lilypond 2.15.37.1 - en to cs translation catalogue (757 entries)

en: 	\override ... #'style = #'dashed-line for dashed lines.
cs: 	\override ... #'style = #'dashed-line pro přerušované čáry.

en: 	demerits: %f
cs: 	nedostatky: %f

en: 	page count: %d
cs: 	počet stran: %d

en: 	previous break: %d
cs: 	předchozí zalomení: %d

en: 	system count: %d
cs: 	počet osnov: %d

en: 
    %s found. Check file manually!
cs: 
    %s nalezen. Ověřte soubor ručně!

en: 
    Auto beam settings must now specify each interesting moment in a measure
    explicitly; 1/4 is no longer multiplied to cover moments 1/2 and 3/4 too.
cs: 
    Nastavení automatických trámců se nyní musí přesně určit pro každou polohu
    v taktu, která přichází v úvahu; 1/4 se už více nenásobí, aby se stanovily i polohy pro 1/2 a 3/4.

en: 
    The PostScript backend does not support the
    system-by-system output.  For that, use the EPS backend instead,
    
      lilypond -dbackend=eps FILE
    
    If have cut & pasted a lilypond fragment from a webpage, be sure
    to only remove anything before
    
      %% ****************************************************************
      %% Start cut-&-pastable-section
      %% ****************************************************************
cs: 
    Jádro pro PostScript nepodporuje žádný
    systémový výstup (system-by-system).
    Kvůli tomu namísto něho použijte jádro pro EPS,
    
      lilypond -dbackend=eps SOUBOR
    
    Při vyjmutí & vložení lilypondového kousku z internetových stránek, ujistěte se,
    že jste pouze odstranil vše před
    
      %% ****************************************************************
      %% Start cut-&-pastable-section
      %% ****************************************************************

en:     Autobeam settings are now overriden with \overrideBeamSettings.
cs:    Nastavení automatických trámců jsou nyní potlačena \overrideBeamSettings.

en:     Autobeam settings are now reverted with \revertBeamSettings.
cs:    Nastavení automatických trámců jsou nyní vrácena \revertBeamSettings.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License as 
    published by the Free Software Foundation, either version 3 of
    the License, or (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.
cs:     Tento program je svobodný software; můžete jej distribuovat a (nebo)
    modifikovat za dodržení podmínek daných GNU General Public License verze 2
    jak je zveřejněna nadací Free Software Foundation.
        Tento program je distribuován v naději, že bude užitečný,
    nicméně BEZ JAKÉKOLIV ZÁRUKY nebo VHODNOSTI PRO URČITÉ POUŽITÍ.Ohledně dalších detailů čtěte GNU General Public License
    
        S tímto programem byste měli obdržet kopii (viz soubor COPYING)
    GNU General Public License. Pokud se tak nestalo, napište Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.

en:     beatGrouping with a specified context must now be accomplished with
       \overrideBeamSettings.
cs:    beatGrouping se zadaným prostředím nyní musí být proveden
       \overrideBeamSettings.

en:  scheme encoding:
cs: Kódování Scheme:

en: %d expected warning(s) not encountered:
cs: %d očekávané(á) varování nepotkáno:

en: %s [OPTION]... ETF-FILE
cs: %s [VOLBY]... ETF-SOUBOR

en: %s [OPTION]... FILE
cs: %s [VOLBY]... SOUBOR

en: %s has been replaced by %s
cs: %s byl nahrazen %s

en: %s in fret-diagram properties
cs: %s ve vlastnostech nákresu pražců

en: %s is up to date.
cs: %s je v nejnovějším stavu.

en: %s misspelling
cs: %s nesprávně zapsáno

en: %s output to `%s'...
cs: Výstup %s se zapisuje do `%s'...

en: %s property names
cs: %s názvy vlastností

en: %s: Invalid version string `%s' 
    Valid version strings consist of three numbers, separated by dots, e.g. `2.8.12'
cs: %s: Neplatný řetězec verze `%s' 
    Platné řetězce verze sestává ze tří čísel, oddělených tečkami, např. `2.8.12'

en: %s: Unable to determine version.  Skipping
cs: %s: Nepodařilo se určit verzi. Přeskakuje se

en: %s: Unable to open file
cs: %s: Nepodařilo se otevřít soubor

en: %s: duplicate filename but different contents of converted lilypond file,
    printing diff against existing file.
cs: %s: zdvojený souborový název ale jiný obsah převedeného souboru lilypond,
    tisknou se rozdíly oproti stávajícímu souboru.

en: %s: duplicate filename but different contents of original file,
    printing diff against existing file.
cs: %s: zdvojený souborový název ale jiný obsah původního souboru,
    tisknou se rozdíly oproti stávajícímu souboru.

en: %s=%s (prepend)
cs: %s=%s (uvést na začátku)

en: 'around' pitch not in scale; ignoring
cs: Výška tónu "v blízkosti" není na stupnici; přehlíží se

en: 'from' pitch not in scale; ignoring
cs: Počáteční výška tónu, ze které se vychází, není na stupnici; přehlíží se

en: 'to' pitch not in scale; ignoring
cs: Výška tónu, ke které se jde, není na stupnici; přehlíží se

en: (load path: `%s')
cs: (nahrávací cesta: `%s')

en: (normalized pitch)
cs: (normalizovaná výška tónu)

en: (search path: `%s')
cs: (vyhledávací cesta: `%s')

en: ALT[:MINOR]
cs: ZMĚNA[:MOLL]

en: Aborting
cs: Přerušuje se

en: About <a href="%s">automatic language selection</a>.
cs: O <a href="%s">automatickém výběru jazyka</a>.

en: Add @var{octave-shift} to the octave of @var{pitch}.
cs: Přidat @var{octave-shift} do oktávy @var{pitch}.

en: Adding font directory: %s
cs: Přidává se adresář s písmy: %s

en: Adding font file: %s
cs: Přidává se soubor s písmem: %s

en: Adjust settings for last-bottom-spacing instead.
cs: Upravit místo toho nastavení pro last-bottom-spacing.

en: Adjust settings for top-system-spacing instead.
cs: Upravit místo toho nastavení pro top-system-spacing.

en: All classes must be the last in their matrilineal line.
cs: Všechny třídy musí být poslední v jejich matrilineární linii (posloupné v ženské linii).

en: All classes must have a well-defined pedigree in the existing class hierarchy.
cs: Všechny třídy musí mít ve stávající hierarchii tříd dobře stanovený původ.

en: All snippets are up to date...
cs: Všechny úryvky jsou v nejnovějším stavu...

en: Applying conversion:
cs: Používá se převod:

en: Autobeaming rules have changed.  override-auto-beam-setting and
    revert-auto-beam-setting have been eliminated.
    \overrideBeamSettings has been added.
    beatGrouping has been eliminated.
    Different settings for vertical layout.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Explicit dynamics context definition from `Piano centered dynamics'
    template replaced by new `Dynamics' context.
cs: Pravidla pro automatické trámce se změnila.  override-auto-beam-setting a
    revert-auto-beam-setting byly odstraněny.
    \overrideBeamSettings bylo přidáno.
    beatGrouping bylo odstraněno.
    Odlišná nastavení pro svislé rozložení.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Podrobné vymezení prostředí značek dynamiky z `Piano centered dynamics'
    Předloha nahrazena novým prostředím `Dynamics'.

en: Axis and direction now come before markups:
cs: Osu a směr zapsat nyní před popis:

en: Axis_group_engraver: vertical group already has a parent
cs: Axis_group_engraver: svislá skupina již má rodiče

en: BOOK
cs: KNIHA

en: Bad chord repetition
cs: Špatné opakování akordu

en: Brace found at end of lyric.  Did you forget a space?
cs: Na konci textu písně byla nalezena závorka. Zapomněl jste na mezeru?

en: Brace found at end of markup.  Did you forget a space?
cs: Na konci úryvku byla nalezena závorka. Zapomněl jste na mezeru?

en: Building font database...
cs: Sestavuje se databáze písem...

en: COMMAND
cs: PŘÍKAZ

en: Calculating line breaks...
cs: Počítají se zalomení řádků...

en: Calculating page and line breaks (%d possible page breaks)...
cs: Počítají se zalomení strany a řádků (%d možných zalomení stran)...

en: Calculating page breaks...
cs: Počítají se zalomení stránek...

en: Cannot find context-def \~a
cs: Nelze nalézt context-def \~a

en: Cannot find glyph ~a
cs: Nelze nalézt obrázek ~a

en: Cannot have a slur inside another slur
cs: Nelze mít legatový oblouček uvnitř v jiném legatovém obloučku

en: Cannot have two simultaneous (closing) slurs
cs: Nelze mít současně dva (zavírající se) legátové obloučky

en: Cannot have two simultaneous slurs
cs: Nelze mít současně dva legátové obloučky

en: Change in internal property for MultiMeasureRest
cs: Změna ve vnitřní vlastnosti pro MultiMeasureRest

en: Change stringTunings from a list of semitones to a list of pitches.
    Change tenor and baritone ukulele names in string tunings.
    Generate messages for manual conversion of vertical spacing if required.
cs: Změnit stringTunings ze seznamu půltónů na seznam výšek tónů.
    Změnit názvy pro tenor a baryton u ukulele v ladění smyčců.
    Vytvořit zprávy pro ruční převod svislých rozestupů, když je to potřeba.

en: Changing working directory to: `%s'
cs: Pracovní adresář se mění na: `%s'

en: Clarinet fingering changed to reflect actual anatomy of instrument.
cs: Klarinetový prstoklad změněn, aby odrážel skutečnou anatomii nástroje.

en: Coherent_ligature_engraver: setting `spacing-increment=0.01': ptr=%ul
cs: Coherent_ligature_engraver: nastavuje se `spacing-increment=0.01': ptr=%ul

en: Compilation completed with warnings or errors
cs: Překlad dokončen s varováními a chybami

en: Compile snippets in safe mode
cs: Sestavit kousky v bezpečném režimu

en: Compiling %s...
cs: Sestavuje se %s...

en: Conversion of string `%s' to UTF-16be failed: %s
cs: Převod řetězce `%s' to UTF-16be se nezdařil: %s

en: Convert %s to LilyPond input.
cs: Převést %s na zdrojový text LilyPondu.

