziging

en: not a duration
nl: is geen tijdsduur

en: not a grob name, `%s'
nl: geen grob-naam: '%s'

en: not a key
nl: is geen sleutel

en: not a markup
nl: is geen mark-up

en: not a multiplier
nl: is geen multiplicator

en: not a note name: %s
nl: geen nootnaam: %s

en: not a rhythmic event
nl: is geen ritmische gebeurtenis

en: not a symbol list: ~a
nl: is geen symbolenlijst: ~a

en: not an articulation
nl: is geen articulatieteken

en: not an unsigned integer
nl: is geen tekenloos geheel getal

en: octave check failed; expected "%s", found: "%s"
nl: octaafcontrole is mislukt; verwachtte "%s", gevonden werd "%s"

en: octave marks must precede duration
nl: octaafaanduidingen moeten voor de tijdsduur komen

en: oldaddlyrics is no longer supported. 
             Use addlyrics or lyricsto instead.
nl: oldaddlyrics wordt niet langer ondersteund. 
             Gebruik in plaats daarvan addlyrics of lyricsto.

en: omitting tuplet bracket with neither left nor right bound
nl: weglaten van antimetrische-figuurhaakje zonder linker noch rechter begrenzing

en: only \consists and \remove take non-string argument.
nl: alleen \consists en \remove nemen een argument dat geen tekenreeks is.

en: only update \version number if file is modified
nl: \version alleen naar nieuw versienummer bijwerken wanneer bestand gewijzigd is

en: option `%s' does not allow an argument
nl: optie '%s' staat geen argument toe

en: option `%s' requires an argument
nl: optie '%s' vereist een argument

en: pad left side of music to align music in spite of uneven bar numbers (in mm) [default: %default]
nl: linkerkant van muziek opvullen om muziek uit te lijnen ondanks ongelijk aantal maten (in mm) [standaard: %default]

en: page %d has been compressed
nl: pagina %d werd gecomprimeerd

en: page-count must be positive
nl: page-count (aantal pagina's) moet positief zijn

en: page-turn-page-breaking: breaking from %zu to %zu
nl: page-turn-page-breaking: afbreken van %zu tot %zu

en: percent repeat started while another already in progress
nl: Percentageherhaling begonnen terwijl er al een andere bezig is

en: perhaps a typing error?
nl: misschien een typefout?

en: pipe snippets through FILTER [default: `convert-ly -n -']
nl: fragmenten door FILTER sluizen (standaard: 'convert-ly -n -')

en: pitch to be inverted not in scale; ignoring
nl: om te keren toonhoogte niet in toonladder; genegeerd

en: pitch to be transposed not in scale; ignoring
nl: om te zetten toonhoogte niet in toonladder; genegeerd

en: placing below
nl: ze wordt eronder geplaatst

en: point-and-click argument changed to procedure.
nl: argument van point-and-click() is veranderd naar een procedure

en: position unknown
nl: positie onbekend

en: post-event expected
nl: na-gebeurtenis werd verwacht

en: prepend FILE to output
nl: uitvoer laten voorafgaan door BESTAND

en: preserve ABC's notion of beams
nl: ABC's notie van waardestrepen behouden

en: preview of first 4 bars
nl: voorbeeldweergave van eerste vier maten

en: prime interval within ligature -> skipping
nl: prime-interval binnen ligatuur -> overgeslagen

en: print absolute pitches
nl: absolute toonhoogten afdrukken

en: print explicit durations
nl: expliciete nootlengtes afdrukken

en: print lilypond log messages according to LOGLEVEL [default: %default]
nl: Lilypond-logberichten afdrukken volgens LOGNIVEAU [standaard: %default]

en: print log messages according to LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS [default], DEBUG)
nl: Log-berichten afdrukken volgens LOG-NIVEAU (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS [standaard], DEBUG).

en: print log messages according to LOGLEVEL,
    which is either NONE, ERROR, WARNING,
    BASIC, PROGRESS, INFO (default), or DEBUG
nl: logberichten weergeven volgens LOGNIVEAU,
    dat ofwel NONE, ERROR, WARNING, BASIC,
    PROGRESS, INFO (standaard) of DEBUG kan zijn

en: procedure or context-name expected for accidental rule, found %s
nl: procedure of context-naam werd verwacht voor accidentregel; gevonden: %s

en: process ly_files using COMMAND FILE...
nl: ly-bestanden verwerken met 'OPDRACHT BESTAND...'

