lilypond 2.23.80 - en to fr translation catalogue (1007 entries)

en: 	\override ... #'style = #'dashed-line for dashed lines.
fr: 	\override ... #'style = #'dashed-line pour des lignes pointillées.

en: 	demerits: %f
fr:         démérites : %f

en: 	page count: %zu
fr:         nombre de pages : %zu

en: 	previous break: %zu
fr:         coupure précédente : %zu

en: 	system count: %zu
fr:         nombre de systèmes : %zu

en: 
      Using relocation config directory '%s'
fr: 
      Utilisation du répertoire de configuration de la relocalisation
      « %s »

en: 
    %s found. Check file manually!
fr: 
    Détection de %s. Vérifier le fichier manuellement !

en: 
    Auto beam settings must now specify each interesting moment in a measure
    explicitly; 1/4 is no longer multiplied to cover moments 1/2 and 3/4 too.
fr: 
    Le réglage des ligatures automatiques doit explicitement spécifier chaque
    moment de la mesure. 1/4 ne prend désormais plus en charge 1/2 et 3/4.

en: 
    Effective prefix: '%s'
fr: 
    Préfixe effectif : « %s »

en: 
    GregorianTranscriptionStaff now engraves \divisioMinima,
    \divisioMaior, and \divisioMaxima as BarLine grobs using Bar_engraver,
    and engraves \caesura and \virgula as Divisio grobs using
    Divisio_engraver.
    
    Previously, GregorianTranscriptionVoice used Breathing_sign_engraver
    to engrave these as BreathingSign grobs.  Because of the new names and
    the move from Voice to Staff, layout adjustments for the old scheme
    are not effective for the new.
    
    If you are not content with the new default layout, deal with BarLine,
    Bar_engraver, Divisio, and Divisio_engraver in
    GregorianTranscriptionStaff context.  \EnableGregorianDivisiones may
    also be used to switch to engraving Divisio grobs instead of BarLine
    grobs.
fr: 
    Dans un GregorianTranscriptionStaff, les \divisioMinima, \divisioMaior
    et \divisioMaxima sont désormais gravés en tant que BarLine par le
    Bar_engraver, et les \caesura et \virgula en tant qu'objets Divisio
    par le Divisio_engraver.
    
    Auparavants, GregorianTranscriptionVoice recourait au
    Breathing_sign_engraver pour graver ces objets BreathingSign. En
    raison des nouvelles dénominations et du déplacement de Voice à Staff,
    les ajustements de mise en forme pour l'ancien schéma ne sont plus
    effectifs dans le nouveau.
    
    Si vous n'êtes pas satisfait par la nouvelle mise en forme par défaut,
    les BarLine, Bar_engraver, Divisio et Divisio_engraver se gèrent dans
    le contexte GregorianTranscriptionStaff. \EnableGregorianDivisiones
    peut permettre de basculer entre la gravure d'objets Division et
    Barline.

en: 
    MensuralStaff and VaticanaStaff now use Divisio_engraver to engrave
    divisiones as Divisio grobs.
    
    Previously, the respective Voice-aliased contexts used
    Breathing_sign_engraver to engrave divisiones as BreathingSign grobs.
    Because of the new names and the move from Voice to Staff, layout
    adjustments for the old scheme are not effective for the new.
    
    If you are not content with the new default layout, deal with Divisio
    and Divisio_engraver in the appropriate Staff-aliased context.
fr: 
    MensuralStaff et VaticanaStaff utilisent désormais le Divisio_engraver
    pour graver les divisions en tant qu'objets graphiques Divisio.
    
    Auparavants, les alias respectifs de contexte de niveau Voice
    recouraient au Breathing_sign_engraver pour graver les divisions en
    tant qu'objet BreathingSign. En raison des nouvelles dénominations et
    du déplacement de Voice à Staff, les ajustements de mise en forme pour
    l'ancien schéma ne sont plus effectifs dans le nouveau.
    
    Si vous n'êtes pas satisfait par la nouvelle mise en forme par défaut,
    Divisio et Divisio_engraver se gèrent dans l'alias de contexte
    approprié au niveau Staff.

en: 
    Note: compilation failed and \version outdated, did you
    update input syntax with convert-ly?
    
      https://lilypond.org/doc/v~a.~a/Documentation/usage/updating-files-with-convert_002dly
fr: 
    Attention : la compilation a échoué et \version est plus que datée ;
      la syntaxe de la source a-t-elle été mise à jour par convert-ly ?
    
      https://lilypond.org/doc/v~a.~a/Documentation/usage/updating-files-with-convert_002dly

en: 
    Relocation
fr: 
    Relocalisation

en: 
    The barAlways property has been removed.  Instead, use
    forbidBreakBetweenBarLines.
fr: 
    La propriété barAlways a été supprimée. Il faut désormais utiliser
    forbidBreakBetweenBarLines.

en: 
    Warning:
    
    Your score contains a setting of barNumberVisibility to
    #all-bar-numbers-visible and a setting of BarNumber.break-visibility,
    but not \bar "" command.  This likely means that you have
    been using
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
      \override Score.BarNumber.break-visibility = #end-of-line-invisible
    
    in order to print bar numbers in the middle of systems
    in addition to bar numbers at the beginning of systems.
    In 2.23.7 and later, this will print the first bar number
    too, which has always been the intended effect of
    #all-bar-numbers-visible, but did not work without \bar ""
    for technical reasons.  If you do not want the first
    bar number, remove the command
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
fr: 
    Attention :
    La partition contient un réglage de barNumberVisibility à
    #all-bar-numbers-visible et un réglage de BarNumber.break-visibility,
    mais pas de d'instruction \bar "". Ceci suggère l'utilisation de
    
      \\set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
      \\override Score.BarNumber.break-visibility = #end-of-line-invisible
    
    dans l'intention d'afficher des numéros de mesure en cours de ligne en
    plus de celui apparaissant au début des systèmes.
    Dès la version 2.23.7, le premier numéro de mesure sera lui auusi
    affiché, ce qui était l'effet attendu de #all-bar-numbers-visible,
    mais ne fonctionnait pas sans un \bar "" pour des raisons techniques.
    Pour se passer du premier numéro de mesure, il faut supprimer la ligne
    
      \\set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible

en: 
    Warning: \fine no longer enforces the end of the music.  If your piece
    has music following \fine that you want to exclude when it is
    unfolded, use \volta to exclude it.
fr: 
    Attention : \fine ne signifie plus que la musique se termine. Si la
    pièce comporte de la musique après \fine qui doive être sxclue lors
    d'une expansion, mieux vaut recourir à \volta pour l'exclure.

en:     Autobeam settings are now overriden with \overrideBeamSettings.
fr:    L'introduction d'une dérogation aux ligatures automatiques se fait
    désormais avec \overrideBeamSettings.

en:     Autobeam settings are now reverted with \revertBeamSettings.
fr:    La suppression d'une dérogation aux ligatures automatiques se fait
       désormais avec \revertBeamSettings.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License as 
    published by the Free Software Foundation, either version 3 of
    the License, or (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.
fr:     Ce logiciel est libre ; vous pouvez le redistribuer ou le modifier
    selon les termes de la licence GNU General Public License version 3
    tel que publiée par la Free Software Foundation.
    
        Ce logiciel est distribué dans l'espoir qu'il soit utile
    mais sans AUCUNE GARANTIE ; sans aucune garantie implicite
    COMMERCIALE ou pour RÉPONDRE À UN BESOIN PARTICULIER. Consultez
    la license GNU General Public License pour plus de détails.
    
        Vous devriez avoir reçu une copie (consulter le fichier COPYING) de la
    license GNU General Public License accompagnant ce logiciel ; si absente,
    écrire à la Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.

en:     beatGrouping with a specified context must now be accomplished with
       \overrideBeamSettings.
fr:    beatGrouping dans un contexte spécifique s'accomplit désormais avec
       \overrideBeamSettings.

en:   Absolute file name of LilyPond binary computed from PATH:
        PATH=%s
        argv0=%s
fr:   Nom complet du binaire LilyPon calculé à partir de PATH :
        PATH=%s
        argv0=%s

en:   Found %s environment variable,
        setting %s to '%s'
fr:   Variable d'environement %s trouvée,
        détermination de %s à « %s »

en:   LilyPond binary has absolute file name:
        %s
fr:   Le binaire LilyPond a un chemin absolu :
        %s

en:   LilyPond binary has relative file name:
        %s
fr:   Le binaire LilyPond a un chemin relatif :
        %s

en:   Prepending '%s' to %s
fr:   Ajout de « %s »  à %s

en:   Relocation file '%s'
fr: Fichier de relocalisation « %s »

en:   Using compile-time value for %s,
        setting it to '%s'
fr:   Utilisation de la valeur compile-time pour %s,
        déterminée à « %s »

en:   Using run-time value for %s,
        setting it to '%s'
fr:   Utilisation de la valeur run-time pour %s,
        déterminée à « %s »

en: "%s" is not a valid outside-staff-placement-directive
fr: on ne peut positionner un objet externe à la portée avec "%s"
      (outside-staff-position-directive)

en: %s %s (running Guile %s)
fr: %s %s (exécution de Guile %s)

en: %s [OPTION]... ETF-FILE
fr: %s [OPTIONS]... FICHIER-ETF

en: %s [OPTION]... FILE
fr: %s [OPTIONS]... FICHIER

en: %s has been replaced by %s
fr: %s a été remplacé par %s

en: %s in fret-diagram properties
fr: %s va dans les propriétés de fret-diagram

en: %s is up to date.
fr: « %s » est à jour.

en: %s misspelling
fr: %s mal orthographié

en: %s output to `%s'...
fr: %s reproduit dans « %s »...

en: %s property names
fr: %s noms de propriété

en: %s without a cause
fr: %s sans origine

en: %s%s not overwritten
fr: %s%s n'a pas été écrasé

en: %s: Invalid version string `%s' 
    Valid version strings consist of three numbers, separated by dots, e.g. `2.8.12'
fr: « %s » porte un numéro de version invalide : %s 
    Un numéro de version valide est formé de trois nombres séparés par un point,
    comme par exemple « 2.8.12 »

en: %s: Unable to determine version.  Skipping
fr: impossible de déterminer la version de « %s ».
     Au suivant !

en: %s: Unable to open file
fr: impossible d'ouvrir le fichier « %s »

en: %s: duplicate filename but different contents of converted lilypond file,
    printing diff against existing file.
fr: %s : fichier en doublon mais contenu différent du fichier lilypond
      converti ; impression d'un différentiel entre les deux fichiers.

en: %s: duplicate filename but different contents of original file,
    printing diff against existing file.
fr: %s : fichier en doublon mais contenu différent de l'original,
      impression d'un différentiel entre les deux fichiers.

en: %sSetting %s to '%s'
fr: %sSetting de %s à %s

en: %zu expected warning(s) not encountered:
fr: %zu avertissement(s) étaient attendus sans avoir été déclenchés :

en: 'around' pitch not in scale; ignoring
fr: hauteur pivot (around) absente de la gamme : rien à transposer

en: 'from' pitch not in scale; ignoring
fr: hauteur de départ (from) absente de la gamme ; rien à transposer

en: 'to' pitch not in scale; ignoring
fr: hauteur d'arrivée (to) absente de la gamme ; rien à transposer

en: (ignored)
fr: (option obsolète, ignorée)

en: (load path: `%s', cwd: `%s')
fr: (chemin de chargement : « %s », répertoire courant : « %s »)

en: (primitive-load-path lily): %.2f seconds
fr: (primitive-load-path lily) : %.2f secondes

en: (search path: `%s')
fr: (chemin de recherche : « %s »)

en: A page layout problem has been initiated that cannot accommodate footnotes.
fr: Un défaut de mise en page perturbe la gestion des notes de bas de page.

en: ALT[:MINOR]
fr: ALT[:MINEUR]

en: ANSI sizes
fr: Formats ANSI

en: Aborting
fr: Abandon

en: Add @var{octave-shift} to the octave of @var{pitch}.
fr: Ajoute @var{octave-shift} à l'octave de @var{hauteur}.

en: Adding font directory: %s
fr: Ajout d'un répertoire de fontes : « %s »

en: Adding font file: %s
fr: Ajout d'un fichier de fontes : « %s »

en: Adding fontconfig configuration file: %s
fr: Ajout du fichier de configuration de fontconfig : « %s »

en: Additional format for use in Southeast Asia and Australia
fr: Format utilisé en Asie du Sudest et en Australie

en: Adjust settings for last-bottom-spacing instead.
fr: Ajustez plutôt le réglage de last-bottom-spacing.

en: Adjust settings for top-system-spacing instead.
fr: Ajustez plutôt le réglage de top-system-spacing.

en: All snippets are up to date...
fr: Tous les extraits sont à jour...

en: Already listening to dispatcher, ignoring request
fr: Déjà à l'écoute du dispatcheur ; requête ignorée.

en: Ambiguous use of dots in ligature: there are multiple dotted notes with the same pitch.  The ligature should be split.
fr: Utilisation ambigüe de points dans une ligature : plusieurs notes
      pointées ont la même hauteur. La ligature devrait être coupée.

en: Annotation '~a' is allowed in the first argument of a bar line definition only.
fr: L'annotation « ~a » n'est autorisée qu'en premier argument
      dans la définition d'une barre de mesure.

en: Applies pitch-invert to all pitches in @var{music}.
fr: Applique pitch-invert à toutes les hauteurs de @var{musique}.

en: Applying conversion:
fr: Conversion en cours :

en: Asking for broken bound padding at a non-broken bound.
fr: Tentative de décalage d'un fragment de souflet alors qu'il n'est pas rompu.

en: Attempting conversion from `latin1'...
fr: Tentative de conversion à partir de « latin1 »...

en: Attempting to remove nonexisting listener.
fr: Tentative de suppression d'un écouteur inexistant.

en: Autobeaming rules have changed.  override-auto-beam-setting and
    revert-auto-beam-setting have been eliminated.
    \overrideBeamSettings has been added.
    beatGrouping has been eliminated.
    Different settings for vertical layout.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Explicit dynamics context definition from `Piano centered dynamics'
    template replaced by new `Dynamics' context.
fr: Les règles de ligature automatique ont été revues :
    override-auto-beam-setting et revert-auto-beam-setting ont disparu,
    remplacés par \overrideBeamSettings ;
    beatGrouping a disparu.
    Modification des réglages de mise en forme verticale :
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    La définition du contexte de nuances explicites du canevas
    « Piano et nuances entre les portées » est remplacée par le nouveau
    contexte « Dynamics ».

