lilypond-2.23.80 - en to ca translation catalogue (1005 entries)

en: 	\override ... #'style = #'dashed-line for dashed lines.
ca: 	\override ... #'style = #'dashed-line per a línies intermitents.

en: 	demerits: %f
ca: 	demèrits: %f

en: 	page count: %zu
ca: 	quantitat de pàgines: %zu

en: 	previous break: %zu
ca: 	salt anterior: %zu

en: 	system count: %zu
ca: 	quantitat de sistemes de pentagrames: %zu

en: 
      Using relocation config directory '%s'
ca: 
      S'està usant el directori de configuració de relocalització «%s»

en: 
    %s found. Check file manually!
ca: 
    S'ha trobat %s. Verifiqueu el fitxer manualment!

en: 
    Auto beam settings must now specify each interesting moment in a measure
    explicitly; 1/4 is no longer multiplied to cover moments 1/2 and 3/4 too.
ca: 
    Els paràmetres per a barres automàtiques han d'especificar ara
    explícitament cada  moment interessant en un compàs; no es multiplica
    més la duració 1/4 per cobrir també duracions d'1/2 i 3/4.

en: 
    Effective prefix: '%s'
ca: 
    Prefix efectiu: «%s»

en: 
    GregorianTranscriptionStaff now engraves \divisioMinima,
    \divisioMaior, and \divisioMaxima as BarLine grobs using Bar_engraver,
    and engraves \caesura and \virgula as Divisio grobs using
    Divisio_engraver.
    
    Previously, GregorianTranscriptionVoice used Breathing_sign_engraver
    to engrave these as BreathingSign grobs.  Because of the new names and
    the move from Voice to Staff, layout adjustments for the old scheme
    are not effective for the new.
    
    If you are not content with the new default layout, deal with BarLine,
    Bar_engraver, Divisio, and Divisio_engraver in
    GregorianTranscriptionStaff context.  \EnableGregorianDivisiones may
    also be used to switch to engraving Divisio grobs instead of BarLine
    grobs.
ca: 
    GregorianTranscriptionStaff ara grava \divisioMinima,
    \divisioMaior, i \divisioMaxima com a grobs  BarLine grobs usant
     Bar_engraver, i grava \caesura i \virgula com a grobs Divisio 
    usant Divisio_engraver.
    
    Anteriorment, GregorianTranscriptionVoice usave Breathing_sign_engraver
    per gravar aquests grobs BreathingSign.  A cause dels nous noms i del
    canvi de Voice a Staff, els ajustaments de disposició per a l'esquema
    antic no són efectius amb el nou.
    
    Si no us agrada la nova disposició predeterminada, heu de treballar 
    amb BarLine, Bar_engraver, Divisio, i Divisio_engraver al context
    GregorianTranscriptionStaff.  \EnableGregorianDivisiones també
    es pot usar per passar a gravar grobs Divisio en comptes de grobs
    BarLine.

en: 
    MensuralStaff and VaticanaStaff now use Divisio_engraver to engrave
    divisiones as Divisio grobs.
    
    Previously, the respective Voice-aliased contexts used
    Breathing_sign_engraver to engrave divisiones as BreathingSign grobs.
    Because of the new names and the move from Voice to Staff, layout
    adjustments for the old scheme are not effective for the new.
    
    If you are not content with the new default layout, deal with Divisio
    and Divisio_engraver in the appropriate Staff-aliased context.
ca: 
    MensuralStaff i VaticanaStaff ara usen Divisio_engraver per gravar
    divisiones com a grobs Divisio.
    
    Anteriorment, els contextos respectius Voice-aliaes usaven el
    sign_engraver Breathing per gravar divisiones com a grobs
    BreathingSign. A causa dels nous noms i el canvi de Voice a Staff,
    els ajustaments de disposició per a l'esquema antic no són efectius
    amb el nou esquema.
    
    Si no us agrada la nova disposició predeterminada, heu de treballar
    amb Divisio i Divisio_engraver al context Staff-aliased apropiat.

en: 
    Note: compilation failed and \version outdated, did you
    update input syntax with convert-ly?
    
      https://lilypond.org/doc/v~a.~a/Documentation/usage/updating-files-with-convert_002dly
ca: 
    Nota: ha fallat la compilació i \version està desactualitzat, heu
    actualitzat la sintaxi d'entrada amb convert-ly?
    
      https://lilypond.org/doc/v~a.~a/Documentation/usage/updating-files-with-convert_002dly.ca.html

en: 
    Relocation
ca: 
    Relocalització

en: 
    The barAlways property has been removed.  Instead, use
    forbidBreakBetweenBarLines.
ca: 
    La propietat barAlways s'ha eliminat. En canvi, useu
    forbidBreakBetweenBarLines.

en: 
    Warning:
    
    Your score contains a setting of barNumberVisibility to
    #all-bar-numbers-visible and a setting of BarNumber.break-visibility,
    but not \bar "" command.  This likely means that you have
    been using
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
      \override Score.BarNumber.break-visibility = #end-of-line-invisible
    
    in order to print bar numbers in the middle of systems
    in addition to bar numbers at the beginning of systems.
    In 2.23.7 and later, this will print the first bar number
    too, which has always been the intended effect of
    #all-bar-numbers-visible, but did not work without \bar ""
    for technical reasons.  If you do not want the first
    bar number, remove the command
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
ca: 
    Advertiment:
    
    La vostra partitura conté un paràmetre barNumberVisibility establert
    a #all-bar-numbers-visible i un paràmetre BarNumber.break-visibility,
    però cap ordre \bar "". Això probablement significa que heu estat
    usant
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible
      \override Score.BarNumber.break-visibility = #end-of-line-invisible
    
    per primer els nombres de barra al mig dels sistemes a
    més de nombre de barres a l'inici dels sistemes. A 2.23.7
    i posterior, això imprimirà també el primer nombre de barra,
    cosa que ha estat sempre l'efecte buscat de
    #all-bar-numbers-visible, però que no funcionava sense \bar ""
    per raons tècniques. Si no voleu el primer nombre de barra,
    suprimiu l'ordre
    
      \set Score.barNumberVisibility = #all-bar-numbers-visible

en: 
    Warning: \fine no longer enforces the end of the music.  If your piece
    has music following \fine that you want to exclude when it is
    unfolded, use \volta to exclude it.
ca: 
    Advertiment: \fine ja no imposa la finalització de la música.  Si la
    vostra peça té música després de \fine que voleu excloure quan es
    desplega, useu \volta per excloure-la.

en:     Autobeam settings are now overriden with \overrideBeamSettings.
ca:     Els paràmetres de autobarrat es sobreescriuen ara amb \overrideBeamSettings.

en:     Autobeam settings are now reverted with \revertBeamSettings.
ca:     Els paràmetres de autobarrat es reverteixen ara amb \revertBeamSettings.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License as 
    published by the Free Software Foundation, either version 3 of
    the License, or (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.
ca:     Aquest programa és programari lliure; podeu redistribuir-lo i/o
    modificar-lo sota els terminis de la Llicència Pública General GNU tal
    tal com la publica la Free Software Foundation, o bé la versió 3 de la
    Llicència o (d'acord amb la vostra opció) qualsevol versió posterior.
    
        Aquest programa es distribueix amb l'esperança que sigui útil,
    però SENSE CAP GARANTIA; sense ni tan sols la garantia implicada de
    COMERCIABILITAT o AJUST A UN PROPÒSIT PARTICULAR. Vegeu la LLicència
    Pública General GNU per a més detalls.
    
        Hauríeu d'haver rebut una còpia de la Llicència Pública General GNU
    conjuntament amb aquest programa; si no l'heu rebuda, escriviu a la Free
    Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA
    02111-1307, USA.

en:     beatGrouping with a specified context must now be accomplished with
       \overrideBeamSettings.
ca:     beatGrouping amb un context especificat s'aconsegueix ara amb
       \overrideBeamSettings.

en:   Absolute file name of LilyPond binary computed from PATH:
        PATH=%s
        argv0=%s
ca:   Nom absolute de fitxer del binari del LilyPond s'ha calculat de PATH:
        PATH=%s
        argv0=%s

en:   Found %s environment variable,
        setting %s to '%s'
ca:   S'ha trobat la variable d'entorn %s,
        paràmetre %s a «%s»

en:   LilyPond binary has absolute file name:
        %s
ca:   El binari del LilyPond té un nom absolut de fixer:
        %s

en:   LilyPond binary has relative file name:
        %s
ca:   El binari del LilyPond té un nom de fitxer relatiu:
        %s

en:   Prepending '%s' to %s
ca:  S'està prefixant %s a %s

en:   Relocation file '%s'
ca:   Fitxer de relocalització «%s»

en:   Using compile-time value for %s,
        setting it to '%s'
ca:   S'està usant el valor de temps de compilació per a %s,
        s'establirà a «%s»

en:   Using run-time value for %s,
        setting it to '%s'
ca:   S'està usant el valor del temps d'execució per a %s,
        s'establirà a «%s»

en: "%s" is not a valid outside-staff-placement-directive
ca: "%s" no és una outside-staff-placement-directive vàlida

en: %s %s (running Guile %s)
ca: %s %s (s'està executant Guile %s)

en: %s [OPTION]... ETF-FILE
ca: %s [OPCIÓ]... FITXER-ETF

en: %s [OPTION]... FILE
ca: %s [OPCIÓ]... FITXER

en: %s has been replaced by %s
ca: %s s'ha reemplaçat per %s

en: %s in fret-diagram properties
ca: %s a propietats fret-diagram

en: %s is up to date.
ca: %s està actualitzat.

en: %s misspelling
ca: %s escriptura incorrecta

en: %s output to `%s'...
ca: %s sortida a «%s»...

en: %s property names
ca: noms de propietat %s

en: %s without a cause
ca: %s sens una causa

en: %s%s not overwritten
ca: %s%s no s'ha sobreescrit

en: %s: Invalid version string `%s' 
    Valid version strings consist of three numbers, separated by dots, e.g. `2.8.12'
ca: %s: Versió de cadena de caràcters no vàlida «%s» 
    Les cadenes de versió vàlides consisteixen de tres números, separats per punts, per exemple «2.8.12»

en: %s: Unable to determine version.  Skipping
ca: %s: No s'ha pogut determinar la versió. S'ha omès

en: %s: Unable to open file
ca: %s: No s'ha pogut determinar la versió. S'ha omès

en: %s: duplicate filename but different contents of converted lilypond file,
    printing diff against existing file.
ca: %s: fitxer duplicat però contingut diferent del fitxer convertit de lilypond,
    S'està imprimint la diferència respecte el fitxer existent.

en: %s: duplicate filename but different contents of original file,
    printing diff against existing file.
ca: %s: fitxer duplicat però contingut diferent del fitxer original,
    s'està imprimint la diferència respecte el fitxer existent.

en: %sSetting %s to '%s'
ca: %sS'ha establert %s a %s

en: %zu expected warning(s) not encountered:
ca: els advertiments esperats %zu no s'han produït:

en: 'around' pitch not in scale; ignoring
ca: la tonalitat 'around' no està a l'escala; s'ignorarà

en: 'from' pitch not in scale; ignoring
ca: la tonalitat 'from' no està a l'escala; s'ignorarà

en: 'to' pitch not in scale; ignoring
ca: la tonalitat 'to' no està a l'escala; s'ignorarà

en: (ignored)
ca: (ignorat)

en: (load path: `%s', cwd: `%s')
ca: (camí de càrrega: «%s», cwd: «%s»)

en: (primitive-load-path lily): %.2f seconds
ca: (primitive-load-path lily): %.2f segons

en: (search path: `%s')
ca: (camí de cerca: «%s»)

en: A page layout problem has been initiated that cannot accommodate footnotes.
ca: S'ha iniciat un problema de disposició de pàgina que no pot acomodar notes a peu de pàgina.

en: ANSI sizes
ca: Mides ANSI

en: Aborting
ca: S'està avortant

en: Add @var{octave-shift} to the octave of @var{pitch}.
ca: Afegeix @var{octave-shift} a l'octava de @var{pitch}.

en: Adding font directory: %s
ca: S'està afegint el directori de tipus de lletra: %s

en: Adding font file: %s
ca: S'està afegint fiter de tipus de lletra: %s

en: Adding fontconfig configuration file: %s
ca: S'està afegint el fitxer de configuració del fontconfig: %s

en: Additional format for use in Southeast Asia and Australia
ca: Format addicional per usar al Sudest Asiàtic i Autràlia

en: Adjust settings for last-bottom-spacing instead.
ca: Ajusteu en canvi els paràmetres per a last-bottom-spacing.

en: Adjust settings for top-system-spacing instead.
ca: Ajusteu en canvi els paràmetres per a top-system-spacing.

en: All snippets are up to date...
ca: Tots els fragments estan actualitzats...

en: Already listening to dispatcher, ignoring request
ca: Ja s'està escoltant al distribuïdor, s'ignorarà la demanda

en: Ambiguous use of dots in ligature: there are multiple dotted notes with the same pitch.  The ligature should be split.
ca: Ús ambigu de punts a la lligadura: hi ha notes múltiples amb punt amb la mateixa tonalitat. S'hauria de dividir la lligadura.

en: Annotation '~a' is allowed in the first argument of a bar line definition only.
ca: Es permet l'anotació '~a' al primer argument d'una definició de línia de barra

en: Applies pitch-invert to all pitches in @var{music}.
ca: Aplica pitch-invert a totes les tonalitat a @var{music}.

en: Applying conversion:
ca: S'està fent la conversió:

en: Asking for broken bound padding at a non-broken bound.
ca: S'està demanant un farciment trencat a un límit no trencat.

en: Attempting conversion from `latin1'...
ca: S'està intentant la conversió des de «latin1»...

en: Attempting to remove nonexisting listener.
ca: S'està intentant eliminar el port d'escolta no existent.

en: Autobeaming rules have changed.  override-auto-beam-setting and
    revert-auto-beam-setting have been eliminated.
    \overrideBeamSettings has been added.
    beatGrouping has been eliminated.
    Different settings for vertical layout.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Explicit dynamics context definition from `Piano centered dynamics'
    template replaced by new `Dynamics' context.
ca: Les regles d'autobarrat han canviat. Ara s'han
    eliminat override-auto-beam-setting i revert-auto-beam-setting.
    S'ha afegit \overrideBeamSettings.
    S'ha eliminat beatGrouping.
    Diferents ajustos per a la disposició vertical.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    S'ha substituït la definició explícita del context de dinàmica
    La plantilla «Piano centered dynamics» s'ha substituït
    pel nou context «Dynamics».