en: program option -dclip-systems/-dcrop/-dpreview not supported by backend `%s'
nl: de programmaopties -dclip-systems/-dcrop/-dpreview worden door backend `%s' niet ondersteund

en: program too old: ~a (file requires: ~a)
nl: programma is te oud: ~a  (bestand vereist: ~a)

en: programming error: %s
nl: **programmafout**: %s

en: quantise note durations on DUR
nl: nootlengtes op DUUR quantizen

en: quantise note starts on DUR
nl: het begin van noten op DUUR quantizen

en: quoted music `~a' is empty
nl: aangehaalde muziek '~a' is leeg

en: quoted string expected after \sourcefilename
nl: tekst tussen aanhalingstekens verwacht na \sourcefilename

en: quoted string expected after \version
nl: tekst tussen aanhalingstekens verwacht na \version

en: ragged-bottom was specified, but page must be compressed
nl: ragged-bottom werd opgegeven, maar de pagina moet gecomprimeerd worden

en: re-definition of InnerChoirStaff
nl: herdefinitie van InnerChoirStaff

en: re-definition of InnerStaffGroup
nl: herdefinitie van InnerStaffGroup

en: redirect the lilypond output
nl: Lilypond-uitvoer omleiden

en: refusing to create a grob sticking to Paper_column grob %s; paper columns should not be created from custom engravers.
nl: weigeren om een grob te maken die vastzit aan Paper_column grob %s; kolommen op papier mogen niet worden gemaakt op basis van aangepaste graveurs.

en: refusing to create a grob sticking to a System grob; systems should not be created from custom engravers.
nl: weigeren om een grob te maken die vastzit aan een System grob; systemen mogen niet worden gemaakt op basis van aangepaste graveurs.

en: regularize other identifiers
nl: andere variabelen normaliseren

en: remapping modulo 16
nl: toegewezen aan kanaal modulo 16

en: removal of automaticMelismata; use melismaBusyProperties instead.
nl: verwijderen van automaticMelismata; gebruik melismaBusyProperties ervoor in de plaats.

en: remove %s
nl: %s verwijderen

en: removed; using this option results in an error
nl: verwijderd; het gebruik van deze optie levert een fout op

en: removing beam with no stems
nl: verwijderen van waardestreep zonder nootstokken

en: removing this vertical group
nl: verwijderen van deze verticale groep

en: removing unterminated hyphen
nl: verwijderen van onafgesloten streepje

en: rest `%s' not found
nl: rust '%s' is niet gevonden

en: run executable PROG instead of latex or, in case --pdf option is set, instead of pdflatex
nl: het programma PROG uitvoeren in plaats van latex of, als de optie --pdf gebruikt werd, in plaats van pdflatex

en: run executable PROG instead of texi2pdf
nl: het programma PROG uitvoeren in plaats van texi2pdf

en: script needs an explicit direction specifier to disambiguate between different glyphs
nl: script heeft een expliciete richtingaanduiding nodig om onderscheid te kunnen maken tussen verschillende muzieksymbolen

en: script-stencil property must be pair: %s
nl: eigenschap script-stencil moet paar zijn: %s

en: semibreves can only appear at the beginning of a ligature,
    and there may be only zero or two of them
nl: semibrevissen kunnen alleen aan het begin van een ligatuur voorkomen,
    en het mogen er uitsluitend nul of twee zijn

en: semibrevis must be followed by another one -> skipping
nl: semibrevis moet gevolgd worden door een andere -> overgeslagen

en: semicolons removed
nl: puntkomma's verwijderd

en: set Scheme option SYM to '#f'
nl: Scheme-optie SYM instellen op '#f'

en: set Scheme option SYM to VAL (default: '#t')
nl: Scheme-optie SYM instellen op WAARDE (standaard: #t)

en: set key: ALT=+sharps|-flats; MINOR=1
nl: toonsoort zetten: ALT=+kruisen|-mollen; MINEUR=1

en: set output filename to FILE, stdout if -
nl: uitvoer opslaan in BESTAND (of naar standaarduitvoer indien '-')

en: set pitch to transpose by the interval between pitch 'c' and TOPITCH
nl: de toonhoogte voor de transpositie instellen met het interval tussen toonhoogte 'c' en NAARTOONHOOGTE

en: set ps/pdf optimization to KEY, which is either
    'size' (default), 'TeX', or 'TeX-GS'
nl: ps/pdf-optimalisatie instellen op SLEUTEL, welke
    ofwel 'size' (standaard), 'TeX', of 'TeX-GS' is