en: Axis and direction now come before markups:
fr: Axe et direction doivent précéder les étiquettes :

en: Axis_group_engraver: vertical group already has a parent
fr: Axis_group_engraver : le groupe vertical a déjà un parent

en: BEATS/BEATTYPE
fr: TEMPS/BATTUE

en: BOOK
fr: LIVRE

en: Bad chord repetition
fr: Mauvaise répétition d'accord

en: Bad voice id: ~a
fr: Identifiant de voix erroné : ~a

en: Bar glyph ~a not known. Ignoring.
fr: ~a n'est pas un glyphe de barre connu ; on l'ignore.

en: Beam end fits no pattern
fr: La terminaison de ligature ne correspond à aucun modèle

en: Both angle-increments and radial-increments must be positive numbers.
fr: angle-increment et radial-increment doivent tous deux être positifs.

en: Building font database...
fr: Construction de la base de donnée des fontes...

en: CFF font `~a' already embedded, skipping.
fr: Fonte CFF « ~a » déjà embarquée, on passe.

en: CFF name for font %s is the same.
fr: nom CFF de la fonte %s identique.

en: CIDFont directory `~a' already exists.
fr: Le répertoire de fontes CID « ~a » existe déjà.

en: COMMAND
fr: COMMANDE

en: Cairo context status '%s'
fr: Statut du contexte Cairo « %s »

en: Cairo surface status '%s'
fr: Statut de la surface Cairo « %s »

en: Cairo too old for PDF metadata
fr: Cairo trop ancien pour les métadonnées PDF.

en: Calculating line breaks...
fr: Calcul des sauts de ligne...

en: Calculating page and line breaks (%zu possible page breaks)...
fr: Calcul des sauts de page et de ligne (%zu sauts de pages possibles)...

en: Calculating page breaks...
fr: Calcul des sauts de page...

en: Can't print a line - setting on/off to default
fr: Impossible d'imprimer une ligne ; remise de on/off à leur défaut

en: Cannot add a fingering without a direction.
fr: Impossible d'ajouter un doigté sans son positionnement.

en: Cannot determine contexts to modify
fr: Impossible de déterminer le contexte à modifier.

en: Cannot find context-def \~a
fr: Impossible de repérer la définition du contexte \~a

en: Cannot have a slur inside another slur
fr: Des liaisons ne peuvent s'imbriquer

en: Cannot have negative horizon padding.  Junking.
fr: Décalage horizontal négatif interdit. On escamote.

en: Cannot have two simultaneous (closing) slurs
fr: Deux liaisons ne peuvent se terminer simultanément

en: Cannot have two simultaneous slurs
fr: Deux liaisons ne peuvent intervenir simultanément

en: Cannot redefine event class `~S'
fr: Impossible de redéfinir la classe d'événement « ~S »

en: Cannot set outside-staff-priority for element and elements' Y parent.
fr: Impossible de définir outside-staff-priority pour l'élément
      et son parent Y.

en: Change in internal property for MultiMeasureRest
fr: MultiMeasureRest : modification des propriétés internes.

en: Change stringTunings from a list of semitones to a list of pitches.
    Change tenor and baritone ukulele names in string tunings.
    Generate messages for manual conversion of vertical spacing if required.
fr: stringTunings : d'une liste de demi-tons, devient une liste de hauteurs.
    Les noms de ukulele tenor et baryton sont modifiés en accordage personnalisé.
    Génération d'un message au besoin pour les conversions liées à l'espacement vertical.

en: Changing working directory to: `%s'
fr: Modification du répertoire de travail pour
     « %s »

en: Children ~a exited with errors.
fr: Processus enfants ~a terminés avec des erreurs.

en: Clarinet fingering changed to reflect actual anatomy of instrument.
fr: Les doigtés pour clarinette sont plus adaptés à l'instrument actuel.

en: Coherent_ligature_engraver: setting `spacing-increment=0.01': ptr=%ul
fr: Coherent_ligature_engraver : initialise « spacing-increment=0.01 » : ptr=%ul

en: Compilation completed with warnings or errors
fr: Compilation menée à son terme, avec des avertissements ou erreurs.

en: Compiling `%s'...
fr: Compilation de « %s »...

en: Convert %s to LilyPond input.
fr: convertit %s au format source LilyPond.

en: Convert MusicXML from FILE.xml to LilyPond input.
    If the given filename is -, musicxml2ly reads from the command line.
fr: Convertit FICHIER.xml (MusicXML) au format LilyPond.
    Si le nom du fichier est « - », musicxml2ly lira la ligne de commande.

en: Converting MusicXML file `%s'...
fr: Conversion du fichier MusicXML « %s »...

en: Converting to LilyPond expressions...
fr: Conversion en expressions LilyPond...

en: Converting to `~a'...
fr: Conversion à « ~a »...

en: Converting to current version (%s) notations ...
fr: Conversion des notes à la version courante (%s)...

en: Converting to ~a...
fr: Conversion à ~a...

en: Copying to `~a'...
fr: Copie vers « ~a »...

en: Copyright (c) %s by
fr: Copyright (c) %s détenu par

en: Copyright (c) %s by
    %s  and others.
fr: Copyright © %s détenu par
      %s et autres.

en: Copyright (c) 2005--2022 by
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> and
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
fr: Copyright (c) 2005--2022 par
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> and
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    Ce logiciel est libre. Il est couvert par la licence GNU General Public
    License, et vous êtes libre de le modifier ou d'en distribuer des copies
    sous certaines conditions.
    Invoquez « %s --warranty » pour plus d'informations.

en: Could not find language `~a'.  Ignoring.
fr: « ~a » n'est pas une langue reconnue pour les noms de note.
      Abandon.

en: Could not find ottavation markup for %d octaves up.
fr: Aucun « markup » d'octaviation pour %d octaves de plus.

en: Could not overwrite file %s
fr: Impossible d'écraser le fichier « %s »

en: Could not start GhostScript instance!
fr: Impossible de démarrer l'instance de GhosScript !

en: Couldn't find translator type %s (should be Engraver_group, Performer_group, Score_engraver or Score_performer)
fr: Impossible de trouver un tranducteur du type %s (sont possibles :
      Engraver_group, Performer_group, Score_engraver et Score_performer).

en: Creation of a Flag grob and moving of certain Stem properties to this grob
fr: Déplacement de certaines propriétés de Stem vers le nouvel objet Flag

en: DIR
fr: RÉP

en: Dangling tie in \retrograde
fr: Liaison de prolongation ambiguë dans un \retrograde

en: Dash parameters for slurs and ties are now in 'dash-definition.
fr: Les paramètres du pointillé des liaisons sont gérés par 'dash-details.

en: Defaulting to 'any-octave.
fr: Application de la valeur par défaut 'any-octave.

en: Different CFF fonts which have the same name `~a' has been detected. The font cannot be embedded.
fr: Plusieurs fontes CFF s'appellent « ~a ».
      La fonte ne peut être embarquée.

en: Directly parsing 'CFF' table of font.
fr: Analyse en direct de la table CFF de la fonte.

en: Dissecting...
fr: Dissection en cours...

en: Distributed under terms of the GNU General Public License.
fr: Distribué selon les termes de la GNU General Public License.

en: Do something like: %s
fr: Faites quelque chose comme : %s

en: Drawing systems...
fr: Dessin des systèmes...

en: Dropping surplus alteration symbols for bass figure.
fr: Escamottage des symboles d'altération superflus de la basse chiffrée.

en: Dropping unattachable %s
fr: Suppression de %s non attachable

en: Drum notation
fr: Notation de percussions

en: Drum notation changes, Removing \chordmodifiers, \notenames.
    Harmonic notes. Thread context removed. Lyrics context removed.
fr: Changements de notation pour percussions. Suppression de \chordmodifiers
    et \notenames. Notes harmoniques. Contextes Thread et Lyrics supprimés.

en: Drums found. Enclose drum notes in \drummode
fr: Il y a des percussions. Encadrer leurs notes dans un \drummode.

en: EOF found inside a comment
fr: Fin de fichier (EOF) à l'intérieur du commentaire

en: EOF found inside string
fr: Fin de fichier (EOF) à l'intérieur d'une chaîne

en: Element count %zu
fr: %zu éléments dénombrés.

en: Element count %zu (spanners %zu)
fr: %zu éléments dénombrés (%zu extensions)

en: Eliminate beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings and \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"
fr: Élimination de beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping,
    \overrideBeamSettings et \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"

en: Embedding CFF font `~a'.
fr: Embarquement de la fonte « ~a ».

en: Encountered closing slur, but no slur is open
fr: Terminaison d'une liaison qui n'a pas été débutée

en: Encountered file created by %s, containing wrong beaming information. All beaming information in the MusicXML file will be ignored
fr: Détection d'un fichier créé par %s et contenant des informations de ligature erronées. Toutes les informations de ligature du fichier MusicXML seront ignorées.

en: Encountered note at %s without type and duration(=%s)
fr: Une note se trouve en %s, sans type ni durée (=%s)

en: Encountered rational duration with denominator %s, unable to convert to lilypond duration
fr: Durée rationnelle au dénominateur de %s détectée ;
      impossible de traduire en durée LilyPond

en: Encountered unprocessed marker %s
fr: Détection d'un marqueur non traité : %s

en: Enigma Transport Format is a format used by Coda Music Technology's
    Finale product.  etf2ly converts a subset of ETF to a ready-to-use LilyPond file.
fr: Enigma Transport Format est utilisé par Finale, de Coda Music Technology.
    etf2ly convertit partiellement un fichier ETF en un fichier LilyPond
    exploitable.

en: Error in beam quanting.  Expected (~S,~S) found ~S.
fr: Erreur de définition de ligature : attendait (~S,~S), ~S trouvé.

en: Error in beam quanting.  Expected ~S 0, found ~S.
fr: Erreur de définition de ligature : attendait ~S 0, repéré ~S.

en: Error when running GhostScript command!
fr: Erreur lors de l'exécution de la commande GhostScript.

en: Error while converting
fr: Erreur lors de la conversion

en: Event class should be a list
fr: La classe d'événement devrait être une liste

en: Examples
fr: Exemples

en: Examples:
fr: Exemples :

en: Exiting (%d)...
fr: Fin d'exécution (%d)...

en: Exiting current GhostScript instance...
fr: Sortie de l'instance GhostScript en cours...

en: Exporting font file `~a'.
fr: Export du fichier de fontes « ~a ».

en: FIELD
fr: CHAMP

en: FILE
fr: FICHIER

en: FILTER
fr: FILTRE

en: FT_Get_CID_From_Glyph_Index () error: %s
    Skipping glyph U+%04X, file %s
fr: erreur de FT_Get_CID_From_Glyph_Index () : %s
    Escamotage du glyphe U+%04X, fichier %s

en: FT_Get_Glyph_Name () Freetype error: %s
fr: erreur Freetype FT_Get_Glyph_Name () : %s

en: FT_Get_Glyph_Name () error: %s
fr: Erreur FT_Get_Glyph_Name () : %s

en: Factor ~a needs to be an integer value.
fr: Le facteur ~a doit être un nombre entier.

en: Failed octave check, got:
fr: échec de la vérification d'octave, a obtenu :

en: File `~a' already exists, skipping...
fr: Le fichier « ~a » existe déjà, on passe.

en: Find the index between @var{start} and @var{end} (an integer)
    which produces the closest match to @var{target-val} if
    applied to function @var{getter}.
fr: Recherche un index compris entre @var{début} et @var{fin}
      (nombre entier) qui soit le plus proche de @var{valeur-cible}
      lorsqu'appliqué à la fonction @var{appelant}.

en: Finding the ideal number of pages...
fr: Détermination du nombre optimal de pages...

en: Fitting music on %zu or %zu pages...
fr: Répartition de la musique sur %zu à %zu pages...

en: Fitting music on %zu pages...
fr: Répartition de la musique sur %zu pages...

en: Fitting music on 1 page...
fr: Répartition de la musique sur une page...

en: Flag.transparent and Flag.color inherit from Stem
fr: Flag.transparent et Flag.color héritent de Stem

en: Font directory `~a' already exists.
fr: Répertoire de fontes « ~a » déjà présent.

en: Font export directory `~a' already exists.
fr: Répertoire d'export des fontes « ~a » déjà présent.

en: Font file `~a' already exists, skipping...
fr: Fichier de fonte « ~a » déjà présent. On passe.

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because it is an OpenType/CFF Collection (OTC) font.
fr: La fonte ~a ne peut être chargée via Ghostscript,
      c'est une fonte OpenType/CFF Collection (OTC).