en: Axis and direction now come before markups:
ca: Els eixos i la direcció venen ara abans dels formats:

en: Axis_group_engraver: vertical group already has a parent
ca: Axis_group_engraver: el grup vertical ja té un pare

en: BOOK
ca: LLIBRE

en: Bad chord repetition
ca: Repetició d'acord incorrecte

en: Bad voice id: ~a
ca: Id de veu dolent: ~a

en: Bar glyph ~a not known. Ignoring.
ca: Glif de barra ~a desconegut. S'ignorarà.

en: Beam end fits no pattern
ca: El final de la barra no s'ajusta a cap patró

en: Both angle-increments and radial-increments must be positive numbers.
ca: Tant angle-increments com radial-incremnts han de ser nombre positius.

en: Building font database...
ca: Se està construint base de dades de tipus de lletra...

en: CFF font `~a' already embedded, skipping.
ca: El tipus de lletra CFF «~a» ja està incrustat, s'ometrà.

en: CFF name for font %s is the same.
ca: el nom CFF per al tipus de lletra %s és el mateix.

en: CIDFont directory `~a' already exists.
ca: El directori CIDFOnt «~a» ja existeix.

en: COMMAND
ca: ORDRE

en: Cairo context status '%s'
ca: Estat del context Cairo: `%s'

en: Cairo surface status '%s'
ca: Estat de la superfície Cairo: '%s'

en: Cairo too old for PDF metadata
ca: El Cairo és massa vell per a metadata PDF

en: Calculating line breaks...
ca: S'estan calculant els salts de línia...

en: Calculating page and line breaks (%zu possible page breaks)...
ca: S'estan calculant els salts de pàgina i de línia (%zu salts de pàgina possibles)...

en: Calculating page breaks...
ca: S'estan calculant els salts de pàgina...

en: Can't print a line - setting on/off to default
ca: No es pot imprimir una línia - s'està establint habilitat/deshabilitat al valor predeterminat

en: Cannot add a fingering without a direction.
ca: No est pot afegir una digitació sense una direcció.

en: Cannot determine contexts to modify
ca: No es pot determinar el context a modificar

en: Cannot find context-def \~a
ca: No es pot trobar el context-def \~a

en: Cannot have a slur inside another slur
ca: No pot haver-hi una lligadura a dins d'una altra lligadura

en: Cannot have negative horizon padding.  Junking.
ca: No es pot tenir un horitzó negatiu de farciment. S'eliminarà.

en: Cannot have two simultaneous (closing) slurs
ca: No es poden tenir dues lligadures (de tancament) simultànies

en: Cannot have two simultaneous slurs
ca: No poden haver-hi dues lligadures simultànies

en: Cannot redefine event class `~S'
ca: No es pot redefenir la classe d'esdeveniment «~S»

en: Cannot set outside-staff-priority for element and elements' Y parent.
ca: No es pot establir outside-staff-priority per a l'element i per als elements pare d'Y

en: Change in internal property for MultiMeasureRest
ca: Canvi a la propietat interna per a MultiMeasureRest

en: Change stringTunings from a list of semitones to a list of pitches.
    Change tenor and baritone ukulele names in string tunings.
    Generate messages for manual conversion of vertical spacing if required.
ca: Canvieu stringTunings des d'una llista de semitons a una llista de tonalitats.
    Canvieu els noms tenor i baritone de les afinacions de corda de l'ukulele.
    Genereu missatges per a la conversió manual de l'espaiament vertical si es requereix

en: Changing working directory to: `%s'
ca: S'està canviant el directori de treball a: «%s»

en: Children ~a exited with errors.
ca: El fill ~a ha sortit amb errors.

en: Clarinet fingering changed to reflect actual anatomy of instrument.
ca: La digitació del clarinet ha canviat per reflectir l'anatomia real l'instrument.

en: Coherent_ligature_engraver: setting `spacing-increment=0.01': ptr=%ul
ca: Coherent_ligature_engraver: s'està configurant «spacing-increment=0.01»: ptr=%ul

en: Compilation completed with warnings or errors
ca: La compilació s'ha completat amb advertiments i errors

en: Compiling `%s'...
ca: S'està compilant «%s»

en: Convert %s to LilyPond input.
ca: Converteix %s a una entrada LilyPond.

en: Convert MusicXML from FILE.xml to LilyPond input.
    If the given filename is -, musicxml2ly reads from the command line.
ca: Converteix MuxicXML des de FITXER.xml a entrada LilyPond.
    Si el nom de fitxer donat és -, muxicxml2ly llegeix des de la línia d'ordres.

en: Converting MusicXML file `%s'...
ca: S'està converting el fitxer MusicXML «%s»...

en: Converting to LilyPond expressions...
ca: S'està converting a expressions Lilypond...

en: Converting to `~a'...
ca: S'està convertint a «~a»...

en: Converting to current version (%s) notations ...
ca: S'està convertint a les notacions de la versió actual (%s) ...

en: Converting to ~a...
ca: S'està convertint a ~a...

en: Copying to `~a'...
ca: S'està copiant a «~a»...

en: Copyright (c) %s by
ca: Copyright (c) %s per

en: Copyright (c) %s by
    %s  and others.
ca: Copyright (c) %s per
    %s i d'altres.

en: Copyright (c) 2005--2022 by
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> and
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
ca: Copyright (c) 2005--2022 per
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> i
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
        Patrick L. Schmidt <pls@philomelos.net>
    
    Aquest programa és programari lliure. Està cobert per la Llicència
    Pública General GNU i sou benvinguts a canviar-lo i/o distribuir
    còpies d'ell sota certes condicions. Crideu-lo com «%s --warranty» per
    a més informació.

en: Could not find language `~a'.  Ignoring.
ca: No s'ha pogut trobar l'idioma «~a». S'ignorarà.

en: Could not find ottavation markup for %d octaves up.
ca: No s'ha pogut trobar marcatge d'octavació per a %d octaves més amunt.

en: Could not overwrite file %s
ca: No s'ha pogut sobreescriure el fitxer %s

en: Could not start GhostScript instance!
ca: No s'ha pogut iniciar la instància GhostScript!

en: Couldn't find translator type %s (should be Engraver_group, Performer_group, Score_engraver or Score_performer)
ca: No s'ha pogut trobar tipus traductor %s (hauria de ser Engraver_group, Performer_group, Score_engraver o Score_performer)

en: Creation of a Flag grob and moving of certain Stem properties to this grob
ca: Creació d'un objecte gràfic Flag i trasllat de certes propietats Stem a aquest objecte gràfic

en: DIR
ca: DIRECTORI

en: DUR
ca: DURACIÓ

en: DUR*NUM/DEN
ca: DURACIÓ*NUMERACIÓ/DENOMINADOR

en: Dangling tie in \retrograde
ca: Lligadura penjant a \regrograde

en: Dash parameters for slurs and ties are now in 'dash-definition.
ca: Els paràmetres de guionet per a lligadures d'expressió i d'unió estan ara a 'dash-definition.

en: Defaulting to 'any-octave.
ca: Es revertirà per defecte a 'any-octave'.

en: Different CFF fonts which have the same name `~a' has been detected. The font cannot be embedded.
ca: S'han detectat tipus de lletra CFF diferents que tenen el mateix nom «~a». No es pot incrustar el tipus de lletra.

en: Directly parsing 'CFF' table of font.
ca: S'està analitzant directament la taula «CFF» del tipus de lletra.

en: Dissecting...
ca: S'està dissecant...

en: Distributed under terms of the GNU General Public License.
ca: Distribuït sota els terminis de Llicència Pública General GNU.

en: Do something like: %s
ca: Feu quelcom com: %s

en: Drawing systems...
ca: S'estan dibuixant els sistemes de pentagrames...

en: Dropping surplus alteration symbols for bass figure.
ca: S'estan suprimint els símbols d'alteració per a figura de baix.

en: Dropping unattachable %s
ca: S'està descartant %s que no es pot adjuntar

en: Drum notation
ca: Notació de percussió

en: Drum notation changes, Removing \chordmodifiers, \notenames.
    Harmonic notes. Thread context removed. Lyrics context removed.
ca: Canvia la notació de percussió. Es remou \chormodifies, \notenames.
    Notes harmòniques. Context de fil suprès. Context de lletres de cançons suprès.

en: Drums found. Enclose drum notes in \drummode
ca: S'han trobat percussions. Incloeu les notes de percussió dins \drummode

en: EOF found inside a comment
ca: S'ha trobat EOF (final de fitxer) a dins d'un comentari

en: EOF found inside string
ca: S'ha trobat EOF a dins d'un comentari

en: Element count %zu
ca: Nombre d'elements %zu

en: Element count %zu (spanners %zu)
ca: Quantitat d'elements %zu (expansors %zu)

en: Eliminate beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings and \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"
ca: Elimineu beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings i \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"

en: Embedding CFF font `~a'.
ca: S'està incrustant el tipus de lletra CFF «~a».

en: Encountered closing slur, but no slur is open
ca: S'ha trobat un tancament d'una lligadura d'expressió, però no hi havia cap lligadura oberta

en: Encountered file created by %s, containing wrong beaming information. All beaming information in the MusicXML file will be ignored
ca: S'ha trobat un fitxer creat per %s que conté informació incorrecta d'un grup de notes. S'ignorarà tota la informació de grups de notes al fitxer MusicXML

en: Encountered note at %s without type and duration(=%s)
ca: S'ha trobat una nota a %s sense tipus ni duració (=%s)

en: Encountered rational duration with denominator %s, unable to convert to lilypond duration
ca: S'ha trobat una duració racional amb denominador %s, no és possible convertir-la a una duració lilypond

en: Encountered unprocessed marker %s
ca: S'ha trobat un marcador %s sense processar

en: Enigma Transport Format is a format used by Coda Music Technology's
    Finale product.  etf2ly converts a subset of ETF to a ready-to-use LilyPond file.
ca: El format transportable d'Enigma és un format usat pel producte Finale
    de Coda Music Technology. etf2ly converteix un subconjunt d'ETF a fitxer LilyPond a punt d'usar.

en: Error in beam quanting.  Expected (~S,~S) found ~S.
ca: Error a quantificació de barres. S'esperava (~S, ~S), s'ha trobat ~S.

en: Error in beam quanting.  Expected ~S 0, found ~S.
ca: Error a quantificació de barres. S'esperava ~S 0, s'ha trobat ~S.

en: Error when running GhostScript command!
ca: S'ha produït un error quan s'executava l'ordre GhostScript.

en: Error while converting
ca: S'ha produït un error en convertir

en: Event class should be a list
ca: La classe d'esdeveniment hauria de ser una llista

en: Examples
ca: Exemples

en: Examples:
ca: Exemples:

en: Exiting (%d)...
ca: S'està sortint (%d)...

en: Exiting current GhostScript instance...
ca: S'està sortint de l'instància actual GhostScript...

en: Exporting font file `~a'.
ca: S'està exportant el fitxer de tipus de lletra «~a».

en: FIELD
ca: CAMP

en: FILE
ca: FITXER

en: FILTER
ca: FILTRE

en: FT_Get_CID_From_Glyph_Index () error: %s
    Skipping glyph U+%04X, file %s
ca: FT_Get_CID_From_Glyph_Index () error: %s
    S'ignorarà el glif U+%04X, fitxer %s

en: FT_Get_Glyph_Name () Freetype error: %s
ca: FT_Get_Glyps_Name () Error de Freetype: %s

en: FT_Get_Glyph_Name () error: %s
ca: Error FT_Get_Glyph_Name (): %s

en: Factor ~a needs to be an integer value.
ca: El factor ~a ha de ser un valor enter.

en: Failed octave check, got:
ca: Ha fallat la verificació d'octava, s'ha obtès:

en: File `~a' already exists, skipping...
ca: El fitxer «~a» ja existeix, s'ometrà...

en: Find the index between @var{start} and @var{end} (an integer)
    which produces the closest match to @var{target-val} if
    applied to function @var{getter}.
ca: Troba l'índex entre @var{start} i @var{end} (un nombre enter)
    que produeix la coincidència més propera a @var{target-val} si
    s'aplica a la funció @var{getter}.

en: Finding the ideal number of pages...
ca: S'està buscant el nombre ideal de pàgines...

en: Fitting music on %zu or %zu pages...
ca: Ajustant la partitura a %zu o %zu pàgines...

en: Fitting music on %zu pages...
ca: Ajustant la partitura a %zu pàgines...

en: Fitting music on 1 page...
ca: Ajustant la partitura a 1 pàgina...

en: Flag.transparent and Flag.color inherit from Stem
ca: Flag.transparent i Flag.color s'han heredat de Stem

en: Font directory `~a' already exists.
ca: El directori d'exportació de tipus de lletra «~a» ja existeix.

en: Font export directory `~a' already exists.
ca: El directori d'exportació de tipus de lletra «~a» ja existeix.

en: Font file `~a' already exists, skipping...
ca: El fitxer de tipus de lletra «~a» ja existeix, s'ometrà...