en: set-global-staff-size: not in toplevel scope
nl: set-global-staff-size: niet in het hoogste geldigheidsbereik

en: show help for Scheme options
nl: hulp tonen voor Scheme-opties

en: show rules [default: -f 0, -t %s]
nl: regels tonen (standaard: -f 0, -t %s)

en: show this help and exit
nl: deze hulptekst tonen en stoppen

en: show version number and exit
nl: programmaversie tonen en stoppen

en: show warranty and copyright
nl: garantie en auteursrechten tonen

en: simple string expected
nl: eenvoudige tekenreeks werd verwacht

en: single note ligature - skipping
nl: eentonige ligatuur -> overgeslagen

en: skipping assignment
nl: toewijzing wordt overgeslagen

en: skipping zero-duration score
nl: partituur van zero tijdsduur overgeslagen

en: slur trying to encompass an empty note column.
nl: legatoboog probeert een lege nootkolom te omvatten.

en: staff size should be changed at top-level
    with
    
      #(set-global-staff-size <STAFF-HEIGHT-IN-POINT>)
nl: grootte van de notenbalk moet op het hoogste niveau gewijzigd worden
    met
    
      #(set-global-staff-size <NOTENBALK-HOOGTE-IN-PUNTEN>)

en: staff-affinities should only decrease
nl: staff-affinities mogen enkel afnemen

en: start from VERSION [default: \version found in file]
nl: beginnen bij VERSIE (standaard: de \version gevonden in bestand)

en: stem does not fit in beam
nl: nootstok past niet in waardestreep

en: stem must have Rhythmic structure
nl: nootstok moet ritmische structuur hebben

en: stem tremolo has no note heads
nl: nootstoktremolo heeft geen notenkoppen

en: sticky grob %s created with a type that does not have the sticky-grob-interface
nl: sticky grob %s aangemaakt met een type dat niet de sticky-grob-interface heeft

en: strange time signature found: %d/%d
nl: vreemde maatsoort gevonden: %d/%d

en: stray UTF-8 BOM encountered
nl: losse UTF-8 BOM tegengekomen

en: string expected after \include
nl: tekenreeks werd verwacht na \include

en: string outside of text script or \lyricmode
nl: tekenreeks buiten tekstscript of \lyricmode

en: stringTuning must be added to addChordShape call.
nl: Bij een aanroep van addChordShape moet stringTuning toegevoegd worden.

en: stringTuning must be added to chord-shape call.
nl: Bij een aanroep van chord-shape moet stringTuning toegevoegd worden.

en: subfont `%s': cannot open for writing
nl: sublettertype '%s': openen voor schrijven lukt niet

en: subfont `%s': cannot write field `%s'
nl: sublettertype '%s': kan veld '%s' niet schrijven

en: subfont `%s': cannot write field `%s' for table `%s'
nl: sublettertype '%s': kan veld '%s' voor tabel '%s' niet schrijven

en: subfont `%s': cannot write table `%s'
nl: sublettertype '%s': kan tabel '%s' niet schrijven

en: supported clefs: ~a
nl: ondersteunde sleutels: ~a

en: suppress progress messages
nl: voortgangsberichten onderdrukken

en: suppress progress messages and warnings about excess voices
nl: voortgangsberichten en waarschuwingen over te veel stemmen onderdrukken

en: suppressed error: %s
nl: fout wordt onderdrukt: %s

en: suppressed programming error: %s
nl: **programmafout** wordt onderdrukt: %s

en: suppressed warning: %s
nl: waarschuwing wordt onderdrukt: %s

en: switch between two versions of tab clefs ("tab" and "moderntab")
nl: wisselen tussen twee versies tablatuur-sleutels ("tab" en "moderntab")

en: symbol expected
nl: symbool werd verwacht

en: symbol expected: ~S
nl: symbool werd verwacht: ~S

en: symbol ~S redefined
nl: symbool ~S is geherdefinieerd

en: systems run off the page due to improper paper settings, setting default values
nl: er komen systemen buiten de paginarand door slechte pagina-instellingen; ze worden op de standaardwaarden ingesteld

en: text spanner was started here
nl: tekstoverspanning werd hier gestart

en: the property '~a of ~a cannot be offset
nl: de eigenschap '~a van ~a kan niet worden verplaatst

en: this Voice needs a \voiceXx or \shiftXx setting
nl: deze stem heeft een instelling van het type \voiceXx of \shiftXx nodig

en: this is the previous music
nl: dit is de vorige muziek

en: to set fixed distances between staves.
nl: om vaste afstanden tussen notenbalken in te stellen.