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because its font-index (~a) is not zero.
fr: La fonte ~a ne peut être chargée via Ghostscript,
      son index (~a) étant différent de zéro.

en: Font ~a cannot be used in PostScript resource directory because it is unknown format.
fr: La fonte ~a ne peut s'utiliser dans le répertoire de ressources PostScript pour cause de format inconnu.

en: Font ~a cannot be used via Ghostscript because it is a TrueType font that does not have glyph names.
fr: La fonte ~a ne peut être utilisée via Ghostscript,
      c'est une fonte TrueType sans nom de glyphe.

en: Font ~a is TrueType font, skipping...
fr: « ~a » est une fonte TrueType, on passe...

en: For more information, see %s
fr: Pour plus d'informations, voir %s

en: Found infinity or nan in output.  Substituting 0.0
fr: Détection d'une valeur infini ou non numérique. Substitution par 0.0

en: FreeType error: %s
fr: Erreur FreeType : %s

en: FreeType face has no PostScript font name
fr: Caractère FreeType sans nom de police PostScript

en: Glyph has no name, but font supports glyph naming.
    Skipping glyph U+%04X, file %s
fr: Le glyphe n'a pas de nom alors que la fonte prend en charge leur nommage.
      Glyphe U+%04X ignoré dans le fichier « %s »

en: Glyph must have a unicode value
fr: Un glyphe doit avoir une valeur unicode

en: Grace note with no following music: %s
fr: Apoggiature non suivie de musique : %s

en: Grob `%s' has no interface for property `%s'
fr: L'objet graphique (Grob) « %s »
      n'a pas d'interface pour la propriété « %s »

en: Grob count %zu
fr: %zu objets graphiques (grob) dénombrés.

en: Guile signaled an error for the expression beginning here
fr: Guile a signalé une erreur pour l'expression débutant ici

en: Handling of non-automatic footnotes.
fr: Gestion des notes de bas de page non automatisée.

en: Harmonic parentheses are part of the TabNoteHead grob.
fr: Les parenthèses harmoniques sont attachées au grob TabNoteHead.

en: HarmonicParenthesesItem has been eliminated.
fr: Élimination de HarmonicParenthesesItem.

en: Harp pedal diagram contains dividers at positions ~a.  Normally, there is only one divider after the third pedal.
fr: Ce diagramme de pédalier de harpe contient des séparateurs aux
      positions ~a. Il y en a normalement un seul, après la troisième.

en: Harp pedal diagram contains ~a pedals rather than the usual 7.
fr: Ce diagramme pour harpe contient ~a pédales, au lieu des 7 habituelles.

en: Harp pedal diagram does not contain a divider (usually after third pedal).
fr: Ce diagramme de pédalier de harpe ne contient pas de séparateur
      (normalement après la troisième pédale).

en: ISO 216, A series
fr: La série A « ISO 216 »

en: ISO 216, B series
fr: La série B « ISO 216 »

en: ISO 269, C series
fr: La série C standard « ISO 269 »

en: If @var{music} is a single pitch, inverts it about @var{around}
    and transposes from @var{around} to @var{to}.
fr: Si @var{musique} est une hauteur unique, l'inverser d'après @var{hauteur-pivot}
      et transposer de @var{hauteur-pivot} à @var{hauteur-arrivée}.

en: If FILE is `-', read from standard input.
fr: Lit l'entrée standard si FICHIER égale « - »

en: If independent mark sequences are desired, use multiple Mark_tracking_translators.
fr: Pour gérer des séquences indépendantes de marques,
      utiliser plusieurs Mark_tracking_translators.

en: If you are using non-automatic footnotes, make sure to set footnote-auto-numbering = ##f in the paper block.
fr: Pour une gestion non automatisée des notes de bas de page, n'oubliez pas
    de mentionner footnote-auto-numbering = ##f dans le bloc \paper.

en: Ignoring Vertical_align_engraver in VerticalAxisGroup
fr: Vertical_align_engraver dans le VerticalAxisGroup ignoré

en: Ignoring grob for slur: %s.  avoid-slur not set?
fr: Objet graphique (grob) non concerné par la liaison : %s.
      avoid-slur non définie ?

en: Ignoring non-music expression
fr: Expression non musicale ignorée

en: Ignoring note in tablature.
fr: Cette note sera ignorée dans la tablature.

en: Ignoring string request and recalculating.
fr: Cette corde sera ignorée et redéfinie.

en: Incomplete keyAlterationOrder for key signature
fr: Propriété keyAlterationOrder incomplète pour cette armure.

en: Initializing FontConfig...
fr: Initialisation de FontConfig...

en: Initializing embedded CFF font list.
fr: Initialisation de la liste des fontes CFF à empaqueter.

en: Input file %s is compressed, extracting raw MusicXML data
fr: Le fichier d'entrée (%s) est compressé.
      Extraction des données MusicXML brutes

en: Input is compressed, extracting raw MusicXML data from stdin
fr: Le fichier d'entrée est compressé.
      Extraction des données MusicXML brutes à partir de stdin

en: Interpreting music...
fr: Interprétation en cours de la musique...

en: Invalid octave shift size found: %s. Using no shift.
fr: Décalage d'octave invalide : %s. Décalage non appliqué.

en: Invalid version string "~a"
fr: Numérotation de version "~a" invalide

en: Invoking `%s'
fr: Appel de « %s »

en: Invoking `~a'...
fr: Appel de « ~a »...

en: It comes with NO WARRANTY.
fr: Le logiciel est distribué SANS GARANTIE.

en: KEY
fr: CLÉ

en: Key alteration octave given for a non-existing alteration nr. %s, available numbers: %s!
fr: Octave d'altération indiquée pour une altération numéro %s inexistante ;
      index d'altération disponibles : 1 à %s

en: LILYPONDPREFIX is obsolete, use LILYPOND_DATADIR
fr: LILYPONDPREFIX est obsolète, utiliser LILYPOND_DATADIR

en: Language does not support microtones contained in the piece
fr: Le langage ne prend pas en charge les microintervalles de ce morceau

en: Layout output to `%s'...
fr: Sortie mise en page vers « %s »...

en: Layout output to `~a'...
fr: Sortie mise en page vers « ~a »...

en: LilyPond produces beautiful music notation.
fr: LilyPond produit une jolie notation musicale.

en: LilyPond source must be UTF-8
fr: Le fichier source LilyPond doit être codé en UTF-8.

en: Linking files...
fr: Liaison des fichiers...

en: Log level set to %d
fr: Niveau de journalisation fixé à %d

en: MIDI channel wrapped around
fr: Bouclage du canal MIDI

en: MIDI output to `%s'...
fr: Sortie MIDI vers « %s »...

en: Making CIDFont directory `~a'.
fr: Ajout d'un répertoire de fontes CID « ~a »

en: Making Font directory `~a'.
fr: Création du répertoire de fontes « ~a ».

en: Making PostScript resource directory `~a'.
fr: Création du répertoire de ressources PostScript « ~a ».

en: Making font export directory `~a'.
fr: Création du répertoire d'export de fontes « ~a ».

en: Malformed path for path stencil.
fr: Chemin non conforme pour path stencil.

en: Markup depth exceeds maximal value of %zu; Markup: %s
fr: Cascade de « markups » dépassant la valeur maximale de %zu ;
      markup : %s

en: Metronome marks with complex relations (<metronome-note> in MusicXML) are not yet implemented.
fr: Les indications métronomiques aux relations complexes (<metronome-note> pour
    MusicXML) n'ont pas encore été implémentées.

en: Mismatch of GhostScript arguments!
fr: Incohérence des arguments à GhostScript !

en: Missing files: %s
fr: Fichier absent : %s

en: Missing fret for pitch ~a on string ~a
fr: Aucun fret pour « ~a » sur la corde « ~a »

en: Missing music in \score
fr: Il n'y a pas de musique dans ce \score

en: More Scheme function renaming
fr: Renommage d'autres fonctions Scheme

en: More alternatives than repeats.  Junking excess alternatives
fr: Plus d'alternatives que de répétitions.
      Escamotage des alternatives surnuméraires.

en: Move size, thickness, and graphic to properties.  Argument should be just the key list.
fr: Taille, épaisseur et graphique sont des propriétés.
    L'argument devrait ne contenir que la liste des clés.

en: Music font has not been installed properly.
fr: Les fontes musicales n'ont pas été installées correctement.

en: Music unsuitable for context-mod
fr: Inadéquation entre la musique et le context-mod

en: Music unsuitable for output-def
fr: Inadéquation entre la musique et le output-def

en: Must be footnote-event.
fr: Doit être un événement note de bas de page (footnote-event).

en: Must use #(set-paper-size .. ) within \paper { ... }
fr: #(set-paper-size ..) doit être dans la section \paper { ... }

en: Negative fret for pitch ~a on string ~a
fr: La hauteur « ~a » sur la corde « ~a » donne un fret négatif

en: Negative skip %s (from position %s to %s)
fr: Retour en arrière de %s (partant de %s et jusqu'à %s)

en: Negative skip found: from %s to %s, difference is %s
fr: Retour en arrière, de %s à %s ; différence = %s

en: New relative mode,
    Postfix articulations, new text markup syntax, new chord syntax.
fr: Nouveau mode relatif, articulations Postfix,
    nouvelle syntaxe des étiquettes de texte, nouvelle syntaxe d'accord.

en: No glyph found for alteration: %s
fr: Pas de glyphe pour l'altération « %s »

en: No grob definition found for `%s'.
fr: absence de définition pour l'objet graphique « %s ».

en: No label for fret ~a (on string ~a);
    only ~a fret labels provided
fr: Pas d'étiquette correspondant au fret « ~a » (corde de « ~a ») ;
      les seules disponibles sont : ~a

en: No notes found to start from,
    ignoring. If you want to bend an open string, consider to override/tweak the
    'bend-me property.
fr: Pas de note sur laquelle débuter, on ignore. Pour un bend sur une corde
      à vide, considérez un override ou un tweak sur la propriété 'bend-me

en: No open string for pitch ~a
fr: Pas de corde à vide pour la hauteur « ~a »

en: No relocation config directory '%s'
fr: Répertoire de relocalisation « %s » absent

en: No span bar glyph defined for bar glyph '~a'; ignoring.
fr: Le glyphe de barre « ~a » ne comporte pas de glyphe d'extension ;
      on l'ignore.

en: No string for pitch ~a (given frets ~a)
fr: Aucune corde ne contient la hauteur « ~a » avec un fret « ~a »

en: No such directory '%s' for %s
fr: Répertoire inexistant : « %s » pour %s

en: No such file '%s' for %s
fr: Fichier inexistant : « %s » pour %s

en: No tremolo to end
fr: Aucun trémolo à terminer

en: No tuplet to end
fr: Aucun n-olet à terminer

en: North American architectural sizes
fr: Formats nord américains pour l'architecture

en: North American paper sizes
fr: Formats nord américains

en: Not a markup command: ~A
fr: ~A n'est pas une fonction de type « markup »

en: Not a markup function
fr: Ce n'est pas une fonction de type « markup »

en: Not drawing a box with negative dimension, %.2f by %.2f.
fr: La boîte aux dimensions négatives, %.2f par %.2f, ne sera pas dessinée.

en: Not enough space to print a nice arrow.
    Please consider to increase 'minimum-length or decrease 'arrow-length.
fr: Il n'y a pas assez de place pour une belle flêche.
    Augmenter 'minimum-length ou diminuer 'arrow-length serait judicieux.

en: Not smart enough to convert %s.
fr: Pas assez intelligent pour convertir « %s ».

en: NoteEvent without pitch
fr: NoteEvent sans hauteur

en: Now "output-attributes" (association list) is used instead.
fr: Désormais, c'est "output-attributes" (liste assiciative) qui sert.

en: Open fret on string ~a has finger of ~a
fr: Le fret ouvert sur la corde ~a donne un doigté de ~a

en: Options:
fr: Options :

en: Or save as UTF-8 in your editor
fr: ou sauvegardez au format UTF-8 à l'aide de votre éditeur

en: Other sizes, including antique sizes still used in the United Kingdom
fr: Formats anciens, toujours en vigueur au Royaume Uni

en: Output function not implemented
fr: Fonction de production non implémentée.

en: Output to `%s'
fr: Fichier de sortie : « %s »

en: Output would overwrite input file; use --output.
fr: La sortie va écraser le fichier d'entrée ; utiliser --output

en: PA4-based sizes
fr: Formats de base PA4

en: PS backend does not support SVG format
fr: Le moteur PS ne prend pas en charge le format SVG.

en: Page layout has been changed, using paper size and margins.
    textheight is no longer used.
fr: La mise en page a été modifiée, utilisant la taille du papier et les marges.
    « textheight » n'est plus utilisé.

en: Paper_outputter elapsed time: %.2f seconds
fr: temps d'activité de Paper_outputter : %.2f secondes

en: Parsing...
fr: Analyse...

en: Please consider to increase 'minimum-length
fr: Augmenter 'minimum-length serait judicieux

en: Please refer to the manual for details, and update manually.
fr: Consultez le manuel pour plus de détails,
      et faites la mise à jour manuellement.

en: Possible typo in fret-diagram '~a'
fr: Probable coquille dans le diagramme de fret « ~a »

en: PostScript resource directory `~a' already exists.
fr: Le répertoire de ressources PostScript « ~a » existe déjà.

en: Preparing Ghostscript command to `~a': ~a
fr: Préparation de la commande GhostScript pour « ~a » :
      ~a

en: Preparing font ~a in PostScript resource directory for subfont ~a of file `~a'...
fr: Préparation de la fonte ~a dans le répertoire de ressources PostScript
      pour le sous-ensemble ~a du fichier « ~a »...

en: Preprocessing graphical objects...
fr: Pré-traitement des éléments graphiques...

en: Previously the "id" grob property (string) was used for SVG output.
fr: Auparavant, la propriété de grob "id" (chaîne) servait pour le SVG.

en: Print log messages according to LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (default), DEBUG)
fr: Afficher les informations selon le niveau de LOGLEVEL
    (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (par défaut), DEBUG)

en: Process LilyPond snippets in hybrid HTML, LaTeX, texinfo or DocBook document.
fr: Traite les extraits LilyPond dans un document HTML hybride, LaTeX,
    texinfo ou Docbook.

en: Processing %s.ly
fr: Traitement de « %s.ly »

en: Processing `%s'
fr: Traitement de « %s »

en: Processing `%s'...
fr: Traitement de « %s »...

en: Processing `~a'
fr: Traitement de « ~a »

en: Processing include `%s'
fr: Traitement de l'inclusion de « %s »

en: Processing ~S...
fr: Traitement de « ~S »...

en: Processing...
fr: Traitement...

en: Property setting syntax in \translator{ }
fr: Syntaxe pour régler une propriété dans \translator{ }

en: Re-defining dash%s using a string is deprecated. Please try replacing "%s" by \%s or run convert-ly.
fr: Redéfinir dash%s avec une chaîne est obsolète. Essayez plutôt de
     remplacer "%s" par \%s ou exécutez convert-ly.

en: Reading MusicXML from %s ...
fr: Lecture du fichier MusicXML « %s »...

en: Reading MusicXML from Standard input ...
fr: Lecture du fichier MusicXML à partir de l'entrée standard...

en: Reading `%s'
fr: Lecture en cours de « %s »

en: Remove - before articulation
fr: Retrait du - précédant l'articulation

en: Remove \paper variables head-separation and foot-separation.
fr: Suppression des variables de \paper head-separation et foot-separation.

en: Remove callbacks property, deprecate XY-extent-callback.
fr: Suppression des propriétés de rappel, les XY-extent-callback sont obsolètes.

en: Remove context from overrideTimeSignatureSettings and revertTimeSignatureSettings.
fr: Suppression du contexte dans overrideTimeSignatureSettings et revertTimeSignatureSettings.

en: Remove obsolete engravers/translators: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer and String_number_engraver.
    New vertical spacing variables.
fr: Suppression des graveurs/traducteurs obsolètes Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer et String_number_engraver.
    Apparition de nouvelles variables pour l'espacement vertical.

en: Remove oldaddlyrics
fr: Suppression de oldaddlyrics

en: Removing `%s'
fr: Suppression de « %s »

en: Rename accidental glyphs, use glyph-name-alist.
fr: Renommage des glyphes d'altération, utilisation de glyph-name-alist.