en: Convert MusicXML from FILE.xml to LilyPond input.
    If the given filename is -, musicxml2ly reads from the command line.
cs: Převést soubor MusicXML z SOUBOR.xml na vstup pro LilyPond.
    Když zadaný název souboru je -, musicxml2ly čte z příkazové řádky.

en: Converting MusicXML file `%s'...
cs: Převádí se soubor MusicXML `%s'...

en: Converting to LilyPond expressions...
cs: Převádí se na výrazy pro LilyPond...

en: Converting to `~a'...
cs: Převádí se na `~a'...

en: Converting to ~a...
cs: Převádí se na ~a...

en: Copyright (c) %s by
cs: Autorské právo (c) %s od

en: Copyright (c) %s by
    %s  and others.
cs: Autorské právo (c) %s
    %s a další

en: Copyright (c) 2005--2020 by
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> and
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
cs: Autorské právo (c) 2005--2020
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> a
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>

en: Could not find glyph-name for alteration %s
cs: Nepodařilo se najít název obrázku (glyph-name) pro předznamenání %s

en: Could not find language `~a'.  Ignoring.
cs: Nepodařilo se najít jazyk `~a'. Přehlíží se.

en: Creation of a Flag grob and moving of certain Stem properties to this grob
cs: Vytvoření příznaku grob (kreslený předmět) a přesun některých vlastností nožky do tohoto grob

en: Cyclic markup detected: %s
cs: Zjištěno kruhové značení: %s

en: DIR
cs: ADRESÁŘ

en: DUR
cs: DÉLKA

en: DUR*NUM/DEN
cs: DOBA*ČÍSLO/DĚLITEL

en: Dash parameters for slurs and ties are now in 'dash-definition.
cs: Parametry čárky pro legatové obloučky a ligatury jsou nyní v 'dash-definition.

en: Defaulting to 'any-octave.
cs: Nastavuje se výchozí 'any-octave.

en: Dissecting...
cs: Rozebírá se...

en: Distributed under terms of the GNU General Public License.
cs: Šířeno ve znění licence GNU General Public License.

en: Do something like: %s
cs: Zkusit následující: %s

en: Drawing systems...
cs: Kreslí se osnova...

en: Drum notation
cs: Notový zápis pro bicí

en: Drum notation changes, Removing \chordmodifiers, \notenames.
    Harmonic notes. Thread context removed. Lyrics context removed.
cs: Notový zápis pro bicí změněn, odstranění \chordmodifiers, \notenames.
    Flažoletové noty (alikvotní/částkové tóny). Související vlákno odstraněno. Související text odstraněn.

en: Drums found. Enclose drum notes in \drummode
cs: Bicí nalezeny. Svázat noty pro bicí v prostředí \drummode

en: EOF found inside a comment
cs: Uvnitř poznámky nalezen konec souboru (EOF - end of file)

en: EXPR
cs: VÝRAZ

en: Element count %d
cs: Počet prvků %d

en: Element count %d (spanners %d)
cs: Počet prvků %d (závorek %d)

en: Eliminate beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings and \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"
cs: Odstranit beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings a \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"

en: Encountered closing slur, but no slur is open
cs: Narazilo se na zavírající se legatový oblouček, ale není otevřen žádný legatový oblouček

en: Encountered file created by %s, containing wrong beaming information. All beaming information in the MusicXML file will be ignored
cs: Soubor byl vytvořený %s a obsahuje nesprávné údaje o trámcích. Všechny údaje o trámcích v souboru MusicXML se budou přehlížet

en: Encountered note at %s without type and duration (=%s)
cs: Narazilo se na notu u %s bez udání druhu a doby trvání (=%s)

en: Encountered rational duration with denominator %s, unable to convert to lilypond duration
cs: Narazilo se na rozumovou dobu trvání se jmenovatelem %s, nelze ji převést na dobu v lilypondu

en: Encountered unprocessed marker %s
cs: Narazilo se na nezpracovaný ukazatel %s

en: English
cs: Angličtina

en: Enigma Transport Format is a format used by Coda Music Technology's
    Finale product.  etf2ly converts a subset of ETF to a ready-to-use LilyPond file.
cs: Enigma Transport Format je formátem používaným výrobkem Coda Music Technology's
    Finale. etf2ly převede podmnožinu ETF na soubor použitelný LilyPondem.

en: Error in beam quanting.  Expected (~S,~S) found ~S.
cs: Chyba v zastřihnutí trámců. Očekáváno (~S,~S), nalezeno ~S.

en: Error in beam quanting.  Expected ~S 0, found ~S.
cs: Chyba v zastřihnutí trámců. Očekáváno ~S 0, nalezeno ~S.

en: Error while converting
cs: Chyba při převodu

en: Event class should be a symbol
cs: Třídou pro událost by měl být symbol

en: Examples
cs: Příklady

en: Examples:
cs: Příklady:

en: Exiting (%d)...
cs: Ukončuje se (%d)...

en: Exiting...
cs: Ukončuje se...

en: Extracted %s
cs: Získané %s

en: FIELD
cs: POLE

en: FILE
cs: SOUBOR

en: FILTER
cs: FILTR

en: FORMAT
cs: FORMÁT

en: FORMATs
cs: FORMÁTY

en: FT_Get_Glyph_Name () Freetype error: %s
cs: FT_Get_Glyph_Name () chyba Freetype: %s

en: FT_Get_Glyph_Name () error: %s
cs: FT_Get_Glyph_Name () chyba: %s

en: Failed octave check, got:
cs: Přezkoušení oktávy selhalo, vráceno:

en: Find the index between @var{start} and @var{end} (an integer)
    which produces the closest match to @var{target-val} if
    applied to function @var{getter}.
cs: Najít index mezi @var{start} und @var{end} (celé číslo),
    které tvoří nejbližší shodu k @var{target-val},
    když je použito na funkci @var{getter}.

en: Finding the ideal number of pages...
cs: Zjišťuje se dokonalý počet stran...

en: Fitting music on %d or %d pages...
cs: Hudba se umísťuje na %d nebo %d stran...

en: Fitting music on %d pages...
cs: Hudba se umísťuje na %d stran...

en: Fitting music on 1 page...
cs: Hudba se umísťuje na jednu stranu...

en: For more information, see %s
cs: Další údaje hledejte %s

en: Found infinity or nan in output.  Substituting 0.0
cs: Nalezena nekonečnost nebo nan ve výstupu. Nahrazuje se 0.0

en: Found infinity or nan in output. Substituting 0.0
cs: Nalezena nekonečnost nebo NaN při výstupu. Nahrazuje se 0.0

en: FreeType error: %s
cs: Chyba FreeType: %s

en: FreeType face has no PostScript font name
cs: Písmo FreeType nemá žádný název pro PostScriptové písmo

en: GUILE signaled an error for the expression beginning here
cs: GUILE naznačil chybu ve výrazu, který začíná zde

en: Glyph has no name, but font supports glyph naming.
    Skipping glyph U+%0X, file %s
cs: Obrázek nemá žádné jméno, ale písmo podporuje pojmenovávání obrázků.
    Přeskakuje se obrázek U+%0X, soubor %s

en: Glyph must have a unicode value
cs: Znak musí mít hodnotu unicode

en: Grace note with no following music: %s
cs: Ozdobné noty bez následujících not: %s

en: Grob `%s' has no interface for property `%s'
cs: Grob (kreslený předmět) `%s' nemá žádné rozhraní pro vlastnost `%s'

en: Grob count %d
cs: Počet kreslených předmětů (grob) je %d

en: Grob name should be alphanumeric
cs: Název pro grob by měl být abecedně-číselný

en: Handling of non-automatic footnotes.
cs: Zacházení s neautomatickými poznámkami pod čarou.

en: Harmonic parentheses are part of the TabNoteHead grob.
cs: Harmonické závorky jsou částí grob TabNoteHead.

en: HarmonicParenthesesItem has been eliminated.
cs: HarmonicParenthesesItem byl odstraněn.

en: If you are using non-automatic footnotes, make sure to set footnote-auto-numbering = ##f in the paper block.
cs: Pokud používáte neautomatické poznámky pod čarou, ujistěte se, že nastavíte vlastnost footnote-auto-numbering = ##f v bloku papíru.

en: Ignoring grob for slur: %s. avoid-slur not set?
cs: Kreslený předmět (grob) pro legatový oblouček se přehlíží: %s. avoid-slur nenastaven?

en: Ignoring note in tablature.
cs: Nota v tabulatuře se přehlíží.

en: Ignoring string request and recalculating.
cs: Požadavek na strunu se přehlíží a počítá se znovu.

en: Initializing FontConfig...
cs: Spouští se nastavení písem (FontConfig)...

en: Input file %s is compressed, extracting raw MusicXML data
cs: Vstupní soubor %s je stlačený, rozbalují se surová data MusicXML

en: Input is compressed, extracting raw MusicXML data from stdin
cs: Vstupní soubor je stlačený, surová data MusicXML se rozbalují z stdin

en: Interpreting music...
cs: Provádí se výklad not...

en: Invalid argument in position ~A.  Expect: ~A, found: ~S.
cs: Neplatný argument v poloze ~A. Očekáváno: ~A, nalezeno: ~S.

en: Invalid octave shift size found: %s. Using no shift.
cs: Nalezena neplatná velikost posunutí oktávy: %s. Posunutí se nepoužívá.

en: Invalid property operation ~a
cs: Neplatná operace vlastnosti ~a

en: Invoking `%s'
cs: Vyvolává se `%s'

en: Invoking `~a'...
cs: Volá se `~a'...

en: Invoking `~a'...
cs: Volá se `~a'...

en: It comes with NO WARRANTY.
cs: Program je nabízen BEZ jakékoliv ZÁRUKY.

en: Junking event: %s
cs: Vyhazuje se událost: %s

en: Key alteration octave given for a non-existing alteration nr. %s, available numbers: %s!
cs: Zadána oktáva alterace tóniny (stupnice) pro neexistující alteraci číslo %s, myslitelná čísla: %s!

en: LANG
cs: JAZYK

en: LILYPONDPREFIX is obsolete, use LILYPOND_DATADIR
cs: LILYPONDPREFIX je zastaralý, použít LILYPOND_DATADIR

en: LOGLEVEL
cs: ÚROVEŇ ZÁPISU

en: Language does not support microtones contained in the piece
cs: Jazyk nepodporuje mikrotóny (intervaly menší než půltón) obsažené v tomto díle

en: Layout output to `%s'...
cs: Výstup rozvržení do `%s'...