en: to suppress this, consider adding a spacer rest
nl: om dit te onderdrukken, kunt u overwegen een rust-afstandhouder toe te voegen

en: too few pages: %ld (should have at least %ld)
nl: te weinig pagina's: %ld (moet er minstens %ld hebben)

en: too many MIDI tracks: %zu
nl: te veel MIDI-sporen: %zu

en: too many colliding rests
nl: te veel botsende rusten

en: too many pages: %ld (should have at most %ld)
nl: te veel pagina's: %ld (mag er maximaal %ld hebben)

en: total length of sequential music elements is different than anticipated
nl: de totale lengte van opeenvolgende muziekelementen is anders dan verwacht

en: treat every text as a lyric
nl: elke tekst als liedtekst behandelen

en: tremolo duration is too long
nl: tremolo duurt te lang

en: tried to space systems on a bad number of pages
nl: geprobeerd om systemen uiteen te plaatsen op een foutief aantal pagina's

en: trying %zu systems
nl: %zu systemen wordt geprobeerd

en: type check for `%s' failed; value `%s' must be of type `%s'
nl: typecontrole is mislukt voor '%s'; waarde '%s' moet van type '%s' zijn

en: typecheck failed
nl: typecheck is mislukt

en: unable to change directory to: `%s'
nl: kan niet van werkmap veranderen naar '%s'

en: unable to set the music %(music)s for the repeat %(repeat)s
nl: kan de muziek %(music)s niet instellen op de herhaling %(repeat)s

en: undefined character or shorthand: %s
nl: teken of afkorting is ongedefinieerd: %s

en: unexpected %s; expected %s or %s or %s
nl: onverwachte %s;  verwachtte %s of %s of %s

en: unexpected case fall-through
nl: onverwachte 'case'-doorval in switch statement

en: unknown Grob interface: ~S
nl: onbekende Grob-interface: ~S

en: unknown accidental style: ~S
nl: onbekende stijl voor accident: ~S

en: unknown clef type `~a'
nl: onbekend sleuteltype '~a'

en: unknown cluster style `%s'
nl: onbekende clusterstijl '%s'

en: unknown crescendo style: %s
    defaulting to hairpin.
nl: onbekende crescendostijl: %s
    het standaardsymbool vogelbek wordt gebruikt.

en: unknown escaped string: `\%s'
nl: onbekende escape-tekenreeks: '\%s'

en: unknown line-cap-style: %s
nl: onbekende line-cap-style: %s

en: unknown line-cap-style: ~S
nl: onbekende line-cap-style: ~S

en: unknown line-join-style: ~S
nl: onbekende line-join-style: ~S

en: unknown log level `%s', using default (INFO)
nl: onbekend log-niveau '%s';  standaard wordt gebruikt (INFO)

en: unknown mode %s, expecting 'major' or 'minor' or a church mode!
nl: onbekende toonladder %s; verwachtte 'major' of 'minor' of een kerktoonladder

en: unknown output format %s
nl: onbekend uitvoerformaat %s

en: unknown parent class `~a'
nl: onbekende moederklasse '~a'

en: unknown part in part-list: %s
nl: onbekende stem in part-list (stemmenlijst): %s

en: unknown remove-layer value `%s'
nl: onbekende waarde '%s' voor remove-layer

en: unknown repeat type `~S': must be volta, unfold, percent, or tremolo
nl: onbekend herhalingstype '~S': moet 'volta', 'unfold', 'percent', of 'tremolo' zijn

en: unknown repeat-type ~a, ignoring.
nl: onbekend herhalingstype ~a; wordt genegeerd.

en: unknown span event %s
nl: onbekende overspanningsgebeurtenis %s

en: unknown span type %s for %s
nl: onbekend overspanningstype %s voor %s

en: unknown translator: `%s'
nl: onbekende translator: '%s'

en: unknown unit: ~S
nl: onbekende eenheid: ~S

en: unrecognised percussion sign: "%s"
nl: niet herkend slagwerkteken: "%s"

en: unrecognized option: `%s'
nl: onbekende optie: '%s'