en: Rename space to basic-distance in various spacing alists.
    Remove HarmonicParenthesesItem grob.
fr: space est renommé basic-distance dans diverses variables liées à l'espacement.
    Suppression du grob HarmonicParenthesesItem.

en: Rename vertical spacing grob properties.
fr: Renommage des propriétés d'objet en matière d'espacement vertical.

en: Rename vertical spacing variables.
    Add fretboard-table argument to savePredefinedFretboard.
fr: Renommage des variables d'espacement vertical.
    Ajout de l'argument fretboard-table à savePredefinedFretboard.

en: Renaming input to: `%s'
fr: L'entrée a été renommée en « %s »

en: Replace bar-size with bar-extent.
fr: bar-size devient bar-extent.

en: Replacement '~a' is allowed in the last argument of a bar line definition only.
fr: Le remplacement « ~a » n'est autorisé qu'en dernier argument
      dans la définition d'une barre de mesure.

en: Report bugs via %s
fr: Signalez tout bogue, en français à
     http://lilypond-french-users.1298960.n2.nabble.com/
    ou en anglais à
    %s

en: Requested color '~a' is not defined!
fr: La couleur « ~a » demandée n'existe pas !

en: Requested string for pitch requires negative fret: string ~a pitch ~a
fr: Hauteur et corde requises demandent un fret négatif :
      corde « ~a » hauteur « ~a »

en: Running %s...
fr: Exécution de %s...

en: Running GhostScript command: %s
fr: Commande GhostScript en cours : %s

en: Running `%s' on file `%s' to detect default page settings.
fr: Traitement par « %s » du fichier « %s »
      pour déterminer la mise en page par défaut.

en: Running texi2pdf on file %s to detect default page settings.
fr: Traitement de « %s » par texi2pdf pour détecter la mise en page par défaut.

en: Running through filter `%s'
fr: Passage par le filtre « %s »

en: Scheme grob function renaming
fr: Renommage de fonction grob Scheme

en: Search path `%s'
fr: Chemin de recherche : « %s »

en: Segment header of the Type 1 (PFB) font is broken.
fr: Entête de segment de la fonte Type 1 (PFB) tronqué.

en: Segment length of the Type 1 (PFB) font is too long.
fr: Taille de segment de la fonte Type 1 (PFB) trop long.

en: Segment type of the Type 1 (PFB) font is unknown.
fr: Type de segment de la fonte Type 1 (PFB) inconnu.

en: Select note names language.
fr: Sélection de la langue des noms de note.

en: Senza-misura time signatures are not yet supported!
fr: Les métriques « senza-misura » ne sont pas prises en charge.

en: Setting LilyPond's loglevel to %s
fr: Niveau de journalisation de LilyPond fixé à %s

en: Setting LilyPond's loglevel to %s (from environment variable LILYPOND_LOGLEVEL)
fr: Détermination du niveau de journalisation de LilyPond à %s
    (à partir de la variable d'environnement LILYPOND_LOGLEVEL)

en: Setting LilyPond's output to --verbose, implied by lilypond-book's setting
fr: Utilisation de l'option LilyPond --verbose (réglage implicite de lilypond-book)

en: Setting loglevel to %s
fr: Niveau de journalisation fixé à %s

en: Sizes by IEEE Printer Working Group, for children's writing
fr: Formats définis par le @emph{IEEE Printer Working Group}, à l'usage des enfants

en: Skipping UTF-8 BOM
fr: Escamotage d'UTF-8 BOM

en: Spurious expression in \score
fr: Expression invalide dans \score

en: Spurious garbage following chord: ~A
fr: Information incompréhensible à la suite de l'accord « ~A »

en: Staff-padding now controls the distance to the baseline, not the nearest point.
fr: Staff-padding contrôle désormais la distance par rapport à la ligne de
      base, au lieu du point le plus proche.

en: Staff_margin_engraver deprecated, use Instrument_name_engraver
fr: Staff_margin_engraver est obsolète ; utiliser Instrument_name_engraver

en: Starting GhostScript instance with arguments: %s
fr: Lancement d'une instance GhostScript avec en argument :
      %s

en: Stopping at last successful rule
fr: Arrêt à la dernière règle appliquée avec succès

en: String ~a out of range 1-~a, ignoring
fr: Corde ~a hors de la plage 1-~a, on l'ignore.

en: Subsitute font name: %s => %s
fr: Substitution de nom de fonte : %s => %s

en: Success: compilation successfully completed
fr: Compilation menée à son terme, avec succès.

en: Swap < > and << >>
fr: Interchanger < > et << >>

en: Syntax changes for \addChordShape and \chord-shape
fr: Changement de syntaxe pour \addChordShape et \chord-shape

en: TABCLEFNAME
fr: TABCLEFNOM

en: TOPITCH
fr: AHAUTEUR

en: The --relocate option is no longer relevant.
fr: L'option --relocate n'est plus pertinente.

en: The alist for Staff.keySignature is no longer in reversed order.
fr: La liste associative pour Staff.keySignature n'est plus en ordre inverse.

en: The alteration field of Scheme pitches was multiplied by 2
    to support quarter tone accidentals.  You must update the following constructs manually:
    
    * calls of ly:make-pitch and ly:pitch-alteration
    * keySignature settings made with \property
fr: Pour pouvoir tenir compte des quarts de ton en codage Scheme,
    le nombre d'arguments d'une altération a été doublé.
    Les constructions suivantes doivent être adaptées manuellement :
    
    * appels à ly:make-pitch et ly:pitch-alteration
    * recours à \property pour définir keySignature

en: The function assigned to Score.metronomeMarkFunction now uses the signature
    %s
fr: La fonction assignée à Score.metronomeMarkFunction utilise la signature
    %s

en: The ly.error log is as follows:
fr: Voici le journal d'erreurs ly.error :

en: There was %d error. | There were %d errors.
fr[0]: Il y a %d erreur.
fr[1]: Il y a %d erreurs.

en: This internal property has been replaced by round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions and usable-duration-logs.
fr: Cette propriété interne est remplacée par round-up-to-longer-rest,
    round-up-exceptions et usable-duration-logs.

en: This is not a \layout {} object, ~S
fr: ~S n'est pas un objet de \layout {}

en: This ligature has a dotted head followed by a non-dotted head.  The ligature should be split after the last dotted head before this head.
fr: Cette ligature comporte une note pointée suivie d'une non pointée.
      La ligature devrait s'interrompre entre ces deux notes.

en: This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
fr: Ce logiciel est libre. Il est couvert par la licence GNU General Public
    License, et vous êtes libre de le modifier ou d'en distribuer des copies
    sous certaines conditions.
    Invoquez « %s --warranty » pour plus d'informations.

en: Time signature with more than 255 beats.  Truncating
fr: Métrique comportant plus de 255 pulsations ; on limite.

en: To use grob debug callbacks, configure with --enable-checking
fr: L'utilisation de callbacks de débogage de grob requiert de lancer
      configure avec l'option --enabble-checking

en: Track...
fr: Piste...

en: Transpose a note (numbered as @var{n}) in @var{direction}.
    @var{n} is zero-based and can be negative to count from the end.
fr: Transpose une note (numérotée @var{n}) selon @ver{direction}.
      @var{n} part de zéro et peut être négatif pour partir de la fin.

en: Try the texstrings backend
fr: Essayer le moteur texstrings (texstrings backend).

en: Tuplet brackets of curved shape are not correctly implemented
fr: La courbure des crochets de nolet n'est pas implémentée de manière optimale

en: Two extended sizes as defined in DIN 476
fr: Deux tailles étendues, définies par la « DIN 476 »

en: Typeset music and/or produce MIDI from FILE.
fr: Composer la musique ou jouer en format MIDI à partir du FICHIER

en: USER,GROUP,JAIL,DIR
fr: USER,GROUP,CAGE,RÉP

en: Unable to auto-detect default settings:
fr: Impossible de détecter automatiquement les réglages par défaut :

en: Unable to auto-detect default settings:
    %s
fr: Impossible de détecter automatiquement les réglages par défaut :
      %s

en: Unable to convert alteration %s to a lilypond expression
fr: Impossible de convertir l'altération %s en expression LilyPond

en: Unable to convert chord type %s to lilypond.
fr: Impossible de convertir le type d'accord %s au format LilyPond

en: Unable to extract key signature!
fr: Impossible de déterminer l'armure.

en: Unable to find input file %s
fr: Impossible de trouver le fichier d'entrée « %s »

en: Unable to find instrument for ID=%s
fr: Aucun instrument ne correspond à l'ID %s

en: Unable to interpret time signature! Falling back to 4/4.
fr: Métrique non interprétable ; retour au 4/4.

en: Unattached %s
fr: %s non attaché

en: Unbound BendSpanner, ignoring
fr: Indication de désinence (BendSpanner) sans rattachement, on l'ignore.

en: Undefined parent event class `~S'
fr: Classe d'événement parente « ~S » non définie

en: Unfinished main input
fr: Fichier principal non fini

en: Unhandled entry in harp-pedal: ~a
fr: Saisie de pédale de harpe non gérée : ~a

en: Unify fetaNumber and fetaDynamic encodings
fr: Uniformisation des encodages de fetaNumber et fetaDynamic.

en: Uninitialized variable `%s' in module (%s)
fr: Variable « %s » dans le module « %s » non initialisée

en: Unknown interface `%s'
fr: Interface inconnue : « %s »

en: Unknown metronome mark, ignoring
fr: Indication métronomique inconnue et ignorée.

en: Unknown octaveness type: ~S
fr: Octave inconnue : « ~S »

en: Unknown or invalid loglevel '%s'
fr: « %s » n'est pas un niveau de journalisation reconnu.

en: Unknown paper size: ~a
fr: Format de papier inconnu : ~a

en: Unknown pixmap format ~a
fr: Format pixmax inconnu : ~a

en: Unknown relocation command '%s'
fr: Commande de relocalisation « %s » inconnue

en: Unprocessed PartGroupInfo %s encountered
fr: PartGroupInfo %s détecté, mais non traité

en: Update LilyPond input to newer version.  By default, update from the
    version taken from the \version command, to the current LilyPond version.
fr: Mettre à jour le fichier source vers une version plus récente.
    Par défaut, de la version indiquée par la commande \version
    vers la version courante de LilyPond.

en: Updating font into: ~a
fr: Actualisation de la fonte dans « ~a »

en: Usage: %s
fr: Utilisation : %s

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
fr: Utilisation : %s [OPTIONS]... FICHIER...

en: Usage: lilypond-invoke-editor textedit://FILE:LINE:CHAR:COLUMN
    
    Visit a file and position the cursor.
    
    Options:
      -h, --help          show this help
      -v, --version       show version
fr: Utilisation : lilypond-invoke-editor textedit://FILE:LINE:CHAR:COLUMN
    
    Ouvri un fichier et positionner le curseur.
    
    Options :
      -h, --help          afficher cette aide
      -v, --version       afficher le numéro de version

en: Use
    
    %s
fr: Utiliser dorénavant
    
    %s

en: Use #'style not #'dash-fraction to select solid/dashed lines.
fr: Pour des lignes continues ou pointillées, utilisez #'style, pas #'dash-fraction.

en: Use %s
fr: Utilisation de %s

en: Use Scheme code to construct arbitrary note events.
fr: Utilisation de code Scheme pour construire des événements note arbitraires.

en: Use \override ... #'style = #'line for solid lines and
fr: Utiliser \override ... #'style = #'line pour des lignes pleines, et

en: Use \set beamExceptions or \overrideTimeSignatureSettings.
fr: Utiliser \set beamExceptions ou \overrideTimeSignatureSettings.

en: Use \set beamExceptions or \revertTimeSignatureSettings.
fr: Utiliser \set beamExceptions ou \revertTimeSignatureSettings.

en: Use baseMoment and beatStructure.
fr: Utiliser baseMoment et beatStructure.

en: Use baseMoment, beatStructure, and beamExceptions.
fr: Utiliser baseMoment, beatStructure et beamExceptions.

en: Use grob closures iso. XY-offset-callbacks.
fr: Utilisation des clôtures de grob comme avec XY-offset-callbacks.

en: Use the `alignment-offsets' sub-property of
fr: Utiliser la sous-propriété « alignment-offsets » de

en: Using `~a' note names...
fr: Utilisation de « ~a » pour le nom des notes...

en: Vertical spacing changes might affect user-defined contexts.
fr: Les modifications apportées à l'espacement vertical peuvent mettre en
    péril certains contextes personnalisés.

en: Vertical spacing no longer depends on the Y-extent of a VerticalAxisGroup.
fr: L'espacement vertical ne dépend plus du Y-extent d'un VerticalAxisGroup.

en: Whole-note tremolo may collide with simultaneous notes.
fr: Trémolo sur ronde pouvant entrer en collision avec des notes simultanées.

en: Woodwind diagrams: Changes to the clarinet diagram.
fr: Diagrammes pour vents : modifications touchant la clarinette.

en: Woodwind diagrams: Move size, thickness, and graphic from argument list to properties.
    Deprecate negative dash-period for hidden lines: use #'style = #'none instead.
fr: Diagramme pour vent : taille, épaisseur et graphique deviennent des propriétés.
    Dépréciation des longueurs de tiret négatives pour des lignes masquées ;
    utiliser désormais #'style = #'none

en: Writing `%s'...
fr: Écriture de « %s »...

en: Writing graph to `~a'...
fr: Écriture du graphique dans « ~a »...

en: Writing header field `~a' to `~a'...
fr: Écriture du champ d'entête « ~a » dans « ~a »...

en: Writing snippets...
fr: Écriture des extraits...

en: Writing ~S...
fr: Écriture de « ~S »...

en: Writing ~a...
fr: Écriture de « ~a »...

en: You found a bug? Please read %s
fr: Pour signaler un bogue, suivez les instructions sur cette page
    si vous maîtrisez l'anglais :
      %s
    ou écrivez à la liste francophone des utilisateurs :
      https://lists.gnu.org/mailman/listinfo/lilypond-user-fr

en: \%s ignored
fr: \%s ignoré

en: \applycontext argument is not a procedure
fr: l'argument \applycontext n'est pas une procédure

en: \bar "." now produces a thick barline
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Dash parameters for slurs and ties are now in dash-definition
fr: \bar "." produit désormais une barre épaisse.
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Les paramètres du pointillé des liaisons sont gérés par dash-definition.