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because it is an OpenType/CFF Collection (OTC) font.
ca: El tipus de lletra ~a no es pot carregar mitjançant Ghostscript perquè és un tipus de lletra de la Col·lecció OpenType/CFF (OTC).

en: Font ~a cannot be loaded via Ghostscript because its font-index (~a) is not zero.
ca: El tipus de lletra ~a no es pot carregar mitjançant Ghostscript perquè el seu índex de tipus de lletra (~a) no és zero.

en: Font ~a cannot be used in PostScript resource directory because it is unknown format.
ca: El tipus de lletra ~a no es pot usar al directori de recursos PostScript perquè és de format desconegut.

en: Font ~a cannot be used via Ghostscript because it is a TrueType font that does not have glyph names.
ca: El tipus de lletra ~a no es pot usar via Ghostscript perquè és un tipus de lletra TrueType que no té noms de glifs.

en: Font ~a is TrueType font, skipping...
ca: El tipus de lletra ~a és un tipus de lletra TrueType, s'ometrà...

en: For more information, see %s
ca: Per a més informació, vegeu %s

en: Found infinity or nan in output.  Substituting 0.0
ca: S'ha trobat infinit o nan a la sortida. S'està substituint 0.0

en: FreeType error: %s
ca: Error de FreeType: %s

en: FreeType face has no PostScript font name
ca: La família FreeType no té un nom de tipus de lletra PostScript

en: Glyph has no name, but font supports glyph naming.
    Skipping glyph U+%04X, file %s
ca: El glif no té nom, però el tipus de lletra permet el nomenament de glifs.
    S'està ometent el glif U+%04x, fitxer %s

en: Glyph must have a unicode value
ca: L'element gràfic ha de tenir un valor unicode

en: Grace note with no following music: %s
ca: Nota d'adorn sense música a continuació: %s

en: Grob `%s' has no interface for property `%s'
ca: L'objecte gràfic «%s» no té interfície per a la propietat «%s»

en: Grob count %zu
ca: Nombre d'objectes gràfics %zu

en: Guile signaled an error for the expression beginning here
ca: Guile ha senyalat un error per a l'expressió que comença aquí

en: Handling of non-automatic footnotes.
ca: Gestió de notes a peu de pàgina no automàtiques.

en: Harmonic parentheses are part of the TabNoteHead grob.
ca: Els parèntesis d'harmònics formen part de l'objecte gràfic TabNoteHead.

en: HarmonicParenthesesItem has been eliminated.
ca: S'ha eliminat HarmonicParenthesesItem.

en: Harp pedal diagram contains dividers at positions ~a.  Normally, there is only one divider after the third pedal.
ca: El diagrama de pedal de l'arpa conté divisors a les posicions ~a. Normalment, hi ha un sols divisor després del tercer pedal.

en: Harp pedal diagram contains ~a pedals rather than the usual 7.
ca: El diagrama de pedal de l'arpa conté ~a pedals en comptes dels habituals 7.

en: Harp pedal diagram does not contain a divider (usually after third pedal).
ca: El diagrama de pedal de l'arpa no conté un divisor (generalment després del tercer pedal).

en: ISO 216, A series
ca: ISO 216, sèriea A

en: ISO 216, B series
ca: ISO 216, sèrie B

en: ISO 269, C series
ca: ISO 269, sèrie C

en: If @var{music} is a single pitch, inverts it about @var{around}
    and transposes from @var{around} to @var{to}.
ca: Si @var{music} és una tonalitat única, l'inverteix al voltant de @var{around} i el transposa de @var{around} a @var{to}.

en: If FILE is `-', read from standard input.
ca: Si el FITXER és «-», llegeix des de l'entrada estàndard.

en: If independent mark sequences are desired, use multiple Mark_tracking_translators.
ca: Si es desitgen seqüències independents de marca, useu Mark_tracking_translators múltiples.

en: If you are using non-automatic footnotes, make sure to set footnote-auto-numbering = ##f in the paper block.
ca: Si esteu usant notes a peu de pàgina no automàtiques, assegureu-vos
     d'establir footnote-autonumbering = ##f al bloc de paper.

en: Ignoring Vertical_align_engraver in VerticalAxisGroup
ca: S'ignorarà Vertical_align_engraver a VerticalAxisGroup

en: Ignoring grob for slur: %s.  avoid-slur not set?
ca: S'ignorarà l'objecte gràfic per a la lligadura: %s. No s'ha establert avoid-slur?

en: Ignoring non-music expression
ca: S'ignorarà l'expressió que no és musical

en: Ignoring note in tablature.
ca: S'ignorarà la nota a la tablatura

en: Ignoring string request and recalculating.
ca: S'està ignorant la corda demanada i s'està recalculant

en: Incomplete keyAlterationOrder for key signature
ca: keyAlterationOrder incomplet per a l'armadura

en: Initializing FontConfig...
ca: S'està iniciant FontConfig...

en: Initializing embedded CFF font list.
ca: S'està iniciant la llsta de tipus de lletra CFF incorporades.

en: Input file %s is compressed, extracting raw MusicXML data
ca: El fitxer d'entrada %s està comprimit, s'està extraient dades en brut MusicXML

en: Input is compressed, extracting raw MusicXML data from stdin
ca: L'entrada està comprimida, s'està extraient dades en brut MusicXML de l'entrada estàndard

en: Interpreting music...
ca: S'està interpretant la música...

en: Invalid octave shift size found: %s. Using no shift.
ca: S'ha trobat un desplaçament d'octava no vàlid: %s. No s'usarà cap desplaçament.

en: Invalid version string "~a"
ca: Cadena de caràcters "~a" de versió no vàlida

en: Invoking `%s'
ca: S'està invocant «%s»

en: Invoking `~a'...
ca: Invocant «~a»...

en: It comes with NO WARRANTY.
ca: Es proveeix SENSE GARANTIES.

en: KEY
ca: CLAU

en: Key alteration octave given for a non-existing alteration nr. %s, available numbers: %s!
ca: S'ha proporcionat una tonalitat d'alteració d'octava per a una alteració no existent número %s, els números disponibles: %s!

en: LILYPONDPREFIX is obsolete, use LILYPOND_DATADIR
ca: LILYPONDPREFIX és obsolet, useu LILYPOND_DATADIR

en: LOGLEVEL
ca: NIVELL_DE_REGISTRE

en: Language does not support microtones contained in the piece
ca: El llenguatge no dóna suport als microtons continguts a la peça

en: Layout output to `%s'...
ca: Sortida de disposició a `%s'...

en: Layout output to `~a'...
ca: Sortida de disposició a «~a»...

en: LilyPond produces beautiful music notation.
ca: LilyPond produeix una notació musical bella.

en: LilyPond source must be UTF-8
ca: El codi LilyPond ha de ser UTF-8

en: Linking files...
ca: S'estàn enllaçant els fitxers...

en: Log level set to %d
ca: El nivell de registre s'ha fixat a %d

en: MIDI channel wrapped around
ca: El canal de MIDI està ajustat al voltant

en: MIDI output to `%s'...
ca: Sortida MIDI a «%s»...

en: Making CIDFont directory `~a'.
ca: S'està fent el directori CIDFont «~a».

en: Making Font directory `~a'.
ca: S'està fent el directori de tipus de lletra «~a».

en: Making PostScript resource directory `~a'.
ca: S'està fent el directori de recursos PostScript «~a».

en: Making font export directory `~a'.
ca: S'està fent el directori d'exportació de tipus de lletra «~a».

en: Malformed path for path stencil.
ca: Camí mal format per a segell de camí.

en: Markup depth exceeds maximal value of %zu; Markup: %s
ca: La profunditat del marcat excedeix el valor màxim de %zu; Marcat: %s

en: Metronome marks with complex relations (<metronome-note> in MusicXML) are not yet implemented.
ca: No s'han implementat encara Les marques de metrònom amb relacions complexes (<metronome-note> en MusicXML).

en: Mismatch of GhostScript arguments!
ca: Manca de concordança amb els arguments GhostScript!

en: Missing files: %s
ca: Manquen fitxers: %s

en: Missing fret for pitch ~a on string ~a
ca: Falta el trast per a la tonalitat ~a a la corda ~a

en: Missing music in \score
ca: No hi ha música a \score

en: More Scheme function renaming
ca: Més canvis de nom de funcions Scheme

en: More alternatives than repeats.  Junking excess alternatives
ca: Hi ha més alternatives que repeticions. S'eliminaran les alternatives excessives

en: Move size, thickness, and graphic to properties.  Argument should be just the key list.
ca: Moveu la mida, el gruix i la gràfica a propietats. L'argument hauria de ser sols la llista de claus.

en: Music font has not been installed properly.
ca: No s'ha instal·lat adequadament el tipus de lletra de música.

en: Music unsuitable for context-mod
ca: La música no és apropiada per a context-mod

en: Music unsuitable for output-def
ca: La música no és apropiada per a output-def

en: Must be footnote-event.
ca: Ha de ser un footnote-event.

en: Must use #(set-paper-size .. ) within \paper { ... }
ca: S'ha d'usar #(set-paper-size .. ) dins de \paper { ... }

en: Negative fret for pitch ~a on string ~a
ca: Trast negatiu per a la tonalitat ~a a la corda ~a

en: Negative skip %s (from position %s to %s)
ca: Omissió negativa %s (de la posició %s a %s)

en: Negative skip found: from %s to %s, difference is %s
ca: S'ha trobat una omissió negativa: de %s a %s, la diferència és %s

en: New relative mode,
    Postfix articulations, new text markup syntax, new chord syntax.
ca: Nou mode relatiu,
    Articulacions postfix, nova sintaxi de marcat de text, nova sintaxi d'acords.

en: No glyph found for alteration: %s
ca: No s'ha trobat el glif per a l'alteració: %s

en: No grob definition found for `%s'.
ca: No s'ha trobat una definició grob per a `%s'.

en: No label for fret ~a (on string ~a);
    only ~a fret labels provided
ca: No hi ha una etiqueta per al trast ~a (a la corda ~a);
    sols s'han proveït ~a etiquetes de trast

en: No notes found to start from,
    ignoring. If you want to bend an open string, consider to override/tweak the
    'bend-me property.
ca: No s'ha trobat notes des d'on començar, s'ignorarà.
    Si voleu doblegar una corda oberta, considereu ometre/ajustar la propietat 'bend-me.

en: No open string for pitch ~a
ca: No hi ha una corda oberta per a la tonalitat ~a

en: No relocation config directory '%s'
ca: No hi ha un directori de configuració de relocalització «%s»

en: No span bar glyph defined for bar glyph '~a'; ignoring.
ca: No s'ha definit un glif d'expansió de barra per al glif de barra '~a'; s'ignorarà.

en: No string for pitch ~a (given frets ~a)
ca: No hi ha una corda per a la tonalitat ~a (donats els frets ~a)

en: No such directory '%s' for %s
ca: No existeix el directori «%s» per a %s

en: No such file '%s' for %s
ca: No existeix el fitxer %s per a %s

en: No tremolo to end
ca: No s'ha trobat un trèmolo per a finalitzar

en: No tuplet to end
ca: No s'ha trobat un grup excedent per finalitzar

en: North American architectural sizes
ca: Mides d'arquitectura nordamericanes

en: North American paper sizes
ca: Mides de paper de Nordamèrica

en: Not a markup command: ~A
ca: No és una ordre de marcat: ~A

en: Not a markup function
ca: No és una funció de marcatge

en: Not drawing a box with negative dimension, %.2f by %.2f.
ca: No es dibuixarà una caixa amb dimensió negativa, %.2f per %.2f.

en: Not enough space to print a nice arrow.
    Please consider to increase 'minimum-length or decrease 'arrow-length.
ca: No hi ha prou espai per imprimir una fletxa bonica.
    Si us plau considereu incrementar 'minimum-length o reduir 'arrow-length.

en: Not smart enough to convert %s.
ca: No hi ha prou informació per convertir %s.

en: NoteEvent without pitch
ca: NoteEvent sense tonalitat

en: Now "output-attributes" (association list) is used instead.
ca: Ara s'usa en canvi «output-attributes» (llista d'associacions).

en: Open fret on string ~a has finger of ~a
ca: El trast obert a la corda ~a té el dit de ~a

en: Options:
ca: Opcions:

en: Or save as UTF-8 in your editor
ca: O deseu com a UTF-8 al vostre editor

en: Other sizes, including antique sizes still used in the United Kingdom
ca: Altes mides, incloent-hi mides antigues encara usades al Regne Unit

en: Output function not implemented
ca: Funció de sortida sense implementar

en: Output to `%s'
ca: Sortida a «%s»

en: Output would overwrite input file; use --output.
ca: La sortida sobreescriuria el fitxer d'entrada; useu --output.

en: PA4-based sizes
ca: Mides basades en PA4

en: PAD
ca: FARCEIX

en: PS backend does not support SVG format
ca: el dorsal PS no dóna suport al format SVG

en: Page layout has been changed, using paper size and margins.
    textheight is no longer used.
ca: La disposició de pàgina ha canviat, s'està usant la dimensió i els marges de la pàgina.<
    No s'usa més textheight.

en: Paper_outputter elapsed time: %.2f seconds
ca: El paper_outputter ha empleat un temps de: %.2f segons

en: Parsing...
ca: Analitzant...

en: Please consider to increase 'minimum-length
ca: Si us plau considereu incrmentar 'minimum-length

en: Please refer to the manual for details, and update manually.
ca: Sisplau referiu-vos al manual per a detalls, i actualitzeu manualment.

en: Possible typo in fret-diagram '~a'
ca: Possible error tipogràfic al diagrama de trastos «~a»

en: PostScript resource directory `~a' already exists.
ca: El directori de recursos PostScript «~a» ja existeix.

en: Preparing Ghostscript command to `~a': ~a
ca: S'està preparant l'ordre Ghostscript a «~a»: ~a

en: Preparing font ~a in PostScript resource directory for subfont ~a of file `~a'...
ca: S'està preparant el tipus de lletra ~a al directori de recursos PostScript per al tipus de lletra secundària ~a del fitxer «~a»...

en: Preprocessing graphical objects...
ca: Pre-processant els objectes gràfics...

en: Previously the "id" grob property (string) was used for SVG output.
ca: Es va usar prèviament la propietat «id» d'objecte gràfic (cadena de caràcters) per a la sortida SVG.

en: Print log messages according to LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (default), DEBUG)
ca: Imprimeix els missatges del registre d'acord amb NIVELL DE REGISTRE (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS (per defecte), DEBUG)

en: Process LilyPond snippets in hybrid HTML, LaTeX, texinfo or DocBook document.
ca: Processa els fragments LilyPond a HTML híbrid, LaTeX, texinfo o document DocBook.

en: Processing %s.ly
ca: S'està processant %s.ly

en: Processing `%s'
ca: S'està processant «%s»

en: Processing `%s'...
ca: S'està processant «%s»...

en: Processing `~a'
ca: S'està processant `~a'

en: Processing include `%s'
ca: S'està processant la inclusió «%s»

en: Processing ~S...
ca: S'està processant ~S...

en: Processing...
ca: S'està processant...

en: Property setting syntax in \translator{ }
ca: Sintaxi de paràmetres de propietat a \translator{ }

en: Re-defining dash%s using a string is deprecated. Please try replacing "%s" by \%s or run convert-ly.
ca: Redefinint dash%s usant una cadena de caràcters és obsolet. Si us plau proveu "%s" per \%s o executeu convert-ly.

en: Reading MusicXML from %s ...
ca: S'està llegint MusicXML de %s ...

en: Reading MusicXML from Standard input ...
ca: S'està llegint MusicXML de l'entrada estàndard ...

en: Reading `%s'
ca: S'està llegint «%s»

en: Remove - before articulation
ca: Elimineu - abans de l'articulació

en: Remove \paper variables head-separation and foot-separation.
ca: Removeu les variables \paper head-separation i foot-separation.

en: Remove callbacks property, deprecate XY-extent-callback.
ca: Remogueu les propietats de crida de retorn, XY-extent-callback ha caigut en desús

en: Remove context from overrideTimeSignatureSettings and revertTimeSignatureSettings.
ca: Removeu el context de overrideTimeSignatureSettings i revertTimeSignatureSettings.

en: Remove obsolete engravers/translators: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer and String_number_engraver.
    New vertical spacing variables.
ca: Removeu gravadors o traductors obsolets: Noe_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer i String_number_engraver.
    Noves variables d'espaiament vertical.