en: LilyPond produces beautiful music notation.
cs: LilyPond vytváří překrásný notový zápis.

en: LilyPond source must be UTF-8
cs: LilyPond zdroj musí být UTF-8

en: Load the additional python PACKAGE (containing e.g. a custom output format)
cs: Nahrát dodatečný BALÍČEK s pythonem (obsahuje např. vlastní výstupní formát)

en: Log level set to %d
cs: Úroveň zápisu nastavit na %d

en: Lyric syllable does not have note. Use \lyricsto or associatedVoice.
cs: Slabika textu nemá žádnou notu. Použít \lyricsto nebo associatedVoice.

en: MIDI channel wrapped around
cs: Kanál MIDI skočil zpět

en: MIDI output to `%s'...
cs: MIDI výstup do `%s'...

en: Markup depth exceeds maximal value of %d; Markup: %s
cs: Hloubka značení překračuje největší hodnotu %d; Značení: %s

en: Metronome marks with complex relations (<metronome-note> in MusicXML) are not yet implemented.
cs: Hodnoty pro metronom se složitými vztay (<metronome-note> in MusicXML) ještě nejsou provedeny

en: More Scheme function renaming
cs: Přejmenování dalších funkcí Scheme

en: More alternatives than repeats.  Junking excess alternatives
cs: Více alternativ než opakování. Zahazují se nadbytečné alternativy

en: Move size, thickness, and graphic to properties.  Argument should be just the key list.
cs: Posunout velikost, tloušťku, a grafiku do vlastností. Argumentem by měl být pouze seznam s klíči.

en: Music font has not been installed properly.
cs: Hudební písma nebyla správně nainstalována řádně

en: Music unsuitable for context-mod
cs: Noty nevhodné pro context-mod

en: Music unsuitable for output-def
cs: Noty nevhodné pro output-def

en: Must use #(set-paper-size .. ) within \paper { ... }
cs: #(set-paper-size .. ) se musí použít uvnitř \paper { ... }

en: Negative fret for pitch ~a on string ~a
cs: Záporný pražec pro výšku tónu ~a na struně ~a

en: Negative skip %s (from position %s to %s)
cs: Záporný skok (skip) %s (z polohy %s na %s)

en: Negative skip found: from %s to %s, difference is %s
cs: Nalezen záporný skok (skip): z %s na %s, rozdíl je %s

en: New relative mode,
    Postfix articulations, new text markup syntax, new chord syntax.
cs: Nový související režim,
    ztvárněny artikulace, nová skladba popisu textu, nová skladba akordů

en: No glyph found for alteration: %s
cs: Pro předznamenání nenalezen žádný obrázek: %s

en: No label for fret ~a (on string ~a);
    only ~a fret labels provided
cs: Žádný popisek pro pražec ~a (na struně ~a);
    poskytnut pouze popisek pro pražec ~a

en: No open string for pitch ~a
cs: Žádná prázdná struna pro výšku tónu ~a

en: No string for pitch ~a (given frets ~a)
cs: Žádná struna pro výšku tónu ~a (zadán pražec ~a)

en: No tremolo to end
cs: Žádné tremolo po ukončení

en: No tuplet to end
cs: Žádná rytmická notová skupina k ukončení

en: NonMusicalPaperColumn #'line-break-system-details
cs: Použít NonMusicalPaperColumn #'line-break-system-details

en: Not a markup command: ~A
cs: Žádný příkaz pro textový popis: ~A

en: Not smart enough to convert %s.
cs: Nedostatek znalosti pro převod %s.

en: NoteEvent without pitch
cs: NoteEvent bez výšky tónu

en: Options:
cs: Volby:

en: Or save as UTF-8 in your editor
cs: Nebo uložit v editoru jako UTF-8

en: Other languages
cs: Jiné jazyky

en: Output function not implemented
cs: Výstupní funkce neprovedena

en: Output to `%s'
cs: Výstup do `%s'

en: Output would overwrite input file; use --output.
cs: Výstup by přepsal soubor se vstupem; použijte --output.

en: PACKAGE
cs: BALÍČEK

en: PAD
cs: VYCPÁVKA

en: Page layout has been changed, using paper size and margins.
    textheight is no longer used.
cs: Rozvržení strany se změnilo. Použijte paper size (velikost papíru) a margins (okraje)
    textheight (výška textu) se dále nepoužívá.

en: Parsing...
cs: Provádí se rozbor...

en: Please refer to the manual for details, and update manually.
cs: Pro podrobnosti se, prosím, podívejte do příručky a proveďte obnovu ručně.

en: Preprocessing graphical objects...
cs: Předzpracovávají se obrazové prvky...

en: Previous %s event here
cs: Předchozí %s událost zde

en: Print lilypond log messages according to LOGLEVEL
cs: Vytisknout zprávy se zápisy lilypond podle ÚROVNĚ ZÁPISU

en: Print log messages according to LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (default), DEBUG)
cs: Vytisknout zprávy se zápisy podle ÚROVNĚ ZÁPISU (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (default), DEBUG)

en: Process LilyPond snippets in hybrid HTML, LaTeX, texinfo or DocBook document.
cs: Zpracovat úryvky LilyPondu na křížené dokumenty HTML, LaTeX, texinfo nebo DocBook.

en: Processing %s.ly
cs: Zpracovává se %s.ly

en: Processing `%s'
cs: Zpracovává se `%s'

en: Processing `%s'...
cs: Zpracovává se `%s'...

en: Processing include: %s
cs: Zpracovává se zahrnutí: %s

en: Processing ~S...
cs: Zpracovává se ~S...

en: Processing...
cs: Zpracovává se...

en: Property setting syntax in \translator{ }
cs: Skladba pro nastavení vlastnosti v \translator{ }

en: Reading %s...
cs: Čte se %s...

en: Reading MusicXML from %s ...
cs: Čtou se data MusicXML z %s...

en: Reading MusicXML from Standard input ...
cs: Čtou se MusicXML z obvyklého vstupu (standard input)...

en: Redirect the lilypond output
cs: Přesměrovat výstupu lilypondu

en: Redirecting output to ~a...
cs: Převedení výstupu do ~a...

en: Relocation file: %s
cs: Soubor k přemístění: %s

en: Relocation: compile datadir=%s, new datadir=%s
cs: Přemístění: adresář s daty k sestavení=%s, nový adresář s daty=%s

en: Relocation: framework_prefix=%s
cs: Přemístění: framework_prefix=%s

en: Relocation: from PATH=%s
    argv0=%s
cs: Přemístění: z PATH=%s
    argv0=%s

en: Relocation: from cwd: argv0=%s
cs: Přemístění: z cwd: argv0=%s

en: Relocation: is absolute: argv0=%s
cs: Přemístění: je absolutní: argv0=%s

en: Remove - before articulation
cs: Odstranit - před artikulací

en: Remove \paper variables head-separation and foot-separation.
cs: Odstranit proměnné \paper head-separation a foot-separation.

en: Remove callbacks property, deprecate XY-extent-callback.
cs: Odstranit vlastnost callbacks, odmítnout XY-extent-callback.

en: Remove context from overrideTimeSignatureSettings and revertTimeSignatureSettings.
cs: Odstranit prostředí z overrideTimeSignatureSettings a revertTimeSignatureSettings.

en: Remove obsolete engravers/translators: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer and String_number_engraver.
    New vertical spacing variables.
cs: Odstranit zastaralé rytce/překladatele: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer a String_number_engraver.
    Nové proměnné pro svislý odstup.

en: Remove oldaddlyrics
cs: Odstranit oldaddlyrics

en: Removing `%s'
cs: Odstraňuje se `%s'

en: Rename accidental glyphs, use glyph-name-alist.
cs: Přejmenovat obrázky předznamenání, použít glyph-name-alist.

en: Rename space to basic-distance in various spacing alists.
    Remove HarmonicParenthesesItem grob.
cs: Přejmenovat odstup v basic-distance v různých alistech s rozestavěním.
    Odstranit grob HarmonicParenthesesItem.

en: Rename vertical spacing grob properties.
cs: Přejmenovat vlastnosti grob svislého rozestavění.

en: Rename vertical spacing variables.
    Add fretboard-table argument to savePredefinedFretboard.
cs: Přejmenovat proměnné svislého rozestavění.
    Přidat argument fretboard-table do savePredefinedFretboard.

en: Renaming input to: `%s'
cs: Přejmenovává se vstup: `%s'

en: Replace bar-size with bar-extent.
cs: Nahradit bar-size bar-extent.

en: Report bugs via %s
cs: Chyby v programu hlásit přes %s

en: Requested string for pitch requires negative fret: string ~a pitch ~a
cs: Požadovaná struna pro výšku tónu vyžaduje záporný pražec: struna ~a výška tónu ~a

en: Running %s...
cs: Provádí se %s...

en: Running `%s' on file `%s' to detect default page settings.
cs: Provádí se `%s' na souboru `%s' pro zjištění výchozího nastavení strany.

en: Running texi2pdf on file %s to detect default page settings.
cs: Provádí se texi2pdf na souboru %s pro zjištění výchozího nastavení strany.

en: Running through filter `%s'
cs: Provádí se filtr `%s'

en: SYM[=VAL]
cs: SYM[=HODN]

en: Scanning %s
cs: Prohledává se %s

en: Scheme grob function renaming
cs: Přejmenování funkce grob (kresleného předmětu) Scheme

en: Search path `%s'
cs: Vyhledávací cesta `%s'

en: See define-music-types.scm for supported repeats
cs: Podívejte se na define-music-types.scm pro podporovaná opakování

en: Select note names language.
cs: Vyberte jazyk označení not.

en: Senza-misura time signatures are not yet supported!
cs: Taktová označení Senza-misura ještě nejsou podporována!