en: \bar "." now produces a thick barline.
fr: \bar "." produit désormais une barre épaisse.

en: \cresc etc. are now postfix operators
fr: \cresc etc. sont désormais des opérateurs postfix

en: \encoding: smart recode latin1..utf-8. Remove ly:point-and-click
fr: \encoding : recodage de latin1 à utf-8.
    Suppression de ly:point-and-click

en: \foo -> \foomode (for chords, notes, etc.)
    fold \new FooContext \foomode into \foo.
fr: \toto -> \totomode (pour accords, notes, etc.)
    transforme « \new TotoContext \totomode » en \toto.

en: \header { key = concat + with + operator }
fr: \header { clé = concat + avec + opérateur }

en: \maininput not allowed outside init files
fr: \maininput n'est pas permis en dehors des fichiers d'initialisation

en: \outputproperty found,
    Please hand-edit, using
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPERTY VALUE>)
    
    as a substitution text.
fr: Un \outputproperty a été détecté ;
    éditer manuellement, en utilisant
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPRIÉTÉ VALEUR>)
    
    comme texte de substitution.

en: \paper cannot be used in \score, use \layout instead
fr: dans la section \score, utiliser \layout au lieu de \paper

en: \partcombine syntax change to \newpartcombine
fr: La syntaxe de \partcombine évolue avec \newpartcombine

en: \put-adjacent argument order
fr: ordre de l'argument \put-adjacent

en: \put-adjacent axis dir markup markup.
fr: \put-adjacent axe direction étiquette étiquette.

en: \repeat NUM Music Alternative -> \repeat FOLDSTR Music Alternative
fr: \repeat NUM Musique Alternative -> \repeat FOLDSTR Musique Alternative

en: \translator syntax
fr: syntaxe de \translator

en: \voices needs more ids
fr: \voices requiert plus d'identifiants

en: `%s' failed (%d)
fr: « %s » a échoué (%d)

en: `anti-alias-factor' must be a positive integer <= 8
fr: « anti-alias-factor » doit être un entier positif <= 8

en: `~a' failed (~a)
fr: « ~a » a échoué (~a)

en: abc2ly converts ABC music files (see
    %s) to LilyPond input.
fr: abc2ly convertit les fichiers musicaux ABC (voir
    %s) au format LilyPond.

en: accidental typesetting list must begin with context-name: %s
fr: La saisie d'une liste d'altérations accidentelles doit débuter
      par un nom de contexte : %s

en: activate midi-block in .ly file
fr: activation du bloc midi dans le fichier .ly

en: add DIR to include path
fr: ajoute le RÉP au chemin de recherche des inclusions

en: add-bar-glyph-print-procedure: glyph '~a' has to be a single ASCII character.
fr: add-bar-glyph-print-procedure : le glyphe « ~a » doit être un caractère
      ASCII simple.

en: adding note head to incompatible stem (type = %d/%d)
fr: Ajout d'une tête de note à une hampe incompatible (type = %d/%d)

en: additional bass strings are not supported by FretBoards
fr: les cordes basses additionnelles ne sont pas prises en charge par FretBoards

en: alignAboveContext not found: %s
fr: alignAboveContext non trouvé : %s

en: alignBelowContext not found: %s
fr: alignBelowContext non trouvé : %s

en: alignment-offsets has been changed to alignment-distances: you must now specify the distances between staves rather than the offset of staves.
fr: alignment-offsets est devenu alignment-distances : il faut désormais
    spécifier la distance entre les portées au lieu de leur offset.

en: all settings related to dashed lines
fr: tous les réglages concernant les lignes pointillées

en: allow tuplet durations DUR*NUM/DEN
fr: permet des n-olets de durée DUR*NUM/DEN

en: already have %s
fr: %s déjà en place

en: already have a beam
fr: ligature déjà présente

en: already have a ligature
fr: a déjà une ligature

en: already have a text spanner
fr: extension de texte déjà présente

en: already have a volta spanner, ending that one prematurely
fr: extension de reprise déjà présente, fin prématurée de celle-ci

en: already have an episema
fr: épisème déjà présent

en: already have music in score
fr: il y a déjà de la musique dans la partition

en: also already have an ended spanner
fr: a déjà une extension terminée

en: alteration not found
fr: altération non trouvée

en: alternative music expected
fr: On attendait de la musique alternative

en: an outside-staff object should have a direction, defaulting to up
fr: un objet externe à la portée devrait avoir un positionnement.
      Placé par défaut au-dessus.

en: append DIR to search path
fr: ajouter RÉPERTOIRE au chemin de recherche

en: are there two Axis_group_engravers?
fr: Axis_group_engraver redondant

en: argument of \lyricsto should contain Lyrics context
fr: les arguments de \lyricsto doivent comporter un contexte Lyrics.

en: ascending vaticana style flexa
fr: flexe de style vaticana ascendant

en: asked to compute volume at %f for dynamic span of duration %f starting at %s
fr: demande de calculer le volume à %f d'une nuance durant %f
      et débutant à %s

en: asked to compute volume at +%f for dynamic span of duration %f starting at %s
fr: demande de calculer le volume à +%f d'une nuance durant %f
      et débutant à %s

en: assertion failed: ~S
fr: erreur d'assertion : ~S

en: attempting automatic \figures conversion.  Check results!
fr: tentative de conversion automatique des \figures.
      Résultats à vérifier !

en: auto beam settings
fr: réglage des ligatures automatiques

en: automaticMelismata is turned on by default since 1.5.67.
fr: automaticMelismata est activé par défaut depuis la version 1.5.67.

en: automaticMelismata turned on by default
fr: automaticMelismata est activé par défaut.

en: bad baseMoment/beatStructure for MIDI time signature
fr: baseMoment/beatStructure erroné pour une métrique MIDI

en: bad context property path
fr: chemin erroné d'accès à la propriété de contexte

en: bad context property ~a
fr: propriété de contexte « ~a » erronée

en: bad expression type
fr: type d'expression erroné

en: bad grob property path
fr: chemin erroné d'accès à la propriété de « grob »

en: bad grob property path ~a
fr: chemin d'accès au « grob » erroné : ~a

en: bad make-music argument: ~S
fr: argument de make-music erronné : ~S

en: bad music property ~a
fr: propriété musicale ~a erronée

en: badly placed octave marks
fr: marques d'octaviation mal placées

en: barcheck failed at: %s
fr: échec du contrôle de mesure (barcheck) à %s

en: bass number expected
fr: On attendait un numéro de basse

en: be strict about success
fr: être strict sur la réussite

en: be verbose
fr: passe en mode verbeux

en: be verbose (equivalent to --loglevel=DEBUG)
fr: état verbeux (équivalent à --loglevel=DEBUG)

en: beam was started here
fr: la ligature a débuté ici

en: beamExceptions controls whole-measure beaming.
fr: Une ligature sur la mesure est gérée par beamExceptions

en: best score for this sys-count: %f
fr: meilleur résultat pour cette configuration « sys-count » : %f

en: break starting at page %d
fr: saut intervenant à la page %d

en: bump version for release
fr: sauter de version pour mise à jour

en: call-after-session used after session start
fr: call-after-session utilisé après le début de la session

en: can't create temp file in ~a after ~a times
fr: création de fichier temporaire dans ~a en échec après ~a tentatives

en: cannot add text scripts to individual note heads
fr: impossible d'ajouter du texte à des têtes de note individuelles

en: cannot allocate %lu bytes
fr: impossible d'allouer %lu octets

en: cannot apply `\~' on first head of ligature
fr: Impossible d'appliquer « \~ » à la première tête de ligature

en: cannot apply `\~' on heads with identical pitch
fr: Impossible d'appliquer « \~ » à des têtes ayant la même hauteur

en: cannot change group id to: %d: %s
fr: impossible de changer l'identifiant de groupe en %d : %s

en: cannot change user id to: %d: %s
fr: impossible de changer l'identifiant utilisateur en %d : %s

en: cannot change working directory to: %s: %s
fr: impossible de changer le répertoire de travail en %s : %s

en: cannot chroot to: %s: %s
fr: impossible de chrooter vers : %s : %s

en: cannot create context: %s
fr: impossible de trouver ou créer le contexte : %s

en: cannot create default child context: %s
fr: impossible de créer le contexte enfant par défaut : « %s »

en: cannot create temp file: %s: %s
fr: impossible de créer le fichier temporraire : %s : %s

en: cannot decypher Pango description: ~a
fr: la description de Pango ne peut être déchiffrée : ~a

en: cannot detect textwidth from LaTeX
fr: impossible d'extraire la largeur du texte à partir de LaTeX

en: cannot determine format for: %s
fr: format indéterminé pour « %s »

en: cannot determine music length
fr: impossible de déterminer la durée de la musique

en: cannot determine pitch of ligature primitive -> skipping
fr: impossible de déterminer la hauteur de la primitive de ligature -> escamotage

en: cannot embed ~S=~S
fr: intégration impossible : ~S=~S

en: cannot end %s
fr: impossible de terminer %s

en: cannot end volta spanner
fr: extension de reprise sans terminaison

en: cannot extract file matching ~a from ~a
fr: impossible d'extraire le fichier correspondant à ~a
      dans ~a

en: cannot find SVG font ~S
fr: fonte SVG ~S introuvable

en: cannot find \begin{document} in LaTeX document
fr: Impossible de trouver \begin{document} dans le document LaTeX.

en: cannot find `%s'
fr: impossible de trouver « %s »

en: cannot find context to change from: %s
fr: impossible de repérer le contexte à partir duquel basculer : %s

en: cannot find context to change to: %s
fr: impossible de repérer le contexte vers lequel basculer : %s

en: cannot find context: %s
fr: contexte « %s » introuvable

en: cannot find description for property `~S' (~S)
fr: impossible de trouver une description de la propriété « ~S »
     (~S)

en: cannot find description for property ~S (~S)
fr: impossible de trouver une description de la propriété « ~S »
     (~S)

en: cannot find file: `%s'
fr: fichier non trouvé : « %s »

en: cannot find font: `%s'
fr: fonte « %s » introuvable

en: cannot find fontconfig default config, skipping.
fr: configuratino par défaut de fontconfig non trouvée ; on passe.

en: cannot find glyph %s
fr: Glyphe %s non trouvé

en: cannot find init file: `%s'
fr: impossible de trouver le fichier d'initialisation
     « %s »

en: cannot find interface for property: ~S
fr: impossible de trouver l'interface pour la propriété « ~S »

en: cannot find line breaking that satisfies constraints
fr: impossible de trouver un saut de ligne qui satisfasse aux contraintes

en: cannot find music object: ~S
fr: impossible de trouver l'objet de type musique : ~S

en: cannot find or create context: %s
fr: impossible de trouver ou créer le contexte « %s »

en: cannot find property type-check for `%s' (%s).
fr: vérification du type de propriété pour « %s » (%s) non trouvée

en: cannot find quoted music: `~S'
fr: impossible de trouver la citation de musique « ~S »

en: cannot find start of episema
fr: impossible de trouver le début de l'épisème

en: cannot find start of ligature
fr: impossible de trouver le début de la ligature

en: cannot find start of measure spanner
fr: impossible de repérer le point de départ de l'extension de mesure

en: cannot find start of piano pedal
fr: début de la pédale de piano indéterminé

en: cannot find start of piano pedal bracket: `%s'
fr: début du crochet de la pédale de piano indéterminé : « %s »

en: cannot find start of piano pedal: `%s'
fr: début de la pédale de piano indéterminé : « %s »

en: cannot find start of text spanner
fr: impossible de repérer le point de départ de l'extension de texte

en: cannot find suitable event
fr: Aucun événement correspondant

en: cannot find: `%s'
fr: « %s » inconnu(e)

en: cannot find: ~A
fr: impossible de trouver « ~A »

en: cannot fit the first page turn onto a single page.  Consider setting first-page-number to an even number.
fr: Impossible de cadrer sur une seule page ce qui précède la première tourne.
      Envisagez de définir un numéro pair pour first-page-number.

en: cannot get CFF name
fr: nom CFF introuvable

en: cannot get CFF name from font %s
fr: nom CFF introuvable dans la fonte « %s »

en: cannot get font %s format
fr: impossible de déterminer le format de la fonte « %s »

en: cannot get group id from group name: %s: %s
fr: impossible de repérer l'identifiant groupe à partir du nom de groupe :
      %s : %s

en: cannot get postscript name
fr: nom postscript introuvable

en: cannot get user id from user name: %s: %s
fr: impossible de repérer l'identifiant utilisateur à partir du nom d'utilisateur :
      %s : %s

en: cannot have note heads and rests together on a stem
fr: impossible de superposer une note et un silence sur une même hampe

en: cannot initialize FreeType
fr: impossible d'initialiser FreeType

en: cannot load font table: %s
fr: impossible de charger la table des fontes : %s

en: cannot open file '%s', ignored
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « %s », ignoré

en: cannot open file: `%s'
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « %s »

en: cannot open font filename `%s'
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de fonte « %s »

en: cannot read %s of `%s'
fr: %s non trouvé dans « %s »

en: cannot read CFF: %s
fr: impossible de lire le CFF : %s

en: cannot rename `%s' to `%s'
fr: impossible de renommer « %s » en « %s »

en: cannot resolve rest collision: rest direction not set
fr: collision de silences insoluble : positionnement du silence indéterminée

en: cannot write to file: `%s': %s
fr: impossible d'écrire dans le fichier : « %s » : %s

en: change property definition case (eg. onevoice -> oneVoice)
fr: modifier la casse pour définir une propriété (par ex. onevoice -> oneVoice)

en: change the length|duration of notes as a function of a given time signature to make the score look faster or slower, (eg. '4/4' or '2/2')
fr: change la longueur|durée des notes en fonction d'une métrique
      pour accélérer ou ralentir la partition (par ex. 4/4 ou 2/2)

en: chroot to JAIL, become USER:GROUP
    and cd into DIR
fr: chroot dans CAGE, devenir UTILISATEUR:GROUPE
      et cd dans RÉPERTOIRE

en: clef `%s' not found
fr: clé « %s » introuvable

en: cluster syntax
fr: Syntaxe de cluster

en: compatibility mode translation: %s
fr: bascule en mode de compatibilité : %s

en: compatibility mode translation: %s=%s
fr: bascule en mode de compatibilité : %s=%s

en: compressing over-full page by %.1f staff-spaces
fr: compression du débordement de page de %.1f espaces de portée

en: conflict with event: `%s'
fr: conflit avec l'événement : « %s »

en: conflict with event: `~a'
fr: conflit avec l'événement : « ~a »

en: conflicting note group events
fr: événements de groupe de notes conflictuels

en: conflicting tag group ~a
fr: groupe de balises (tag) ~a conflictuel

en: consistent-broken-slope is now handled through the positions callback.
fr: consistent-broken-slope est désormais géré par des rappels de position.