en: Remove oldaddlyrics
ca: Elimineu oldaddlyrics

en: Removing `%s'
ca: S'està eliminant «%s»

en: Rename accidental glyphs, use glyph-name-alist.
ca: http://translationproject.org/POT-files/lilypond-2.15.95.pot

en: Rename space to basic-distance in various spacing alists.
    Remove HarmonicParenthesesItem grob.
ca: Canvieu l'espai de basic-distance a diverses llistes-A d'espaiament.
    Elimineu l'objecte gràfic HarmonicParenthesesItem.

en: Rename vertical spacing grob properties.
ca: Canvieu les propietats d'espaiament vertical d'objecte gràfic.

en: Rename vertical spacing variables.
    Add fretboard-table argument to savePredefinedFretboard.
ca: Canvieu el nom a les variables d'espaiament vertical.
    Afegiu l'argument de la taula de diagrama de posicions a savePredefinedFretboard.

en: Renaming input to: `%s'
ca: Es reanomenarà l'entrada a: «%s»

en: Replace bar-size with bar-extent.
ca: Substituïu bar-size amb bar-extent.

en: Replacement '~a' is allowed in the last argument of a bar line definition only.
ca: Es permet el reemplaçament '~a' a l'últim argument d'una definició de línia de barra

en: Report bugs via %s
ca: Informeu dels errors en anglès via %s

en: Requested color '~a' is not defined!
ca: el color requerit «~a» no està definit.

en: Requested string for pitch requires negative fret: string ~a pitch ~a
ca: La corda demanada per a la tonalitat requereix un trast negatiu: corda ~a tonalitat ~a

en: Running %s...
ca: S'està executant %s...

en: Running GhostScript command: %s
ca: S'està executant l'ordre GhostScript: %s

en: Running `%s' on file `%s' to detect default page settings.
ca: S'està executant «%s» al fitxer «%s» per detectar els paràmetres de pàgina predeterminada.

en: Running texi2pdf on file %s to detect default page settings.
ca: S'està executant texi2pdf sobre el fitxer %s per detectar els paràmetres de pàgina per defecte.

en: Running through filter `%s'
ca: S'està executant a través del filtre «%s»

en: Scheme grob function renaming
ca: Canvi de nom de la funció d'elements gràfics Scheme

en: Search path `%s'
ca: Camí de búsqueda «%s»

en: Segment header of the Type 1 (PFB) font is broken.
ca: La capçalera de segment del tipus de lletra Tipus 1 (PFB) està trencada.

en: Segment length of the Type 1 (PFB) font is too long.
ca: La longitud de segment del tipus de lletra Tipus 1 (PFB) és massa llarga.

en: Segment type of the Type 1 (PFB) font is unknown.
ca: El tipus de segment del tipus de lletra Tipus 1 (PFB) és desconegut.

en: Select note names language.
ca: Seleccioneu l'idioma dels noms de les notes.

en: Senza-misura time signatures are not yet supported!
ca: Les indicacions de temps senza-misura no tenen suport encara!

en: Setting LilyPond's loglevel to %s
ca: S'està establint el nivell de registre de LilyPond a %s

en: Setting LilyPond's loglevel to %s (from environment variable LILYPOND_LOGLEVEL)
ca: S'està establint el nivell de registre de LilyPond a %s (a partir de la variable d'entorn LILYPOND_LOG_LEVEL)

en: Setting LilyPond's output to --verbose, implied by lilypond-book's setting
ca: S'està establint la sortida de LilyPond a --verbose, cosa que està implicada pel paràmetre de configuració lilypond-book

en: Setting loglevel to %s
ca: S'està establint el nivell de registre a %s

en: Sizes by IEEE Printer Working Group, for children's writing
ca: Mides del IEEE Printer Working Group, per a escriptura d'infants

en: Skipping UTF-8 BOM
ca: S'ometrà la marca BOM d'UTF-8

en: Spurious expression in \score
ca: Expressió espúria a \score

en: Spurious garbage following chord: ~A
ca: Hi ha brossa espúria després d'un acord: ~A

en: Staff-padding now controls the distance to the baseline, not the nearest point.
ca: Staff-padding ara controla la distància de la base, no el punt més proper.

en: Staff_margin_engraver deprecated, use Instrument_name_engraver
ca: Staff_margin_engraver obsolet, useu Instrument_name_engraver

en: Starting GhostScript instance with arguments: %s
ca: S'està iniciant la instància GhostScript amb els arguments: %s

en: Stopping at last successful rule
ca: S'ha aturat a l'última regla reeixida

en: String ~a out of range 1-~a, ignoring
ca: La corda ~a està fora de rang 1-~a, s'ignorarà

en: Subsitute font name: %s => %s
ca: Substituteix el nom de tipus de lletra: %s => %s

en: Success: compilation successfully completed
ca: Èxit: s'ha completat amb èxit la compilació

en: Swap < > and << >>
ca: Intercanvieu < > i << >>

en: Syntax changes for \addChordShape and \chord-shape
ca: Canvis de sintaxi per a \addChordShape i \chord-shape

en: The --relocate option is no longer relevant.
ca: L'opció --relocate ja no és rellevant.

en: The alist for Staff.keySignature is no longer in reversed order.
ca: La llista-A per a Staff,keySignature ja no està en ordre invers.

en: The alteration field of Scheme pitches was multiplied by 2
    to support quarter tone accidentals.  You must update the following constructs manually:
    
    * calls of ly:make-pitch and ly:pitch-alteration
    * keySignature settings made with \property
ca: El camp d'alteració de to de l'Scheme es va multiplicar per 2
    per donar suport a alteracions de quart de to. Heu d'actualitzar manualment 
    les següents construccions:
    
    * crides a ly:make-pitch i ly:pitch-alteration
    * configuracions keySignature fetes amb \property

en: The function assigned to Score.metronomeMarkFunction now uses the signature
    %s
ca: La funció assignada a Score.metronomeMarkFunction utilitza ara la firma
    %s

en: The ly.error log is as follows:
ca: El registre ly.error és com segueix:

en: There was %d error. | There were %d errors.
ca[0]: Hi havia %d error.
ca[1]: Hi havien %d errors.

en: This internal property has been replaced by round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions and usable-duration-logs.
ca: Aquesta propietat interna s'ha substituït per round-up-to-longer-rest, round-up-exceptions i usable-duration-logs.

en: This is not a \layout {} object, ~S
ca: Aquest no és un objecte \layout {}, ~S

en: This ligature has a dotted head followed by a non-dotted head.  The ligature should be split after the last dotted head before this head.
ca: Aquesta lligadura té un cap amb punt seguit d'un altre cap sense punt. La lligadura s'hauria de dividir després de l'últim cap amb punt abans d'aquest cap

en: This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
ca: Aquest programa és programari lliure. Està cobert per la Llicència
    Pública General GNU i sou benvinguts a canviar-lo i/o distribuir
    còpies d'ell sota certes condicions. Crideu-lo com «%s --warranty» per
    a més informació.

en: Time signature with more than 255 beats.  Truncating
ca: Indicació de temps amb més de 255 pulsacions. Es truncarà

en: To use grob debug callbacks, configure with --enable-checking
ca: Per usar crides grob debug, configureu amb --enable-checking

en: Track...
ca: Pista...

en: Transpose a note (numbered as @var{n}) in @var{direction}.
    @var{n} is zero-based and can be negative to count from the end.
ca: Transposa una nota (amb nombre @var{n}) a @var{direction}.
    @var{n} està basat en zeros i pot ser negatiu per comptar des del final.

en: Try the texstrings backend
ca: Proveu el mecanisme de cadenes de caràcters

en: Tuplet brackets of curved shape are not correctly implemented
ca: Els claudàtors corbs de grup excedent no estan correctament implementats

en: Two extended sizes as defined in DIN 476
ca: Dos mides esteses com es defineixen a DIN 476

en: Typeset music and/or produce MIDI from FILE.
ca: Grava la música i/o produeix MIDI des d'un FITXER.

en: Unable to auto-detect default settings:
ca: No es pot detectar automàticament els paràmetres predeterminats:

en: Unable to auto-detect default settings:
    %s
ca: No es pot detectar automàticament els paràmetres per defecte:
    %s

en: Unable to convert alteration %s to a lilypond expression
ca: No es pot convertir l'alteració %s a una expressió lilypond

en: Unable to convert chord type %s to lilypond.
ca: No es pot convertir el tipus d'acord %s a lilypond.

en: Unable to extract key signature!
ca: No es pot extraure l'armadura!

en: Unable to find input file %s
ca: No es pot trobar el fitxer d'entrada %s

en: Unable to find instrument for ID=%s
ca: No es pot trobar l'instrument per a l'ID=%s

en: Unable to interpret time signature! Falling back to 4/4.
ca: No es pot interpretar la indicació de temps! Es tornarà a 4/4.

en: Unattached %s
ca: No adjuntat %s

en: Unbound BendSpanner, ignoring
ca: BendSpanner no afitat, s'ignorarà

en: Undefined parent event class `~S'
ca: Classe pare d'esdeveniment no definica «~S»

en: Unfinished main input
ca: Entrada principal sense terminar

en: Unhandled entry in harp-pedal: ~a
ca: Entrada no gestionada al pedal d'arpa: ~a

en: Unify fetaNumber and fetaDynamic encodings
ca: Unifiqueu les codificacions fetaNumber i fetaDynamic

en: Uninitialized variable `%s' in module (%s)
ca: Variable no inicialitzada «%s» al mòdul (%s)

en: Unknown interface `%s'
ca: Interfície «%s» desconeguda

en: Unknown metronome mark, ignoring
ca: Marca de metrònom desconegut, s'ignorarà

en: Unknown octaveness type: ~S
ca: Tipus d'octavació desconegut: ~S

en: Unknown or invalid loglevel '%s'
ca: Nivell de registre '%s' desconegut o invàlid

en: Unknown paper size: ~a
ca: Dimensió de paper desconegut: ~a

en: Unknown pixmap format ~a
ca: Format de mapa de pixels desconegut ~a

en: Unknown relocation command '%s'
ca: Ordre desconeguda de relocalització «%s»

en: Unprocessed PartGroupInfo %s encountered
ca: S'ha trobat PartGroupInfo %s sense processar

en: Update LilyPond input to newer version.  By default, update from the
    version taken from the \version command, to the current LilyPond version.
ca: Actualitza l'input LilyPond a una versió més nova. Per defecte,
    actualitza des de la versió agafada de la instrucció \version  a la versió actual de LilyPond.

en: Updating font into: ~a
ca: S'està actualitzant el tipus de lletra a: ~a

en: Usage: %s
ca: Ús: %s

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
ca: Ús: %s [OPCIÓ]... FITXER...

en: Usage: lilypond-invoke-editor textedit://FILE:LINE:CHAR:COLUMN
    
    Visit a file and position the cursor.
    
    Options:
      -h, --help          show this help
      -v, --version       show version
ca: Ús: lilypond-invoke-editor textedit://FITXER:LILINA:CAR:COLUMNA
    
    Visita un fitxer i posiciona el cursor.
    
    Opcions:
      -h, --help          mostra aquesta ajuda
      -v, --version       mostra la versió

en: Use
    
    %s
ca: Useu
    
    %s

en: Use #'style not #'dash-fraction to select solid/dashed lines.
ca: Useu #'style i no #'dash-fraction per seleccionar línies sòlides/intermitents.

en: Use %s
ca: Useu %s

en: Use Scheme code to construct arbitrary note events.
ca: Useu codi Scheme per construir esdeveniments de nota arbitraris.

en: Use \override ... #'style = #'line for solid lines and
ca: Useu \override ... #'style = #'line per a línies sòlides i

en: Use \set beamExceptions or \overrideTimeSignatureSettings.
ca: Useu \set beamExceptions o \overrideTimeSignatureSettings.

en: Use \set beamExceptions or \revertTimeSignatureSettings.
ca: Useu \set beamExceptions o \revertTimeSignatureSettings.

en: Use baseMoment and beatStructure.
ca: Useu baseMoment i beatStructure.

en: Use baseMoment, beatStructure, and beamExceptions.
ca: Useu baseMoment i beatStructure.

en: Use grob closures iso. XY-offset-callbacks.
ca: Utilitzeu tancaments d'objecte gràfic en comptes de XY-offset-callbacks.

en: Use the `alignment-offsets' sub-property of
ca: Useu la sub-propietat «alignment-offsets» de

en: Using `~a' note names...
ca: S'estan usant els noms de notes «~a»...

en: VERSION
ca: VERSIÓ

en: Vertical spacing changes might affect user-defined contexts.
ca: Els canvis d'espaiament vertical poden afectar els contextos definits per l'usuari

en: Vertical spacing no longer depends on the Y-extent of a VerticalAxisGroup.
ca: L'espaiament vertical ja no depèn de l'Y-extent d'un VerticalAxisGroup.

en: Whole-note tremolo may collide with simultaneous notes.
ca: El trèmolo de blanca pot col·lisionar amb notes simultànies.

en: Woodwind diagrams: Changes to the clarinet diagram.
ca: Diagrames de digitació d'instruments de vent: Canvis al diagrama de clarinet

en: Woodwind diagrams: Move size, thickness, and graphic from argument list to properties.
    Deprecate negative dash-period for hidden lines: use #'style = #'none instead.
ca: Diagrames de digitació d'instruments de vent: Moveu la mida, el gruix i la gràfica de llista d'arguments a les propietats.
    Deixeu obsolet el període de discontinuïtat negatiu per a les línies ocultes: useu en canvi #'style = #'none.

en: Writing `%s'...
ca: S'està escrivint «%s»...

en: Writing graph to `~a'...
ca: S'està escrivint el gràfic `~a'...

en: Writing header field `~a' to `~a'...
ca: S'està escrivint el camp de capçalera «~a» a «~a»...

en: Writing snippets...
ca: S'estàn escrivint els fragments...

en: Writing ~S...
ca: S'està escrivint ~S...

en: Writing ~a...
ca: S'està escrivint ~a...

en: You found a bug? Please read %s
ca: Heu trobat un error? Si us plau llegiu %s

en: \%s ignored
ca: s'ha ignorat \%s

en: \RemoveEmpty*StaffContext -> \*Staff \RemoveEmptyStaves
ca: \RemoveEmpty*StaffContext -> \*Staff \RemoveEmptyStaves<

en: \applycontext argument is not a procedure
ca: l'argument \applycontent no és un procediment

en: \bar "." now produces a thick barline
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Dash parameters for slurs and ties are now in dash-definition
ca: \bar "." produeix ara una línia divisòria gruixuda
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Els paràmetres de discontinuïtat per a les lligadures
    d'expressió i d'unió estan ara a dash-definition

en: \bar "." now produces a thick barline.
ca: \bar "." produeix ara una línia divisòria gruixuda.