en: Setting %s to %s
cs: %s nastaveno na %s

en: Setting LilyPond's loglevel to %s
cs: Nastavení úrovně zápisu pro LilyPond na %s

en: Setting LilyPond's loglevel to %s (from environment variable LILYPOND_LOGLEVEL)
cs: Nastavení úrovně zápisu pro LilyPond na %s (z proměnné prostředí LILYPOND_LOGLEVEL)

en: Setting LilyPond's output to --verbose, implied by lilypond-book's setting
cs: Nastavení výstupu pro LilyPond na --verbose, předpokládáno podle nastavení lilypond-book

en: Setting loglevel to %s
cs: Nastavení úrovně zápisu na %s

en: Skipping UTF-8 BOM
cs: Přeskakuje se UTF-8 BOM

en: Spurious garbage following chord: ~A
cs: Zjevně nesmyslný text po akordu: ~A

en: Staff_margin_engraver deprecated, use Instrument_name_engraver
cs: Staff_margin_engraver odmítnut, použít Instrument_name_engraver

en: Stopping at last successful rule
cs: Zastavení při posledním úspěšném pravidle

en: Success: compilation successfully completed
cs: Úspěch: Překlad úspěšně dokončen

en: Swap < > and << >>
cs: Vyměnit < > a << >>

en: Syntax changes for \addChordShape and \chord-shape
cs: Změny ve skladbě pro \addChordShape a \chord-shape

en: The alist for Staff.keySignature is no longer in reversed order.
cs: Alist pro Staff.keySignature už nadále není v obráceném pořadí.

en: The alteration field of Scheme pitches was multiplied by 2
    to support quarter tone accidentals.  You must update the following constructs manually:
    
    * calls of ly:make-pitch and ly:pitch-alteration
    * keySignature settings made with \property
cs: Pole pro alterace výšky tónů Scheme bylo znásobeno 2
    aby byla podporována předznamenání pro posuvky pro čtvrttóny. Musíte obnovit následující výtvory ručně:
    
    * volání ly:make-pitch a ly:pitch-alteration
    * nastavení keySignature zřízeno s \property

en: The error log is as follows:
cs: Hlášení chyby je takové, jak následuje:

en: The function assigned to Score.metronomeMarkFunction now uses the signature
    %s
cs: Funkce přiřazená k Score.metronomeMarkFunction nyní používá taktové označení
    %s

en: This internal property has been replaced by round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions and usable-duration-logs.
cs: Tato vnitřní vlastnost byla nahrazena round-to-longer-rest, round-up-exceptions a usable-duration-logs.

en: This is not a \layout {} object, ~S
cs: Toto není žádný předmět \layout {}t, ~S

en: This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
cs: Toto je svobodný software. Je chráněn GNU General Public License 
    a vy jste vítáni k jeho změně a (nebo) šíření jeho kopií za dodržení
    určitých podmínek. Pro více informací spusťte program takto: `%s --warranty'.

en: Too much lookahead
cs: Příliš mnoho dívání se dopředu

en: Track...
cs: Stopa...

en: Transposing %s by %s makes alteration larger than double
cs: Převedení %s o %s vytváří více než jedno dvojité předznamenání

en: Try the texstrings backend
cs: Vyzkoušet zadní část texstrings

en: Tuplet brackets of curved shape are not correctly implemented
cs: Triolové (kvartolové, ...) závorky se zahnutým tvarem nejsou správně provedeny

en: Two simultaneous %s events, junking this one
cs: Dvě souběžné %s události, tato se vyhazuje

en: Typeset music and/or produce MIDI from FILE.
cs: Sazba hudby a/nebo vytváření MIDI ze SOUBORu.

en: USER, GROUP, JAIL, DIR
cs: UŽIVATEL, SKUPINA, VĚZENÍ, ADRESÁŘ

en: Unable to auto-detect default settings:
cs: Nelze automaticky určit výchozí nastavení:

en: Unable to auto-detect default settings:
    %s
cs: Nelze automaticky určit výchozí nastavení:
    %s

en: Unable to convert alteration %s to a lilypond expression
cs: Nelze převést alteraci %s na výraz pro LilyPond

en: Unable to convert chord type %s to lilypond.
cs: Nelze převést typ akordu %s na lilypond.

en: Unable to extract key signature!
cs: Nelze získat tóninu!

en: Unable to find input file %s
cs: Nelze nalézt vstupní soubor %s

en: Unable to find instrument for ID=%s
cs: Nelze najít žádný nástroj pro ID=%s

en: Unable to interpret time signature! Falling back to 4/4.
cs: Nelze vysvětlit taktové označení (druh taktu)! Používá se takt 4/4.

en: Unify fetaNumber and fetaDynamic encodings
cs: Sjednotit kódování fetaNumber a fetaDynamic

en: Unknown event class %s
cs: Neznámá třída pro událost %s

en: Unknown interface `%s'
cs: Neznámé rozhraní %s

en: Unknown metronome mark, ignoring
cs: Neznámá hodnota pro metronom, přehlíží se

en: Unknown octaveness type: ~S
cs: Neznámý druh oktávy: ~S

en: Unknown or invalid loglevel '%s'
cs: Neznámá nebo neplatná úroveň zápisu '%s'

en: Unknown paper size: ~a
cs: Neznámá velikost papíru: ~a

en: Unknown relocation command %s
cs: Neznámý příkaz pro přemístění %s

en: Unprocessed PartGroupInfo %s encountered
cs: Narazilo se na nezpracovaný PartGroupInfo %s

en: Update LilyPond input to newer version.  By default, update from the
    version taken from the \version command, to the current LilyPond version.
cs: Povýšit vstup LilyPond na novější verzi. Ve výchozím nastavení se
    jde z verze získané z příkazu \version k současné verzi LilyPondu.

en: Updating font into: ~a
cs: Písmo se aktualizuje do: ~a

en: Usage: %s
cs: Použití: %s

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
cs: Použití: %s [VOLBA]... SOUBOR...

en: Use
    
    %s
cs: Použít
    
    %s

en: Use #'style not #'dash-fraction to select solid/dashed lines.
cs: Použít #'style namísto #'dash-fraction pro výběr plných/přerušovaných čar.

en: Use %s
cs: Použít %s

en: Use Scheme code to construct arbitrary note events.
cs: Použít kód Scheme pro vytvoření libovolných notových událostí.

en: Use \override ... #'style = #'line for solid lines and
cs: Použít \override ... #'style = #'line pro plné čáry a

en: Use \set beamExceptions or \overrideTimeSignatureSettings.
cs: Použít \set beamExceptions nebo \overrideTimeSignatureSettings.

en: Use \set beamExceptions or \revertTimeSignatureSettings.
cs: Použít \set beamExceptions nebo \revertTimeSignatureSettings.

en: Use baseMoment and beatStructure.
cs: Použít baseMoment a beatStructure.

en: Use baseMoment, beatStructure, and beamExceptions.
cs: Použít baseMoment, beatStructure, a beamExceptions.

en: Use grob closures iso. XY-offset-callbacks.
cs: Použít grob závěr namísto XY-offset-callbacks.

en: Use the `alignment-offsets' sub-property of
cs: Použít podvlastnost `alignment-offsets'

en: Using (ice-9 curried-definitions) module
cs: Používá se modul (ice-9 curried-definitions)

en: Using `~a' note names...
cs: Používá se označení not `~a'...

en: VERSION
cs: VERZE

en: Vaticana_ligature_engraver: setting `spacing-increment = %f': ptr =%ul
cs: Vaticana_ligature_engraver: nastavení `spacing-increment = %f': ptr =%ul

en: Vertical spacing changes might affect user-defined contexts.
cs: Změny svislých odstupů mohou ovlivnit uživatelský stanovená prostředí.

en: Vertical spacing no longer depends on the Y-extent of a VerticalAxisGroup.
cs: Svislé rozestavění už nezávisí na Y-extent VerticalAxisGroup.

en: Woodwind diagrams: Changes to the clarinet diagram.
cs: Diagramy pro dechové nástroje: Změny v diagramu klarinetu

en: Woodwind diagrams: Move size, thickness, and graphic from argument list to properties.
    Deprecate negative dash-period for hidden lines: use #'style = #'none instead.
cs: Diagramy pro dechové nástroje: Posunout velikost (size), tloušťku (thickness), a grafiku ze seznamu argumentů do vlastností.
    Záporná dash-period pro skryté linky je zastaralá: Použít místo toho #'style = #'none.

en: Writing `%s'...
cs: Zapisuje se `%s'...

en: Writing fonts to %s
cs: Zapísují se písma do %s

en: Writing graph `~a'...
cs: Zapisuje se graf `~a'...

en: Writing header field `~a' to `~a'...
cs: Zapisuje se pole s hlavičkou `~a' do `~a'...

en: Writing snippets...
cs: Zapisují se úryvky...

en: Writing ~S...
cs: Zapisuje se ~S...

en: Writing ~a...
cs: Zapisuje se ~a...

en: Wrong number of arguments.  Expect: ~A, found ~A: ~S
cs: Nesprávný počet argumentů. Očekáváno: ~A, nalezeno ~A: ~S

en: \%s ignored
cs: \%s přehlíženo

en: \applycontext argument is not a procedure
cs: Argument \applycontext není postupem

en: \bar "." now produces a thick barline
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Dash parameters for slurs and ties are now in dash-definition
cs: \bar "." nyní vytváří silnou taktovou čáru
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Parametry čárky pro legatové obloučky a ligatury jsou nyní v dash-definition

en: \bar "." now produces a thick barline.
cs: \bar "." nyní vytváří silnou taktovou čáru.

en: \cresc etc. are now postfix operators
cs: \cresc atd. jsou nyní nastaveny notě

en: \encoding: smart recode latin1..utf-8. Remove ly:point-and-click
cs: \encoding: převedení latin1 na utf-8. Odstranit ly:point-and-click

en: \foo -> \foomode (for chords, notes, etc.)
    fold \new FooContext \foomode into \foo.
cs: \foo -> \foomode (pro akordy, noty atd.)
    shrnout \new FooContext \foomode do \foo.

en: \header { key = concat + with + operator }
cs: \header { klíč = concat + s + operátor }

en: \maininput not allowed outside init files
cs: \maininput není povolen mimo spouštěcí (init) soubory

en: \outputproperty found,
    Please hand-edit, using
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPERTY VALUE>)
    
    as a substitution text.
cs: \outputproperty nalezeno,
    Upravujte, prosím, tento soubor ručně s pomocí
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <HODNOTA VLASTNOSTI GROB>)
    
    jako náhradního textu

en: \paper cannot be used in \score, use \layout instead
cs: \paper nelze použít v \score, místo toho použít \layout

en: \partcombine syntax change to \newpartcombine
cs: Změna skladby \partcombine na \newpartcombine

en: \put-adjacent argument order
cs: \put-adjacent pořadí argumentů

en: \put-adjacent axis dir markup markup.
cs: \put-adjacent popis popisu směru osy.