en: context modification `~a' not documented.
fr: Modification de contexte « ~a » non documentée.

en: continuing, cross fingers
fr: poursuite ; croisons les doigts.

en: convert pitches in absolute mode
fr: convertit les hauteurs en mode absolu

en: convert pitches in relative mode (default)
fr: convertit les hauteurs en mode relatif (par défaut)

en: convert to VERSION [default: %s]
fr: convertir jusqu'à la VERSION [par défaut : %s]

en: converts '<frame>' events to a separate FretBoards voice instead of markups
fr: convertit les événements '<frame>' dans une voix FretBoards séparée
      plutôt qu'en « markups »

en: could not satisfy systems-per-page and page-count at the same time, ignoring systems-per-page
fr: incompatilité entre systems-per-page et page-count ; systems-per-page ignoré

en: count not ended before another begun
fr: comptage non terminé avant le début d'un autre

en: create PDF files for use with pdftex
fr: crée des fichiers PDF pour utilisation par pdftex

en: custos `%s' not found
fr: custode « %s » introuvable

en: deactivate string number stencil with --string-numbers f[alse]. Default is t[rue]
fr: désactive le stencil du numéro de corde avec --string-numbers f[alse].
      Valeur par défaut : t[rue]

en: debug printing
fr: affiche des informations de débogage

en: decrescendo too small
fr: decrescendo trop petit

en: default '~a of ~a is ~a and can't be offset
fr: '~a par défaut pour ~a est ~a ;
       elle ne supporte pas l'offset

en: default child context begins a cycle: %s
fr: le contexte enfant par défaut débute un cycle : %s

en: define-session used after session start
fr: define-session utilisé après le début de la session

en: deprecate %s
fr: %s obsolète

en: deprecate %s
fr: %s obsolète

en: deprecate \tempo in \midi
fr: \tempo au sein d'une section \midi est obsolète

en: deprecate cautionary-style. Use AccidentalCautionary properties
fr: cautionary-style est désuet. Utilisation des propriétés AccidentalCautionary.

en: deprecated %s
fr: %s est obsolète

en: deprecated \textstyle, new \key syntax
fr: \textstyle est obsolète ; utiliser désormais la syntaxe \key

en: deprecated ly-option used: %s
fr: option ly-option obsolète : %s

en: deprecated ly-option used: %s=%s
fr: option ly-option obsolète : %s=%s

en: deprecated: missing `.' in property path %s
fr: abandonné : absence du « . » dans le chemin à la propriété %s

en: direction of %s invalid: %d
fr: l'orientation de %s n'est pas valide : %d

en: direction of grob %s must be UP or DOWN; using UP
fr: le positionnement de l'objet %s doit être UP ou DOWN ; utilisation de UP

en: discarding event: `%s'
fr: rejet d'un événement : « %s »

en: discarding event: `~a'
fr: rejet d'un événement : « ~a »

en: do not add \version command if missing
fr: ne pas ajouter la commande \version si elle est absente

en: do not convert beaming information, use lilypond's automatic beaming instead
fr: ne convertit pas les informations de ligature ;
      laisse LilyPond gérer les ligatures automatiques

en: do not convert directions (^, _ or -) for articulations, dynamics, etc.
fr: ne convertit pas les positionnements (^, _ ou -) des articulations,
      nuances etc.

en: do not convert exact vertical positions of rests
fr: ne convertit pas le positionnement absolu des silences

en: do not convert the exact page layout and breaks (shortcut for "--nsb --npb --npm" options)
fr: ne convertit pas les sauts et la mise en page
      (raccourci des options "--nsb --npb")

en: do not fail if no PNG images are found for EPS files
fr: désactive la mise en échec en l’absence d’images PNG
    correspondant aux fichiers EPS

en: do not fail if no lilypond output is found
fr: désactive la mise en échec en l’absence de sortie de lilypond

en: do not have that many brackets
fr: il ne devrait pas y avoir autant de crochets

en: do not know how to embed font ~s ~s ~s
fr: impossible d'intégrer les fontes ~s ~s ~s

en: do not know how to embed ~S=~S
fr: imposible de réaliser l'intégration ~S=~S

en: do not know how to interpret articulation: %s
fr: ne sait comment interpréter l'articulation : %s

en: do not know how to interpret breath type: %s
fr: ne sait comment interpréter le type de respiration « %s »

en: dot glyph ~s not found
fr: glyphe de point ~s introuvable

en: dump FORMAT,...  Also as separate options:
fr: produire FORMAT...
      Aussi comme options séparées :

en: dump \header field FIELD to file
    named BASENAME.FIELD
fr: écrire le champ d'entête CHAMP dans le
      fichier nommé RACINE.CHAMP

en: edge-text settings for TextSpanner
fr: réglages des limites de texte pour TextSpanner

en: edit in place
fr: éditer le fichier d'origine

en: elapsed time: %.2f seconds
fr: temps écoulé : %.2f secondes

en: embedded-ps only supported for PS/EPS. Use Ghostscript to create output in other formats
fr: embedded-eps n'est disponible que pour les sorties PS et EPS.
    Utiliser Ghostscript pour les autres formats de sortie.

en: embedding EPS only supported for PS/EPS output.
    Use Ghostscript to create other output formats.
fr: l'empaquetage d'EPS n'est disponible que pour les sorties PS et EPS.
    Utiliser Ghostscript pour les autres formats de sortie.

en: encountered repeat without body
fr: reprise vide détectée

en: end moment (%s) < start moment (%s)
fr: moment de fin (%s) < moment de début (%s)

en: end quote missing
fr: absence de guillemet fermant

en: episema was started here
fr: l'épisème a débuté ici

en: error in #{ ... #}
fr: erreur dans #{ ... #}

en: error reading font file %s: %s
fr: erreur de lecture du fichier de fontes %s : %s

en: error writing %s
fr: Erreur lors de l'écriture de %s

en: error writing MIDI file: %s
fr: erreur d'écriture du fichier MIDI : %s

en: error:
fr: Erreur :

en: error: %s
fr: Erreur : %s

en: errors found, ignoring music expression
fr: suite à des erreurs répétées, l'expression musicale sera ignorée

en: evaluate scheme code
fr: évaluation du code Scheme

en: expect 3 strings for piano pedals, found: %ld
fr: Les pédales de piano nécessitent trois cordes. Il y en a %ld

en: expected %d arguments with jail, found: %zu
fr: une cage requiert %d arguments, il y en a %zu

en: expected to read %zu characters, got %zu
fr: au lieu de %zu caractères à lire, il y en a %zu

en: expecting post-event as script definition
fr: « post-event » requis pour définir un script

en: failed adding font directory: %s
fr: échec lors de l'ajout d'un répertoire de fontes : « %s »

en: failed adding font file: %s
fr: échec lors de l'ajout d'un fichier de fontes : « %s »

en: failed files: ~S
fr: erreur sur les fichiers ~S

en: failed redirecting stderr
fr: échec lors de la redirection de stderr

en: failed redirecting stderr to `%s'
fr: échec lors de la redirection de stderr vers « %s »

en: failed to add fontconfig configuration file `%s'
fr: échec lors de l'ajout du fichier de configuration de fontconfig « %s »

en: failed to get file size: `%s'
fr: échec lors de l'obtention de la taille du fichier : « %s »

en: failed to invoke editor:
fr: échec lors du lancement de l'éditeur :

en: fatal error: %s
fr: erreur fatale : %s

en: file not found: %s
fr: fichier non trouvé : %s

en: flag `%s' not found
fr: crochet inconnu : « %s »

en: flag stroke `%s' not found
fr: type de crochet inconnu : « %s »

en: flag stroke `~a' or `~a' not found
fr: type de crochet inconnu : « ~a » ou « ~a »

en: flag ~a not found
fr: crochet « ~a » inconnu

en: flexa-height undefined; assuming 0
fr: Vaticana_ligature : décalage en X indéfini ; ramené à 0

en: font `%s' index %d does not have `CFF' table
fr: la fonte « %s » index %d ne contient pas de table CFF

en: font `%s': cannot open for reading
fr: la fonte « %s » ne peut être ouverte en lecture

en: font `%s': cannot read field `%s'
fr: fonte « %s » : champ « %s » non lisible

en: font `%s': cannot read field `%s' for table %u of subfont %d
fr: fonte « %s » : champ « %s » (table %u) du sous-ensemble %d non lisible

en: font `%s': cannot read field `%s' for table `%s' of subfont %d
fr: fonte « %s » : champ « %s » (table « %s » du sous-ensemble %d) non lisible

en: font `%s': cannot read field `%s' of subfont %d
fr: fonte « %s » : champ « %s » du sous-ensemble %d non lisible

en: font `%s': cannot read offset of subfont %d
fr: fonte « %s » : décalage du sous-ensemble %d non lisible

en: font `%s': cannot read table `%s' of subfont %d
fr: fonte « %s » : table « %s » du sous-ensemble %d non lisible

en: font `%s': index %d is too large, using index 0
fr: fonte « %s » : index %d trop grand, réindexé sur 0

en: font `%s': invalid TTC header version
fr: fonte « %s» : version d'entête TTC invalide

en: font `%s': invalid field `sfntVersion' in subfont %d
fr: fonte « %s » : champ « sfntVersion » du sous-ensemble %d invalide

en: font `%s': not a font collection
fr: fonte « %s » : ce n'est pas une collection

en: font index %d too large for font `%s', using index 0
fr: index %d trop grand pour la fonte « %s » ;
      réindexé sur 0

en: font index must be non-negative, using index 0
fr: l'index de fonte ne peut être négatif ; réindexé sur 0

en: foobar -> foo-bar for \paper, \layout
fr: taratata -> tara-tata pour \paper et \layout

en: force updating \version number to %s
fr: forcer la mise à jour de \version à %s

en: format Texinfo output so that Info will look for images of music in DIR
fr: formate la sortie Texinfo pour qu'Info cherche les images dans RÉP

en: found more than 5 voices on a staff, expect bad output
fr: l'une des portées contient plus de cinq voix ;
      attendez-vous à un piètre résultat.

en: found music after \fine
fr: il y a de la musique après \fine

en: g_spawn_sync failed (%d): %s: %s
fr: échec de g_spawn_sync (%d) : %s : %s

en: generate Encapsulated PostScript files
fr: générer des fichiers PostScript encapsulé

en: generate PDF files (default)
fr: générer des fichiers PDF (par défaut)

en: generate PNG files
fr: générer des fichiers PNG

en: generate PostScript files
fr: générer des fichiers PostScript

en: generate SVG files
fr: générer des fichiers SVG

en: giving up
fr: abandon

en: giving up on cloned grob transform
fr: abandon de la transformation du grob cloné

en: grob %s created with disallowed class %s (expected any class in the list %s)
fr: objets %s créés sans la classe %s
      (on attendait une classe parmi %s)

en: grob class should be 'Item, 'Spanner or 'Paper_column, found %s
fr: la classe du grob devrait être 'Item, 'Spanner ou 'Paper_column,
      trouvé %s

en: hairpin: '%f' is not a valid direction for property 'endpoint-alignments', setting to '%d'
fr: hairpin : « %f » n'est pas une direction valide pour « endpoint-alignments »
      on lui affectera « %d »

en: have to be in Chord mode for chords
fr: Des accords requièrent d'utiliser le mode Chord.

en: have to be in Lyric mode for lyrics
fr: Des paroles requièrent d'utiliser le mode Lyric.

en: have to be in Note mode for notes
fr: Des notes requièrent d'utiliser le mode Note.

en: help
fr: aide

en: identifier name is a keyword: `%s'
fr: Le nom de l'identificateur est un mot clé : « %s »

en: identifier names: %s
fr: Nom des identificateurs : %s

en: ignore page breaks
fr: ignore les sauts de page

en: ignore page margins
fr: ignore les marges

en: ignore stem directions from MusicXML, use lilypond's automatic stemming instead
fr: ignore l'orientation des hampes de MusicXML ;
      laisse LilyPond gérer leur orientation

en: ignore system breaks
fr: ignore les sauts de ligne

en: ignored infinite %s-offset
fr: %s-offset infini ignoré

en: ignored prefix(es) `%s' of this head according to restrictions of the selected ligature style
fr: préfixe(s) « %s » ignoré(s) pour la tête de note,
      selon les restrictions du style de ligature sélectionné

en: ignoring invalid option %s=%s
fr: option invalide et ignorée : %s=%s

en: ignoring min-systems-per-page and max-systems-per-page because systems-per-page was set
fr: systems-per-page non défini :
      min-systems-per-page et max-systems-per-page ignorés

en: ignoring out-of-range value change for MIDI property `%s'
fr: propriété MIDI « %s » : modification de valeur hors limite donc ignorée

en: ignoring rest: ligature may not contain rest
fr: le silence est ignoré : une ligature ne peut contenir de silence

en: ignoring unknown ly option: %s
fr: option ly inconnue et ignorée : %s

en: ignoring unsupported formats ~a
fr: les formats ~a, non supportés, sont ignorés

en: implied \%s added
fr: \%s implicite ajouté

en: input file is a compressed MusicXML file (by default, activate if file extension is .mxl)
fr: le fichier d'entrée est un fichier MusicXML compressé
      (activé par défaut si son extension est .mxl)

en: input/regression/beam-broken-classic.ly shows how broken beams are now handled.
fr: input/regression/beam-broken-classic.ly indique comment sont désormais
    gérées les ligatures tronquées.

en: integer expected after \sourcefileline
fr: \sourcefileline doit être suivi d'un nombre entier

en: invalid argument `%s' to option `%s'
fr: argument « %s » invalide pour l'option « %s »

en: invalid character: `%s'
fr: caractère invalide : « %s »

en: invalid ligatura ending:
    when the last note is a descending brevis,
    the penultimate note must be another one,
    or the ligatura must be LB or SSB
fr: terminaison de ligature invalide :
      lorsque la dernière note est une brève descendante,
      l'avant dernière note doit en être une autre,
      sinon la ligature doit être LB ou SSB

en: invalid sequence %c%c in color (characters should be in one of ranges 0-9, a-f, A-F)
fr: séquence %c%c invalide pour une couleur
      (sont permis les cacatères entre 0-9, a-f et A-F)

en: invalid start volume: %f
fr: volume de départ invalide : %f

en: invalid target volume: %f
fr: volume d'arrivée invalide : %f

en: invalid tremolo repeat count: ~a
fr: nombre de répétition en trémolo invalide : ~a

en: job ~a terminated with signal: ~a
fr: le travail « ~a » s'est terminé avec le signal ~a

en: jump text must be a markup object
fr: le texte d'un renvoi (jump) doit être un objet de type « markup ».