en: \cresc etc. are now postfix operators
ca: \cresc etc. son ara operadors posteriors

en: \encoding: smart recode latin1..utf-8. Remove ly:point-and-click
ca: \encoding: recodificació intel·ligent latin1..utf-0. Elimineu ly:point-and-click

en: \foo -> \foomode (for chords, notes, etc.)
    fold \new FooContext \foomode into \foo.
ca: \foo -> \foomode (per a acords, notes, etc.)
    plegueu \new FooContext \foomode en \foo.

en: \header { key = concat + with + operator }
ca: \\header { clau = concatenació + amb + operador }

en: \maininput not allowed outside init files
ca: no es permet \maininput fora de fitxers d'inici

en: \outputproperty found,
    Please hand-edit, using
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPERTY VALUE>)
    
    as a substitution text.
ca: s'ha trobat \outputproperty,
    Sisplau editeu-lo a mà, usant
    
    \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <VALOR D'OBJECTE GRÀFIC>)
    
    com a text de substitució.

en: \paper cannot be used in \score, use \layout instead
ca: no es pot usar \paper a \score, useu en canvi \layout

en: \partcombine syntax change to \newpartcombine
ca: sintaxi \partcombine canviada a  \newpartcombine

en: \put-adjacent argument order
ca: ordre d'arguments de \put-adjacent

en: \put-adjacent axis dir markup markup.
ca: \put-adjacent eix carpeta marcat marcat

en: \repeat NUM Music Alternative -> \repeat FOLDSTR Music Alternative
ca: Alternativa de música de \repeat NUM -> Alternativa de música \repeat FOLDSTR

en: \translator syntax
ca: sintaxi de \translator

en: \voices needs more ids
ca: A \voices li calen més ids

en: `%s' failed (%d)
ca: «%s» ha fallat (%d)

en: `anti-alias-factor' must be a positive integer <= 8
ca: «anti-alias-factor» ha de ser un enter positiu <= 8

en: `~a' failed (~a)
ca: «~a» ha fallat (~a)

en: abc2ly converts ABC music files (see
    %s) to LilyPond input.
ca: abc2ly converteix el fitxer de música ABC
    (veure %s) a input LilyPond.

en: accidental typesetting list must begin with context-name: %s
ca: la llista de gravat d'accidents ha de començar amb un context-name: %s

en: activate midi-block in .ly file
ca: activa midi-block al fitxer .ly

en: add DIR to include path
ca: afegeix DIRECTORI al camí d'inclusió

en: add-bar-glyph-print-procedure: glyph '~a' has to be a single ASCII character.
ca: add-bar-glyph-print-procedure: el glif '~a' ha de ser un caràcter ASCII únic.

en: adding note head to incompatible stem (type = %d/%d)
ca: s'afegirà un cap de nota a una plica incompatible (tipus = %d/%d)

en: additional bass strings are not supported by FretBoards
ca: no hi ha suport del FretBoards per a cordes addicionals de baix

en: alignAboveContext not found: %s
ca: no s'ha trobat alignAboveContext: %s

en: alignBelowContext not found: %s
ca: no s'ha trobat alignBelowContext: %s

en: alignment-offsets has been changed to alignment-distances: you must now specify the distances between staves rather than the offset of staves.
ca: alignment-offsets ha canviat a alignment-distances: ara s'han d'especificat les distàncies entre pautes enlloc del desplaçament de cada pauta.

en: all settings related to dashed lines
ca: tots els paràmetres relacionats amb línies intermitents

en: allow tuplet durations DUR*NUM/DEN
ca: permet duració DURACIÓ*NUMERADOR/DENOMINADOR d'un grup excedent

en: already have %s
ca: ja hi ha %s

en: already have a beam
ca: ja té una barra

en: already have a ligature
ca: ja hi ha una lligadura

en: already have a text spanner
ca: ja hi ha un expansor de text

en: already have a volta spanner, ending that one prematurely
ca: ja hi ha un expansor de volta, es terminarà aquell prematurament

en: already have an episema
ca: ja hi ha un episema

en: already have music in score
ca: ja hi han notes a la partitura

en: also already have an ended spanner
ca: també ja hi ha un expansor finalitzat

en: alteration not found
ca: no s'ha trobat l'alteració

en: alternative music expected
ca: s'espera música alternativa

en: an outside-staff object should have a direction, defaulting to up
ca: un objecte fora del pentagrama hauria de tenir una direcció, s'agafa cap a dalt per defecte

en: append DIR to search path
ca: adjunta DIR al camí de búsqueda

en: are there two Axis_group_engravers?
ca: hi ha dos Axis_group_engravers?

en: argument of \lyricsto should contain Lyrics context
ca: l'argument de \lyricsto hauria de contenir un context de lletra

en: ascending vaticana style flexa
ca: estil de flexa vaticana ascendent

en: asked to compute volume at %f for dynamic span of duration %f starting at %s
ca: s'ha demanat calcular el volum a %f per a una amplitud dinàmica de duració %f començant a %s

en: asked to compute volume at +%f for dynamic span of duration %f starting at %s
ca: s'ha demanat calcular el volum a +%f per a una amplitud dinàmica de duració %f començant a %s

en: assertion failed: ~S
ca: ha fallat la declaració: ~S

en: attempting automatic \figures conversion.  Check results!
ca: s'està intentant la conversió automàtica \figures. Verifiqueu els resultats!

en: auto beam settings
ca: paràmetres de barrat automàtic

en: automaticMelismata is turned on by default since 1.5.67.
ca: l'automaticMelismata s'ha habilitat per defecte des de 1.5.67.

en: automaticMelismata turned on by default
ca: l'automaticMelismata s'ha habilitat per defecte

en: bad baseMoment/beatStructure for MIDI time signature
ca: baseMoment/beatStructure incorrecte per a indicació de compàs MIDI

en: bad context property path
ca: camí incorrecte de propietat de context

en: bad context property ~a
ca: propietat de context incorrecta ~a

en: bad expression type
ca: tipus d'expressió incorrecta

en: bad grob property path
ca: camí incorrecte de propietat d'element gràfic

en: bad grob property path ~a
ca: Operació de propietat d'element gràfic invàlida ~a

en: bad make-music argument: ~S
ca: argument de fer música incorrecte: ~S

en: bad music property ~a
ca: propietat de música incorrecta ~a

en: badly placed octave marks
ca: marques d'octava col·locades malament

en: barcheck failed at: %s
ca: la verificació de la barra ha fallat a: %s

en: bass number expected
ca: s'esperava un número de baix

en: be strict about success
ca: sigues estricte sobre l'èxit

en: be verbose
ca: produeix missatges detallats

en: be verbose (equivalent to --loglevel=DEBUG)
ca: produeix missatges detallats (equivalent a --loglevel=DEBUG)

en: beam was started here
ca: s'ha iniciat una barra aquí

en: beamExceptions controls whole-measure beaming.
ca: beamExceptions controla el barrat de compassos complets.

en: best score for this sys-count: %f
ca: millor partitura per a aquest syst-count: %f

en: break starting at page %d
ca: el salt comença a la pàgina %d

en: bump version for release
ca: fixa la versió per al llançament

en: call-after-session used after session start
ca: s'ha usat call-after-session després de l'inici de la sessió

en: can't create temp file in ~a after ~a times
ca: no es pot crear el fitxer temporari ~a després de ~a vegades

en: cannot add text scripts to individual note heads
ca: no es poden afegir guions de text a caps de notes individuals

en: cannot allocate %lu bytes
ca: no es poden assignar %lu bytes

en: cannot apply `\~' on first head of ligature
ca: no es pot utilitzar «\-» al primer cap de la lligadura

en: cannot apply `\~' on heads with identical pitch
ca: no es pot utilitzar «\-» als caps amb to idèntic

en: cannot change group id to: %d: %s
ca: no es pot canviar la identitat de grup a: %d: %s

en: cannot change user id to: %d: %s
ca: no es pot canviar la identitat d'usuari a: %d: %s

en: cannot change working directory to: %s: %s
ca: no es pot canviar el directori de treball a: %s: %s

en: cannot chroot to: %s: %s
ca: no es pot executar chroot a: %s: %s

en: cannot create context: %s
ca: no es pot crear el context: %s

en: cannot create default child context: %s
ca: no es pot crear el context fill predeterminat: %s

en: cannot create temp file: %s: %s
ca: no es pot crear el fitxer temporari: %s: %s

en: cannot decypher Pango description: ~a
ca: no es pot desxifrar la descripció Pango: ~a

en: cannot detect textwidth from LaTeX
ca: no es pot detectar l'amplada del text de LaTeX

en: cannot determine format for: %s
ca: no es pot determinar el format de: %s

en: cannot determine music length
ca: no es pot determinar la longitud de la música

en: cannot determine pitch of ligature primitive -> skipping
ca: no es pot determinar el to de la primitiva de lligadura -> s'ometrà

en: cannot embed ~S=~S
ca: no es pot incloure ~S=~S

en: cannot end %s
ca: no es pot finalitzar %s

en: cannot end volta spanner
ca: no es pot terminar l'expansor de volta

en: cannot extract file matching ~a from ~a
ca: no es pot extraure el fitxer que faci coincidir ~a de ~a

en: cannot find SVG font ~S
ca: No es pot trobar el tipus de lletra SVG ~S

en: cannot find \begin{document} in LaTeX document
ca: no s'ha pogut trobar \begin{document} al document LaTeX

en: cannot find `%s'
ca: no es pot trobar «%s»

en: cannot find context to change from: %s
ca: no es pot trobar un context per canviar-se des d'ell: %s

en: cannot find context to change to: %s
ca: no es pot trobar un context per canviar-se a ell: %s

en: cannot find context: %s
ca: no es pot trobar el context: %s

en: cannot find description for property `~S' (~S)
ca: no es pot trobar una descripció per a la propietat «~S» (~S)

en: cannot find description for property ~S (~S)
ca: no es pot trobar una descripció per a la propietat ~S (~S)

en: cannot find file: `%s'
ca: no es pot trobar el fitxer: «%s»

en: cannot find font: `%s'
ca: no es pot trobar el tipus de lletra: «%s»

en: cannot find fontconfig default config, skipping.
ca: no es pot trobar la configuració predeterminada fontconfig, s'ignorarà

en: cannot find glyph %s
ca: no es pot trobar l'element gràfic %s

en: cannot find init file: `%s'
ca: no es pot trobar el fitxer inicial: «%s»

en: cannot find interface for property: ~S
ca: no es pot trobar una interfície per a la propietat: ~S

en: cannot find line breaking that satisfies constraints
ca: no es pot trobar un salt de línia que satisfaci les restriccions

en: cannot find music object: ~S
ca: no es pot trobar l'objecte de música: ~S

en: cannot find or create context: %s
ca: no es pot trobar o crear el context: %s

en: cannot find property type-check for `%s' (%s).
ca: no es pot trobar la propietat type-check per a «%s» (%s).

en: cannot find quoted music: `~S'
ca: no es poden trobar les notes citades: «~S»

en: cannot find start of episema
ca: no es pot trobar l'inici de l'episema

en: cannot find start of ligature
ca: no es pot trobar l'inici de la lligadura

en: cannot find start of measure spanner
ca: no es pot trobar l'inici de l'expansor de compàs

en: cannot find start of piano pedal
ca: no es pot trobar l'inici del pedal de piano

en: cannot find start of piano pedal bracket: `%s'
ca: no es pot trobar el parèntesi del pedal de piano: «%s»

en: cannot find start of piano pedal: `%s'
ca: no es pot trobar l'inici del pedal de piano: «%s»

en: cannot find start of text spanner
ca: no es pot trobar l'inici de l'expansor de text

en: cannot find suitable event
ca: no es pot trobar un esdeveniment apropiat

en: cannot find: `%s'
ca: no es pot trobar: «%s»

en: cannot find: ~A
ca: no es pot trobar ~A

en: cannot fit the first page turn onto a single page.  Consider setting first-page-number to an even number.
ca: no es pot ajustar el primer salt de pàgina a una pàgina única. Considereu establir first-page-number a un nombre parell.

en: cannot get CFF name
ca: no es pot obtenir el nom CFF

en: cannot get CFF name from font %s
ca: no es pot obtenir el nom CFF del tipus de lletra %s

en: cannot get font %s format
ca: no es pot trobar el format de tipus de lletra %s

en: cannot get group id from group name: %s: %s
ca: no es pot recuperar la identitat de grup des del nom de grup: %s: %s

en: cannot get postscript name
ca: no es pot obtenir el nom de postscript

en: cannot get user id from user name: %s: %s
ca: no es pot recuperar la identitat d'usuari des del nom d'usuari: %s: %s

en: cannot have note heads and rests together on a stem
ca: no es poden tenir caps de nota i silencis a l'hora a una plica

en: cannot initialize FreeType
ca: no es pot inicialitzar FreeType

en: cannot load font table: %s
ca: no es pot carregar la taula de tipus de lletra: %s

en: cannot open file '%s', ignored
ca: no es pot obrir el fitxer «%s», s'ignora

en: cannot open file: `%s'
ca: no es pot obrir: «%s»

en: cannot open font filename `%s'
ca: no es pot obrir el nom de fitxer de tipus de lletra «%s»

en: cannot read %s of `%s'
ca: no es pot llegir %s de «%s»

en: cannot read CFF: %s
ca: no es pot llegir CFF: %s

en: cannot rename `%s' to `%s'
ca: no es pot reanomenar «%s» a «%s»

en: cannot resolve rest collision: rest direction not set
ca: no es pot resoldre la col·lisió de silenci: no s'ha establert la direcció del silenci

en: cannot write to file: `%s': %s
ca: no es pot escriure al fitxer: «%s»: %s

en: change property definition case (eg. onevoice -> oneVoice)
ca: canvieu les majúscules de la definició de propietat (per exemple onevoice -> oneVoice)

en: change the length|duration of notes as a function of a given time signature to make the score look faster or slower, (eg. '4/4' or '2/2')
ca: canvia la longitud|duració de les notes com a funció d'una indicació de temps donada per fer que la partitura es vegi més ràpida o lenta, (per exemple «4/4»o «2/2»)

en: chroot to JAIL, become USER:GROUP
    and cd into DIR
ca: fes un chroot a JAIL, converteix-te en USER:GROUP
    i fes un cd a DIR

en: clef `%s' not found
ca: no s'ha trobat la clau «%s»

en: cluster syntax
ca: sintaxi de cluster

en: compatibility mode translation: %s
ca: traducció en mode compatibilitat: %s

en: compatibility mode translation: %s=%s
ca: traducció en mode compatibilitat: %s=%s

en: compressing over-full page by %.1f staff-spaces
ca: s'està comprimint la pàgina sobredimensionada per %.1f staff-spaces

en: conflict with event: `%s'
ca: conflicte amb l'esdeveniment: %s

en: conflict with event: `~a'
ca: conflicte amb l'esdeveniment: `~a'

en: conflicting note group events
ca: esdeveniments de grup de notes en conflicte

en: conflicting tag group ~a
ca: grup de etiquetes en conflicte ~a

en: consistent-broken-slope is now handled through the positions callback.
ca: Ara es gestiona consistent-broken-slope mitjançant crida de retorn de posicions.