en: \repeat NUM Music Alternative -> \repeat FOLDSTR Music Alternative
cs: \repeat NUM náhradní noty -> \repeat FOLDSTR náhradní noty

en: \translator syntax
cs: \translator Syntax

en: `%s' failed (%d)
cs: `%s' se nezdařilo (%d)

en: `~a' failed (~a)
cs: `~a' selhal (~a)

en: abc2ly converts ABC music files (see
    %s) to LilyPond input.
cs: abc2ly převede hudební soubory ABC (viz
    %s) na vstup LilyPond.

en: accidental typesetting list must begin with context-name: %s
cs: Seznam se sazbou posuvek musí začínat názvem souvislosti (context-name): %s

en: add DIR to include path
cs: Přidat ADRESÁŘ do vyhledávací cesty

en: add DIR to search path
cs: Přidat ADRESÁŘ do vyhledávací cesty

en: add midi-block to .ly file
cs: Přidat midi-block do souboru .ly

en: adding note head to incompatible stem (type = %d/%d)
cs: Přidává se hlavička k s ní neslučitelné nožce (typ = %d/%d)

en: alignment-offsets has been changed to alignment-distances: you must now specify the distances between staves rather than the offset of staves.
cs: alignment-offsets byl změněn na alignment-distances: Nyní musíte zadat vzdálenosti mezi osnovami a nikoli posun osnov.

en: all settings related to dashed lines
cs: Všechna nastavení související s přerušovanými čarami

en: allow tuplet durations DUR*NUM/DEN
cs: Povolit triolové (kvartolové, ...) doby DOBA*ČÍSLO/DĚLITEL

en: already have a beam
cs: Trámec již existuje

en: already have a crescendo
cs: Již má crescendo

en: already have a decrescendo
cs: Již má decrescendo

en: already have a ligature
cs: Ligatura již je

en: already have a text spanner
cs: Již obsahuje textovou závorku

en: already have a volta spanner, ending that one prematurely
cs: Již má závorku volty, ukončuje se předčasně

en: already have an episema
cs: Má již episema

en: already have music in score
cs: V notovém zápisu již noty jsou

en: already have phrasing slur
cs: Má již frázovací oblouček

en: already have slur
cs: Má již legatový oblouček

en: also already have an ended spanner
cs: Také již má ukončenou textovou závorku

en: alteration not found
cs: Předznamenání nebylo nalezeno

en: an outside-staff object should have a direction, defaulting to up
cs: Předmět mimo notovou osnovu by měl mít směr, výchozí je nahoru

en: are there two Axis_group_engravers?
cs: Jsou dva Axis_group_engraver(y)?

en: ascending vaticana style flexa
cs: Vzestupný flexa ve stylu vaticana

en: assertion failed: ~S
cs: Tvrzení selhalo: ~S

en: attempting automatic \figures conversion.  Check results!
cs: Pokouší se o automatické převedení \figures. Ověřte výsledek!

en: auto beam settings
cs: Nastavení automatických trámců

en: automaticMelismata is turned on by default since 1.5.67.
cs: automaticMelismata je zapnuto jako výchozí nastavení od 1.5.67.

en: automaticMelismata turned on by default
cs: automaticMelismata je zapnuto jako výchozí nastavení

en: barcheck failed at: %s
cs: Ověření taktů selhalo na: %s

en: be strict about success
cs: Být přísný k úspěchu

en: be verbose
cs: Být podrobný

en: be verbose (equivalent to loglevel=DEBUG)
cs: Být podrobný (totéž, co loglevel=DEBUG)

en: beam was started here
cs: Trámec byl začat zde

en: best score for this sys-count: %f
cs: Nejlepší notový zápis pro tento sys-count: %f

en: break starting at page %d
cs: Zalomení začíná na straně %d

en: bump version for release
cs: Vydat současnou verzi

en: cannot add text scripts to individual note heads
cs: Nelze přidat žádný text k jednotlivým hlavičkám not

en: cannot allocate %lu bytes
cs: Nelze přidělit %lu bajtů

en: cannot apply `\~' on first head of ligature
cs: `\~' nelze použít na první notu ligatury

en: cannot apply `\~' on heads with identical pitch
cs: `\~' nelze použít na noty se stejnou výškou

en: cannot change `%s' to `%s'
cs: `%s' nelze změnit na `%s'

en: cannot change group id to: %d: %s
cs: Nelze změnit id skupiny na: %d: %s

en: cannot change user id to: %d: %s
cs: Nelze změnit uživatelovo id na: %d: %s

en: cannot change working directory to: %s: %s
cs: Nelze změnit pracovní adresář na: %s: %s

en: cannot change, already in translator: %s
cs: Nelze změnit, již v překladači: %s

en: cannot chroot to: %s: %s
cs: Nelze provést chroot do: %s: %s

en: cannot decypher Pango description: ~a
cs: Nelze rozluštit popis Pango: ~a

en: cannot determine format for: %s
cs: Nelze určit formát pro: %s

en: cannot determine pitch of ligature primitive -> skipping
cs: Nelze určit výšku počátku ligatury -> přeskakuje se

en: cannot embed ~S=~S
cs: Nelze vložit ~S=~S

en: cannot end phrasing slur
cs: Nelze ukončit frázovací oblouček

en: cannot end slur
cs: Nelze ukončit legatový oblouček

en: cannot end volta spanner
cs: Nelze ukončit závorku volty

en: cannot extract file matching ~a from ~a
cs: z ~a nelze získat soubor hodící se k ~a

en: cannot find SVG font ~S
cs: Nelze nalézt písmo SVG ~S

en: cannot find Voice `%s'
cs: Nelze nalézt hlas `%s'

en: cannot find \begin{document} in LaTeX document
cs: Nelze najít \begin{document} v LaTeXovém dokumentu

en: cannot find `%s'
cs: Nelze nalézt `%s'

en: cannot find context to switch to
cs: Nepodařilo se nalézt žádnou souvislost k přepnutí

en: cannot find description for property `~S' (~S)
cs: Nelze nalézt popis vlastnosti `~S' (~S)

en: cannot find description for property ~S (~S)
cs: Nelze nalézt popis vlastnosti ~S (~S)

en: cannot find file: `%s'
cs: Nelze nalézt soubor: `%s'

en: cannot find font: `%s'
cs: Nelze nalézt písmo: `%s'

en: cannot find init file: `%s'
cs: Nelze nalézt spouštěcí soubor (init): `%s'

en: cannot find interface for property: ~S
cs: Nelze nalézt rozhraní pro vlastnost: ~S

en: cannot find line breaking that satisfies constraints
cs: Nepodařilo se nalézt žádné zalomení řádku, které by naplnilo podmínky

en: cannot find music object: ~S
cs: Nelze nalézt hudební předmět: ~S

en: cannot find or create `%s' called `%s'
cs: Nelze ani najít ani vytvořit `%s' nazvaný `%s'

en: cannot find or create new `%s'
cs: Nelze ani najít ani vytvořit nový `%s'

en: cannot find or create: `%s'
cs: Nelze ani najít ani vytvořit: `%s'

en: cannot find property type-check for `%s' (%s).
cs: Nelze nalézt ověření typu vlastnosti pro `%s' (%s).

en: cannot find quoted music: `~S'
cs: Nelze nalézt noty dané do uvozovek: `~S'

en: cannot find start of (de)crescendo
cs: Nelze nalézt začátek (de)crescenda

en: cannot find start of episema
cs: Nelze nalézt začátek episema

en: cannot find start of ligature
cs: Nelze nalézt začátek ligatury

en: cannot find start of piano pedal bracket: `%s'
cs: Nelze nalézt začátek závorek pedálu piana: `%s'

en: cannot find start of piano pedal: `%s'
cs: Nelze nalézt začátek pedálu piana: `%s'

en: cannot find start of text spanner
cs: Nelze nalézt začátek textové závorky

en: cannot find suitable event
cs: Nelze najít vhodnou událost

en: cannot find: `%s'
cs: Nelze nalézt: `%s'

en: cannot find: ~A
cs: Nelze nalézt: ~A

en: cannot fit music on page: overflow is %f
cs: Noty se nevejdou na stranu: přesah je %f

en: cannot fit music on page: ragged-spacing was requested, but page was compressed
cs: Noty se nevejdou na stranu: bylo požadováno ragged-spacing, ale strana byla zkomprimována

en: cannot fit the first page turn onto a single page.  Consider setting first-page-number to an even number.
cs: Nelze najít první změnu strany na jednoduchou stranu. Zvažte nastavení čísla první strany na liché číslo.

en: cannot get group id from group name: %s: %s
cs: Z názvu skupiny nelze získat id skupiny: %s: %s

en: cannot get user id from user name: %s: %s
cs: Z uživatelského jména nelze získat uživatelovo id: %s: %s

en: cannot have note heads and rests together on a stem
cs: Hlavičky not a pomlk se nemohou vyskytovat společně na jedné nožce

en: cannot load font table: %s
cs: Nelze nahrát tabulku písem: %s

en: cannot open file: `%s'
cs: Nelze otevřít soubor: `%s'

en: cannot open for write: %s: %s
cs: Nelze otevřít soubor pro zápis: %s: %s

en: cannot resolve rest collision: rest direction not set
cs: Nelze najít řešení pro střet pomlk: směr pomlk nenastaven

en: cannot simultaneously have more than one mode: %s
cs: Nelze mít současně více než jeden modus: %s

en: cannot write to file: `%s'
cs: Nelze zapisovat do souboru: `%s'

en: change property definition case (eg. onevoice -> oneVoice)
cs: Změna velikosti písmene ve vymezení vlastnosti (např. onevoice -> oneVoice)

en: chroot to JAIL, become USER:GROUP
    and cd into DIR
cs: chroot do VĚZENÍ, stát se UŽIVATEL:SKUPINA
    a cd do ADRESÁŘe

en: clef `%s' not found
cs: Klíč `%s' nebyl nalezen

en: cluster syntax
cs: Skladba seskupení

en: compatibility mode translation: %s
cs: Překlad v režimu slučitelnosti: %s

en: compatibility mode translation: %s=%s
cs: Překlad v režimu slučitelnosti: %s=%s

en: compressing music to fit
cs: Noty se komprimují, aby se vešly

en: conflicting note group events
cs: Odporující si události skupin not

en: consider updating the input with the convert-ly script
cs: Zvažte převod zdrojového textu na novější pomocí skriptu convert-ly

en: consistent-broken-slope is now handled through the positions callback.
cs: consistent-broken-slope se nyní řeší přes zavolání poloh.