en: junking empty cluster
fr: mise au rebut d'un cluster vide

en: keySignature property not reversed any more
    MIDI 47: orchestral strings -> orchestral harp
fr: La propriété keySignature n'est plus inversée
    MIDI 47 : orchestral strings -> orchestral harp

en: libpng error, no details given.
fr: erreur de libpng, aucun détail fourni.

en: libpng error: '%s'
fr: erreur de libpng : %s

en: ligature was started here
fr: la ligature a débuté ici

en: ligature with less than 2 heads -> skipping
fr: ligature avec moins de 2 têtes -> escamotage

en: linked against Ghostscript:
fr: lié à GhosScript :

en: logfile ~a (exit ~a):
    ~a
fr: fichier journal « ~a » (sortie ~a) :
      ~a

en: lonely tie
fr: liaison de prolongation orpheline

en: ly:grob-list->grob-array encountered a non-grob object
fr: ly:grob-list->grob-array a rencontré un objet non-grob

en: ly:grob-list->grob-array expected a list
fr: ly:grob-list->grob-array attendait une liste

en: ly:parse-string-expression is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
fr: ly:parse-string-expression ne peut foncionner qu'avec un nouvel analyseur.
      Utilisez plutôt ly:parser-include-string

en: ly:parser-parse-string is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
fr: ly:parser-parse-string ne peut foncionner qu'avec un nouvel analyseur.
      Utilisez plutôt ly:parser-include-string

en: make a numbered backup [default: filename.ext~]
fr: effectue un archivage numéroté [par défaut : nomfichier.etx~]

en: margins do not fit with line-width, setting default values
fr: les marges ne sont pas en cohérence avec la longueur de ligne ;
      retour aux valeurs par défaut

en: mark label must be a markup object
fr: les étiquettes de marque doivent être des objets de type « markup ».

en: markup expected
fr: on attendait un « markup »

en: markup outside of text script or \lyricmode
fr: « markup » en dehors d'un script textuel ou de \lyricmode

en: maybe input should specify polyphonic voices
fr: la source devrait spécifier des voix polyphoniques

en: measure count left unfinished
fr: comptage de mesures non terminé

en: mensural ligature: duration none of Mx, L, B, S -> skipping
fr: ligature mensurale : aucune durée parmi Mx, L, B, S -> escamotage

en: meta.classes must be non-empty list, found %s
fr: meta.classes doit être une liste non vide, trouvé %s

en: metronomeMarkFormatter got an additional text argument.
fr: metronomeMarkFormatter prend un argument textuel suplémentaire.

en: metronomeMarkFormatter uses text markup as second argument,
    fret diagram properties moved to fret-diagram-details.
fr: metronomeMarkFormatter prend une étiquette en deuxième argument,
    les propriétés des diagrammes de fret sont désormais dans fret-diagram-details.

en: mid-measure time signature without \partial
fr: changement de métrique en cours de mesure, sans \partial

en: min-systems-per-page is larger than max-systems-per-page, ignoring both values
fr: min-systems-per-page supérieur à max-systems-per-page :
      tous deux seront ignorés

en: missing volta specification on alternative element
fr: spécification de volta absente pour l'élément alternatif

en: more than one child of class %s, all but the first will be ignored
fr: au-delà d'un enfant pour la classe %s,
      tous sauf le premier seront ignorés

en: multi-page output not supported by backend `%s'
fr: une sortie sur plusieurs pages n'est pas opérationnelle avec le moteur « %s »

en: music expected
fr: On attendait de la musique

en: music expected: ~S
fr: ~S requiert de la musique

en: music function `~a' not documented.
fr: Fonction musicale « ~a » non documentée.

en: music is shorter than anticipated
fr: Musique moins longue que prévu.

en: musicxml2ly [OPTION]... FILE.xml
fr: musicxml2ly [OPTION]... FICHIER.xml

en: must have only one element in meta.classes to create a grob without specifying the class
fr: il faut un seul élément dans meta.classes afin de créer un grob sans
    spécifier la classe

en: natural alteration glyph not found
fr: pas de glyphe correspondant au bécarre

en: need \paper for paper block
fr: \paper est nécessaire pour définir les paramètres de la page

en: negative replication count; ignoring
fr: compteur de réplication négatif : rien à transposer

en: new Pedal style syntax
fr: Nouvelle syntaxe du style de Pedal

en: new \header format
fr: nouveau format de \header

en: new \notenames format
fr: nouveau format de \notenames

en: new \textscript markup text
fr: nouvelle étiquette de texte \textscript

en: new syntax for property settings:
fr: nouvelle syntaxe des réglages de propriétés :

en: new tremolo format
fr: nouveau format de tremolo

en: no PostScript font name for font `%s'
fr: « %s » n'est pas un fichier de fonte PostScript

en: no \version statement found, please add~afor future compatibility
fr: déclaration de \version absente ;
      ajoutez ~a pour une compatibilité future

en: no accidental glyph found for alteration ~a
fr: Pas de glyphe pour l'altération ~a

en: no entry in measure-division-chord-placement-alist for measure division ~a
fr: aucune entrée dans measure-division-chord-placement-alist correspondant
      à la division de mesure ~a

en: no entry in measure-division-lines-alist for measure division ~a
fr: aucune entrée dans measure-division-lines-alist correspondant à la
      division de mesure ~a

en: no files specified on command line.
fr: aucun fichier spéficié sur la ligne de commande.

en: no glyph for character U+%04X in font `%s'
fr: aucun glyphe ne correspond au caractère U+%04X dans la fonte « %s »

en: no glyph name for alteration ~a in alteration-glyph-name-alist; try defining one in alterationGlyphs
fr: aucun nom de glyphe pour l'atération ~a dans alteration-glyph-name-alist ;
      tentez d'en définir un dans alterationGlyphs.

en: no heads for arpeggio found?
fr: arpeggio sans tête de note ?

en: no highlight to end
fr: pas de surbrillance à terminer

en: no left bound
fr: pas de borne à gauche

en: no placement found for fingerings
fr: nulle part où positionner des doigtés

en: no progress, only error messages
    (equivalent to --loglevel=ERROR)
fr: pas de progression, seulement les messages d'erreur
      (équivalent à --loglevel=ERROR)

en: no right bound
fr: pas de borne à droite

en: no side-axis setting found for grob %s.
fr: absence de réglage du « side-axis » pour l'objet %s.

en: no stem attachment found in font for glyph %s
fr: aucun attachement de hampe trouvé dans la fonte pour le glyphe %s

en: no such MIDI instrument: `%s'
fr: instrument MIDI non répertorié : « %s »

en: no such group: %s
fr: groupe inconnu : %s

en: no such internal option: %s
fr: option interne inconnue : %s

en: no such user: %s
fr: utilisateur inconnu : « %s »

en: no systems found in \score markup, does it have a \layout block?
fr: pas de système trouvé dans le bloc \score du « markup » ;
      contient-il un bloc \layout ?

en: no viable initial configuration found: may not find good beam slope
fr: pas de configuration initiale viable repérée :
      la pente de la ligature pourrait être inesthétique.

en: no viable slur configuration found
fr: pas de configuration initiale viable repérée

en: non-UTF-8 input
fr: la source n'est pas en UTF-8

en: none of note heads `%s' or `%s' found
fr: tête de note « %s » ou « %s » non trouvée

en: not a context mod
fr: ceci n'est pas un module de contexte

en: not a duration
fr: ceci n'est pas une durée

en: not a grob name, `%s'
fr: « %s » n'est pas un nom d'objet graphique (grob)

en: not a key
fr: n'est pas une clé

en: not a markup
fr: n'est pas un « markup »

en: not a multiplier
fr: n'est pas un multiplicateur

en: not a note name: %s
fr: « %s » n'est pas un nom de note

en: not a rhythmic event
fr: événement non rythmique

en: not a symbol list: ~a
fr: n'est pas une liste de symboles : ~a

en: not an articulation
fr: ceci n'est pas une articulation

en: not an unsigned integer
fr: n'est pas un entier sans signe

en: octave check failed; expected "%s", found: "%s"
fr: Échec de vérification d'octave.
      Aurait dû être "%s", "%s" obtenu

en: octave marks must precede duration
fr: les marques d'octaviation doivent précéder la durée

en: oldaddlyrics is no longer supported. 
             Use addlyrics or lyricsto instead.
fr: oldaddlyrics n'est désormais plus pris en charge.
             Utilisez maintenant addlyrics ou lyricsto.

en: omitting tuplet bracket with neither left nor right bound
fr: crochet de triolet ignoré (sans borne à gauche ni à droite)

en: only \consists and \remove take non-string argument.
fr: seuls \consists et \remove peuvent prendre un argument autre qu'une chaîne.

en: only update \version number if file is modified
fr: ne changer le numéro de \version que si le fichier est modifié

en: option `%s' does not allow an argument
fr: L'option « %s » s'emploie sans argument

en: option `%s' requires an argument
fr: L'option « %s » requiert un argument

en: pad left side of music to align music in spite of uneven bar numbers (in mm) [default: %default]
fr: tasse la musique par la gauche pour la répartir en dépit du nombre irrégulier
    de mesures (en mm) [par défaut : %default]

en: page %d has been compressed
fr: la page %d a été comprimée

en: page-count must be positive
fr: page-count doit être positif

en: page-turn-page-breaking: breaking from %zu to %zu
fr: Saut de page et tourne (page-turn-page-breaking) :
      coupure entre %zu et %zu

en: percent repeat started while another already in progress
fr: début de répétition en pourcentage alors qu'il y en a déjà une en cours

en: perhaps a typing error?
fr: Probable faute de frappe

en: pipe snippets through FILTER [default: `convert-ly -n -']
fr: passe les extraits à travers le FILTRE [par défaut : « convert-ly -n - »]

en: pitch to be inverted not in scale; ignoring
fr: hauteur d'inversion absente de la gamme : rien à transposer

en: pitch to be transposed not in scale; ignoring
fr: hauteur à laquelle transposer absente de la gamme ; rien à transposer

en: placing below
fr: on les place en dessous

en: point-and-click argument changed to procedure.
fr: L'argument de point-and-click a été changé en procédure.

en: position unknown
fr: position inconnue

en: post-event expected
fr: On attendait un « post-event »

en: prepend FILE to output
fr: ajoute FICHIER à la sortie

en: preserve ABC's notion of beams
fr: préserver la notion de ligature propre à ABC

en: preview of first 4 bars
fr: prévisualisation des quatre premières mesures

en: prime interval within ligature -> skipping
fr: intervale de prime dans la ligature -> escamotage

en: print absolute pitches
fr: affecte des hauteurs absolues

en: print explicit durations
fr: affecte des durées explicites

en: print lilypond log messages according to LOGLEVEL [default: %default]
fr: Affiche les messages du journal selon la valeur de LOGLEVEL
      valeur par défaut : %default

en: print log messages according to LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS [default], DEBUG)
fr: Afficher les informations selon le niveau de LOGLEVEL
    (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (par défaut), DEBUG)

en: print log messages according to LOGLEVEL,
    which is either NONE, ERROR, WARNING,
    BASIC, PROGRESS, INFO (default), or DEBUG
fr: affiche les informations selon le niveau de LOGLEVEL :
      NONE, ERROR, WARNING, BASIC,
      PROGRESS, INFO (défaut) ou DEBUG.

en: procedure or context-name expected for accidental rule, found %s
fr: procédure ou nom de contexte requis pour la règle d'altération accidentelle,
      %s trouvé

en: process ly_files using COMMAND FILE...
fr: traîte ly_files en utilisant COMMANDE FICHIER...

en: program option -dclip-systems/-dcrop/-dpreview not supported by backend `%s'
fr: les options -dclip-systems -dcrop et -dpreview ne sont pas  opérationnelles
      avec le moteur « %s »

en: program too old: ~a (file requires: ~a)
fr: Programme plus qu'obsolète : ~a (le fichier requiert ~a)

en: programming error: %s
fr: erreur de programmation : %s

en: quantise note durations on DUR
fr: quantifie les durées de note d'après DUR

en: quantise note starts on DUR
fr: quantifie les débuts de note sur DUR

en: quoted music `~a' is empty
fr: il n'y a rien à reproduire dans « ~a »

en: quoted string expected after \sourcefilename
fr: \sourcefilename doit être suivi d'une chaîne entre guillemets

en: quoted string expected after \version
fr: \version doit être suivi d'une chaîne entre guillemets

en: ragged-bottom was specified, but page must be compressed
fr: ragged-bottom spécifié, mais la page doit être comprimée

en: re-definition of InnerChoirStaff
fr: Redéfinition de InnerChoirStaff

en: re-definition of InnerStaffGroup
fr: Redéfinition de InnerStaffGroup

en: redirect the lilypond output
fr: redirige la sortie lilypond

en: refusing to create a grob sticking to Paper_column grob %s; paper columns should not be created from custom engravers.
fr: Refus de créer un objet s'attachant au grob Paper_Column %s ;
      les colonnes ne devraient pas être créées par des graveurs personnalisés.

en: refusing to create a grob sticking to a System grob; systems should not be created from custom engravers.
fr: Refus de créer un objet s'attachant à un grob System ;
      les systèmes ne devraient pas être créés par des graveurs personnalisés.

en: regularize other identifiers
fr: Normalisation d'autres identifiants

en: remapping modulo 16
fr: réaffectation modulo 16

en: removal of automaticMelismata; use melismaBusyProperties instead.
fr: Suppression de automaticMelismata au profit de melismaBusyProperties.