en: context modification `~a' not documented.
ca: modificació de context «~a» no documentat.

en: continuing, cross fingers
ca: es continuarà, creueu els dits

en: convert pitches in absolute mode
ca: converteix les altures del so a mode absolut

en: convert pitches in relative mode (default)
ca: converteix l'altura del so a mode relatiu (per defecte)

en: convert to VERSION [default: %s]
ca: converteix a VERSIÓ [per defecte: %s]

en: converts '<frame>' events to a separate FretBoards voice instead of markups
ca: converteix esdeveniments «<frame>» a una veu separada FretBoards en comptes de marcatges

en: could not satisfy systems-per-page and page-count at the same time, ignoring systems-per-page
ca: no s'ha pogut satisfer systems-per-page i page-count a l'hora,
    s'ignorarà systems-per-page

en: count not ended before another begun
ca: la comptabilització no s'ha finalitzat abans que un altre s'iniciés

en: create PDF files for use with pdftex
ca: crea fitxers PDF per usar amb pdflatex

en: custos `%s' not found
ca: no s'ha trobat l'advertiment de canvi de tonalitat (custos) «%s»

en: deactivate string number stencil with --string-numbers f[alse]. Default is t[rue]
ca: desactiva el segell de número de corda amb --string-numbers f[alse]. Per defecte és t[rue].

en: debug printing
ca: impressió de depuració

en: decrescendo too small
ca: decrescendo massa petit

en: default '~a of ~a is ~a and can't be offset
ca: '~a predeterminat de ~a és ~a i no es pot compensar

en: default child context begins a cycle: %s
ca: El context fill predeterminat inicia un cicle: %s

en: define-session used after session start
ca: s'ha usat define-session després de l'inici de la sessió

en: deprecate %s
ca: %s obsolet

en: deprecate %s
ca: torna %s obsolet

en: deprecate \tempo in \midi
ca: \tempo a \midi ha caigut en desús

en: deprecate cautionary-style. Use AccidentalCautionary properties
ca: cautionary-style ha caigut en desús. Useu propietats AccidentalCautionary

en: deprecated %s
ca: %s obsolet

en: deprecated \textstyle, new \key syntax
ca: \textstyle obsolet, nova sintaxi \key

en: deprecated ly-option used: %s
ca: ly-option usada obsoleta: %s

en: deprecated ly-option used: %s=%s
ca: ly-option usada obsoleta: %s=%s

en: deprecated: missing `.' in property path %s
ca: obsolet: manca '.' al camí de propietat %s

en: direction of %s invalid: %d
ca: la direcció de %s no és vàlida: %d

en: direction of grob %s must be UP or DOWN; using UP
ca: la direcció del grob %s ha de ser UP o DOWN; s'està usant UP

en: discarding event: `%s'
ca: s'està eliminant l'esdeveniment: «%s»

en: discarding event: `~a'
ca: s'està eliminant l'esdeveniment: `~a'

en: do not add \version command if missing
ca: no afegeixes l'ordre \version si no és present

en: do not convert beaming information, use lilypond's automatic beaming instead
ca: no converteixis la informació sobre barres, usa en canvi les barres automàtiques de lilypond

en: do not convert directions (^, _ or -) for articulations, dynamics, etc.
ca: no converteixis les direccions (^, _ o -) per a les articulacions, les dinàmiques, etc.

en: do not convert exact vertical positions of rests
ca: no converteixis les posicions verticals exactes dels silencis

en: do not convert the exact page layout and breaks (shortcut for "--nsb --npb --npm" options)
ca: no converteixis la disposició exacta de pàgina i els salts (drecera per a les opcions «--nsb --npb --npm»)

en: do not fail if no PNG images are found for EPS files
ca: no abortis si no es troben imatges PNG per als fitxers EPS

en: do not fail if no lilypond output is found
ca: no abortis si no es troba cap sortida lilypond

en: do not have that many brackets
ca: no hi ha tants parèntesis

en: do not know how to embed font ~s ~s ~s
ca: no hi ha prou informació per incloure el tipus de lletra ~s ~s ~s

en: do not know how to embed ~S=~S
ca: no hi ha prou informació per incloure ~S=~S

en: do not know how to interpret articulation: %s
ca: no se sap com interpretar l'articulació: %s

en: do not know how to interpret breath type: %s
ca: no se sap com interpretar el tipus de respiració: %s

en: dot glyph ~s not found
ca: no s'ha trobat el punt glyph ~s

en: dump FORMAT,...  Also as separate options:
ca: bolca el FORMAT,...  També com a opcions separades:

en: dump \header field FIELD to file
    named BASENAME.FIELD
ca: bolca el camp CAMP del \\header a un fitxer
    s'anomena NOMDEBASE.CAMP

en: edge-text settings for TextSpanner
ca: Paràmetres edge-text per a TextSpanner

en: edit in place
ca: edita in situ

en: elapsed time: %.2f seconds
ca: temps empleat: %.2f segons

en: embedded-ps only supported for PS/EPS. Use Ghostscript to create output in other formats
ca: la incrustació de embedded-ps sols està suportat per PS/EPS. Useu Ghostscript per crear sortida en altres formats.

en: embedding EPS only supported for PS/EPS output.
    Use Ghostscript to create other output formats.
ca: la incrustació d'EPS sols està suportat per a sortida PS/EPS.
    Useu Ghostscript per crear altres formats de sortida.

en: encountered repeat without body
ca: s'ha trobat una repetició sense cos

en: end moment (%s) < start moment (%s)
ca: moment final (%s) < moment inicial (%s)

en: end quote missing
ca: cometa de tancament no present

en: episema was started here
ca: l'episema s'ha iniciat aquí

en: error in #{ ... #}
ca: error a #{ ... #}

en: error reading font file %s: %s
ca: s'ha produït un error llegint el fitxer de tipus de lletra %s: %s

en: error writing %s
ca: error en escriure %s

en: error writing MIDI file: %s
ca: error en escriure el fitxer MIDI: %s

en: errors found, ignoring music expression
ca: s'han trobat errors, s'ignorarà el fragment de música

en: evaluate scheme code
ca: avalua el codi d'esquema

en: expect 3 strings for piano pedals, found: %ld
ca: s'esperaven 3 cadenes de caràcters per als pedals de piano, s'han trobat: %ld

en: expected %d arguments with jail, found: %zu
ca: s'esperava %d arguments amb presó, s'ha trobat: %zu

en: expected to read %zu characters, got %zu
ca: s'esperaven llegir %zu caràcters, s'han obtingut %zu

en: expecting post-event as script definition
ca: s'espera un post-event com a definició d'script

en: failed adding font directory: %s
ca: no s'ha pogut afegir directori de tipus de lletra: %s

en: failed adding font file: %s
ca: no s'ha pogut afegir fitxer de tipus de lletra: %s

en: failed files: ~S
ca: fitxers que han fallat: ~S

en: failed redirecting stderr
ca: no s'ha pogut redirigir stderr

en: failed redirecting stderr to `%s'
ca: no s'ha pogut redirigir l'error estàndard a «%s»

en: failed to add fontconfig configuration file `%s'
ca: no s'ha pogut afegir el fitxer de configuració del fontconfig «%s»

en: failed to get file size: `%s'
ca: no s'ha pogut obtenir la mida del fitxer: «%s»

en: failed to invoke editor:
ca: no s'ha pogut invocar l'editor:

en: fatal error: %s
ca: error fatal: %s

en: file not found: %s
ca: no s'ha trobat el fitxer: %s

en: flag `%s' not found
ca: no s'ha trobat l'indicador «%s»

en: flag stroke `%s' not found
ca: no s'ha trobat indicador de barra «%s»

en: flag stroke `~a' or `~a' not found
ca: no s'ha trobat l'indicador de contorn «~a» o «~a»

en: flag ~a not found
ca: no s'ha trobat l'indicador ~a

en: flexa-height undefined; assuming 0
ca: flexa-height sense definir; se suposarà 0

en: font `%s' index %d does not have `CFF' table
ca: el tipus de lletra «%s» amb índex %d no té una taula «CFF»

en: font `%s': cannot open for reading
ca: tipus de lletra «%s»: no es pot obrir per a lectura

en: font `%s': cannot read field `%s'
ca: tipus de lletra «%s»: no es pot llegir el camp «%s»

en: font `%s': cannot read field `%s' for table %u of subfont %d
ca: tipus de lletra «%s»: no es pot escriure el camp «%s» per a la taula %u del tipus de lletra secundària %d

en: font `%s': cannot read field `%s' for table `%s' of subfont %d
ca: tipus de lletra «%s»: no es pot llegir el camp «%s» per a la taula «%s» del tipus de lletra secundària «%d»

en: font `%s': cannot read field `%s' of subfont %d
ca: tipus de lletra «%s»: no es pot llegir el camp «%s» del tipus de lletra secundari %d

en: font `%s': cannot read offset of subfont %d
ca: tipus de lletra «%s»: no es pot llegir no se pot llegir el desplaçament del tipus de lletra secundària %d

en: font `%s': cannot read table `%s' of subfont %d
ca: tipus de lletra «%s»: no es pot llegir la taula «%s» del tipus de lletra secundària %d

en: font `%s': index %d is too large, using index 0
ca: tipus de lletra «%s»: l'índex %d és massa gran, s'usarà l'índex 0

en: font `%s': invalid TTC header version
ca: tipus de lletra «%s»: versió de capçalera TTC no vàlida

en: font `%s': invalid field `sfntVersion' in subfont %d
ca: tipus de lletra  «%s»: camp no vàlid «sfntVersion» al tipus de lletra secundària %d

en: font `%s': not a font collection
ca: tipus de lletra «%s»: no és una col·lecció de tipus de lletra

en: font index %d too large for font `%s', using index 0
ca: l'índex de tipus de lletra %d és massa gran per al tipus de lletra «%s», s'usarà l'índex 0

en: font index must be non-negative, using index 0
ca: l'índex de tipus de lletra ha de ser no-negatiu, s'usarà l'índex 0

en: foobar -> foo-bar for \paper, \layout
ca: ental -> en-tal per a \paper, \layout

en: force updating \version number to %s
ca: força el número de actualització de \version a %s

en: format Texinfo output so that Info will look for images of music in DIR
ca: formateja la sortida Texinfo de manera que Info busqui les imatges o la música a DIRECTORI

en: found more than 5 voices on a staff, expect bad output
ca: s'han trobat més de 5 veus en un sistema, espereu una sortida mala

en: found music after \fine
ca: s'ha trobat música després de \fine

en: g_spawn_sync failed (%d): %s: %s
ca: ha fallat g_spawn_sync (%d): %s: %s

en: generate Encapsulated PostScript files
ca: genera fitxers PostScript Encapsulat

en: generate PDF files (default)
ca: genera fitxers PDF (predeterminat)

en: generate PNG files
ca: genera fitxers PNG

en: generate PostScript files
ca: genera fitxers PostScript

en: generate SVG files
ca: genera fitxers SVG

en: giving up
ca: es renunciarà

en: giving up on cloned grob transform
ca: s'abandonarà la transformació de clonació de l'objecte gràfic

en: grob %s created with disallowed class %s (expected any class in the list %s)
ca: s'ha creat el grob %s and la classe no autoritzada %s (s'esperava qualsevol classe a la llista %s)

en: grob class should be 'Item, 'Spanner or 'Paper_column, found %s
ca: la classe grob ha de ser 'Item, 'Spanner o 'Paper_column, s'ha trobat %s

en: hairpin: '%f' is not a valid direction for property 'endpoint-alignments', setting to '%d'
ca: regulador: '%f' no és una direcció vàida per a la propietat 'endpoint-alignments', s'establirà a '%d'

en: have to be in Chord mode for chords
ca: s'ha d'estar en mode Acords per a acords

en: have to be in Lyric mode for lyrics
ca: s'ha de ser a mode Lyric per a lletres

en: have to be in Note mode for notes
ca: s'ha d'estar en mode Nota per a notes

en: help
ca: ajuda

en: identifier name is a keyword: `%s'
ca: el nom del identificador és una paraula clau: «%s»

en: identifier names: %s
ca: noms d'identificador: %s

en: ignore page breaks
ca: ignora els salts de pàgina

en: ignore page margins
ca: ignora els marges de pàgina

en: ignore stem directions from MusicXML, use lilypond's automatic stemming instead
ca: ignora les direccions de les pliques del MusicXML, usa en canvi el barrat automàtic del LilyPond

en: ignore system breaks
ca: ignora els salts de sistema

en: ignored infinite %s-offset
ca: s'ha ignorat un desplaçament-%s infinit

en: ignored prefix(es) `%s' of this head according to restrictions of the selected ligature style
ca: s'ignorarà el(s) prefix(os) «%s» per a aquest cap d'acord amb les restriccions de l'estil seleccionat de lligadura

en: ignoring invalid option %s=%s
ca: s'ignorarà l'opció no vàlida %s=%s

en: ignoring min-systems-per-page and max-systems-per-page because systems-per-page was set
ca: s'ignorarà min-systems-per-page i max-systems-per-page perquè s'ha establert systems-per-page

en: ignoring out-of-range value change for MIDI property `%s'
ca: s'ignorarà el canvi de valor fora de rang per a la propietat MIDI «%s»

en: ignoring rest: ligature may not contain rest
ca: s'està ignorant el silenci: la lligadura no pot contenir un silenci

en: ignoring unknown ly option: %s
ca: s'ignorarà l'opció ly desconeguda: %s

en: ignoring unsupported formats ~a
ca: s'ignoraran el formats no suportats ~a

en: implied \%s added
ca: \%s implicat afegit

en: input file is a compressed MusicXML file (by default, activate if file extension is .mxl)
ca: el fitxer d'entrada és un fitxer MusicXML comprimit (de manera predeterminada, activeu-lo si l'extensió del fitxer és .mxl)

en: input/regression/beam-broken-classic.ly shows how broken beams are now handled.
ca: input/regression/beam-broken-classic.ly mostra com es gestionen ara les barres dividides.