en: continuing, cross fingers
cs: Pokračuje se, držte palce

en: convert pitches in absolute mode
cs: Převést výšky tónů na absolutní modus

en: convert pitches in relative mode (default)
cs: Převést výšky tónů na paralelní modus (výchozí)

en: convert to VERSION [default: %s]
cs: Převést na VERZI [výchozí: %s]

en: could not satisfy systems-per-page and page-count at the same time, ignoring systems-per-page
cs: Nepodařilo se použít současně systems-per-page a page-count, přehlíží se systems-per-page

en: create PDF files for use with PDFTeX
cs: Vytvořit soubory PDF pro použití s PDFTeX

en: cresc starts here
cs: Crescendo začíná zde

en: custos `%s' not found
cs: Strážce (hlídač, kustod) `%s' nebyl nalezen

en: debug printing
cs: Prozkoumat tisk kvůli chybám

en: decrescendo too small
cs: Decrescendo je příliš malé

en: defaulting to ~S pt
cs: Nastavuje se výchozí ~S pt

en: deprecate %s
cs: Odmítnout %s

en: deprecate %s
cs: Odmítnout %s

en: deprecate \tempo in \midi
cs: Odmítnout \tempo v \midi

en: deprecate cautionary-style. Use AccidentalCautionary properties
cs: Odmítnout cautionary-style pro varující předznamenání.
    Použít vlastnosti AccidentalCautionary

en: deprecated %s
cs: Zastaralý: %s

en: deprecated \textstyle, new \key syntax
cs: Odmítnutý \textstyle, nový \key syntax

en: deprecated ly-option used: %s
cs: Zastaralá ly-option používána: %s

en: deprecated ly-option used: %s=%s
cs: Zastaralá ly-option používána: %s=%s

en: direction must not be CENTER in ly:skyline-pair::skyline
cs: Směr nesmí být CENTER v ly:skyline-pair::skyline

en: direction of %s invalid: %d
cs: Směr %s neplatný: %d

en: do not add \version command if missing
cs: Nepřidávat příkaz \version chybí-li

en: do not convert beaming information, use lilypond's automatic beaming instead
cs: Nepřevádět údaje o trámcích, místo toho použít lilypondovké automatické trámce

en: do not convert directions (^, _ or -) for articulations, dynamics, etc.
cs: Nepřevádět směry (^, _ nebo -) pro artikulace, dynamiku, atd.

en: do not convert exact vertical positions of rests
cs: Nepřevádět přesné svislá postavení pomlk

en: do not convert the exact page layout and breaks
cs: Nepřevádět přesné rozvržení strany a zalomení

en: do not fail if no PNG images are found for EPS files
cs: Neukončit, pokud není nalezen žádný obrázek PNG nebo soubory EPS

en: do not fail if no lilypond output is found
cs: Neukončit, pokud není nalezen žádný výstup z lilypondu

en: do not have that many brackets
cs: Tolik závorek není

en: do not know how to embed font ~s ~s ~s
cs: Neznámé vložení písma ~s ~s ~s

en: do not know how to embed ~S=~S
cs: Neznámé vložení ~S=~S

en: do not know how to interpret articulation:
cs: Výklad artikulace není znám:

en: doing assignment anyway
cs: Přesto se provede přiřazení

en: dot `%s' not found
cs: Tečka `%s' nebyla nalezena,

en: drum %s type unknown, please add to instrument_drumtype_dict
cs: Druh bicích %s neznámý, přidat, prosím, k instrument_drumtype_dict

en: dump FORMAT,...  Also as separate options:
cs: Vypsat FORMÁT,...  také jako oddělené volby:

en: dump header field FIELD to file
    named BASENAME.FIELD
cs: Vypsat pole hlavičky POLE do souboru
    s názvem BASENAME.POLE

en: edge-text settings for TextSpanner
cs: Nastavení okrajového textu (edge-text) pro textovou závorku (TextSpanner)

en: edit in place
cs: Upravit na místě

en: elapsed time: %.2f seconds
cs: Uplynulý čas: %.2f sekund

en: encountered repeat without body
cs: Našlo se opakování bez body (obsahu)

en: end quote missing
cs: Chybí koncové uvozovky

en: error in #{ ... #}
cs: Chyba v #{ ... #}

en: error reading font file %s: %s
cs: Chyba při čtení souboru s písmem %s: %s

en: error:
cs: Chyba:

en: error: %s
cs: Chyba: %s

en: errors found, ignoring music expression
cs: Nalezeny chyby, přehlíží se hudební výraz

en: evaluate scheme code
cs: Vyhodnotit kód Scheme

en: event class ~A seems to be unused
cs: Třída událostí ~A se zdá být nepoužívaná

en: exception caught: %s
cs: Zachycena výjimka: %s

en: expect 3 strings for piano pedals, found: %ld
cs: Očekávány 3 textové řetězce pro pedál piana, nalezeny: %ld

en: expected %d arguments with jail, found: %u
cs: Očekáváno %d argumentů s vězením, nalezeno: %u

en: expected to read %d characters, got %d
cs: Očekáváno %d znaků, obdrženo %d

en: expecting string as script definition
cs: Očekáván řetězec jako vymezení skriptu

en: failed adding font directory: %s
cs: Adresář s písmy se nepodařilo přidat: %s

en: failed adding font file: %s
cs: Soubor s písmem se nepodařilo přidat: %s

en: failed files: ~S
cs: Nepodařené soubory: ~S

en: failed redirecting stderr to `%s'
cs: Nepodařilo se přesměrovat stderr do `%s'

en: fatal error. Couldn't find type: %s
cs: Vážná chyba. Nepodařilo se nalézt typ: %s

en: fatal error: %s
cs: Vážná chyba: %s

en: file not found: %s
cs: Soubor nebyl nalezen: %s

en: file too old: %s (oldest supported: %s)
cs: Soubor je příliš starý: %s (nejstarší podporovaný: %s)

en: flag `%s' not found
cs: Praporek `%s' nebyl nalezen

en: flag stroke `%s' not found
cs: Symbol praporku `%s' nebyl nalezen

en: flag stroke `~a' or `~a' not found
cs: Symbol praporku `~a' nebo `~a' nebyl nalezen

en: flexa-height undefined; assuming 0
cs: Flexa-výška nestanovena; předpokládá se 0

en: font index %d too large for font `%s', using index 0
cs: Písmový index %d příliš velký pro písmo `%s', používá se index 0

en: font index must be non-negative, using index 0
cs: Písmový index musí být ne-zaporný, používá se index 0

en: foobar -> foo-bar for \paper, \layout
cs: foobar -> foo-bar pro \paper, \layout

en: force updating \version number to %s
cs: Vynutit povýšení z čísla \version na %s

en: forced break was overridden by some other event, should you be using bar checks?
cs: Vynucené zalomení bylo zrušeno jinou událostí, má se použít ověření taktů?

en: format Texinfo output so that Info will look for images of music in DIR
cs: Uspořádat výstup Texinfo tak, že Info bude hledat obrázky nebo noty v ADRESÁŘI

en: found more than 5 voices on a staff, expect bad output
cs: Nalezeno více jak 5 hlasů na jedné osnově. Dá se očekávat špatný výstup

en: generate PDF (default)
cs: Vytvořit PDF (výchozí)

en: generate PNG
cs: Vytvořit obrázek PNG

en: generate PostScript
cs: Vytvořit PostScriptový výstup

en: giving up
cs: Vzdává se

en: have to be in Chord mode for chords
cs: Pro zápis akordů musíte být v režimu pro akordy

en: have to be in Lyric mode for lyrics
cs: Pro zápis textu musíte být v módu režimu textu písně

en: have to be in Note mode for notes
cs: Pro zápis not musíte být v režimu pro noty

en: identifier name is a keyword: `%s'
cs: Názvem rozpoznávacího znamení je klíčové slovo: `%s'

en: identifier names: %s
cs: Název pro rozpoznávací znamení: %s

en: ignored prefix(es) `%s' of this head according to restrictions of the selected ligature style
cs: Přehlíží se předpona(y) `%s' této hlavičky podle omezení zvoleného stylu ligatury

en: ignoring min-systems-per-page and max-systems-per-page because systems-per-page was set
cs: Přehlíží se min-systems-per-page a max-systems-per-page, protože byl stanoven systems-per-page

en: ignoring rest: ligature may not contain rest
cs: Přehlíží se pomlka; ligatura by neměla obsahovat pomlku

en: ignoring too many clashing note columns
cs: Přehlíží se příliš mnoho překrývajících se notových sloupců

en: ignoring unknown ly option: %s
cs: přehlíží se neznámá volba ly: %s

en: implied \%s added
cs: Nepřímo vyjádřený \%s přidán

en: include files are not allowed in safe mode
cs: Vložené soubory nejsou v bezpečném režimu dovoleny

en: input file is a zip-compressed MusicXML file
cs: Vstupní soubor je zazipovaným souborem MusicXML

en: input/regression/beam-broken-classic.ly shows how broken beams are now handled.
cs: input/regression/beam-broken-classic.ly ukazuje, jak jsou nyní řešeny poškozené trámce.

en: integer expected after \sourcefileline
cs: Očekáváno celé číslo po \sourcefileline

en: invalid argument `%s' to option `%s'
cs: Neplatný argument `%s' pro volbu `%s'

en: invalid character: `%s'
cs: Neplatný znak: `%s'

en: invalid ligatura ending:
    when the last note is a descending brevis,
    the penultimate note must be another one,
    or the ligatura must be LB or SSB
cs: Neplatné zakončení ligatury:
    Když je poslední nota klesající brevis (dvoucelá),
    musí být předposlední nota další,
    nebo musí být ligatura LB nebo SSB

en: invalid tremolo repeat count: ~a
cs: Neplatný počet opakování tremola: ~a

en: job ~a terminated with signal: ~a
cs: Příkaz ~a skončil s návratovou hodnotou: ~a

en: junking empty cluster
cs: Vyhazuje se prázdné seskupení

en: keySignature property not reversed any more
    MIDI 47: orchestral strings -> orchestral harp
cs: Vlastnost keySignature není už více obrácená
    MIDI 47: orchestrální smyčce -> orchestrální harfa

en: ligature was started here
cs: Ligatura byla začata zde

en: ligature with less than 2 heads -> skipping
cs: Ligatura s méně než dvěma hlavičkami -> přeskakuje se

en: logfile ~a (exit ~a):
    ~a
cs: Soubor se zápisem ~a (konec ~a):
    ~a

en: lonely tie
cs: Osamocená ligatura

en: ly:parse-string-expression is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
cs: ly:parser-string-expression je platný jen s novým syntaktickým analyzátorem.  Místo něj použijte ly:parser-include-string.