en: remove %s
fr: Retrait de %s

en: removed; using this option results in an error
fr: supprimé ; l'utilisation de cette option déclenche une erreur

en: removing beam with no stems
fr: suppression d'une ligature ayant moins de deux hampes

en: removing this vertical group
fr: retrait de ce groupe vertical

en: removing unterminated hyphen
fr: retrait du trait d'union sans suite

en: rest `%s' not found
fr: silence « %s » inconnu

en: run executable PROG instead of latex or, in case --pdf option is set, instead of pdflatex
fr: utilise l’exécutable PROG en lieu et place de latex,
    ou lorsque l'option --pdf remplace pdflatex

en: run executable PROG instead of texi2pdf
fr: utilise l'exécutable PROG au lieu de texi2pdf

en: script needs an explicit direction specifier to disambiguate between different glyphs
fr: Un script requiert un indicateur explicite de positionnement afin de
      lever toute ambiguité entre différents glyphes.

en: script-stencil property must be pair: %s
fr: la propriété script-stencil doit être une paire : %s

en: semibreves can only appear at the beginning of a ligature,
    and there may be only zero or two of them
fr: les rondes ne peuvent apparaître qu'en début de ligature,
      et il ne peut y en avoir que zéro ou deux

en: semibrevis must be followed by another one -> skipping
fr: une ronde doit être suivie d'une autre -> escamotage

en: semicolons removed
fr: Suppression des points-virgules

en: set Scheme option SYM to '#f'
fr: définit l'option Scheme SYM à « #f »

en: set Scheme option SYM to VAL (default: '#t')
fr: affecte VAL (par défaut #t) à l'option Scheme SYM

en: set key: ALT=+sharps|-flats; MINOR=1
fr: définit l'armure : ALT=+dièse|-bémol ; MINEUR=1

en: set output filename to FILE, stdout if -
fr: produit la sortie dans FICHIER (stdout si -)

en: set pitch to transpose by the interval between pitch 'c' and TOPITCH
fr: détermnine la hauteur où transposer par l'intervalle entre do et AHAUTEUR

en: set ps/pdf optimization to KEY, which is either
    'size' (default), 'TeX', or 'TeX-GS'
fr: définit l'optimisation ps/pdf à CLÉ, à savoir
      « size » (par défaut), « TeX » ou «TeX-GS »

en: set-global-staff-size: not in toplevel scope
fr: set-global-staff-size n'est pas à un niveau de portée globale

en: show help for Scheme options
fr: affiche l'aide pour les options Scheme

en: show rules [default: -f 0, -t %s]
fr: afficher les règles [par défaut : -f 0, -t %s]

en: show this help and exit
fr: visualiser cette aide et quitter

en: show version number and exit
fr: affiche le numéro de version et quitte

en: show warranty and copyright
fr: affiche les notices de garantie et du droit d'auteur

en: simple string expected
fr: on attendait une chaîne simple

en: single note ligature - skipping
fr: ligature sur note unique -> escamotage

en: skipping assignment
fr: affectation ignorée

en: skipping zero-duration score
fr: on passe un partition de durée nulle

en: slur trying to encompass an empty note column.
fr: la liaison tente d'englober un empilement de notes vide.

en: staff size should be changed at top-level
    with
    
      #(set-global-staff-size <STAFF-HEIGHT-IN-POINT>)
fr: la taille des portées devrait être changée au niveau le plus haut
    avec
    
      #(set-global-staff-size <HAUTEUR-DE-PORTÉE-EN-POINTS>)

en: staff-affinities should only decrease
fr: staff-affinities devraient aller en ordre décroissant

en: start from VERSION [default: \version found in file]
fr: partir de la VERSION [par défaut : \version trouvée dans le fichier]

en: stem does not fit in beam
fr: la hampe ne s'insère pas dans la ligature

en: stem must have Rhythmic structure
fr: la hampe doit avoir une structure Rythmic

en: stem tremolo has no note heads
fr: hampe du trémolo sans têtes de note

en: sticky grob %s created with a type that does not have the sticky-grob-interface
fr: objet collant %s créé selon un type ne disposant pas de la
      sticky-grob-interface

en: strange time signature found: %d/%d
fr: Chiffrage de mesure inhabituel : %d/%d

en: stray UTF-8 BOM encountered
fr: parasitage par UTF-8 BOM

en: string expected after \include
fr: \include doit être suivi d'une chaîne entre guillemets

en: string outside of text script or \lyricmode
fr: chaîne en dehors d'un script textuel ou de \lyricmode

en: stringTuning must be added to addChordShape call.
fr: stringTuning est requis lors de l'appel à addChordShape.

en: stringTuning must be added to chord-shape call.
fr: stringTuning est requis lors de l'appel à chord-shape.

en: subfont `%s': cannot open for writing
fr: sous-ensemble « %s » : accès en écriture impossible

en: subfont `%s': cannot write field `%s'
fr: sous-ensemble « %s » : impossible d'écrire le champ « %s »

en: subfont `%s': cannot write field `%s' for table `%s'
fr: sous-ensemble « %s » : impossible d'écrire le champ « %s » (table « %s »)

en: subfont `%s': cannot write table `%s'
fr: sous-ensemble « %s » : impossible d'écrire la table « %s »

en: supported clefs: ~a
fr: clefs reconnues : ~a

en: suppress progress messages
fr: n'affiche pas les messages de progression

en: suppress progress messages and warnings about excess voices
fr: n'affiche aucun message de progression ni de nombre excessif de voix

en: suppressed error: %s
fr: erreur supprimée : %s

en: suppressed programming error: %s
fr: erreur de programmation supprimée : %s

en: suppressed warning: %s
fr: avertissement supprimé : %s

en: switch between two versions of tab clefs ("tab" and "moderntab")
fr: bascule entre deux versions de clefs de tablature ("tab" et "moderntab")

en: symbol expected
fr: symbole requis

en: symbol expected: ~S
fr: symbole requis : ~S

en: symbol ~S redefined
fr: symbole « ~S » redéfini

en: systems run off the page due to improper paper settings, setting default values
fr: les systèmes débordent de la page en raison de réglages de papier erronés ;
      retour aux valeurs par défaut

en: t[rue]/f[alse]
fr: t[rue]/f[alse] (vrai/faux)

en: text spanner was started here
fr: l'extension de texte a débuté ici

en: the property '~a of ~a cannot be offset
fr: la propriété '~a de ~a ne suporte pas l'offset

en: this Voice needs a \voiceXx or \shiftXx setting
fr: ce contexte de voix requiert un réglage \voiceXx ou \shiftXx

en: this is the previous music
fr: voici la musique précédente

en: to set fixed distances between staves.
fr: pour définir un espacement fixe des systèmes.

en: to suppress this, consider adding a spacer rest
fr: pour supprimer ceci, envisager l'insertion d'un silence d'espacement

en: too few pages: %ld (should have at least %ld)
fr: trop peu de pages : %ld (devrait être au moins à %ld)

en: too many MIDI tracks: %zu
fr: trop de pistes MIDI : %zu

en: too many colliding rests
fr: trop de silences se chevauchent

en: too many pages: %ld (should have at most %ld)
fr: trop de pages : %ld (devrait être au plus à %ld)

en: total length of sequential music elements is different than anticipated
fr: Durée totale des éléments de musique séquentielle différent
      de ce qui était prévu.

en: treat every text as a lyric
fr: traite tout texte comme étant des paroles

en: tremolo duration is too long
fr: durée du tremolo trop longue

en: tried to space systems on a bad number of pages
fr: tentative d'espacer les systèmes sur un mauvais nombre de pages

en: trying %zu systems
fr: tentative pour %zu systèmes

en: type check for `%s' failed; value `%s' must be of type `%s'
fr: la vérification du type de « %s » a échoué ; 
      la valeur « %s » doit être du type « %s »

en: typecheck failed
fr: échec du contrôle de type

en: unable to change directory to: `%s'
fr: impossible d'accéder au répertoire
     « %s »

en: unable to set the music %(music)s for the repeat %(repeat)s
fr: impossible d'affecter le fragment %(music)s à la répétition %(repeat)s

en: undefined character or shorthand: %s
fr: caractère ou raccourci non défini : %s

en: unexpected %s; expected %s or %s or %s
fr: %s détecté, au lieu de %s, %s ou %s

en: unexpected case fall-through
fr: cas inattendu et non interprétable

en: unknown Grob interface: ~S
fr: Interface d'objet graphique (Grob) inconnue : « ~S »

en: unknown accidental style: ~S
fr: style d'altération inconnu : ~S

en: unknown clef type `~a'
fr: type de clef inconnu : « ~a »

en: unknown cluster style `%s'
fr: style de cluster inconnu : « %s »

en: unknown crescendo style: %s
    defaulting to hairpin.
fr: style de crescendo inconnu : %s
      retour à la valeur par défaut (soufflet).

en: unknown escaped string: `\%s'
fr: chaîne d'échappement inconnue : « \%s »

en: unknown line-cap-style: %s
fr: line-cap-style inconnu : %s

en: unknown line-cap-style: ~S
fr: line-cap-style inconnu : ~S

en: unknown line-join-style: ~S
fr: line-join-style inconnu : ~S

en: unknown log level `%s', using default (INFO)
fr: « %s » n'est pas un niveau de journalisation reconnu ; utilisation de INFO

en: unknown mode %s, expecting 'major' or 'minor' or a church mode!
fr: %s : mode inconnu.
    Devrait être « majeur », « mineur » ou « mode d'église ».

en: unknown output format %s
fr: Format de sortie « %s » inconnu

en: unknown parent class `~a'
fr: Classe parente inconnue : « ~a »

en: unknown part in part-list: %s
fr: la partie « %s » n'est pas mentionnée dans part-list

en: unknown remove-layer value `%s'
fr: valeur « %s » de calque à retirer inconnue

en: unknown repeat type `~S': must be volta, unfold, percent, or tremolo
fr: type de répétition « ~S » inconnu :
      doit être volta, unfold, percent ou tremolo

en: unknown repeat-type ~a, ignoring.
fr: ~a n'est pas un type de répétition connu, on ignore.

en: unknown span event %s
fr: Événement de prolongation inconnu : « %s »

en: unknown span type %s for %s
fr: %s n'est pas un type de prolongateur reconnu pour %s

en: unknown translator: `%s'
fr: translateur inconnu : « %s »

en: unknown unit: ~S
fr: unité inconnue : ~S

en: unrecognised percussion sign: "%s"
fr: signe de percussion non reconnu : « %s »

en: unrecognized option: `%s'
fr: option non reconnue : « %s »

en: unsupported font format: %s
fr: format de police non supporté : %s

en: unterminated %s
fr: %s non terminé(e)

en: unterminated DurationLine
fr: DurationLine (ligne de prolongation) non terminée

en: unterminated beam
fr: ligature non terminée

en: unterminated chord tremolo
fr: accord en trémolo non terminé

en: unterminated episema
fr: épisème non terminé

en: unterminated extender
fr: prolongation ou extenseur non terminé

en: unterminated glissando
fr: glissando non terminé

en: unterminated hyphen; removing
fr: trait d'union sans suite ; escamoté

en: unterminated ligature
fr: ligature non terminée

en: unterminated measure for chord square
fr: la case contient une mesure incomplète

en: unterminated measure spanner
fr: extension de mesure non terminée

en: unterminated text spanner
fr: extension de texte non terminée

en: unterminated tie
fr: liaison de prolongation non terminée

en: usable-duration-logs must be a non-empty list.  Falling back to whole rests.
fr: usable-duration-logs ne peut être constitué d'une liste vide.
      Retour à des pauses.

en: use FILE as init file
fr: utiliser FICHIER comme
    fichier d'initialisation

en: use LANG for pitch names, e.g. 'deutsch' for note names in German
fr: utilise une autre définition linguistique (LANG),
      par ex. deutsch pour l'allemand

en: use lxml.etree; uses less memory and cpu time
fr: utilise lxml.etree pour consommer moins de mémoire
      et de temps processeur.

en: use output format FORMAT (texi [default], texi-html, latex, html, docbook)
fr: utilise le format de sortie FORMAT (texi par défaut, texi-html, latex,
    html ou docbook)

en: use s instead of r for rests
fr: traduit les silences en « s », non en « r »

en: use symbolic constants for alterations,
    remove \outputproperty, move ly:verbose into ly:get-option
fr: Utilisation de constantes symboliques pour les altérations,
    suppression de \outputproperty, ly:verbose devient ly:get-option

en: version with third number omitted is only allowed for stable releases (when the second number is even)
fr: Omettre le troisième nombre d'un numéro de version n'est autorisé
      que pour une version stable (où le deuxième nombre est pair).

en: verticalAlignmentChildCallback has been deprecated
fr: verticalAlignmentChildCallback est désuet

en: warn about auto beam settings
fr: Avertissement au sujet des ligatures automatiques

en: warning: %s
fr: Avertissement : %s

en: weird stem size, check for narrow beams
fr: taille de hampe bizarre ; vérifier la présence de liens étroits

en: woodwind markup error - invalid key or hole requested
fr: erreur de « markup » pour bois : clé invalide ou trou requis

en: write lily-XXX files to DIR, link into --output dir
fr: écrit les fichiers lily-XXX dans RÉP et crée un lien vers le répertoire
    spécifié par --output

en: write output to DIR
fr: produit la sortie dans RÉP

en: write output to FILE
fr: produit la sortie dans le FICHIER

en: write output to FILE (suffix will be added)
    or to FOLDER, in which case the file name
    will be taken from the input file.
fr: écrit le résultat dans FICHIER (le suffixe
      sera ajouté) ou dans DOSSIER, auquel cas le
      nom du fichier sera repris du fichier source.

en: write snippet output files with the same base name as their source file
fr: affecte au résultat des extraits la même racine
    que celle des fichiers sources

en: wrong or undefined identifier: `%s'
fr: identificateur erroné ou non défini : « %s »

en: wrong type for argument ~a.  Expecting ~a, found ~s
fr: type d'argument erroné pour ~a.
      Attendait ~a, ~s trouvé.

en: ~A: Invalid argument in position ~A.  Expect: ~A, found: ~S.
fr: ~A : Argument invalide à la position ~A.
      ~A requis, trouvé ~S.

en: ~A: Not a markup (list) function: ~S
fr: ~A : Ceci n'est pas une fonction « markup (list) » : ~S

en: ~A: Wrong number of arguments.  Expect: ~A, found ~A: ~S
fr: ~A :Nombre d'arguments erroné :
      ~A requis, ~A présent(s) : ~S

en: ~a function cannot return ~a
fr: La fonction ~a ne peut retourner ~a.

en: ~a is not a valid woodwind instrument.
fr: ~a n'est pas un nom de bois reconnu.

en: ~a with two line-breaks is not yet supported
fr: ~a avec deux sauts de ligne n'est pas pris en charge.