en: integer expected after \sourcefileline
ca: s'esperava un nombre enter després de \sourcefileline

en: invalid argument `%s' to option `%s'
ca: argument no vàlid «%s» a l'opció «%s»

en: invalid character: `%s'
ca: caràcter no vàlid: «%s»

en: invalid ligatura ending:
    when the last note is a descending brevis,
    the penultimate note must be another one,
    or the ligatura must be LB or SSB
ca: finalització de lligadura no vàlida:
    quan l'última nota és una quadrada descendent,
    la penúltima nota ha de ser una altra,
    o la lligadura ha de ser LB o SSB

en: invalid sequence %c%c in color (characters should be in one of ranges 0-9, a-f, A-F)
ca: invalid sequence %c%c in color (characters should be in one of ranges

en: invalid start volume: %f
ca: volum inicial no vàlid: %f

en: invalid target volume: %f
ca: volum de destí no vàlid: %f

en: invalid tremolo repeat count: ~a
ca: nombre de repeticions de trèmolo invàlid: ~a

en: job ~a terminated with signal: ~a
ca: la tasca ~a ha acabat amb senyal: ~a

en: jump text must be a markup object
ca: el text de salt ha de ser un objecte de marcatge

en: junking empty cluster
ca: eliminant grup buit

en: keySignature property not reversed any more
    MIDI 47: orchestral strings -> orchestral harp
ca: La propietat keySignature ja no es reverteix
    MIDI 47: orchestral strings -> ochestral harp

en: libpng error, no details given.
ca: error libpng, no es donen detalls.

en: libpng error: '%s'
ca: error libpng: '%s'

en: ligature was started here
ca: s'ha iniciat una lligadura aquí

en: ligature with less than 2 heads -> skipping
ca: lligadura amb menys de 2 caps -> s'ometrà

en: linked against Ghostscript:
ca: enllaçat contra el GhostScript

en: logfile ~a (exit ~a):
    ~a
ca: fitxer de registre ~a (sortida ~a):
    ~a

en: lonely tie
ca: lligadura aïllada

en: ly:grob-list->grob-array encountered a non-grob object
ca: ly:grob-list->grob-array ha trobat un objecte no-grob

en: ly:grob-list->grob-array expected a list
ca: ly:grob-list->grob-array esperava una llista

en: ly:parse-string-expression is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
ca: ly:parser-parse-string sols és vàlid amb un analitzador nou. Useu en canvi ly:parser-include-string.

en: ly:parser-parse-string is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
ca: ly:parser-parse-string sols és vàlid amb un analitzador nou. Useu en canvi ly:parser-include-string.

en: make a numbered backup [default: filename.ext~]
ca: fest una còpia de seguretat numerada: [predeterminat: nom-de-arxiu.ext~]

en: margins do not fit with line-width, setting default values
ca: els marges no concorden amb line-width, s'establiran els valors predeterminats

en: mark label must be a markup object
ca: l'etiqueta de marca ha de ser un objecte de marcat

en: markup expected
ca: s'esperava marcatge

en: markup outside of text script or \lyricmode
ca: marcat fora d'un codi font de text o \lyricmode

en: maybe input should specify polyphonic voices
ca: potser l'entrada hauria d'especificar veus polifòniques

en: measure count left unfinished
ca: el recompte del compàs s'ha deixat sense acabar

en: mensural ligature: duration none of Mx, L, B, S -> skipping
ca: lligadura de mesura: la duració no és cap de Mx, L, B, S -> s'ometrà

en: meta.classes must be non-empty list, found %s
ca: meta.classes ha de ser una llista no buida, s'ha trobat %s

en: metronomeMarkFormatter got an additional text argument.
ca: metronomeMarkFormatter té un argument de text addicional.

en: metronomeMarkFormatter uses text markup as second argument,
    fret diagram properties moved to fret-diagram-details.
ca: metronomeMarkFormatter fa servir format de text com a segon argument,
    s'han mogut les propietats de diagrama de trastos a fret-diagram-details.

en: mid-measure time signature without \partial
ca: compàs intermedi d'indicació de temps sense \partial

en: min-systems-per-page is larger than max-systems-per-page, ignoring both values
ca: min-systems-per-page és més gran que max-systems-per-page, s'ignoraran ambdós valors

en: missing volta specification on alternative element
ca: manca l'especificació volta a l'element alternatiu

en: more than one child of class %s, all but the first will be ignored
ca: més d'un fill de classe %s, s'ignoraran tots excepte el primer

en: multi-page output not supported by backend `%s'
ca: la sortida de pàgines múltiples no està suportada pel dorsal «%s»

en: music expected
ca: s'esperaven notes

en: music expected: ~S
ca: s'esperaven notes: ~S

en: music function `~a' not documented.
ca: funció de música «~a» no documentada

en: music is shorter than anticipated
ca: la música és més curta que el que s'esperava

en: musicxml2ly [OPTION]... FILE.xml
ca: musicxml2ly [OPCIÓ]... FITXER.xml

en: must have only one element in meta.classes to create a grob without specifying the class
ca: ha de tenir un sol element a meta.classes per crear un grob sense especificar la classe

en: natural alteration glyph not found
ca: no s'ha trobat el glif d'alteració natural

en: need \paper for paper block
ca: es necessita \paper per a un bloc de paper

en: negative replication count; ignoring
ca: nombre negatiu de replicacions; s'ignorarà

en: new Pedal style syntax
ca: nou estil de sintaxis de Pedal

en: new \header format
ca: nou format de \header

en: new \notenames format
ca: nou format de \notenames

en: new \textscript markup text
ca: nou text de marcat de \textscript

en: new syntax for property settings:
ca: nova sintaxi per a paràmetres de les propietats:

en: new tremolo format
ca: nou format de trèmolo

en: no PostScript font name for font `%s'
ca: no hi ha un nom de tipus de lletra Postscript per al tipus de lletra «%s»

en: no \version statement found, please add~afor future compatibility
ca: no s'ha trobat la declaració \version, sisplau afegiu ~a per a compatibilitat futura

en: no accidental glyph found for alteration ~a
ca: No s'ha trobat el glif per a l'alteració ~a

en: no entry in measure-division-chord-placement-alist for measure division ~a
ca: no hi ha una entrada a measure-division-chord-placement-alist per a measure division ~a

en: no entry in measure-division-lines-alist for measure division ~a
ca: no hi ha una entrada a measure-division-lines-alist per a measure division ~a

en: no files specified on command line.
ca: no s'han especificat fitxers a la línia d'ordres.

en: no glyph for character U+%04X in font `%s'
ca: no hi ha un glif per al caràcter U+%04X al tipus de lletra «%s»

en: no glyph name for alteration ~a in alteration-glyph-name-alist; try defining one in alterationGlyphs
ca: no hi ha un nom de glif per a l'alteració ~a a alteration-glyph-name-alist; proveu de definir un nom a alterationGlyphs

en: no heads for arpeggio found?
ca: no s'ha trobat el cap per a l'arpegi?

en: no highlight to end
ca: no hi ha un destacat per finalitzar

en: no left bound
ca: sense límit esquerre

en: no placement found for fingerings
ca: no s'ha trobat la posició per a la digitació

en: no progress, only error messages
    (equivalent to --loglevel=ERROR)
ca: sense progrés, sols missatges d'error (equivalent a
    --loglevel=ERROR)

en: no right bound
ca: sense límit dret

en: no side-axis setting found for grob %s.
ca: no s'ha trobat el paràmetre d'eix lateral per a l'objecte gràfic %s.

en: no stem attachment found in font for glyph %s
ca: no s'ha trobat l'adjunt per a la plica al tipus de lletra per al grob %s

en: no such MIDI instrument: `%s'
ca: no existeix l'instrument MIDI: «%s»

en: no such group: %s
ca: no hi ha aquest grup: %s

en: no such internal option: %s
ca: no hi ha aquesta opció interna: %s

en: no such user: %s
ca: no hi ha aquest usuari: %s

en: no systems found in \score markup, does it have a \layout block?
ca: no s'han trobat sistemes al marcat \score, té un bloc \layout?

en: no viable initial configuration found: may not find good beam slope
ca: no s'ha trobat cap configuració inicial viable: és possible que no es trobi un bon pendent per a la barra

en: no viable slur configuration found
ca: no s'ha trobat una configuració viable per a la lligadura d'expressió

en: non-UTF-8 input
ca: entrada no UTF-8

en: none of note heads `%s' or `%s' found
ca: no s'ha trobat ni el caps de nota «%s» ni el cap de nota «%s»

en: not a context mod
ca: no és un mod de context

en: not a duration
ca: no és una duració

en: not a grob name, `%s'
ca: no és un nom d'objecte gràfic, «%s»

en: not a key
ca: no és una clau

en: not a markup
ca: no és un marcat

en: not a multiplier
ca: no és un multiplicador

en: not a note name: %s
ca: no és un nom de nota: %s

en: not a rhythmic event
ca: no és un esdeveniment rítmic

en: not a symbol list: ~a
ca: no és una llista de símbols: ~a

en: not an articulation
ca: no és una articulació

en: not an unsigned integer
ca: no és un enter sense signe

en: octave check failed; expected "%s", found: "%s"
ca: ha fallat la verificació d'octava; s'esperava "%s", s'ha trobat: "%s"

en: octave marks must precede duration
ca: les marques d'octava han de precedir la duració

en: oldaddlyrics is no longer supported. 
             Use addlyrics or lyricsto instead.
ca: oldaddlyrics ha deixat d'estar suportat. 
             Useu en canvi addlyrics o lyrsicsto.

en: omitting tuplet bracket with neither left nor right bound
ca: s'ometrà el parètesis de grup especial sense límit esquerre o dret

en: only \consists and \remove take non-string argument.
ca: sols \consists i \remove admeten arguments no-textuals.

en: only update \version number if file is modified
ca: actualitza el número de \version únicament si el fitxer es modifica

en: option `%s' does not allow an argument
ca: l'opció «%s» no permet un argument

en: option `%s' requires an argument
ca: l'opció «%s» requereix un argument

en: pad left side of music to align music in spite of uneven bar numbers (in mm) [default: %default]
ca: farceix la part esquerra de la música per alinear la música tot i hi hagi un nombre imparell de compassos (en mm) [predeterminat: %default]

en: page %d has been compressed
ca: s'ha comprimit la pàgina %d

en: page-count must be positive
ca: el total de pàgines ha de ser positiu

en: page-turn-page-breaking: breaking from %zu to %zu
ca: page-turn-page-breaking: saltant de %zu a %zu

en: percent repeat started while another already in progress
ca: s'ha iniciat una repetició per percentatge quan hi ha una altra en progrés

en: perhaps a typing error?
ca: potser un error tipogràfic?

en: pipe snippets through FILTER [default: `convert-ly -n -']
ca: redirigeix els fragments a través de FILTRE (per defecte: «convert-ly -n -»)

en: pitch to be inverted not in scale; ignoring
ca: la tonalitat a invertir no està a l'escala; s'ignorarà

en: pitch to be transposed not in scale; ignoring
ca: la tonalitat a transposar no està a l'escala; s'ignorarà

en: placing below
ca: posicionant a sota

en: point-and-click argument changed to procedure.
ca: l'argument d'escollir i clicar s'ha a canviat a un procediment.

en: position unknown
ca: no es coneix la posició

en: post-event expected
ca: s'esperava un post-esdeveniment

en: prepend FILE to output
ca: Anteposa FITXER a la sortida

en: preserve ABC's notion of beams
ca: preserva la noció ABC per a les barres

en: preview of first 4 bars
ca: previsualitza els primers 4 compassos

en: prime interval within ligature -> skipping
ca: interval principal dins d'una lligadura -> s'ometrà

en: print absolute pitches
ca: mostra les tonalitats absolutes

en: print explicit durations
ca: imprimeix les duracions explícites

en: print lilypond log messages according to LOGLEVEL [default: %default]
ca: imprimeix els missatges de registre de lilypond d'acord amb NIVELL_DE_REGISTRE [predeterminat: %default]

en: print log messages according to LOGLEVEL (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS [default], DEBUG)
ca: imprimeix els missatges del registre d'acord amb NIVELL DE REGISTRE (NONE, ERROR, WARNING, PROGRESS [per defecte], DEBUG)

en: print log messages according to LOGLEVEL,
    which is either NONE, ERROR, WARNING,
    BASIC, PROGRESS, INFO (default), or DEBUG
ca: imprimeix els missatges del registre d'acord amb NIVELL DE REGISTRE,
    que pot ser NONE, ERROR, WARNING, BASIC, PROGRESS, INFO
    (preterminat) o DEBUG

en: procedure or context-name expected for accidental rule, found %s
ca: s'espera un procediment o un context-name per a la regla d'accidents, s'ha trobat %s

en: process ly_files using COMMAND FILE...
ca: processa ly_files usant ORDRE FITXER...

en: program option -dclip-systems/-dcrop/-dpreview not supported by backend `%s'
ca: l'opció de programa -dclip-systems/-dcrop/-dpreview no està suportada pel dorsal `%s'

en: program too old: ~a (file requires: ~a)
ca: el programa és massa antic: ~a (el fitxer requereix: ~a)

en: programming error: %s
ca: error de programació: %s

en: quantise note durations on DUR
ca: quantifica la duració de les notes a DURACIÓ

en: quantise note starts on DUR
ca: quantifica el començament de les notes en DURACIÓ

en: quoted music `~a' is empty
ca: les notes citades «~a» estan buides

en: quoted string expected after \sourcefilename
ca: s'esperava una cadena entrecomillada de caràcters després de \sourcefilename

en: quoted string expected after \version
ca: cadena de caràcters entrecomillada després de \version

en: ragged-bottom was specified, but page must be compressed
ca: s'ha especificat ragged-bottom, però s'ha de comprimir la pàgina

en: re-definition of InnerChoirStaff
ca: re-definició d'InnerChoirStaff

en: re-definition of InnerStaffGroup
ca: re-definició d'InnerStaffGroup

en: redirect the lilypond output
ca: redirigeix la sortida del lilypond

en: refusing to create a grob sticking to Paper_column grob %s; paper columns should not be created from custom engravers.
ca: no es crearà un grob fix al grob Paper_column %s; no s'haurien de crear columnes de paper des de gravadors personalitzats.

en: refusing to create a grob sticking to a System grob; systems should not be created from custom engravers.
ca: no es pot crear un grob fixat a una grob System: els sistemes no haurien de ser creats de dels gravadors personalitzats.

en: regularize other identifiers
ca: regularitza d'altres identificadors

en: remapping modulo 16
ca: es tornarà a mapejar el mòdul 16

en: removal of automaticMelismata; use melismaBusyProperties instead.
ca: supressió de automaticMelismata; useu en canvi melistamataBusyProperties.