en: ly:parser-parse-string is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
cs: ly:parser-parse-string je platný jen s novým syntaktickým analyzátorem.  Místo něj použijte ly:parser-include-string.

en: margins do not fit with line-width, setting default values
cs: Okraje neodpovídají šířce řádku, nastavují se výchozí hodnoty

en: mark label must be a markup object
cs: Popis značky musí být předmětem pro textový popis

en: maybe input should specify polyphonic voices
cs: Snad by měl vstup vytvořit více hlasů

en: mensural ligature: duration none of Mx, L, B, S -> skipping
cs: Menzurální ligatura: doba trvání není ani jedna z Mx, L, B, S -> přeskakuje se

en: metronomeMarkFormatter got an additional text argument.
cs: metronomeMarkFormatter dostal pro text dodatečný argument.

en: metronomeMarkFormatter uses text markup as second argument,
    fret diagram properties moved to fret-diagram-details.
cs: metronomeMarkFormatter používá popisu textu jako druhého argumentu,
    vlastnosti nákresu pražců jsou přesunuty do fret-diagram-details.

en: min-systems-per-page is larger than max-systems-per-page, ignoring both values
cs: min-systems-per-page je větší než max-systems-per-page, přehlíží se obě hodnoty

en: missing stencil expression `~S'
cs: Chybí výraz stencil `~S'

en: music expected: ~S
cs: Očekávána hudba: ~S

en: musicxml2ly [OPTION]... FILE.xml
cs: musicxml2ly [VOLBY]... SOUBOR.xml

en: natural alteration glyph not found
cs: Nepodařilo se najít odrážku

en: need \paper for paper block
cs: Pro blok papíru je potřeba \paper

en: need symbol arguments for \override and \revert
cs: Pro \override a \revert jsou potřeba symbolické argumenty

en: negative replication count; ignoring
cs: Záporný replikační počet; přehlíží se

en: new Pedal style syntax
cs: Nová skladba pro styl pedálu

en: new \header format
cs: Nový formát \header

en: new \notenames format
cs: Nový formát \notenames

en: new \textscript markup text
cs: Nový popis \textscript

en: new syntax for property settings:
cs: Nová skladba pro nastavení vlastnosti:

en: new tremolo format
cs: Nový formát tremola

en: no PostScript font name for font `%s'
cs: Žádný název pro PostScriptové písmo pro písmo `%s'

en: no \version statement found, please add~afor future compatibility
cs: Žádné oznámení \version nebylo nalezeno, přidat ~a pro budoucí slučitelnost

en: no brace found for point size ~S
cs: Nenalezeny žádné závorky ve velikosti ~S pt

en: no files specified on command line.
cs: Na příkazové řádce nebyly zadány žádné soubory.

en: no left bound
cs: Žádné ohraničení vlevo

en: no music found in score
cs: V notovém zápisu nebyly nalezeny žádné noty

en: no placement found for fingerings
cs: Nenalezeno žádné umístění pro prstoklad

en: no progress, only error messages (equivalent to loglevel=ERROR)
cs: Žádný postup, pouze chybová hlášení (totéž, co loglevel=ERROR)

en: no right bound
cs: Žádné ohraničení vpravo

en: no such MIDI instrument: `%s'
cs: Žádný takový nástroj neexistuje: `%s'

en: no such directory: %s for %s
cs: Žádný takový adresář: %s pro %s

en: no such file: %s for %s
cs: Žádný takový soubor: %s pro %s

en: no such group: %s
cs: Žádná taková skupina: %s

en: no such internal option: %s
cs: Žádná taková vnitřní volba: %s

en: no such user: %s
cs: Žádný takový uživatel: %s

en: no systems found in \score markup, does it have a \layout block?
cs: Nenalezena žádná osnova v \score markup, má nějaký blok \layout?

en: no viable initial configuration found: may not find good beam slope
cs: Nenalezeno žádné životaschopné počáteční nastavení: nebyl nalezen žádný dobrý sklon trámce

en: non-UTF-8 input
cs: ne-UTF-8 vstup

en: none of note heads `%s' or `%s' found
cs: Žádná z notových hlaviček `%s' nebo `%s' nebyla nalezena

en: none of these in my family
cs: Žádný z těchto se nenachází v mé rodině

en: not a context mod
cs: Není to režim prostředí

en: not a duration: %d
cs: Není platnou dobou trvání: %d

en: not a grob name, `%s'
cs: Není názvem pro grob, `%s'.

en: not a markup
cs: Není to značení

en: not a rhythmic event
cs: Není to rytmická událost

en: not a valid duration string: ~a
cs: Není platným řetězcem doby trvání: ~a

en: not changing to same context type: %s
cs: Nepřepíná se na tentýž typ souvislosti: %s

en: not relocating, no %s/ or current/ found under %s
cs: Žádné přemístění, žádný %s/ nebo current/ nebyl nalezen pod %s

en: octave check failed; expected "%s", found: "%s"
cs: Přezkoušení oktávy selhalo; očekáváno "%s", nalezeno: "%s"

en: old relative compatibility not used
cs: Stará vztažná slučitelnost nepoužita

en: oldaddlyrics is no longer supported. 
             Use addlyrics or lyrsicsto instead.
cs: oldaddlyrics není nadále podporováno. 
             Použijte místo toho addlyrics nebo lyrsicsto.

en: only \consists and \remove take non-string argument.
cs: jen \consists a \remove rozumí ne-řetězcovému argumentu.

en: only update \version number if file is modified
cs: Aktualizovat číslo \version, jen když byl soubor změněn

en: option `%s' does not allow an argument
cs: Volba `%s' nepovoluje argument

en: option `%s' requires an argument
cs: Volba `%s' vyžaduje argument

en: pad left side of music to align music inspite of uneven bar numbers (in mm)
cs: Posunout levý okraj not kvůli zarovnání not, i když je číslo taktu liché (v mm)

en: page-turn-page-breaking: breaking from %d to %d
cs: Změna stran-zalomení-stran: zalomení od %d do %d

en: pair expected in doc ~s
cs: V doc ~s očekávána dvojice

en: perhaps a typing error?
cs: Možná se stal překlep?

en: pipe snippets through FILTER [default: `convert-ly -n -']
cs: Vést úryvky přes FILTR [výchozí: `convert-ly -n -']

en: pitch to be inverted not in scale; ignoring
cs: Výška tónu, která má být obrácena, není na stupnici; přehlíží se

en: pitch to be transposed not in scale; ignoring
cs: Výška tónu k převedení není na stupnici; přehlíží se

en: placing below
cs: Umísťuje se pod

en: point-and-click argument changed to procedure.
cs: Argument pro funkci "ukázat a klepnout" změněn na průběh.

en: position unknown
cs: Neznámá poloha

en: prepend FILE to output
cs: Připojit SOUBOR k výstupu

en: preserve ABC's notion of beams
cs: Zachovat ABC pohled na trámců

en: preview of first 4 bars
cs: Náhled na první čtyři takty

en: prime interval within ligature -> skipping
cs: Interval ligatury je prima -> přeskakuje se

en: print absolute pitches
cs: Vypsat absolutní výšky tónů

en: print explicit durations
cs: Vypsat přímo vyjádřené délky

en: print log messages according to LOGLEVEL.  Possible values are:
    NONE, ERROR, WARNING, BASIC, PROGRESS, INFO (default) and DEBUG.
cs: Vytisknout zprávy se zápisy podle ÚROVNĚ ZÁPISU ( Možnými hodnotami jsou:
    NONE, ERROR, WARNING, BASIC, PROGRESS, INFO (default), a DEBUG.

en: procedure or context-name expected for accidental rule, found %s
cs: Očekáván postup nebo název souvislosti (context-name) pro pravidlo pro posuvky, nalezen %s

en: process ly_files using COMMAND FILE...
cs: Zpracovat (soubory) ly_files pomocí SOUBORU S PŘÍKAZEM...

en: program option -dpreview not supported by backend `%s'
cs: Programová volba -dpreview nepodporována jádrem '%s'

en: program option -dprint-pages not supported by backend `%s'
cs: Programová volba -dprint-pages nepodporována jádrem '%s'

en: program too old: %s (file requires: %s)
cs: Program je příliš starý: %s (soubor vyžaduje: %s)

en: programming error: %s
cs: Chyba v programování: %s

en: quantise note durations on DUR
cs: Zarovnat délky not na DOBY

en: quantise note starts on DUR
cs: Zarovnat začátky not na DOBU

en: quoted music `~a' is empty
cs: Noty dané do uvozovek `~a' jsou prázdné

en: quoted string expected after \sourcefilename
cs: Řetězec znaků daný do uvozovek očekáván po \sourcefilename

en: quoted string expected after \version
cs: Řetězec znaků daný do uvozovek očekáván po \version

en: re-definition of InnerChoirStaff
cs: Nové vymezení InnerChoirStaff

en: re-definition of InnerStaffGroup
cs: Nové vymezení InnerStaffGroup

en: regularize other identifiers
cs: Zavést pravidla pro jiná rozpoznávací znamení

en: rehearsalMark must have integer value
cs: rehearsalMark musí mít celočíselnou hodnotu

en: relocate using directory of lilypond program
cs: Přemístit pomocí adresáře programu lilypond

en: remapping modulo 16
cs: Modulo 16 se nově navrhuje

en: removal of automaticMelismata; use melismaBusyProperties instead.
cs: Odstranění automaticMelismata; místo toho použijte melismaBusyProperties.