en: unsupported font format: %s
nl: niet-ondersteunde lettertypeopmaak %s

en: unterminated %s
nl: onbeëindigde %s

en: unterminated DurationLine
nl: onbeëindigde DurationLine

en: unterminated beam
nl: onbeëindigde waardestreep

en: unterminated chord tremolo
nl: onbeëindigd akkoordtremolo

en: unterminated episema
nl: onbeëindigd episema

en: unterminated extender
nl: onbeëindigde extender

en: unterminated glissando
nl: onbeëindigde glissando

en: unterminated hyphen; removing
nl: niet-afgesloten streepje; wordt verwijderd

en: unterminated ligature
nl: onbeëindigde ligatuur

en: unterminated measure for chord square
nl: onbeëindigde maat voor akkoordvierkant

en: unterminated measure spanner
nl: onbeëindigde maatoverspanning

en: unterminated text spanner
nl: onbeëindigde tekstoverspanning

en: unterminated tie
nl: onbeëindigde overbinding

en: usable-duration-logs must be a non-empty list.  Falling back to whole rests.
nl: usable-duration-logs mag geen lege lijst zijn. Teruggevallen op hele rusten.

en: use FILE as init file
nl: te gebruiken initialisatiebestand

en: use LANG for pitch names, e.g. 'deutsch' for note names in German
nl: deze TAAL gebruiken voor toonhoogtenamen; b.v. 'deutsch' voor nootnamen in het Duits

en: use lxml.etree; uses less memory and cpu time
nl: 'lxml.etree' gebruiken;  gebruikt minder geheugen en processortijd

en: use output format FORMAT (texi [default], texi-html, latex, html, docbook)
nl: deze uitvoeropmaak gebruiken (texi [standaard], texi-html, latex, html, docbook)

en: use s instead of r for rests
nl: voor rusten s in plaats van r gebruiken

en: use symbolic constants for alterations,
    remove \outputproperty, move ly:verbose into ly:get-option
nl: symbolische constanten gebruiken voor alteraties;
    \outputproperty verwijderen; ly:verbose omzetten naar ly:get-option

en: version with third number omitted is only allowed for stable releases (when the second number is even)
nl: versie zonder derde cijfer is enkel toegelaten voor stabiele releases (als het tweede cijfer even is)

en: verticalAlignmentChildCallback has been deprecated
nl: verticalAlignmentChildCallback is verouderd

en: warn about auto beam settings
nl: waarschuwen bij instellingen voor automatische waardestrepen

en: warning: %s
nl: waarschuwing: %s

en: weird stem size, check for narrow beams
nl: vreemde stoklengte; controleer op smalle waardestrepen

en: woodwind markup error - invalid key or hole requested
nl: houtblazersopmaakfout - ongeldige toets of gat gevraagd

en: write lily-XXX files to DIR, link into --output dir
nl: lily-XXX-bestanden naar MAP schrijven, linken naar de --output map

en: write output to DIR
nl: uitvoer naar MAP schrijven

en: write output to FILE
nl: uitvoer naar BESTAND schrijven

en: write output to FILE (suffix will be added)
    or to FOLDER, in which case the file name
    will be taken from the input file.
nl: uitvoer naar BESTAND schrijven (achtervoegsel zal
    toegevoegd worden) of naar MAP, in welk geval de
    bestandsnaam uit het invoerbestand gehaald zal worden.

en: write snippet output files with the same base name as their source file
nl: aan uitvoerbestanden met fragmenten eenzelfde basisbestandsnaam geven als het oorspronkelijke bestand

en: wrong or undefined identifier: `%s'
nl: verkeerde of ongedefinieerde variabelenaam: '%s'

en: wrong type for argument ~a.  Expecting ~a, found ~s
nl: Verkeerd type voor argument ~a.  Verwachtte ~a, gevonden werd ~s

en: ~A: Invalid argument in position ~A.  Expect: ~A, found: ~S.
nl: ~A: Ongeldig argument op positie ~A.  Verwachtte: ~A, gevonden werd: ~S.

en: ~A: Not a markup (list) function: ~S
nl: ~A: geen mark-up(lijst)functie: ~S

en: ~A: Wrong number of arguments.  Expect: ~A, found ~A: ~S
nl: ~A: Verkeerd aantal argumenten.  Verwachtte ~A, gevonden werd ~A: ~S

en: ~a function cannot return ~a
nl: een ~a-functie kan geen terugkeerwaarde ~a hebben

en: ~a is not a valid woodwind instrument.
nl: ~a is geen geldig houtblazersinstrument.

en: ~a with two line-breaks is not yet supported
nl: ~a met twee regeleinden wordt nog niet ondersteund