en: remove %s
ca: elimina %s

en: removed; using this option results in an error
ca: eliminat; l'ús d'aquesta opció produeix un error

en: removing beam with no stems
ca: s'està eliminant una barra sense pliques

en: removing this vertical group
ca: s'està eliminant aquest grup vertical

en: removing unterminated hyphen
ca: s'està removent el guionet no terminat

en: rest `%s' not found
ca: no s'ha trobat el silenci «%s»

en: run executable PROG instead of latex or, in case --pdf option is set, instead of pdflatex
ca: executa PROG en comptes de latex, o en el cas que l'opció --pdf estigui escollida, en comptes de pdflatex

en: run executable PROG instead of texi2pdf
ca: executa PROG en comptes de texi2pdf

en: script needs an explicit direction specifier to disambiguate between different glyphs
ca: l'script ha de tenir una especificació de direcció explícita per eliminar l'ambigüitat entre glifs

en: script-stencil property must be pair: %s
ca: la propietat script-stencil ha de ser una parella: %s

en: semibreves can only appear at the beginning of a ligature,
    and there may be only zero or two of them
ca: les rodones sols poden aparèixer al principi de la lligadura,
    i sols poden haver-hi cap o dues d'elles

en: semibrevis must be followed by another one -> skipping
ca: les rodones han de ser seguides per una altra -> s'ometrà

en: semicolons removed
ca: els punts i coma s'han eliminat

en: set Scheme option SYM to '#f'
ca: estableix l'opció Scheme SYM a '#f'

en: set Scheme option SYM to VAL (default: '#t')
ca: estableix l'opció SYM de l'Scheme a VAL (per defecte: '#t')

en: set key: ALT=+sharps|-flats; MINOR=1
ca: estableix la clau: ALT=+sharps|-flats;: MINOR=1

en: set output filename to FILE, stdout if -
ca: estableix el nom de fitxer de sortida a FITXER, sortida estàndard si -

en: set pitch to transpose by the interval between pitch 'c' and TOPITCH
ca: estableix la tonalitat a transposar a l'interval entre la tonalitat «c» i TOPITCH

en: set ps/pdf optimization to KEY, which is either
    'size' (default), 'TeX', or 'TeX-GS'
ca: estableix l'optimització ps/pdf a CLAU, que és
    «size» (predeterminat), «TeX», o «TeX-GS»

en: set-global-staff-size: not in toplevel scope
ca: set-global-staff-size: no a l'àmbit de nivell superior

en: show help for Scheme options
ca: mostra l'ajuda per a les opcions Scheme

en: show rules [default: -f 0, -t %s]
ca: mostra les regles [per defecte: -f 0, -t %s]

en: show this help and exit
ca: mostra aquesta ajuda i surt

en: show version number and exit
ca: mostra el número de versió i surt

en: show warranty and copyright
ca: mostra la garantia i el copyright

en: simple string expected
ca: s'esperava una cadena simple de caràcters

en: single note ligature - skipping
ca: lligadura de nota única - s'ometrà

en: skipping assignment
ca: s'està saltant l'assignació

en: skipping zero-duration score
ca: s'ignorarà la partitura amb duració zero

en: slur trying to encompass an empty note column.
ca: la lligadura d'expressió comprendrà una columna buida de nota.

en: staff size should be changed at top-level
    with
    
      #(set-global-staff-size <STAFF-HEIGHT-IN-POINT>)
ca: la dimensió del pentagrama s'hauria de caviar al primer nivell
    amb
     #(set-global-staff-size <ALÇADA-DEL-PENTAGRAMA-EN-PUNTS>)

en: staff-affinities should only decrease
ca: les staff-affinities no haurien de decréixer

en: start from VERSION [default: \version found in file]
ca: comença des de la VERSIÓ [per defecte: s'ha trobar \version al fitxer]

en: stem does not fit in beam
ca: la plica no encaixa amb la barra

en: stem must have Rhythmic structure
ca: la plica ha de tenir una estructura rítmica

en: stem tremolo has no note heads
ca: el trèmolo de plica no té caps de nota

en: sticky grob %s created with a type that does not have the sticky-grob-interface
ca: s'ha creat un grob fix %s amb un tipus que no té sticky-grob-intarface

en: strange time signature found: %d/%d
ca: s'ha trobat una indicació de temps estranya: %d/%d

en: stray UTF-8 BOM encountered
ca: s'ha trobat una marca BOM d'UTF-8 estranya

en: string expected after \include
ca: s'esperava una cadena de caràcters després de \include

en: string outside of text script or \lyricmode
ca: cadena de caràcters fora d'un script de text o \lyricmode

en: stringTuning must be added to addChordShape call.
ca: S'ha d'afegir stringTuning a la crida addChordShape.

en: stringTuning must be added to chord-shape call.
ca: S'ha d'afegir stringTuning a la crida chord-shape.

en: subfont `%s': cannot open for writing
ca: tipus de lletra secundària «%s»: no es pot obrir per a escriptura

en: subfont `%s': cannot write field `%s'
ca: tipus de lletra secundària «%s»: no es pot escriure el camp «%s»

en: subfont `%s': cannot write field `%s' for table `%s'
ca: tipus de lletra secundària «%s»: no es pot escriure el camp «%s» per a la taula «%s»

en: subfont `%s': cannot write table `%s'
ca: tipus de lletra secundària «%s»: no es pot escriure a la taula «%s»

en: supported clefs: ~a
ca: claus suportades: ~a

en: suppress progress messages
ca: suprimeix els missatges de progrés

en: suppress progress messages and warnings about excess voices
ca: suprimeix els missatges de progrés i els advertiments sobre veus en excés

en: suppressed error: %s
ca: error suprimit: %s

en: suppressed programming error: %s
ca: s'ha suprimit l'error de programació: %s

en: suppressed warning: %s
ca: advertiment suprimit %s

en: switch between two versions of tab clefs ("tab" and "moderntab")
ca: canvia entre dues versions de claus de tabulació («tab» i «moderntab»)

en: symbol expected
ca: s'esperava un símbol

en: symbol expected: ~S
ca: s'esperava un símbol: ~S

en: symbol ~S redefined
ca: s'ha redefinit el símbol ~S

en: systems run off the page due to improper paper settings, setting default values
ca: els sistemes de pentagrames sobrepassen la pàgina degut a paràmetres
    de pàgina incorrectes, s'establiran els valors predeterminats

en: text spanner was started here
ca: s'ha iniciat un expansor de text aquí

en: the property '~a of ~a cannot be offset
ca: la propietat '~a de ~a no es pot compensar

en: this Voice needs a \voiceXx or \shiftXx setting
ca: aquesta Veu necessita un paràmetre de configuració \voiceXx o \shiftXx

en: this is the previous music
ca: aquestes són les notes anteriors

en: to set fixed distances between staves.
ca: per establir distàncies fixes entre pautes.

en: to suppress this, consider adding a spacer rest
ca: per suprimir això, considereu afegir una silenci de separació

en: too few pages: %ld (should have at least %ld)
ca: massa poques pàgines: %ld (hauria de tenir almenys %ld)

en: too many MIDI tracks: %zu
ca: massa pistes MIDI: %zu

en: too many colliding rests
ca: massa silencis en col·lisió

en: too many pages: %ld (should have at most %ld)
ca: massa pàgines: %ld (hauria de tenir com a molt %ld)

en: total length of sequential music elements is different than anticipated
ca: la longitud total dels elements secuencials de música és diferent a la que s'esperava

en: treat every text as a lyric
ca: tracta tots els textos com a lletres

en: tremolo duration is too long
ca: la duració del trèmolo és massa llarga

en: tried to space systems on a bad number of pages
ca: s'ha intentat posar espai als sistemes a un nombre incorrecte de pàgines

en: trying %zu systems
ca: s'està provant amb %zu sistemes de pentagrames

en: type check for `%s' failed; value `%s' must be of type `%s'
ca: la verificació de tipus per a «%s» ha fallat; el valor «%s» ha de ser de tipus «%s»

en: typecheck failed
ca: ha fallat la verificació del tipus

en: unable to change directory to: `%s'
ca: no es pot canviar el directori a: «%s»

en: unable to set the music %(music)s for the repeat %(repeat)s
ca: No s'ha pogut establir el fragment %(music)s  per a la repetició %(repeat)s

en: undefined character or shorthand: %s
ca: caràcter no definit o abreviació taquigràfica: %s

en: unexpected %s; expected %s or %s or %s
ca: %s no esperada; s'esperava %s o %s o %s

en: unexpected case fall-through
ca: cas quebrat no esperat

en: unknown Grob interface: ~S
ca: interfície Grob desconeguda: ~S

en: unknown accidental style: ~S
ca: estil desconegut d'accidents: ~S

en: unknown clef type `~a'
ca: tipus de clau desconegut «~a»

en: unknown cluster style `%s'
ca: estil de grup desconegut «%s»

en: unknown crescendo style: %s
    defaulting to hairpin.
ca: estil de crescendo desconegut: %s
    es reverteix a forquilla.

en: unknown escaped string: `\%s'
ca: cadena escapada de caràcters desconeguda: «\%s»

en: unknown line-cap-style: %s
ca: line-cap-style desconegut: %s

en: unknown line-cap-style: ~S
ca: line-join-style desconegut: ~S

en: unknown line-join-style: ~S
ca: line-join-style desconegut: ~S

en: unknown log level `%s', using default (INFO)
ca: nivell de registre desconegut «%s», s'està usant el nivell per defecte (INFO)

en: unknown mode %s, expecting 'major' or 'minor' or a church mode!
ca: mode %s desconegut, s'esperava 'major' o 'menor" o mode església!

en: unknown output format %s
ca: format desconegut de sortida %s

en: unknown parent class `~a'
ca: classe pare desconeguda «~a»

en: unknown part in part-list: %s
ca: part desconeguda a part-list: %s

en: unknown remove-layer value `%s'
ca: valor desconegut d'eliminació de capa «%s»

en: unknown repeat type `~S': must be volta, unfold, percent, or tremolo
ca: tipus de repetició «~S» desconegut: ha de ser volta, desplegament, percentatge o trémolo

en: unknown repeat-type ~a, ignoring.
ca: tipus de repetició desconegut ~a, s'ignorarà

en: unknown span event %s
ca: esdeveniment %s desconegut de lapse

en: unknown span type %s for %s
ca: tipus de lapse %s desconegut per a %s

en: unknown translator: `%s'
ca: traductor desconegut: «%s»

en: unknown unit: ~S
ca: unitat desconeguda: ~S

en: unrecognised percussion sign: "%s"
ca: signe desconegut de percussió: "%s"

en: unrecognized option: `%s'
ca: opció no reconeguda: «%s»

en: unsupported font format: %s
ca: format de tipus de lletra no suportat: %s

en: unterminated %s
ca: %s sense acabar

en: unterminated DurationLine
ca: DurationLine sense terminar

en: unterminated beam
ca: barra sense terminar

en: unterminated chord tremolo
ca: trèmolo d'acord sense acabar

en: unterminated episema
ca: episema sense terminar

en: unterminated extender
ca: extensor sense terminar

en: unterminated glissando
ca: glissando sense terminar

en: unterminated hyphen; removing
ca: guionet sense terminar; s'està removent

en: unterminated ligature
ca: ligadura sense terminar

en: unterminated measure for chord square
ca: compàs sense terminar per a quadrat d'acord

en: unterminated measure spanner
ca: expansor de compàs sense terminar

en: unterminated text spanner
ca: expansor de text sense terminar

en: unterminated tie
ca: lligadura sense terminar

en: usable-duration-logs must be a non-empty list.  Falling back to whole rests.
ca: els usable-duration-logs han de ser una llista no buida. S'està revertint a silencis de rodona

en: use FILE as init file
ca: usa FITXER com a fitxer inicial

en: use LANG for pitch names, e.g. 'deutsch' for note names in German
ca: usa LANG pels noms de les altures del so, per exemple 'deutsch' per a noms de notes en alemany

en: use lxml.etree; uses less memory and cpu time
ca: usa lxml.etree; fa servir menys memòria i temps de cpu

en: use output format FORMAT (texi [default], texi-html, latex, html, docbook)
ca: usa el format de sortida FORMAT (texi [per defecte], texi-html, latex, html, docbook)

en: use s instead of r for rests
ca: usa s en comptes d'r per als silencis

en: use symbolic constants for alterations,
    remove \outputproperty, move ly:verbose into ly:get-option
ca: useu constants simbòliques per a les alteracions,
    elimineu \outputproperty, canvieu ly:verbose a ly:get_option

en: version with third number omitted is only allowed for stable releases (when the second number is even)
ca: la versió amb el tercer nombre omès sols es permet per a versions estables (quan el segon nombre és parell)

en: verticalAlignmentChildCallback has been deprecated
ca: verticalAlignmentChildCallback ha caigut en desús

en: warn about auto beam settings
ca: adverteix-me sobre paràmetres per a barrat automàtic

en: warning: %s
ca: advertiment: %s

en: weird stem size, check for narrow beams
ca: dimensió de plica estranya, verifiqueu si hi han barres estretes

en: woodwind markup error - invalid key or hole requested
ca: error de marcatge d'instrument de vent de fusta - s'ha requerit una clau o un forat no vàlid

en: write lily-XXX files to DIR, link into --output dir
ca: escriu els fitxers lily-XXX a DIRECTORI, enllaça al directori --output

en: write output to DIR
ca: escriu la sortida a DIRECTORI

en: write output to FILE
ca: escriu el resultat a FITXER

en: write output to FILE (suffix will be added)
    or to FOLDER, in which case the file name
    will be taken from the input file.
ca: escrigues la sortida a FITXER (s'afegirà l'extensió)
    o a CARPETA, en aquest cas el nom del fitxer
    s'agafarà del fitxer d'entrada.

en: write snippet output files with the same base name as their source file
ca: escriu els fitxers de sortida de fragments amb el mateix nom de base que el fitxer font

en: wrong or undefined identifier: `%s'
ca: identificador incorrecte o sense definir: «%s»

en: wrong type for argument ~a.  Expecting ~a, found ~s
ca: tipus incorrecte per a l'argument ~a. S'esperava ~a, s'ha trobat ~s

en: ~A: Invalid argument in position ~A.  Expect: ~A, found: ~S.
ca: ~A: Argument invàlid a la posició ~A. S'esperava: ~A, s'ha trobat: ~S.

en: ~A: Not a markup (list) function: ~S
ca: ~A: No és una funció de  marcatge (llista): ~S

en: ~A: Wrong number of arguments.  Expect: ~A, found ~A: ~S
ca: ~A; Nombre incorrecte d'arguments. S'esperava: ~A, s'ha trobat ~A: ~S

en: ~a function cannot return ~a
ca: la funció ~a no pot retornar ~a

en: ~a is not a valid woodwind instrument.
ca: ~a no es un instrument vàlid de vent de fusta

en: ~a with two line-breaks is not yet supported
ca: encara no té suport ~a amb dos salts de línia