en: remove %s
cs: Odstranit %s

en: removing beam with no stems
cs: Odstraňuje se rámec bez nožek

en: removing this vertical group
cs: Odstraňuje se tato svislá skupina

en: removing unterminated hyphen
cs: Odstraňuje se neukončený spojovník

en: rest `%s' not found
cs: Pomlka `%s' nebyla nalezena

en: rhythmic head is not part of a rhythmic column
cs: Rytmická hlava není částí rytmického sloupce

en: run executable PROG instead of latex, or in
    case --pdf option is set instead of pdflatex
cs: Spustit soubor PROG místo latex, nebo
    v případě že je nastavena volba --pdf namísto pdflatex

en: run executable PROG instead of texi2pdf
cs: Spustit spustitelný soubor PROG místo texi2pdf

en: semibreves can only appear at the beginning of a ligature,
    and there may be only zero or two of them
cs: Semibrevis se může objevit jen na začátku ligatury,
    a mohou být pouze nula nebo dvě z nich

en: semibrevis must be followed by another one -> skipping
cs: Semibrevis musí být následován dalším -> přeskakuje se

en: semicolons removed
cs: Středníky odstraněny

en: set Scheme option SYM to VAL (default: #t).
    Use -dhelp for help.
cs: Nastavit volbu Scheme SYM na HODN (výchozí: #t).
    Použít -dhelp pro nápovědu.

en: set key: ALT=+sharps|-flats; MINOR=1
cs: Nastavit stupnici: ZMĚNA=+křížky|-béčka; MOLL=1

en: set output filename to FILE, stdout if -
cs: Nastavit název výstupního souboru na SOUBOR, stdout if -

en: set-global-staff-size: not in toplevel scope
cs: set-global-staff-size: ne na nejvyšší úrovni v oblasti platnosti

en: show rules [default: -f 0, -t %s]
cs: Ukázat pravidla [výchozí: -f 0, -t %s]

en: show this help and exit
cs: Ukázat tuto nápovědu a ukončit

en: show version number and exit
cs: Ukázat číslo verze a ukončit

en: show warranty and copyright
cs: Ukázat záruku a autorské právo

en: single note ligature - skipping
cs: Ligatura s jednou notou -> přeskakuje se

en: staff size should be changed at top-level
    with
    
      #(set-global-staff-size <STAFF-HEIGHT-IN-POINT>)
cs: Velikost notové osnovy se musí změnit na nejvyšší úrovni souboru
    
      #(set-global-staff-size <VELIKOST-NOTOVÉ-OSNOVY-V-BODECH>)

en: staff-affinities should only decrease
cs: staff-affinities se mají jen odebrat

en: start from VERSION [default: \version found in file]
cs: Začít VERZÍ [výchozí: \version nalezena v souboru]

en: stem does not fit in beam
cs: Nožka se nevejde pod trámec

en: stem must have Rhythmic structure
cs: Nožka musí mít rytmickou skladbu

en: strange time signature found: %d/%d
cs: Nalezeno zřídkavé taktové označení: %d/%d

en: stray UTF-8 BOM encountered
cs: Nalezen zbloudilý UTF-8 BOM

en: string expected after \include
cs: Po \include očekáván řetězec znaků

en: stringTuning must be added to addChordShape call.
cs: stringTuning musí být přidán k vyvolání addChordShape.

en: stringTuning must be added to chord-shape call.
cs: stringTuning musí být přidán k vyvolání chord-shape.

en: supported clefs: ~a
cs: Podporované notové klíče: ~a

en: suppress progress messages
cs: Potlačit zprávy o postupu

en: suppress progress messages and warnings about excess voices
cs: Potlačit zprávy o postupu a varování o příliš mnoha hlasech

en: suppressed error: %s
cs: Potlačena chyba: %s

en: suppressed programming error: %s
cs: Potlačena chyba v programování: %s

en: suppressed warning: %s
cs: Potlačeno varování: %s

en: symbol expected: ~S
cs: Očekáván symbol: ~S

en: symbol ~S redefined
cs: Symbol ~S nově vymezen

en: systems run off the page due to improper paper settings, setting default values
cs: Osnovy se kvůli nesprávnému nastavení papíru nalézají mimo stranu, nastavují se výchozí hodnoty

en: this is the previous music
cs: Toto jsou předchozí noty

en: time signature symbol `%s' not found; reverting to numbered style
cs: Symbol pro značení taktu `%s' nebyl nalezen; vrací se na značení číslicemi

en: to set fixed distances between staves.
cs: pro nastavení pevných vzdáleností mezi osnovami.

en: too many colliding rests
cs: Příliš mnoho střetávajících se pomlk

en: translator listens to nonexisting event class ~A
cs: Překladač naslouchá chybějící třídě událostí ~A

en: treat every text as a lyric
cs: Zacházet s každým textem jako se slovy písně

en: tremolo duration is too long
cs: Doba trvání tremola je příliš dlouhá

en: trying %d systems
cs: Zkouší se %d osnovy

en: trying to use \partial after the start of a piece
cs: Pokus o použití \partial po začátku kusu

en: type check for `%s' failed; value `%s' must be of type `%s'
cs: Ověření typu `%s' selhalo; hodnota `%s' musí být typu `%s'

en: unable to change directory to: `%s'
cs: Nelze změnit adresář na: `%s'

en: unable to set the music %(music)s for the repeat %(repeat)s
cs: Nelze nastavit noty %(music)s pro opakování %(repeat)s

en: undefined: ~S
cs: Nevymezené: ~S

en: unexpected %s; expected %s or %s or %s
cs: Neočekáváno %s; očekáváno %s nebo %s nebo %s

en: unexpected case fall-through
cs: Neznámý neúspěch případu

en: unknown Grob interface: ~S
cs: Neznámé rozhraní pro Grob: ~S

en: unknown accidental style: ~S
cs: Neznámý styl posuvek: ~S

en: unknown clef type `~a'
cs: Neznámý typ notového klíče `~a'

en: unknown cluster style `%s'
cs: Neznámý typ seskupení `%s':

en: unknown crescendo style: %s
    defaulting to hairpin.
cs: Neznámý styl crescenda: %s
    nastavuje se jako ostré závorky.

en: unknown escaped string: `\%s'
cs: Neznámá uniklá sekvence: `\%s'

en: unknown line-cap-style: ~S
cs: Neznámý line-cap-style: ~S

en: unknown line-join-style: ~S
cs: Neznámý line-join-style: ~S

en: unknown log level `%s', using default (INFO)
cs: Neznámá úroveň zápisu `%s', používá se výchozí (INFO)

en: unknown mode %s, expecting 'major' or 'minor' or a church mode!
cs: Neznámý režim %s, očekává se 'major' (Dur) nebo 'minor' (moll) nebo nějaká modální/středověká/církevní stupnice!

en: unknown part in part-list: %s
cs: Neznámý hlas v seznamu s hlasy (part-list): %s

en: unknown repeat type `~S'
cs: Neznámý druh opakování: `~S'

en: unknown span event %s
cs: Neznámá událost doby %s

en: unknown span type %s for %s
cs: Neznámý druh doby %s pro %s

en: unknown translator: `%s'
cs: Neznámý překladač: `%s'

en: unknown unit: ~S
cs: Neznámá jednotka: ~S

en: unrecognized option: `%s'
cs: Nerozpoznaná volba: `%s'

en: unsupported font format: %s
cs: Nepodporovaný formát písma: %s

en: unterminated %s
cs: Neukončený: %s

en: unterminated (de)crescendo
cs: Neukončené (de)crescendo

en: unterminated beam
cs: Neukončený trámec

en: unterminated chord tremolo
cs: Neukončené akordové tremolo

en: unterminated episema
cs: Neukončená episema

en: unterminated extender
cs: Neukončený dolní/horní dotah

en: unterminated glissando
cs: Neukončené glissando (klouzavě zahrané noty)

en: unterminated hyphen; removing
cs: Neukončený spojovník; odstraňuje se

en: unterminated ligature
cs: Neukončená ligatura

en: unterminated percent repeat
cs: Neukončené opakování procenta

en: unterminated phrasing slur
cs: Neukončený frázovací oblouček

en: unterminated slur
cs: Neukončený legatový oblouček

en: unterminated text spanner
cs: Neukončená textová závorka

en: unterminated tie
cs: Neukončená ligatura

en: usable-duration-logs must be a non-empty list.  Falling back to whole rests.
cs: usable-duration-logs musí být neprázdný seznam. Stahuje se na celé pomlky

en: use FILE as init file
cs: Použít SOUBOR jako spouštěcí soubor

en: use LANG for pitch names, e.g. 'deutsch' for note names in German
cs: Použít JAZYK pro názvy výšek tónů, např. 'deutsch' pro názvy not v němčině

en: use lxml.etree; uses less memory and cpu time
cs: Použít lxml.etree; potřebuje méně paměti a času na zpracování

en: use output format FORMAT (texi [default], texi-html, latex, html, docbook)
cs: Použít výstupní FORMÁT (texi [výchozí], texi-html, latex, html, docbook)

en: use s instead of r for rests
cs: Použít pro pomlky s namísto r

en: use symbolic constants for alterations,
    remove \outputproperty, move ly:verbose into ly:get-option
cs: Použít symbolické konstanty pro alterace,
    odstranit \outputproperty, přesunout ly:verbose do ly:get-option

en: verticalAlignmentChildCallback has been deprecated
cs: verticalAlignmentChildCallback je zastaralý

en: warn about auto beam settings
cs: Upozornění na nastavení automatických trámců

en: warning:
cs: Varování:

en: warning: %s
cs: Varování: %s

en: weird stem size, check for narrow beams
cs: Podivná velikost nožky, ověřte úzké trámce

en: write lily-XXX files to DIR, link into --output dir
cs: Zapsat soubory lily-XXX do ADRESÁŘE, spojit s --output dir

en: write output to DIR
cs: Zapsat výstup do SOUBORu

en: write output to FILE
cs: Zapsat výstup do SOUBORu

en: write output to FILE (suffix will be added)
cs: Zapsat výstup do SOUBORu (bude přidána přípona)

en: write snippet output files with the same base name as their source file
cs: Zapsat výstupní soubor kousku s týmž základním názvem, jaký má zdrojový soubor

en: wrong or undefined identifier: `%s'
cs: Špatné nebo neurčené rozpoznávací znamení: `%s'

en: wrong type for argument ~a.  Expecting ~a, found ~s
cs: Nesprávný typ pro argument ~a.  očekáváno ~a, nalezeno ~s

en: ~a exited with status: ~S
cs: ~a skončil s návratovou hodnotou: ~S

en: ~a function cannot return ~a
cs: ~a funkce nemůže vrátit ~a
